Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO

Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21

převzato:
„Nemocnice Nové Město na Moravě vydává knihu k osmdesátému výročí svého založení.
Původně byl v plánu pouze almanach, nakonec vznikla kniha 80 let jsme vám nablízku aneb Příběh novoměstské nemocnice. Zájemci ji seženou hned na pěti místech. Tři jsou v Novém Městě na Moravě a dvě ve Žďáře nad Sázavou.
„Poznáte příběhy lidí, kteří nemocnici budovali, kteří v ní pracovali a pracují. Již 80 let je lidem tato nemocnice nablízku, i proto jsme se rozhodli připomenout a přiblížit všechny důležité události a okamžiky její existence i z doby, kdy se o její stavbě teprve začalo uvažovat. Publikace čerpá informace nejen z různých doložených písemných pramenů, ale také ze vzpomínek a příběhů současných a bývalých zaměstnanců. Tak ožívá historie, která se píše každým dnem znovu a znovu. Věříme, že kniha udělá radost. Doufáme, že by to mohl být i pěkný dárek pod vánoční stromeček,“ řekla ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.
Autorkou knihy je tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková. „Skládat střípky z historie nemocnice tak, aby to byl příběh, který bude čtenáře bavit a napínat, bylo velké dobrodružství. Knihou jsem chtěla vzdát hold všem, kteří nemocnici tvořili a kteří ji tvoří. Publikaci jsem skládala jako puzzle asi rok, byla to dřina, ale snad čtenářům udělá radost. Moc děkuji všem, kteří při téhle dobrodružné práci pomáhali.“
Kniha je v prodeji hned na pěti místech. V novoměstské nemocnici na recepci chirurgie a v nemocničním bufetu. „Pokud si zájemci dorazí koupit knihu k nám do nemocnice, dostanou k ní dárek v podobě pera s nápisem připomínajícím 80. výročí založení nemocnice,“ říká tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková. Další prodejní místo v Novém Městě je Informační centrum v Horáckém muzeu. Knihu prodává také knihkupectví Gabriela Šemrincová ve Žďáře nad Sázavou a knihkupectví Kanzelsberger také ve Žďáře nad Sázavou. Stojí 240,- Kč.
Nemocnice pamatovala i na slavnostní představení knihy 80 let jsme vám nablízku aneb Příběh novoměstské nemocnice.
„Knížku symbolicky přivítáme na světě na adventním koncertu BROLNu v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě 15. prosince v 16 hodin.
—————
Pokud vše dobře dopadne, kmotrou knihy by měla být dcera architekta Bedřicha Rozehnala, který nemocnici v roce 1937 navrhl, paní Eva Rozehnalová.
————–
Koncert pořádáme společně s Českým rozhlasem Vysočina,“ zve na adventní koncert i křest knížky její autorka a tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.“
————————————-
Profesor Bedřich Rozehnal byl odsouzen v inscenovaném procesu na 4 roky žaláře.
V lednu 1960 nastoupil do vězení,
byla mu zabrána polovina bytu a jeho dcera vyhnána do Jihlavy.
Jako dcera kriminálníka nemohla být v Jihlavě zaměstnána ve Státním projektovém ústavu.
Profesor Rozehnal je autor Hospodářského pavilonu psychiatrie.
Podrobnosti jsou v publikaci 111 let Psychiatrie Jihlava.
————
První publikace byla uveřejněna v „Moravském příteli lidu“ 17. 4. 1938.
Hospodářský pavilon Zemského ústavu choromyslných, 1938 – 1942.
/v současnosti: Pavilon č. 6. Ředitelství a hospodářský pavilon/.
Autor: Prof. Dr. Ing. Arch. Bedřich Rozehnal.
————
Již v roce 1938 byla jihlavská veřejnost v tisku seznámena jednoduchými a výstižnými slovy s jeho záměrem. Pavilon slouží dodnes, je dokladem solidnosti, nadčasovosti a funkční kvality jeho architektury. Není toho mnoho, co je dnes možno dodat k článku doplněnému podélnými fasádami, uveřejněném v „Moravském příteli lidu“ 17. 4. 1938.
„HOSPODÁŘSKÁ BUDOVA
ZEMSKÉHO ÚSTAVU CHOROMYSLNÝCH V JIHLAVĚ
V nejbližších dnech se započne se stavbou hospodářské budovy v zemském ústavu choromyslných v Jihlavě. Ústav choromyslných jest zemským úřadem velkoryse založen na velmi krásném pozemku při státní silnici do Brna a postupně dobudováván. Hospodářská budova jest provozně dokonala vyřešena sestává z kuchyně, prádelny, společenských místností jídelen pro lékaře a bytů pro personál. Situována jest při hlavní příjezdové cestě v blízkosti stávající kotelny a jest architektonicky včleněna do komplexu pavilonů. -Ve spodním přízemí jsou po jedné straně průchodné pasáže, sklady a chladírny pro kuchyni spojené nákladním výtahem s prostorami kuchyně, po druhé straně jest příjem a výdej prádla. Ve středu pasáže jest umístěno hlavní schodiště , vedoucí k jídelnám společenským místnostem. -V přízemí jest prostorná kuchyně se všemi vedlejšími místnostmi, řeznictvím a pekárnou, vybavená moderním a hygienickým strojním zařízením. V prádelně prochází špinavé prádlo přes třídírnu, pračky, odstředivky a kalandry do sušárny, správkárny a žehlírny, a skladu čistého prádla a výdejny, odtud se vydává na jednotlivá oddělení. Postup jest plynulý, nekříží se . postranním schodištěm jsou přístupny byty pro personál. Projekt vypracoval architekt Ing. B. Rozehnal z Brna, který vyřešil dokonale nejen složitý provoz budovy tím, že dobře oddělil od sebe jednotlivé provozní celky, ale dal budově také čistý a jasný architektonický vzhled. Budova bude sloužiti 1300-1500 lidi a její celkový rozpočtový náklad bude činiti asi 4, 500. 000 Kč.“

