30 let od pádu komunismu.

Havel: Krize
Dnes14:35
V říjnu 1997 je na pořadu nová kandidatura Havla na prezidenta. Dochází ke stávce odborářů. Politická situace v zemi se komplikuje, přichází nečekaná Zieleniecova rezignace a skandál s tajným kontem ODS. Krize vrcholí, Klausova vláda podává demisi. Premiérem nové vlády se stává Vladimír Tošovský. Zachycen je památný rudolfínský projev i s nesouhlasnou reakcí Václava Klause. 1998 – nové prezidentské volby, první dáma hájí prezidenta pískotem. Na dovolené v Innsbrucku prezident těžce onemocní a podrobuje se operaci. Předsedou nové vlády se stává Miloš Zeman, je uzavřena dohoda mezi sociálními demokraty a ODS. Česko vstupuje do NATO, Havel navštěvuje summit Aliance a přednese památný projev v americkém Kongresu. Okamžiky ze soukromí a návštěva u Miloše Formana.
—————————————————–
Pořad je autentický. Zatím nikdo ze snímaného kolektivu politiků, kteří v něm vystupují, nezpochybnil jeho autenticitu. Je dost pravděpodobné, že Klaus, ani Zeman se k podobnému dokumentu neodhodlají. Je poměrně snadné vytrhnout jednotlivé větičky z dobového kontextu a využít je ke skandalizaci Václava Havla, nejlépe anonymně, že ?
Jak často Havel končil.

45 Responses to “30 let od pádu komunismu.”

 1. blade napsal:

  30 LET OD LISTOPADU 89 Studenti vysokých škol slýchají v souvislosti se 17. listopadem 1989 o masakru na Národní třídě. Jaký masakr, ohrazuje se proti tomuto častému hodnocení docent Právnické fakulty Univerzity Karlovy Ján Gronský, vždyť to byl zorganizovaný podvod s „mrtvým“ agentem StB Zifčákem.

  Za masakr považuje protesty při prvním výročí 21. srpna v roce 1969, které měly oběti na životech. Prvky masakru měly i strahovské události z roku 1967, když esenbáci vtrhli do studentských kolejí, rozbíjeli zařízení a mlátili studenty, z nichž někteří si dodnes nesou následky. Nebo když se za první republiky několikrát střílelo do stávkujících.

  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  Tzv. kulaté stoly – již bez přihlížející veřejnosti – kde se obrození komunisté z Občanského fóra (přesněji z Charty 77, ještě přesněji z perestrojkové Obrody, přesněji „osmašedesátníci“, úplně přesně bývalí členové KSČ z padesátých let) dohodli s tehdejšími komunisty o legalizaci KSČ. Stalo se tak zákonem o politických stranách již 23. ledna 1990!!! (15/1990 Sb.) Tento zákon definoval podmínky, za kterých mohou vzniknout politické strany. Přípravný výbor musel například předložit petici s tisícem podpisů a nová partaj mohla mít jen takové programové cíle, „které nesmějí být v rozporu s ústavou a zákony“. Zákon ovšem jmenovitě určil existující politické strany – celou Národní frontu, včetně KSČ! Navíc pravil: „Občanské fórum a Veřejnost proti násilí jsou politickými hnutími podle tohoto zákona.“

  A teď pozor – tento zákon definuje vznik a existenci politických stran (a hnutí), ale jako jedinou možnost jejich zániku předpokládá dobrovolné rozpuštění, rozdělení nebo sloučení s jinou organizací.
  A tak je od ledna 1990 u nás legalizovaná KSČ. A tím i její přímá nástupnická organizace KSČM.
  Komunistům obrodisté pomohli ještě jinak. Už 5. ledna 1990 se u kulatého stolu se soudruhy dohodli na poměrném volebním systému. Ve většinovém by totiž bolševici po volbách nejspíš odešli na hnojiště dějin.
  Volební zákon (47/1990 Sb.) tak jak byl s komunisty sjednán, umožnil jejich přežití, dovolil jim, aby se uchytili v Parlamentu a legalizoval tak KSČ podruhé.

  Otázka:
  Proč se nepřijal většinový volební systém, nebo systém s jasně většinovými prvky?
  Odpověď:
  Protože si to komunisté nepřáli.

  Takže to je ten hlavní a jediný důvod, proč jsme v době, která pro to byla politicky příznivá, nezakázali komunisty – komunisté si to nepřáli!!!

  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  Václav Havel.
  Zde bohužel Václavu Havlovi moc pěkně nepíšou. Titulek i obsah článku na fake to nevypadá.
  Titulek:
  VÁCLAV HAVEL BYL JEDNÍM Z NEJPRORADNĚJŠÍCH LIDÍ, KTEŘÍ SE NÁM VŠEM PŘIPLETLI DO ŽIVOTA
  Článek:
  http://fragmenty.cz/index.php/politika-cr/item/1478-vaclav-havel-byl-jednim-z-nejproradnejsich-lidi-kteri-se-nam-vsem-pripletli-do-zivota

 2. grycz napsal:

  blade říká:
  Čtvrtek, 7. 11. 2019 v 10:39
  Titulek:
  „VÁCLAV HAVEL BYL JEDNÍM Z NEJPRORADNĚJŠÍCH LIDÍ, KTEŘÍ SE NÁM VŠEM PŘIPLETLI DO ŽIVOTA.“
  ——————————-
  Tedy zejména PS-ákům:
  ——————————
  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.

  Někteří nebyli u PS, ale jako vodáci chtěli sjet řeky nejenom v Rakousku.

  RADEK ŠERÝ – kolega vodák

  18. listopadu jsou na náměstí poblíže Mariánského sloupu asi 3 studenti, kteří se snaží hovořit s lidmi a podat jim informaci, co se v Praze stalo. Je mezi nimi student Radek Šerý, studující v Praze, od něj máme autentickou zprávu o tom, co se událo. / vzpomínkový článek z JL s fotem R. Š. je publikován před 10 lety v JL 20. 11. 2009. /
  Architekt Martin Laštovička si na fakultě architektury dovolil kritizovat činnost komunistů,
  zejména děkana.
  Všímal si někdo z jihlavské veřejnosti, kolik let byl za to souzen?
  Na vernisáži výstavy Prof. Rozehnala “ se o tom zmínil
  děkan Fakulty architektury VUT v Brně doc. Ing. Josef Chybík, CSc.

  Jako symbolický vděk studentů v Jihlavě jsem požádal Akad. soch. R. Podrázského návrh pomníku pro Jana Palacha. /návrh byl vystaven na souborné výstavě jeho díla v Přibyslavi /.
  Zdeněk Gryc

 3. grycz napsal:

  Podívejme se prosím

  V této souvislosti na str. 4 NJR LISTOPAD 20194

  „Lokalita pro stadion je perfektní“

  Pod ilustračním fotem je nápis ARCHITEKTONICKÁ kancelář Chybík + Krištof . . .
  V barevně podložených rámečcích najdete kde studovali

  Tyto možnosti dala:
  SAMETOVÁ REVOLUCE s
  VÁCLAVEM HAVLEM

 4. jihlavák napsal:

  Čtenáři píší JL, Černobílý výklad dějin je realitou dneška. Velmi pěkné je tam slovní spojení HLASATELÉ JEDINÝCH MOŽNÝCH PRAVD.

