Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

NÁRODNÍ DIVADLO a PRAŽSKÁ KAVÁRNA

Zdeněk Gryc | Středa, 9. 10. 2019 v 22:05

Národní divadlo: Mýtus a realita (4/10)
Dnes20:20

Předchozí fotografieDalší fotografiePřejít do galerie
Anšlus Rakouska, neklid v pohraničí, mobilizace… V tísnivé atmosféře roku 1938 přišel Václav Talich s novým nastudováním Libuše. Národní divadlo tak chtělo povzbudit cítění národa v době rostoucího ohrožení. Druhá republika ale znamenala postupný zánik pluralitního uměleckého prostředí. Když o Vánocích roku 1938 zemřel Karel Čapek, nevyvěsilo Národní divadlo černý prapor. V nové situaci se stal nežádoucí osobou. V únoru 1939 přišel příkaz propustit všechny židovské zaměstnance. Hugo Haas odchází nejen z Národního divadla, ale po okupaci zbytku Československa nacisty i do emigrace. Národní divadlo se v situaci, kdy byla řada autorů zakázaných, snažilo vyjadřovat především pomocí metafory. Další etapou dějin Národního divadla provází Ondřej Havelka.
——————————
Novorenesanční palác byl postavený v letech 1861 – 1863 pro hraběte Prokopa Lažanského. Asi nejvýznamnější osobností spojenou s tímto domem je Bedřich Smetana, který zde pobýval v 60. letech 19. století. V roce 1884 zde byla otevřena kavárna Velká Slávie. První přestavbou prošel palác ve 30. letech 20. století.
Dnes se zde sídlí kavárna Slávie a FAMU.
—————————
Když prodává strach
17. 2. 2013 — 461 OTTOSLOV
Zaručený textový návod na prezidentské volby. Stačí vybírat schránku. V lednu mi přišel korespondenční lístek. Psal Miloš Zeman.
První strana vypadala následovně:

Celé to bylo takové úsměvné a už jsem chtěl předvolební zdravici vyhodit mezi letáky Kauflandu a Datartu…
…to bych ale nesměl být copywriter. Lístek jsem obrátil, začetl se a užasl.
Čistá práce.
Kdybych byl cílovka, sežral bych to i s navijákem:

Využívat motivátor strachu při tvorbě copy je jedním z oblíbených fíglů copywriterů a ani se za to moc nestydíme. Kupříkladu životní pojistka seprodává výrazně lépe, když vám napřed v mysli vykreslíme negativní obraz, co by si doma počal váš nezajištěný partner a děti, kdyby se vám náhodou, nedej bože, z čista jasna, cestou z práce, něco… však víte.
Jenže údernické copy na pohlednici od Miloše, to je už jiné kafe. To se vám nesmí udělat hned šloufl, když to čtete. Tady se prostě pozná, kdo kam patří.

Až budete někdy kandidovat na prezidenta ČR, zde je osvědčený textový recept:
Občanům, kterým není lhostejná budoucnost České republiky. Proč dát hlas SemDoplňte VašeJméno? Je českým kandidátem, který Českou republiku nikdy nezradil.
Hned na úvod dejte jasně najevo, z které země píšete. A že po světě moc netrajdáte (a když, tak jen na krátký výlet do Bambergu).
Jsem Čechem, který se v České republice narodil, celý život tu žil a nikdy by nechtěl žít jinde.
Na druhé straně lístku nezapomeňte hned v prvním odstavci znovu zdůraznit, z které země píšete.
Znám starosti lidí, kteří žijí v obcích – sám jsem jedním z nich.
Bingo. To jsou milionové věty, které vám spolehlivě vyhrají volby. Doma je doma. Vesničko má středisková. Já jsem vy. Volte sami sebe.
Vím, kolik stojí chleba a léky.
A máte je na lopatě! Být občanem ČR = užívat léky (a chleba). To dá rozum. Hlavně mít srovnané priority osobnostního růstu.
Nikdy jsem nežil rozmařile a vážil si více čestných lidí než drahých věcí.
Tak určitě… Už soudružky učitelky nám říkaly, že kdo je bohatý, ten lže, pravděpodobně krade a může i zabít. Rozmařile si žije buržoazie a šlechta. Čestní lidé jsou chudí. Jako vy. Já jsem vy. Volte sami sebe.
Zájmy České republiky jsem vždy hájil vší silou a nepodvolil se žádným cizím tlakům…
Á… už jsou tu: ONI, cizáci, tlaky zvenčí, mimozemšťani, vetřelci, přivandrovalci, zrádci, kolaboranti, emigranti, imigranti… je to boj na ostří nože: buď my nebo oni!
Nedovolte, aby dalšího českého prezidenta zvolila pouze Praha.
Stylové zakončení pohlednice v PREMIUM verzi pro moravskoslezský trh. Tak se zvedá response rate.

