Blog Jihlavských listů

Ján Lauko
38- Nejsem sice z tohoto regionu, ale moje filozoficko humanistické články, reflektující každodenní život kolem nás budou mít všeobecně platný a tedy nadregionální charakter. Budu se snažit, aby byly přínosné pro každého jednotlivce a to bez ohledu na to, kde žije.

Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!

Ján Lauko | Pondělí, 12. 8. 2019 v 14:56

Nevím, zda jste zachytili zprávu, že od 29 července 2019 začíná lidstvo žít na ekologický dluh. To znamená, že tímto dnem jsme v rámci roku 2019 vyčerpali všechny obnovitelné zdroje, a od tohoto data až do konce roku budeme čerpat zdroje, které už příroda není schopna sama obnovit. Od tohoto dne tedy začíná naše bezohledné a trvale nezvratné drancování. Pravda je totiž taková, že v současnosti potřebujeme k uspokojení všech svých potřeb přírodní zdroje dvou planet, což značí, že životní úroveň lidí a jejich potřeby výrazně převyšují možnosti naší planety.

V koloběhu povinností pravděpodobně mnozí tuto informaci nezaregistrovali. Co jsme ale zaregistrovali úplně všichni jsou úmorné letní horka, doprovázené suchem. Byly časy, kdy bylo léto krásným a příjemným obdobím, na které jsme se těšili. V současnosti se však naopak stává obdobím, nesmírně únavným a zatěžujícím, takže mnozí, kteří vyslovení nemusí, v největších vedrech raději ani nevycházejí ven.

Avšak neustále rostoucí nesnesitelnost letních veder, jaké u nás nikdy předtím nebyly, není ničím jiným, než odpovědí přírody na nesnesitelnost a neudržitelnost drancujícího přístupu lidí k ní. A je to odpověď tak viditelná, že ji nepřehlédne nikdo. Ani ti, co nevědí, že jsme již v tomto roce začali žít na ekologický dluh. Na absolutně každého z nás bez výjimky tvrdě dopadají negativní důsledky toho, jak se my sami chováme vůči přírodě.

Sobectví lidí je však bezmezné, protože jsou pouze nemnozí, kteří chápou tuto souvislost. Kteří si uvědomují toto vzájemné propojení. A je jen málokdo, kdo je také ochoten a schopen z toho vyvodit nějaké osobní důsledky. Osobní důsledky ve smyslu omezení vlastních nároků a potřeb na takovou míru, jaká bude pro přírodu přijatelná a udržitelná. Říká se tomu osobní uhlíková stopa.

Pro miliony lidí naší země jsou ale toto všechno jen obyčejné informace, které pustí jedním uchem dovnitř a druhým okamžitě ven tak, jako tisíce jiných informací. Pro miliony lidí konstatování těchto skutečností nic neznamená a osobně se jich to nijak netýká. Nejsou ochotni vyvodit osobní odpovědnost za katastrofální horka, za sucho, za každodenní vymírání nejrozličnějších živočišných druhů, za plenění deštných pralesů, z nichž za jedinou minutu ubude plocha o velikosti fotbalového hřiště, a tak dále, a tak dále.

Lidé jsou hodnotově orientovaní na konzumní způsob života a v něm má místo pouze stále větší ekonomický růst a stále větší uspokojování vlastních materiálních potřeb. V něm je absolutně nemyslitelné nějaké dobrovolné uskrovňování se. Vždyť přece celá společnost je postavena na spotřebě a různých službách, zaměřených na uspokojování lidského užívání si. Musel by být přece blázen ten, kdo by se dobrovolně omezoval. A zvláště tehdy, když na to má! Když si to může dovolit. Vždyť žijeme jen jednou, a proto si je potřeba života pořádně užít.

Nicméně ty, bezohledný konzumní slepec, uvaž jednu věc! Zkus se zamyslet nad tím, jaký bývá osud toho, kdo žije dlouhodobě na dluh. Jen si zkus představit, že bydlíš v nějakém bytě a neplatíš nájem. Jak dlouho myslíš, že ti to bude tolerováno? Budeš vícenásobně upozorněn, a když své dluhy nevyrovnáš a nezačneš pravidelně platit nájemné, z bytu tě vyhodí!

A přesně stejně, ty konzumní sobec, zaslepený svým užíváním si, žiješ na ekologický dluh a příroda naší planety tě již delší dobu upozorňuje, aby sis bral jenom tolik, kolik ti může dát. Upozorňuje tě na to vedry, jaké zde nikdy dosud nebyly. Upozorňuje tě na to suchem! Upozorňuje tě na to prudkými a ničivými přívalovými dešti! Upozorňuje tě na to neúrodou a zdražováním potravin! A upozorňuje tě na to ještě mnoha jinými věcmi, které ty nechceš vidět.

Ty totiž chceš jen stále nerušeně pokračovat ve svém konzumním bláznovství a nic jiného tě nezajímá. Věz však, ty sobec, že nakonec dopadneš tak, jako každý jiný, kdo žije na dluh a koho jednoduše dříve, nebo později vyhodí z bytu. A tak jednou také tebe, ekologického zločince a ničitele, vyhodí mocná Matka příroda ze svého pronájmu na planetě Zemi! Ba co víc, bude ti odepřeno právo dále přebývat v celém tomto stvoření, protože prázdnota a ubohost konzumního materialismu se do tebe zažraly tak hluboko, že jejich uctíváním ses stal jen bezduchým ničitelem všude tam, kde se nacházíš. A proto, aby si už nemohl dále škodit a ničit, ti tato možnost bude vzata, a tobě nezůstane zcela nic, jenom pláč a skřípění zubů.

Pamatuj, ty bezduše konzumní sobec, že jedině sem tě přivedou tvé materialisticky prázdné hodnoty, které si uctíval, a pro které si ve své egoistické slepotě neváhal ničit všechno kolem sebe.

Lidé našeho světa uznávají ničivé a rozvratné hodnoty, které je vedou a přivedou ke zničení a k rozvratu. Pokud však chtějí tomuto zničení a rozvratu zabránit, musí změnit hodnoty, které uznávají. Musí se přeorientovat na hodnoty, které nevedou ke zničení a rozvratu, ale k harmonii a rozkvětu.

A k harmonii a rozkvětu vedou jedině hodnoty ducha! Vede k nim jedině rozvíjení a uctívání hodnot ducha!

Hodnoty ducha nejsou hodnoty materiální, jejichž nepřiměřené nabývání ničí a drancuje naši planetu! Hodnoty ducha nejsou peníze, majetky, moc, sláva, konzum a užívání si!

Hodnotou ducha je úsilí o spravedlnost, čestnost, dobro a ušlechtilost! Hodnotou ducha je úsilí o pochopení skutečného smyslu vlastního života! Hodnotou ducha je hledání odpovědí na základní existenční otázky, a sice kdo jsme, odkud pocházíme a kam směřujeme. Hodnotou ducha je úsilí o přibližování se k Stvořiteli. A čím větší budou lidé vyvíjet úsilí o dosahování hodnot ducha, tím bude všechno na zemi lepší, hezčí a harmoničtější.

V tomto spočívá obrovský rozdíl oproti hodnotám materie. Obrovský rozdíl, který je důkazem zásadní neplnohodnotnosti a nedostatečnosti materiálně konzumních hodnot, protože čím více se lidé zaměřují na jejich dosahování, tím je na světě hůř. Tím je na světě více sobectví, chamtivosti, bezohlednosti, závisti, nečestnosti, nevraživosti, násilí a bídy. Tím více lidé drancují a ničí přírodu na celé planetě. To znamená, že to funguje úplně opačně, než při snaze o hodnoty ducha.

Člověče, vzpamatuj se a hodnotově se obroď, aby s tebou Majitel světa nakonec nezatočil tak, jako se špatným nájemníkem, který chtěl žít pouze na dluh.

152 komentářů k článku “Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  Putinův agent +agent 007

  Komentář: Co je v Rusku nového? Pusťte si Hon na ponorku a Bonda z devadesátek
  JAN LIPOLD
  DNES 17:15
  . (Video: Marek Martinovský, AP, Youtube.com)
  Jestli si obrázek o Rusku pořád děláte podle akčních filmů z devadesátých let, nejspíš to nevadí. Všechno je víceméně při starém.
  Článek
  Hon na ponorku dávali v televizi alespoň desetkrát. Připomenout, že nebezpečný politruk (kterého ve filmu Sean Connery záhy zneškodní) se jmenuje Putin, to už snad ani nemůže být spoiler. To přece každý ví!
  Film je z roku 1990. Putina dvě versty za Petrohradem nikdo neznal. Kde tehdy scenáristé vzali křišťálovou kouli, patří k nerozluštěným hádankám 20. století.
  James Bond se mezitím ze Sibiře, kterou někdo podpálil i se stanicí Severnaja, přemístil pět tisíc kilometrů východně k Severodvinsku, kde minulý týden vybuchla balistická raketa na jaderný pohon. Jasně že v tom má prsty plukovník Urumov se Zlatým okem. A ještě něco, 007: Vraťte se živý.
  Při požáru supertajné ponorky Lošarik zahynulo před měsícem čtrnáct námořníků. Když je pochovávali, kapitán Pavlov pronesl: „Za cenu svého života zachránili životy svých soudruhů, zachránili plavidlo a nedopustili katastrofu planetárního rozsahu.“ Představivosti se meze nekladou. Kdo to natočí první?
  K explozi na plovoucí plošině u Severodvinsku máme oficiálních informací ještě méně. Zdrojem je znovu pohřeb. „Doprovázíme na poslední cestě naše kolegy, kteří tragicky zahynuli při zkouškách nového speciálního výrobku. Nejlepší vzpomínkou na ně bude naše další práce na nových druzích zbraní, kterou rozhodně dokončíme,“ citoval TASS Alexeje Lichačova, představitele federálního jaderného střediska v Sarově. To je stotisícové město uzavřené pro cizince bez zvláštního povolení.
  Hlavní výzkumník sarovského ústavu regionální televizi řekl, že zaměstnanci zahynuli „při výbuchu malého jaderného reaktoru“, který byl součástí „objektu vojenského určení“.
  Zprávy, co se vlastně stalo, lezou z oficiálních míst jako z chlupaté deky. Ani to se v Rusku, respektive od dob černobylského Sovětského svazu, nezměnilo.
  Novější je zato zpráva, že Rosatom, pod který spadá civilní i vojenský jaderný průmysl, má zájem o zakázku na rozšíření jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Tohle pro něj nejsou zrovna ty nejlepší reference.

 2. Berka říká:

  Bezohledný nelidský Gryc devastuje blog…

 3. Dvořák říká:

  To je jen rozcvička,to hlavní přijde za pár dní…

 4. blade říká:

  Slunce, vedro, hic a místní agent MUDr. Chocholouška Gryc – no tě pic 🙂

 5. Zdeněk Gryc říká:

  „Nevím, zda jste zachytili zprávu, že od 29 července 2019 začíná lidstvo žít na ekologický dluh.“
  ——————————————————————–
  Ekologická devastace naší vlasti-kolonie SSSR
  začala násilnou kolektivizací,

  která nevratně zničila českou barokní krajinu,
  o pesticidech a krmení prasat antibiotiky nemluvě.

  Zaměřením průmyslu na výrobu tanků
  z nekvalitní železné rudy dovezené po širokorozchodce z Ruska.
  Výroba mírových tanků zplundrovala nejenom Ostravsko.

  Co je to imperialistické bačování okupantem v krajině je snad dokumentováno.
  O rozlůčku se starali s espritem především umělci, třeba Kocáb že ?
  ———————————————————————-
  Není meritem blogu: „žít na ekologický dluh“
  ———————————————————————–
  První to pochopil president Václav Havel
  a jmenoval prvního profesora ekologie v CZ:

  Otakara Štěrbu.

  Otakar Štěrba (18. listopadu 1933 – 2. března 2017) byl český ekolog, cestovatel, spisovatel, dokumentarista, vodák a horolezec. Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1991 byl jmenován prvním profesorem ekologie. Založil Katedru ekologie a zavedl odborné studium Ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. V letech 1990–1994 byl děkanem Přírodovědecké fakulty. Účastník prvosjezdů horských řek a horolezeckých expedicí. Se svou ženou Dinou – českou horolezkyní, založili projekt české Nemocnice v Pákistánu, o které natočili také dokument.[1]
  Pokud chceme něco fundovaně o ekologii z celosvětového nadhledu vědět, zajímejme se o jeho životní dílo, přečtěme něco z jeho knih:

  • 1975: Kde příroda vládne, pět výprav do Asie; Orbis, Praha, 288 stran, 11-015-75
  • 1979: V dunajské deltě; Panorama, Praha, 192 stran
  • 1981: Pramen života; Panorama, Praha, 222 stran
  • 1981: Jezdec na Šedobílém koni, Altajské eposy; Otakar Štěrba a Jaromír Štětina, Albatros, Praha, 117 stran
  • 1987: Od pramenů k oceánu; Panorama, Praha, 240+48 stran
  • 1989: Země číslo osm; Profil, Ostrava, 138 stran, ilustrace Karel Saudek
  • 1992: Putování po kanadských řekách; Dina a Otakar Štěrbovi, Shangrila, Olomouc, 180 stran
  • 1996: Máme rádi zvířata?; Prodos, Olomouc, 166 stran, ISBN 80-85806-40-1
  • 2008: Říční krajina a její ekosystémy; Univerzita Palackého, Olomouc, 392 stran, ISBN 978-80-244-2203-9
  • 2011: Řeky, moje řeky; Dina a Otakar Štěrbovi, 328 stran, ISBN 978-80-904963-0-9

 6. jihlavák říká:

  Od poloviny 90 let stoupla spotřeba jen glyfosátu 5 x. Havel kritizoval bolševika a jeho hospodaření, kolik se obnovilo mezí a remízků, kolik se „ucpalo“ meliorací, kolik obrovských polí se zmenšilo do menších celků……??? Co dokázaly ty jeho kapacity? Byli to všechno jen teoretici. Kůrovec je už na Javořici, a můžou chemii otrávit celý lesy, pokud si hlavně příroda nepomůže sama, tak Javořice do pár let bude bez lesů. Za 30 let se nic nezměnilo, přitom už v 90 letech „ekoterorist“i varovali před kůrovcovou kalamitou, dál se valil hlavně smrk, ve jménu zisku. Reality zisku je nyní taková, že za kubík kůrovcového dřeva Kronospan platí 350,- Kč, přičemž jen těžba a doprava vyjde vlastníka lesa na 450,- Kč. Problém bude asi v tom, že v 89 se kecalo hlavně o lásce, o lásce k penízkům, moci, titulům, autíčkům a ženskejm. Ne o skutečné lásce mj. k přírodě.

 7. Zdeněk Gryc říká:

  Ale prvního profesora ekologie v CZ jmenoval ne ?

 8. Zdeněk Gryc říká:

  Od poloviny 90 let stoupla spotřeba jen glyfosátu 5 x. Havel kritizoval bolševika a jeho hospodaření, kolik se obnovilo mezí a remízků, kolik se „ucpalo“ meliorací, kolik obrovských polí se zmenšilo do menších celků……??? Co dokázaly ty jeho kapacity?
  —————————————————————
  Havlovy kapacity. . .?
  Je fakt, že Havel moc meliorací „ne-ucpal“ ani moc polí nezmenšil.
  To je jeho hanba!
  Ba ani Landovský, že
  ?
  Ucpávání meliorací, to jsou ty post-totalistické paradoxy, pane Vaněk, že ?

  Uvěřil by někdo kolaborantu, že meliorace u Telče sice neucpával,
  ale že kus melioračního potrubí položeného ke studni v údolí Studnického potoka
  vykopal a zasypal?

  Foufejme, že nikoli,
  proč taky, že?

 9. Zdeněk Gryc říká:

  Ekologie: PRÁVĚ DNES

  převzato:

  Novinky.cz ZahraničníEvropaCo přesně vybuchlo na severu Ruska, armáda tají.
  Mluví se o malém létajícím Černobylu

  Co přesně vybuchlo na severu Ruska, armáda tají. Mluví se o malém létajícím Černobylu
  Dnes 18:40
  Novinky
  FacebookTwitter
  Výbuch pokusné rakety na polygonu u ruského Severodvinsku je stále obestřen tajemstvím.

  Armáda sice od počátku mluvila o radioaktivitě, ale její únik popírala.

  Později přiznala explozi motoru na jaderné palivo.
  List Novaja Gazeta uvedl, že explodovala střela Burevestnik a přirovnal ji k malému létajícímu Černobylu.
  Co přesně vybuchlo na severu Ruska, armáda tají.

  Mluví se o malém létajícím Černobylu
  Ani ministerstvo obrany, ani Rosatom neuvedly, co se přesně se stalo a jaká zbraň explodovala.
  Rosatom jen oznámil, že vybuchl „izotopový jaderný zdroj pro motor s kapalným pohonem“.

  Ruský opoziční list Novaja Gazeta napsal, že „to je velmi přesný popis jaderného pohonu střely Burevestnik“.
  Tato nově vyvíjená střela s plochou dráhou Letu označovaná v kódu NATO jako SSC-X-9 Skyfall má mít díky jadernému pohonu neomezený dolet, což loni vyzdvihoval ruský prezident Vladimir Putin.

  Rusko zavřelo část Bílého moře kvůli radioaktivitě po nezdařeném raketovém testu

  Burevestnik má být podle informací serveru Arstechnica poháněný náporovým motorem s nadzvukovým spalováním typu scramjet, který mu uděluje hypersonickou rychlost nejméně 6000 km/h.
  V tomto druhu scramjetu není používáno spalování paliva smíšeného se vzduchem, který kvůli vysoké rychlosti stačí stlačovat pouze vhodným tvarem trysky, ale nasávaný vzduch se ohřívá teplem reaktoru. Ohřev způsobuje rozpínání plynu, který pak uděluje rychlost střele.
  Foto: Profimedia.cz

  Nejde o nijak novou technologii, věnovaly se jí na přelomu padesátých a šedesátých let i Američané v projektu SLAM. Tam vzduch ohřívalo přímo jádro reaktoru, což dělalo problémy, zatímco u ruského motoru reaktor předává teplo kapalnému kovu, který pak ohřívá vzduch.
  S tím mají v Rusku zkušenosti. Vizmutem chlazený reaktor testovali Sověti na experimentální jaderné ponorce K-27 už v roce 1962.

  Místa armádních incidentů v Rusku
  Foto: Novinky
  Přes využití roztaveného kovu k předávání tepla jde o velmi rizikovou technologii,
  uvedla Novaja Gazeta. List popsal střelu Burevestnik jako „malý létající Černobyl“.
  Podle ní se nelze v žádném případě vyhnout úniku radiace.
  List The New York Times dokonce hovořil o jedné z nejvážnějších jaderných katastrof od té v Černobylu.
  Radiace nakrátko stoupla
  Ruské úřady zaznamenaly po explozi krátkodobé zvýšení radioaktivity nad běžné hodnoty, situace se brzy vrátila k normálu. Při expolozi zemřelo několik lidí.
  Jejich počet, stejně jako počet zraněných, není znám.

  Lékaři, co je ošetřovali,
  byli odvezeni do Moskvy do speciálního centra.

 10. Berka říká:

  Zlej Putin !

 11. Zdeněk Gryc říká:

  Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!
  Ján Lauko | Pondělí, 12. 8. 2019 v 14:56

 12. XXXXX říká:

  ještě že nám zůstaly alespoň barokní holky 🙂

 13. Berka říká:

  Copak baroko, to je dávno překonaný. Grycovou doménou byla přece čistá sorela…

 14. Zdeněk Gryc říká:

  Ruské úřady zaznamenaly po explozi krátkodobé zvýšení radioaktivity nad běžné hodnoty, situace se brzy vrátila k normálu. Při expolozi zemřelo několik lidí.
  Jejich počet, stejně jako počet zraněných, není znám.

  Lékaři, co je ošetřovali,
  byli odvezeni do Moskvy do speciálního centra.

  ČEST JEJICH EKOLOGICKÉ PAMÁTCE

 15. Berka říká:

  Podle toho co bylo vidět na Youtube, kde nějaký domorodec ukazoval zapnutý dozimetr, tak ta zvýšená radioaktivita představovala zhruba dvojnásobek běžného radioaktivního pozadí z geologického podloží, atd. Jedno rentgenové vyšetření znamená pro lidský organismus zhruba stokrát větší expozici záření.

  Docela mě jakožto pacifistu dojímá ta úžasná logika, hodná každého inteligenta. Rusové jsou hovada, že vyvíjejí takovéhle zbraně, které mohou selhat a způsobit ekologickou katastrofu. Američané jsou podle svých slov ve vývoji těchto zbraní ještě dál. Žádná podobná havárie je ovšem nepostihla. Takže nejsou žádná hovada, nýbrž disciplinovaní a zodpovědní vývojáři.

  Přece správnému demokratovi vyznávajícímu křesťanské hodnoty snad musí být jasné, že každá bomba vyráběná s ohledem na čistotu životního prostředí má pěkně spořádaně a humanitárně vybuchnout až ve svém cíli.

 16. Zdeněk Gryc říká:

  Parkinsonovy ekologické zákony světových stran.

  Parkinson:
  Sever a jih v Koreji
  čÍm více zbraní tím méně žrádla.

  Paní Parkinsonová:
  Východní a západní Německo
  Čím více totality, tím nižší životní úroveň,
  důchody počínaje a lidskými právy konče
  Osvobození armádou SSSR a USA.

  CZ – armáda USA přišla a odešla
  s ruskou tomu bylo naopak, že?

 17. Dvořák říká:

  Architekt Zdeněk Gryc,samozřejmě ve své stylizované podobě,je určitě snem každé dívky a ženy.

 18. Zdeněk Gryc říká:

  CZ – armáda USA přišla a odešla
  s ruskou tomu bylo naopak, že?

  Vrátila se k

  „DO – ČASNÉMU POBYTU“¨

  Jak, kdo a za co
  odstraňoval Ekologické následky

  „Přátelství na věčné časy“ v krajině CZ

 19. Venca říká:

  Samozřejmě, máte úplnou pravdu. USa šlo vždycky o ekologii a mír v první řadě.

  https://www.dotyk.cz/magazin/jaderne-testy-tichomori-bikini-20190622.html

 20. Dvořák říká:

  Já vám říkal,že to byla jen rozcvička. Už je to blízko.
  Mimochodem,dočkáme se nějaké zašlé černobílé fotky,kterak Z.G. v „montérkách“ stavoprojektu zabalený do československé vlajky brání postupu okupačních vojsk dávaje tak všanc svůj vlastní život?

 21. Zdeněk Gryc říká:

  To dělal Milan Dvořák, když bránil Jihlavský rozhlas proti okupantovi v roce 1968,
  podívjte se na jeho památný článek u února 1975,
  doklad jak ho STB rázně přeškolilo.

  Charakterových vad ZG
  je nejenom zde, hojně povšimnuto.

  TGM říkal, že myšlení bolí.
  Zkuste prosím trošku bolesti
  a napsat něco k věci – o ekologii.

 22. Berka říká:

  Jasně. Zato Gryce StB ani Milan Dvořák nepřeškolili. Od roku 1975 až do 1989 pracoval jako topič v Kovolitu, nemohl kreslit a projektovat, domovní prohlídky u něj byly na denním pořádku a pravidelně ho zatýkali, když jezdil na shromáždění do Všetat, nebo na Hrádeček.

  Ježiši, že ho ta kolaborantská huba nebolí a hanba nefackuje.

  Mimochodem, nepřipadá mi, že úplně první příspěvek pod článkem je teda zrovna nějak zásadně k věci.

 23. Jan P. říká:

  Autor blogu nemá pravdu.Za klimatickou změnu NEMŮŽEME my všichni jakožto spotřebitelé.
  Tím,že problém individualizujeme a moralizujeme zastíráme reálné příčiny klimatické změny.Autor v podstatě opakuje to,co dnes a denně slyšíme od českého politického a mediálního mainstreamu.
  Vzdorovat kultu konzumu a vyzývat k omezením spotřeby bylo a je důležité.Jenže tvrdit, že hlavní problém je v individuálních spotřebitelských rozhodnutích, znamená přehlížet hlubokou mocenskou asymetrii mezi jednotlivci a korporacemi. Je mnohem smysluplnější se bavit o politické a ekonomické moci spojené s fosilními palivy. Třeba o tom, kdo na jejich těžbě a spalování vydělává.
  Je ostudou Česka a dalších východoevropských zemí,že zablokovaly letos na summitu v Bruselu,aby se do roku 2050 zajistil „přechod ke klimaticky neutrální EU“.
  Andrej Babiš tvrdí, že ochrana klimatu nesmí být „na úkor průmyslu“.
  Když řeknu, že nás tenhle režim zabíjí, už to snad ani není nadsázka.Radši být dnes živý levně, než zítra vůbec. Ekonomické myšlení vládne světu. V tomto případě se blbost snoubí s navedeností přímo famózně.
  (Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC))
  (Měření ekologické stopy bohatých)

 24. Zdeněk Gryc říká:

  Berka říká:

  Středa, 14. 8. 2019 v 17:34

  Jasně. Zato Gryce StB ani Milan Dvořák nepřeškolili. Od roku 1975 až do 1989 pracoval jako topič v Kovolitu, nemohl kreslit a projektovat, domovní prohlídky u něj byly na denním pořádku a pravidelně ho zatýkali, když jezdil na shromáždění do Všetat, nebo na Hrádeček.

  jo, a Zeman mu dal na Hradě hedvábné rudé trenky,
  o Ru-dých montérkách od Ru-dolfa Hegenbarta nemluvě, že ?
  —————————————————
  i dnes bude půlnoc….0:39…

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?
  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem, tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy. Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky. Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…
  Masturbuj raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie – a nebo možná nad legendárním výtiskem Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout, ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.
  —————————————————

 25. XXXXX říká:

  ses mu pomstil

 26. Berka říká:

  Ty, Zdenále, tu napínavou a nervy drásající historku o tom, jak si hrdinně odmítl všemocné sekretářce ředitele členství ve straně známe myslím všichni dobře.