 5. grycz napsal:

  „výklad dějin je realitou dneška“

  PRÁVĚ DNES

  Praha si připomene pád berlínské zdi

  07.11.2019 11:39

  Lidé ji brali útokem, přelézali, vší silou bourali.
  Konečně si mohli vydechnout, byli svobodní…
  Pád berlínské zdi strhl lavinu událostí,
  které vedly k pádu komunismu ve východním bloku.

  Třicáté výročí od sjednocení Berlína připomene akce s názvem 30 let bez zdí, která proběhne 9. listopadu ve zrekonstruovaném multifunkčním prostoru Kabelovny v pražských Holešovicích. Dobové fotografie, umělecká instalace železné opony, retro pokoj i projížďka trabantem.
  Zažijte autentický návrat do minulosti.

 6. VladimírV napsal:

  Když svoboda, tak svoboda.

  Většinový volební systém neukojí tolika adeptům jejich touhu po spoluvládnutí. A odpovědnost v době tak veliké svobody, která k nám po listopadu dorazila, ta se rovněž nehodila do krámu. A tak máme, co jsme chtěli.

 7. blade napsal:

  Svoboda slova, tu podle zákona máme. Máme ji i skutečně? Je někdo, kdo ji ohrožuje, nebo nám ji bere? Někdo, kdo ji snad zneužívá?

  Svoboda slova v situaci, kdy je náš mediální mainstream – hlavní deníky, ČRo i vlajková loď tohoto mainstreamu, Česká televize – nástrojem manipulace ze strany globální moci? Dopředu víme, jak bude ta či ona událost unisono komentován. A ta média, která zdaleka nemají takové finanční prostředky či pozici zděděnou z minulého režimu jako mainstream, jsou nazývána „dezinformačními,“ „prokremelskými“ apod. Jen proto, že alespoň trochu korigují manipulaci.

  Situace v mediální oblasti je taková, že pojem „svoboda slova“ snad ani nejde použít. Je to stav permanentní masivní manipulace a pronásledování těch, kteří se snaží sdělit pravdu. Ale má to i pozitivní efekt. Za protektorátu lidé poslouchali přes zapečetěný rozhlas a trest smrti Londýn, pak Hlas Ameriky apod., naučili se číst mezi řádky, vytvořili si přirozenou imunitu vůči manipulaci. A dnešní manipulátoři jsou z toho zoufalí. Dokonce za alternativou vidí Putinovu ruku, místo aby se zamysleli nad tím, čemu oni sami slouží a proč je jejich propaganda neúčinná.

  Když si člověk za deset minut přečte „Ranní kávičku“ Terezy Spencerové, dozví se mnohem více, než když sleduje zpravodajství námi placené ČT celý den.

  Zdroj: O co jsme přišli zvolením Havla? – hledej šmudlo

 8. grycz napsal:

  Situace v mediální oblasti je taková, že pojem „svoboda slova“ snad ani nejde použít.

  TOTÁLNÍ SVOBODU SLOVA MÁ ANONYM

 9. Svatopluk Beran napsal:

  Samotný název tohoto blogu pana Gryce je manipulace s fakty. Vy si doopravdy myslíte pane Gryc že byl u nás KOMUNISMUS? Tento váš název vašeho blogu je typickou manipulací mladé generace s fakty a historií.

  ŽÁDNÝ KOMUNISMUS NIKDE VE SVĚTĚ NIKDY NEBYL NASTOLEN. VY STRAŠÍTE PŘESNĚ TAK JAK STRAŠILI KOMUNISTIČTÍ PŘEDSTAVITELÉ PŘI BUDOVÁNÍ SOCIÁLNÍ SPOLEČNOSTI V SOCIALISTICKÉM REŽIMU OHLEDNĚ ZÁPADU.

 10. Libor Furbacher napsal:

  Kdyz ve state byla jenom jedna strana po ctyricet let, ktera se nazyva komunisticka ,tak ten system co tam zavedla byl samozrejme komunismus.Takze nemusite mlzit,Mozna ze by se vam lepsi libilo,neco jako vylepsenej socialismus?

 11. grycz napsal:

  PŘÍBĚH
  Jak říká Jiřina Šiklová je nejlepší ilustrací události.

  Od roku 1950, kdy jsme po prve na puťáku se spolužákem v lavici Zdeňkem Křížem ohromeně zírali na Tatry a Slovenský ráj. Z cest jsme od té doby pořizovali povídačky, nejprve ručně psané a kreslené na matrici tak, aby si je všichni účastníci nejenom našich pozdějších expedic mohli okopírovat. V roce 1989 se nám podařilo koupit v Domácích potřebách v Bratislavě SCHARPKU. Záznamy na magn. pásek jsou ztraceny, takže opis:
  Při naší tradiční expedici na sv. Václava do Tater projitých za léta totáče křížem krážem jsme přemýšleli, jestli se někdy v životě dostaneme do Alp. Na naší poslední expedici do Tater s Jaroslavem Bumbálkem vyjeli v úterý 3. 10. 1989 v 19:29. Na nástupištích a ve vlaku byl pěkný mazec opilců, vojáků, kteří se vraceli domů.
  V nočním kupé byl s námi příjemný společník, PS-ák, který se vracel domů na Slovensko. Vyprávěl příběh o své lásce člověka k zvířeti, což ho nedávno stálo 1. 600 Kč. Tento peníz byl nucen vyplatit jako bolestné krásné slečně, vedle které šel náhodou někde u Slavonic a jeho milý pejsek živený důsledně masem a krví dostal chuť na gáblík.
  Zkrátka a dobře úvod závěru jest asi takový, že jsme si nikdy nedovedli představit, jak rychle následkem 17. listopadu pojedeme do Rakous se 300 Sch na hlavu.
  Sobota 8. prosince 89.
  Ještě je nutno podotknout, že na hranice už jsme podnikli t. zv 0 expedici minulou sobotu, ve snaze zkusiti, zda by to už nešlo. Pohraničníci s trikolorami nás však po dotazu jejich majorovi nepustili, že až od pondělka.
  Takže konečně sedáme ráno do 105 S a šineme si to nepříliš pěkným dnem. Rakušáci dávají vítací bulletin a Greenpeace přihlášku…
  Zkráceno: Na nádvoří hradu Heidenreichstein nás osloví česky nějaký pán a zve nás na oběd zdvořile odmítáme, i párek odmítáme, leč kafé-konditorii asi nelze.
  Výsledek a následek je:

  http://www.socharstvi.info
  ________________________________________
  Zdeněk Gryc, Výtvarná díla v architektuře
  Obr. 24, R. Podrázský, erb rodu Kinských nad vjezdem do vnitřního nádvoří hradu
  Obr. 25, R. Podrázský, erb rodu Kinských nad vjezdem do vnitřního nádvoří hradu
  Viz. včera:
  Modrá krev
  7. listopad20:00
  Czerninové z Chudenic jsou starý český aristokratický rod. První zmínky o tomto rodu se datují až do roku 1115. Nejstarší známý předek Czerninů byl komorníkem Přemysla Otakara I. Mezi předky Czerninů patří i sám Karel IV. V dlouhém rodokmenu se najdou Přemyslovci, Jagellonci, Lucemburkové i Habsburkové. V rámci střední Evropy drží Czerninové historický primát: po sedm století dobrovolně neopustili rodinné sídlo Chudenice. Starý zámek stojí na místě bývalé tvrze z 12. století. Na konci 16. století Humprecht Czernin přestavěl tvrz na renesanční zámeček. Dokumentární cyklus Aleny Činčerové je výpravou do světa českých šlechtických rodů. Jak a čím žijí? Jak vnímají mladou českou demokracii a jaká tajemství ukrývají jejich rodové pokladnice? V mnoha zemích světa patří aristokraté mezi celebrity. Téměř každý jejich pohyb neunikne pozornosti tisku. A nejen bulvárního. U nás je ale moc neznáme. Je to hořký důsledek perzekuce z časů komunistické totality, kdy českým aristokratům byly vyvlastněny jejich rodinné statky, mnozí emigrovali a ti, co zůstali, skončili často ve vězení nebo přežívali v potupných životních podmínkách. Je na čase tento dluh splatit.
  Režie:A. Činčerová

