Blog Jihlavských listů

Jan Schwarz
54- Emeritní patriaarcha Cčsh a unitářský pastor, nyní po havárii na kole odpočívá v Třebíči a vzpomíná, jak objel na kole po hranicích Československo a stavil se v Užgorodu, poslední kniha, kterou jsem napsal - Tajemné dveře do domu Bible, (nakl. Alfa 2010)

O pravé víře

Jan Schwarz | Pátek, 22. 11. 2019 v 8:30

Za svůj život jsem poznal řadu lidí, kteří se mi představili jako proroci a vyslanci jediného boha a vyprávěli mi o víře, svědčili o její výlučnosti a chtěli mě k ní vést, činili si nárok na můj čas, na mé myšlení, záliby, peníze a vlastně na celý další život, žádali o mou pozornost a poslušnost a horlivost a taky bezmeznou důvěřivost, ale mě vždy odradila různost samozvaných věrozvěstů, každý z nich hovořil o jiném a přece stejném bohu a všichni se dušovali a zaklínali a křižovali a dokazovali, že jejich víra je ta jediná možná, nenahraditelná, osvícená a pravá, a skutečně všechny dohromady nedávaly smysl a vyvracely jedna druhou, což mě vedlo k vlastnímu hledání, a protože bych se nerad dopustil stejné chyby, nikomu nic nepodbízím, jen shrnu své snažení, a komu se to nechce číst a zamýšlet se nad tím, má právě možnost, vážení.
Pravá víra neznamená věřit v zázraky, svátosti a obrazy, nýbrž poznávat jediný zákon, který se hodí pro celý svět a všecko živé stvoření, tedy i pro lidi.
Pravá víra nepotřebuje chrámy, ozdoby, zasvěcující a často nesrozumitelné formule, nádheru a ozdoby, tisícová shromáždění a zpěvy davu, právě naopak, skutečný Bůh vchází do srdce člověka ve skrytu, v tichosti a v osamění.
Někdy mi připadá, jako by se věřící člověk chtěl Bohu zalíbit svou výřečností, kaskádou zbožných slov, nekonečnými frázemi modliteb a slavnostními obřady, a přitom ho chce jen falešným uctíváním uplatit a oklamat. Boha však nelze uplatit, natož oklamat, a kdo tak činí, klame jen sám sebe.
Pravá víra není v tom, že člověk ví, kdy se má postit, kdy chodit do kostela, kdy koho poslouchat a jaké modlitby odříkávat a číst, ale v tom, že žije dobrý život a všecky se učí milovat a s lidmi jedná tak, jak by si přál, aby i oni jednali s ním.
Spinoza, Tolstoj, Schweitzer i Kant a další moudří věděli, že pravá víra je zatím skryta v zárodku, že záleží jenom na nás, na lidech, jestli se jí podaří uchovat, jestli mezi námi zahyne, nebo se zítra v našem srdci rozvine, přátelé již dnes probuzení, avšak nikým a k ničemu nenuceni; pravá víra nás objevuje láskou.

31 komentářů k článku “O pravé víře”

 1. Svatopluk Beran říká:

  TESAT DO KAMENE, ALE DRŽÍ SE TOHO PŘEDEVŠÍM TI CO TENTO SVĚT ORGANIZUJÍ? NEBO SE TO POŽADUJE JEN PO NÁS, TAK JAKO V CÍRKVI V HISTORII DOPOSUD?

 2. grycz říká:

  V NOVEM ROCE 2019

  BUDE UZÁKONĚM
  DEN ANONYMŮ

  NAVRHUJTE DATUM

 3. grycz říká:

  V NOVEM ROCE 2019

  BUDE UZÁKONĚN

  DEN ANONYMŮ

  jako den pracovního klidu.

  NAVRHUJTE DATUM

 4. grycz říká:

  oprava viz.shora

 5. Dvořák říká:

  Co třeba den,kdy hrdina ZG vyměnil službu u PTP za studium VŠ?!

 6. blade říká:

  grycz vypni si Caps Lock mordyjé kopyto (!)