30 komentářů k článku “80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  „Nemocnice Nové Město na Moravě vydává knihu k osmdesátému výročí svého založení.

  Jejím autorem je blízký přítel sochaře Vincence Makovského, Bedřich Rozehnal.
  Oba to byli naši profesoři na FA v atelieru na Rybářské ulici v Brně.
  ——————————————————————————
  Sochař Vincenc Makovský se narodil Novém Městě na Moravě
  Sochař Vincenc Makovský byl prvorozeným synem řezníka Vincence Makovského a jeho ženy Jindřišky, rozené Zvolánkové.
  Během studií na reálném gymnáziu v Novém Městě na Moravě ho lákalo malířství.
  Po maturitě musel roku 1918 nastoupit do rakousko-uherské armády, po skončení války a vzniku ČSR byl roku 1919 demobilizován a ihned se přihlásil na pražskou Akademii výtvarných umění, kterou absolvoval roku 1926. Během studií pracoval v malířských ateliérech Jakuba Obrovského a Karla Krattnera a v sochařských ateliérech Bohumila Kafky a Jana Štursy. Po pražském studiu dostal stipendium francouzské vlády a v letech 1926–1930 pracoval u Antoina Bourdella v Paříži. Po návratu z Francie se usadil v Brně, ale v letech 1931–1939 pobýval v Praze.
  Za 2. světové války žil ve Zlíně. Pomáhal zde zakládat Školu umění (dnes Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti), kde byl vedoucím oboru tvarování strojů a nástrojů (dnes průmyslový design), později na škole vyučovali i Makovského žáci. Jako člen ilegálního Národně revolučního výboru inteligence se účastnil odboje. Po osvobození se vrátil do Brna a stal se docentem modelování na Fakultě architektury Vysoké školy technické, v roce 1947 jejím profesorem. V roce 1946 byl zvolen řádným členem České akademie věd a umění. V roce 1952 získal profesuru na Akademii výtvarných umění v Praze.
  Zemřel 28. prosince 1966 v Brně a 3. ledna 1967 byl pochován na evangelickém hřbitově v Novém Městě na Moravě. V rodném městě je po něm pojmenováno Gymnázium Vincence Makovského. Jeho jméno nese také náměstí v Brně-Žabovřeskách a lávka přes řeku Svitavu v Brně-Obřanech. Na domě na Mlýnském nábřeží č. 17 v Brně-Obřanech je plaketa připomínající, že zde žil v letech 1945–1966.
  • busta prezidenta T. G. Masaryka před Základní školou T. G. Masaryka v Pudlově (dnes m. č. Bohumín-Pudlov) a na náměstí Prezidenta Masaryka v Kunraticích u Prahy
  • busta prezidenta T. G. Masaryka v arkádovém dvoře Vídeňské univerzity
  • heraldická postava lva na Pražském hradě
  • socha u pamětní desky obětí EF VUT v Brně, Antonínská 1
  • socha prezidenta T. G. Masaryka před Základní školou TGM v Bystřici nad Pernštejnem
  ————————————————————————————————————-
  Vincen Makovský byl sochařem TGM
  Jeho syn Zdeněk Makovský je sochař Václav Havla
  . . . aktuální vástava:
  Vila Stiassni zve na výstavu: Havlova architektura
  Vila Stiassni → Akce → Vila Stiassni zve na výstavu: Havlova architektura
  ________________________________________
  Vila Stiassni zve na výstavu: Havlova architektura
  Výstava
  • vila Stiassni v Brně ()
  • 13. 12. 2019–16. 12. 2019
  • 10.00–17.00
  ________________________________________