  PS. je možné nepomlouvat a nekritizovat a napsat osobní PŘÍBĚH z prvního výjezdu z totáče ?

 12. Svatopluk Beran napsal:

  Komunismus jako cílový stav společnosti definují Marx a Engls v Komunistickém manifestu takto: „Namísto staré buržoazní společnosti s jejími třídními protiklady nastoupí sdružení, ve kterém je svobodný vývoj každého jednotlivce podmínkou svobodného vývoje všech. Z hlediska ekonomického jde o společnost, kde každý člen přispívá podle svých možností a využívá společné zdroje podle svých potřeb (známé heslo „každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb“). Po dosažení a dovršení komunismu postupně odumře stát a lidstvo dosáhne svobody a rovnosti jako dialektického návratu výchozí beztřídní společnosti na kvalitativně vyšší úrovni.

  Takže logicky vyvozuji že cesta přes socialistické období ke komunismu je socialismus a režim socialistický.

  To jak se mlží o tom že tu byl komunismus je obyčejné dnešní PR. Pochopitelně že pokud má dnešní postmoderní společnost pod palcem media, tak se to daří. Samozřejmě že každý kdo tu žil a byl jste to vy tak dobře víte, že zde ani v nejmenším nebyla nastolena společnost kde by bylo dosaženo hodnot – KAŽDÝ PODLE SVÝCH MOŽNOSTÍ, KAŽDÉMU PODLE JEHO POTŘEB –

  Nezpochybnitelné je že tuto cestu rámoval téměř shodný marasmus jako cestu kapitalismu. Ale nebyl to kapitalismus, který by vznikal jako protiváha VRAŽDÍCÍMU socialismu, nýbrž naopak. K vraždícímu kapitalismu vznikl jako odpor komunistický ideál za používání stejných metod jakými si cestu razil a stále razí kapitalismus. Poválečné vykonstruované Kauzy Beli k preventivním válkám, nebo HOSPODÁŘSKÝ TERORISMUS po celém světě aplikovaný ze strany USA s následnými miliony bezdomovců, migrantů či mrtvol, jsou toho na začátku třetího tisíciletí, které mělo být americkým tisíciletím, každodenním důsledkem.

 13. Jan P napsal:

  30 let od pádu „komunismu“.

  V žádném socíku či komunismu jsme nežili.Minulý režim neměl se socialismem nic společného.
  Francouzský utopický socialista Étienne Cabet. Podařilo se mu ovšem vybudovat slovo komunismus, za které by mu měli být vděčni hlavně všichni antikomunisté, protože co by si dnes bez toho slova počali.
  Kdo zná dobře spisy Karla Marxe, snadno shledá, že minulý režim v celém východním bloku neměl s jeho teorií nic společného. Jediný argument, na kterém takovéto pojetí stojí, je, že tak svůj režim oficiální stalinističtí aparátčíci sami nazývali. S takovou logikou bychom ovšem museli nazývat Německou demokratickou republiku demokracií.

  Kdo nechce demonstrovat za režim(Milion chvilek pro demokracii 16. 11. v Praze na Letné, ), kterej plodí Babiše a Kellnery má zase možnost přijít akci ZRAZENÁ REVOLUCE(17.11.Praha,Náměstí Republiky),kterou pořádá politická organizace Skutečná Levice:30 let od roku 89 kapitalismus nedokáže řešit exekuce, nedostupné bydlení, nízké mzdy a klimatickou krizi.

 14. blade napsal:

  Před třiceti lety se prý skandovalo – nejsme jako oni, po boku Václava Havla stál soudruh Marián Čalfa a je otázkou, zda ty svazky StB se skutečně rozkrýt chtěly, nebo zda se rozkryly jenom ty vybrané a jiné se skartovaly. Bůh ví, kdo všechno v nich byl, ale hlavně Bůh ví, zda jim šlo věřit. Tehdy Václav Havel sice o vyrovnání se s minulostí mluvil, ale příliš pro to neudělal. Nechtěl ublížit, tím soudruhům velmi pomohl.

  Dnes už je to ale přežité téma, což viděno na výsledcích voleb. Lidi na to kašlou, mladí vůbec neví o co jde. Politici v posledních dvaceti letech dělali hlavně vše pro to, aby jich lidi měli plné zuby. V této situaci by volby vyhrál i motýl Emanuel, kdyby hezky zamával křídly, proto má současné ANO 30 i více procent.

 15. VladimírV napsal:

  Proi minulý režim u nás měli nejpřesnější název Albánci. Ano, u nás byl sociál kapitalismus a nyní se těšíme jeho modifikované podob, kdy roli státu jako nepovedeného hospodáře, kapitalisty, převzal z větší části soukromý sektor.

 16. Jan P napsal:

  30 let,NE od ,,komunismu“,ale Listopadu.

  Studie badatelů z Harvardu a Cambridge o katastrofálních výsledcích masové privatizace

  Ještě dnes někteří čeští ekonomové a analytici v médiích vykreslují Klausovu cestu privatizace jako jedinou reálnou možnost, která přes dílčí chyby vedla k úspěšné tržní ekonomice. Mají potřebu legitimizovat tehdejší masovou privatizaci, ale ve světle dnešních výzkumů zahraničních ekonomů se jejich nekritičnost jeví jako pouhá křečovitá ideologie. Studie badatelů z Harvardu a Cambridge z roku 2012 ukazuje, že díky našemu kulturnímu a historickému dědictví jsme měli předpoklady k účinné proměně ekonomiky, která by se obešla bez gigantického vytunelování produktivních kapacit. Čeští mainstreamoví ekonomové jsou stále v zajetí neoliberálních manter, které světově uznávaní ekonomové již opustili nebo aspoň přehodnotili. Milton Friedman, guru neoliberální ekonomie a vzor Václava Klause, pod dojmem katastrofálních výsledků šokové „terapie“ v Rusku prohlásil, že zákonnost je pro ekonomiku zřejmě důležitější než privatizace.