 7. blade říká:

  Kopyto grycz má i tu opravu letopočtu blbě, vyměň si prášky 🙂

 8. grycz říká:

  Manželce kancléře muži zasílají nahé fotky. Baví je anonymita, vysvětluje sexuoložka
  ———————————————————————————————————
  „Věřím pouze těm statistikám, které jsem sám zfalšoval.“ – Winston Churchill
  Věřít máme pouze tomu co jsme zažili:
  Rok 1945 osvobození armádou SSSR + USA
  1948 Únorový puč dirigovaný SSSR
  1968 konec pozor,
  ne jihlavského, ale pražského jara
  Ruská zima njenom u nás, ale i v DDR
  1989 občané DDR lezou v Praze přes plot
  PS-ák si vybere co se mu hodí,
  U architekta je tomu podobně že ?
  Máme 30. výročí konce kolonialismu
  Takže se zásadně a jedině vykašleme
  NA POTRAVINY, U NICHŠ NEVÍME KDO A PROČ JE VYRÁBÍ
  Autentické je zamyšlení Mudr. Hofhanzlové a
  LISTOPAD 1989 PROPUKL V JIHLAVĚ
  AŽ TÝDEN !!!
  PO DEMONSTRACI V PRAZE
  „Více na https://www.e15.cz/magazin/listopad-1989-propukl-v-jihlave-az-tyden-po-demonstraci-v-praze-853327
  Listopad 1989 propukl v Jihlavě až týden po demonstraci v PrazeTomáš Blažek 11. listopadu 2009 • 10:31 var author = ‚Tomáš Blažek‘; Revoluční nálada se do Jihlavy dostala opožděně. První jiskry solidarity s Prahou vznikly mezi vysokoškoláky. div#ads-widesquare td{ background:transparent; margin:0px; padding:0px; } if(typeof _SAS === ‚object‘) _SAS.ad({site:’E15′,pos:’Rectangle480-1′,type:’article‘}); Fáma, že při zásahu policie proti studentům na Národní třídě v pátek 17. listopadu 1989 byl ubit student Martin Šmíd, působila výbušně i v Jihlavě. Byla překročena mez toho, co byli lidé ochotni odumírajícímu totalitnímu režimu tolerovat. Jenže zde byli toho dne na okresním výboru KSČ ve vší spořádanosti přijati nejlepší studenti okresu. Po revoltě ani stopy. Na vysoké to začalo První ohnisko revoluce vzniklo už následujícího dne v prostředí tehdejší jihlavské pobočky brněnské Vysoké školy zemědělské, kde se studenti scházeli v učebnách už o víkendu 18. a 19. listopadu. Radili se, jak na pražskou protistudentskou represi reagovat. „Protože jsem měl v té době syna na brněnské architektuře, prvně jsem volal tam. Studenti vysokých škol si přes víkend vyměňovali informace a domlouvali se na protiakci. Nebyl internet, nebyly mobily, a tak se šířily informace často i značně zmatečné,“ vzpomíná Zdeněk Laštovička, kterého 17. listopad 1989 zastihl jako pedagoga zmíněné vysokoškolské pobočky. V pondělí poté ještě Jihlava spala. Aktuální informace z Prahy a Brna sem proudily pomalu a to ještě jen do akademických kruhů. Změna přišla v úterý 21. listopadu ráno, kdy studenti vysoké školy vstoupili do stávky. A v ohlase na zprávy o každodennních a stále sílících demonstracích v Praze se shromáždila hned ráno skupinka studentů také před jihlavskou střední průmyslovou školou.“

  ČLÁNEK MÁ VELKOU ILUSTRAČNÍ FOTOGRAFII AUTORŮ SAMETOVÉ REVOLUCE V JIHLAVĚ

  S ANOMYMY JE TO NAOPAK:
  Manželce kancléře muži zasílají nahé fotky. Baví je anonymita, vysvětluje sexuoložka.

  BAVÍ JE ANONYMITA

  Zdeňka Gryce nikoli,
  Tak se zase dobře ANONYMNĚ pobavte…

 9. grycz říká:

  PS. „Baví je anonymita, vysvětluje sexuoložka“

  A můj skromný názor je,
  že anonymita a alkohol umožňuje sprostotu a nevázanost:

  1. XXXXX říká:
  Neděle, 15. 9. 2019 v 9:44
  A můj skromný názor je že Gryc je čurák.

 10. Berka říká:

  LISTOPAD 1989 PROPUKL V JIHLAVĚ
  AŽ TÝDEN PO DEMONSTRACI V PRAZE

  Ale národní hrdina a vedoucí regionální disident – Ing. arch. Gryc Zdeněk dělal v Jihlavě revoluci už 18.11.

  Bohužel ve své příslovečné nebetyčné skromnosti svůj nedávný lyricko-epický příspěvek, v němž barvitě očima přímého účastníka horečnaté události toho dne popisuje, před pár dny smazal.

  Je to škoda, děti by se o něm měly učit ve školách.