  Václav Havel pochází ze slavné stavitelské rodiny. Jeho děd vyprojektoval a vybudoval palác Lucerna, jeho otec kromě jiného vilovou čtvrť Barrandov a slavné Barrandovské ateliéry. Životní pouť Václava Havla se však ubírala zcela jiným směrem. Přesto jeho zásluhou vznikla řada významných stavebních počinů – zejména na Pražském hradě, ale nejen tam.
  Výstava představí jeho spolupráci se světově známými architekty Evou Jiřičnou, Bořkem Šípkem nebo Josefem Pleskotem,
  dotkne se nejznámějších staveb Havlů stavitelů i osobnosti Václava Havla.
  Expozici doprovodí plastiky a kresby Zdeňka Makovského.
  Výstava vznikla ve spolupráci s vydavatelstvím Foibos Books, Knihovnou Václava Havla a Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97.
  Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kra

 2. blade říká:

  BREXIÍÍT – Jak to bude s těmi fake news v ČT a vůbec v mainstreamových médiích, kde nám tvrdili, že drtivá většina Britů si odchod z EU nepřeje?

  Bude velká několikadenní omluvná kampaň anebo tito největší lháři pojedou dál „po svém“?

  🙂

 3. Zdeněk Gryc říká:

  Veliteli, tento blog není o EU, že ?
  ——————————————
  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!
  —————————————–
  Velitel nepochopil,

  Že tenhle blog je monotematcký:

  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO
  Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21

  PŘÍMO K NĚMU

  1. blade říká:
  Pátek, 13. 12. 2019 v 8:17

  CO ?

  Nebo jste vy, nebo Vaše rodina, nikdy nebyli v nemocnici ?

 4. Zdeněk Gryc říká:

  Veliteli, tento blog není o EU, že ?
  ——————————————
  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!
  —————————————–
  Velitel nepochopil,
  Že tenhle blog je monotematcký:

  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO
  Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21
  ———————————————————–
  PŘÍMO K NĚMU

  1. blade říká:
  Pátek, 13. 12. 2019 v 8:17

  CO ?

  Nebo jste vy, nebo Vaše rodina, nikdy nebyli v nějaké nemocnici ?
  ——————————————————————-
  Kterou navrhoval můj laskavý učitel,

  kriminálník

  Profesor Rozehnal,

  Je fakt, že jeden z pavilonů Jihlavské nemocnice,
  Nyní zbourané, navrhl také můj profesor

  Bohuslav Fuchs.