  10. listopadu 2019/Česká pozice/Masová privatizace přivedla postkomunistické země na mizinu

 17. blade napsal:

  Konstruktér legendární útoční pušky AK-47 Michail Kalašnikov by dnes oslavil 100 let.
  https://youtu.be/xCgmfbAbP-Q

 18. Jan P napsal:

  Marx jako příručka pro manažery

  „Cítíte se v práci někdy jako onuce? Určitě by vás nenapadlo, že vám s tím může pomoci zrovna Karl Marx, filozof často skloňovaný ve spojitosti se socialistickým a komunistickým režimem. Jak je pak možné, že jeho názory dávají smysl právě těm, kteří chtějí v byznysu něco změnit k lepšímu? O odpovědích nejen na tyto otázky s Radkem Holodňákem, pořadatelem konference Smysl práce.“

  Filozofický spolek Koridor při Fakultě humanitních studií UK vydal u příležitosti konference „Hledání ztraceného smyslu práce“ první polistopadový překlad Marxových textů o člověku a práci (přeložil Jakub Chavalka a Bernard Soška). Výbor textů má stejný název jako konference. Uvnitř jsou loga firem, které na vydání přispěly jako např. „Brand Bakers. Pomáháme přitahovat lidi“. Radek Holodňák, hlavní iniciátor konference a vydání tohoto výboru, přesvědčil manažery z „avantgardních komunitních firem“, aby Marxe četli jako manažerskou příručku. Na konferenci byly vidět limity mnoha těchto manažerů, kteří ideologicky odmítali debatovat o změně vlastnické struktury firem, např. v podobě zaměstnaneckých akcií, i když je to model rozšířený v německém hospodářství a jinde. Mluvil jsem o tom, že ideál nehierarchického řízení firmy lze naplnit pouze tehdy, když tu není skrytá hierarchie daná nerovnou ekonomickou pozicí ve firmě a že dnes v tomto směru působí demokratičtí socialisté ve Spojených státech a zatím nejdále bylo pražské jaro 1968 (rady pracujících, jež reprezentovaly 900 000 zaměstnanců). V debatách se ukázalo, že aspoň někteří manažeři to nakonec v něčem chápou podobně. Souhlasili dokonce s tím, že jejich avantgardní firmy se v dnešním systému nestanou majoritní, ale že v nich vzniká zárodek pro budoucí ekonomiku, kde hlavní věcí bude rozvoj každého jednotlivce a prospěch společnosti, jak o tom psal Marx…

  23. 10. 2019/Největší portál pro studenty v ČR.Studenta.cz/Konference Smysl práce: Marx měl návod, jak být šťastný v práci, už před 150 lety

 19. blade napsal:

  I tahle svoboda je v současném Česku:

  Skutečná svoboda ve světě, kde jsou jediným měřítkem peníze, je jen pro ty, kteří je mají. Jinak je to pozlátko. Byť dobře působící. Pokud existuje svoboda volby, která je podmíněna nutností „na to mít“, pak pro ty, kteří „na to nemají“, takový typ svobody postrádá významu.

  Ano můžeme se svobodně rozhodnout, u které banky se doživotně zadlužíme, můžeme svobodně zvolit politiky, kteří okamžitě po volbách odloží své volební programy a pak na ně svobodně nadávat, svobodně si vybrat obchodní řetězec a v něm svobodně koupit předražené druhořadé potraviny, nebo můžeme svobodně sledovat tuneláře typu Bakala nebo Kožený, jak si užívají svých (cizích) peněz.

  Pokud se penízky kutálejí správným směrem, jako mně, má tu skutečnou svobodu 🙂

 20. jihlavák napsal:

  Lid je maximálně zotročen. Erární a kapitalistická hydra je nenasytná.
  ————————————————————————————————–

  Penzijní pojištění má kolem 4,5 milionu obyvatel, výnosy prý ale sotva pokrývají inflaci. Maláčová poznamenala že výdaje státu na něj tvoří 20 miliard korun ročně, přičemž 15 miliard tvoří provozní náklady.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/penzijni-system-bude-mit-tri-pilire-malacova-chce-duchody-financovat-z-vyssiho-zdaneni-pravnickych-o.A190929_141810_ln_domov_ele
  ——————————————————————————————————

  Co jsou ty provozní náklady? Zisky bank?

 21. blade napsal:

  Richard Andreas Werner – německý ekonom v oblasti bankovnictví a rozvoje, který je univerzitním profesor na De Montfort University.

  3 teorie fungování bank:

  (1) V současnosti převládající teorie finančního zprostředkování v bankovnictví tvrdí, že banky shromažďují vklady a pak je půjčují, stejně jako ostatní nebankovní finanční zprostředkovatelé.

  (2) Starší bankovní teorie o částečných rezervách uvádí, že každá jednotlivá banka je finančním zprostředkovatelem bez možnosti vytvářet peníze. Avšak bankovní systém může kolektivně vytvářet peníze prostřednictvím procesu „multiplikační tvorby vkladů“ .

  (3) Kreditní teorie tvorby peněz pomocí úvěrů, nepovažuje banky za finanční zprostředkovatele, kteří sbírají vklady k půjčování. Místo toho říká, že každá jednotlivá banka vytváří úvěr a nové peníze při poskytnutí bankovního úvěru.

  Jak je tomu doopravdy?
  Samotný Keyness nejprve zastával teorii kreditu, ale přiklonil se k částečným rezervám. Jak to tedy opravdu funguje? Podle dostupných dat je to kombinace částečných rezerv a teorie kreditu, záleží na konkrétní zemi. V každém případě banka vytváří měnu z ničeho v obou případech jak částečných rezerv, tak v teorii kreditu. Ne tohle není žádná konspirační teorie, ale fakt vyplývající i z nedávných materiálů centrálních bank.

  Studie anglické centrální banky ukazuje, že banky ve Velké Británii fungují podle kreditní teorie. Naopak z materiálů Fedu plyne že USA používají částečné rezervy s povinnou mírou rezerv 10 procent. Avšak kdo ví, zda a jak moc toto omezení banky dodržují.

  Podle ČNB používáme částečné rezervy s povinnou mírou rezerv pouhé 2 procenta tj. banky mohou reálně půjčit 50násobek toho, co získají pomocí vkladů. Větší omezení tak dnes představují požadavky na kapitálovou přiměřenost. Ta se dnes pohybuje v ČR kolem 15 procent. Výsledky tzv. stres testů bank ukazují, že největší evropské banky mají kapitálovou přiměřenost mezi 6,5 až 9 procenty.

  Profesor Werner ve své práci uvádí další zajímavé postřehy. Uvádí se, že největším omezením pro banky je dnes kapitálová přiměřenost. Avšak banky umějí pomocí různých finančních machinací navýšit i svůj základní kapitál (viz. Oddíl 5.2.1. kde ukazuje, jak Credit Suisse vytvořila kapitál z ničeho – Credit Suisse půjčila investorům prostředky ve výši 7 miliard liber s využitím svých přednostních akcií jako zajištění a tak vytvořila vlastní kapitál.) Tím padá i hypotéza o omezení úvěrů skrze kapitálovou přiměřenost.

  Proč centrální banky lžou o fungování bankovnictví?
  Jak profesor Werner přiznává, většina centrálních bank donedávna patřila mezi aktivní zastánce a příznivce teorie finančního zprostředkování v oblasti bankovnictví. Jejich vliv vedl k tomu, aby se tato teorie za posledních čtyřicet let stala dominantní v akademickém světě.

