Koho vlastně ten Kronospan žaluje ?

Zajimavou úvahu napsal v hojné diskusi k žalobě nadnárodního gigantu na občana/zastupitele  na sociálních sítích jeden z jihlavských advokátů :

„…….vidim zde jistou podobnost s výroky pana prezidenta o Ferdinadu Peroutkovi. Tim samozrejme nenarážím na pravdivost, ale na otázku, kdo je vlastně připadně odpovědný za výroky, zda pan Tomanec jako občan, nebo pan Tomanec jako zástupce obce. “

Advokát dále píše, že nezná detaily žaloby, takže nyní mu je poskytnu takto veřejně, protože je to podle mého názoru zajimavá polemika. Kronospan totiž v žalobě popisuje, že čtyřech údajně nepravdivých výroků jsem se dopustil, doslova,  zároveň jako  (a) občan Jihlavy, (b) aktivní člen vedení města, (c) člen odborné pracovní skupiny pro „aktivity Kronospanu“ , zřízené na úrovni náměstka primátorky  města Jihlava, (d) člen Fóra Jihlava, které kultivovaně pracuje pro město Jihlava a distancuje se od statusu pouhého debatního kroužku a (e) osoba s praxi ve stavebnictví.

Takhle to pěkně poskládali.  Ovšem já osobně v tomhle mám vcelku jasno.  Jsem na prvním místě zvolený zastupitel našeho města a v první řadě tedy hajim zájmy občanů svého města. Podobně jako jiný zastupitel, také zvolený občany, Rostislav Habán, musí v první řadě logicky hájit především zájmy svého zaměstnavatele  protože je zaměstnán jako VRCHNÍ EKOLOG FIRMY KRONOSPAN…přece – koho chleba jíš, toho píseň zpívej ? Což se projevilo například tak, že musel vědět o poslední letošní černé stavbě Kronospanu  a jako občan nesplnil svojí zákonnou stavbu a neoznámil to.

Takže z toho je ale názorně vidět, jak různý může být pohled na výkon mandátu zastupitele.

 

17 Responses to “Koho vlastně ten Kronospan žaluje ?”

 1. blade napsal:

  Dne 4.srpna 2014

  INSPEKCE JE NA KRONOSPAN KRÁTKÁ, FIRMA LIMITY NEPŘEKRAČUJE.

  „Ročně se zabýváme přibližně desítkou oznámení na činnost podniku, zejména pak v letních měsících,“ přiznal ředitel havlíčkobrodského inspektorátu Vítězslav Novák.

  Jenže jak dodal, firma legislativu neporušuje, do všech stanovených limitů množství vypouštěných látek se v pohodě vejde. „NABÍZÍ SE OTÁZKA, JAK PŘÍSNĚ JSOU TY LIMITY NASTAVENY. ALE TO JE VĚC ZÁKONODÁRCŮ“ dodal Novák. Inspektoři tak nemají důvod začínat s Kronospanem jakékoliv správní řízení.

  Zdroj:
  http://regiony.impuls.cz/pozar-a-dym-v-kronospanu-v-jihlave-drs-/vysocina.aspx?c=A150209_190935_imp-vysocina_kov

 2. Jan P napsal:

  Arogance investorů, porušování zákonů, černé stavby, bezmoc (či lhostejnost) úřadů, devastace životního prostředí,zkorumpovaní zastupitelé … Jak z toho ven ?

 3. Josef Fejinka napsal:

  Jó arogance podniků nezná mezí. Pamatuji, že ŽĎAS dělal také pěkné prasárny. Namontoval na komín odlučovače prachu-popílku a přes noc to pouštěl ven. Ráno jste šli k autu a za stěrači byla vrstva kuliček spečeného popela.

 4. jihlavák napsal:

  Lhostejnost? Lid je tím všeobecným nepořádkem, možná až „bordelem“ tak unaven, že nejde ani protestovat. V podstatě by musel po náročné práci pořád někam chodit a dožadovat se věcí, který by měly být samozřejmostí, měly by je řešit státní orgány. Úřady vám jen sdělí, že jsou krátcí, případně doprava kouří víc a jede se dál. Čím jsme si s tou revolucí vlastně pomohli :-))).