  Ale co třeba takové Revoluční Odborové Hnutí ? Tam jsi taky nebyl, ŽE ?

  A že teď pořád spíláš Putinovi, to teda od tebe jako od člena SČSP (svaz československo-sovětského přátelství) taky není moc hezký.Tohle přece přátelé nedělají 🙂

  Ty hrdino.

 27. Svatopluk Beran říká:

  Pokud bude svět následovat americký konzum a americký inflační ekonomický systém centrálních bank, má to celá tato planeta už teď od všech svých uživatelů, spočítané. Pokud nebude zaveden světový ekonomický systém deflace a osobní morálky spotřeby, tedy omezený počet užívaných věcí, které ale vydrží ,,věčnost,, , nebude to s pravnoučaty celé planety nijak líbivé.

 28. Svatopluk Beran říká:

  A ještě pro pana Gryce odkaz na nevšední rozhovor s ruským režizérem Germanem ml. Řekl bych že dobře popisuje minulost i současnost složitosti Ruska způsobem který nikomu nefandí, pouze konstatuje skutečnost o které zhrzení zatvrzelci, nejsou vůbec schopní ani uvažovat.

  https://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/vubec-nas-nechapete-rika-rusky-filmovy-reziser-alexej-german-ml-40293113?seq-no=2&dop-ab-variant=3&source=clanky-home

 29. jihlavák říká:

  V Rusku odstranili cara a církev a lidu místo nich byl vnucen Lenin, u nás se odstranil císař pán plus taktéž církev a pan architekt touží urputilou snahou lidu vnutit Václava. Jde to těžko, lid není hloupý, navíc si pamatuje.

 30. jihlavák říká:

  Realita po 30 letech budování demokratického zemědělství :-), :-((( Bolševikovi by se měli za kritiku socialistického zemědělství „omluvit“

  1. Za prvé – chemie u nás jela a jede naplno. Třeba zoocidy na zabíjení hmyzu a spol. V roce 2009 se jich u nás spotřebovalo 646 tisíc kg, vloni už 1 079 tisíc kg, tedy za dekádu nárůst o 67 procent. Pak se divte, že někam zmizel hmyz, že je na českých polích a zahradách najednou tak ticho. (Data z ÚKZÚZ zde).

  2. Celkem se jen za loňský rok vychlístalo na naše pole 11,7 milionu kg jedů. Jestli si to chcete nějak lidsky představit, tak je to asi 6kilometrová kolona kamionů plných jedů – jedů, které přišly na naše jídlo.

  Celý článek:

  https://www.forum24.cz/martin-jaros-o-tom-jak-jsme-zachranili-hrabose-a-co-ve-skutecnosti-delame-s-krajinou/

 31. jihlavák říká:

  Soudruhu Babišovi se nedaří v německém pekárenství. Vypíchnu jednu věc. Podle článku na Seznamu měly pekárny při převzetí Agrofertem 4 000 zaměstnanců, Loni jich už měly jen 2800, Výplaty odstupné pro propuštěné zaměstnance činilo 1,9 miliardy Kč. Pokud dobře počítám, každý zaměstnanec dostal na odchod 1,5 milionů českejch. No nic, nebudu přemýšlet, zda to nebyly peníze z dotací od českého živnostníka z EET, soudružka Šilerová by mi vlídně a laskavě vysvětlila, že určitě ne, a pěkně se budu připravovat na oslavu 30 let sametu. U klíčů si zapílím svíčku a zamáčknu slzu.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babisovo-imperium-potapeji-nemecke-pekarny-prodelaly-dve-miliardy-77317?dop-ab-variant=1&seq-no=1&source=hp

 32. Zdeněk Gryc říká:

  a pěkně se budu připravovat na oslavu 30 let sametu. U klíčů si zapílím svíčku a zamáčknu slzu.

  fajn, a víte proč TOTÁČ trval tak dlouho ?

 33. Berka říká:

  Samozřejmě že ano – protože komunistům takoví jako vy ochotně sloužili a přičiňovali se o jeho skvělé „výdobytky“.

 34. jihlavák říká:

  Tak totáč trval jistě tak dlouho, protože lid dostal odvahu k masivním protestům až v roce 89. Navíc byl vedem architektem sametové revoluce, jak často píšete, VH. Tato kombinace byla už neporazitelná.

 35. Zdeněk Gryc říká:

  VÁŽENÝ SOUDRUHU
  Nad- kolego Jáno,
  Profesore v Niře, či faráři církve husitské v Třebíči,
  Budete i nadále laskavě po blogu držeti hubu, nebo máte schopnost se vyjádřít k

  Fokus Václava Moravce
  Dnes19:58
  Vyhledat na Seznam.cz
  Měsíčník Fokus Václava Moravce vysílá ČT24 od počátku roku 2015. Silné nadčasové téma, unikátní prostory a hosté, kterým stojí za to naslouchat, to je Fokus VM. Přímý přenos dvouhodinové diskuse doplňují vždy dokumentární reportáže či statistická data. Fokus VM připravují kreativní producentka Andrea Majstorovičová, režisér Mojmír Kučera, moderátor Václav Moravec, vedoucí produkce Helena Veselá, dramaturg Aleš Gongol, reportérka Marta Pilařová, vedoucí dramaturgyně Hana Andělová a mnozí další, bez jejichž pomoci by se pořad neobešel.
  skryté titulky

  Katastrofický scénář pro příští desetiletí: Začneme umírat dřív a pobijeme se o jídlo
  Podle vědců je klíčové, zda se nám v průběhu příštích let podaří udržet oteplování na hranici 1,5 stupně.
  Nejhorší varianta vývoje života na Zemi počítá s tím, že lidé v příštích deseti letech neudělají pro ochranu klimatu zhola nic, napsali vědci do zprávy OSN.
  Článek
  Čerstvá zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu spadajícího pod Organizaci spojených národů popisuje dopady globálního oteplování a především to, jak se se zvyšující teplotou budou dopady zhoršovat. Některé z nich spolu úzce souvisí. Narůstající sucho a zvyšující se teplota například v některých regionech zvýší počet požárů, zatímco jiná místa ohrozí stoupající hladina oceánů v kombinaci s častějšími povodněmi.
  Některé dopady zažíváme už dnes, jiné se budou dramaticky lišit podle toho, zda se nám podaří oteplování zmírnit, vysvětlují vědci. Přesná podoba globálního oteplování se tak podle nich předpovědět nedá. Zpráva ale obsahuje tři konkrétní příklady, jak by vývoj v příštích sto letech mohl probíhat.
  A jaký je nejhorší z popsaných scénářů?
  V roce 2020 se navzdory předchozím slibům mezinárodní podpora Pařížské dohody, v níž se státy zavázaly snížit emise a bojovat tak proti globálnímu oteplování, vytratí. V následujících letech se sice některé státy pokusí produkci oxidu uhličitého snížit, tato snaha ale nebude příliš úspěšná. Skleníkový efekt se zhorší, ale extrémní výkyvy počasí dopadnou spíše na neobydlené oblasti, takže nevzbudí mnoho pozornosti. Některá města častěji potrápí vedra a v Alpách, Skalistých horách a Andách ubude sníh, o menších pohořích nemluvě.
  V roce 2030 dosáhne oteplování hodnoty 1,5 stupně. Nepřijdou žádná mezinárodní opatření. Některá pobřeží zasáhnou přírodní katastrofy spojené se silnými tropickými bouřemi známými jako El Niño.

 36. XXXXX říká:

  tos dělal celej život někoho kopírovat co

 37. Zdeněk Gryc říká:

  VÁŽENÝ SOUDRUHU
  Nad- kolego Jáno,
  Profesore v Nitře, či faráři církve husitské v Třebíči,
  Budete i nadále laskavě po svém již x-let tradičním blogu i nadále držeti hubu, nebo máte schopnost se vyjádřít k…

  Záhadná exploze ruské rakety: Pro Putinův režim lidské životy nemají hodnotu, říká rusista Dvořák
  Rozhovor s expertem na Rusko Liborem Dvořákem o nevydařeném testu moderní rakety. (Video: Lucie Hrdličková)
  Nejasné i protichůdné informace, tajnosti, mlžení Kremlu a prázdné fráze v oficiálních vyjádřeních. To vše provází výbuch rakety s pravděpodobně jaderným pohonem ve zkušebním areálu v Severodvinsku na severu Ruska. Zemřelo při něm nejméně pět lidí. Jak velkou hrozbu Rusko představuje a kam spěje? To řekl v rozhovoru pro Televizi Seznam expert na Rusko Libor Dvořák.
  Článek
  Tragédii začali jaderní experti označovat jako malý Černobyl. Podle Dvořáka ale takové srovnání není korektní: „Černobyl byla skutečně obrovská tragédie, která zasáhla statisíce až miliony civilních občanů.” Dvořák připomíná, že za posledních šest týdnů se podobných nehod na severu Ruska stalo několik.

  Agentura pro jadernou energii Rosatom po havárii potvrdila, že zemřelo několik jejích zaměstnanců. Podle Dvořáka to znamená, že byl vážně zasažený tým, který mohl vyvíjet raketu na jaderný pohon označovanou jako 9M730 Burevestnik nebo SSC-X-9 Skyfall. Zpráva Rosatomu se ale o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s „izotopy“.
  „Dočetl jsem se, že vědecký tým, který byl přítomný startu té rakety, bude velmi těžké nahradit. Bude to trvat třeba generaci, než se obnoví,“ říká Dvořák.

  Po havárii rakety z minulého týdne se kvůli zvýšené radiaci měli začít evakuovat místní obyvatelé – nakonec k tomu ale nedošlo. „Radiační nebezpečí tam bezesporu hrozilo, ale jak se putinovský režim začíná chovat podobně jako kdysi sovětský, tak se to zkrátka a dobře bagatelizuje,” vysvětluje expert na Rusko.
  „Pro Putinovo Rusko zůstává státní prestiž vším. Je to hodnota nade vše. Nějaké lidské životy v tomto ohledu nemají pro režim cenu,” dodává.
  V čem spočívá riziko testované střely Burevestnik? Jak funguje jaderný pohon takové rakety, který Rusové údajně vyvíjejí? A proč Spojené státy projekt na střely s jaderným pohonem zastavily už v šedesátých letech? Dozvíte se v rozhovoru s rusistou Liborem Dvořákem v úvodním videu.

 38. Zdeněk Gryc říká:

  BLOG:
  Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!

  Bezohledná totalita devastuje NEJENOM přírodu

 39. jihlavák říká:

  Myslíte nynější kapitalistickou totalitu ? Tak to máte 100 procent pravdu. Horší jak bolševik. Jen se divím, že Západ nevysílá plamenné příspěvky o umírajících lesích v ČR, oproti bolševikovi je jich přitom nyní násobně víc. Proč nemá starost o životní prostředí u nás. Dřív si platit posluhy a donašeče. Posílal jim peníze na věčírky a autíčka. Divný. Možná nyní kapitelistická ideologie na naše životní prostředí kašle, hlavně že je dřevo téměř zadarmo. Jaký budou konce takové správy země /Země/ těžko domyslet. A ještě zajímavější by byl novoroční projev architekta tohoto systému u nás. Těžko by se se mu kritizoval další zrůdný systém, který dotáhl a posbíral za tuto službu spoustu nejen sranda vyznamenání a doktorátů………..

 40. Venca říká:

  Jasně pane Gryc. USA – vzor ekologického konání…

  https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/tepelne-elektrarny-nebudou-muset-snizit-emise-usa-zrusi-obamova-ekologicka_1710092148_miz

  To je beztak Putinova práce, ŽE ? 🙂

 41. blade říká:

  Další hektary půdy budou vybetonovány, vydlážděny, zaasfaltovány a zastavěny nějakou obludnou krabicí !

  https://www.obcasnik.eu/foto-povoleni-logistickeho-arealu-jihlava-jih-je-pred-schvalenim/

  Fujtajxl 🙁

 42. Zdeněk Gryc říká:

  NAKUPUJTE U ODBORNÍKA

  kterého jmenoval Havel profesorem

  Otakara Štěrbu

  • 2008: Říční krajina a její ekosystémy; Univerzita Palackého, Olomouc, 392 stran, ISBN 978-80-244-2203-9
  • 2011: Řeky, moje řeky; Dina a Otakar Štěrbovi, 328 stran, ISBN 978-80-904963-0-9

 43. Jan P. říká:

  Persona non Greta! A tohle je skvělej stručnej jasnej text!
  16.8.2019/ekolist.cz/Stanislav Biler: Šach mat, Greto!

 44. Zdeněk Gryc říká:

  Ruské stanice sledující radioaktivitu se po explozi rakety odmlčely

  PRÁVĚ DNES

  Dnes 10:36 – Vídeň – Novinky

  FacebookTwitter

  Dvě ruské monitorovací stanice pro detekci radiace, které leží nejblíže polygonu u Severodvinsku, kde při testu vybuchla raketa a unikla tam radioaktivita, po explozi přestaly dodávat údaje. Řekl to v pondělí listu The Wall Street Journal tajemník Organizace pro zákaz jaderných zkoušek (CTBTO) Lassina Zerbo.

  Zerbo na to nejdříve upozornil v tweetu, v němž informoval o zkoumání úniku radiace po explozi u Severodvinsku a ukázal pohyb radioaktivního mraku. „Řešíme také technické problémy operátorů ve dvou nejbližších stanicích,“ napsal.

  Mluvčí organizace CTBTO pak dodal, že 10. srpna, tedy dva dny po explozi, se stanice v Kirovu a Dubně „odmlčely“ a nedodávaly data. Obě stanice jsou součástí mezinárodního systému pro sledování radioaktivity v ovzduší, který vznikl po přijetí smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. První je od Severodvinska vzdálená 840, druhá 880 kilometrů.

 45. Berka říká:

  Aha…Stanice vzdálené 840 a 860 kilometrů se odmlčely, aby se pokusily zakrýt ekologickou jadernou katastrofu. Úžasné.

  Že ale třeba finská stanice Sikkaläa, která je od Severodvinsku vzdálená necelých 600 kilometrů (u města Maikku – v roce 1996 jsem tam byl na krátké stáži) nehlásila žádné zvýšení běžných limitů ? Jasně, rozumím – vítr šel zrovna na druhou stranu…

  Že amatérská měření místních přímo ze Severodvinsku, co byla uveřejněna na internetu co jsem viděl ukazovaly hodnoty pouze zhruba dvojnásobku běžného radioaktivního pozadí ? Jasně, rozumím – za každým místním Youtuberem stál Putinův pacholek s napřaženým samopalem…

  Je to těžké, když se na do nebe volající hovadinu upne někdo, kdo třeba umí zacházet s rýsovacím prknem, ale o radioaktivitě ví asi tolik jako o problematice optimalizace krmných dávek jatečného skotu.

  No Zdeňku, měl byste honem běžet do Kauflandu pro lančmíty, balenou vodu a jít se zamknout do sklepa. Dneska totiž fouká zrovna od východu…

 46. Zdeněk Gryc říká:

  SAFRA
  A co budova PVT ?
  Protiatomový úkryt pro KSČ elitu,
  Se všemi těmi filtry, chráněná proti EMY.
  Jediný objekt těchto kvalit v RVHP,
  Volil jsem Drahoše,
  Vím co je to pracoviště plasmatu
  AKADEMIE VĚD
  Píšu hodně o Štěrbovi, který v ČERNO- BY-LU BYL.
  Viz str. 109 v knize ŘEKY, MOJE ŘEKY

 47. Zdeněk Gryc říká:

  AROGANCE a SEBEJISTOTA

  „Je to těžké, když se na do nebe volající hovadinu upne někdo, kdo třeba umí zacházet s rýsovacím prknem, ale o radioaktivitě ví asi tolik jako o problematice optimalizace krmných dávek jatečného skotu.
  No Zdeňku, měl byste honem běžet do Kauflandu pro lančmíty, balenou vodu a jít se zamknout do sklepa. Dneska totiž fouká zrovna od východu. “

  Jiné INVEKTIVY už se nenajdou ?
  Zajímavá je
  „aroganci a sebejistotu.“

  „Všichni jsou BLBCI jen já spravedlivej“

 48. Zdeněk Gryc říká:

  „Dneska totiž fouká zrovna od východu…“
  ———————————————-
  Máte pravdu, jako vždy,

  mírný východní vítr,

  jiný bych těžko zvládl.
  Právě jsem se vrátil s Windglídrem
  od rybníčka Smrk.

 49. Berka říká:

  EMY ??? A to je prosím jako co ? 🙂

 50. Jan P. říká:

  To je vážně terno. Máme výmluvu, proč neomezovat emise CO2 a jako bonus můžeme globální oteplování svést na Rusy.
  Zdeněk Gryc říká:
  Úterý, 20. 8. 2019 v 11:55
  Ruské stanice sledující radioaktivitu se po explozi rakety odmlčely…

 51. Zdeněk Gryc říká:

  TAKŽE TO KEC ?

  Dnes 10:36 – Vídeň – Novinky

  FacebookTwitter

  Dvě ruské monitorovací stanice pro detekci radiace, které leží nejblíže polygonu u Severodvinsku, kde při testu vybuchla raketa a unikla tam radioaktivita, po explozi přestaly dodávat údaje. Řekl to v pondělí listu The Wall Street Journal tajemník Organizace pro zákaz jaderných zkoušek (CTBTO) Lassina Zerbo.

  Zerbo na to nejdříve upozornil v tweetu, v němž informoval o zkoumání úniku radiace po explozi u Severodvinsku a ukázal pohyb radioaktivního mraku. „Řešíme také technické problémy operátorů ve dvou nejbližších stanicích,“ napsal.

  Mluvčí organizace CTBTO pak dodal, že 10. srpna, tedy dva dny po explozi, se stanice v Kirovu a Dubně „odmlčely“ a nedodávaly data. Obě stanice jsou součástí mezinárodního systému pro sledování radioaktivity v ovzduší, který vznikl po přijetí smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. První je od Severodvinska vzdálená 840, druhá 880 kilometrů.

 52. Zdeněk Gryc říká:

  BLAFOVÁNÍ A ZADRŽOVÁNÍ ZPRÁV

  NE -ZAČALO AŽ PO ČERNOBYLU

  Záhadná exploze ruské rakety:

  Pro Putinův režim lidské životy nemají hodnotu, říká rusista Dvořák

  Rozhovor s expertem na Rusko Liborem Dvořákem o nevydařeném testu moderní rakety. (Video: Lucie Hrdličková)
  Nejasné i protichůdné informace, tajnosti, mlžení Kremlu a prázdné fráze v oficiálních vyjádřeních. To vše provází výbuch rakety s pravděpodobně jaderným pohonem ve zkušebním areálu v Severodvinsku na severu Ruska. Zemřelo při něm nejméně pět lidí. Jak velkou hrozbu Rusko představuje a kam spěje? To řekl v rozhovoru pro Televizi Seznam expert na Rusko Libor Dvořák.
  Článek
  Tragédii začali jaderní experti označovat jako malý Černobyl. Podle Dvořáka ale takové srovnání není korektní: „Černobyl byla skutečně obrovská tragédie, která zasáhla statisíce až miliony civilních občanů.” Dvořák připomíná, že za posledních šest týdnů se podobných nehod na severu Ruska stalo několik.

  Agentura pro jadernou energii Rosatom po havárii potvrdila, že zemřelo několik jejích zaměstnanců. Podle Dvořáka to znamená, že byl vážně zasažený tým, který mohl vyvíjet raketu na jaderný pohon označovanou jako 9M730 Burevestnik nebo SSC-X-9 Skyfall. Zpráva Rosatomu se ale o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s „izotopy“.
  „Dočetl jsem se, že vědecký tým, který byl přítomný startu té rakety, bude velmi těžké nahradit. Bude to trvat třeba generaci, než se obnoví,“ říká Dvořák.

  Po havárii rakety z minulého týdne se kvůli zvýšené radiaci měli začít evakuovat místní obyvatelé – nakonec k tomu ale nedošlo. „Radiační nebezpečí tam bezesporu hrozilo, ale jak se putinovský režim začíná chovat podobně jako kdysi sovětský, tak se to zkrátka a dobře bagatelizuje,” vysvětluje expert na Rusko.

  „Pro Putinovo Rusko zůstává státní prestiž vším.
  Je to hodnota nade vše.

  Nějaké lidské životy v tomto ohledu nemají pro režim cenu,” dodává.
  V čem spočívá riziko testované střely Burevestnik? ¨
  Jak funguje jaderný pohon takové rakety, který Rusové údajně vyvíjejí?
  A proč Spojené státy projekt na střely s jaderným pohonem zastavily už v šedesátých letech?
  Dozvíte se v rozhovoru s rusistou Liborem Dvořákem v úvodním videu.
  Ruský armádní web se omluvil za lživý článek o invazi 1968. Podle Zemana ho psal šílenec s vylízaným mozkem
  se omluvila za lživý článek o invazi do Československa v roce 1968. Na facebooku to oznámil mluvčí prezidenta Miloše Zemana, který je právě na státní návštěvě Ruska a proti obsahu článku se ohradil. Zvezda sporný text zveřejnila na svém webu v úterý, ve středu na jejím serveru dostupný nebyl. Zato se tam objevil obsáhlý článek o průběhu Zemanovy návštěvy.
  Podle Jiřího Ovčáčka se na velvyslanectví ČR v Moskvě ve středu telefonicky obrátil zástupce ředitele televize a za publikaci článku se hluboce omluvil. Z jeho sdělení vyplývá, že šlo o chybu šéfredaktora, který bude potrestán důtkou. S autorem článku již nebude televize nadále spolupracovat. Článek byl z webu odstraněn.
  Materiál, v němž autor chválil sovětskou invazi, vyvolal bouřlivou odmítavou reakci české politické scény. Miloš Zeman autora, jímž je Leonid Maslovskij, označil za „novinářského šílence s vylízaným mozkem“.
  Maslovskij v textu mimo jiné tvrdí, že „vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy“. Za takový čin by podle Maslovského mělo být Československo Sovětskému svazu vděčné.
  Server Zvezda podotkl, že jde jen o osobní názory autora
  Server Zvezda v úterý podotkl, že jde o osobní názory autora, které nelze ztotožňovat s názory redakce. Ve středečním vyjádření redakce píše, že web armádní televize slouží jako diskuzní fórum pro vyjádření různých postojů. Zároveň dodává, že názory na události takzvaného pražského jara se různí a některé jeho aspekty stále nejsou jednoznačné. Redakce rovněž ujišťuje, že nadále počítá s upevňováním česko-ruských vztahů.
  Maslovskij (61), který údajně vystudoval leteckou školu a historii, působil podle zdrojů dostupných na internetu jako zástupce generálního ředitele jedné z ruských leteckých továren. Publikoval například články s názvem Jak (Velká) říjnová revoluce 1917 zachránila a zachovala Rusko, Zkreslená historická pravda o SSSR nebo Jak zničili SSSR.
  Zeman zahájí česko-ruské podnikatelské fórum a sejde se s Medveděvem