Je ovšem možné, že vaše kampaň bude zrovna vrcholit, nebude už čas ani prostor na delší text a vše, co potřebujete, je jeden krátký headline.
V takové nouzové situaci doporučuji nechodit kolem národovecké kaše – a zpříma jasně zavelet:
Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ!

14 komentářů k článku “NÁRODNÍ DIVADLO a PRAŽSKÁ KAVÁRNA”

 1. VladimírV říká:

  Milý pane Gryci,

  jak jednoduché je, stát se prezidentem, co? A přitom při poslední volbě nestačila ani národní fronta neúspěšných kandidátů, kteří se spojili proti Zemanovi. Čím to asi bude? Nebude to náhodou tím, že při volbě prezidenta rozhodovalo něco jiného neš Vámi nastíněný manuál? Měl byste zároveň i sportovně přiznat, že většina hlasů, kterou MZ dostal, pochází od lidí, kteří pochopili kvalitu Zemanovývh soupeřů. Sportovně zhodnoceno, hrála proti němu druhá liga.

  Užívejte si spolu s fanoušky zemřelých státních poct, které se jim dostalo. Rozmachu kádrování zdar!

  Zdraví Vás Vladimír Havlíček

 2. blade říká:

  A tenhle byl málem prezidentem … ha, ha, ha, … 🙂

  Kandidát na Českého prezidenta Prof. Jiří Drahoš.
  Od r.2003 člen Římského klubu .Společně s Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem.
  Od r. 2006 Člen Muslimského bratrstva. Společně s Muneeb Hassan Alrawim.

  Veřejný rozpočet na prezidentskou kandidaturu cca. 37 mil. Kč.
  Skrytý rozpočet na prezidentskou kandidaturu k datu 10.1.2018 — 76 346 421,– Kč.
  Hlavní donátor – Ústředí muslimských obcí ČR.

  Zdroj : WikiLeaks

 3. blade říká:

  To je prča… jupí 🙂

  https://blogadmin.idnes.cz/blog/7317/238209/Havel_Rome.jpg

 4. blade říká:

  To byla úroveň?! 😉
  Tohle v ČT samozřejmě nedali 🙂
  Ale pokud zakopne prezident Zeman, tak to dávaj 3 dny

  https://www.facebook.com/vit.sklenar1/videos/10215078426218693/

  (zvuk pustit)

 5. blade říká:

  Ještě dodatek 🙂
  slova Vendelína Havla – náš stát je prašivej, VŠICHNI KRADOU, všichni volili komunisty, všichni jsou vychcánkové … (@_@)

  https://youtu.be/I744U1kXkyo

 6. Jan P. říká:

  Proč se,,patriotům“ u nás a ve světě dobře daří ?

  „Svět nepatří globalistům, ale vlastencům. Budoucnost patří suverénním zemím, „prohlásil Donald Trump na půdě Valného shromáždění OSN, jistý si potleskem od zástupu odpůrců globalizace v jejím dnešní podobě.

  Dobře popsáno.
  „Jedna věc je chápat politickou logiku averze, kterou nemalá část veřejnosti přechovává vůči globalizaci, protože si s ní spojuje nejistotou a obavy ze stále rychlejších změn, které přináší otevřenost světa. Poptávka po jaké-takové jistotě a politicích, kteří ji slibují, je pochopitelný, přesto pro řešení problémů dneška nepříliš konstruktivní. Druhá věc je však z pozice politického aktéra reálně prosazovat typ politiky, který v konečném důsledku brání výraznější regulaci nadnárodního kapitálu.“
  29.09.2019/Pravda.sk/Robert Zanon:Nacionalisté ve službách kapitálu

 7. Dvořák říká:

  Dopisy posílají slaboši,borci se domluví s komunisty.

 8. Jan P. říká:

  ,,borci se domluví s komunisty“

  V čem je dnešní KSČM vlastně komunistická? Že v Česku pomáhá udržet u moci vládu vedenou klasickým „kapitalistou“ Andrejem Babišem ? S komunismem nemá kromě názvu už vůbec nic společného:-)
  „Komunisté míří mimo sněmovnu“! Oni tam někdy byli?

 9. Svatopluk Beran říká:

  Jo PR je PR. Snad si to konečně už jeden z nás tady uvědomí. Nikdo není černej a nikdo není jenom bílej. A o to by mělo jít. V rámci možností své šedé mozkové kůry vyhodnotit a předpokládat co je, co bylo a co nebylo možné. Nevytahovat na jednom jenom to nejlepší a na druhým jenom to nejhorší, protože zrovna ten a nebo ten se mi zamlouvá nebo nezamlouvá. Posoudit klady i zápory a dle nich si postavit skutečnou hodnotu dané osobnosti a její zásluh. Slovy Lenky Procházkové – NEJSOU TO BOHOVÉ.

