Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Zaměstnání: architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady

ČO SA SKRÝVÁ ZA ÚSMEVOM

Zdeněk Gryc | Neděle, 21. 7. 2019 v 8:29

Čo sa skrýva za úsmevom bankových úradníkov
Ján Lauko | Čtvrtek, 3. 12. 2009 v 9:44

Čo sa skrývá za úsmevom nestárnoucího Jána Lauka bez identity už 10 let od:
Čtvrtek, 3. 12. 2009 v 9:44 ?

Kapitalismus bez lidské tváře! Pravda o súčasné realitě
Ján Lauko | Čtvrtek, 18. 7. 2019 v 19:33
———————————————————————————
Socializmus s lidskou tváří a 21. Srpen 1968

Převzato:
Martin Fendrich
Srpen 1968: Okupace české duše trvá dodnes.
Češi mají strach
20. 8. 2015 11:30

/Tuto fotografii pořídil v Praze těsně po okupaci v srpnu 1968 Jan Palach. | Foto: Archiv Ladislava Žižky /
Jak souvisí okupace Československa v roce 1968 a Výzva proti strachu a lhostejnosti, kterou dali dohromady čeští vědci? Minulost si neseme v sobě. Návyk se bát, ohýbat.
V pátek 21. srpna to bude 47 let, co Československo okupovala vojska Varšavské smlouvy pod diktátem Moskvy. Souvisí to šlápnutí na krk rodící se svobodě nějak s dneškem? Podepsala se okupace na duši českého národa tak, že jsme její důsledky ještě nepřekonali?
Když se dnes díváme na Česko, vidíme hrdou, nepokořenou, po svobodě toužící zemi? Nepoddajný lid, který neskočí na kdejakou blbinu, uvažuje samostatně, pyšní se suverénními elitami, jež pilně slouží nezávislosti? Nebo vidíme reptáky, kteří věčně jen ukazují prstem na někoho jiného a křičí: To on může za můj zpackaný život!
Vnímáme svoje dějiny? Podobáme se v tom Němcům, kteří dokázali po fašismu a po prohrané válce akceptovat svoji vinu? Ne. Naše potíž tkví mimo jiné v tom, že se neustále vnímáme jako oběti, že vždycky za náš osud může někdo jiný, že o suverenitě, která je ryze vnitřní záležitostí a nezáleží na velikosti, jen mluvíme.
V srpnu 68 jsem byl malý kluk. Dodnes si pamatuju tu atmosféru. Jak se věci měnily, jak se mohlo mluvit, jak rodiče ožili. Jinak se zpívalo dokonce i v rádiu. Můj otec zakládal s Emilem Ludvíkem Společnost pro lidská práva, něco do té doby naprosto nemyslitelného. A pak nás Rusové zašlápli. Chvilku ještě menšina vzdorovala, upálil se Palach, ale pak to šlo šupem do háje.“

64 komentářů k článku “ČO SA SKRÝVÁ ZA ÚSMEVOM”

 1. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  nemám křišťálovou kouli, abych Vám mohl dát za pravdu. Ale Vaše vize mi nějak neštymuje. Zeman je starý ješita, leckdy se i mstí, ale aby takto zaútočil na ČSSD, tomu zkrátka nevěřím.

  Co kdybyste zkusil posoudit jinou verzi Zemanova počínání. Ano, ministerstvo kultury je sice méně významné, ovšem už ne z pohledu čerpání peněz z rozpočtu státu. Peněz, které odvolaný ministr tak trochu rozfofrovával, neřku -li pomáhal přikrádat. Současná situace, kdy šel od válu, tomu brání. I za cenu toho, že otálí se jmenováním nového ministra. Kulturní obci, z nichž část není evidentně prezidentovi nakloněna, se to pochopitelně nelíbí. už z toho důvodu, že se bude hrát o návrh rozpočtu na rok 2020, kdy by se finance pro ministerstvo „nemusely povést“. Vztah prezidenta k rádoby umělcům, kteří chtějí pootočit kola dění u nás, je Vám jistě známý.