  Armádní web se ve středu obsáhle věnuje Zemanově návštěvě. V článku se zdůrazňuje zájem české i ruské strany na rozvoji vzájemných styků a podrobně se v něm informuje o průběhu jednání českého hosta s prezidentem Vladimirem Putinem.
  Server publikuje názor člena zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu a jednoho z hlavních představitelů vládní strany Jednotné Rusko Sergeje Železňaka, podle něhož Zemanova návštěva „je pro západní rusofoby, kteří sní o izolaci Ruska, dalším důkazem o krachu jejich plánů“.
  Cesta české delegace potvrzuje snahu značné části českých politických a podnikatelských kruhů o nezávislost na „chybné politice evropské byrokracie, která evropské národy zavedla do krize a sankční slepé uličky,“ konstatuje v článku ruský poslanec.
  Prezidentští kandidáti článek tvrdě kritizují
  Podnikatel Michal Horáček řekl, že text musel pobouřit každého Čecha a zejména generaci jeho vrstevníků. Okupaci ze srpna 1968 označil za jeden z klíčových dnů života. Poznamenal, že obyvatelé Česka nikdy nesmí dopustit, aby je někdo ponižoval prohlášením, že pro ně byla okupace dobrem. Dodal, že bylo nezbytné, aby se Zeman proti článku ohradil.
  Akademik Jiří Drahoš položil na facebooku řečnickou otázku, kdo po tomto článku zveřejněném „na uvítanou Miloše Zemana v Rusku“ ještě nepovažuje režim ruského prezidenta Vladimira Putina za bezpečnostní hrozbu.
  Bývalý premiér Mirek Topolánek na twitteru poznamenal, že „Rusové opět nezklamali“. Podotkl, že historická paměť Rusů vůči bezpráví a násilí, které způsobili jiným národům, je nulová. Článek označil za brutální překrucování historie.
  Návštěvu v Rusku by v pozici prezidenta přerušil bývalý velvyslanec Pavel Fischer. „Nelze stavět vztahy zemí na lhaní o dějinách. A co horší: překrucování se dopustil web řízený armádou,“ uvedl na twitteru.Zároveň podotkl, že Československo nemá být Sovětskému svazu co vděčné za rok 1968.
  Aktivista a lékař Marek Hilšer označil článek za naprostou dezinterpretaci srpnových událostí. Podotkl, že stejně zněla i oficiální obhajoba Sovětského svazu „agresivního útoku na suverénní zemi“. „Pokud takto píší média svázaná se současnými ruskými vládními institucemi, jde o další důkaz, že se nic nezměnilo,“ sdělil.
  Podivil se, že článek vyšel v první den návštěvy Zemana v Rusku. „Svědčí pravděpodobně o tom, že mezi současným českým prezidentem a jeho ruským protějškem došlo k většímu sblížení, než se obecně předpokládá. Ať už je zmíněný článek důsledkem předpokladu, že Miloš Zeman takové stanovisko sdílí nebo jde o snahu pomoci mu tímto způsobem v blížících se volbách, není to pro naši zem dobrá zpráva,“ uvedl. Podobně ve středu reagoval na twitteru i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka se optal, zda „tuto průhlednou komedii na vylepšení Zemanova obrazu“ s Rusy domlouval on nebo byla „z díly FSB“, ruské tajné služby.
  „Já mám v živé paměti hlaveň samopalu, kterým mi mířil na hlavu ruský voják, když jsem první den okupace projížděl autem kolem Českého Krumlova. Z prohlášení ruského webu jsem v šoku, protože takhle osvobození rozhodně nevypadá,“ sdělil další z prezidentských kandidátů Vratislav Kulhánek.
  Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek řekl, že to, co měl možnost číst, ho uráží. Vrcholní ruští představitelé by se podle něj měli od článku distancovat, aby mohly mít oba státy i nadále korektní vztahy. Dodal, že srpnové události roku 1968 byly okupací a obě strany to musí nazývat pravými jmény. Hynek řekl, že i když chce s Ruskem udržovat obchodní vztahy, v podobné situaci by se jako prezident proti ruskému postoji jasně vymezil.
  Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig článek označil za vrcholnou nehoráznost. Jaro 1968 označil kvůli kulturnímu rozmachu za jedno z nejlepších období, které zažil, následnou okupaci považuje za zradu spojenců. K článku podotkl, že by „výlev nějakého druhořadého pisálka nesměšoval s oficiální státní návštěvou“ českého prezidenta. Ukvapený odchod české delegace by podle něj mohl napáchat nedozírné hospodářské škody.
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/rusky-web-se-podle-zemanova-mluvciho-omluvil-za-lzivy-clanek-pt1-/zpravy-svet.aspx?c=A171122_155740_ln_zahranici_ELE

 53. Jan P. říká:

  4 roky „před Grétou“ psal A2larm o knize N.Kleinové ‚Tohle mění vše. Kapitalismus versus klima‘: Popisuje, jak se v době nástupu neoliberalismu objevily think tanky dotované korporacemi, s cílem hlásat, že klimatická změna je blud radikálních ekologů…
  17.10.14/A2larm/Když je Země v prdeli

 54. Jan P. říká:

  S okupací před půl stoletím už nic neuděláme. Ale s hořící Amazonií ještě můžeme. Bylo by fajn, kdyby si média uvědomila pořadí důležitosti.
  21. srpna 2019/irozhlas.cz/72 tisíc požárů. Amazonský prales mizí kvůli vypalování dvakrát rychleji než loni

 55. Zdeněk Gryc říká:

  Vážení přátelé,
  vykašlete se na filmy
  a muziku USA a jejich hnusné žrádlo.
  Koukejte na hodnotné ruské filmy,
  poslouchejte častušky.
  Nakupujte ekologické ruské výrobky,
  Prodlužte si život jako ruští důchodci,
  Hlavně nekoukejte na reklamy v JL:
  Můžeme pomlouvat Havla i západ, realita v části Evropy osvobozené armádou USA je jiná.
  Doporučuji, bez dalšího, věnovat pozornost předvolební reklamně,
  na internetu v záhlaví Jihlavských listů:
  ————————————————————————————-
  „Prožijte stáří důstojně – Přilepšíme Vám k důchodu.
  Můžete si důchod užívat.
  Buďte jako senioři na západě“.
  Dobrou noc ještě dnes. . .

 56. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  opět u Vás zafungovala „skromnost“ k hodnocení Zemanova počínání. V prezentaci odsuzujících názorů kandidátů na prezidenta na článek, který ospravedlńoval okupaci 1968, to byl i prezident Zeman, který se proti tomu ostře ohradil a dosáhl i omluvy ruské strany.

  Kde byli všichni ti „revolucionáři, někteří z nich ještě nežili, v roce 68, kdy si MZ dovolil na tu dobu neslýchanou kritiku poměrů u nás?

  Funkční období MZ jednou pomine, tedy zmizí i jeho manýry. Co však nezmizí, jsou jeho konkrétní činy, třeba i výše zmíněné které jednoznačně mažou nálepky, kterých se mu dostává. I jeho „příklon“ k Rusku není z jiného než ekonomického důvodu. Je to pořád země, a o to v obchodu jde, která je schopná poptávat ve značném rozsahu exportované zboží. A dokonce i to, které se u nás vyrábí.

  Zdraví Vás Vladimír Havlíček

 57. Berka říká:

  Může mi pan Gryc, odborník na radioaktivitu, jaderné zbraně a meteorologii říct, jak je možné, že nějak zaznamenáníhodně zvýšenou radioaktivitu po výbuchu ruské rakety nezaznamenaly žádné evropské stanice, ani dozimetry letadel na tamních letových trasách ? Může mi objasnit, jak funguje motor rakety na „jaderné“ palivo a jaké množství štěpného materiálu (případně jakého) v takové raketě je ?

 58. Berka říká:

  A může mi také pan Gryc, odborník na demokracii a lidská práva, milovník Ameriky jakožto kolébky svobody říct, proč ti černí američané, na které plzeňské slečny na jaře 1945 koukaly jako na zjevení, ještě dvacet let poté co v Ardenách umírali za společnou věc, nesměli doma ani jít na stejný záchod, jako jejich bílí spoluobčané a měli pouze své vlastní vyhrazené toalety ???

 59. Zdeněk Gryc říká:

  Dobrý den a hezký weekend pane Havlíček,

  vždy si vážím Vašeho komentáře.

  Také již od srpna 1968 si vážím Jitky Moučkové, která MZ dobře znala.
  Možná, že jste přehlédl její aktuální publicitu:

  „Jsem vyděšená, co se tu 30 let od revoluce děje.“ Kamila Moučková se pustila do Zemana, Babiše a vyznavačů pivní kultury
  Výzva s Kamilou Moučkovou: O protivládních demonstracích, kritice prezidenta Zemana a okupaci Československa. (Video: Jiří Kubík, Seznam.cz)
  Před 51 lety, po příjezdu tanků Varšavské smlouvy, ohlásila národu z televizní obrazovky, že je Československo okupovanou zemí. Rok poté, kdy nastala takzvaná „normalizace“ a bylo přikázáno okupaci nazývat „bratrskou pomocí“, byla Kamila Moučková vyhozená z televize. Až do listopadu 1989 ji komunisté dovolili dělat nanejvýš uklízečku. Televizní legenda, která na jaře oslavila 91. narozeniny, byla hostem Výzvy.
  Článek
  „Zaplať pánbůh za ty demonstrace. Bojím se, že je ohrožena demokracie a plíživě se blíží doba, kdy začne diktát mocných lidí,“ říká Kamila Moučková. Přijala pozvání od spolku Milion chvilek pro demokracii, aby ve středu 21. srpna promluvila na Václavském náměstí na vzpomínkové akci k událostem ze srpna 1969.
  Tehdy, rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, byly násilně potlačeny protesty lidí, kteří se s okupací odmítali smířit. Proti rebelujícím Čechům zasahovali „znormalizovaní“ Češi. Akce takzvaných Lidových milicí a Státní bezpečnosti si vyžádaly pět mrtvých a řadu vážně zraněných.
  Pivní kultura vs. morálka
  Kamila Moučková ve Výzvě tehdejší situaci ve společnosti přirovnává k té současné: na jedné straně lidé, kteří se odmítají smířit s problémy mocných, na druhé ti, kteří se podřídí bez problémů.
  „Jsem vyděšená z toho, co se tady děje,“ říká s neskrývaným rozčilením žena, která – jak sama zdůrazňuje – se dočkala demokracie až ve svých 61 letech. A teď se o ni bojí.

  Nevím, jestli jsem zrovna vyděšený,
  spíše znechucený kam dotáhl MZ svoji sociální demokracii,
  parlamentní kulturu a vztah presidenta k akademické půdě.

  PS. „článek, který ospravedlńoval okupaci 1968, to byl i prezident Zeman, který se proti tomu ostře ohradil a dosáhl i omluvy ruské strany.“
  Ano, jde o to, že článek četli v Rusku miliony čtenářů a omluvu pár stovek, takže splnil úkol.

  Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!
  Je název tohoto blogu. Pokud se chce někdo vůbec dobrat skutečnosti tak by si měl něco přečíst z knihy našeho prvního profesora ekologie a děkana university Palackého Otakara Štěrby:

  ŘEKY, MOJE ŘEKY
  Jak tak znám Otakara, tak o slovíčku tam nepochybuji. Myslím, že píše i zábavně a čtivě.

  Myslím, že autora tohoto blogu by polidštilo, kdy ho příště uvedl nějakou krátkou zmínkou o své osobě, třeba, kde jako žije a jestli i jinde publikuje, případně v jaké formě a kde najdeme soubor jeho:

  „moje filozoficko humanistické články, reflektující každodenní život kolem nás budou mít všeobecně platný a tedy nadregionální charakter. “

  Dneska bude v Telči hezky,
  Kdybych znal, třeba prostřednictvím redaktora Klukana Váš mail,
  Poslal bych Vám, co tam právě pojedu skicnout.
  S pozdravem Zdeněk Gryc

 60. Berka říká:

  A může mi konečně pan Gryc říct, proč byl dlouholetým členem Svazu Československo-Sovětského Přátelství, když už od konce války SSSR nenáviděl ? Přitom jaký je to vyznavač pravdy a spravedlnosti nevěřím, že by byl členem něčeho, s čím by bytostně nesouhlasil.

 61. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  Reakce MZ na ošklivý článek v ruském tisku byla oficiální protestní nótou, tedy nic nezanedbatelného.

  Můj mail samozřejmě redakce zná. Pokud jde o výrok paní Moučkové, která hovoří o obavách z diktátu mocných lidí, což si představitelé Milionu chvilek pro demokracii jednostranně zosobnili do postav MZ a AB, je třeba být obezřetný především jiným směrem. Mandát MZ vyprší, jak dopadne AB, to je ve hvězdách. Ale ti mocní, to jsou naši „přátelé“ za hranicemi země a jejich dobře placení domácí poskoci, kterým je pojem vlastenectví cizí. Vše je řízené silou peněz a srovnávat období kolem roku 68 s tím dnešním prostě nejde.

  Užijte si pobytu v Telči. Je to jak architektonicky tak i společensky příjemné město.

  Zdraví vás Vladimír Havlíček

 62. Dvořák říká:

  Proč byl členem SČSP? Určitě protože Ribentrop Molotov.
  Nic proti paní Moučkové,ale jestli chce bránit demokracii,tak si na starý kolena nevybrala dobrý parťáky.

 63. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Havlíček,

  „Reakce MZ na ošklivý článek v ruském tisku byla oficiální protestní nótou, tedy nic nezanedbatelného.“

  Dík za mail, pana redaktora Klukana požádám.

  To máte pravdu, myslím, že význam měla zejména v tuzemsku.
  Jak byla v Rusku publikována nevím, vzpomínám že redakce ji přímo nedementoval,
  uvedla že nejde o oficiální stanovisko redakce.

  „Vše je řízené silou peněz a srovnávat období kolem roku 68 s tím dnešním prostě nejde.“
  Ještě bych dodal a velmocenskou politikou v zemi nám blízké Ukrajina + Krym.

  „Užijte si pobytu v Telči. Je to jak architektonicky tak i společensky příjemné město.“

  V Telči jsem žil několik let a navrhl jeho nová sídliště a polikliniku.
  Vím, jak po totáči rozkvetlo.
  Moje dnešní skicka je z ulice Na hrázi.
  Posloužil mi tam sv. Ján, tedy jeho oboustranný sokl.
  Pohled odtud na historické jádro je perlou v náhrdelníku české architektury,
  podobně jako pohled na Hradčany, na jehož pozadí vložil Zeman svůj volební úsměv.
  Druhým významným pohledem, kterého pro své selfie využívají japonci je z dřevěné lávky za 400 tisíc, které jak zde uvedeno na tabulce, daroval Telči Belp.
  Tuto akci zprostředkoval a vyvolal emigrant, spolužák mého bratra Ivan Hlobil.

  Hlobila jsem fotil v sobotu 17. 8. 2019. jak odstraňuje kříž z hrobu malířky Míly Doleželové,
  u zdi na hřbitově u sv. Anny, kříže, kterého je nejen autorem, ale i zhotovitelem.

  O Hlobilově otci jsem napsal článek. Pravda vítězí…Foto: autor
  9.11.2016 Čtenáři píší/Komentáře (40), autor:
  Zdeněk Gryc
  —————————-
  . . . „Karel Hlobil byl velitelem ilegálního odboje v okrese Zlín a Uherské hradiště. Byl zatčen gestapem a 27. dubna 1944 ve Wroclawi popraven. Syn Ivan Hlobil, který převzal medaile od min. obr. se narodil 20. 11. 1941 v Brně.“. . .
  —————————-
  Po 40 komentářích, kdy anonymové nenapsali nic k odboji a jeho hrdinovi.
  Ale pouze o autorovi „prasátku v žitě“.
  Diskuze u článku byla ukončena. Admin

  Znáte mé „oslí můstky“, takže s omluvou uvádím.
  Kříž jsem tahal s ním a myslel na odstraňování církevní architektůrky, sv. Jána na Březinkách,
  pak jsem se ještě vrátil a donesl kus shnilého dřeva s písmeny IHS, který nám po cestě upadl.

  Právě dnes mne dost mrzí současný stav Pařezáku a jak vidno z publicity v JL nejsem sám.
  Loni jsem koukal na pana exministra kultury Jehličku, jak se tam proháněl na padelbortu ve snaze ho pozdravit jsem ho začal objíždět s „východním větrem“ v zádech na surfu.
  Letos to jenom mě chybí, toho Jehličku bych oželel, ale vodu ne.
  Takže jedu na rybník Smrk, kde byl pionýrský tábor a já tam nakreslil nerealizovaný pavilon školy v přírodě. Pokud si mne tam někdo všimne, dopadne to stejně jako v JL.
  Leč mimo nadávky anonymů nic jiného nečekám.
  To je důvod, proč se vždy těším na Váš komentář „pro vyrovnání“
  S pozdravem: Zdeněk Gryc

 64. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane ,ano klima se meni .Presne tak jak se menilo od nepameti.A to CO2 s tim ma velmi malo spolecneho,
  A pokud je to tak spatne jak vsichni progresivisti rikaji,tak jedina zachrana je ze se pomalu a pekne vsicni degradujeme do doby kamene .Vlastne ne vsichni krome tech velkejch prerozdelovacu co zbohatly na kapitalismu a chteji aby jsme platily carbon tax .Sami sedeji na milionech a ne aby to daly na boj proti co2 kdyz je to tak nutny.[Gore,Moore and so on.]
  Je to jenom o prerozdelovani NASICH PENEZ,ne jejich.
  Mimochodem Jane slysel jste neco o FACE,kdyz jste takovej odpurce co2?Vite ze cim vice co2 tim vice stromy a vegetation roste a spotrebuje mene vody?To by se ty amazonsky pralesy daleko rychleji zletyrovaly.
  https://www.nature.com/scitable/knowledge/library/effects-of-rising-atmospheric-concentrations-of-carbon-13254108/

 65. Jan P. říká:

  Pane Furbacher,vzpamatujte se !
  Tak fajn. Vysereme se v zájmu průmyslu a prosperity úplně na ekologii. Zbývá už jen vymyslet, komu ta prosperita bude dobrá, když tu všichni chcípneme? A když ne my, tak naši zákazníci, takže s prosperitou bude stejně veta.Myslím, že je celkem jedno, jestli nám na záchranu před klimatickými změnami zbývá 12 let, 12 týdnů nebo 12 století, stejně do budeme řešit ve 12:10 a i tak lepší polovina z nás jako vy bude tvrdit, že se nic neděje, nic se řešit nemusí a kdo to řeší, je alarmista a ekoterorista.
  Tady nejde o to,co říkají tzv. neomarxistický ekoteroristé ,které vy tak ideologicky nenávidíte.Ti pouze chtějí,aby politické elity a vlády začaly vážně naslouchat vědcům, dokud máme čas klimatickou katastrofu ještě odvrátit.
  MEZIVLÁDNÍ PANEL PRO ZMĚNU KLIMATU((IPCC)

 66. Jan P. říká:

  Amazonský prales nadále sužují ničivé požáry. Brazilská vláda čelí mezinárodnímu tlaku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil požáry za mezinárodní krizi a hnutí Fridays For Future chystá demonstrace před brazilskými ambasádami po celém světě.
  dnes 12:15/seznamzpravy.cz/Plíce planety jsou stále v plamenech. Brazilská vláda čelí kvůli rekordnímu množství požárů mezinárodnímu tlaku

 67. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane jak jim muze nekdo z vlad vazne naslouchat to je beyond me.Prectete si tady kolik nesmyslu predpovedely od roku 1970.
  http://www.aei.org/publication/18-spectacularly-wrong-predictions-made-around-the-time-of-first-earth-day-in-1970-expect-more-this-year-3/
  Kam bychom se mely zamerit a co muzeme zmenit je nevyvazet odpadky do asie aby je ty staty tam zlikvidovaly.Likvidace se deje tim ze oni je zavezou dal do oceanu hodi je tam a je vydelano
  .Kazdej statnik o tom vi vcetne vasech socialistickech v evrope, ale predstiraji ze se nic nedeje.Doma to nechteji spalovat protoze by mely moc co2 a nejni to popularni a mohly by prohrat volby.Lepsi je delat blby a zakazat plastikovy brcka.To je popularni.
  Videl jste tuto zpravu o ostrove plastiku co je trikrat vetsi nez Francie.?

 68. Jan P. říká:

  Pane Furbacher, vy se rád k čemukoliv na internetové diskuzi vyjadřujete.Nejste takto jediný.Tím nemyslím pouze diskuzní blog JL. Přitom jste často vaší vinou(leností i hloupostí) málo informovaný a máte vzdělanostní mezery. Doplňte si je.

  Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC, anglicky Intergovernmental Panel on Climate Change) je vědecký mezivládní orgán,který byl založen v roce 1988 k vyhodnocování rizik změny klimatu dvěma organizacemi OSN – Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), později byl potvrzen Valným shromážděním OSN rezolucí 43/53. Posláním IPCC je je poskytovat komplexní vědecké posouzení současných vědeckých, technických a sociálně-ekonomických informací z celého světa o nebezpečí klimatických změn způsobených lidskou činností, o jejich potenciálních environmentálních a sociálně-ekonomických důsledcích a o možnostech přizpůsobení se těmto důsledkům nebo o možnostech zmírnění jejich účinků.Po odstoupení Rajendra K. Pachauri (24. února 2015) je novým předsedou od 6. října 2015 jihokorejský ekonom Hoesung Lee.Tisíce vědců a dalších odborníků přispívá (na dobrovolné bázi, aniž by je IPCC platila)autorstvím a recenzemi ke vzniku jednotlivých zpráv, které jsou poté recenzovány zástupci vlád členských zemí IPCC. V případě „Shrnutí pro politické představitele“ je výsledný text schvalován řádek po řádku konsenzem všech přítomných zástupců členských zemí, kterých bývá pravidelně více než 120.
  Zdroj:Wikipedie

 69. Zdeněk Gryc říká:

  USA A HAŠENÍ POŽÁRŮ

  Brazilský prezident čelil kritice světových lídrů kvůli požárům v Amazonii. Mezinárodní tlak byl tak silný, že se Bolsonaro rozhodl poslat na pomoc s hašením požáru brazilskou armádu.
  Článek
  Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pátek podpisem dekretu umožnil nasazení armády do boje s požáry, které se v nebývalém rozsahu rozhořely v Amazonii.
  Vojáci budou moci zasahovat v přírodních rezervacích, na území původních obyvatel pralesa i v pohraničních oblastech. Požáry v Brazílii se staly předmětem velkého mezinárodního zájmu a pomoc s jejich hašením už nabídl i americký prezident Donald Trump.

 70. Jan P. říká:

  Radek Kubala: Bolsonaro a jeho svět totální zkázy |
  23. 8. 2019/denikreferendum.cz/clanek

  Podle uniklých materiálů se brazilská vláda cíleně staví proti ochraně pralesů, neziskovým organizacím a menšinám.
  24.08.19/A2larm/Uniklé dokumenty odhalily Bolsonarův postup proti ochraně Amazonského pralesa

  Kouř z plamenů z hořících amazonských pralesů zahalil i Sao Paulo, 2700 km daleko. Fotky nejsou z noci, ale ze dne…In the meantime, hipsteři se u nás plácají po zádech, jak zákazem plastových brček zachránili svět.
  Folha de S.Paulo

 71. Jan P. říká:

  Poslední poznámka k panu Furbacherovi

  Už nejsme v holocenu. V něm byla teplota relativně stabilní. Což bylo velice příznivé pro rozvoj lidské civilizace.
  Antropocen je definovaná jako období, kde lidstvo má vliv na geologické sféry. My žijeme na konci.

  Antropocén je poměrně nový termín z oblasti geochronologie, který je motivován snahou označit období, kdy lidstvo svou činností globálně ovlivňuje zemský ekosystém. Termín vymyslel ekolog Eugene Stoermer a popularizoval jej atmosférický chemik Paul Crutzen, držitel Nobelovy ceny. Ten považuje vliv lidského chování na zemskou atmosféru za natolik významný, že by měly být moderní dějiny lidstva označeny za nové geologické období.
  V současnosti není ani ujasněno, kterým okamžikem by antropocén měl začínat. Podle některých úvah by se mělo jednat až o období průmyslové revoluce, podle jiných začíná už s objevem a rozšířením zemědělství před zhruba osmi tisíci let; antropocén by pak zahrnoval větší část holocénu, nebo by dokonce byl jen jiným označením pro holocén.
  Zdroj:Wikipedie

 72. Zdeněk Gryc říká:

  jsem potěšen,
  že nejsem sám,
  kdo používá,

  Zdroj:Wikipedie

 73. Jan P. říká:

  Proč ne,pane Gryci. Pro lepší orientaci dat,termínů,pojmů a obsahy dokumentů nám mezinárodní projekt internetové encyklopedie Wikipedie bohatě stačí.

 74. Zdeněk Gryc říká:

  OK souhlasím, ale když tam spletou koně TGM Hektora tak lze snadno udělati z přispěvatele blbce.

 75. Zdeněk Gryc říká:

  1. Berka říká:
  Pátek, 23. 8. 2019 v 10:03
  A může mi také pan Gryc, odborník na demokracii a lidská práva, milovník Ameriky jakožto kolébky svobody říct, proč ti černí američané, na které plzeňské slečny na jaře 1945 koukaly jako na zjevení, ještě dvacet let poté co v Ardenách umírali za společnou věc, nesměli doma ani jít na stejný záchod, jako jejich bílí spoluobčané a měli pouze své vlastní vyhrazené toalety ???

  ODPOVÍDAT NA DOTAZNÍK NEBUDU
  VIZ AKTUÁLNÍ BLOG DOTAZNÍKY AMONYMŮ V JL

  Leč je fakt, že architekti na tom byli podobně.
  Apartheid

  Po roce 1968 konsolidovaný SA svolával schůze do domu umění.
  Architekti přišli, leč do sálu byli vpuštění pouze členové KSČ
  Tak asi po hodince některý soudruh otevřel dveře a mohli vstoupit bez-partijní.

  Na rozdíl od USA byli pánské WC přístupny bez stranické legitimace.

  V. Šlapeta: Ještě k situaci v Brně – dovolte připomenout úplné začátky – v roce
  1945 se stal rektorem VUT poslední předválečný rektor Syřiště, který měl tu sílu
  a velkorysost, že povolal na školu Fuchse a Rozehnala. A dokonce později i Krejca-
  ra a byl tu také již z první republiky Kroha. Neuvěřitelná suita.