  Otázkou je proč centrální banky prosazují zjevně nepravdivou teorii o tom, jak fungují banky? Proč se na ekonomických školách učí takové polopravdy spíše nepravdy, že banky půjčují peníze jiných lidí a neučí se, jak vznikají peníze z ničeho?

  Odpověď přináší pohled na to, kdo je vlastníkem centrálních bank, kdo je doopravdy řídí a jak prosazovaná teorie vlastníkům prospívá.

  Např. takový Federální rezervní systém (neformálně Fed), což je centrální bankovní systém Spojených států amerických, vůbec není federální, ale je to soukromá instituce vlastněná největšími americkými bankami.

  Česká národní banka, podobně jako i další centrální banky, se zdá navenek nezávislá, ale reálně podléhá diktátu anglické centrální banky. Když pak uvážíme výrok bývalého guvernéra centrální banky Anglie (Bank of England), Eddieho George z roku 1999:

  „Podívali bychom se do propasti, pokud by cena zlata dále vzrostla. Další růst by položil několik obchodních domů, které by mohly přivodit pád ostatních. Proto nutně, za každou cenu, musely centrální banky potlačit cenu zlata, řídit ji. Bylo značně obtížné dostat cenu zlata pod kontrolu, ale nyní jsme uspěli. Americký Fed byl velmi aktivní v potlačování ceny zlata stejně jako Velká Británie.“

  Tak nás asi zase tak nepřekvapí, že ČNB pod vedením guvernéra Josefa Tošovského prodala během let 1997 až 1998 naprostou většinu svých zlatých rezerv a to zrovna v období, kdy bylo zlato blízko svého tehdejšího minima.

  Bankovní upíři
  „Moderní bankovní systém vyrábí peníze z ničeho. Tento proces je možná nejvíce ohromující kouzelnický trik, který byl kdy vynalezen. Bankovnictví bylo počato v nespravedlnosti a narodilo se v hříchu. Bankéři vlastní Zemi. Vezměte jim ji, ale ponechejte jim moc vytvářet peníze, a pohybem pera, vytvoří dost peněz, aby si ji koupili zpět. Vemte jim tuto velkou moc a veškeré velké bohatství, jako je i to moje zmizí, pak bude existovat lepší i šťastnější svět pro život. Ale pokud chcete být i nadále otroci bankéřů a platit si náklady svého vlastního otroctví, nechte bankéře pokračovat ve vytváření peněz a ovládání úvěru.“

  Sir Josiah Stamp, prezident banky „The Rothschild Bank of England“a druhý nejbohatší muž Anglie 20. let, při proslovu na univerzitě v Texasu 1927.

  Abychom pochopili, proč centrální banky tak prosazují teorie finančního zprostředkování musíme se přiblížit další důležité souvislosti spojené s tvorbou kreditu z ničeho při úvěrování.

  Nejlépe si to uvedeme na příkladu hypotéky. Vezmete si hypoteční úvěr na 2 miliony. Banka vytvoří nové peníze na jistinu z ničeho: Vy však za úvěr jistíte reálnou hodnotou a/nebo se zavážete, že jej splatíte plody vaší práce.

  Navíc po 20 letech po vás chce banka více než 2 miliony, nýbrž miliony 3 nebo 4 (záleží na výši úroku). Banka si tak přivlastní vaši práci i za zaplacené úroky. Zásadní otázkou pak je, kde se vezme ten zbývající milion nebo 2 miliony na úrok, když nikdy nebyly vydány?!

  Aby se dostaly do oběhu peníze na úroky, někdo další si je musí vypůjčit! Zkrátka stávající systém může fungovat pouze do té doby, dokud se bude dlouhodobě více půjčovat než splácet.

  Když podrobně prozkoumáte systém částečných rezerv a složené úročení, zjistíte, že jde o skrytý mechanismus převodu bohatství a od něj odvíjející se moci do rukou velmi malé menšiny.

  Zdroj: investportal.cz/ekonomove-netusi-jak-funguje-bankovni-system

  Neinvestujte jako ovce nebo skončíte na porážce! 🙂

 22. Jan P napsal:

  blade,jihlavák,rozumím.
  V demokracii končí svoboda člověka tak, kde začíná svoboda kapitálu. Tedy velmi brzy. Nenechte se opít rohlíkem, že jste svobodní. Nejste svobodní, jste zpacifikovaní.
  „Nemravnost není trestná, řekla soudkyně a zprostila Nečasovou a Rittiga obžaloby“
  Třicet let vývoje v jedné větě.
  Nerozumím ale tomu,jakou alternativu pro vás představují politici jako prezident Zeman(obchodní zástupce
  oligarchy Kellnera) nebo premiér vlády a oligarcha Babiš ?
  Oni jsou přece rovněž součásti systému,který jinak zde oprávněně kritizujete a zmiňujete.
  blade říká:
  Pondělí, 11. 11. 2019 v 0:01
  jihlavák říká:
  Neděle, 10. 11. 2019 v 19:53
  blade říká:
  Neděle, 10. 11. 2019 v 13:08

  Má pravdu Radek Holodňák, pořadatel konference Smysl práce,když v rozhovoru tvrdí ?
  „Pokud se na to podíváme marxistickou optikou, tak demokracie, ve které my žijeme, není demokracie, ve které by lidi rozhodovali ve volbách o naplňování svých zájmů nebo vizí. Ve společnosti, kde jsou lidé natolik odcizení od své rodové podstaty, od sebe a i od druhých, jsou celé volby vlastně jenom prodlouženou rukou trhu. Lidi se nerozhodují na základě toho, že by chtěli, aby byla společnost demokratická. Rozhodují se na základě toho, že jim někdo zvýší o devět stovek důchod. A to je úplně to samé, jako když se rozhoduješ, jestli si koupit něco, co stojí dva tisíce nebo tisícovku. Rozhoduješ se ekonomicky, volíš nejekonomičtější volbu, protože jako volič nikdy nejsi schopná dohlédnout těch dlouhodobých důsledků, který pro tebe v budoucnu bude volba mít. Proto demokracie v buržoazním státě není to, co slouží lidu, ale vládnoucí třídě, buržoazii, která prostřednictvím toho, že vlastní média a firmy, ve kterých lidé pracují, tak ovlivňuje veřejné mínění natolik, že lidé chodí volit za mediální diskurz, který přijímají. Proto si myslím, že žádná společenská změna nemůže proběhnout skrz politiku. Musí to proběhnout skrz ekonomiku.“

 23. blade napsal:

  Co mele ten Holodňák platí pro igráčky. Ve skutečnosti průměrný důchod museli zvýšit dle nastavených pravidel o 749 Kč a vláda dala sama od sebe směšných 151 Kč. Nějaká volba za mediální diskurz se mne netýká. Jestli se cítíte zpacifikován to je Váš problém. Mám ekonomickou svobodu a politiky vskutku u zádele.

  Škoda Octavia 4 ala Hongqi H5 – vypadá to, že se inspirovali čínským exteriérem 🙂
  https://youtu.be/cCa2UTy6mUo

 24. jihlavák napsal:

  Nejsem příznivec Zemana Babiše. Je mi jasný o koho se jedná. Ale žijeme v demokracii a jsou produktem předchozí politiky tzv. tradičních stran, jak bylo řečeno mnohokrát. Možná přesnější výraz: produktem zoufalství voličů.