  Babišovo chování je pochopitelné. „Přízeň“, které se mu v poslední době od veřejnosti dostalo, ho určitě nenechala klidným. Navíc, mít ve vládě po boku vazala omotaného okolo prstu, není k zahození. On dobře ví, že odchod ČSSD z vlády by pro něj nebylo zrovna to pravé ořechové, neboť SPD by znovu přišlo s velmi ožehavými tématy jako je prosazení obecného referenda, tvrdší politikou vůči Bruselu a podobnými libůstkami, které se do dnešní politiky jaksi nepasují.

  Politika je uměním možného, proto nevěřím v zásadní gesto ze strany prezidenta, či pánů Babiše a Hamáčka. Dohodnou se, samozřejmě, představitelé vlády tak trochu přidušení.

  Zdraví Vladimír Havlíček

 2. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Havlíček,

  ve Vašm komentáři nevidím nic, čemu bych dokázal oponovat.
  Snad ti umělci a řekl bych a dodal studenti a rektoři.
  To bylo už od Karla IV spoleenství s citem na společenské dění.
  Je to logické, kdo jiný?
  Trochu jsem přečetl knihy, které mi dala Dina Štěrbová.
  Jsou shora vloženy.
  Měly by být čteny.
  Doteme se, že se Otakar snažil vzbudit zájem o podzemní vody u papalášů.
  Při sezení ho vyslechli mezi dveřmi mu pak soukromně řekli:
  „na tvý blbiny nemáme čas“.
  Knihy jsou vydány v jejich edici. Nechce se mi opisovat, mám na poítači pouze jednu jeho publikaci.
  Dina se stará o svou nemocnici v Pakistánu. Někdy na podzim bych se ji pokusil požádat o počítačovou verzi.
  Mám pocit, že aniž bych použil slova blb, tak Klaus patřil se svými názory na ekologii oteplovaného světa
  do jejich klubu. . . Dnes 18:53
  ———————————-

  Deficit vody v krajině se dále prohlubuje
  Půdní sucho panuje na téměř dvou třetinách území (64 procent). Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo v průběhu minulého týdne jen 41 procent srážek, které odpovídají tomuto období.

  Dnes 18:53
  jas, Novinky
  Zlepšení situace zásadněji nepomohly ani srážky, které spadly během minulého víkendu. Více v průměru pršelo na Moravě a ve Slezsku (12 milimetrů) než v Čechách (osm milimetrů).
  Na střední Moravě a v oblasti Beskyd přitom spadlo až kolem 50 milimetrů, zatímco na některých místech v severozápadních Čechách, v Polabí a na jižní Moravě se úhrny pohybovaly pouze do pěti milimetrů.
  „Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem při porovnání s dlouhodobými hodnotami na křivce překročení v celkovém průměru příliš nezměnil a zůstal silně podnormální,” konstatovali meteorologové.
  Velmi nízké byly i průtoky na řekách, které odpovídaly 10 až 60 procentům obvyklého množství. „Téměř ve 40 procentech profilů nedosahovaly ani čtvrtiny měsíčního ‚normálu‘,” upozornil ČHMÚ
  S ohledem na očekávaný vývoj počasí meteorologové předpokládají další pokles hladin vodních toků i podzemních vod. Snižovat se bude i vlhkost půdy.

  Pamatujme že K a Z vypadli ze stejného hnízda a uzavřeli smluvní manželství, kterým skončila demokracie bez přívlastku.

 3. Jan P. říká:

  Pane Vladimíre V,vašemu komentáři(25. 7. 2019 v 21:33),který byl adresován na můj příspěvek v diskuzi na tomto blogu dost dobře nerozumím ? Těžko na to odpovídat.
  Pokud by k vojenské invazi v roce 68 nedošlo a pro Československo byla příznivá geopolitická okolnost ,tak si myslím,že největší nebezpečí pro realizaci tzv. socialismus s lidskou tváří či demokratického socialismu by představovalo maloměšťáctví.