  Brno bylo velice malé,

  a proto tu panoval silný osobní vztah mezi žákem a učitelem.
  Zejména například Rozehnal,
  který stavěl nemocnice, jejichž koncepty vznikaly v letech 1938–1939,
  ale většinou se budovaly až po válce. Například dětská nemocnice se dokončila až v roce 1953,
  a tak se stal vynikajícím příkladem tvůrce, který ještě staví v duchuLe Corbusiera., a to
  v době vrcholící sorely a stalinské doktríny, což samozřejmě později vedlo k obrovské
  nenávisti těch nových, jako byl Meduna… Ti potom dostali po roce 1948 Fuchse, Rozehnala
  i Kopřivu ze školy a skončilo to uvězněním Rozehnala – na dva a půl roku na Pankráci
  v tzv. basoprojektu. A málo se ví, že podmíněný trest dostal i samotný Fuchs…
  Ve stejném procesu, což znamenalo, že byl ve svých aktivitách velice limitovaný. To vše
  školu těžce poznamenalo. Na brněnské fakultě hrál významnou roli i prof. Mencl jako
  stavař. Za pomoci svých společenských vazeb a také Bohuslava Fuchse se jim podařilo
  školu zachránit. Soudruh Meduna ji chtěl převést do Ostravy, aby se tak později stala
  součástí budování socialistického sídliště Poruba.
  L. Lábus: Měla se dokonce stát oficiálně vojenskou školou… Ve stejné době byla ČVUT
  zbavena nejsilnějších fakult, které vadily tehdejšímu režimu, jako byla Vysoká škola obchodní
  nebo VŠ chemicko-technologická a VŠ zemědělská, později i lesnická, které byly
  vyčleněny, takže ČVUT bylo vlastně ořezané o podstatné součásti technického vzdělávání.
  A dodnes nám zejména oblast chemie velice schází – v portfoliu solidní technické
  univerzity by měla být obsažena.
  V. Šlapeta: Až v roce 1965 se na Fakultě stavební podařilo separovat architekturu od
  stavařů. První dva roky se do té doby studovaly dohromady, kdy se učily mostní konstrukce
  a montované stavby, čili to byla masová výuka inženýrů pro prefabrikovanou
  výstavbu, ale bez oné kultury architektonického stavění.
  L. Lábus: Nejlépe je vidět rozdíl mezi původním otevřeným systémem vedení fakult
  i celé univerzity a rigidním systémem za totalitního režimu, nebo současným režimem
  volby rektorů při vstupu do zázemí Betlémské kaple, kde jsou vystaveni všichni
  rektoři ČVUT. Od roku 1864, kdy byla na ČVUT zavedena organizační struktura odpovídající
  dnešní, až do roku 1950 byli rektoři voleni z profesorského sboru vždy jen
  na rok, často opakovaně –vlastně to byla služba univerzitě, což platilo i o děkanech.

  Až od roku 1950 byl nastolen systém státem dosazených a komunistickou stranou
  požehnaných rektorů či děkanů.
  O studijních plánech se tehdy rozhodovalo na partajních schůzích.

  A když vznikl nový studijní plán, například nové Fakulty architektury, byl
  navlas stejný v Praze, Brně i v Bratislavě… A teprve po deseti letech od vzniku nových
  fakult architektury v roce 1976 bylo připuštěno, že od 4. rosčníku si mohly fakulty zařadit
  některé povinně volitelné předměty podle vlastní úvahy.
  Prostě totální direktivní řízení, z ÚV KSČ přes vládu a přes svazy architektů, které to posvětily.
  A komunisti zavedli ještě něco dalšího, podle sovětského modelu se snažili
  oddělit vědu a výzkum od
  vysokých škol – kdo učil, nemohl projektovat, kdo projektoval, nemohl většinou učit,
  a kdo bádal, ale nebyl politicky zcela spolehlivý, toho poslali do Akademie věd… Takže
  rozdělili architekty na specialisty, co jenom učili, a na ty, co bádali nebo co projektovali.
  Do Akademie třeba pustili někoho politicky méně spolehlivého, ale tomu
  rozhodně nepovolili, aby předával ve výuce zkušenosti mladým lidem. Takže vysoké
  školy byly poznamenané tím, že až na výjimky učitelé byli mnohem více prokádrováni
  a selektováni než architekti v běžné praxi.

 76. Zdeněk Gryc říká:

  Poslední slovo delšího dokumentu měl:

  L. Lábus: Při ohlížení za uplynulým stoletím od vzniku Československa mi často přichází
  na mysl, jak samozřejmé nám připadají naše současné demokratické poměry
  a svobodné životní podmínky, ve kterých se věnujeme vzdělávání nebo práci v oboru,
  či společenským aktivitám. Díky dlouhodobé stabilitě této situace zapomínáme,
  že to není samozřejmý nárok, ale křehká, kultivací a péčí šlechtěná výsada, o kterou
  lze snadno vnitřním či vnějším vlivem přijít. Mějme v paměti, že jen polovinu období
  od vzniku samostatného státu v roce 1918, jsme prožili v podmínkách skutečně
  demokratické společnosti, padesát let jsme byli nuceni žít v prostředí totalitních
  režimů. Uvědomujme si, že opět můžeme své povolání architekta vykonávat jako
  svobodnou profesi, mezi projektováním a učením nestojí už žádná umělá bariéra
  a univerzitní prostředí formují demokratické principy založené na samosprávě akademické
  obce. Už třicet let sami neseme odpovědnost za výsledky naší činnosti, ať již na
  univerzitní půdě, při výkonu profese či ve společenském životě. I v dnešní složité době,
  přesycení a uspaní stereotypem i přešlapy demokratického systému, bychom neměli
  upadat do kverulantství nebo podléhat svůdným radikálním postojům; velice snadno
  se pak vytrácí vědomí křehkosti kultury demokracie.

  Pravda nevítězí automaticky
  sama o sobě, demokracie vyžaduje každodenní usilování:

  aby fungovala a poskytovala svobodu rozhodování.

  Tato hodnota je ovšem podmíněna vědomím odpovědnosti
  – obě představují pilíře vyspělé demokratické společnosti.

  Děkuji za rozhovor.
  Jiří Horský
  Redakce děkuje Janu Caltovi za spolupráci

 77. Zdeněk Gryc říká:

  Vážení blogeři,

  znáte tyto historické skutečnosti
  o vysokoškolském studiu za totality,
  přednesené současnými předním architekty ?

  Nestálo by zato věnovat této problematice,
  pro poučení současných studentů a jejich profesorů samostatný Blog ?

 78. Zdeněk Gryc říká:

  Západní způsob myšlení se hroutí. A spolu s ním také západ!
  Ján Lauko | Čtvrtek, 5. 4. 2018 v 19:42

  Němci zruší solidární daň. Rozdíly trvají
  Dnes 12:04
  doh, ČTK, DPA, Právo
  FacebookTwitter
  Takzvaná solidární daň, pomocí níž Němci dosud podporují chudší spolkové země bývalé NDR, přestane do dvou let platit 90 procent obyvatel, schválila tento týden vláda kancléřky Angely Merkelové (CDU).
  „Náklady na sjednocení už jsou z velké části uhrazeny,“ řekl k tomu ministr financí Olaf Scholz (SPD), který je hlavním autorem novely.
  Od sjednocení země v roce 1990 přiteklo ze západu na východ země formou nejrůznější pomoci zhruba 1,7 bilionu eur (více než 43,8 bilionu korun), podotkla stanice Deutsche Welle. Faktem nicméně zůstává, že rozdíly mezi západní a východní částí země jsou stále dobře patrné.
  Náklady na sjednocení už jsou z velké části uhrazeny
  Olaf Scholz, německý ministr financí
  Jedním z nejvýmluvnějších důkazů je vývoj populace v obou oblastech. Přesun z východu na západ v rámci více než 82milionového Německa pokračuje i třicet let po pádu Berlínské zdi.
  V bývalé NDR žije nejméně lidí za 114 let
  V červnu tak tamními médii proběhla zpráva, že ve spolkových zemích bývalé NDR žije nejméně lidí za posledních 114 let – okolo 13,6 milionu lidí. Nejvíce se pak vylidňuje tamní venkov a malá města.
  Na západě je přitom situace přesně opačná, obyvatel tam setrvale přibývá a proti roku 1905 se jejich počet zdvojnásobil na nynějších více než 68,3 milionu.
  „Zatímco rozdíly ve výši příjmů a míře nezaměstnanosti se na západě a na východě přece jen pomalu zmenšují, co do počtu obyvatel je propast stále větší,“ citoval server The Local Felixe Rösela z Institutu pro ekonomický výzkum, jenž byl jedním z autorů studie.
  Příjmy nižší o 533 eur
  I ve zmiňovaných příjmech ale stále zeje propast – v západních spolkových zemích si lidé v průměru vydělají o 533 eur více než na východě, přičemž tamní nezaměstnanost je nižší než pět procent, zatímco na východě přesahuje šest procent.
  Němci se bojí jaderné nehody v Česku, nakupují jódové tablety

  Údaje Spolkové agentury práce tak letos v srpnu ukázaly, že z 60 obcí a měst s nejnižšími výdělky se všechny nachází na území bývalé NDR. Vůbec nejméně zaměstnanci vydělávali v Sasku, konkrétně pak v okolí města Görlitz nedaleko českých hranic. Tamní průměrná měsíční mzda 2272 eur (více než 58 tisíc Kč) je na české poměry závratná, v porovnání s nejblahobytnější obcí Ingolstadt v Bavorsku, kde si zaměstnanci přijdou v průměru na 4897 eur (více než 126 tisíc Kč), je to ale značný rozdíl.
  Pocit mnohých lidí ve východních spolkových zemích, že zůstali opomenuti, se zřejmě promítne i v nadcházejících volbách v Sasku a Braniborsku. Podle posledních průzkumů by tam protestní stranu Alternativa pro Německo (AfD) volilo více lidí než konzervativní CDU, jež vede v celostátních průzkumech.
  Solidární daň zavedla v roce 1991 tehdejší vláda kancléře Helmuta Kohla. Původně činila 7,5 procenta a měla se vybírat jen jeden rok. V roce 1995 byla ale použita znovu a od roku 1998 činí 5,5 procenta daně z příjmu. Platí ji fyzické i právnické osoby. Vybírá se ale i z kapitálových výnosů, jako jsou úroky a dividendy. Daň neplatí pouze lidé s nejnižšími příjmy.
  Němci investují v příštích deseti letech do modernizace železnice 86 miliard eura

  O zrušení solidární daně s tím, že už není třeba, se v Německu diskutovalo už dlouhé roky. Daň, která činí 5,5 procenta z daně z příjmu, podle návrhu zákona vypracovaného ministerstvem financí nebude od roku 2021 odvádět zhruba 90 procent poplatníků. Dalším 6,5 procenta poplatníků bude daň snížena.
  Daň v plné výši budou platit už jen poplatníci s nejvyššími příjmy. Konzervativní CDU by ráda zrušila solidární daň i pro ně, ale SPD zatím nepřesvědčila. Nyní schválená varianta, kdy se fakticky změní na novou daň pro boháče, může politicky pomoct Scholzovi, který ohlásil kandidaturu do čela německé sociální demokracie.

 79. Jan P. říká:

  Euro: Co se stane s krajinou a klimatem v ČR, zvýší-li se průměrná teplota Země o 2°C?
  Ač: Budou pokračovat současné trendy. Půda bude vysychat, dopěstovat úrodu bude těžší, lesy budou odumírat, lidé umírat vedrem, budou přicházet klimatičtí uprchlíci.
  22. srpna/EURO/Klimatolog Ač: Potřebujeme uhlíkovou daň a další systémové změny, sázet stromy nestačí

 80. Jan P. říká:

  Památný den. 24.8.2006 Kalousek opustil post předsedy KDU-ČSL, po té co si přál vládu s komunisty. Dodnes před komunisty až maniakálně varuje a zcela jistě si právem zaslouží titul zasloužilý antikomunista. Za to ho všichni zásadoví antikomunisté upřímně oceňují.

 81. Libor Furbacher říká:

  Pane ten vas panel IPCC je jenom dalsi komise co si vybira z vyzkumu jenom to co se jim hodi do jejich teorie.Neformmuji si teorii z vyzkumu!
  /www.sjsu.edu/faculty/watkins/IPCCmistakes.htm
  Co se tyce CO2 dane,mimo toho ze nam vytahaji penize z kapes a enviromentalist social engineers a jejich brainwash nasledovnici se budou feel good,nam zednou pomoc v boji se zmenou klimatu neda.
  To by jste mohl i videt jak jste manipulovani.
  //wattsupwiththat.com/2019/07/25/u-s-media-conceal-4-5-billion-tons-increase-of-co2-by-developing-nations-push-meaningless-sustainability-propaganda-agenda/
  Takze Lovu co2 Zdar.

 82. Jan P. říká:

  Jak skvělý odborník na klima jste? Zjistěte to v testu, který připravila NASA.
  15. 8. 2019/ekolist.cz

 83. Libor Furbacher říká:

  Nejhorsi “odbornici“ jsou ty co nas krmi jejich politicky-klimatickou omackou.Bez ohledu na fakta.
  Pekny priklad je momentalne Brazilie.Ano je to smutne a jsou to daleko horsi pozary nez v loni.
  Vasi Progresivni klimatologove a politicy to okamzite svadeji na konzervativniho presidenta Bolsonara,coz je nesmysl.
  V roce 2010 tam byly daleko horsi pozary a to tam vladl Lulu socialista,predseda strany delniku nebo jak se ten jeho crap jmenoval,nez ho zavrely za korupcy.
  Tak se nedivte ze Bolsonaro nechce byt nazyvany lharem od toho francouzkyho kuliferdy.
  Tady mate odkazy na fakta.
  //earthobservatory.nasa.gov/images/45349/fires-in-brazil
  //globalnews.ca/news/5819167/amazon-forest-fires-satellite-images/

 84. Jan P. říká:

  Výbornej text @Daniel Veselý.
  Česká veřejná debata o klimatické krizi se podobá blábolení tříletých dětí, když ji dokáže rozvrátit šestnáctiletá dívka se zdravotními problémy, která pouze tlumočí poznatky vědecké komunity. Navíc tradiční skepse nevzdělaných mluvících hlav vůči antropogenním klimatickým změnám spolehlivě zabíjí jakoukoliv prospěšnou diskusi o možnostech, kterak ve zdraví realizovat přechod na obnovitelné zdroje energie a zároveň redukovat četná bezpráví naší společnosti.
  29. 8. 2019 /blisty.cz/Globální zelený úděl není pouhou chimérou

 85. Jan P. říká:

  Amazonský deštný prales je v plamenech. Fašistická vláda dala kapitalistům mlčky souhlas, aby je spálili a vytvořili cestu pro výnosnější zemědělskou půdu. V srdci pravicové ideologie je nejchmurnější nihilismus v historii: že samotná planeta by měla být zničena za peníze.

 86. Libor Furbacher říká:

  No vidite pane Jane jak se pekne priznavate k social engineering, to je ta politicko -klimaticka omacka o ktere mluvim.
  vase quote“………. kterak ve zdraví realizovat přechod na obnovitelné zdroje energie a zároveň redukovat četná bezpráví naší společnosti……..“

 87. Jan P. říká:

  Pane Furbacher, já svoje názory a postoje netajím.Globální zelený úděl se mi libí…
  Vám zase líbí fašístická vláda a zničena planeta za peníze.
  Že „ekonomicky nejvýhodnější“ je ignorovat naše zdraví a osud planety žádný rozumný člověk sdílet nemůže.

 88. Jan P. říká:

  Trump nedávno tweetoval o Bolsonarovi, že se prý ze všech sil snaží uchránit Amazonský prales, a že má plnou podporu USA.Mezitím přináší @theintercept reportáž o tom, že se na drancování Amazonie skrze investiční společnost Blackstone přímo podílí jeden z hlavních sponzorů Trumpa
  August 27 2019/The Intercept/A TOP FINANCIER OF TRUMP AND MCCONNELL IS A DRIVING FORCE BEHIND AMAZON DEFORESTATION

 89. Jan P. říká:

  @ BernieSanders(kandidát na prezidenta Spojených států za Demokratickou stranu) ‚Green New Deal se zaměřuje na vytváření pracovních míst podporujících rodinu v ekonomice čisté energie a investování do komunit první linie. Sanders nastiňuje plán na # ActOnClimate , dekarbonizaci odvětví energetiky a dopravy do roku 2030 a dosažení čistého nulového znečištění klimatu do roku 2050,

 90. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane ,tady nejde o to co se komu libi ,ale o fakta.
  1 . V Brazilie nejni zadne fasisticka vlada,pouze konzervativni a vyhrala ve svobodnych volbach.Vlada pred nimi byla socialisticka a presidentka byla sesazena za korupci.
  2.Pozary v Brazili nejsou zase tak vyjimecne ,podivejte se na graf,a pamatujte si ze roku 2006 tam vladly socialisti. A v americe byl milacek Obama,Takze nam to progresivni noviny moc nerozmazavaly.
  https://wattsupwiththat.com/2019/08/23/amazon-fire-history-since-2003/
  3.To nejni jenom Bernie Sanders,tam jsou jeste daleko “lepsi “.Co treba “The Squad“, ty vam budou daleko bliz k srdci.

 91. Jan P. říká:

  Vy ale,pane Furbacher,fakta neustále popíráte nebo je neznáte.O čem chcete stále se mnou diskutovat ?

  Ano,Amazonka není jedinou oblastí na světě, která hoří. Od střední Afriky po Arktidu se ohně šíří do oblastí, kde byly kdysi zřídka vidět. A rostou v intenzitě a vyvolávají obavy, že změna klimatu zvyšuje nebezpečí.
  The New York Times/ Amazon, Siberia, Indonesia: A World of Fire
  The growing intensity of wildfires and their spread to new corners of the globe raises fears that climate change is exacerbating the dangers.

  Problém u vás je,že rozsah požárů amazonském pralese díky odlesňování relativizujete.Tvrdíte,že současná vláda v Brazílii není fašistická,ale čistě konzervativní.
  …Během kampaně akademici opakovaně vyjadřovali obavy z důsledků Bolsonarova vzestupu na brazilskou demokracii. Psaní pro zpravodajský časopis Foreign Policy , Federico Finchelsteinem , historik v New School for Social Research , která se specializuje na fašismu, řekl: „Bolsonaro je slovník připomíná rétoriku za nacistické politiky pronásledování a pronásledování, ale dělá znít jako nacista aby ho. Nacisté? Přestože věří v konání voleb, ještě tam není. Nicméně, pokud získá moc, věci se mohou rychle změnit.Bolsonaroho politické názory byly charakterizovány jako nacionalistické a populistické povahy a sám je za obhájce krajně pravicových politik…
  Zdroj:Wikipedie
  Podle webu Open Democracy se na únorovém setkání představitelů brazilské vlády s místními politiky mluvilo o budoucnosti Amazonského pralesa. Podle uniklé prezentace se prezident Jair Bolsonaro chystá stavět most přes Amazonku, vodní elektrárnu v oblasti Oriximiná či další úsek dálnice BR-163, která by měla vést až k hranicím se Surinamem. Brojí tak proti projektům na ochranu deštného pralesa a neziskovým organizacím, které prý stojí za „relativizováním národní suverenity“. Podle prezentace je pak v boji proti těmto tlakům nutné větší vládní zastoupení v amazonském regionu.
  Open Democracy/Leaked documents show Brazil’s Bolsonaro has grave plans for Amazon rainforest

  Naomi Kleinová: Posílení práv původních obyvatel pomůže nám i klimatu – Deník Referendum
  The Amazon is on fire — indigenous rights can help put it out

 92. blade říká:

  Dle dat USDA (Ministerstvo zemědělství Spojených států) se téměř 75 % světové produkce palmového oleje využívá v potravinářském průmyslu a zhruba 25 % jde do biopaliv. Na úrovni EU do biopaliv míří téměř polovina dovezeného palmového oleje. Dle studie IISD (Mezinárodní institut pro udržitelný rozvoj) v roce 2012 to samé platí pro ČR. Ačkoli procento podílu biopaliv za posledních deset let razantně vzrostlo, absolutní množství dovezeného palmového oleje do potravin je stále vyšší. Neustálý nárůst poptávky po palmovém oleji za poslední tři desetiletí je příčinou rozsáhlé destrukce pralesů, ke které dochází nejčastěji jejich vypalováním. Ničení tropických lesů následně vede ke ztrátě přírodní rozmanitosti a celosvětově výrazně přispívá ke změnám klimatu. Je odhadováno, že Indonésie v průběhu tří týdnů vyprodukovala vlivem vypalování více emisí než Německo za celý rok nebo USA za stejnou dobu. Plantáže na nových lokalitách přitom nevznikají pouze z důvodu zvyšující se poptávky po palmovém oleji, ale také kvůli vyčerpání půdy na starých plantážích. Vzhledem k poškození půdy a vodních zdrojů je obtížné až nemožné založit novou plantáž na stávající lokalitě.
  25 firem obchodujících s palmovým olejem zničilo od konce roku 2015 přes 130 tisíc hektarů tropických pralesů.
  40 % odlesněných ploch (51 600 hektarů) se nachází v indonéské oblasti Západní Papua, která je z hlediska životního prostředí nesmírně cenná a která byla ještě do nedávné doby palmovým průmyslem nedotčena.

  Palmový olej od problematických firem se přes prostředníky dostal k mnoha nadnárodním značkám – Colgate-Palmolive, General Mills, Hershey, Kellogg’s, Kraft Heinz, L’Oreal, Mars, Mondelez, Nestlé, PepsiCo, Reckitt Benckiser a Unilever.

  Největší obchodník s palmovým olejem na světě Wilmar nakupoval olej od 18 problematických dodavatelů.
  Vyšetřování ukazuje na neschopnost firmy Wilmar International, která kontroluje asi 45 procent trhu s palmovým olejem mířícím do potravin, kosmetiky i biopaliv, oddělit se od dodavatelů kácejících pralesy. V roce 2013 dřívější vyšetřování Greenpeace ukázalo, že Wilmar je zodpovědný za odlesňování, ilegální kácení a požáry. V návaznosti na to Wilmar zveřejnil politiku nulového odlesňování. Přesto i dnes odebírá palmový olej od firem, které pralesy ničí.

  Gréta:
  Je to špatný příklad pro mládež,jak snadno lze dosáhnout slávy. Navíc podněcována novináři bez odborné znalosti, snad ekologickým byznysem. Zneužívat k tomu nemocného člověka je zrůdnost, jak od ambiciózních rodičů, tak i jejich PR agentry, kteří Grétu stvořili. Z tématu žijí neziskovky, spousta výrobců, co dostávají dotace – v Česku 50 miliard na solární energii. To musí přestat.

  Pozornost by si měl člověk zasloužit užasnou píli, pracovitosti, výjimečnými znalostmi i dovednostmi, trpělivosti apod. Nechtít se za každou cenu zviditelňovat a neodbornými výroky i jednáním přesvědčovat druhé. Standardní věda vytváří teorie a hypotézy na základě faktů. Klimatické změny na Zemi jsou po milióny let běžné. Otázky spojené s globálním klimatem jsou velmi složitou disciplínou vyžadující znalosti z více vědních oborů. Právě této složitosti zneužívají různí aktivisté. I když snížení emisí vše nevyřeší, jak tvrdí, zničená krajina, zamoření odpady, znečištěné ovzduší…,to jsou důsledky lidské činnosti, které třeba napravovat. Ve školách by mládež měli přitom i nabádat a nebrat si příklad jen z Gréty. 😉

  Nezanedbávat školu, bažit po vzdělání, být pilný, pracovitý, ne jen provokativně rebelovat. Neoblbovat, nevymýšlet, např. oxid uhličitý v ovzduší já vidím 🙂 Nestrašit, nepodvádět. Nepodloženě strašit, že do 12 let hrozí klimatická katastrofa, a že lidé dokáží změnit klima naší planety. Dávat přednost rozumu, soudnosti.

  Něco jiného je chovat se ekologicky (např. v třídění odpadu patříme k těm lepším v Evropě )a něco jiného je propadnout šílenému ekologistickému náboženství, které je osobami jako Greta propagováno. Nic proti této holčině, ta za nic nemůže, zmanipulovalo a zneužívá ji její okolí včetně rodičů.

  Zjistěte si kolik emisí dýcháním vyprodukovali sami lidé před 100 -200 lety a kolik jich vyprodukují dnes. A to nepočítám produkci metanu z jejich exkrementů, ty se ideálně dají zachytit a účelně využít.
  Ale jen v ideálním případě. Až to ekopomatenci zjistí, budou likvidovat i lidi. Nejen skot. 🙂

  První suché vlaštovky:
  Kvůli suchu pozastavila Vyskytná nad Jihlavou prodej stavebních parcel. Sousední Bílý Kámen pak ze stejného důvodu nepřipojuje nové domy na obecní vodovod.
  https://vysocina.rozhlas.cz/neni-voda-stavet-se-nebude-vyskytna-u-jihlavy-prestala-prodavat-parcely-7974633

 93. blade říká:

  Žalobce zastavil stíhání Babiše a dalších obviněných v kauze Čapí hnízdo. Konečně rozumné a logické rozhodnutí. Bublina splaskla. Snad se blýská na lepší časy a rozhodování zdravého rozumu bez nenávisti.

