Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Sámovi kámoši.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Středa, 19. 6. 2019 v 0:24

Rozhodování o veřejných hmotných statcích, zvláště pak o penězích z městského rozpočtu, někdy přináší velice těžké, hořké až bolestné chvilky. A také paradoxní.

O franckém kupci Sámovi se učí v dějepise. Před mnoha staletími zde poprvé sjednotil Slovany, aby se bránili proti germánským Frankům, tedy vlastně svým, kteří dobývali ze západu a hlavně proti Avarům, útočícím a plenícim z východu. Ti byli tak krutí a bezohlední, že se dokonce vžilo a staletí přetrvalo rčení – chováš se jako Avar na dobytém území.

Někdy mně tak připadá i každé nové vedení města, zastupitelstvo a vlivní lidé kolem. Ano, teď můžeme rozhodovat, tak je třeba toho využít, vždyť ti před námi to dělali stejně, dávají se peníze na horší věci… prostě takové se hledají omluvy pro nesystémové plenění městského rozpočtu. Bohužel, nejsme v tomto ještě výjimkou, přes nesporný pokrok, jak se vzápětí ukáže.

Jeden z důležitých členů našeho hnutí, člověk velice poctivý, zarputilý a obětavý, zpracoval projekt Samovi kámoši ( ne, to není ten Sámo, o kterém se píše výše, ale i tak je to zajímavá paralela…). Krásná idea – dostat děti od computerů a tv do tělocvičen v tom méně exponovaném čase, tedy v brzkých odpoledních a zároveň tak zvýšit i využitelnost sportovišť. Jenom to má jeden háček – žádá na to nejprve milióny, pak už jenom statisíce z městského rozpočtu. I tak obrovská, až nepředstavitelná častka. A hned, bo v září už začínáme, vždyť je červen.

Obrovské, nepředstavitelné dilema. Týdny se o tom diskutuje, rozhodující hlasování se blíží, padají nejrůznější protichůdné argumenty, odborníci částky aspoň trochu přijatelně sníží, z 1,5 milionů je to teď „už jenom“ necelých 400 tisíc, ale i tak. Co teď ? Podpořit „stranického“ parťáka v dobré věci – ale zároveň sklouznout tam, jak to bylo dřív – nebo dát přednost uměřenosti, rozpočtové kázni a systemovosti a začít pomalu budovat zcela jiný přístup?

A rozhodování ještě zhorší, když si uvědomíte, že máte mezi sebou jiného člověka podobných vlastností, který dělá totéž už léta – snaží se systematicky už po mnoho let něco udělat s fyzickou připravenosti našich dětí, učí je běhat, plavat, cvičit. Ale ten začal sám, od píky, s pěti dětma, za své peníze a postupně se vypracoval, dneska se takto stará o stovky dětí a dokonce se mu to i stalo obživou. Jak ten k tomu přijde, když jiný takto hned bude mít zdarma to, co on roky buduje?

No netvářil se na to dobře, samozřejmě. V těch odborných diskusích byl největší oponent, logicky. Jenomže – nakonec pro to ruku zvedl – také logicky. Láska ke sportu a k tomu, že přece jenom je to pro děti v té rozhodující chvíli převážila.

A u mně zase ne. K tomu co říkal on, jsem si musel pořád přidávat – ano, ale za tolik peněz? A co bude dál? Další statisíce? Je to spravedlivé vůči ostatním, kteří zrovna u toho „lizu“ nejsou? Nejsme v tom tedy úplně stejní jako ti před náma? A nebude logické, když s podobnou věci přijdou i další ? A tak jsem nakonec ruku nezvedl. A teď přijde ten paradox – schválení chyběl jeden, jediný hlas. Projekt podpořili i dva že tři opozičních komunistů (…ten zbývající má překvapivě spíše pravicové postoje a názory…) ale u každého ze čtyř členů vládnoucí koalice se našel někdo, kdo smýšlel podobně jako já. A tak jenom jeden hlas rozhodl a chyběl, aby to prošlo.

A samozřejmě – zrovna ten můj. To jsem to zase schytal ! ….Nikdy bych nepředpokládal, že to shodí právě jeden z nás, pošlapal jsi naší práci, odnesou to děti.

Ach jo. Tak jsem právě přišel o kámoše. Samova nebo Sámova ?

6 komentářů k článku “Sámovi kámoši.”

 1. Venca říká:

  Šel na to hoch blbě. Tohle se přece dělá jinak. Základ je při cestě ke korejtku moc nemlaskat. Ostatní prasátka nemají rádi vetřelce rozežrané na první pohled. Měl si zažádat o padesát tisíc, kterýžto pakatel by mu jistě bez jakýchkoliv průtahů přiklepli. No a další rok si zažádat o dvojnásobek. Za pět let by už byl na těch čtyřech kilech a naprosto nikdo by se nad tím nepozastavoval, protože se přece jedná o „zavedený“ projekt, na který „se vždycky dávalo“ a je součástí rozpočtu, zkopírovaného z minula. Jestli a jaký má po těch letech přínos, to už by se neřešilo.

  Takhle fungují městské (obecní, krajské, státní…) penězovody. Nejtěžší je vecpat se mezi ostatní dírky na kropítku konve. A jakmile se nějaká dírka v okolí ucpe, rychle zvětšit svůj průměr…

 2. XXXXX říká:

  sice nevím o čem je řeč, ale nejspíš zase Tomanec zachránil Jihlavu

 3. Tomanec říká:

  To Venca : Ano, obecně máte jistě pravdu. Bohužel. Ale tady je aspoň trochu vidět, že se to maličko začíná měnit a zastupitelé začínají o věcech hodně uvažovat….Což bylo zřejmé i z výsledku toho rozhodujícího hlasování, když ten výsledek byl tak těsný a zastupitele rozpoltil – pardon – s vyjimkou ANO a SPD – ti byli v nepodpoření naprosto jednotní. Ve zbývajících pěti zastupitelských klubech našeho zastupitelstva se hlasovalo různě…. Ale co už – máme zastupitelskou demokracii, a to je už z podstaty věc složitá….

 4. blade říká:

  Vedení Jihlavy zastavuje projektování obchvatu Brněnská-Kosovská
  https://www.obcasnik.eu/vedeni-jihlavy-zastavuje-projektovani-obchvatu-brnenska-kosovska/

  Snad to tak nedopadne i se sjezdem z přivaděče u V.ráje a pokud možno i tamním nájezdem?!

 5. jihlavák říká:

  Na Obcasniku je taky dopis primátorky jednatelce Kronospanu. Žijeme 30 let v brutálním, nelidském, zlodějském a arogantním kapitalismu, někteří tenhle stav vnímají jako svobodu a demokracii :-))). A paní primátorka se diví, že si Kronospan staví bez povolení. Dokonce VÍTÁ dovoz 450 000 tun toxického bordela z okolních států do města. Celé akci se vznešeně říká recyklace dřeva. Všichni víme, jak se tenhle konglomerát zla desetiletí chová. Pokud by existovala nějaká funkční státní správa, naběhne do závodu, provede šetření a případně rozdá pořádnej flastr, aby se z toho ti zločinci podělali. Ale ne, budeme si psát dopisy a mlet něco o vzájemné důvěře. Z dopisu je zřejmé, kdo je tady pán. Radujme se, za zamořování našeho životního prostředí dalším jedem budou skleněné korálky.

 6. Jan P. říká:

  Pane Tomanče,mám řešení.Prosaďte ve městě participativní rozpočet a budete mít po starosti.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I