  Vás nezajímá,jaký vztah měl autor a pamětník Zdeněk Gryc k Pražskému jaru 68 a co si o něm myslí dnes ?
  Z celého revolučního roku 68 stejně jako česká média připomíná pouze srpnovou invazi vojsk Varšavské smlouvy a sebeupálení Jana Palacha v lednu 69.
  Vám jako neanonymnímu diskutujícímu,třeba upřímně odpoví. Nevím čeho se tak bojí ? Stejně mu v diskuzi nadávají,že je bývalý kolaborant minulého režimu.Jeho zastydlý pravicový antikomunismus mu zde právem nikdo nevěří.Jeho historky o tom,jak „hrdinně“vystrkoval na pohraničníky někdy v 60 letech holý zadek nikoho o jeho občanské statečnosti za totáče těžko přesvědčí.

  Počítám se už mezi dospělé pamětníky roku 1989 a porevolučních let.
  Co si pamatuju,tak na odkaz roku 68 se snažilo tak trochu navázat Občanské hnutí.Členy OH byl například Miloš Zeman(současný prezident ČR) nebo Pavel Rychetský(současný předseda Ústavního soudu ČR).
  Mám dojem.že jsme to tady spolu už jednou probírali.Divím se tomu,že člověk jako Vy a pamětník,který se aktivně zajímá o politické dění má takové mezery v informovanosti.
  Politik,ekonom Valtr Komárek a místopředseda vlády České republiky v letech 1990-91 František Vlasák navazovali v ekonomických reformách na Otu Šika.
  Pak zde bylo radikálně levicové politické uskupení-Levá alternativa(začala se formovat na jaře 1989,) ,která usilovala o demokratický a samosprávný socialismus. Mezi jeho členy patřili třeba Petr Uhl, Egon Bondy, Petr a Miloš Kužvartovi, Ivan David(současný europoslanec zvolený za SPD).
  Nakonec politicky zvítězila ekonomická reforma Václava Klause:lidový kapitalismus(kupónová privatizace),kdy každý český občan se měl stát akcionářem a český důchodce stejně jako německý si bude moci dovolit pobývat několik měsíců na Kanárech.Některým se to jistě splnilo…

  Jinak bych Vám doporučoval zajímavou knížku REVOLUCE S LIDSKOU TVÁŘÍ.Autor James Krapfl je americký historik a novinář.
  „Na základě podrobného studia dobových dokumentů shromážděných ve více než čtyřiceti českých a slovenských archivech na okresní, regionální a národní úrovni, z obrovského množství dosud nezpracovaných dobových tiskovin, z tisíců prohlášení, letáků, plakátů, prohlášení pracovních kolektivů, zápisů místních skupin OF a VPN a dalších materiálů, které v oněch revolučních časech vznikaly a šířily se po celém území někdejšího Československa, James Krapfl rekonstruoval podobu dnes již zapomenutého revolučního programu, s nímž se tehdy občané ztotožnili a který se snažili vtělit do sociálních, politických i ekonomických institucí, jakož i podobu nové společnosti, o niž občané tehdy usilovali.“
  Až opadnou ty nesnesitelná vedra a přijdou dlouhý zimní večery,tak určitě stojí za přečtení.

 4. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane ,v 68 nikdo zadnej plan nemel,nebo lepe receno ,nikdo nemel cas nic realizovat.Demokratizovalo se tak rychle ze nebyl cas planovat.A kdyby neprisly rusaci ,tak v 69 na jare jsme mely presne tu samou sametovou revoluci na kterou jste tam musely cekat az do 89.Protoze socialismus s lidskou tvari neexistuje, je to presne takove chimera jako virgin prostitute.