  Předseda Evropské rada urbanistů.
  který byl odsouzen podmíněně,
  protože kolegové na zasedání v Paříži
  by se dost divili, kde se FUCHS sedí.

  30 let už si proto Zdeněk Gryc váží

  VÁCLAVA HAVLA

 5. blade říká:

  Stojí v dešti, v očích pláč,
  jeho neštěstí, jméno láska má.

  Život klíží, nemá pevný bod,
  pod ním, propast temná, není přes ní most.

  Je to blázen jen, je to blázen jen,
  architekt – důchodce, slouha KSČ jen.

 6. Zdeněk Gryc říká:

  tento blog nejedná o veliteli čety PS-áků „Blade“
  ale o výročí :
  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO
  Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21

 7. Zdeněk Gryc říká:

  TEDY O TOM,
  ŽE DNES DCERA KRIMINÁLNÍKA.

  VYHNANÁ DO JIHLAVY V ROCE 1960
  Z UKRADENÉ POLOVINY BYTU V BRNĚ DO JIHLAVY
  POKŘTILA KNIHU:

  „80 let

  jsme vám na blízku
  aneb Příběh novoměstské nemocnice.“

  Obdivuje drzost poezie četaře PS-áka.

  Křest knihy v galerii N.M. byla pro návštěvníky
  nejen emocionálním, ale i krásným zážitkem.

  Byli to hudebníci Evžen Plocek,atd.
  kteří intervencemi u t“aky presidenta“ Novotného,
  mohla mít tatínka doma po 1a půl letech,
  nikoli po 4. na které autora nemocnice N.M. odsoudila totalida,

  kterou na zadrátované hranici hlídal:

  „blade“

 8. Zdeněk Gryc říká:

  PS. omluva 2 a půl letech.

  Tedy doba,kterou dokáže ocenit řidič po 2 hodinách čekání v zácpě na dálnici,že?

 9. blade říká:

  Stojí v dešti, v očích pláč,
  jeho neštěstí, jméno láska má.

  Život klíží, nemá pevný bod,
  pod ním, propast temná, není přes ní most.

  Je to blázen jen, je to blázen jen,
  architekt – důchodce, slouha KSČ jen.

 10. zdeněk Gyc říká:

  blade:

  Síla nesmrtelnosti…
  duše člověka…
  srdce hrdiny!
  Blade
  četač PS-ák
  + básník
  je nesmrtelný bojovník, napůl člověk a napůl upír, bojující proti rozmáhajícímu se upírskému podsvětí, které se snaží postupně vyhubit celou lidskou rasu. Díky svým nadpřirozeným schopnostem je Blade tím posledním, kdo stojí mezi upířím lordem Deaconem Frostem (Stephen Dorff) a jím zosnovanou zkázou světa a všeho lidského.

  jak se zdá si nevšimnul,že blog má název:

  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO

 11. blade říká:

  Je to blázen jen, je to blázen jen,
  architekt – důchodce, slouha KSČ jen.

 12. blade říká:

  NEMOCNICE ZA MOCNÁŘSTVÍ

  https://youtu.be/fZO6sxZhteg

  E-recept pro G-blogera:
  Úplná dieta, dvakrát denně vypláchnout žaludek a jednou za den klystýr, ale pořádný, až bude volat všechny architekty, aby se to jeho bláznění leklo a vyběhlo … 😉

 13. zdeněk Gyc říká:

  pokud by „blade“
  dovolil dovolil bych si přiípomenout že blog je:

  pokud by básník,
  veliel čety PS-ák po 30 letech
  od přestřižení jeho milovaných
  ostnatých drátů
  zásluhou
  kriminálníka
  VÁCLAVA HAVLA,
  tak bych si dovolil uvést k názvu blogu:

  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO
  Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21

  včerejší vernisáž knihy:

  „80 let jsme vám nablízku
  aneb Příběh novoměstké nemocnice“

  za hojné účasti obyvatel města
  byla krásným zážitkem,

  v sále byla busta profesora Rozehnala
  od sochaře Martínka,
  žáka místního rodáka
  Vincence Makovského,

  jehož syn Zdeněk

  uspořádal krásnou výstavu

  HAVEL ARCHITEKT

  vernisáž bude publikována nejenom v rádiu Vysočina,
  pod jehož patronací se konala