  🙂

 94. Jan P. říká:

  Marně si lámu hlavu nad tím, jaká budoucnost asi čeká národ, ve kterém se jako nejvyšší ctnost nosí poslušnost a nenávist?
  Kdo tu vyvolává iracionální hrozby není Greta Thunberg a komunita vědců,ale krajně pravicová novovlastenecká scéna od ,,domobran“ přes ,,alternativní média“.
  Na Gretě je cenné už jen to, kolik blbců dokázala vytočit, zatímco populisti jsou blbí, protože se chovají jako trollové.
  Alkapóna nakonec taky dostali za daňový úniky, tak třeba se obdobně podaří Andrejovi přišít nějaká ta vražda nebo menší terorismus.

 95. blade říká:

  Marně si lámu hlavu proč tu někteří pisálci nenávidí presumpci neviny?

  Marně si lámu hlavu, co nám vlastně ta šestnáctiletá holčina plavbou, která svou zaníceností připomíná středověkou Janu z Arku a o které snad už kdosi uvažuje jako o potencionální kandidátce na letošní nobelovku vzkazuje. Abychom místo aut se spalovacími motory na fosilní paliva výhradně používali elektromobily, poháněné elektřinou vyráběnou výhradně z přírodních obnovitelných zdrojů, nejlépe slunce a větru? Možná. Ale co dál, milá Greto?

  Zabránit vypalování deštných pralesů, aby se matička Země neudusila CO2? Dobrá, ale… Jak zajistíš, milá Greto, obživu pro každoročně další a další miliony Indonésanů, množících se jako kobylky? Tím, že z nich místo producentů palmového oleje či rýže uděláš průvodce turistů po panenských pralesech se spoustami orangutanů? Asi těžko, Greto. Je hezké „něco pro to dělat“. Ale musí se vědět, co dělat, aby to mělo smysl. A ty to nevíš, protože to neví ani nikdo jiný na světě, milá Greto…

  Jinak být ekologický v 21. stol. lze. Otázkou je, jak moc. Na 20, 30, 60 nebo 100 %. Pokud chceme být ekologičtí, můžeme odbourat jeden ze zdrojů znečištění. Tím je množící se člověk. Resumé, sebevražda = ekologicky člověk. Vybízet k sebevraždám je trestné a nehumánní. Takže 100% ekolog nemůže existovat.

  Co omezit můžeme je:
  1. Snížení porodnosti v Asii a Africe.
  2. Snížení nadužívání spotřeby. Tu pro zisk zdegeneroval kapitalismus.

  Co s tím? Kvalitní věci na 2 – 3 generace. Připustí tuto tézi nadnárodní korporace kryté státy, profitující z této ekonomiky? Nepřijatelné.

  Vše ostatní je pouhým divadlem pro veřejnost, bez pozitivního dopadu.

  🙂

 96. blade říká:

  Léta páně 2. září 1954 slaví Babiš 65 let.
  Dárek = žalobce zastavil stíhání Babiše a dalších obviněných v kauze Čapí hnízdo 🙂

  Léta páně 28. září 1944 slaví Zeman 75 let.
  Dárek = zákonodárci smetou ústavní žalobu ze stolu 🙂

  Konečně ta pravda a láska vítězí 😉

 97. Jan P. říká:

  Zelená pracovní místa, klimatická unie evropských států, konec spekulací s bydlením, vymýcení bezdomovectví, dotace jen pro ty zemědělce, kteří hospodaří s úctou ke krajině a půdě. Dnes byl zveřejněn Nový zelený úděl pro Evropu. #GreenNewDeal #Evropa

 98. blade říká:

  „Čapí hnízdo je hra, že stíhaná osoba přece nemůže být premiérem, a tu hru hrají zejména pseudomoralisté všeho druhu, čouhají z toho jednoznačně politické intriky jako sláma z bot.“

 99. Libor Furbacher říká:

  To Blade.
  Stoprocentne souhlasim s vasim clankem na co2 humbuk a nazorem na skolacku Gretu.

  Ze kapitalismus degeneruje je pravda ,ale jenom z toho duvodu ze prijima hodne socialistickych prvku ktere omezuji mimo jine, jeho fundementalni funkce ,jako svobodny trh a konkurency.Podivejte se na evropsky union.Kontrolovene do slepoty.Ty nesmis vyrabet tohle a ty zase tohle.Kde je konkurence?
  V canade zase mame milk cartels ,farmari muzou prodavat mleko jenom statnimu kartelu za statem stanovenou cenu.To same s maple syrup v Quebec.
  Dovoleni slucovani a delani monopolu a nasledne je kontrolovat statem protoze kapitalistiky oklesteny trh uz to nemuze kontrolovat sam konkurenci ,ktera se eliminovala. A potom obvinovat kapitalismus je smesne .To je to co socialisti chteji a bohuzel se jim to dari.

 100. Jan P. říká:

  Misogynie popíračů klimatické změny
  Proč pravicoví muži tolik nenávidí Gretu Thunberg a Alexandrii Ocasio-Cortez? Badatelé mají několik zneklidňujících odpovědí.
  04.09.19/MARTIN GELIN/A2larm

 101. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane to nema nic spolecneho s misogyny.Vsechny socialisti vyuzivaly deti ke svym cilum.Pamatujete si na komunistickeho pionyra a uz Ada ,vedouci nacionalnich socialistu v nemecku, mel svuj jugent.
  Co se tyce ocasio to je jako Lenin na steroidech a toho nemam taky rad.

 102. Jan P. říká:

  Pane Furbacher, až se budete příště vyjadřovat k nějakému textu,tak si ho předem laskavě celý přečtěte.
  Než ho ideologicky onálepkujete.

 103. blade říká:

  Aby bylo jasno:
  byl jsem v tom komunistickém Pionýru, byl jsem v komunistických Jiskrách, V SSM ani v KSČ nikdy. Na střední škole se mě ptali zda souhlasím se socialistickým zřízením, odpověděl jsem ne. Na střední škole se mne ptali proč nechci být v SSM, odpověděl jsem, že nehodlám přispívat (platily se příspěvky) na činnost, která mne nezajímá.

  Za komunistů jsem postavil dům založil rodinu, měl na tu dobu i dobře placenou práci, která mne i bavila. Jiné zřízení v ČR jak každý ví nevládlo a já přeci nemohu za to, že jsem se v té komunistické době narodil.

  Při odvodu na vojnu na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se logicky nikomu moc nechtělo, tak proč si nevybrat tu schůdnější variantu, že 🙂 Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Č. jezero. No a co? Takových bylo a nebyli jsme „leninští a marxové“ jak si myslí nějaký pomatený Gryc 🙂

  Tak že v kostce pro mne za komunistů hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat. Místo práce se chodilo tzv. cinkat klíči, to jsme šli s chlapama raději na pivko 🙂

  Rodiče v KSČ nikdy nebyli. Jiní předci také ne. Dědu STBáci za to že nechtěl dát koně do zakládajícího JZD poslali na půl roku do Jáchymova.

  Doma se poslouchala Svobodná Evropa či Hlas Ameriky, chytala tzv. Vídeň. Na vojně na čáře (1985-87) se tajně poslouchal (hudba) německý Bayern či Radio Luxembourg i sledovala tajně německá televize (sportovní přenosy) tu i někteří tzv. lampióni. Nikoho jsem nezastřelil ani nezadržel. Při střetu s nějakým narušitelem by záleželo jak by se choval on. Dobrovolně zastřelit bych se v době služby na čáře nenechal, vy snad na vojně či v době války ano ? 🙂 Fláknout se samopalem a zdrhnout jsem mohl na tý čáře kdykoliv, ale co tam v tom tehdejším Německu, když tam nikoho neznáte a k tomu jazyková bariéra, ani jsem o tom v té době nějak nepřemýšlel 🙂 Však měli lampasáci nahnáno, když jsme se při tzv. demarkačce dlouho neozývali ve vysílačce 🙂 Pár PSáků také zdrhlo, ale o tom v komouškých sdělovacích prostředcích samozřejmě nemluvilo. Zato na německých médiích v té době ano 🙂 Vrtulníky Cobra sledovali naše území, české vrtulníky zase Německé území docela komedie a legrace, hlavně když letěly vedle sebe podél hranice každý samozřejmě na tom svém území 🙂 Provokačky kdy Grenčávci jezdili podél hranice s replikou UAZu 🙂 Je to neuvěřitelné, ale byl i případ kdy PSáci v osmdesátých letech chodily tajně na drink do západoněmeckého pohraničí 🙂 Pomatený Gryc ví prd co se na čáře v letech 1985-87 dělo 🙂 Jo a žádný smrtelný elektrický proud tam již dávno nebyl 🙂 Dokonce se přemýšlelo o hranici bez ostnáčů, kdy mělo být na zemi drátěné pole a to mělo detekovat pohyb, ale neměli ještě vyladěný jak rozeznat pohyb člověka od pohybu zvěře v tomto poli.

  Jnak v Rusku jsem nikdy nebyl ani Putina osobně neznám 🙂
  Jezdím pouze do Řecka, jednou jsem byl v Tunisu a v Černé Hoře … Chorvatsko NÉÉ tudy jsem jenom projížděl do tý ČH 🙂

  Píšu to sem, protože těch nesmyslných Gryc-blogů se již nehodlám účasnit 🙂 Ve zkratce jsem napsal to samé v jeho jednom blogu, ten on srabácky smazal a nyní používá pouze pasáže vytrhlé z kontextu, které se mu zrovna hodí, obdobně jako to rádi dělají na ČT24 🙂 S takovým i když studovaným ichtylem se vážení normálně komunikovat nedá 🙂 Má prostě má svůj svět a svojí bublinu … 😉 Toť vše 🙂

 104. blade říká:

  Ještě doplním, že se musím smát tomu jak se mne snaží v nejnovější Gryc-blogu nějaký JanP. politicky zařadit do nějaké krajníě radikální pravice či čeho 🙂

  Milý JaneP. znovu opakuji nikde se tak neorganizuj ani se k něčemu obdobnému neřikláními!!!
  Jen se mi nelíbí jak musíme za každého režimu lezt někomu do zadku!!!
  Pokud se to líbí Vám, tak budiž, ale nesnažte se mě stále někam řadit (jeden k rudým buňkám, druhý ke krajní pravici, atd, atd.) já o to vůbec nestojím, ani Vás ani nikoho jiného o to nežádám 🙂

  Z našich předků, kteří dle mého názoru za něco stáli jsou např. Jan Hus a Jan Žižka.

  Hus spolu s jinými usiloval o to, aby Češi byli ve svém království hlavou, a ne ocasem. Dekret kutnohorský a zvýhodnění českého „národa“ na pražské univerzitě přitom byly i ve prospěch domácích usedlých Němců. Na to se často zapomíná. Prohlásil dokonce, že dobrý Němec je mu milejší než zlý český bratr.

  Hus neodvrhl katolickou církev, ta odvrhla jeho, což pak náboženské poměry v Čechách na celá staletí poznamenalo. Ti, kteří se dnes u nás nehlásí k žádné církvi, nemusejí být vždy bezvěrci, nemluvě o tom, že mravnost není výsadou jen těch, jež v někoho nebo v něco věří.

  Žižkova životní pouť je ukázkou toho, jak se Čechy střetávaly s germánským vlivem skrze Řím v době vlády tehdejšího císaře Zikmunda a že bylo možné zvítězit. Tento vliv lze sledovat již od Cyrila s Metodějem, přes legendu proněmeckého krále Václava řečeného svatý a později v době vlády Habsburků, zejména v době po Bílé hoře.

  Po krátké době svobody se germánský vliv opět projevil v podobě komunismu, jehož idea vyšla z pera německých myslitelů Karla Marxe a Bedřicha Engelse a byla dovršena inovacemi německého agenta(Revolutionierungspolitik) Vladimíra Iljiče Uljanova, zvaného Lenin. Ten byl odeslán do Ruska, stojícího v té době proti Německu. Germánský vliv krátce kulminoval skrze Adolfa Hitlera a německá snaha o dominanci se opět projevuje zejména skrze uspořádání Evropské Unie, jejíž mluvčí se dnes stala německá kancléřka Angela Merkelová. Při retrospektivním pohledu na historii, jak pravil jeden publicista, „Německo se opět stává nebezpečné“. 🙂

  Ovšem od doby Jana Žižky, zejména v době po Bílé hoře, se již prakticky neobjevil vojevůdce, který by byl schopen tak úspěšně hájit národní identitu a po celý svůj život odrážet vojska prakticky z celé Evropy, které pojila společná nenávist vůči „rebelujícím“ Čechům. Od dob husitského hnutí a Jednoty bratrské již také není identita českého národa spojována s evangeliem a poslušností Božího zákona. Národ, který zavrhl své křesťanské kořeny, a neopírá se o Boží zákon, zpravidla není schopen ustát boj proti většině a je odsouzen minimálně k ideové asimilaci.

  🙂

 105. blade říká:

  Přesuňme se do srpna roku tisícího čtyřstého třicátého prvního.

  Mírové snahy.
  Husité se již koncem dvacátých let pokoušeli jednat s králem jako rovný s rovným. Proto se v roce 1429 sešli se Zikmundem v Prešpurku (Bratislavě). Na jedné straně poselstvo vedené Prokopem Holým, na druhé král s představiteli katolických rodů. Prokop vědom si toho, že kacíři, tedy právě husité, přes glejt krále, neměli ochranu žádnou, dorazil v čele táborsko-sirotčích vojsk a rozmístil je na dohled Prešpurku. Přesto se k jednání nedostavil do té doby, dokud král neposlal do husitského ležení několik rukojmí. Byla obava správná? Zkušenost týkající se Jana Husa byla ještě v paměti a navíc Prokop si uvědomoval, »že církevní předpisy přímo nařizují, aby kacířům nebylo dodrženo slovo, věděl, že v církevních řádech se přímo doporučuje, aby kacířům bylo slibováno, sliby však aby nebyly plněny.« (Josef Macek: Husitské revoluční hnutí.) Jednání bylo bouřlivé. Král čtyři pražské artikuly odmítl. Nebylo tedy o čem jednat. Ani chebské jednání s králem nevedlo k žádnému výsledku.

  Nabídka polského krále Vladislava Jagelonského chopit se smírčího jednání, za nímž zemský sněm zasedající v Kutné Hoře vyslal delegaci vedenou Prokopem Holým, skončila neúspěchem.

  Další návrh směřoval při »spanilé jízdě« Saskem. Tentokrát směřoval k občanům Lipska, které žádal »o návrat k pravdám evangelia«.

  A konečně se Prokop pokusil oddálit další možná střetnutí uvážlivým dopisem. Bez odezvy. Ještě v červenci, kdy bylo jasné, že se chystá další křížová výprava, přímo velení shromažďovaných křižáků poslal manifest, jehož základním motem bylo »Chceme mír, a ne válku!« (Petr Hora: Toulky českou minulostí). Opět bez reakce.

  Prokop Holý
  Kdo vlastně byl Prokop Holý, později též známý jako Prokop Veliký? Narodil se asi roku 1380. Později, už jako vysvěcený kněz, se připojil k husitskému hnutí. O jeho mládí víme málo, vlastně skoro vůbec nic. Jen to, že byl vychováván v Praze u strýce, bohatého obchodníka. Ideově byl blízký Janu Žižkovi. Po jeho smrti se postupně propracovával mezi vůdčí husitské představitele. Měl vůdcovský talent, proto už v roce 1426 stojí v čele celého hnutí.

  Příprava k tažení.
  Pokusy husitů skončit s válečnými akcemi si protistrana vyložila jako zbabělost. Největší křížová výprava měla proto navždycky s husitským myšlením skončit. Kardinál Julian Cesarini pověřený novým ambiciózním papežem Evženem IV., bývalým augustiniánským mnichem, se společně s Fridrichem Hohenzollernským postavil do čela nově vznikajícího tažení. Poté, co shromáždil peníze od všech odpůrců husitů, mohl najmout další tlupy žoldnéřů a dohodnout se o souběžném útoku ze všech stran. Na konci července se konečně křižácká vojska dala do pohybu. Prvního srpna se zastavila pod Tachovem. Podle Palackého (Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě) šlo o 40 000 jízdných a 90 000 pěších a 4000 vozů. Současně ze severu menší vojsko přestoupilo Krušné hory a směřovalo k Žatci. Další obklíčili posádku v Libavě, ve Slezsku obklíčili Němčí se sirotčí posádkou, a aby na tom nebylo dost, Albrecht Rakouský obsadil Kyjov a mířil s vojskem k Přerovu.

  Vraťme se však k hlavnímu proudu.
  Sirotčí Tachov se rychle dokázal připravit na odražení útoku. »Pročež ponechavše Tachova, obrátili se k městečku Brodu, a dobyvše jeho v prvním outoku, povraždili v něm všecky obyvatele i učinili je docela pusto. Pak táhnouce dále až po hrad Švamberk, nepokoušeli se více o nižádné místo hražené. Za to ale tím ukrutněji nakládali s vesnicemi a městečkami otevřenými, kteréž to plenili v celém okolí bez rozdílu a bez milosrdenství, ačkoli většina obyvatelův tamějších nikdy byli z kalicha nepřijímali…« (František Palacký: Dějiny národu českého…) Vše bylo posvěceno faráři a kněžími, kteří křižáky doprovázeli.

  A husité?
  Když jednání se Zikmundem v Chebu nedopadlo dobře, bylo jasné, že musí počítat se vpádem. Začali se tedy připravovat. Prokop Holý s částí Táborských proto už na jaře vytáhl směrem k Plzni a zastavil se u Horšovského Týna. Jenže křižáci se dali do pohybu pomaleji, než předpokládal. Proto, vzhledem k nedostatku proviantu, se s většinou ozbrojenců stáhl. Křižáci sledující pohyb nepřítele se domnívali, že stažení je způsobeno strachem z jejich síly. Teprve v té chvíli se velení křižáků rozhodlo vstoupit do země. A jsme u 1. srpna, kdy konečně »odvážně« překročili hranice.

  Teprve, když bylo jasné, že válka opravdu začíná, 6. srpna, oddíly Pražanů se vydaly směrem k Berounu, kde bylo ležení kněze Prokopa, a na pomoc směřovali i žoldnéři Zikmunda Koributa, kterých prý bylo několik tisíc. Prokop Holý, který současně stáhl polní vojska ze Slezska, shromáždil na 50 000 pěších, 5000 jezdců a 3000 vozů (podle Aleny Křivánkové – Ilustrované dějiny českého národa) a mohl se 11. srpna vydat třem proudům vetřelců, na něž se vojsko rozdělilo, vstříc. Podle informací získaných průzkumem hlavní část křižáků směřovala k Domažlicí.

  Osudný 14. srpen.
  »Byliť již asi tři hodiny s poledne, když v ležení křižáckém, prostírajícím se ve krajině mezi Týnem Horšovem, Chudenicemi a Domažlicemi, roznesla se rychle pověst, že táboru husitský se blíží a že nastává tudíž boj rozhodný, i ačkoli husité ještě asi míli vzdálí byli, aniž jich bylo viděti, však již rozléhal se opodál nezvyklý rachot pochodu vozového, a zpěv celého táboru hlučný: „kdož jste boží bojovníci“, dorážel k srdci bystřejších posluchačův mocí podivnou. Kardinál Julian s vévodou Saským vstoupiv na horu jakousi, aby shlédnul i vojsko i bojiště, vyslal rychle k nejvyššímu veliteli, žádaje, aby především ta hora obsazena byla. Nenadále však spatřil odtud veškero ležení německé v divném pohnutí: ano vše se hemží, křik a hřmot zmáhá se vůkol, zmatek posedl zástupy, vozové vytrhují se z řádův a rozcházejí se, jezdci rozptylují se po tlupách a předjíždějí jeden druhého, ale vše směrem nazad a nikoli kupředu. Co jest to? Volá kardinál poděšený: proč vozové netají náklady své na zem? Ale dříve, nežli se spamatovati mohl, přišla zpráva od markraběte Braniborského, že vojska všecka jsou na outěku, aniž prý možné jest udržeti jich, pročež aby pilen jsa zachování svého, pospíšil sobě k lesům také, pokud nebude pozdě. A vskutku již utíkání bylo všeobecné…« (František Palacký: Dějiny národu českého…)

  Husité přímo z pochodu začali pronásledovat nepřítele. Podle dobových pramenů nešlo o boj, ale o hon. Ten z křižáků, který nebyl dost rychlý nebo se neukryl v lesích, byl dostižen. Bitva byla u konce, aniž k ní vůbec došlo.

  A husité? Pronásledovali nepřítele a slavili. To trvalo po zbytek dne a celou noc. »Vína sobě točili a kořisti z vozuov brali. A na kterých vozích německých prach byl puškový, ty zdaleka zapalovali, a tak jekot a křik tu celú noc byl veliký…« (Píseň o vítězství u Domažlic).

  Druhý den ráno bylo možné prohlédnout »bojiště«. V dalekém okruhu leželo tisíce zabitých nepřátel, velké množství zajatců, kdy dva vždy byli přivázáni k sobě, čekalo na svůj ortel a kořist pro každého z vítězů.

  Až u Norimberka.
  Utíkající, které husité nedostihli, se zastavili až v Norimberku. Žoldnéři utíkali dál. Zůstali jen členové městského norimberského vojska. Prý však byli tak zmateni, že mnozí ani nemohli nalézt cestu do svých domovů (Josef Macek: Prokop Veliký).

  A kardinál Cesarini? Utekl z vršku, odkud chtěl řídit bitvu, při tom »ztratil svou červenou kápi kardinálskou a zlatý kříž, a musel se přestrojiti za prostého bojovníka, aby ušel hněvu rozzuřených německých křižáků…« (František Hrnčíř: Obrázkové dějiny národa československého). Údajně kilometry utíkal pěšky, zahodil i rodinné šperky, pak sehnal koně a stejně jako ostatní křižáci mířil do Norimberku. Prý měl takový strach, že se ani cestou nikde nenapil, nenajedl a neslezl z koně, až ve městě. Byl však poučen, už pochopil, že s husity se nic nezmůže zbraní, a tak přesvědčil Basilejský koncil, aby se s husity vedla předběžná jednání, což podpořila i úspěšná »spanilá jízda« Prokopa Holého do Němec. Začala další etapa vývoje husitského hnutí.

  »…A jako řeky divoké

  se skály proudí vysoké

  a do údolí stékají,

  tak oni z Čech prchají,

  tvář mají strachem zsinalou

  a vůbec nevědí, kam jdou…

  Jedni se řítí ze skály,

  jiní se v bahně ztrácejí,

  zbylí se k našim vracejí,

  myslí si, že jsou v bezpečí

  a padli našim do léčí.

  Již opouštějí poklady,

  zbroj, vozy, stanů hromady,

  peníze, praky, ozdoby,

  houfnice, šaty, zásoby,

  nákladní vozy z různých míst,

  jichž obsah nelze vypočíst,

  jen aby byli bez břemen

  a utíkati celý den.

  Již zapomenuvše zcela cti,

  jak chudí, tak i bohatí

  své opouštějí prapory

  a nevyčkají nápory

  vojsk našich, tak se postarší,

  vždyť naši bitci nadšení

  tři míle byli vzdáleni,

  však Němci vozů rachotu

  se lekli, koni řehotu,

  i hřmění, kterým kraj tu zněl,

  když lid náš hlasně k boji spěl,

  a zděsil je i polnic řev

  i píseň našich bratrstev…«

  Slavná Píseň o vítězství u Domažlice Vavřince z Březové byla napsána s nadšením. Nedivme se, ještě nikdy předtím nebyla bitva desetitisíců vyhrána písní a zvukem pohybujících se vozů. 🙂

 106. blade říká:

  Možná si to přečte i architekt 🙂

  Chomsky a východoevropský disent
  V roce 1978 Chomsky vyzval americkou veřejnost k protestům proti útlaku československých vědců normalizačními úřady. V témže roce podepsal spolu s Jiřím Pelikánem, Andrejem Sacharovem, Pavlem Litvinovem výzvu k propuštění československých politických vězňů Jaroslava Šabaty a Jiřího Müllera. Protestoval i proti rozsudku nad polskými disidenty Jackem Czaputowiczem a Piotrem Niemczykem. Dále podepsal prohlášení proti perzekuci československých chartistů; Ivana „Magora“ Jirouse, Jiřího Tichého, Hany Marvanové, Tomáše Dvořáka, Petra Cibulky nebo Jiřího Štencla, které spolu s ním podepsal například anglický spisovatel Harold Pinter.

  Po roce 1989 zaujal Chomsky vůči východoevropskému disentu kritický postoj. V rozhovoru pro časopis A2 v roce 2014 Chomsky prohlásil že: „Václav Havel byl statečný muž, který bojoval za práva svých lidí“ a nebál se za to jít do vězení. Následně však kritizoval Havlovo přehlížení porušování lidských práv ze strany Spojených států, které měl společné s ostatními východoevropskými disidenty. Podle Chomského tento postoj vychází z faktu, že východoevropské disidenty protežovaly západní velmoci, s jichž pomocí se jim podařilo porazit Sovětský svaz, což jim dodalo pocit vlastní výjimečnosti. Utrpení východoevropských disentů však nebylo ve srovnání s téměř neznámými latinskoamerickými disidenty, kterým hrozila likvidace eskadrami smrti podporovanými USA „nijak výjimečné“. Přesto si v sobě východoevropský disent podle názoru Chomského utvrdil pocit, že byli „jediní utlačovaní na celém světě“. Chomsky byl velkým kritikem Operace Kondor, v jejímž rámci v 70. a 80. letech pravicové diktátorské režimy v Argentině, Chile a v dalších zemích Latinské Ameriky s podporou CIA pronásledovaly veškeré skutečné i domnělé nepřátele svých režimů. Celkový počet perzekvovaných dosáhl téměř půl milionu, z toho 80 000 popravených nebo „zmizelých“.

