Blog Jihlavských listů

Zdeněk Faltus
162- Český politik a lékař. Absolvoval Gymnázium Jihlava a následně obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Atestaci I. stupně v ortopedii získal v roce 1985, atestaci II. stupně pak v roce 1991. Vzdělání si dále rozšířil v Kuvajtu a absolvováním artroskopických kurzů v Praze. V současné době působí jako předseda Oblastní organizace hnutí ANO Jihlava a jako člen Zastupitelstva města Jihlavy.

Montovny ve věku AI

Zdeněk Faltus | Čtvrtek, 3. 10. 2019 v 22:06

Montovny ve věku AI.

Podívejte , měl jsme teď možnost poslechnout si několik zajímavých relací o AI- artificial  intelligence.

Co je to?

Nejprve  definice v moderním „lingua franca“ tj v angličtině: /cituji z https://searchenterpriseai.techtarget.com/definition/AI-Artificial-Intelligence/

Artificial intelligence (AI) is the simulation of human intelligence processes by machines, especially computer systems. These processes include learning (the acquisition of information and rules for using the information), reasoning (using rules to reach approximate or definite conclusions) and self-correction. Particular applications of AI include expert systemsspeech recognition and machine vision.

Je to vlastně  strojové uvažování, konání  a , zatím jen  v počátku,   i   přemýšlení.

AI rozvíjí například  Čína : ta má pracovních sil / zatím/ dost, ale   má zájem na tom , aby AI sledovala milion záběrů z kamer a vyhodnocovala  podezřelou činnost.  V USA  zase   potřebují nahradit  manuální  levnou pracovní sílu. V západní Evropě zase  rádi sníží výrobní cenu zboží.

Naši veřejnost, naše ministerstvo školství však toto vše nechává , jak jinak,  v klidu.  Část veřejnosti řeší kam na dovolenou, někdo jiný zase  to, jestli půjde na „spontánní „ demonstraci.

Až bude  někdo stavět  továrnu plnou robotů, kde ji postaví ? Někde doma v Německu, Francii , Dánsku nebo v české „montovně“ ?

Zkusme  změnit systém vzdělávání, zaměřme se na ty opravdu nadané a přestaňme vychovávat průměrné lidi, kteří se naučili jen papouškovat poučky.

25 komentářů k článku “Montovny ve věku AI”

 1. blade říká:

  A.I. Umělá inteligence – je americká filmová vykopávka již z roku 2001.

  Tady zatím hajínkají s montovnami (v JI slyším čím dál více UKR ruštinu), hajínkají i s tím kulhajícím vědeckotechnickým parkem za 400 milionů. Město, které je zatím bez letiště, s několikahodinovou přepravou železnicí a hrůzou v podobě D1 sem skutečné aktivní vědce nenaláká 🙂

  A.I. je zde v plenkách, ale studii s názvem „Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR“ již máme
  😉

  https://www.vlada.cz/cz/evropske-zalezitosti/aktualne/jaky-je-potencial-umele-inteligence-v-ceske-republice–170808/

 2. Jan P. říká:

  Strukturální kapsa, ze které by bylo možné investovat do vzdělávání. To by ale o rozpočtu museli rozhodovat lidé, kteří chápou i 21., nikoliv pouze 20. století.
  Studii( Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR), která mapuje důsledky automatizace v českém prostředí tady máme. Zembabišova vláda ovšem neřeší dopady automatizace na kvalitu života, sociální rozdíly ani politickou radikalizaci.Nabádá nás,aby jsme byli konkurence schopní,nebo zemřeme hlady.
  Proč jsou finské školy tak dobře připraveny na robotizaci a české tak špatně?
  Finská pedagožka Susanna Bäckman v rozhovoru Britských listů mluví o hodnotách finské pedagogiky a o tom, jak pozoruhodně inteligentním způsobem je finské školství připraveno na blížící se revoluci umělé inteligence.
  21. 6. 2019/Rozhovor Britských listů 224.