 5. Jan P. říká:

  Pane Furbacher,máte v Kanadě taky taková nezvyklá vedra jako my v Evropě ? Čím to asi bude ?
  Vy Čechy a jejich novodobou historii nemáte moc rád.Přitom jste jeden z nich.Je zajímavý,že dodnes se Vám nepodařilo po tolika letech ekonomické emigrace získat kanadské občanství,jak jste jednou o sobě zde v diskuzi prozradil.
  Žádný seriózní historik vám fundovaně nemůže odpovědět na otázku,co by kdyby…Je jedno,jest-li se jedná o rok 38.48 nebo 68.Otázek si takto různých můžeme klást spoustu a hledat na ně odpovědi.(…)
  Třeba,jak je možné, že stát(USA), který vznikl genocidou původního obyvatelstva a rasovou segregaci formálně zrušil před dvěma generacemi, může mít rasistického prezidenta?
  Nicméně společnost v bývalém Československu a situace v Evropě i ve světě koncem 80-let nebyla stejná,jak na konci 60-let. Profesor moderních dějin Roger Griffin ve skvělém rozhovoru(27.7. 2019) pro internetový magazín Česká pozice:Socialismus je bytostnou součástí kapitalismu a má mnoho tváří – od sociálně demokratických variant po Stalinovy gulagy.Mnozí marxisté pochopili už na konci 19. století – že marxismus lze vybudovat bez násilí sociálnědemokratickou politikou. Například Norsko je nesmírně socialistické, aniž k tomu potřebovalo týrat lidi.

 6. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Pokud nerozumíte mému textu k 68., stačí, co napsal pan Fürbacher. Trh je totiž předpokladem a hybnou silou rozvoje kapitalismu, ke kterému vývoj v 68. rovněž směřoval.

  Pokud vynášíte kartu „maloměšťáctví“, je to ve stylu „zloděj křičí, chyťte ho“. Většina naší společnosti, v tom i já i Vy, jsou maloměšťáci. Výjimku tvořili hippies, poustevníci, blázni a příslušníci různých přísně vedených sekt a seskupení. Netečnost lidí, kteří se převážně soustřeďují především na obstarávání obživy hromadění hmotných statků, je narušena tím, že dosáhnou něčeho, co posiluje jejich ego. A máme tady maloměšťáka.

  Pokud jde o moje zážitky z roku 68 a 69, je jich dost a byly velmi silné. A to z důvodu, že jsem jako maturující student, tak jak jejich naprostá většina viděl onu „lidskou tvář“, která se začala ve společnosti realizovat. Jsou mi známy profily exponentů Pražského jara, i já jsem si leccos přečetl a vyhodnotil. Ano, Walter Komárek patřil mezi ty, co by mohli dát našemu hospodářství ten správný směr. Příchod okupačních vojsk byl typickou krizovou situací, kdy se projevily charaktery lidí. I tuto ze zištných zájmů někteří využili a kolaborovali s agresorem. Zbytek národa byl vehnán do pasívní rezistence, která trvala dalších 20 let. Rozdíl oproti situaci po roce 89 je zásadní, a to, že došlo k revoluční změně v podmínkách demokracie a svobody. Čemuž většina národa po letech totality pochopitelně zatleskala a logicky i přijala nástup kapitalismu

  Je předčasné hodnotit přínos listopadu pro společnost. Pokud to vezmeme z čistě ekonomického hlediska, přes velkou zlodějinu naše země vzkvétá. Toto je nepochybné. Míra sociálních jistot, což je Vaše hodnotící kritérium, byla, je a bude vždy závislá na prosperitě země, tedy její konkurenceschopnosti. Ta je podmíněná produktivitou práce, která se odvíjí od míry inovací a především od mzdové politiky státu. Zkrátka, bez práce nejsou a nebudou koláče.