  Chomsky svůj názor ilustroval projevem Václava Havla v americkém kongresu z roku 1990, který chválil Spojené státy jako obránce svobody. Krátce před tím, však Reaganovou administrativou podporovaná vláda Salvadoru, nechala zavraždit šest k vládě kritických jezuitských intelektuálů, jejich spolupracovnici a její dceru. Šlo o jeden z mnoha případů vražd disidentů během Salvadorské občanské války.

 107. blade říká:

  Klimatickým hysterkám: Prostě držte hubu, pak se vzduch také zlepší! 🙂

  Spor o to, kdo je zodpovědný za údajně klima vraždící emise CO2, připomíná náboženskou válku, vedenou fanatickou klimatickou hysterkou svatou Grety, která útočí na všechny, kteří bojují proti jejímu přesvědčení o znečištění ovzduší.

  V této lukrativní válce těžký průmysl, motoristé i krávy jsou často na pranýři. A tak klimatičtí hysterici nás vrací zpět do doby kamenné, ale jsou nevinní a „myjí si ruce“, samozřejmě v ekologicky získané vodě, píše se v článku na webu Jouwatch.

  A oni jsou ti, kdo jsou také zodpovědní za emise CO2: Představují většinu občanů, otevírají své dveře od rána do noci a nejenže šíří špatnou náladu, ale také znečišťují ovzduší svým dýcháním.

  Například právě toto chování Zelených je čistým jedem pro chudou, mučenou matku Zemi, protože tito hysteričtí lidé vydechují ještě více a ještě rychleji CO2 do atmosféry než normální smrtelník, jak vysvětluje specialista:
  Obsah CO2 ve vydechovaném vzduchu je poměrně konstantní 4%, tj. 40 mililitrů CO2 na litr vzduchu. To odpovídá asi 80 miligramům při 0 ° C.
  Spotřeba kyslíku je ovlivněna mnoha věcmi – například velikostí těla nebo hmotností a aktivitou člověka. Svalnatí lidé mají vyšší bazální metabolismus, takže svalnatci produkují více CO2 v klidu než nesvalnatí.

  Proto aby se chránilo klima, bylo by nutné, aby příznivci svaté Grety okamžitě přestali mluvit tak hloupě a místo toho, aby si nalepili náplast přes ústa. To by pro lepší klima pomohlo určitě.

  Ty děti Zelených armád, ti užiteční idioti, kteří se potulují po ulicích na demonstracích FridayforFuture jednou týdně, tak ti by se měli odsoudit, protože jejich aktivity jsou jedem pro naši atmosféru. Jejich křik a řev právě přivádí přírodu na pokraj zoufalství.

  Zatímco plícemi prochází v klidu asi 4 litry vzduchu za minutu, zvyšuje se s fyzickým cvičením na více než 50 litrů za minutu. Tyto dva extrémy v průběhu roku znamenají 2 100 m3 vzduchu nebo 168 kilogramů CO2 v klidu ve srovnání s 25 500 m3 vzduchu nebo 2 040 kilogramů CO2 při nepřetržitém zatížení.

  Takže by se měly zakázat tyto hloupé demonstrace mladých nadšenců, jinak svět velmi rychle zhasne.

  A ještě jedno opatření: Kdyby všichni věřící byli navzájem v míru a neznečišťovali již tak hustý vzduch svými hloupými drby, tak racionální část lidstva by konečně mohla znovu v klidu dýchat.

  https://www.journalistenwatch.com/2019/03/24/an-klima-hysteriker/#disqus_thread

 108. Jan P. říká:

  blade,od kdy pravicoví muži,kteří nenávidí Gretu Gutenberg a jsou šiřitele fake news o klimatu, sdílí články nezávisle kulturně kritickýho čtrnáctideníku A2 ??? Dokonce zde citujete Chomskyho:-)

  Rozhovor s Noamem Chomskym o Donaldu Trumpovi, americké politice a budoucnosti demokracie.

  Otázka:Donald Trump už řadu měsíců víří vody v Bílém domě, ale my se pořád ještě musíme občas štípnout, abychom zjistili, že to není jen zlý sen. Ale teď vážně: jak moc zlé je, že v Bílém domě sedí právě Trump?

  Chomský:Je to dost zlé. Akademici, kteří vydávají známý Bulletin amerických jaderných vědců, posunuli na začátku Trumpova druhého roku ručičky na takzvaných Hodinách posledního soudu na za dvě minuty půlnoc. Důvodem jsou rostoucí obavy z jaderných zbraní a klimatické změny. Takhle blízko jsme ke globální katastrofě byli naposledy v roce 1953, kdy USA a SSSR testovaly své jaderné zbraně. Hodiny se navíc letos posunuly k půlnoci ještě dříve, než Trumpova administrativa stačila zveřejnit takzvanou Zprávu o postoji k jaderným zbraním. Tato zpráva nebezpečí ještě prohlubuje – snižuje práh možnosti jaderného útoku a stanovuje, že se mají vyvíjet nové atomové zbraně, kvůli kterým budeme ještě blíž hrozbě třetí světové války.
  Co se týče změny klimatu, Trump a jeho vláda jsou úplně nemožní. V republikánských primárkách všichni kandidáti do jednoho buď popřeli vše, co se právě na naší planetě děje, nebo prohlásili, že to stejně nezměníme. Tyto postoje zamořily celou stranickou základnu. Polovina republikánů globální oteplování popírá a podle sedmdesáti procent z nich za něj nenese odpovědnost člověk. Taková čísla by byla otřesná kdekoli na světě, ve vyspělé zemi s jedinečnými možnostmi a snadným přístupem k informacím je to ale ještě horší.

  Nejbohatší země, která kdy na světě existovala, dnes nejenže přestává řešit vážnou existenční hrozbu, ona běh ke globální katastrofě přímo sama urychluje. A to všechno jen proto, aby se do přecpaných kapes nacpalo ještě pár dalších dolarů. Neuvěřitelné je i to, jak malá pozornost se klimatické změně věnuje. Také v dalších záležitostech docházíme ke stejnému závěru: je to katastrofa. Média se zabývají Trumpovými skopičinami, zatímco jeho kolegové v Kongresu usilovně prosazují zájmy nejbohatší části společnosti. Přitom ale šlapou po všem, co by mohlo mít význam pro budoucí generace. Trumpova vláda za svůj největší úspěch považuje daňovou reformu z loňského roku. Ekonom Joseph Stiglitz ji správně nazval „zákon o daňových úlevách pro bohaté 2017“. Je to obří dáreček pro republikány i jejich nejbohatší příznivce. „Předsednictvo Republikánské strany se přežírá u koryta v obavě, že možnost takové hostiny se jim už nikdy znovu nenaskytne – ostatně Trump s Jaredem Kushnerem a dalšími republikány ve vládě dostávají ty největší porce,“ píše Stiglitz. A „po nás potopa“ – v tomto případě doslova.

  Z anglického originálu A complete disaster, publikovaného na webu truthout.org, přeložila pro A2larm/ 06.09.18 /Alžběta Franková a Linda Fořtová.

 109. blade říká:

  Milý JaneP. s nějakým dělením na pravici a levici se vraťte laskavě do hrobu. Nepolarizujte společnost a nesnažte se hned každého zařadit. Jinak na klima a Gretu sdílím názor našeho přímo voleného prezidenta Zemana a nějaký Tramp a děliči i nálepkové společnosti jako Vy mi jsou u zádele. Pokud máte zájem přečtěte si znovu všechny mé příspěvky výše, je jich 5. O Chomským píšu v souvislosti s východním disidentem a ne s klimatem, tak tu nešiřte fake news. Nezapomeňte poslouchat ČT24 a DemoBlok, oba aktuálně útočící na naši nezávislou justici. Sbohem.

 110. Venca říká:

  Líbí se mi, že teď je justice najednou nezávislá. Ten Šaroch udělal kus práce – díky jedinýmu rozhodnutí se rázem v česku spravedlnost stala nezávislou a nezkorumpovanou. Ještě před dvěma tejdnama byla justice ve vleku pravdoláskařských kavárníků a Sörösů.

  Jsem zvědavej co bude hradní dědek říkat, jestli nejvyšší státní zástupce vrátí čapí hnízdo zpátky 🙂

 111. Jan P. říká:

  Škoda, že neexistuje Nobelova cena za politologii, měl bych žhavého kandidáta.
  blade:…nějakým dělením na pravici a levici se vraťte laskavě do hrobu.

  „Je vidět, že východní Němci, kteří také zažili komunismus jako my, nejsou tolik ovlivnění sluníčkářským neomarxismem, si zachovali zdravý rozum a volili AfD.“
  © Tomio Okamura
  blade:Nepolarizujte společnost a nesnažte se hned každého zařadit.

  Chomský o disidentu v Československu: OK.
  o klimatu: fake news
  blade:O Chomským píšu v souvislosti s východním disidentem a ne s klimatem, tak tu nešiřte fake news.

  Zemana,Ovčáčka,pořady J.Soukupa na TV Barrandov a tzv.alternativní média jako Parlamentní listy(„Nikdo nám nediktuje o čem máme lhát“) Ivo Valenty do každé rodiny dřív, než bude pozdě.
  blade:Nezapomeňte poslouchat ČT24 a DemoBlok, oba aktuálně útočící na naši nezávislou justici.

 112. blade říká:

  JaneP. znovu opakuji neustálým dělením na pravici a levici a nesmyslným hodnocením druhých se vraťte do hrobu, zřejmě jste již Zgrycoval 🙂 JanP. nevidí svět takový, jaký je, nýbrž takový, jaký by si ho přál mít. A ty, kdo jsou na rozdíl od něj schopní realitu vnímat, nálepkuje za xenofoby, rasisty a osočuje je z nenávisti, fake a bůh ví z čeho ještě 🙂

  Vrátit Čapák zpět je tak leda váš, DARMObloku a ČT24 vlhký sen. Účelné zmedializování Čápáku a ještě bez dostatečných důkazů hold na soud není, tak se s tím smiřte . Nazývat člověka s největším mandátem v zemi hradním dědkem svědčí o mentální úrovní pisatele 🙂

 113. blade říká:

  Kauza Koněv:
  Dne 26. srpna 1993 podepsali prezidenti České republiky Václav Havel a Ruské federace Boris Jelcin v Praze „Smlouvu mezi ČR a Ruskem o přátelských vztazích a spolupráci“. Smlouva mimo jiné zdůrazňuje, že, obě strany deklarují přání definitivně skoncovat s totalitní minulostí…“ Tato smlouva byla v r. 1994 ratifikována nejvyšším zákonodárným orgánem Ruské federace, tj. Dumou a následně také byla schválena Parlamentem ČR a stala se tak organickou součástí české legislativy – Sbírky zákonů ČR. Článek 21 této smlouvy říká: „Každá ze smluvních stran bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim“ 😉

 114. Venca říká:

  Ano, jsem mentálně zaostalý, to uznávám. Nemám bohužel IQ151 jako někdo, kdo se tím tady nedávno skromně chlubil.

  Možná proto mi můj selský rozum nebere jednu úplně jednoduchou věc.

  Ta nešťastná padesátimilionová dotace na stavbu rodinného – teda co to plácám – Čapího hnízda nebyl žádný podvod a vše bylo naprosto čisté a podle všech foršriftů.

  Dobře, uznávám to – když to říká sám premiér, tak je to určitě pravda, ten by přece nelhal. A když to potvrdil soud, tak už tuplem.

  Jenom mi prostě rozum nebere, proč teda ochotně hned jak se to začalo propírat celou tu dotaci vrátili a navíc ještě údajně stejnou částku dali na charitu ? Přece když mi něco právem patří, tak to nebudu vracet, ale budu se o to soudit, ne ? Zvlášť když je u nás justice – jak bylo právě potvrzeno – zcela nezávislá a nestranná…

  Ale možný je pro to nějaké jednoduché vysvětlení.

 115. blade říká:

  Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, podepsaná v Praze dne 26. srpna 1993 – článek 21 si dohledáte zde:

  http://www.psp.cz/eknih/1993ps/tisky/t1382_00.htm

 116. Venca říká:

  A jinak se nezlobte, ale určitě jste milý Blade ve své nadstandardně inteligentní mysli tak skálopevně přesvědčen že ti, co dali mandát tomu pánovi, který by měl být jakýmsi morálním vzorem pro deset milionů lidí, mu ho dali proto, aby před desátou hodinou večerní v celostátním médiu s neskrývaným gustem říkal dětem, jak se dá vulgárně nazvat ženský pohlavní orgán ?

  Opravdu Vám takto vyjádřená „nezávislost“ a „stmelující faktor“ tak imponuje ? To je mi vás tedy docela docela líto.

  Promiňte, ale výraz „hradní dědek“ mi nahlíženo tímto prizmatem připadá jako velice mírné a slušné označení.

 117. blade říká:

  Ale jděte Vy cíťo … 😉

  Zemanova „kunda“
  Byla tam jasná sebereflexe v momentě, kdy přeložil do češtiny název ruské skupiny Pussy Riot řekl „s prominutím“. Byla to provokace médií, která je součástí Zemanova politického stylu. Zeman komunikuje skrze neustálou kritiku práce médií a neustálé ironické narážky. Celý rozhovor, je různými narážkami a drobnými ironiemi na novináře prošpikován. Určitá sorta tuzemských pisálků si totiž nic jiného od Zemana nezaslouží. Je legrační jak se tito slovně trefení pisálci hezky ozvou (trefená se vždy ozve) 🙂

  V zeměpisu najdeme Kundu zde (město a řeka v Estonsku) a Kundu tam (etnikum na hranicích Zimbabwe, letiště v Západním Bengálsku či v Pensylvánii). Kunda je i jméno kováře, který daroval Buddhovi jídlo, jehož následkem údajně Buddha zemřel. Touré Kunda je také senegalská hudební skupina a Kunda Mountain je i kniha Betsy Fosterové. Pokud jde o osobnosti tak zde je malý seznam z Wikipedie: Ziva Kunda, profesorka sociální psychologie na University of Waterloo; George Kunda, právník a politik, viceprezident Zambie v letech 2008–2011; Chris Kunda, americký hráč baseballu; Stanislav Kunda, slovenský psychiatr.

  Kunda sem, kunda tam, říkal Miloš Zeman v rozhlase. Je jasné, že prezident slovo velmi nemístně zlehčil, protože kunda je významným prvkem češtiny. Hodně podrobností o kundě můžete dozvědět z rozsáhlé studii „Výzkum na téma vulgarismy v ČR“.

  Jestli Vás imponuje a pro děti je dle Vás vhodnější veřejná orgie nebo strkáním chlazeného kuřete v obchodě do pochvy, tak prosím 🙂

  Sex výtržnice ze skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová se ve Washingtonu setkali se členy amerického Kongresu. Aféristky lobbovaly za rozšíření personálních sankcí proti ruským představitelům a navrhovaly rozšíření černého seznamu o dalších šestnáct Rusů, kteří se podle jejich soudu podílejí na potlačování lidských práv. Je zřejmé, že si hlavně ohřívaly vlastní polévku, když uváděly bývalého ministra vnitra Vladimira Kolokolceva, vedoucí pracovníky vězení, kde si odpykávaly trest za známé chuligánské vystoupení v Chrámu Krista Spasitele v Moskvě v roce 2012, ale i některé pracovníky justice. Spojené státy mohou na základě svého zákonodárství zakázat vstup do země a zmrazit majetek osobám, které mají podíl na porušování lidských práv. Podle některých však Tolokonnikovová a Aljochinová nejsou zrovna nejšťastnějšími příklady porušování „porušování lidských práv“. Jejich „punková modlitba“ totiž byla pro ně spíše porušením práv věřících a urážkou pravoslavné víry. Konečně i skupinová soulož v Národním biologickém muzeu v Moskvě, které se Tolokonnikovová a její manžel účastnili, přičemž bojovnice za lidská práva byla v devátém měsíci těhotenství, je obtížně nazvatelná politickým protestem. Členové amerického Kongresu tak setkáním s Tolokonnikovovou a Aljochinovou degradují americkou politiku podporující lidská práva ve světě. Existuje totiž riziko, že v jiných a zcela oprávněných případech si lidé pomyslí, že zase jde o někoho, kdo protestuje výtržnictvím v kostele, veřejnou orgií nebo strkáním chlazeného kuřete v obchodě do pochvy 😉

 118. blade říká:

  Kdopak tu několikrát kontrolovanou dotaci schválil a přiklep?!, toho zeptejte, já jsem to nebyl 🙂

  Jen doplním, že tak malá číslice o mém IQ zde nikdy v JL nepadla, tak laskavě nešiřte dezinformace 😉

 119. blade říká:

  Z praktik ČT.
  ČT tentokrát zašla hodně daleko. Ve svém hlavním zpravodajském pořadu Události odvysílala vstup svého redaktora Jiřího Hynka, který celkem třikrát označil Andreje Babiše za bývalého premiéra. Ve studiu tuto blamáž veřejnoprávního média přešla elitní moderátorka Světlana Witowská bez mrknutí oka. Na webových stránkách České televize, kde jsou běžně pořady k vidění, je tato pasáž překryta oznámením, že tato část není dostupná. ČT maže svoje pořady, které již do éteru jednou poslala. Jde o další z případů, kdy ČT prokázala, že jedná nikoli jen diletantsky a amatérsky, ale také jednoznačně stranicky.

  Státní zástupce (většinou) v pochybnostech žaluje, a ať si to nezávislý soud nějak následně probere, analyticky přebere a v souladu se zákony posoudí. Naopak soud v pochybnostech zprošťuje. Jde o docela jednoduchou logiku, protože platí presumpce neviny.

  Skutečnost, že Andreje Babiše zprostil již státní zástupce, je signálem, že celé to jeho obvinění bylo chatrně podložené, proto nešlo (a ani nemohlo jít) k soudu.

  Zproštění od státního zástupce není méněcenné v porovnání s tím, kdyby ho osvobodil soud. Ať se to komu líbí, či nelíbí 😉

  Naše média se celou dobu, co se kauza Čapí hnízdo ventiluje, chovají jako by platila spíše presumpce viny.

  Protože Babiš je člověk, který je značné části novinářů nesympatický, mají na něj z nějakých důvodů spadeno, ať už je to tím, že jsou placeni firmou Economia Bakaly nebo z jiných důvodů. Každopádně máme v téhle zemi, bohužel, po roce 1989 nepěknou tradici, že se vždy vybere nějaký společný terč. Ať už to byl svého času Klaus, po něm Zeman, teď zase Babiš. A do toho terče se všichni unisono trefují a navíc při tom trefování používají stejné věty 🙂

 120. Jan P. říká:

  blade,já bych napříště doporučoval:Držme se tématu blogu!
  Kdo se komu tady podobá a v čem se liší ?
  Blogeru a diskutérovi Zdeňku Grycovi se nejvíce zde podobáte Vy.Jste stejně pokrytecký a ješitný jako on.
  On má svěho nedotknutelného dramatika a prezidenta Havla.Vy zase Miloše jako „ochránce národních zájmů“,který ve skutečnosti obyčejnými lidmi pohrdá a ,,sociálně citlivého“ miliardáře Andreje,který jako premiér ČR se nachází ve střetu zájmu.Věcně a rozumně se s vámi diskutovat nedá. Jiný názory,argumenty a pohledy než zastáváte berete jako nelegitimní a irelevantní.
  ZG za vším špatným(…) po roce 89 vidí pohrobky komunismu a vše ruské.Pro Vás jsou jasnými nepřáteli tzv. havlisté,neexistující pražská kavárna,neomarxisté,ekoteroristé a EU.Sdílíte konspirační teorie o spiknutí globalistů.(…) Kdo nesdílí vaše názory,přesvědčení a moudra,tak se v tom nedovede správně orientovat jako vy.Statný jonák ZG na barikádě ,,pravdy a lásky“ a bojovník proti ohrožení liberální demokracie,který se nedokázal vyrovnat za 30 let se svojí minulostí(prorežimní architekt).Na druhé straně barikády zase Vy,který se svojí minulostí nemá problém a deklaruje se tady jako ,,hlas lidu“.Nevyčítám,že jste jako řadový voják ZVS sloužil u Pohraniční stráže.Stejně tak chápu ZG,že pokud neuvažoval o emigraci a nechtěl skončit u lopaty musel kreslit to,co mu tehdy nařídili v práci jeho bývalí šéfové.Málokdo v sobě tehdy našel občanskou statečnost jako Václav Havel nebo Petr Uhl či Jan Tesař.Ať už si o nich myslíme cokoliv.
  Česká společnost je rozdělena na dva nesmiřitelné tábory.který tady oba názorově reprezentujete.To nepopírám.Jenže já se např. nepočítám za příznivce ani jedné strany tábory.Takových lidí najdete jako já víc.Nejsem jediný.Tím netvrdím,že se nad vším i my shodneme.
  Skutečnost minulosti a přítomnosti je složitější.Aby jste to dokázali pochopit musíte mimo jiné přestat žít ve své uzavřené názorové bublině. Toho vy nejste bohužel schopni.

 121. blade říká:

  Milý Janep. , já se také nepočítám za příznivce ani jedné strany tábora, Vy jste navíc pokrytecký a ješitný. Jinak žádného Miloše nemám, ani doma na stěně ne 🙂 Nudného prezidenta Havla nestvořil lid, ale USA embasy i ten komouš Slovák Čalfa 🙂

  Žádné nepřátele nemám jak se mi opět snažíte komicky vnutit i mne zařadit :-). Člověk s odlišnými názory není můj nepřítel, ale může to být jeden z těch tří druhů idiotů jak jsem zde již někde v JL uváděl.

  K tématu pana Lauka již nic nemám, nějaké vzájemné špičkování je o ničem, tak se mějte jak chcete, ať se Vám daří a hlavně to zdraví dlouho slouží 😉

 122. Jan P. říká:

  blade,nešlo o škatulkovaní.Ale o to k jaké názorové části společnosti na základě vašich komentářů Vás mám zařadit ? Doma na stěně vám obraz prezidenta Zemana jistě nevisí.Místo mozku Zemana a Babiše 100% máte.O tom nepochybuju. Na jednu část společnosti jsem skutečně zapomněl:Blázny a šílence.
  Vždyť Vy ani pořádně nevíte, jaký obsah vašich komentářů do diskuze pod článkem vlastně vkládáte.
  Ve vašem případě se logika skutečně hledat nedá.

 123. blade říká:

  Vám poradím, pořiďte s domi šaltrpáku a múžete si zařazovat jak chcete 🙂 Když Vy nerozumíte příspěvkům to neznamená, že jím neporozumí někdo jiný Vy logiku bez myšlenkových pochodů 🙂

  Zhasni mopede!

 124. Jan P. říká:

  Nejtvrdšími odpůrci-popírači vlivu člověka na oteplování jsou lidé (hlavně ekonomové a politici), vyznávající náboženství (neo)liberalismu, #libertariáni a podobní. #klima změny jim totiž boří základní kámen víry, totiž “absolutně svobodný smluvní vztah 2 smluvních stran”. 🙂
  Pak je tu sorta lidí, co má nutkání stát za každou cenu proti systému. Tzn. proti migrantům, proti demokracii, proti očkování, proti pokroku…

  ‏Radim Tolasz@klimatolog:Protože se v diskusích pořád častěji objevují odkazy na neprokázanou skleníkovou hypotézu, tak tady něco reálných informací. Snad podány tak pochopitelně, aby to šlo pochopit.
  07.09.2019/Radim Tolasz/Oxid uhličitý a skleníkový efekt v atmosféře

 125. Dvořák říká:

  Samozřejmě musel kreslit,co mu nařídili,byl zaměstnanec. A taky se mu totiž jakýmsi záhadným způsobem vyčistil kádrový posudek,tak asi nějak se revanšovat musel.

 126. Jan P. říká:

  Čo bolo, to bolo…
  Podstatný je,že teď spolu bojují za kapitalismus,i když každý jiným způsobem.
  Nebo ho prostě jen nazývají jiným jménem, jako je například „liberální demokracie“? Těžká otázka…

  Pamela Anderson@
  ‏Tento západní svět není zdravá demokracie. Všechno je součástí jakéhokoli pekla. Hladoví lidé bojující za spravedlnost a svobodu – zatímco privilegovaní lidé bojují, aby neplatili své daně, skrývají tam peníze u pobřeží – bojují o zbohatnutí.

 127. blade říká:

  Vážení,

  nedávno jsem zde psal, že okurková sezona je u konce, to v mém případě znamená přesun z JI do velkoměsta opět za studiem. Již nějaký rok zde občas napíšu příspěvek k článku nebo blogu. Tento rok v době mého studijního volna, zejména v srpnu a září, jsem si zde pro sebe spustil studii řekněme pod názvem „Jak ovlivňuje komunistická minulost naši současnost“.