 3. Berka říká:

  „přestaňme vychovávat průměrné lidi, kteří se naučili jen papouškovat poučky.“

  Nechci být rýpavý, ale připadá mi, že zejména členové hnutí ANO a jejich příznivci právě s oblibou papouškují poučky a fráze (například „účelová kampaň před volbami“, „zoufalá snaha opozice“, „napravujeme chyby pravicových vlád“ a podobně)…

 4. blade říká:

  Odstavec – 9.3 Finský příklad dobré praxe a možnosti iniciativ v ČR – v následujícím dokumentu:
  https://www.vlada.cz/cz/evropske-zalezitosti/aktualne/jaky-je-potencial-umele-inteligence-v-ceske-republice–170808/

  Textu máme dost, ale ještě ho uvést do praxe … 🙂

 5. Jan P. říká:

  „Textu máme dost, ale ještě ho uvést do praxe“ …
  Jenže nejvíc makající premiér v dějinách se věnuje developingu kanceláří, které nikdo nechce a zasedacímu pořádku na onom pohřbu. Takového matlala jsme tady opravdu ještě neměli. Řídit stát jako vesnickou reklamní agenturu.

  …“přestaňme vychovávat průměrné lidi, kteří se naučili jen papouškovat poučky.“
  Češi nejsou liberální, spojuje je láska k pivu a jejich životním gestem je průměrnost. S ne zrovna lichotivými dojmy z obyvatel sousední země se listu Gazeta Wyborcza svěřil polský prozaik Aleksander Kaczorowski.
  24. 9. 2019/ČT24/Češi nejsou liberálové, jenom jim je všechno jedno, myslí si polský překladatel Kaczorowski

 6. jihlavák říká:

  Není jim vše jedno:

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/karel-gott-letiste-vaclava-havla-letiste-karla-gotta.A191004_151741_domaci_linv

 7. blade říká:

  Jan P. jistě v nadcházejících volbách zvítězí a osobně předvede jak se ten stát má řídit 😉

  Velkou část liberálního myšlenkového spektra dnes zabírá extrém jako je Jan P., se kterým je normální diskuse nemožná. Ještě horší je, že tento extremismus je ve veřejné debatě tolerován, ba dokonce je tento typ nového typu totality „diktatury dobra“ preferován i ve veřnoprávních médiích 🙁

 8. blade říká:

  Karel Gott International Airport Prague bude fajn 😉

 9. Svatopluk Beran říká:

  První, zásadní a nezpochybnitelná výchova musí být k morálu a osobnosti ČLOVĚKA v rodině. Bez výchovy k osobním morálním hodnotám každého nového človíčka, je celá umělá inteligence pro příští generace pouhé Pyrhovo vítěztví. Nebude rozdíl mezi živorodě a neorganizovaně se tvořícími buňkami a mezi železem a plastem vypečeným v nějaké peci. Kdo se do toho narodí, nebo kdo bude vytvořen strojem si budou rovni. Supr. Díky že jsem žil kdy jsem žil. ZPOMALME TŘEBA SE I NA CHVÍLI ZASTAVME, JE POTŘEBA PŘEJÍT POSTUPNĚ A POZVOLNA NA DEFLAČNÍ HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM. INFLAČNÍ JE LIDSKOU SEBEVRAŽDOU PRAKTICKY VE VŠEM.

  A to letiště bych klidně přejmenoval také. Raději jméno toho kdo si dotoval svůj život sám a začínal z ničeho, než někoho kdo žil z dědictví a zahraničních dotačních prostředků. Výraznou zásluhu za změnu režimu bych Havlovi ponechal, pouze bych dle historicky proběhlých skutečností podotkl, že to nebylo ani zdaleka bezúplatné a čisté (vlezdoprdelectví se opět opakuje, ale jiným směrem), jak se to lidem polistopadovou propagandou vnucuje.