 5. Jan P napsal:

  Fejinko a jihlaváku,položme si konečně otázku,kdo v téhle zemi vlastně vládne ?
  Řekněme si to upřímně:My běžní občané a ve volbách zvolení zastupitelé jako autor blogu to rozhodně NEJSME.Máme zde vládu firem,oligarchů a uhlobaronů.

 6. jihlavák napsal:

  Tak to je zřejmé dlouhodobě. Ekonomka Švihlíková správně řekla: korporace ročně vyvádí z ČR až půl bilionu ročně a naši milí demokratičtí politici, často kavárníci, řeší jízdné pro mladé a důchodce zdarma v částce 6 miliard. To by rádi zrušili, hlavně s jejich poslaneckým přijmem ve výši čtvrt milionu měsíčně. Stejně tak Bureš, pobírá nekonečné množství dotací, přitom se chlubí, jak pomocí EET narovnává podnikatelské prostředí, kolik vybral miliardy navíc, ale o vyšším zdanění nadnárodních korporací nechce ani slyšet. Z pracujících lidí systém nadělal pacholky a oslíky otřes se. Nyní celkem chápu, proč se dostanou k moci lidi jako Gottwald a bolševici, případně se nabízí otázka, jestli pár lidí nesedělo v 50 letech právem, něco jako boží mlýny.

 7. Jan P napsal:

  Česká republika je jednou z 12 zemí EU, které odmítly pravidlo, které by firmy donutilo zveřejnit, jaké mají zisky a kolik kde odvádí na daních. Ostuda.
  29. 11. 2019/theguardian.com/12 EU states reject move to expose companies‘ tax avoidance

 8. Berka napsal:

  Jane P – ale kdo teda toho Babiše (to je přece taky oligarcha) a spol. zvolil, když ne my (myšleno ne my dva osobně, ale my, češi) ?

 9. Jan P napsal:

  Berka,dobrá otázka.Kdo jsou voliči Babiše(ANO) ?
  Sociologický průzkumy (máme zde 40 % znevýhodněných občanů) mluví jasně.Převážně se jedná o bývalé voliče ČSSD a KSČM.Se strukturou elektorátu volícího kapitál, to jest že chudí a znevýhodnění volí proti svým zájmům, v případě Česka Babiše, tak koho mají volit? Oprávněně znechuceni ČSSD, částečně KSČM? Mají pro jeho volbu zcela racionální důvody(ekonomické ukazatele). Jak o tom psal ve svém článku o levici a populismu Michal Hauser, tak v podstatě volbu nemají…

 10. Berka napsal:

  Jasně, ale pořád si ho (bohužel) zvolili demokraticky. Nikdo jim volbu nenařídil a nikdo by je za „nevolbu“ neperzekuoval. V tom je ten problém. Dřív jsme mohli skrytě nadávat na komunisty a k volbám jsme pod hrozbou osobních postihů museli. Díky „demokracii“ ale opozici tento argument vyrazili z ruky. Lidé si ty oligarchy a globalisty a ilumináty, nebo jak se všechna ta havěť jmenuje, zvolili svobodě a demokraticky.

  Z toho je mi smutno. Na z toho, že ti lidé vládnou světu, ale z toho že jim polovina lidu ještě nadšeně tleská…

 11. Jan P napsal:

  Doplňující odpověď :Kdo drží kapitál u moci?