 11. blade říká:

  Njn. … je to mazal a navíc i ten (cituji) „… čůro“ 😉

 12. blade říká:

  Ono je úplně jedno jestli je mazal, kopyto i ten úd anonymní či neanonymní nick „grycz“.
  Vlastně sám se tu v JL prezentuje anonymně pod nickem „Zdeněk“ a „grycz“, to jsou dohromady se „Zdeněk Gryc“ (důchodce) tři anonymní identity.

  G-blogere, že si tam dáš něčí fotku a napíšeš k ní nějaký doprovodný slint ještě neznamená, že jsi opravdu ten Zdeněk Gryc, důchodce a architekt. Na tom fotu je spíše účastník festivalu Prague Pride.
  Ten nick „G-bloger“ by Ti slušel víc.

  Další tvůj blog, ale již pod nickem „G-bloger“ bude mít jistě velký úspěch, zkus to 🙂

 13. grycz říká:

  VŠIMNÉ I DŮSLEDNÁ CENZURA – anonyma
  Rudých buněk mozkových si zaslouží pozornosti:
  Takže:

  „grycz“ v redakci JL při nepovedeném opakovaném při přihlašování
  „Zdeněk Gryc“mám na křestním listu
  Ing. arch. Zdeněk Gryc mám na diplomu
  Kdo je blade | 2019-11-23 12:25:28 | Reagovat ?
  Po vložení slova do vyhledávače:


  Blade II

  Blade 2: Bloodhunt
  (pracovní název)
  USA / Německo, 2002, 112 min
  zobrazit všechny obsahy
  • Když Blade (Wesley Snipes) v předchozím díle opustil svého nejlepšího přítele Whistlera (Kris Kristofferson) měl za to, že je mrtvý. Došlo však ještě k něčemu daleko horšímu. Whistler byl infikován upířím virem. O tom však Blade nemá ani tušení. Našel si nového společníka, který si říká Scud (Norman Reedus) a je expertem na antiupíří zbraně všech typů. Společně křižují nocí a zdá se, že je likvidace upírů baví více, než kdykoli předtím. Jako blesk z čistého nebe je tak zasáhne zpráva, že Whistler je zadržován kdesi v Praze a není na tom zrovna nejlépe. Blade neváhá ani sekundu, protože přijít na pomoc příteli je pro něj samozřejmostí, i když to znamená proniknout hluboko do týlu nepřátelských linií. Boj s nemilosrdným protivníkem začíná a Praha se brzy zalije krví…(oficiální text distributora)

  Jestli je „blade“ rytíř je nejisté, jisté je že jeho rudé buňky mozkové byly naformátovány tak,
  aby se mohl stát jako PS-ák velitelem čety.

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
  Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

  Do PS se mohli dostat soudruzi po velmi důkladném prokádrování:
  Obou rodičů v jejich zaměstnání
  Uličního výboru KSČ v bydlišti
  Kádrováka ve škole, nebo v zaměstnání.
  Dokumenty-kádrové materiály, kde je uvedeno:
  „povýšení četaře Zdeňka Gryce na poddůstojníka je ze státního zájmu nežádoucí“
  se podařilo získat velmi složitou cestou z Vojenské správy Jihlava, kde mi pluk. Raždík při mém vyřaďování z armády do nich neumožnil přímo nahlédnout, ale přikázal zde přítomnému důstojníkovi, který musel sedět na druhé straně stolu, aby mi je bez možnosti osobního nahlédnutí takto skrytě přečetl.
  Fotokopie se začerněnými podpisy mi poslal osobním dopisem z Generálního štábu dne 7. února 1996 generál puručík Ing. Jiří Nekvasil. V něm uvedl: “ v poskytnutých kopiích posudků jsou jména znečitelněna, by nedošlo k porušení čl. 10 listiny odst.3 Lidských práv a svobod.
  Plné jméno s hodnostmi je doplněno podpisouvou šifrou vlastní rukou.
  S tím jsem se nespokojil ve snaze zjistit jak a proč jsem osobně a naše rodina, vadila za totáče režimu a poslal další žádost:

  Ministerstvo obrany ČR

  Vážená paní ministryně,

  dne 20. 2. 1994. jsem požádal Okr. voj správu v Jihlavě o vydání originálů, nebo kopií mých kádrových materiálů. Zejména těch, které psali kádrováci a uliční výbory na mne a mé rodiče.
  V podání byla také žádost o prošetření náhlých úmrtí pana Kastnera a pana Rejtárka, která nastala údajně v rámci jejich vojenské služby.
  Dne 21. 2. 1995. , kdy byla ukončena moje branná povinnost jsem předal své podání přímo do rukou náčelníka Okr. Voj. Správy plukovníka E. Raždíka. Na jeho písemné pozvání z 28. 2. 1995 jsem ho dne 2. 3. 19995 ve 14 hodin navštívil a podal v této věci vysvětlení.
  Protože se ve věci nic nedělo, požádal jsem znovu dne 28. 11. 1995. MO ČR, ministra Viléma Holáně. Ke své žádosti jsem přiložil původní text který jsem předal při svém vyřazení plukovníku Raždíkovi. Kancelář MO ČR mi 4. 12. 1995 pod č. j. : 81 427 – 1, potvrdila doručení žádosti s tím, že ji předává k řešení Generálnímu štábu AČR.
  Náčelník gen. Štábu generálporučík Ing. Jiří Nekvasil mi 7. 2. 1996 pod č. j. : 30001/9 odpověděl
  “ v poskytnutých kopiích posudků jsou jména znečitelněna, by nedošlo k porušení čl. 10 listiny odst.3 Lidských práv a svobod“
  Jaká byla snaha o vysvětlení dvou tragických úmrtí, na které jsem ve svém podání upozornil nevím.
  Paradoxem zůstává, že chráněni jsou či byli kolaboranti, pisatelé kádrových posudků. Doufám, že se od této doby změnila situace natolik, že jména a organizace pisatelů těchto dokumentů není třeba chránit.
  Závěrem žádám a prosím u vydání dokumentů o naší rodině v úplných a barevných fotokopiích s ohledem na podpisy a razítka KSČ. S pozdravem:

  Ing. arch. Zdeněk Gryc
  mobil:
  e-mail:
  Přiloženo: Původní podání na Okr. voj. správu z 20. 2. 1994.
  Podání na MO ČR z 4. 12. 1995.
  Odpověď gen. Nekvasila ze 7. 2. 1996. s přiloženou ukázkou posudku KSČ
  —————————————————————————————————-
  JE TO I TATO STORY, KTERÁ VYTVOŘILA OPOVRŽENÍ K ANONYMNÍM PISATELŮM

 14. blade říká:

  Blade chrání lidi před krvelačnými bestiemi jako je anonym „Zdeněk“ či „gryzc“ 🙂

 15. blade říká:

  ANONYM Gryc … stále kvoká, stále kvoká 😉
  Ono je úplně jedno jestli je mazal, kopyto i ten úd anonymní či neanonymní nick „grycz“.
  Vlastně sám se tu v JL prezentuje anonymně pod nickem „Zdeněk“ a „grycz“, to jsou dohromady se „Zdeněk Gryc“ (důchodce) tři anonymní identity.
  G-blogere, že si tam k blogu dáš něčí fotku a napíšeš k ní nějaký doprovodný slint ještě neznamená, že jsi opravdu ten Zdeněk Gryc, důchodce a architekt. Na tom fotu je spíše účastník festivalu Prague Pride.
  Ten nick „G-bloger“ by Ti slušel víc.
  Další tvůj blog, ale již pod nickem „G-bloger“ bude mít jistě velký úspěch, zkus to :o)

 16. blade říká:

  O pravé víře:

  https://frastan.webnode.cz/_files/200000293-8036281339/O%20prav%C3%A9%20v%C3%AD%C5%99e,%20Kniha%20prvn%C3%AD.pdf

 17. grycz říká:

  NE – VÁŽENÍ. . . ANO – NYMOVÉ,

  už jste vícekrát psali,

  „blá-bol“

  nebude číst:

  „Bla-de“

  Vidím Gr-yc,
  tak n-ic,
  kašlu na jeho kvokání, že ?

  Raději se podívám co aktuálně našla kamarádka v odpadkovém koši
  PENTAGONU,
  Tedy přímo od pramene:

  1. blade říká:
  Středa, 20. 11. 2019 v 9:52
  Válečná seménka:
  Podle CIA Amerika utratila na zničení SSSR celkem 13 bilionů dolarů.
  1941 – 1945 – Zatímco sovětská vojska bojovala s nacistickou armádou, Američané a Britové dělali to, co dělají obvykle – teror. Systematicky ničili civilní obyvatelstvo Německa, čímž ukázali, že nejsou o nic lepší než nacisté. Toto bylo děláno ze vzduchu pomocí kobercového bombardování měst, která neměla nic společného s válkou a válečnou výrobou: Drážďany, Hamburk. V Drážďanech bylo během jedné noci zabito přibližně 120 000 – 250 000 civilistů, většina z nich byli uprchlíci.