 10. Jan P. říká:

  Zembabišova ultras se ozvala a pokrytecky se dožaduje demokratický a věcný diskuze,kterou není sama schopna vést.
  Diskuse lepších lidí = festival souhlasu.
  blade říká:
  Pátek, 4. 10. 2019 v 19:54

  Nejsem na žádně vaši lodi.Melete nesmysly.
  Zembabišova vláda a Kalouskův tzv. demokratický blok mediálně podporovaný některými novináři na ČT považují ekosocialismus za největší nebezpečí pro tuto zemi i Evropu.Kdo tedy s kým je na jedné lodi,pokud se jedná o základní ekonomické,sociální a ekologické otázky ? Konečně si to přiznejte.
  Plán Česka na příštích 10 let(řešení klimatický změny,robotizace práce,dostupné bydlení atd.) vůbec žádný nemáme.Ani pravicová opozice vedena ODS proti Babišovi žádný takový plán nemá.Jejím zaříkadlem je záchrana demokracie. Definicí demokracie je, že v ní nevládne Babiš. O demokracii nejde, ukázalo třeba říjnové hlasování českého parlamentu, který drtivě odsoudil hlasování Evropského parlamentu na zahájení řízení proti Maďarsku, které porušuje základní hodnoty Evropské unie. Touto hodnotou je liberální demokracie. S vládními stranami se za Maďarsko postavil hlavní obránce demokracie, ODS. Jenomže vedle Viktora Orbána zatím Babiš stále vypadá spíše jako Masaryk než jako autokrat. ODS bojuje proti Babišovi, ale ten je úspěšným představitelem byznysu, což je svatý grál ODS. Omezit velký byznys znamená regulovat velký byznys, a regulace je zakázané slovo. Podobně se to má ve školství, kdy byl expertem strany pro tuto oblast Václav Klaus mladší, jehož celá expertiza spočívá v tvrzení, že inkluze je zlo. Nic dalšího nenabízí.
  Jinými slovy,chybí nám levicová progresivní volební alternativa,která se ve složitých podmínkách teprve v ČR rodí.Žádné Sobotkovi pohrobky s infiltrací u Pirátů tam nehledejme.

  A co to přejmenování letiště na Karla Gotta udělat polovičatě? Havla zrušit a Gotta už nenasadit.
  Hysterie kolem jeho celkem očekávatelného úmrtí (osmdesátka vskutku není nízký věk) je srovnatelná s hysterií kolem zemřelého Havla.

 11. blade říká:

  J. P. – ano, v prvním odstavci melete lejna, kupte si už konečně někde na šrotišti tu šaltrpáku a můžete si zařazovat jak je libo 🙂

  Další odstavce jsou váš názor, který místo do JL směřujte raději přímo Babišovi a dalším vámi zmíněným.

  Vlastně bláznům se nemá odporovat, tak pápá 😉

 12. Berka říká:

  K Mistrovi bych si dovolil snad jen tolik. Je to myslím pár let, co umřel Udo Jürgens. U nás pro mladší ročníky známý asi tak jako Karel Gott na Islandu, ale v německy mluvících zemích naprostá legenda snad s ještě větší popularitou, než měl Gott u nás.

  A tak nějak jsem nezaznamenal, že by měl v Rakousku, německu nebo Švýcarsku nějaké letiště, nebo nádraží a ani si nevzpomínám, že by mu tamní politici leštili dělové lafety, aby ho měli na čem odvézt k místním Kremelským zdem.

  Gott byl profesionál a člověk s hlubokým lidským rozměrem – se svými převažujícími klady i některými zápory. Zaslouží si uznání a zaslouží si vzpomínku. Ale státní cirkus se svěšenými prapory určitě ne. Byli snad třeba Vladimír Menšík, nebo Rudolf Hrušínský menšími umělci ?

 13. Berka říká:

  Když vidím tu davovou i politickou hysterii a předhánění se v tom, jak i po smrti milého Karla spektakulárně využít co nejlépe, tak mě napadá, že tady překvapivě pořád ještě nezaznělo jedno slovo.

  Balzamování.

 14. jihlavák říká:

  U toho letiště jde o odstranění jména kolaboranta amerického imperialismu z jeho názvu. Pořád lepší pojmenování po „božském“ Karlovi. Nejlepší návrat k původnímu názvu letiště PRAHA.

  Panu Havlovi dříve vadilo, že někdo byl krácen na svobodě projevu, ale najednou bylo v pořádku, že jsou úplně neznámí a nevinní lidé vražděni na dálku moderními zabíjecími technologiemi. Od té doby pochválil válčení ještě mnohokrát, usiloval o zřízení americké vojenské základny u nás atd. Uvědomil jsem si, že takhle daleko ve věrnosti cizí moci nezašli ani Husák, ani Honecker. Že tenhle Havel je opakem toho, za co byl vydáván, že je to skutečná zrůda bez jakýchkoli mravních zásad.