  ODS a TOP09 u vlády jsou jednou z hlavních příčin úspěchu Babiše. I když odhlédnem od toho, že dohromady nemají potenciál ani poloviny hlasů ANO, tak je naprosto zcestné je chápat jako nějaké menší zlo a záchranu demokracie. Jen jiná cesta do asociální vlády zajímavých skupin.
  Pokud dojde k ekonomickému útlumu, případně až se nějaký ten český miliardář začne chovat ještě hůř(…) než Babiš (a Kellner už vystrkuje růžky, už teď si vodí prezidenta), tak to tu odskáčeme. Respektive to odskáčí ti nejslabší, jenže to je podle sociologických průzkumů 40 % tohoto národa! Někoho se to ale zřejmě netýká a možná mu to je jedno, co s těmi znevýhodněnými bude.
  Ten elektorát,který drží u moci kapitál má jistě složitou strukturu. Naprosto souhlasím s tím:že jsou to zejména ony maloměšťácké (pseudo)elity obecně, bohatší část střední třídy, který vytvářejí poptávku pro onen kapitál a udělají mnohé pro to, aby o si mohly dovolit druhé, třetí auto, aby nepřišly o druhý dům, který draze pronajímají nebo ho nechávají prázdný, zatímco jiný je třeba na ulici, protože stát jim to umožňuje atd atd.Konzervativní strany od středu do krajní pravice: u nás např. nově vzniklou Trikoloru, KDU-ČSL, konzervativní proud ODS, v Polsku třeba PiS.
  Sociolog Daniel Prokop ve velmi zajímavém rozhovoru pro ČRoPlus s naprosto zásadní pointou:Babiše nejde porazit apelem na ochranu demokracie, ale jen vizí řešení palčivých společenských problému, jako jsou regionální nerovnosti, nedostupnost bydlení a kvalitního vzdělání apod.

 12. Moi napsal:

  To s tím opíráním do Habána dlouhodobě nechápu. Není to náhodou právě velká výhoda? Mít člověka, co je hlavní ekolog ve firmě o které máme pochybnosti mi přijde jako nejlepší cesta k dialogu a konstruktivnímu řešení problému.
  Proč se ale nemůžu ubránit dojmu, že současné vedení města nechce s nikým moc diskutovat?

 13. jihlavák napsal:

  Tak nám zase zfraží vodu. SVAK údajně moc potřebuje peníze na investiční akce v obcích, takl podojí Jihlaváky.Přitom v Jihlavě kam se kopne, tam je problém. Z článku je patrné, že nové vedení radnice se SVAKEM zakopává válečnou sekeru. Takže si troufnu říci, vůbec v tomhkle bordelu, bajbaj stamilony, který měla Jihlava dostat. Oni si udělají kompromis a vy oslové budete nekompromisně platit a platit a platit. Zlatí komunisti, prej se za nich turecky hospodařilo :-).

  https://www.obcasnik.eu/svak-jihlavsko-zdrazuje-pitnou-vodu-potrebuje-financovat-investice/

 14. Miroslav Tomanec, Ing., MBA napsal:

  To Jihlavák : přece byste nevěřil dezinformačnímu serveru …. jako vždy polopravdy : pravda že SVAK zdražuje vodu, lež že … vy oslové budete nekomromisně platit. Takže přesná polopravda…

 15. Dom napsal:

  Nerozumím tomu, jak může Kronospan žalovat zastupitele obce, ve které sídlí. Myslím si, že vládnete na radnici trochu moc nedemokraticky a autoritářsky, podobně jako Babiš v Praze a že se jim to v Kronospanu nelíbí (to nikomu). Vyřešit to jde ale 100 způsoby a tohle je nejhorší z nich. V tomto ale stojím za Vámi. Pokud jim teď neukážete, že máte na městě nějaké páky, tak už nikdy. Je jedno co…vyškrtnutí opravy silnice nebo ákaz odpočení cokoli…do nich!

 16. blade napsal:

  No vida, že nejsou tak křišťálově čistí jak se prezentují. Přidal bych alespoň dvě nuly. Zakleknout na zákonodárce, aby zpřísnili limity i flastry. V Rakousku by si ti pokutovaní takové čuňačiny nedovolili !

  takovhttp://www.cizp.cz/Za-vyrobu-OSB-desek-v-rozporu-s-povolenim-dostala-firma-z-Jihlavy-pokutu-160-tisic-korun.html

Leave a Reply