  Jo, to je zpráva,

  STUDENTI V HONGKONGU PŘECE NIKOHO NEZAJÍMAJÍ, že ?
  CO DĚLALI PŘED 30 LETY TAKÉ NE, že ?

  Co o tom napsali anonymové ?

  nic,

  jenom kvoká a kvoká
  více-kráte, že ?

 18. blade říká:

  ANONYM grycz … stále kvoká, stále kvoká … stále kvoká, kvoká … stále kvoká, stále kvoká 🙂

  grycz modla >>> https://slideplayer.cz/slide/11467670/

  G-blogere, dál si tu plky kvokej, ale raději sám >>> to aby jsi náhodou z toho všeho, v nadcházející době adventní neutrpěl, prokristapána, nějaké to sebepoškození.

  Hezký advent 🙂

 19. Zdeněk Gryc říká:

  ZAMYŠLENÍ “O pravé víře”PS-áka

  Soudruzi,
  kam jsme to k čertu, po 30 letech od přestřižení drátu,
  s českými děvčaty v domácnostech – USA dopracovali:

  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích

  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.

  Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

  blade říká:
  Pondělí, 9. 9. 2019 v 13:00
  Jinak vůbec neznáte dnešní vysokoškolský život.
  Např. jedna moje kámoška je třetí měsíc v USA na au-pair a při tom dělá a přemýšlí na vlastní práci o psychologii člověka.

 20. Zdeněk Gryc říká:

  TO JSOU TY AKTUALITY:

  Zařiďte, ať Čína ukončí věznění oponentů a obchod s orgány, vyzývají poslanci vládu a Zemana
  Dnes 11:46
  Renáta Bohuslavová, Novinky
  FacebookTwitter
  Česká vláda a prezident Miloš Zeman by měli vyzvat Čínu k ukončení pronásledování a zabíjení politických vězňů a porušování lidských práv. S iniciativou přichází skupina poslanců z řad KDU-ČSL, Pirátů, TOP 09, STAN a ODS, kteří mají i podporu kulturních osobností, jako je herec Jan Potměšil či violistka Jitka Hosprová. Poslanci chtějí výzvu prosadit do sněmovního usnesení, při předchozím pokusu ovšem neuspěli ani s tím, aby se o tématu debatovalo.

  Zařiďte, ať Čína ukončí věznění oponentů a obchod s orgány, vyzývají poslanci vládu a Zemana

  „Máme s Čínskou lidovou republikou velmi čilé obchodní a diplomatické vztahy a pokud tam dochází k věznění politických oponentů a náboženských a etnických menšin, tak se k tomu musíme postavit,” řekl lidovecký poslanec a iniciátor aktivit Vít Kaňkovský.

  Poslanci z opozičních klubů KDU-ČSL, Piráti, TOP 09, STAN a ODS připravili usnesení, v němž požadují po české vládě a prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyzvali Čínu k okamžitému ukončení pronásledování a věznění občanů na základě jiné víry nebo politických názorů.
  Jednat by o něm chtěli příští úterý. Na minulé schůzi Sněmovny se to nepodařilo, otevření tématu zablokovalo hnutí ANO a ČSSD.

  Umírají konkrétní lidé
  Opoziční poslanci upozorňují i na obchod s orgány v Číně. „Skrývají se za tím konkrétní lidé, kteří byli zabiti a jejichž rodiny ani nevědí, kde mrtví leží. Nejsou to žádná abstraktní lidská práva, ale zabíjení a ještě obrovský byznys,” řekla na tiskové konferenci Pirátka Olga Richterová.
  Podle poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové je nutné si situaci připomínat právě proto, že Česko má s Čínou aktivní diplomatické a obchodní vztahy.
  „Je dobře, abychom si připomněli, že je to ta Čína, se kterou obchodujeme,” uvedla.

  Čína mě mučila, chtěla znát roli Británie v hongkongských protestech, tvrdí bývalý člen konzulátu

  Šéf STAN Vít Rakušan dodal, že se v rámci vztahů s Čínou nemůžeme omezovat pouze právě na ekonomické zájmy.
  „Nedostáli bychom tak tradici naší země a nedostáli bychom po třiceti letech tradici

  Václava Havla.

  Právě z ní těžíme, a to, že ještě máme nějak renomé,
  je jeho zásluhou, a ne té současné garnitury,”
  připomněl Rakušan
  odkaz disidenta a prvního porevolučního prezidenta.

 21. blade říká:

  G-blogerem proklamovaní KDU-ČSL, Piráti, TOP 09, STAN a ODS by se měli především zamyslet nad jejich žalostnými výsledky voleb i toho protlačovaného Drahoše, a nevrtat dětinsky do Číny.