 14. zdeněk Gyc říká:

  AUTOBIOGRAFICKÝ PORTRÉT:

  „Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.“

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

  ——————————————-

  Je advent soudruhu četaři PS-áku
  proč se pořád trápit,
  že Vám HAVEL
  PŘESTŘIHL DRÁTY

 15. Zdeněk Gryc říká:

  Encyklopedie nenávisti
  která ilustruje

  ZEMANOVU DOBU

  je na vedlejším blogu:

  „KOLIK PROCENT MUŽŮ SNILO O TOM, ŽE NĚKOHO ZAVRAŽDÍ »

  v dalším blogu by mohl být uveden autobiografický text ze stránky 14 a 15 uvedené knihy.

  JAKÁ JE NADĚJE

  ŽE TLAM- PAČ

  PS-áka

  nebude opět nenávistně vyřvávat ?

 16. blade říká:

  Koukám, že jste zralý na více tuplovaných klystýrů.

  Vtip a pravdu motat s nenávistí … hmm … v blogu vede monolog se svým blogem … hmm, to jsou věci,
  ale nebojte Ježíšek Vám přinese slona 😉

  Hezký advent s rozjímáním nad stavopětiletkami.

 17. Zdeněk Gryc říká:

  JEŽÍŠEK a HUSÁK

  Přežili totáč s odřenýma ouškama:

  1/ HUSÁK
  Po komunistickém převratu v roce 1948 byl zpočátku politicky úspěšný. Zůstal předsedou i poúnorového 9. Sboru pověřenců a zprvu také 10. Sboru pověřenců.[9] Zlom nastal roku 1950, kdy byl spolu s Vladimírem Clementisem, Lacem Novomeským a mnoha dalšími obviněn z tzv. buržoazního nacionalismu. V květnu 1950 ztratil post předsedy Sboru pověřenců. V únoru 1951 byl zatčen a v sobotu 24. dubna 1954 byl v tzv. procesu s buržoazními nacionalisty, souzenými za velezradu, sabotáž a vyzvědačství,[10] odsouzen za velezradu[11] k doživotnímu trestu odnětí svobody.[12] Po odsouzení čekal na přesun do věznice v Leopoldově v tajné věznici StB v prostorách bývalého Arcibiskupského gymnázia v Praze-Bubenči.[13] Byl jedním z mála obžalovaných, kteří při procesu nedoznali i přes mučení žádnou vinu, což mu pravděpodobně zachránilo život. Kvůli tomu, že po každém mučení nakonec odvolal své přiznání, se rovněž protáhla příprava procesu. Rozsudek nad ním byl vynesen až po Stalinově a Gottwaldově smrti, a to možná také přispělo k tomu, že unikl trestu smrti.

  A to přesto, že žáci RG Židenice se shromáždili na chodbě gymnásia, odkud,
  podobně jako v jiných podnicích odešla jednohlasná petice žádající popravu.