 7. Jan P. říká:

  Jasně,pane Vladimíre V.,já Vám rozumím líp než si myslíte.
  Nemáte si nač stěžovat. Díky ,,devadesátkám“ (privatizačním zlodějnám) patříte zřejmě mezi ty české důchodce,kteří si mochou ekonomicky dovolit trávit dovolenou několik měsíců v roce na Kanárech.Od průměrného německého důchodce v životní úrovni se nijak nelišíte.Vy jste prostě na tom tzv, lidovém kapitalismu na rozdíl od jiných neprodělal.Ti ostatní méně úspěšní se měli ve volno tržním kapitalismu po roce 89 více snažit jako Vy.Jejich problém,že neměli štěstí na devadesátky atd.atd.Protože mají malé důchody nebo nízké mzdy musí žít od výplaty k výplatě.To je většina lidí ve společnosti.Prokapávání bohatství směrem dolů k nim nějak zatím nedolehlo.Zkuste přijít taky mezi obyčejné lidi a běžné zaměstnance a vykládat jim,co tady v diskuzi píšete.Ne,jenom je strašit uprchlíky,muslimy(které v životě neviděli) a za jejich těžký život svádět vinu na neziskovky,menšiny a ,,nemakačenka.“
  Na debatě o tom,jest-li má demokracie hranici za dveřmi fabriky nebo je to důležitější hodnota než HDP se neshodneme.Vy jste jenom pro tu přímou demokracii okamurovskou.
  Díváte se na to pragmaticky.Žádný demokratický socialismus by Vám takovou životní úroveň jakou máte díky ,,devadesátkám“ zrovna Vy nedopřál.Proč by jste to takto silně neobhajoval.Má to u Vás svoji logiku.
  Jenže tady se nejedná o to,že každý nemůže mít luxusní vilu na Floridě a mít milióny v bance na účtu a být majetkově superbohatý člověk. Spousta lidí a pracujících v neolibarálním kapitalismu,který mimo jiné přináší ekonomickou,politickou a klimatickou krizi nežije důstojný život.Je jedno,jest-li se jedná o Evropu nebo nějaký jiný kontinent na světě.
  Studie ec.evropa.eu: Zavedení progresivní daně místo současné jediné sazby pro příjmy fyzických osob v zemích střední a východní Evropy může vest ke snížení nerovností a mírnému zvýšení zaměstnanosti a HDP zároveň.
  Ekomomická a sociální spravedlnost nemá s maloměšťáctvím nic společného.Pletete si pojmy z dojmy.
  Maloměšťák je (zpravidla hanlivé) označení příslušníka drobné buržoazie anebo člověka s omezeným rozhledem a zastaralými názory. Podle Marxe maloměšťáctví nepochází ze slov „malé město“, ale „malý měšťan“, snažící se získat prostředky vyšších tříd, přičemž jeho cíle zůstávají nízké. Jde o ambiciózní část maloburžoazie, snažící se za každou cenu dosáhnout vyšší společenské prestiže a při tom zakrývat svůj „nižší“ původ. Předstírá životní způsob velkoburžoazie, přejímá její morálku; je velmi kolísavá, přizpůsobivá, když se jí nedaří, stává se krajně radikální.Zdroj:Wikipedie.

  V Norsku jsem nebyl.Ale nikde jsem neslyšel o tom,že by to byl ekonomicky a sociálně zaostalý stát a stáli se tam fronty na banány a toaleťák. Pro české turisty bývá v Norsku draho.Co jsem o Norsku slyšel nebo četl,tak by mi jejich sociálně tržní ekonomika,solidární a ekologická společnost více vyhovovala než ta naše česká.Vy jste jiného názoru.Vám se tady žije až na nějaké drobnosti fajn…

 8. Jan P. říká:

  Evropu ničí rovnostářství, píše nejbohatší Čech Kellner. Stabilní svět dle něho končí

  Vzato kolem a kolem, buďme za ty Kelnerovy kecy rádi, alespoň vidíme, že se kapitalismus od 19. století vůbec nezměnil, jen se naučil lépe přetvařovat. Když si ale myslí, že má vyhráno, nebo že mu naopak teče do bot, tak jdou masky rychle dolů. A rukavice také.

 9. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Jednoduše řečeno, Váš pokus o charakteristiku mé osoby byl dalším Vaším nepovedeným vtipem. Marně jsem hledal něco, čím byste se do mého profilu a životního stylu trefil. Pardon, ano jsem zastánce přímé demokracie. Shrnuto, pokud se odvážíte pohlédnout do zrcadla, uvidíte tam maloměšťáka jako vyšitého. Navíc, kdyby by to vtip nebyl, jde o úmyslně šířenou nepravdu, tedy pomluvu jak vyšitou.

  Vaše nabídka zdrojů, ze kterých čerpáte je sice „k věci,“, ale stále více nabývám dojmu, že si přes Vaši evidentní zaslepenost vizí sociálně spravedlivé společnosti nedokážete dát předkládané do souvislostí se zákonitostmi chodu společnosti.