  Pokud je tam je dle tvrzení G-blogera prokazatelný obchod s orgány nechť podá na patřičná místa oznámení i s důkazy či o tom informuje např. senátora Lásku, ten je v oznámeních zběhlý a jistě pomůže.

 22. Zdeněk Gryc říká:

  „např. senátora Lásku, ten je v oznámeních zběhlý a jistě pomůže.“

  Doufejme, že nejenom on by měl pozvednout hlas proti zejména proti TU-ZEMSKÝM zločinům PS-áků.

  Platforma evropské paměti a svědomí tvrdí,
  že případy zabíjení lidí na hranicích byly zločiny proti lidskosti a jsou tím pádem nepromlčitelné.

  Střelba bez trestu
  Na československých hranicích s Rakouskem a Německem zemřelo v dobách komunismu 282 lidí, kteří chtěli prchnout na Západ. Za střelbu do lidí byli po změně režimu odsouzeni čtyři pohraničníci, vojáci základní služby. Jejich velitelé, natož komunističtí vůdci trestu unikli. Platforma evropské paměti a svědomí tvrdí, že případy zabíjení lidí na hranicích byly zločiny proti lidskosti a jsou tím pádem nepromlčitelné. Podali proto trestní oznámení na vedoucí představitele komunistického režimu, mimo jiné Lubomíra Štrougala, Miloše Jakeše a Petra Colotku. Reportáž natočil Mirek Petráček.

 23. blade říká:

  >>> „Podali proto trestní oznámení na vedoucí představitele komunistického režimu, mimo jiné Lubomíra Štrougala, Miloše Jakeše a Petra Colotku.“ >>>

  G-blogere to je již tři roky staré viz. – https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/promlcene-ciny-za-zabiti-nemcu-na-hranicich-celi-trestnimu-oznameni-jakes-i-strougal_201608261246_akottova

  Snad je odsoudí dříve než jim dědouchové pomřou 😉

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  Horší je, že náš neumětel MZV Pochetříček neumí řádně vytelefonovat ani zahraniční cestu (podnikatelskou misi). I ten Sulcák, magor řeporyjský, si s tím neví rady a nedokáže mu pomoci 🙂
  NSZ (jmenovec prezidenta Zemana) dnes hloupým novinářům řádně připomněl, že v našem právním řádu existuje presumpce neviny i nějaké ty zákony o ochraně osobnosti. To zas bude v médiích kvikotu 🙂

  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  No nic G-blogere, hezky si tu příspěvkuj a bloggumuj. Také balím krámek. Měj hezké svátky.

  Sejdeme se u voleb! 🙂

 24. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený a milý pane presidente Václave Havle,

  to byste koukal jaké nadávky a obscénnosti anonymové po Vaší smrti vymysleli.
  Je škoda, že zde nejste.

  Pouze umělec Vašeho formátu by mohl napsat výstižné drama ze současnosti:

  „PARADOXY PO 30 LETECH“
  VELITEL ČETY TOTALITNÍ POHRANIČNÍ STRÁŽE
  PROKÁDROVANÝ A OZBROJENÝ SLOUHA TOTALITY
  OBVIŇUJE ARCHITEKTY Z KOLABORACE

  Nebo jenom jednoho, který oponuje sprostotám na Václava Havla ?

  Neotravuj. Pořád ti ještě nestačí, že tvé umanuté bláboly admin maže ?
  čtenář | 2016-11-08 16:49:33 | Reagovat
  ——————————————————————-
  „Ale, no tak babičko, pan prezident Havel je také jenom člověk a má lidské potřeby !“ Babička: „Ne a ne a ne! Dozví se to Fero Fenič, nazve tu moji kadibudku Pamětní síní Václava Havla a já budu chodit s..t do kopřiv !“
  čtenář | 2016-10-04 19:18:18 | Reagovat
  ——————————————————————–
  Než domyslel, seděla mu na klíně sexy dvacítka. „Tak to si dám líbit, teď už potřebuju jen jedno: pořádného …“ (určitě víš co, Zdendo, začíná to na Č). Než domyslel, byl tam Havel.
  čtenář | 2016-10-04 09:25:51 | Reagovat