  2/ JEŽÍŠEK

  vedení Stavoprojektu svolalo někdy v 60 létech podnikovou schůzi
  ———————-
  Úplně nový Zákon o státním svátku, o dnech pracovního klidu a o památných a významných dnech, který opustil stávající koncepci svátků a nahradil ji novou, „lidově demokratickou“, vznikl v roce 1951.[66] Podle důvodové zprávy měl zákon „stanovit také v Československu — obdobně jako se to stalo v ostatních lidových demokraciích — státní svátek tak, jak to odpovídá cítění lidu a charakteru naší lidově demokratické republiky, pro jejíž vznik má rozhodující význam osvobození Československa Sovětským svazem.“ Jediným státním svátkem republiky československé byl jmenován 9. květen, výročí osvobození Československa Sovětskou armádou. („Státní svátky všech zemí připadají na výroční dny událostí důležitých pro vznik státu, resp. pro vznik jeho politicko-mocenské soustavy. […] Osvobození Československa Sovětskou armádou, které vyvrcholilo osvobozením Prahy dne 9. května 1945, má rozhodující význam pro vznik lidově demokratické republiky u nás. Proto se v nové zákonné úpravě prohlašuje za státní svátek Devátý květen. Také státní svátky všech lidově demokratických států ve střední a jihovýchodní Evropě připadají na výroční dny, kdy tyto země byly osvobozeny Sovětskou armádou.“) Dále pak bylo definováno šest dalších „ostatních dnů pracovního klidu“, kterými byly 1. leden (Nový rok), Pondělí velikonoční, 1. květen (Svátek práce), 28. říjen (Den znárodnění) a 25. a 26. prosinec (první a druhý svátek vánoční). Vedle toho byly definovány „významné dny“ 25. únor („den, v kterém v roce 1948 náš lid definitivně súčtoval s reakcí a jejími pokusy o mocenský zvrat v našem státě“), 29. srpna (Slovenské národní povstání; „kdy v roce 1944 slovenský národ se pokusil setřásti jho vlastního i německého fašismu“) a 7. listopad (Velká říjnová socialistická revoluce; „k jejímuž odkazu se také my hlásíme a víme, že nebýt jejího velkého světového vlivu a mobilisačního účinku, nebylo by došlo na sklonku prvé světové války k rozpadu Rakousko-uherské monarchie a k vytvoření samostatného Československého státu“) a „památné dny“ 5. července (slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj; „přinesli našemu národu pochodeň kultury z východu“) a 6. července (Mistr Jan Hus; „čímž se hrdě hlásíme k slavné kapitole našich dějin, k době husitství, kdy český národ stanul v čele tehdejších pokrokových duchovních proudů Evropy“).[67][65]
  Počet dnů pracovního klidu byl tak snížen z deseti na sedm. („Jak už bylo uvedeno, vyžadují budovatelské úkoly, před nimiž stojí náš pracující lid, aby počet dnů pracovního klidu byl upraven ve shodě s hospodářskými potřebami státu a aby bylo počítáno i s prodlouženými dovolenými, na něž mají všichni pracující zákonný nárok. Uvedený počet sedmi volných dnů v roce (mimo neděle) se kryje s úpravou v Sovětském svazu.“) Při projednávání k tomuto snížení podotkl poslanec Vácha, že „náš dělník a naši pracující nejsou tím nijak poškozeni. Naši pracující těší se nejdelším placeným dovoleným v celém světě.“[65]
  Bývalý státní svátek 28. října byl ponechán dnem pracovního klidu, byť již nadále nebyl státním svátkem („Česká a slovenská buržoasie poté, kdy uzmula pracujícím masám českého a slovenského lidu plody jeho boje za samostatnost a národní svébytnost, určila za státní svátek v Československé republice, napodobujíc francouzský vzor, 28. říjen, ten den, který si náš lid vybojoval, který mu tolik sliboval, ale nakonec po celém dlouhém období mezi dvěma světovými válkami tak málo dal.“); navíc již neoslavoval výročí vzniku republiky, ale jakožto Den znárodnění oficiálně připomínal výročí 28. října 1945, kdy bylo na manifestaci na Václavském náměstí ohlášeno znárodnění klíčových částí průmyslu, bank a pojišťoven na základě Benešových dekretů. („Tímto činem, umožněným historickým vítězstvím Sovětského svazu ve druhé světové válce a osvobozením naší vlasti Sovětskou armádou, se stala skutkem vůle lidu, prosazovaná v bojích trvajících po celá desetiletí. 28. říjen 1945 splnil tužby lidu a uskutečnil to, co po 28. říjnu 1918 vyrvala lidu buržoasie; v Československé republice se stal lid vládcem ve své vlasti a znárodněním učinil první rozhodný krok k socialismu.“) Zákon navíc umožňoval vládě pro jednotlivý rok přesunout den pracovního klidu připadající na 28. říjen na jiný den. (Oproti předchozí úpravě už tato možnost nadále neplatila pro ostatní volné dny.)
  ———————————–
  Leč ve Stavoprojektu jsme byli politicky na výši.
  Vedení svolalo plenární schůzi. V objektu nebyl tak velký prostor, tak se šlo v hlídaném štrůdlu,
  aby nedejbože se někdo vytratil, do zasedačky Plynárny ve Srázné.
  Tam byl předestřen návrh na zrušení Vánoc a Velikonoc,
  manželka ved. Dopravního inspektorátu soudružka Mikešová si tam vzala slovo.
  Vysvětlila, upřímně, zejména soudružkám, že tradiční sváteční úklid je vlastně diskriminace.