  Tak jako je mi celkem jedno, jaký má názor pan Gryc na události roku 68, a proto od něj odpověď nevyžaduji, navíc si myslím, že je shodný jako názor většiny národa, tak mi nejsou proti mysli ty ani Vaše, byť jsou v lecčems bohužel pouze sněním.

  Zdraví Vás Vladimír Havlíček

 10. Jan P. říká:

  Pane Vladimíre V,já Vám to vaše zaklínání ekonomií „selského rozumu“ moc nevěřím.
  Hlavní příčinu vaší obhajoby stávajícího ekonomického systému vidím jinde.Nic Vám nezávidím.
  Pouze to konstatuji jako tip pro Vaše myšlení .Může to být klidně jinak.Potom bych Vás musel mít za hloupého člověka,který za každého režimu propadá vládnoucí propagandě a ideologii.Stupeň vzdělání a věk na to nemá žádný vliv.Nebo se jedná o čistý oportunismus ?
  Kdybych se narodil v bohatý rodině,nebo měl štěstí na devadesátky jako možná Vy, tak by jsme si tady spolu u základních ekonomických otázek asi notovali.Žádný názorový a argumentační spor by mezi námi v tomhle ohledu nebyl.Odmítal bych s Vámi zavedení progresivní daně místo současné jediné sazby pro příjmy fyzických osob,ekonomickou demokracii,řešení daňových rájů,atd,atd.
  Volil bych pravicové strany stejně jako Vy.Děkoval bych bohu,že po roce 89 se neprosadila Komárkova a Vlasákova ekonomická reforma,ale politicky zvítězila ta Klausova.(…).
  68 by byl pro mě znamenal jen 21.srpen a vojenská okupace(omezení naší národní suverenity). Žádnou inspiraci bych tam neviděl.Vůbec bych se nezajímal o ekonomický a sociální systém států jako Norsko apod.
  Demokratický zelený socialismus(Green New Deal) bych vnímal jako něco zcela nereálného či nesmyslného a utopistického.Byl bych ,,slušný“ člověk jako Vy,nebo autor blogu Zdeněk Gryc.
  Jakýsi mudrlant na internetu kdysi napsal, že kapitalismu funguje, protože uspokojuje potřeby lidí.
  Ano, jen některých, někde a dočasně. Dlouhodobě nefunguje, protože kapitalismus hlavně neustále maximalizuje privátní zisk. Čeho se dotkne, promění v peníze.
  Přece nevěříte tomu,že velká většina Čechů žije důstojný život.Těžce manuálně pracují ve směnných provozech nebo jako dělníci na stavbách,prodavač(ky) v obchodních řetězcích,řidiči,řemeslníci.Víte v jakých pracovních podmínkách leckdy pracují a jaký mají za to mzdy ? Jinak řečeno,mzdy ve střední a východní Evropě plně neodráží produktivitu práce.
  Podle platformy pro minimální důstojnou mzdu bychom měli vydělávat aspoň kolem třiceti tisíc měsíčně. A ani to k důstojnému životu často nestačí.Je opravdu zvláštní, kolik pozornosti se v médiích věnuje statistikám o přírůstku nebo poklesu HDP, a jak snadno se zároveň smiřujeme s tím, že zaměstnanci, kteří tráví osm (i víc) hodin denně v práci, nemůžou důstojně žít.O miliónu lidi v exekuci se raději zmiňovat nebudu.Slýchám často argument:měli se ve škole lépe učit,být podnikavý,flexibilní a finančně gramotní.Mohli se mít v životě líp.
  Jenže asociální ,cynické společnosti a ekonomicky nespravedlivého neoliberálního kapitalismu už začínají mít oprávněně plné zuby. Vím o čem mluvím.Mezi těmito obyčejnými lidmi a pracujícími jsem v kontaktu dnes a denně.
  V ČR se zatím žádná alternativa k pravicovému demokratickému opozičnímu bloku a vládou Babiše a Zemana či vize lepší budoucnosti nenabízí.Někteří voliči třeba vidí naději v Pirátech,SPD nebo Trikolóře Klause ml.To nemusí trvat věčně.Globální kapitalismu je v krizi.Není už kam dál by expandoval zboží a služby(obchodní války,válečné konflikty).Nerosný bohatství má své limity.
  Máme zde globální výzvy 21.století jako Průmysl 4.0 a klimatickou krizi na které ČR není vůbec připravena.Lpíme na tom být stále montovnou Evropy a konkurovat levnou pracovní silou.
  Vy jste tady taky papouškoval často v diskuzích neoliberální dogma,že neviditelná ruka trhu vše vyřeší.
  Jenže,co poradit mladým lidem a rodinám,které nedosáhnou na hypotéky,aby si mohly pořídit vlastní bydlení ,když nájemní dostupné bydlení se nestaví ? Kolik ročních platů musí na koupi bytu vynaložit, a třást se, jestli zvládnou splatit hypotéku. Mají tady být byty od toho, aby v nich lidé žili, anebo aby z nich spekulanti ždímali zisky do vlastní kapsy ? Vy jste pro to druhé.Hlavně neregulovat posvátný trh a průmysl.
  Fabriky jako Kronospan ať nadále znečišťují v zájmu byznysu ovzduší ve městech a způsobují lidem závažná onemocnění.Zdraví lidí a důstojný život všech,ne jenom některých privilegovaných musí být na první místě !Na tom se spolu nikdy neshodneme.Jsem toho názoru,že tyhle naše nekonečné diskuze nikam nevedou.Je to obou stranná ztráta času.