  /jaký je rozdíl mezi krejonem a samopalem/

  „např. senátora Lásku, ten je v oznámeních zběhlý a jistě pomůže.“

  Doufejme, že nejenom on by měl pozvednout hlas proti zejména proti TU-ZEMSKÝM zločinům PS-áků.
  Platforma evropské paměti a svědomí tvrdí,
  že případy zabíjení lidí na hranicích byly zločiny proti lidskosti a jsou tím pádem nepromlčitelné.
  Střelba bez trestu
  Na československých hranicích s Rakouskem a Německem zemřelo v dobách komunismu 282 lidí, kteří chtěli prchnout na Západ. Za střelbu do lidí byli po změně režimu odsouzeni čtyři pohraničníci, vojáci základní služby. Jejich velitelé, natož komunističtí vůdci trestu unikli. Platforma evropské paměti a svědomí tvrdí, že případy zabíjení lidí na hranicích byly zločiny proti lidskosti a jsou tím pádem nepromlčitelné. Podali proto trestní oznámení na vedoucí představitele komunistického režimu, mimo jiné Lubomíra Štrougala, Miloše Jakeše a Petra Colotku. Reportáž natočil Mirek Petráček.

  Anonymové – četař pohraniční stráže + „čtenář“ alias „pozorovatel“ nyní „km“
  se snaživě v desítkách, či spíše stovkách komentářů, za použití pochichtávání, šmajlíků, kvokání,

  ve štafetě anonymů s rudými mozkovými buňkami a výrazivem typu:

  XXXXX říká:
  Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
  ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
  Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat. Meleš, meleš a meleš ale vo hovně. Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.
  „Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.
  A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.“

  XXXXX říká:
  Sobota, 30. 1. 2016 v 13:34
  Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest.
  Ale koho to kurva dneska zajímá?

  anonymně obviňovat architekty:

  kteří navrhovali jako zaměstnanci Státního projektového ústavu na příkaz převodové páky

  cyklisty:

  – ředitele „nahoře hrbit, dole šlapat“,

  administrativní budovu OV KSČ Jihlava, nyní magistrát.

  Museli být vybráni tak, aby ředitel uspěl a mohl zůstat na svém místě!!!

  Sedlák, Gryc, Baueršíma /přístavba domu politické výchovy/,

  kteří za pomoci krajonů navrhli budovu za kterou se nestydí a která bude sloužit ještě dlouhá léta.

  Vaše služba soudruhu četaři PS skončila,
  Vaše kamarádka jela dělat služku do USA,
  kde má Václav Havel bustu.

  Váš peleton s rotací anonymů léta opakovaně vyhrožuje:

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“

 25. Berka říká:

  Sedlák, Gryc, Baueršíma – kolaboranti.

 26. Zdeněk Gryc říká:

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?
  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem, tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy. Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky. Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…
  Masturbuj raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie – a nebo možná nad legendárním výtiskem Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout, ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.
  —————————————————

 27. Zdeněk Gryc říká:

  NĚJACÍ DALŠÍ KOLABORANTI ?

  Pokud ano,tak rychleji,
  odjíždím do Brna,

  kde bych se rád účastnil aktu,
  kdy dcera kriminálníka a mého profesora Rozehnala
  bude kmotřenkou knihy.
  —————————–
  Dne 5. 11.19. na výročí FA
  Vzpomměla a popsala zatčení svégo profesora Fuchse.
  Kterému byla přítomná.
  Fuchs byl osouzen podmíněně.
  Její otec na 4 roky.
  —————————-

  Milá paní architektko,

  Podle domluvy posílám bodový scénář večera – co asi můžete očekávat za dotaz.

  Velmi děkuji, že se k nám připojíte,

  srdečně zdravím a těším se v pondělí 2. prosince po 16. hodině,

  Renata Vrabelová

  Bodový scénář (návrh)
  Petr Svoboda: přivítání, představení Viktora Bezdíčka
  Viktor Bezdíček: stručné představení knihy a účastníků

  Renata Vrabelová: navázání na představení knihy, zdůvodnění výběru kmotrů

  Vladimír Šlapeta: O vlivu profesorů brněnské FA na generaci 60. Let.

  Petr Svoboda klade otázky:
  Milan Jaroš plus Lukáš Žentel
  Řada fotografií v knize je focena nad úrovní terénu, zpravidla z budov veřejných institucí, hotelů. Jak těžké bylo na stanoviště proniknout. Máte nějakou veselou příhodu z fotografování?

  Eva Rozehnalová
  Prof. Rozehnal jako učitel ovlivnil několik generací architektů, ovlivnil i velkou část autorů staveb publikovaných v knize. Brněnská Fakulta architektury aktuálně slaví 100. let – myslíte, že je co slavit a na co navazovat?

  Josef Němec
  Brno je věhlasné secesní architekturou a funkcionalismem? Může se poválečná architektura poměřovat s těmito nejslavnějšími obdobími? A umíme kvalitní poválečné stavby dostatečně chránit?