  Jestli se však odeslala patřičná petice na OV KSČ nepamatuji, spěchal jsem ujet pravidelných 10 km
  /pozor nezaměňovat s „čtenář/ na kajaku do loděnice Modety.
  Většinou jsem sedával vedle arch. Jirmusáka, taky už nevím jak to komentoval,
  na aktuální doptání to už nevypadá.

  Je ovšem fakt, že se to pod vlivem „šedou kolaborantskou svini“ málem povedlo,
  ale totáč netrval „tak dlouho, aby to mohlo fungovat“?

  Berka říká:
  Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34
  Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?
  Fridrich Ervín, narozen 4.01.1934, od roku 1971 evidován jako důvěrník, svazek č. 15566, správa StB Brno
  Háj Oldřich, narozen 12.01.1932, evidován nejprve jako tajný spolupracovník (spisová značka 806006), následně jako agent – svazek č. 18060, správa StB Brno
  Proč spoluzbabělci ? Prostě chtěli jet do Steyru, tak jeli. Účel světí prostředky. Gryc chtěl do Švédska, tak jel. Stačilo jen po návratu zajít na kafíčko, že…
  Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne. To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo.

  Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.

 18. blade říká:

  G blogere k adventnímu i svátečnímu rozjímání nad stavopětilatkami zkus následující:
  https://destilaty.heureka.cz/remy-martin-louis-xiii-0_7-l/?ppcbee-adtext-variant=ETA_test+7_Adtext-743&gclid=EAIaIQobChMIzPCP3qG95gIVlp3VCh2vYAi3EAAYASAAEgLql_D_BwE#o=2

  V Jihlavě lze ochutnat např. v restauraci Nika-atrium. Je to ranec, ale na světě jsi jenom jednou.

  Takže na zdraví! 😉

 19. Zdeněk Gryc říká:

  A M O N Y M U

  rytíři „blade“ se podařilo:

  TENTO BLOG:

  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO
  Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21

  DOKONALE ZASVINIT

  Autor by rád napsal něco o krásné vernisáži knihy
  a koncertu, který ji doprovázel.

  JE MOŽNÉ, ŽE BY OCHANA NAŠICH
  SOCIALISTICKÝCH HRANIC
  SI PŘESTALA AUTORA BLOGU
  OSOBNĚ VŠÍMAT

  A NAPSALA NĚCO PŘÍMO K

  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO ?
  ——————————————-

  AUTOR BLOGU JE POTĚŠEN
  JAK SI UMĚLCI VÁŽÍ:

  „Památce prezidenta a dramatika Václava Havla
  bude věnován adventní koncert souboru Hradišťan a Jiřího Pavlici,
  který se koná 18. 12. od 18 hodin ve Velké gotické síni jihlavské radnice.
  Soubor je typický vysokou uměleckou úrovní,
  širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem,
  který v počátcích vycházel zejména z lidové tradice.“
  ——————————————————————

  Mají cit a slušnost, podobně to bylo dáno,
  hudebníkům Josefu Páleníčkovi a Miloši Sádlovi – prosadit,
  že Rozehnal byl na základě dekretu prezidenta republiky Antonína Novotného propuštěn z vězení.