 11. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  Žádnou diskuzi, vyjma debaty se zabedněnci, nepovažuji za ztrátu času. Zvláště pak, pokud se jedná o realitu. Nemyslím si, že byste musel být přímo zabedněný, ale, a to mi promińte, v hodnocení mé osobě prostě pravdu nemáte. Vaše tipování Vám opravdu nevychází. Trochu Vás usměrním.

  Nepocházím rozhodně z bohaté rodiny, oba moji rodiče po většinu života manuálně pracovali, aby zajistili především rodinné zázemí. T.j, obživu, bydlení v rodinném domku a jejich snahou bylo nám poskytnout i vzdělání. To vysokoškolské jsem získal při dálkovém studiu, tedy za své. Nic jsem nezrestituoval, nic neukradl, nic, ani domek jsem nezdědil.Nnovomanželská půjčka byla jedním ze zdrojů zlepšení života mé rodiny. Nejsem rozhodně žádný asociál. Být „svůj“ je mojí povahou.

  Ne politická doktrína, ale míra osobní svobody byla pro mne cílem, kterého jsem po revoluci konečně dočkal. Svoboda, která je branou k seberealizaci. Tedy pokud má člověk sílu, chuť a nakonec i ambice něčeho dosáhnout. Budu se opakovat, když Vám znovu připomenu, že privatizace přinesla do naší země i velkou zlodějinu, kterou permanentně kritizuji.

  Rád bych přestal „papouškovat“, podle mého akcentovat, roli trhu jako hybatele prosperity. Jenomže, je tady dost špatná zkušenost s centrálním hospodářstvím, jehož výsledkem byla nejen ztráta postavení země ve srovnání s okolím ze západní Evropy, ale především neudržitelnost socialistické soustavy zemí, které zákonitě musela padnout.

  Já osobně nevěřím v globální revoluci, připouštím pouze globální válečný konflikt. Díky investiční provázanosti států Evropy není možné počítat ani s dílčím úspěchem, tedy změnou režimu v jednotlivém státu. Tato revoluce by stejně jako válka bořila, což si většina lidí určitě nepřeje. Spojeno s demokracií, lidé nebudou volit takové strany, jejichž prioritním zájmem by byla radikální změna hospodářství. Můžeme tomu říkat, že selský rozum vítězí, ale ona je to vlastně zákonitost. Proto hovořím o Vaší poměrně vysoké naivitě víry v radikální změnu.