 25. blade napsal:

  Koho je příznivec nebo jaké politické uskupení preferuje Jan P.?

  ANO zřejmě ne, ČSSD zřejmě ne, KSČM zřejmě ne, SPD zřejmě ne, Zeman zřejmě ne. Zbývají ODS, STAN, TOP09, KDU-ČSL, Piráti, no potěš pánbůh, a ještě ti, které Zeman porazil a ti co se do sněmovny nedostali.

 26. Jan P napsal:

  Já Vám jihlaváku rozumím.Zapoměl jste akorát zmínit Okamuru a jeho SPD.Představují oni pro Vás tu alternativu ?
  Jinak s vašim konstatováním souhlasím: „jsou produktem předchozí politiky tzv. tradičních stran.“
  Za sebe říkám,že Babiš je děsivý. Ale to, co stojí proti němu(tzv.pravicový demokratický blok)je snad ještě děsivější. Vážně jsme tak neschopný národ, že nejsme schopni vygenerovat nic lepšího než toto? A Babiš se nám všem akorát směje.

  blade,to je fajn,že se cítíte být ekonomicky svobodný.Věřím Vám to.Nic proti tomu.Na to sem se ale vás neptal.Ale na ty,kteří se svobodní jako vy necítí být respektive opravdu svobodní nejsou.V diskuzích se tady dokonce o nich několikrát zmiňujete jako kdybyste chtěl reprezentovat jejich hlas:“Hlas lidu.“
  Solidaritu a empatii Vám nevěřím.Nejhorší na tom všem je,že člověk s nulovým sociálním cítěním jako vy se jim ve skutečnosti vysmívá:-)
  Dále.Např.zde vložíte komentář o teorii fungování bank a v dalším komentáři implicitně řeknete,že je systém vlastně Ok.To Vám připadá normální ? Děláte z nás blázny nebo jste blázen Vy sám ?

 27. blade napsal:

  🙂 🙂 🙂

  Směju se, až se za břišní část popadám Tedy něco takového číst od někoho, kdo se prezentuje jako Všeználek a projevuje se v 95 % diskuzí o všemožných tématech a má VŽDY pravdu (nebo si to alespoň myslí), to je prostě masakr.

  Jane P. nemá smysl diskutovat s vaší krystalickou blbostí, sebestředností a zahleděností do sebe, nemá smysl někomu vyvracet jeho sprostoty a bojovat s něčími mesiášskými komplexy. Vaše hovadské názory netřeba vyvracet. A pokud Jan P. neumí číst, nerozumí psanému textu, tak mu zbývá již jedině ta šaltrpáka ze šroťáku.

  Koho je příznivec nebo jaké politické uskupení preferuje Jan P.? Jeho odpověď nikde.
  Dle dosavadního projevu to vypadá na joudu šiřitele A2arm či pěšáka nějaké zbytečné neziskovky ve stylu Jandy 😉

 28. Jan P napsal:

  Jak odpovídá svým názorovým odpůrcům v diskuzi internetovej diskutér blade: …hledej šmudlo.

  blade říká:..Koho je příznivec nebo jaké politické uskupení preferuje Jan P.? Jeho odpověď nikde.

  Teď vážně.
  Povídal jsem si s chlapem, co volil Zemana a Babiše. Žádný vůl, v listopadu 1989 byl na náměstí mezi prvními, patří ke střední třídě. Je strašně zklamaný. A děsně ho uráží paušalizace (pohrdání, označování za ovce apod.). Babiše vlastně volil na protest. Pro mě k zamyšlení.

 29. blade napsal:

  Opět Jane P. nemá smysl diskutovat s vaší krystalickou blbostí, sebestředností a zahleděností do sebe, nemá smysl někomu vyvracet jeho sprostoty a bojovat s něčími mesiášskými komplexy. Vaše hovadské názory netřeba vyvracet. A pokud Jan P. neumí číst, nerozumí psanému textu, tak mu zbývá již jedině ta šaltrpáka ze šroťáku.

  Koho je příznivec nebo jaké politické uskupení preferuje Jan P.? Jeho odpověď nikde.
  Dle dosavadního projevu to vypadá na joudu šiřitele A2arm či pěšáka nějaké zbytečné neziskovky ve stylu Jandy 😉

  Co Jan P říká ve čtvrtek, 14. 11. 2019 v 19:26 v posledním odstavci = fake jak prase 🙂
  Jste horší než ruská či americká továrna na fake news 😉

 30. blade napsal:

  G-blogere místo zdejších plků daruj radnici své ponožky 🙂

 31. blade napsal:

  30 let po pádu komunismu:

  Celková zaměstnanost zahraničních pracovníků v Česku stoupá již třetím rokem. V polovině letošního roku bylo v zaměstnaneckém poměru 606 483 osob, což je o 6,6 procenta víc než ke konci loňského roku. V tomto počtu jsou občané EU i z třetích zemí.

  Nejvíce je Ukrajinců – na konci prvního pololetí letošního roku jich v ČR legálně pobývalo 140 503, což je o 14 435 víc než ve stejnou dobu loni. Na konci prvního pololetí letošního roku jich v ČR legálně pobývalo 140 503, což je o 14 435 víc než ve stejnou dobu loni.

  Procentuálně vzato, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi přijímáme dnes asi nejvíc pracovních migrantů ze všech. Mnohé lokality už podle toho také vypadají. I v Jihlavě je čím dál více slyšet ukrajinská ruština.

  A myslíte, že pracují pro nás? Směšné! Jsou to otroci zahraničních korporací, které tady mají daňové prázdniny, půdu zdarma a všechen zisk a daně odevzdají do ciziny. Jsme vyhlášeným národem hlupáků, kteří si to tady nechají zdevastovat pro prospěch jiných.

 32. blade napsal:

  30 let po pádu komunismu:

  Půjde Milion chvilek po opozici? První náznaky se objevují.

  Zatím jdou po Babišovi a Benešové. To ale neznamená, že dalším na ráně nemůže být Miroslav Kalousek. O co jde? Milion chvilek pro demokracii dalo ultimátum liberálním stranám. Když ho nesplní, chvilkaři si na ně mohou došlápnout.

  Mocichtiví chvilkaři mají plán, jak ovlivňovat a snad i ovládnout celou českou politickou scénu. Nejde jim jen o odstranění premiéra Andreje Babiše od moci. Chtějí určovat, jak mají postupovat opoziční strany hlásící se k havlistickým hodnotám.

  Mlíčňák Benjamin Roll na ČRo:
  https://youtu.be/y1V1FnyOy-0

  Možná by stačili típnout neziskovky, aby jim vyschly korýtka. Jenže na to je Babiš zatím srab.