 10. Zdeněk Gryc říká:

  Slovy Lenky Procházkové – NEJSOU TO BOHOVÉ.

  Jasně Procházková + Sabina Slonková =
  Dámy – novinářky !!!

 11. Jan P říká:

  „Nabubřelý ahistorický antinacionalismus, který se stal módou současné doby, sdílenou mladými liberálními intelektuály prakticky všeobecně, je jednou z klíčových příčin polistopadového tápání české společnosti,“ píše Jakub Patočka.
  13.10.2019/Deník Referendum/Třicet let opuštěný československý sen

 12. Svatopluk Beran říká:

  Rovnítko mezi těmito dvěma ženami nepřichází v úvahu ani náhodou. Zatímco Sabina Slonková píše povětšinou na zadání a je uváděna běžně v českém mainstreamu jak novinářském tak i televizním, tak paní Lenka Procházková píše proti samotné podstatě zla a morálky ve společnosti. Proto její články a úvahy naopak v mainstreamu či vystoupení v televizi těžko uslyšíme a uvidíme.
  .
  .
  NEJSOU TO BOHOVÉ

  Sbírka politických úvah, projevů a rozhovorů, které Lenka Procházková publikovala v období od jara 2014 do podzimu 2015 na nezávislých internetových serverech. Sama tvrdí, že pro tištěné deníky a časopisy jsou její texty „příliš silné kafe“. V předmluvě sbírky spisovatelka vysvětluje, proč místo dalšího románu píše aktuální texty reflektující současnou dobu a neváhá se účastnit i demonstrací. Věří, že: „Spisovatel nemá být povýšen nad nic, čím jeho národ prochází, pokud nechce být považován za zbabělce.“ Lenka Procházková (1951) dnes patří k nejvýraznějším českým prozaikům. V první fázi tvorby byly její knihy a články šířeny jen v samizdatu a publikovány v zahraničí (Růžová dáma, Oční kapky; Smolná kniha; Jan Palach a povídkové sbírky: Tři povídky; Přijeď ochutnat a Hlídač holubů). Ani po roce 1989, kdy přestala být zakázanou autorkou a okruh jejích čtenářů se rozšířil, se však nevzdala vysokých nároků na kvalitu vlastní tvorby a zachovala si absolutní svobodu při výběru témat a ve způsobu jejich zpracování: Pan ministr; Šťastné úmrtí Petra Zacha; Zvrhlé dny; Jak si stojej nebožtíci (fejetony, spoluautor Aleš Pejchal); Dopisy z Bamberka (fejetony); Beránek (historický román o Ježíši z Nazareta); Zavři oči (pohádky); Zpráva spolku Šalamoun (dokument o stavu justice v ČR); Narušitel (román z diplomatického prostředí); Slunce v úplňku (románově zpracovaný příběh Jana Palacha); Zvonek a pak chorál (knižní rozhovor vedený Ivou Pekárkovou); Za Fidelem na Kubu (cestopisný román ze současné Kuby). Autorka napsala i řadu rozhlasových, televizních a divadelních her. Její fejetony, komentáře a další aktuální politické texty vyšly ve sbírce Bílý klaun (2014) a nyní v titulu Nejsou to bohové!

 13. Jan P říká:

  Ahoj Sváťo,já jsem si spisovatelky a signatářky Charty 77 Lenky Procházkové pro její občanskou odvahu před rokem i po 89 vážil.Její občanský a aktivistický postoj k nemravným církevním restitucím, jak je nakonec v roce 2012 schválila(…) Nečasova koaliční vláda.Někteří LP charakterizovali jako ,,militantní ateistka.“
  Literární tvorba a publicistická práce LP je jistě zajímavá a vede k zamyšlení.Bohužel v posledních zhruba 5 letech vidím u LP úpadek.Stojí za tím její psaní pro Parlamentní listy.
  PL jsou žumpa.LP pro možnost vyjádřit veřejně svůj názor do té žumpy spadla.V žumpě našla nové přátelé (…) S novými přáteli,kteří hlásají konspirační teorie, rasistické bláboly a výzvy k nenávisti…
  Poslední roky LP často vidíme na akcích,které pořádá krajní pravice a tzv. novovlastenci.
  Smutný konec Lenky Procházkové.

 14. blade říká:

  G-blogere místo zdejších plků daruj radnici své ponožky 🙂

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I