Blog Jihlavských listů

Jan Schwarz
54- Emeritní patriaarcha Cčsh a unitářský pastor, nyní po havárii na kole odpočívá v Třebíči a vzpomíná, jak objel na kole po hranicích Československo a stavil se v Užgorodu, poslední kniha, kterou jsem napsal - Tajemné dveře do domu Bible, (nakl. Alfa 2010)

Seménka pravdy

Jan Schwarz | Sobota, 9. 11. 2019 v 8:34

V hrobce starověkého egyptského vládce našli archeologové kromě jiného i misku s obilím, pokusili se obilí zasít a k překvapení všech ta tisíce let stará zrna vzešla. Ta zpráva mi utkvěla v paměti a vzpomněl jsem si na ni, když se mě jeden známý s úsměškem ptal, jak se může moderní člověk řídit zastaralými biblickými názory.
Mlčel jsem. Vždyť i v mém životě byla doba, kdy jsem považoval slova Písma za překonaná a neživotná, taky mně se zdála Bible nesrozumitelná a plná mýtů a ptal jsem se, proč ještě dnes věřit zprávě o potopě světa, k čemu jsou trouby, bořící zdi Jericha, a jak mohl Jozue zastavit slunce v dolině Ajalón po celý den, ale pak jsem prožil chvíli osvícení, a zakusil jsem, jak chutnají zrnka pravdy, ukrytá v Bibli na tisíce let, aby v mém srdci vzešla podobně nečekaně jako zrna obilná z faraónovy hrobky.
Jenže, jako je slunce a měsíc, světlo a tma, láska a nenávist, touha i lhostejnost, i tahle pravda má dva konce. Stačí si domyslet moudrý příběh, v němž se ďábel prochází s andělem a uvidí člověka, jak se shýbnul a cosi zvedl ze země. – Co našel? – ptá se znepokojeně ďábel a anděl mu radostně říká – Ten člověk právě prohlídnul a objevil kus pravdy. A já nedovolím, abys’ mu ji zase vzal. – Nevadí, – zahučel ďábel zlověstně a pak se zachechtal – nechám ho z té částečky pravdy vybudovat jediné a neomylné náboženství.
Jeví se mi tedy, že pravda prší k zemi jako seménka ke vzklíčení v našem srdci, je na člověku, jestli je v sobě zaseje a nechá růst, anebo je udusí duchovní pýchou, či je dokonce v teologickém snažení kříží a neuchopitelnou Boží moudrost mísí s lidským názorem, zda se postaví na místo Boha a Tvořivé tajemství, plynoucí z věčnosti, domýšlivě vysvětlí a překroutí svým rozumem.
Otevírám proto s uctivostí Knihu knih, vybírám zrnka Boží pravdy a žiju z nich, snažím se někdy umlčet rozum a nechat promluvit i srdce, a učím se snášet výsměch těch, kteří žasnou sami nad sebou a srdce nosí v řetězech, kteří vykládají s jistotou, jak a z čeho Bůh tvořil svět, kteří znají odpověď na každou otázku… snad jednou najdeme odvahu, abychom si přiznali, že nevíme tolik, co jsme si mysleli, přátelé semének pravdy, které jsme třeba právě nyní tiše zaseli.

104 komentářů k článku “Seménka pravdy”

 1. Jan P říká:

  Blade,tvrdíte nesmysly a bláboly.Běžte si konečně už odpočinout a dovzdělávejte se.Orientovat se v tom neumíte především vy.Když si tou Wikipedii pomáháte,což není na škodu,tak ji prosím čtěte alespoň pořádně !
  Liberál Macron žádnou ,,moderní pokrokovou levici“ nepředstavuje!
  Socialista Mélenchon a jeho hnutí Nepoddajná Francie představuje radikální neautoritářskou levici.

  Záslužný text, vyvracející zažrané mýty.
  „Stejně jako v USA také u nás vzniklo slovo neomarxista coby pojmenování nepřítele v malém okruhu krajní pravice s neonacistickými sklony a postupně se usídlilo ve veřejném prostoru. V Česku tento termín zavedli neonacisté, kteří v letech 2009–2019 provozovali web White Media. Byla to „skupina radikálních autorů bojujících proti rakovině národa, neomarxismu, včetně řady vzniklých metastáz“. Mezi „neomarxisty“ řadili všechny, kdo podporovali multikulturalismus, antirasismus, pozitivní diskriminaci menšin, genderovou rovnost a další témata levicového liberalismu.“
  11.08.2020|Esej Michaela Hausera: Plíživá konzervativní revoluce a neomarxismus!Novinky.cz

 2. Jan P říká:

  …na zemi nezáleží, Hong Kong, USA, Německo, Franice, Česko,všude policie v první řadě chrání mocné a bohaté. A když je „potřeba“, je brutální a násilná. Pomáhat a chránit = vládnoucí elity a oligarchy- tak je to správné, tak to má být.

  „Chicago se změnilo ve válečnou zónu. Rabování a stovka zadržených . BLM a připosraná policie. Kdy konečně dodrží Trump slovo a bude se střílet? Nikdy,je to nabubřelej trotl,no emerickej prezident.
  Česká policie je na tom podobně,technopárty monitorovat,letní kino zakázat a nejlépe fízlovat na internetu.“

  Jenže v dnešním zpravodajském článku,který publikoval Washington Post se píše něco jiného.Že by redakci Washington Post ovládali neomarxisté ?
  „Víkendové události ukazují, že dlouhé a horké léto amerických pouličních protestů a násilí neskončilo a Trump – který postavil svou kampaň na znovuzvolení na obrazech měst v plamenech a obavách zločinců – se snaží vydělávat.“
  11.08.2020|Nepokoje v Chicagu a Portlandu ukazují, že americké protestní léto není zdaleka u konce|The Washington Post

 3. blade říká:

  JaneP. je směšné pokud jako extrémní levičák, anarchista a především žvanil neznáte Notre ennemi, le capital. Ucpěte si vědomostní mezery wikipedisto, a2larme, šafroide, pehenzisto.

  Píšete – „Mohl jste mě klidně nazvat: „zasraný komouš“ Proč jste to neudělal?“

  O.K. plním přání >>> Zasraný komouši, buduj vlast posílíš mír! 😉

  Dle Godwinova zákon jste diskusi prohrál.

  Zazvonil zvonec a diskuse je konec.

 4. Jan P říká:

  Umění diskuse je nám evidentně cizí, zato umění hádky ovládáme na výbornou.
  Asi je to tím, že jsme jen blbej komunista (proč bych vám to vymlouval).
  No vidíte,že to jde.Teď by měl mít z vás architekt (opožděný bojovník proti komunismu) radost.Jaký jste autentický pravičák: Zasraný komouši,…

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I