 33. Jan P napsal:

  Konečně za veřejnoprávní prachy vzniklo dílo, které sice není bez chyb, ale na rozdíl od všech sentimentálních antikomunistických sraček se skutečně hloubavě zabývá „pozitivy“, která přinesla sametová restaurace kapitalismu…
  20. 11. 2019/ČT2/Soud nad českou cestou

 34. Svatopluk Beran napsal:

  https://www.mesec.cz/clanky/cim-jsou-dnes-penize-kryty-dluhem/

  Když jsem tu začal před deseti lety prezentovat jaká je podstata moderních prostředků směny – peněz – a čím jsou kryty, byl jsem za šaška. Jsem rád že už si to začíná uvědomovat více občanů. Podle mne je to dobře vymyšleno aby ekonomika šlapala, akorát že z toho má prospěch pouze minimum občanů světa, oproti většině která to vytváří. V podstatě se nic v typu vlastnictví bohatství nezměnilo. Pár procent občanů má bohatství veškeré a tím i moc a ostatní jim to bohatství zajišťují. Někdy svou pílí, někdy svým umem a chytrostí a někdy vražděním.

 35. Svatopluk Beran napsal:

  Jane P., viděl jsem ten pořad. Ale jsem přesvědčen, že pořad byl na podkladě dnes již nezakrývaných historických skutečností vytvořen spíš jako OSPRAVEDLNĚNÍ RÁDOBY NEZAMÝŠLENÝCH CHYB. Problém je ale v tom, že se nejednalo o nechtěné chyby, nýbrž o cílené vytvoření ekonomické závislosti států východní Evropy na světové americké ekonomice a americkém militarismu. Pochopitelně za pomoci pátých kolon a to ať už některých bývalých komunistů nebo disidentů. Typickými příklady jsou disident VONDRA A komunista DLOUHÝ. Disident VONDRA coby americký propagátor americké VOJENSKÉ PŘÍTOMNOSTI U NÁS a zastánce amerických vojenských základen u nás. Komunista Dlouhý pak coby dnešní president České hospodářské komory a zároveň nejprestižnější poradce pro Východní Evropu u největší americké investiční společnosti Goldman Sachs. Pokud pak Klaus dostal za své morální a ekonomické rozkradení a rozvrácení českého státu nejvyšší státní vyznamenání, pak jsme úplně, ale úplně někde jinde, než jak si to většina občanů po nezbytném odstranění komunistů a vlády jedné strany, představovala. Dnešní mladí nemají ani páru o tom co bylo v lidech v devadesátém osmém a jak jim například Havlem bylo předkládáno že musíme odzbrojovat, protože pak začne i západ odzbrojovat. Pokud měl spojení se Západem, dobře věděl že LŽE A POUZE MANIPULUJE S LIDMI. A pokud PR dnes tluče mladým do hlavy to co jim tluče a oni se do toho rodí, tak tomu prostě věří protože v tom žijí.

 36. Svatopluk Beran napsal:

  Jsem přesvědčen že to s těmi Ukrajinci není až tak jednostranná záležitost Česka, jak Blade prezentujete, tím neříkám že je to jednoduchá záležitost pro stát s tak malým počtem obyvatel jako je ČR. Bez vymáhání a respektování zákonů, to může být pro běžné občany složité. Hlavní problém je ale v naznačeném přerozdělení přidané hodnoty. Banky a velké společnosti si užijí našich i ukrajinských nízkých mezd, občané pak ponesou záťěž společenskou.

  Procentuálně vzato, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi přijímáme dnes asi nejvíc pracovních migrantů ze všech. Mnohé lokality už podle toho také vypadají. I v Jihlavě je čím dál více slyšet ukrajinská ruština.

  https://www.peak.cz/polaci-potrebuji-pracovni-silu-milion-ukrajincu-zatim-nestacil/2472/

 37. blade napsal:

  Jen doplním:

  ČEŠI ZAMĚSTNÁVAJÍ CIZINCE NEJVÍCE ZE VŠECH STÁTŮ EU
  Nejvyšší zaměstnanost cizinců pocházejících ze zemí mimo EU je na Střední Moravě. V Olomouckém a Zlínském kraji získalo práci devět z deseti občanů z nečlenských států. V roce 2018 to bylo nejvíce mezi regiony celé Evropské unie. Nejvyšší míru zaměstnanosti cizinců z členských států Unie zaznamenal v evropském měřítku Středočeský kraj.

  Zaměstnanost cizinců v EU
  Zaměstnanost občanů ze zemí mimo EU
  Nejnižší regionální míry zaměstnanosti osob z nečlenských států se koncentrovaly převážně do oblastí Francie, Německa, Belgie, Nizozemska, Švédska a Velké Británie. Rekordmanem se stal francouzský zámořský departement Mayotte, kde pracovalo pouze 22 procent cizinců.

  Míra zaměstnanosti u této skupiny obyvatelstva byla nejvyšší v českém regionu Střední Morava, který zahrnuje Olomoucký a Zlínský kraj. Zaměstnání zde mělo 88 % osob z nečlenských zemí. Více než 85% zaměstnanost cizinců dále vykázaly regiony Sostines regionas (Litva) a Dorset a Somerset (Velká Británie).

  Zaměstnanost občanů jiných členských států EU
  Nejvyšší regionální míry zaměstnanosti občanů z ostatních členských států byly v roce 2018 registrovány ve Velké Británii a v Litvě. Nejvyšší byla v britském regionu Cumbria (97 %), za ním následovala Litva (95 %). V dalších deseti regionech překročila tato míra hranici 90 procent. Sedm se nacházelo ve Velké Británii a po jednom ve Švédsku, Francii a v České republice (Středočeský kraj).

  Naopak nejnižší regionální míra zaměstnanosti občanů z ostatních členských států byla zaznamenána v několika oblastech jižní Evropy a Nizozemska, přičemž nejnižší (42 %) byla v regionu Voreia Ellada v severním Řecku.

  Zaměstnanost domácích obyvatel
  Nejvyšší regionální míru zaměstnanosti místních občanů vykázalo švédské hlavní město Stockholm a švédský region Småland med öarna (shodně 87 %). Následovaly tři regiony na jihu Německa (Oberbayern, Freiburg a Stuttgart), finský region Åland a další švédský region Västsverige. U všech překročila míra zaměstnanosti hranici 85 procent.

  Na opačném konci žebříčku zaměstnanosti místních obyvatel se s hodnotami pod 50 procent ocitly čtyři regiony z jihu Itálie: Puglia, Kampánie, Kalábrie a Sicílie. Na tomto středomořském ostrově dosáhla míra zaměstnanosti této skupiny obyvatel pouze 44 procent, tedy nejméně z celé EU.

  Zdroj- ://www.stoletistatistiky.cz/cesi-zamestnavaji-cizince-nejvice-ze-vsech-statu-eu/

  Poláci ať si zaměstnávají koho chtějí. Nikde nepíšu, že je tu více Ukrajinců než v Polsku a že je to jednostranná záležitost Česka, ale kdo neslyší ten velký přiliv ukrajinské ruštiny v Jihlavě a kdo nevidí ten přiliv Ukrajinců v Jihlavě tak je hluchý a slepý 😉

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  Za 30 let ubyl v Česku skroro milon dětí, část Čechů odešlo či pracuje v zahraníčí. To je ta chybějící pracovní síla.
  ://www.lidovky.cz/domov/zapomente-na-baby-boom-za-30-let-ubyl-skoro-milion-deti.A111227_214931_ln_domov_mev

  V Polsku je bude s dětmi zřejmě podobné a v zahraničí pracuje aktuálně 2 500 000 Poláků.

  Njn. málo dětí a otročina za mizerné platy to způsobují 🙂

 38. grycz napsal:

  včetně přítelkyně anonyma shora,

  služky v USA.