  Rok 68. a ono „kdyby“ je pouhou spekulací. Vysnívat si něco, jako že jsme mohli být druhým Norskem, je naivní. Norsko jednou z nejbohatších surovinových zemí, kde produktivita práce nehraje rozhodující roli. Že se z naší země stala montovna je důsledkem volného pohybu kapitálu, kde u nás, na rozdíl od jiných finančně vyhladovělých východoevropských zemí našli západní investoři i dostatečně odborně zdatnou pracovní sílu. A zejména tradici českého umu. Kdybyste trochu zbystřil, zjistíte, že se do průmyslu se vrací stále více onoho českého fortelu. jen ho je třeba více podporovat ve školách.

  Pokud pláčete nad drahými hypotékami, drahými nájmy, máte pravdu. Nedosahují však, a to zákonitě úrovně v západních zemích. Jen pro Vaše připomenutí, za minulého režimu, kdy byly nájmy opravdu nízké, se v Jihlavě čekalo na nájemní byt, tedy vyjma podnikových, až 16 let. Kde jsou ty doby, kdy bylo normální, že v domě, případně i bytě žily 2, případně i tři generace jedné rodiny. I tady platí, že mohu mít jen to, na co mám. PPP projekty, viz stavba MŠ v Jihlavě ve spolupráci s firmou, by záležitost částečně vyřešily a to s dopadem do vyšší zaměstnanosti, tedy zdroji příjmu státu. Pokud zmiňujete spekulanty, tady by měly obce hrát rozhodující roli a vážit prodeje obecních domů do jejich rukou. No jo, ale to je přesně případ toho, co dokáže člověk, kterého živí erár proti tomu, kdo podniká za účelem dosažení zisku.

 12. Svatopluk Beran říká:

  Demokracie je jedna a to bez přívlastku.

  Demokracie existují s desítky přívlastků.

  Demokracií jsou i podle typu voleb desítky.

  Stejně jako lidská a občanská práva,
  které pro nás vybojovala symbolická osobnost,
  5 let žalářovaný Václav Havel.

  Václav Havel byl pouze chytře POUŽIT jako žalářovaná osoba komunisty v socialistickém systému hospodáření, k potřebě nejsilnějších kapitalistických zemí získávat za pomoci nové páté kolony, TRIBUT z těchto zemí. Občané těchto zemí se mohou vedle odvodu TRIBUTU, též beztrestně vyjadřovat k ekonomickému systému ve kterém nyní žijí. Pokud by ho však chtěli změnit na pokročilejší ekonomický systém, který by spravedlivěji rozdělil bohatství jimi vytvořené, bude vždy proti nim použito násilí. V prvé řadě se začne hospodářskou blokádou, následně zneužíváním nejsilnější rezervní měny, která je nezbytná v mezinárodním obchodu a pokud i to nepřiměje občany k poslušnosti nastoupí vybombardování do pravěku, přesně podle běžného amerického scénáře. Causu Beli si již Spojené Státy dle tradice posledních 200 let vymyslí samy a provedou dle vlastního scénáře, nebo s partou OCHOTNÝCH.

 13. Svatopluk Beran říká:

  USA – země kde můžete mít řadový podnikatel legální licenci na výkup mrtvol. No to jeden čumí kam nás to křesťanské tradice a tato zem vede. Hlavně že obchod jede. Já měl vždycky za to, že pohřbívání a úcta k mrtvému, bylo to první co nás oddělilo od zvířat.

  https://www.novinky.cz/zahranicni/511643-urezane-koncetiny-zenska-hlava-na-muzskem-tele-agenti-fbi-popsali-co-skryvala-arizonska-laborator.html

 14. Libor Furbacher říká:

  Jejej pane Jane ,konecne jsem zase nasel cas se podivat na diskuzi a vidim ze se Vam muj komentar pravdepodobne nelibil,A tak 27.7 jste mi odpovedel , a jako je obycejne zvykem socialistu,kdyz dojdou argumenty,tedy osobnim napadenim a vymyslenostmi.
  Jak jste prisel na to ze jsem ekonomicky emigrant a ze nejsem kanadsky obcan? Vas by nepresvedcilo ani kdybych Vam poslal kopii meho Canadian passport a political refugee status.Proste socialist and fake news jdou ruka v ruce.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I