  Viktor Bezdíček
  Praha moderní I-IV, Brno moderní I-II, co bude následovat?

  pokud bude přebývat čas:
  Renata Vrabelová
  Výběr – jak je těžké vybrat ty nejzajímavější stavby, aby se autor zavděčil čtenářům? A je snazší psát o stavbách, kterým je půlstoletí, nebo o těch současných?

  Vladimír Šlapeta
  Většinu autorů staveb jste osobně znal. Která z osobností pro Vás byla či je nejinspirativnější?
  Krátce po revoluci se stalo, že jste byl děkanem fakulty architektury v Praze a v Brně stejnou pozici zastával Ivan Ruller – jaká byla Vaše spolupráce?

 28. Dvořák říká:

  Dočteme se o tom aktu v krimi rubrice?

 29. Zdeněk Gryc říká:

  Brno moderní II – Velký průvodce po architektuře 1949–2000

  V pondělí 2. prosince v 17 hodin se v přednáškové budově MCMA v Brně uskuteční slavnostní uvedení nové knihy z vydavatelství Paseka. Křtu se zúčastní celý autorský tým ve složení Renata Vrabelová, Vladimír Šlapeta, Milan Jaroš a Lukáš Žentel.

  Úlohy kmotrů se ujmou Eva Rozehnalová a Josef Němec.

  Dějinné peripetie druhé poloviny 20. století zanechaly na tváři moravské metropole možná překvapivě pestrý otisk. Stopy sorely nacházíme na sídlištích brněnských předměstí, zářným příkladem bruselského stylu je hotel Continental, za jednu z nejúspěšnějších českých architektonických realizací byla označena brutalistní budova Ingstavu ve Štýřicích. Proslulý kampus Masarykovy univerzity v Bohunicích, radnice v Žabovřeskách či Moravská zemská knihovna dokládají ozvěny hnutí hightech, postmoderny i dekonstruktivismu. Druhý díl úspěšného průvodce po brněnské architektuře představí slavné i méně známé stavby. Hesla opět doprovázejí fotografie zachycující současný stav budov, publikace obsahuje přehledné mapy s vyznačenými objekty a medailonky architektů.

  Datum vydání: 06.11.2019
  Formát: 130 x 230 mm
  Počet stran: 248
  ISBN: 978-80-7432-920-3

  Vyšlo s podporou Magistrátu města Brna

  Renata Vrabelová – Vladimír Šlapeta – Milan Jaroš – Lukáš Žentel

  Architektka Renata Vrabelová (1959) se od roku 2000 zabývá propagací moderní architektury a udržitelného stavění. Je editorkou řady publikací o brněnské architektuře 20. století, od roku 2016 pracuje v Metodickém centru moderní architektury ve vile Stiassni v Brně. Uznávaný historik architektury a vysokoškolský pedagog Vladimír Šlapeta (1947) působil od sedmdesátých let do současnosti v mnoha vedoucích funkcích (Národní technické muzeum v Praze,ČVUT) a je autorem řady publikací o moderní architektuře. Milan Jaroš (1979) je stálým fotografem časopisu Respekt. Jeho práce získaly řadu ocenění v soutěžích Czech Press Photo, Frame, Unicef Photo Award, Unicredit Photo Award. Lukáš Žentel (1976) se od studií na pražské FAMU soustřeďuje na fotografie architektury. Zároveň externě pracuje na sbírce portrétů pro Pamět národa.

 30. Jan P říká:

  Moderní betlém made in (nejen) USA: Nejznámější migranti: Marie, Josef a Ježíšek separovaní ve drátěných celách za ostnatým drátem, Ježíšek zabalený do izolační fólie a reflektor lágru září jako Betlémská hvězda.
  December 9, 2019/CNN/A church nativity scene depicts Jesus, Mary and Joseph as refugees separated in cages

 31. blade říká:

  Dnes ve Sněmovně Hamáček a vláda palec nahoru, ale opozice to je naprostá katastrofa bez výjimky 🙂

  Babiš hned v úvodu polopatisticky vše vysvětlil, že by to i ten největší pablb pochopil, hned po něm vystoupil Rakušan a kladl dotazy, jako by si při projevu premiéra odskočil. Něco jako novináři na tiskovkách. Nějaký hošík od Pirátů se zase navážel do Vojtěcha, že jim již tři týdny neodpověděl na 37 pirátských dotazů. >>> No, něco neuvěřitelného, co tam darmožumpa předváděla.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I