 39. blade napsal:

  Njn…., ale ono je úplně jedno jestli je mazal, kopyto i ten úd anonymní či neanonymní nick „grycz“.
  Vlastně sám se tu v JL prezentuješ anonymně pod nickem „Zdeněk“ a „grycz“, to jsou dohromady se „Zdeněk Gryc“ (důchodce) tři amonymní identity.

  G-blogere, že si tam dáš fotku a napíšeš k ní nějaký doprovodný slint ještě neznamená, že jsi opravdu ten Zdeněk Gryc, důchodce a architekt. Ten nick „G-bloger“ by Ti slušel víc.

  Další tvůj blog, ale již pod nickem „G-bloger“ bude mít jistě velký úspěch, zkus to 🙂

 40. Jan P napsal:

  K Svatopluku Beranovi

  Já přece tvrdím,že Soud nad českou cestou není bez chyb.(…)
  Jasně,dnešním pohledem můžeme být my,co jsme v Listopadu chodili demonstrovat a stávkovat(dnes nejsme spokojeni s polistopadovým vývojem)vnímáni jako naivní a málo informovaní.
  Ironie byla, že 16.11.1989 byl zavražděn v Salvadoru španělský jezuitský kněz a odpůrce tamní proamerické diktatury Ignacio Ellacuría. Zavraždily ho Spojenými státy vycvičené a financované eskadry smrti, zatímco u nás si lidé mysleli, že USA jsou garantem svobody a demokracie.
  Mgr. Michal Macháček, Ph.D., historik:Máme doklady, že na začátku roku ´89 Pavel Tigrid, jeden z nejvýznamnějších představitelů československého exilu, navíc s úzkými kontakty na americké tajné služby, vydal ve svém časopise Svědectví článek na podporu prezidentské kandidatury [Václava] Havla, kterého i jinak propagoval. Jednalo se patrně o reakci na zprávy, že prezident Husák je na tom zdravotně špatně (…) Tigrid se proto snažil převzít iniciativu a dokonce nechal vyrobit takové odznáčky s nápisem „Havel for President“, které následně distribuoval.
  „Role a režie“ zahraničních zpravodajských služeb(co tomu předcházelo a následovalo) a samotné StB na události listopadu 1989 si zaslouží samostatnou kapitolu.Ale nezapomínejme na to,že spousta archivních dokumentů a materiálů nebyla dosud odtajněna.To svádí k nejrůznějším spikleneckým teoriím o listopadové revoluci.
  Nicméně by nemělo zapadnout ,že dohánění Západu (funkční instituce, vysoká životní úroveň pracujících, bohatý sociální systém…) je důsledek toho, že jsme tady zkoušeli alternativu kapitalismu…

 41. Jan P napsal:

  ČT včera vysílala pozoruhodný dokument o zákulisí moci před Listopadem z pohledu pamětníků – funkcionářů KSČ. Doporučuji.
  26. 11. 2019/ČT2/Epocha mezi srpnem a listopadem

  Někdy stačí ke svržení režimu, když všichni na dvě hodiny v čase obědové pauzy přestanou pracovat. Odmítnou se podílet na systému vykořisťování práce, na kterém všechny režimy včetně toho tehdy statně-socialistického stojí.
  ČMKOS @odbory
  Před 30 lety, tedy 27. listopadu 1989, se v Československu na dvě hodiny zastavila práce a začala generální stávka! Připravovaly ji stávkové výbory společně s OF a po stávce obvinily výbory ROH ze stávkokazectví a začaly organizovat nové, demokratické odbory.

 42. blade napsal:

  Jelikož G-bloger opět zbalil krámek, tak je to zde:

  Sirotci:
  Šojdrová jaksi nedokázala vysvětlit podle čeho by se poznalo že jsou opravdu oboustranní sirotci a podle čeho by se poznal věk dětí, když nemají doklady. Navíc česká velvyslankyně v Sýrii uvedla že adopce je nesmysl , neboť Sýrie neumožňuje adopci mimo Sýrii, že rozhodně by o ně bylo lépe postaráno v Sýrii, protože tam jsou velice silné široké rodinné vztahy …

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  Ust. § 805 Občanského zákoníku zní:
  (1) Dosáhlo-li osvojované dítě alespoň dvanácti let, je třeba vždy jeho osobního souhlasu.
  (2) Dříve, než se osvojované dítě vyjádří, soud je řádně poučí o účelu, obsahu a důsledku souhlasu s osvojením.

  >>> Jedna právníčka S.K se v tisku ptá:
  Ráčila se poslankyně Šojdrová vůbec těch dětí zeptat?
  Případně, jestlipak ví, že v Čechách existuje něco jako právní řád, který je potřeba dodržet?

  Takže:
  1) jedná se o státní humanitární akci, která leží 100% na bedrech státu a argumenty typu „adoptujte syrské sirotky“ se takové záležitosti vůbec netýká, protože prostě o ni nejde.
  2) jedná se o soukromou akci adopce jednotlivými rodiči a pak je zapotřebí naplnit literu zákona, včetně například proškolení adoptivních rodičů.
  Je mi líto, ale nic mezi tím není.

  Jo – je ještě jedna možnost, na ten právní řád se vykašlat úplně. Ale pak bych doporučovala toto provést globálně, proč jen ve směru k nějakým sirotkům… Konečně budeme moci jezdit v obci stovkou, z bank si brát peněz, co potřebujeme a vůbec, vypukne ráj na zemi. (Neříkejte mi, že jsem demagog. Právní řád má totiž takovou blbou vlastnost, že buď platí vůči všem nebo vůči nikomu…) >>> uvedla právnička S.K.

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  Ovčáčkův tweet: „Je odporné, že si někteří politici – hyeny, udělali beranidlo z nic netušící a nevinné padesátky syrských sirotků …“ je na místě.

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  Integrace muslimů do křesťanských zemí je navíc i z velmi dlohodobého pohledu naprosto katastrofální ve srovnání s jinými etniky. Dobře to ilustruje finská vládní zpráva o 20-ti letech pokusů o integraci jednostlivých etnik ve Finsku. Informace o ní i ji samotnou v anglištině najdete zde:
  https://kechlibar.net/2017/03/03/bezenci-a-finsko/

  Závěr studie:
  Tenhle druh migrace nejen, že stárnoucí Evropě nepomůže. Ten ji ekonomicky potopí daleko rychleji, než by se potopila sama.

 43. Jan P napsal:

  Před třiceti lety byla zrušena vedoucí úloha KSČ a ideologie marxleninismu. A postupně ji nahradila vedoucí úloha maximalizace zisku a ideologie volného trhu s jeho neviditelnou rukou.

 44. blade napsal:

  Paradoxy po pádu komunistů 🙂
  Po 11/89 byli pozváni na očumováni Bílého domu jen > komouši zvolený Havel a bývalý komouš či StBák Babiš. Další pozvánka dlouho a dlouho nebude.

 45. blade napsal:

  Kde je nejlevněji?

  https://youtu.be/8B1rri9qJ9c

  Určitou roli hraje DPH, ale pořád řetězce v Česku mají 100 až 200% marže. I při v Česku oblíbených „slevách“ mají pořád velké marže 🙂

Leave a Reply