  K tomu jsem použil různé mé příspěvky a sledoval a čekal jak na ně zdejší diskutéři a blogeři budou reagovat. Některé mé příspěvky byly k věci, jiné schválně ne, některé byly smyšlené z vyprávění okruhu kamarádů či známých, jako např. fiktce o Pionýru, Jiskrách, SSM a mé službě na hranici. Schválně jsem tam uvedl určitá data z nichž lze mezi řádky vyčíst, že se zřejmě jedná o smyšlené fake – např. služba u PS v době 1985-87 a stavění domu za komunistů. Co vím, tak, za komunistů měl kluk před vojnou málokdy postavený vlastní dům, hned po vojně také málokdo začal stavět, protože neměl po dvou letech tý vojny prachy, do 89. by se to ani nestihlo. Dále to byla fiktivní povídačka o tom, že někde PSáci chodili na drink do západoněmeckého pohraničí a že se v roce 85-87 přemýšlelo o hranici bez ostnáčů. Ale nikoho z vás ani nenapadlo se mne na to zeptat či jinak upozornit. Ještě že mne ta vojna se zbytečně ztraceným časem již nemůže nepotkat 🙂

  Bohužel jste to pěkně spapali i s tím pověstným navijákem, ale ty vaše různé reakce se mi náramně hodí k mému studiu, zejména ty reakce studovaného blogera Gryce – no to je tedy něco.

  Děkuji vám všem za studijní materiál, mějte se krásně a možná někdy přijde i blade 😉

  (originál tohoto příspěvku je v blogu „Pohraničník anonymně obviňuje z kolaborace s komunisty.“)

 128. blade říká:

  Šotek tam je … no a co … nechám ho tam.

 129. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane citujete Pamelu Andersonovou a jeji moudra, ktera jsou zajimava .Kam ji asi zarazujete?Bohata a privilegovana a tez pomatena ;a nebo chuda a hladova bojujici za spravedlnost a svobodu,well to to asi nebude.Nebo mate jine vysvetleni?

 130. Jan P. říká:

  Ta ,,moudra“ nejsou vůbec ,,zajímavá“ ,ale pravdivě smutná,pane Furbacher.
  Třídní nenávist sem netahejte. S ideologickou válkou to na mě opět nezkoušejte.Posledně jsem Vám už o tom něco řekl. Pamela Anderson podle mého pouze výstižně popsala realitu západního světa.Můžete s tím souhlasit nebo ne.To ostatní je věc názoru a diskuze.

 131. Libor Furbacher říká:

  Pane Jane ,tady je to jeji moudro co Vam tak inponuje,……cituji- zatímco privilegovaní lidé bojují, aby neplatili své daně, skrývají tam peníze u pobřeží – bojují o zbohatnutí….konec citatu.No a tady mate ze milostiva dluzi na danich pul milionu dolaru.Jeste jeji moudra milujete?
  https://www.telegraph.co.uk/news/celebritynews/7585335/Pamela-Anderson-owes-500000-in-taxes-California-claims.html

 132. Zdeněk Gryc říká:

  MUSEL! A tečka

  Dvořák říká:
  Neděle, 8. 9. 2019 v 18:04
  Samozřejmě musel kreslit,co mu nařídili,byl zaměstnanec. A taky se mu totiž jakýmsi záhadným způsobem vyčistil kádrový posudek,tak asi nějak se revanšovat musel.

  Pomluva
  Petr Klukan | Úterý, 10. 9. 2019 v 13:33
  „Slyšel jsem,“ říkal mi kolega, . . .
  —————————–
  Těžko říci, kde a jak ta fáma vznikla. Byl to žert?

  Těžko říci.
  Jedno je jisté, je anonymní, nemá autora, že?

  Josef Jelinek šéfredaktor Jihlavských listů

  „Anonymy házel do koše.“
  Není to vždy snadné, ale berme fámy, jako fámy.

 133. Zdeněk Gryc říká:

  UFO

  Úvaha o svetovom terorizme
  Ján Lauko | Čtvrtek, 7. 1. 2010 v 15:57

  Je prvním blogem
  NEIDENTIFIKOVANÉHO
  autora v JL
  PO MÁLEM 10 LETECH

 134. Venca říká:

  To je stejně zajímavý, že Lauko, ten zjevný Putinův agent, byl aktivizovanej už před deseti lety, kdy jsme s Ruskem byli všichni (včetně amíků) celkem zadobře.

  Jo, v tom je ta rafinovanost nástupců KGB – nikdy nespí a potichu si připravujou půdu na svoje temný postkomunistický rejdy…

 135. Dvořák říká:

  Jaká fáma? Stačí si pamatovat,čím tu oslňuju ostatní,nevážený architekte.

 136. Jan P. říká:

  Pane Furbacher,ta zpráva,kterou přinesl britský deník The Telegraph je více jak 10 let stará.
  Těžko se k něčemu vyjadřovat,když neznáme bližší okolnosti a jak to celé nakonec bylo a další relevantní fakta.Podle toho si netroufám objektivně soudit,jestli Pamela Anderson je pokrytec a patří mezi černý pasažéry daňového systému Spojených států.Vy jistě máte v Kanadě všechno Ok a máte v tom jasno.
  PA je známá americká herečka, modelka a aktivistka.Nepočítám se mezi její filmové fandy.Nebudu zastírat,že její aktivismus mi sympatický je.Stejně jako Vy nebo PA k jednomu 1% nejbohatších lidí na světě rozhodně nepatří.To 1% nejbohatších lidí,kterou oprávněně PA kritizuje(…) nazývá privilegovaní lidé.Nepochybuji o tom,že ví o čem mluví.(….) a proč.Rozumím tomu,že Vám se její kritika(…) a aktivismus nelíbí,protože vašim životním snem bylo k 1% nejbohatších lidí na světě patřit.Proto jste kdysi utekl pravděpodobně přes bývalou Jugoslávii na Západ.Ten sen se Vám bohužel dosud nepodařilo naplnit.Jenže PA nebo nějaký jiný levičák či progresivec za Váš ,,posraný život“ v Kanadě nemůže.Otázkou je, jestli Váš příběh (emigrant a úspěšný byznysmen v Kanadě) je pravdivý a nejste takový druhý nick ,,blade“.

 137. Zdeněk Gryc říká:

  11:35
  Rabštejn. Podzemní nacistická továrna, kterou budovali zajatci
  Prohlédněte si komplex s velmi drsnou historií.

  Tyhle post-objevy jsou po kolika letech zajímavé?

  Do stejně zabetonovaných a používaných prostorech jeskyně v Moravském krasu
  „Výpustek“
  jsme po roku 1945 lezli se spolužákem v lavici,
  Zdeňkem Křížem a spolužákem v ročníku,
  Otakarem Štěrbou, emeritním děkanem a prvním profesorem Ekologie,
  jmenovaným presidentem Václavem Havlem.

  Při poslední návštěvě byl prostor před jeskyní zadrátovaný a střežený,
  stejně jako hranice republiky stráží „PS“, ozbrojenou samopalem.

 138. Zdeněk Gryc říká:

  Je Miloš, kolaborant s okupantem z roku 1968?

  Schwarzenberg o Kosovu:
  Co jsme jednou uznali, nelze vzít zpět.
  Zeman nám tu tancuje na nose
  Komentář Karla Schwarzenberga k myšlence prezidenta Zemana zrušit uznání Kosova.
  (Video: Seznam.cz)
  Prezident Zeman se nechal slyšet, že by Česká republika měla uvažovat o revokaci uznání nezávislosti Kosova. Co na to říká čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který v roce 2008,
  kdy Česká republika uznala samostatnost Kosova, byl ministrem zahraničí?
  Článek
  Co říkáte na výrok pana prezidenta?
  To není možné. Když jsem jednou uznal stát za existující, tak můžu být nešťastný z jeho vlády, vést s ním válku, všechno možné, ale nemůžu říct, že už neexistuje. Ostatně, kosovští fotbalisté před krátkou dobou dokázali, že existují. Porazili naše mužstvo. Silnější důvod pro Českou republiku neznám.
  Co tím podle Vás pan prezident Zeman sleduje?
  On je starý protivník Kosova, jak je známo, dodnes nemáme kvůli tomu velvyslance v Kosovu a kosovští u nás, protože on to nepodepsal. Takže máme takové podivné vztahy. On je prezident na srbském stanovisku, jenže bohužel už jsme to Kosovo uznali. Nemusíme nikdo milovat kosovskou vládu, ona má svoje mouchy jako leckterá vláda, ale zase pan prezident se přátelí se státníky, kteří mají víc mrtvých na svědomí než kosovští představitelé.

  NIC NOVÉHO POD SLUNCEM V V KRAJINĚ MZ – viz.jeho výroky o anexi Krymu a Ukrajiny.
  Putinovy prachy vložené do presidentské kampaně nesou stále dividenty

 139. Jan P. říká:

  Měl by odvahu tahle mluvit nějaký český politik?

  Jeremy Corbyn@ /britský politik a předseda Labouristické strany/
  ‏Jdeme po daňových vyhýbačích. Jdeme po špatných šéfech. Jdeme po riskantních pronajímatelích. Jdeme po velkých znečišťovatelích ničících naše klima. Protože víme, na čí straně jsme.

 140. Zdeněk Gryc říká:

  I nadále po 10 letech si cením blaseovaného úsměvu autora Blogu.

  Aktuálně
  Kamera na cestách: Podivuhodná Korea (2/2)
  Dnes20:00

  Předchozí fotografieDalší fotografiePřejít do galerie
  Zajímavá cesta po zemi s pestrými dějinami a množstvím pozoruhodných přírodních krás. Britský dokumentární cyklus Jižní Korea, země s více než pět tisíc let dlouhými dějinami a s množstvím úchvatných krás. Ale také vysoce urbanizovaný stát s počtem obyvatel přesahujícím padesát milionů, který je vůdčí silou v technologických inovacích. Jižní Korea v současnosti bedlivě ochraňuje a střeží nedočtený ráz přírody. I proto můžeme navštívit několik půvabných krajinných scenérií a poznat jejich měnící se tvář v různých ročních obdobích. Naše cesta nás povede z ostrova Čedžu na jihu přes národní park pohoří Čirisan do provincie Kangwon na severu a zpět do Pusanu. Objevíme, jak se obyvatelé země, která je ze sedmdesáti procent hornatá, naučili obyvatelé žít v souladu s okolní přírodou.
  ————————————————————————————–
  Kolik je pásem, případně za-minované krajiny v prostoru severní Koreje?

  Co na NA-TO „blade“, jak by se mu líbilo tam dělat PS áka ?

  Mohla by jeho kamádka už 3 měsíce dělat ó-pair v USA ?
  a jak. . .

  blade říká:
  Pondělí, 9. 9. 2019 v 13:00
  Jinak vůbec neznáte dnešní vysokoškolský život.
  Např. jedna moje kámoška je třetí měsíc v USA na au-pair a při tom dělá a přemýšlí na vlastní práci o psychologii člověka.
  ————————————–
  KÁMOŠKA PS-áka,
  čistí prdýlky dětičkám v USA
  a přemýšlí na vlastní práci o psychologii člověka ?
  autor komentáře, velitel čety ročníku posluchačů FA v roce 1958
  přemýšlí o tom, proč mu velitel čety PS
  posílá komentář s vizitkou:

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

  Ještě, kdyby se buňky chovaly jako normální občan CZ, a stály za svým názorem svým občanským jménem !!!

  Zvířata mám rád, i když se nepodepisují,
  anonymy nikoli !

 141. Zdeněk Gryc říká:

  140 komentářů k článku “Bezohledný lidský konzum devastuje přírodu!”

  Chvilku vydržet a Lauko v JL překoná :

  Guinnessova kniha rekordů – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Guinnessova_kniha_rekordů
  Guinnessovy světové rekordy (před rokem 2000 Guinnessova kniha rekordů a ještě dříve v americké edici Guinnessova kniha světových rekordů) je encyklopedie, která shrnuje, zaznamenává a kategorizuje světové rekordy z oblasti lidské činnosti…

 142. Libor Furbacher říká:

  No jo pane Jane to jsem si mohl myslet ze tohle bude vas dalsi vzor ,jak ho objevite.Ten komunistickej prisluhovac by sel po vsech co maji penize,to je jasny.
  https://observer.com/2018/02/new-report-reveals-jeremy-corbyn-was-a-communist-spy-in-1980s/

 143. Zdeněk Gryc říká:

  ČERVENÉ TRENKY NAD HRADEM,
  NEBO SPÍŠE V HRADU
  JE POTVRZENÁ REALITA

  převzato

  Komentář: Zemanův návrh na oduznání Kosova není náhodný blábol, ale promyšlený krok

  Miloš Zeman na letišti v Bělehradě se srbským prezidentem Vučićem.
  Pracovat na zlepšení vztahů dvou států někdy stovkám diplomatů a politiků zabere často nezanedbatelnou dávku let. Poškodit nebo zničit jejich mravenčí práci na získání důvěry a vzájemného respektu je naopak velmi snadné. Stačí jeden neuvážený výrok. A co teprve když jde o výrok předem promyšlený…
  Článek
  Zatímco slova Miloše Zemana po příletu do Bělehradu o tom, že „nemá rád Kosovo”, vyzněla jako poměrně běžné prezidentovo blábolení, návrh na oduznání nezávislého Kosova je věc naprosto zásadní. Podle informací Seznamu Zemanovo okolí prezidentovi otevření tohoto výbušného tématu rozmlouvalo. Dlouhodobě kritický přístup Miloše Zemana ke Kosovu a jeho nadbíhání Rusku a jeho politice na Balkáně ale bohužel převážily.
  Připravenost nadnést myšlenku českého oduznání kosovské nezávislosti měl Zeman dopředu signalizovat na uzavřené části nedávného setkání s českými velvyslanci. Kontroverzní plán měla hlava státu už jednou nadnést na schůzce k zahraniční politice. Společný postup ale s premiérem Babišem a šéfem diplomacie Petříčkem rozhodně nedomluvil.
  V normálních zemích slušný politik napřed takový citlivý plán probere s vládou a ústavními činiteli a až poté ho odprezentuje. A to nejlépe na nějakém domácím fóru. Tolik první Zemanův faul.

  —————————————————————————————————–
  Mělo by se také neustále připomínat, že to byl Miloš Zeman, kdo po debatě s tehdejším ministrem zahraničí Kavanem podpořil bombardování Srbska letouny NATO v roce 1999. Právě to byla operace, která ke kosovské nezávislosti otevřela cestu. Činí tedy Zeman vůči Bělehradu pozdní pokání?!
  ——————————————————————————————————–
  Tuctový evropský čtenář, divák či posluchač musí získat dojem, že Zemanova slova nejsou soukromým názorem svérázného prezidenta, nýbrž oficiálním postojem České republiky. Je velkým štěstím, že Česko v mezinárodní politice v současnosti nikoho příliš nezajímá. Ti, které zajímá, pak vesměs vědí, že Miloš Zeman není hlavním autorem české zahraniční politiky a že je jeho slova třeba brát s velikou rezervou.
  Neuznat nezávislost Kosova odmítly v Evropě hned od počátku například Španělsko, Řecko nebo Slovensko. Trvat na teritoriální integritě Srbska je postoj zcela legitimní a dotyčné země kvůli tomu neměly žádné popotahování. Oduznáním Kosova by se ale Česko zařadilo do prapodivné skupinky států, jako jsou Lesotho, Surinam, Burundi nebo Togo. Není náhodou, že jde o státy, které dobře vycházejí s Ruskou federací, která jim svůj vděk dává patřičně najevo…

  Dá se vůbec na Zemanovu kosovskou iniciativu dívat pozitivně? Dá. Svá slova také mohl český prezident pronést před víkendovým kvalifikačním zápasem našich fotbalistů v Prištině…

 144. Zdeněk Gryc říká:

  JE OTÁZKA ČÍM TO JE

  Sedmý komentář k blogu
  PRÁVĚ DNES 10:35

  blade říká:
  Neděle, 1. 9. 2019 v 15:31
  G-blogeru na památku

  Tam lze Ctrl + pokliknutím otevřít

  S jinými, mimo galerie Cheb to nějak nejde.
  Památky chrání památkový ústav,
  jsou vždy součástí stavebního povolení.
  NA-TO orgán OV KSČ Jiskra, jaksi no, co?

 145. Zdeněk Gryc říká:

  PRÁVĚ VČERA

  To jsou ty paradoxy pane Vaněk

  Pomník generála Pattona,

  Pomník generála Pattona je skulptura vztyčená v sadech Pětatřicátníků v Plzni. Upomíná na generála George S. Pattona,[1] jenž velel americké armádě, která v květnu 1945 osvobodila město od nacistické okupace.[2] Autory sochy jsou Václav Zůna, Lubomír Čermák a Tomáš Beneš. Jejich výtvor má výšku deseti metrů a hmotnost dosahující deseti tun. Vyroben je z cortenu, skupiny ocelových slitin, z něhož se produkovaly pancíře tanků. Realizace pomníku trvala přibližně jeden rok. Výrobu vlastního monumentu zajistily ve formě sponzorského daru Vítkovické železárny.[1

  Ruský senátor volá po uvalení sankcí na Česko. Kvůli Koněvovu pomníku
  Včera 19:31 – Moskva
  Novinky, ČTK
  FacebookTwitter
  Kauza kolem sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 rozčílila ruského senátora Sergeje Cekova natolik, že navrhl uvalit na Česko hospodářské sankce. Cekov byl do Rady federace ruského parlamentu zvolen za anektovaný Krym.
  Ruský senátor volá po uvalení sankcí na Česko. Kvůli Koněvovu pomníku
  „Musíme v této otázce reagovat principiálně a tvrdě, včetně zavedení hospodářských sankcí,“ řekl senátor agentuře RIA Novosti. „S ohledem na to, že v Evropské unii myslí pouze na peníze a morální a duchovní hodnoty pro ně nemají žádný význam, je zapotřebí je potrestat ekonomicky,” prohlásil Cekov. Je to ale Česká republika, která už uplatňuje sankce proti Rusku, a to v rámci sankcí EU uvalených po ruské anexi Krymu.
  „Především zcela přerušit výměnu turistů s Českem,“ dodal senátor. Podle údajů ČSÚ zavítalo v roce 2018 do ČR přes 545 tisíc ruských turistů. Naopak Rusko vůbec nefiguruje ve statistikách významných destinací pro české turisty.
  Kritikou na adresu Česka opět nešetřil ani ministr kultury Vladimir Medinskij. V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti řekl, že se vedení šestého pražského obvodu postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka.

  PROČ ASI ?

 146. Zdeněk Gryc říká:

  „Pomník generála Pattona je skulptura vztyčená v sadech Pětatřicátníků v Plzni“

  Sady Pětatřicátníků je městská ulice v Plzni, jejíž jméno vzniklo podle kasáren 35. pěšího pluku. Ulice měří 600 metrů, od divadla J. K. Tyla, kde pokračuje jako Klatovská třída k mostu generála Pattona, odkud pokračuje jako ulice Karlovarská. Na sever ulice vede na Lochotín jako Karlovarská třída, dále na Třemošnou. Na jih ulice vede na Bory jako Klatovská třída. Na ulici se také nachází centrální tramvajová stanice se jménem „Sady Pětatřicátníků“, zastavují zde všechny tři linky plzeňské tramvajové dopravy. Na ulici také stojí budova právnické fakulty.

 147. Zdeněk Gryc říká:

  NEDÁ SE TO PŘEČÍST a už vůbec néé POCHOPIT

  Přepsáno: Takový tlak z vedení jsem nezažil, říká exnáměstek, který stopnul dotaci pro firmu z Agrofertu
  „Nátlak strachu“. Leo Steiner o posuzování dotace pro firmu z holdingu Agrofert. (Video: Martina Spěváčková, Seznam.cz)
  Kvůli sporům o doplacení milionové podpory společnosti Ethanol Energy z holdingu Agrofert, skončil Leo Steiner jako náměstek ředitele Státního fondu životního prostředí. Popisuje napjatou atmosféru i zoufalství úředníků při prověřování dotace a tvrdí, že holding Agrofert nemá při rozhodování o podpoře z veřejných peněz rovné postavení. Rozhovor vysílaný 11. září vám teď přinášíme v textové podobě.
  Článek
  Vy jste pozastavil dotace pro podnik Ethanol Energy z Kutnohorska. Tato firma z koncernu Agrofert, měla problémy se zápachem šířícím se z její výroby a dělala kvůli tomu změny. Vyšly celkem na 21 milionů korun. Zhruba 10 milionů z této částky měl doplatit státní fond.
  Kvůli vašemu rozhodnutí si firma na poslední část dotace ve výši asi 1 milionu korun bude muset počkat. Vy jste pak z fondu odešel, protože váš zaměstnavatel chtěl rozjet kárné řízení kvůli tomu, že jste médiím poskytl informace o zastavení této dotace. V souvislosti s tím jste také řekl, že vám nebyly vytvořeny dostatečné podmínky pro poctivou a kvalitní práci.
  Jak je možné, že náměstek ve státní instituci nemá kvalitní podmínky pro práci, v takto vysoké funkci?
  Je to možné z toho důvodu, že v České republice v tuto chvíli v osobách, které reprezentují a řídí tento stát, není záruka toho, že řízení státu probíhá transparentně a rovně. Velký případ dnešních dnů nebo měsíců je premiér Andrej Babiš. Plus samozřejmě prezident Miloš Zeman, což jsou osoby, které dělají všechno pro to, aby nejen veřejná správa, ale i společnost nebyla řízená transparentně a rovným způsobem.
  Jak jste to konkrétně pocítil vy?
  Jak jsem to konkrétně pocítil já? Tak, přesně řečeno, já jsem nepozastavil financování, jenom jsem odmítl podepsat závěrečné vyúčtování.
  Čímž se ale ta dotace pozastavila.
  S tím se samozřejmě ta dotace pozastavila. A měl jsem jediný požadavek, abychom prověřili, zda ta podpora, která by se měla doplatit, je poskytovaná v souladu s platnou legislativou. Takže jsem požádal o stanovisko našich právníků, požádal jsem pana ředitele (Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana) o stanovisko a během těch několika týdnů nebo měsíců jsem de facto žádné stanovisko nejenom, že neobdržel, ale byly podniknuty kroky, které bránily tomu, aby byl ten případ řádně řešen a prošetřen.
  Zadání bylo neřešit to
  Jaké kroky, proč jste nemohl dokončit to řízení?
  Když vypukla kauza prvotních auditů, střetu zájmů (premiéra Andreje Babiše), Evropské unie, tak jsem se i já zajímal, zda Agrofert u nás nemá v národních programech žádost. Totéž udělal pan ředitel. Bohužel tím způsobem, že obešel mne, jako šéfa sekce a zadal tento úkol mému podřízenému, řediteli odboru.
  Když se po nějakou dobu nic nedělo, tak jsem se zeptal na poradě vedení, zda máme řešit i tento problém v národních programech, odpověď byla taková nijaká, s tím, že ať se poradím s právníky. Když jsem šel za právníky, tak v rámci konzultací jsem nedostal žádné stanovisko, ačkoliv můj argument byl: Dobře, máme tady nějakou platnou legislativu, související se střetem zájmů, je řešena v tuto chvíli v těch evropských dotacích, dejte mi stanovisko Státního fondu životního prostředí nebo Ministerstva životního prostředí ve vztahu k této legislativě.
  Celý pořad Výzva s Leo Steinerem:

  To jste tedy udělal vědomě?
  Udělal jsem to vědomě, protože v tu chvíli jsem nevěděl, jak mám zastavit ten schvalovací proces. Jak upozornit na tu nastalou situaci, jak vyprovokovat všechny odpovědné k tomu, aby vystrčili z hlavu z písku a začali ten případ řešit, protože zadání bylo jediné: neřešit to, nevšímat si toho.
  To zadání někdo přímo řekl?
  Přímo řečeno to nebylo. Pravda je, že například všem zaměstnancům Státního fondu životního prostředí, poté, co obdržela Česká republika prvotní návrh toho auditu (Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše) a jednotliví ministři vystupovali na plénu Poslanecké sněmovny, tak jsme všichni zaměstnanci obdrželi email, kde jsme si měli přečíst projev našeho ministra Richarda Brabce s tím, že nám bylo nepřímo sděleno, že to je stanovisko, které máme zastávat.
  Jak vám to bylo nepřímo sděleno?
  Bylo to sděleno emailem, večer, panem ředitelem, s tím, že aby pan ředitel psal všem zaměstnancům, to se stane jednou za x let.
  V tom emailu bylo vyloženě řečeno: Nezabývejte se tím?
  Ne, nebylo. Tam bylo pouze: Děkuji za přečtení. A odkaz na ten projev. Nic víc, nic míň.
  A z toho jste si vyhodnotil, že to je tlak?
  Rozhodně! Ve státní nebo veřejné správě se pohybuji 10 let a projevy ministrů mi žádný můj nadřízený neposílal, něco podobného jsem nezažil. Snad rodiče vyprávěli, že něco podobného bylo před rokem ́89.
  Email v den protestu proti Babišovi
  Nemohlo to být třeba jenom informování o tom, jaké stanovisko dal šéf resortu v Poslanecké sněmovně, protože to bylo veřejné? To stanovisko visí i na webu Státního fondu životního prostředí. Nebyla to jen informace, která nebyla míněna jako nátlak? Ptal jste se na to třeba ještě?
  Během mé práce i práce kolegů se samozřejmě řeší spousty opravdu vážných problémů, ale nikdy to nebylo tak, že bychom si museli číst projevy politiků ve Sněmovně.
  Nebudu se v tuto chvíli zabývat tím vlastním projevem, ale byl hodně politický, méně faktický a rozhodně ta reakce nebyla adekvátní. To znamená, byl na stole předběžný audit a tvrdit něco ještě před zahájením a vypořádáním připomínek, že má být takový výsledek, to bylo nepatřičné. Jak z úst pana ministra Brabce, tak třeba i pana premiéra. Takto se nepostupuje.
  Nicméně, byl jste to vy sám, kdo si to vyhodnotil jako takovou kontrolku: Na tohle se nesahá. Nebo si to takto vyhodnotili i další zaměstnanci?
  Kdybych byl sám, tak by to bylo v pořádku. Možná se mýlím, proč ne? Lidé jsou chybující a omylní. Ale oslovilo mě několik zaměstnanců, i z fondu, že po obdržení tohoto mailu, který mimochodem přišel v den demonstrace proti Marii Benešové a Andreji Babišovi, s tím, že mají obavy, co se to děje, že toto rovněž nezažili. A byli de facto vystaveni určitému nátlaku strachu. Takže nebylo to pouze o mně.
  Kolik takových zaměstnanců se na vás obrátilo?
  Bylo to několik zaměstnanců, řádově do deseti.
  A šli jste za šéfem fondu říci mu, že máte takovéto obavy?
  Za šéfem jsme nešli. Když jsem obdržel ten email ve večerních hodinách, tak jsem myslel, že je adresován jen mně. Protože já kriticky vystupuju už nějakou dobu, vždycky, když si myslím, že není konáno, jak by mělo. Až později, z reakcí dalších zaměstnanců, jsem si uvědomil, že ten email byl rozeslán všem zaměstnancům, což, znova, jsem ještě nikdy nezažil.
  A proč jste nešli právě za pan Valdmanem a neřekli jste mu: Přišel nám takovýto email, bereme to jako nátlak, vysvětlete nám to, už nám to neposílejte…
  Nabízel jsem možnost nějakého vyříkání. Setkání zprostředkovával můj kolega, šéf sekce operačního programu. Měli jsme dohodnutý i konkrétní termín, ale pan ředitel ho zrušil. Prostě neměl potřebu si něco vyříkávat a naopak uvítal tu nabídku, že se prostě rozejdeme.
  Mediální obraz ministra Brabce
  Vy jste byli s panem Valdmanem přátelé, kdy se váš vztah zlomil?
  Nejen s panem Valdmanem, ale celé vedení mělo takový více než klasický pracovní vztah. Hodně jsme si důvěřovali. Přesně nevím, kdy se to zlomilo. Zaznamenal jsem, že od roku 2017, kdy po volbách vznikala nejprve neúspěšně a pak úspěšně vláda (Andreje Babiše), tak pan ředitel, který je jeden z nejlepších ředitelů na fondu za těch 27 let, přestával být dobrým ředitelem a stával se dobrým poradcem nebo pravou rukou ministra Brabce, leckdy i na úkor Státního fondu životního prostředí.
  A toto tvrzení zakládáte na základě čeho?
  Na spoustě jednotlivých kroků, které se odehrávaly v různých projektech, programech a tak dále. Výsledkem mělo být jediné, aby mediální obraz ministra Brabce, kterého si dílem i vážím, i když některým krokům jeho nerozumím, byl navenek prezentován jako ten nejlepší.
  A máte nějaký konkrétní důkaz nebo příklad?
  Spousty příkladů. Ale ty bych si nechal pro sebe, i z těch důvodů, že jsme měli vztah víc než jen pracovní. Nebylo to v rovině trestněprávní nebo podobně, ale těch kroků bylo velmi mnoho. Snažil jsem se na ně několikrát upozornit, odezva byla nulová. V podstatě poslední rok, dva, ta komunikace byla také téměř nulová.
  Byli jsme zoufalí
  Vy jste ale o svých pochybnostech, dost dlouho mlčel. Až teď jste mlčení prolomil a mluvíte s médii. Proč jste nezakročil už dříve, pokud jste měl takovéto vážné pochybnosti?
  Existuje předpis na Státním fondu životního prostředí, který zakazuje o dění informovat bez souhlasu pana ředitele.
  A který jste nakonec vědomě porušil.
  Ano, vědomě přerušil. Už jsem podobně vystoupil i v jiném případu, v ROPu Severozápad před 7 lety. Byl jsem si vědom toho porušení a těch následků z toho vyplývajících.
  Použiji stejný termín jako před těmi 7 lety, ze zoufalství. Protože za ty tři měsíce jsem nejen já, ale i mí kolegové, kteří se účastnili jednání na Státním fondu životního prostředí ve věci třeba tohoto projektu a řešení tohoto případu (dotace pro lihovarnickou firmu Ethanol Energy patřící do holdingu Agrofert), tak jsme byli prostě zoufalí. Nikdo s námi nekomunikoval, byli jsme vyčleněni, některé zásadní věci nás jakoby míjely. A to není zrovna prostředí, které by bylo ideální pro práci.

  Vy jste skončil na fondu ke konci srpna. Jste s někým z kolegů ještě v kontaktu? Spojil se s vámi někdo?
  Skončil jsem k 31. srpnu, v sobotu a v úterý jsme s rodinou odjeli na rekreaci, takže s nikým jsem nekomunikoval, nejsem s nikým v tuto chvíli v kontaktu.
  Když se podíváme konkrétně na ten příklad, tam tedy stát měl doplatit zhruba 10 milionů korun. Prověřovalo se i těch 9, které už firmě přišlo, protože už předtím se třeba řešil střet zájmů Andreje Babiše, byl schválen lex Babiš. Nebo se prověřoval jen ten poslední milion?
  Zaprvé, měl jsem doplatit 1 milion korun, ne státních, ale z prostředků fondu, není to ze státního rozpočtu. Moje dotazy směřovaly přesně k tomu, na co se ptáte. Myslím tím dotazy na ředitele nebo na naše právníky.
  Sepsal jsem interní sdělení, kde jsou tři dotazy. To znamená, jak máme postupovat v obdobných případech u jiných projektů, jiných žadatelů. Znova, tady nejde o Babiše, to je mylná informace, i když v tuto chvíli toto je na stole a jedna zásadní otázka byla, zda nejenom ten doplatek 1 milion, ale vůbec ta celá podpora byla poskytnuta v souladu.
  Už jsem zmiňoval do médií, že na začátku roku 2018, kdy se uzavírala smlouva o poskytnutí podpory s touto společností (Ethanol Energy), tak jsme se ptali pana ředitele: Máme to řešit, je tady nová legislativa? Odpověď byla neřešte to, týká se to pouze evropských peněz. Později jsme si sami nastudovali tu legislativu. A tam se opravdu nehovoří o evropských, nárokových, nenárokových. Naopak se tam hovoří ještě o veřejných zakázkách, investičních pobídkách a nikdo to tady neřeší.
  Vrátit celou dotaci, nebo vyplatit milion
  Ještě zpátky k té otázce. Těch 9 milionů, které už se vyplatily, ty se neprověřovaly? Prověřoval se akorát ten milion?
  Prověřuje se komplet, to znamená, že tam v tuto chvíli není varianta pouze doplatek té dotace. Buď se vrátí celá, to znamená, je to v rozporu se zákonem, anebo je všechno v pořádku a doplatí se ten milion. Takovéhle dvě varianty jsou v tuto chvíli na stole. A já samozřejmě chtěl prověřovat celý ten případ, celou tu podporu.
  A proč jste měl právě pochybnosti ohledně této firmy, která spadá do holdingu Agrofert?
  Pochybnosti máme každý den u mnoha projektů.
  To znamená že, je to běžná praxe, není to jen výběr firmy Agrofert?
  Přesně tak. Je to běžná praxe, pozastavování dotací a prověřování. Měl jsem třeba na starost program Nová Zelená úsporám. Zhruba 10 tisíc žádostí za rok. Asi 500 žádostí jsme během roku prověřovali. Buď na nějakém vzorku, že nám prostě vypadly, nebo se na základě nějakého podnětu jelo na kontrolu. Na místě se prostudovaly podklady, dokumentace a pokud bylo něco v nepořádku, následovaly nějaké kroky, ale rozhodně se udělalo to, že se zastavilo financování do závěru, zda je všechno v pořádku nebo není.
  To pozastavení většinou bylo v řádech týdnů. Pokud se ovšem našel nějaký problém, tak se bavíme i o měsících. Takže to je standardní postup ve všech programech, nejen na Státním fondu životního prostředí. Stejně jsem chtěl postupovat i v tomto případě. Prověřit, jestli je všechno v pořádku.
  A co konkrétně vám nebylo umožněno?
  Co mi nebylo umožněno? Nulová spolupráce s kolegy. I to, že vedení se distancovalo od toho zájmu cokoliv v této věci prověřovat. Už jsem říkal, že si pan ředitel zjistil, že tam je ten projekt, neinformoval mě, obešel mě.
  Když jsem se zeptal na poradě vedení, zda máme i v této věci, nejen v těch evropských dotacích, řešit tuto problematiku, tak vlastně nebyl schopen říct, jestli ano, nebo ne. Odkázal mě na právníky a ti se vyhýbali jakémukoli stanovisku, odpovědnosti. Naopak, kolegyně Zavadilová (ředitelka organizačně-právní sekce Martina Zavadilová) říkala: Je to tvoje odpovědnost. A já říkám: Ale potřebuju nějaké podklady, nejsem právník.
  Přečtu vám reakci Státního fondu životního prostředí, kterou zveřejnil server iRozhlas: „Tvrzení, že ředitel Státního fondu životního prostředí, ostatní jeho kolegové a právníci nepomohli, že to odmítli řešit, stejně jako tvrzení, že se projekt neprověřuje, protože jde o společnost z holdingu Agrofert, jsou nepravdivá.
  Leo Steiner na poradě vedení dne 7. června 2019 vznesl dotaz, jak postupovat v případě projektu společnosti Ethanol Energy, zda proplatit zbytek dotace či nikoliv, tedy bylo dohodnuto, že záležitost se projedná s právním odborem, na který se dne 26. 6. obrátil emailem s žádostí o schůzku. Ta proběhla, i za jeho účasti. A to dne 2. 7. a problematika střetu zájmů tu s ním byla podrobně řešena. Nadto ještě požádal dne 4. 7. o právní rozbor, na kterém se okamžitě začalo pracovat a byl by mu doručen, kdyby se nerozhodl ukončit služební poměr.“ Odešel jste, tedy, předčasně, než vám ten právní rozbor mohl dojít?
  Ano… Uvedu takovou trochu úsměvnou příhodu. Po odeslání toho vnitřního sdělení na začátku července byla v polovině července porada vedení, která byla vlastně těsně po článku, který zveřejnily Hospodářské noviny, kde jsem informoval, co se v tu chvíli děje na Státním fondu životního prostředí a kolegyně Zavadilová zareagovala: stačilo zaklepat a to stanovisko by bylo. Pravda, že jsem nezaklepal vedle v kanceláři paní kolegyně, aby mi poskytla toto právní stanovisko.
  V rozporu s oficiálním stanoviskem
  Takže jste málo klepal na fondu…
  Asi jsem málo klepal. Žil jsem v domnění, že jsme na jedné lodi a že víme, o co jde. Znova, to stanovisko muselo být stejné pro Operační program Životní prostředí. Protože auditoři byli na Státním fondu životního prostředí a prověřovali Operační program Životní prostředí, tak ať mi ho poskytnou, ale nikdy jsem nedostal nejen ani řádku, ale ani slovo v této věci.
  A neměl jste tedy víc tlačit, víc klepat? Nevidíte to zpětně jako chybu?
  Mohl jsem být samozřejmě aktivnější. Ale v situaci, kdy jste opakovaně na poradě vedení, například paní Zavadilovou, nazvaný jako nekolegiální, to znamená, že nemám stejný postoj jako pan Brabec, ministerstvo a Státní fond životního prostředí…
  Bylo řečeno, že se snažím o aktivitu, která je v rozporu s tím, jaké je oficiální stanovisko. Takže jsem nabourával stanovisko jak ministerstva, tak Státního fondu životního prostředí. Řekl jsem, že byla ohrožena i transparentnost.
  Změnilo se rozhodování na fondu, když přišel předběžný audit Evropské komise, kde se píše o tom, že by Andrej Babiš mohl být ve střetu zájmů?
  Stanovisko státního fondu nebo ministerstva bylo, že je všechno v pořádku. Že se financování, vyjma zemědělského intervenčního fondu, zastavovat nebude, s odůvodněním, že v tuto chvíli nejsou žádné žádosti o platbu, to znamená proplacení dotace.
  Ke mě se ale dostaly jiné informace, že například v září má na Státní fond životního prostředí přijít žádost o proplacení. Pan Valdman, když se ho takto ptali v Poslanecké sněmovně, říkal, že žádná žádost v letošním roce nebude, takže jsou tam protichůdné informace.
  Nechci ohrozit jiné
  Informaci, že má žádost přijít, jste měl od koho? A o jakou žádost šlo?
  To v tuhle chvíli fakt nemůžu říct. Ohrozil bych ty lidi a to bych nerad.
  Ale jsou to informace, kterým důvěřujete?
  Ano, rozhodně jim důvěřuji. Důvěřuji i svým podřízeným, kteří budou muset rozhodnout. Tam běží lhůta šesti měsíců, takže na konci října bude muset padnout (v případu firmy Ethanol Energy) nějaké rozhodnutí. A v září se budou muset kolegové z Operačního programu Životní prostředí věnovat tomu, zda proplatit tu žádost o platbu, která by měla přijít nebo nepřijít.
  Říkáte, jsou to informace důvěrné, ale věřím jim, nechci ty lidi ohrozit. Čeho by se měli obávat?
  Trošku jsem to naznačil v mém případě, že budete vytěsněn, budou vás obcházet důležité informace a rozhodnutí. A jiné věci, se pak obrátí proti vám.
  Vy jste v médiích kritizoval Andreje Babiše. Proč jste pracoval ve státní správě, která pracuje pro vládu Andreje Babiše. Není to schizofrenní role?
  Vůbec ne. Já jsem nepracoval pro Andreje Babiše.
  Dobře, ale je to stát, který v tuto chvíli řídí Andrej Babiš.
  Já jsem složil služební slib. Ať je v demokratických volbách zvolený kdokoli, není to pro mě podstatné.
  Jestli tomu rozumím, vlády se mění. Nicméně je to vláda, která v tuto chvíli má vliv na chod země.
  Určitě.
  Úkoluje některé tyto úřady.
  Ano.
  Tak, vy proti té vládě brojíte, ale zároveň jste v jejích službách, ať už je tam kdokoliv.
  Byl jsem ve službách státu. Já nebrojím proti Andreji Babišovi, Marii Benešové nebo Janě Vaňhové, třeba v tom ROPu nebo kdekoliv jinde. Jen chci transparentní a rovný přístup. Pohyboval jsem se 20 let v oblasti dotací a pokud tak není konáno, neváhám svůj názor sdělit. V případě ROPu i nějaké trestní oznámení podat, vystoupit třeba do médií.
  Nechci nic jiného, než aby bylo v oblasti rozdělování veřejných prostředků formou dotací postupováno tak, jak se má. V případě tohoto konkrétního projektu bylo toto ohroženo významným dílem.
  Dotace a postavení Agroferu
  Na základě toho jednoho konkrétního projektu, řekl byste, že Agrofert celkově nemá rovné postavení?
  No, to rozhodně nemá rovné postavení. Já uvedu třeba konkrétní příklad. Když jsem i teď s kolegy, s kterými jsem doteďka kamarád, tak říkám: Proč nezastavíme to proplácení, vždyť je to běžné, běžně se to dělá. A oni říkají: Ale to je Agrofert, velká firma, má velké právníky a tak dále. A já říkám: Ale v Nové Zelené úsporám to běží a nic se neděje. Jak pak máme mít rovné podmínky? A na to neví odpověď.
  Když mi tohle vykládá člověk, který je spravedlivý, který neukradne korunu, tak říkám, tady se něco ve společnosti láme, děje se něco hodně nedobrého. To přece nemůžeme nechat být, musíme se ozvat.

  Podle vás nepomohlo, že Andrej Babiš ty firmy předvedl do svěřenského fondu, nestačí to? Nařizuje mu to zákon, takže ho dodržel?
  Jestli dodržel ten zákon, v tuto chvíli nevíme.
  On to tvrdí.
  I v diskuzích s právníky na fondu bylo doporučené: pojďme třeba do toho případu, zrovna u tohoto projektu, že budeme chtít tu celou dotaci, protože jsme přesvědčeni, že je to v rozporu se zákonem. Odehraje se několikaletá soudní bitva, s nějakým výsledkem.
  I kdyby ji Státní fond životního prostředí prohrál, to znamená musel vyplatit, bude to stát nějaké desítky tisíc za právníky a soudní výlohy. Ale konečně bude soudní precedens. Teď tady není. Soudní výklad tady schází a já bych byl rád, kdyby už nějaký byl. Pravda, je to běh na dlouhou trať. I ty reakce Andreje Babiše a ministrů, které byly na základě předběžného auditu, jasně vypovídají, že střet tady je.
  Chtěl bych se mýlit, ale neustoupím
  Už jste dostal nějakou nabídku na další práci?
  Obcházím výběrová řízení. Vždycky zmíním, že pokud za mnou chtějí vidět nějakou práci, není to problém. Můžu dát i nějakou referenci. Ale nikdy nepřistoupím na to, aby se dělalo něco jinak, než říkají nejen zákon, ale i morálka a jiné hodnoty, Desatero. Na tohle nepřistoupím.
  Mířím právě na to, že už jste upozorňoval na rozdělování dotací v ROP Severozápad, teď tedy odcházíte z fondu životního prostředí. Láká vás stále státní správa, nebo už spíše půjdete do soukromého sektoru?
  V tuto chvíli nejsem pevně rozhodnutý. Během 9 let jsem musel změnit vícero zaměstnání, protože člověk už je tímto toxický. Má to výhody i spoustu nevýhod. Rodina to přijala, jiný asi nebudu.
  Řeknu to, co před 7 lety v případu ROP Severozápad. Když paní Vaňhová prostřednictvím Marie Benešové na mě dávaly trestní oznámení za šíření pomluvy a poplašné zprávy, řekl jsem, že bych se chtěl strašně mýlit. Podobně i v případě toho, co se odehrálo na státním fondu. Třeba se mýlím a budu se hrozně rád omlouvat, že mám nějaký stihomam. Ale takto to vnímám a v tomto neustoupím.

 148. Jan P. říká:

  Česká republika 2019 – Drobnými krůčky ke společenskému a ekologickému kolapsu.
  Zpráva Social Watch o vývoji v ČR. Už po jedenácté.

  (Praha, 18. 9. 2019) Jak se daří naplňovat Cíle udržitelného rozvoje OSN, ke kterým se Česká republika v roce 2015 zavázala? Zpráva obsahuje report a doporučení z šesti oblastí, na které se v letošním roce zaměřil monitoring OSN. Jedná se o vzdělávání, ekonomiku, nerovnosti, klima, zajištění míru a mezinárodní partnerství.

  Vzdělání. Hrozí omezování maturitního vzdělávání ve prospěch levné pracovní síly…

  Ekonomika. Hlavním tahounem růstu zůstává poptávka domácností. Nicméně ukazatel HDP nadhodnocuje realitu, která je díky velkým odlivům financí z ekonomiky skromnější…

  Nerovnosti. Bezmála 10 % obyvatel České republiky je v exekucích. Jejich situaci zhoršuje nedostatečný insolvenční zákon a nízká úroveň nezabavitelného minima, která neumožňuje lidem v exekuci pokrýt náklady na živobytí a vytlačuje je do šedé ekonomiky. Ve společnosti panuje platová nerovnost…

  Ochrana klimatu. Česká vláda nepodniká žádné kroky k zastavení klimatické změny, spíše naopak…

  Mír a spravedlnost. Česká Agenda 2030 obsahuje jen nekonkrétní deklarace vztahující se na rizikový vývoz zbraní. Namísto posilování míru a snah o mírová řešení se vede diskuse o navyšování výdajů na zbrojení…

  Partnerství. Česká republika se zavázala k navýšení finančních prostředků na 0,33 % HND na rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc. Tento závazek se plnit nedaří …

 149. Svatopluk Beran říká:

  Mělo by se také neustále připomínat, že to byl Miloš Zeman, kdo po debatě s tehdejším ministrem zahraničí Kavanem podpořil bombardování Srbska letouny NATO v roce 1999. Právě to byla operace, která ke kosovské nezávislosti otevřela cestu. Činí tedy Zeman vůči Bělehradu pozdní pokání?!

  Zeman byl požádán O PŘELET nad naším územím až když byla letadla NATa ve vzduchu a směřovala na Srbsko a ČR teprve několik týdnů v NATO. OD AMERIKY A NATA TO BYLO TYPICKÉ AMERICKÉ VOJENSKÉ SVINSTVO A PODRAZ na novou zemi v NATO, NEJVYŠŠÍHO KALIBRU. V té době již měli USA připravenou výstavbu americké vojenské základny na budoucím odtrženém území Srbska a to z důvodu podpory přepravy zemního plynu z Pákistánu (těženého v Turkmenistánu a proudícího přes Afghánistán – to ještě USA konkrétně guvernér Texasu Busch spolupracoval s Talibanem na vybudování plynovodu přes Afganistán firmou UNOCAL, která byla nejštědřejším finančním dárcem Buschových presidentských voleb), do USA a podpory zajištění vojenské kontroly Balkánu. Jak dobře všichni víme, dodnes nebyl plynovod přes Afghánistán vybudovaný, avšak naši vojáci dodnes případnou trasu pomáhají USA kontrolovat.. Spojené Státy včas změnily taktiku a začali raději financovat těžbu vlastního plynu z vlastní země frakováním. Tím zvětšily svou nezávislost na dovozu zemního plynu ze světa, ovšem za cenu devastace vlastní země. Nezvratnou skutečností je že na vlastní devastaci země dokázali někteří jednotlivci vydělat neskutečné jmění. Tak ale dnešní neoliberální svět funguje. PO NÁS POTOPA, hlavně že máme předtištěno dostatek prostředků směny.

 150. Jan P. říká:

  K Svatopluku Beranovi

  Naprostý souhlas. Jenom bych doplnil.

  Nejznámější podporovatelkou moderní měnová teorie v americké politice je devětadvacetiletá kongresmanka z Bronxu Alexandria Ocasio-Cortezová. O moderní měnové teorii se u nás nebojí mluvit např. ekonomka Ilona Švihlíková(Alternativa Zdola) nebo ekonom Jiří Šteg(Diem25 Czech Republic).

  O autorovi globálního zelenýho dealu Robertu Pollinovi se ještě bude mluvit..
  Noam Chomsky a Robert Pollin: Pokud chceme budoucnost, klíčem je Green New Deal
  19. 9. 2019/truthout.org/INTERVIEW ENVIRONMENT & HEALTH/Noam Chomsky and Robert Pollin: If We Want a Future, Green New Deal Is Key

  Noam Chomsky je profesorem lingvistiky na MIT a laureátem lingvistiky na arizonské univerzitě. Robert Pollin je významným univerzitním profesorem ekonomiky a spoluzakladatelem Výzkumného ústavu politické ekonomiky na University of Massachusetts v Amherstu. Chomsky, Pollin a Polychroniou jsou spoluautory knihy o změně klimatu a Green New Deal, která bude na jaře 2020 připravena s Versem.

  Prezidenta Miloše Zemana nelze brát vážně.Vliv jeho úřadu je v součtu menší než vliv kdejaké korporace z „demokratického západu“.
  Chápu proč Zeman bytostně nesnáší novináře: pamatují si i to, co si pamatovat nemají.A jeho voličům je to úplně, ale úplně šumák.

  Zeman se právě zesměšnil.

  Debata ČT, 25.1.2018:

  Witowská: Uvažujete o tom, že byste Babišovi udělil abolici?

  Zeman: Proboha. V žádném případě ne. Protože on sám se musí očistit.

  W: A můžeme si být jisti, že nezměníte názor?

  Z: Nezměním, protože bych se naprosto zesměšnil.

 151. blade říká:

  Evoluce

  https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/50407308_2019389744796623_5978237023083823104_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=recnyhviHykAX8LWTQ7&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=a24f8d1e9897c93903522e54b3b63ce5&oe=60D9F0B8

  🙂

 152. blade říká:

  Nás tu EU straší s omezením spalovacích motorů, ale kontejnerový byznys nějaké emise dá se říci moc nezajímá.

  V trilleru dokumentu „Superlodě: Giganti moří“ z r. 2020, to říkají jasně v čase od 01:00 minuty: https://www.facebook.com/watch/?v=4098215653602209

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I