  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Disident-a-vedec-Z-Vaclava-Havla-vyrostla-zruda-Byl-to-vetsi-kolaborant-nez-Husak-281184

 15. Dvořák říká:

  No upřímně ta hysterie po Gottově smrti se dala očekávat a co se politiků týče,je otázkou,na kolik to dělají z vypočítavosti. Ovšem ta připravenost našich televizí s různými vzpomínkovými dokumenty,to je síla.

 16. Dvořák říká:

  Jihlavák – ten odstavec o botanicích,mi tu silně někoho připomíná 😀

 17. Jan P. říká:

  Na webu @strakovka je už necelý rok zveřejněna studie k potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR, která se zaměřuje na technologie, dopady na trh práce a vzdělávání a na právní a etické aspekty. Příjemné počtení.

 18. jihlavák říká:

  S botaniky určitá podobnost je. V Jihlavě podporují nadané děti asi takto:

  https://www.rozhlas.cz/romove/zezivota/_zprava/projekt-spolecne-a-uspesne-v-jihlave-zaclenuje-romske-deti-do-skol-i-skolek–1805468

 19. Dvořák říká:

  Tak spolupracují již s třetí generací cirómů. Super! A kdy se to začne projevovat?

 20. Zdeněk Gryc říká:

  UŽ TO BYLO…
  Únor 1975 ?

  Nebo to byl jiný Dvořák ?
  Milan ?

  ANONYM je vždy člověk Boží = UBOŽÁK

 21. Dvořák říká:

  Au,to zabolelo. V Brně odhalují Masaryka. Pokřtí ho Zdeněk svým výronem?

 22. Storm říká:

  jihlavák:
  Vám asi leží Václav Havel hodně v žaludku, když zjevně patříte ke skupině zoufalců, kteří do něj musí stále hloupě kopat.
  Mimochodem, ten článek z kontroverzních Parlamentních listů co odkazujete, napsala dost podivná figurka…
  lidovky.cz/domov/zemanuv-dvorni-novinar-byl-v-extremisticke-narodni-strane-hradu-to-nevadi-a-ceni-si-jeho-kvalit.A160511_150940_ln_domov_jzl
  Zjevně sepisuje fakt hodnotnou literaturu
  databazeknih.cz/vydane-knihy/radim-panenka-95798
  Kdybyste se místo zášti radši zabýval něčím přínosnějším.

  Zajímavost k tématu AI
  idnes.cz/technet/veda/ai-umela-inteligence-openai-umela-evoluce-schovka.A191007_135156_veda_pka

 23. jihlavák říká:

  Je mi celkem volný. V 89 jsem si přál, aby byl prezident. Co se dělo pak tady bylo už x krát popsáno, chápu, že nemohl za všechen bordel, který po 89 nastal, ale nevyužil kredit, který měl, aby stav alespoň pojmenoval. Soudit ho budou už jinde. Ale je hovadina a lež pěstovat k jeho osobě nějaké modlářství, tak jak o to někteří usilují. Tomu je potřeba se bránit.

 24. jihlavák říká:

  Následky vytváření věčné lži:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vandalove-posprejovali-havlovu-chalupu-na-hradecku-80476?dop-ab-variant=13&seq-no=1&source=hp

 25. blade říká:

  Čína se stala světovou technologickou a ekonomickou jedničkou. Nepotřebuje již nic moc kopírovat.

  Jen tak pro zajímavost: Čína má nejvíce mezinárodních patentů ročně mezi státy a zakazovaná firma Huawei má nejvíce mezinárodních patentů mezi firmami.

  Číňani jsou velmi inteligentní, pracovití, sami touží po nejlepším použitelném vzdělání, jsou obětaví a disciplinovaní. Pravý opak nás. Proto je potřeba Číňany za to trestat cly a sankcemi, když už to nejde vojensky. Přece si tu konkurenci nenecháme přerůst přes hlavu, že 😉

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I