  Převzato:
  V roce 1960 byl ve vykonstruovaném procesu (spolu s Ing. Alexandrem Grimmem, Ing. Karlem Weingartem a Ing. Milošem Kočím) odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za údajné rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví (honorářové a daňové nesrovnalosti). Během pobytu ve vězení v Praze v Pankrácké věznici pracoval v tzv. „Basaprojektu“. Dva projekty z tohoto období byly realizovány. V roce 1962 se podařilo Rozehnalovým přátelům – mj. hudebníkům Josefu Páleníčkovi a Miloši Sádlovi – prosadit, že byl na základě dekretu prezidenta republiky Antonína Novotného propuštěn z vězení. V roce 1968 byl rehabilitován a v roce 1970 Nejvyšší soud zrušil původní soudní proces z roku 1960 jako nezákonný.

 20. blade říká:

  https://youtu.be/AfDV6KLhyUw

 21. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane Nevorale,

  „km“dříve „čtenář“
  Po léta psal komentáře typu:

  Než domyslel, seděla mu na klíně sexy dvacítka. „Tak to si dám líbit, teď už potřebuju jen jedno: pořádného …“ (určitě víš co, Zdendo, začíná to na Č). Než domyslel, byl tam Havel.
  čtenář | 2016-10-04 09:25:51 | Reagovat
  ————————————————
  Nacisté 1x komunisté 2x zakázali Sokol a Skauting
  Zdeněk Gryc si velice váží díla architekta demokracie.

  Leč je mu nevybíravým způsobem adresně vyhrožováno:

  XXXXX říká:
  Sobota, 30. 1. 2016 v 13:34
  Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest.
  Ale koho to kurva dneska zajímá?
  —————————————————————–
  Psi pohraničníků dostávali krvavé maso,
  aby šli po narušiteli, podobně tomu bylo s propagandou pro jejich pány.
  Aktuálně jsuv JL 2 blogy:

  KOLIK PROCENT MUŽŮ SNILO O TOM, ŽE NĚKOHO ZAVRAŽDÍ
  Zdeněk Gryc | Úterý, 10. 12. 2019 v 22:03

  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO
  Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21

  „ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá?“

  Rád bych do JL vložil vzpomínku Evy Rozehnalové na otce, autora nemocnice.

  Podívejte jak anonym k nemocnici nic, ale důkladně blog svojí

  „třídní ?“
  nenávistí zasvinil „blade“.
  ——————————————–
  PS-ák a PTP-ák.
  BYLI VYBÍRÁNI TŘÍDNĚ, že ?

  Jeden z Židů přeživších Osvětim, Ernie Lobet, říká:
  „K ÚSPĚCHU ZLA STAČÍ, ABY POCTIVÍ LIDÉ NEDĚLALI NIC“.

  Hlavně tedy pamatovali:

  „Ty nechápeš, že dokud budeš prudit s HAVLEM
  a ROZEHNALEM autorem nemocnice NM,nedáme ti pokoj?“

 22. blade říká:

  Gumítku, neser se s tím a použij deletegumu 🙂

 23. Zdeněk Gryc říká:

  Losangeleské policii Jihlava 18. 12. 2019.

  Věc: diversní akci STB: „hovno zle“

  1. „Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.“

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
  Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

  Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade už důstojník
  u praporu v Železné Rudě a brigádě v Sušicích dlouho ukryté tajemství,
  které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti.
  Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po bývalém Blade. Podle losangeleské policie je už 30 let nezvěstný.

  Proč FBI dala veliteli čety pohraniční stráže hrdé a světově známé krycí jméno „blade“
  svědčí o jeho hlubokém leč dobře skrývaném vztahu k USA,
  kde na něj už 3 tí měsíc čeká kámoška.

  blade říká:
  Pondělí, 9. 9. 2019 v 13:00
  Jinak vůbec neznáte dnešní vysokoškolský život.
  Např. jedna moje kámoška je třetí měsíc v USA na au-pair a při tom dělá a přemýšlí na vlastní práci o psychologii člověka.

  PS. blade je hrdý na sebe a ochranu hranic před kapitalisty.
  Ale zase ne natolik, aby se začal podepisovat jako třeba:

  Zdeněk Gryc

  POZOR, POZOR ANONYMITA JE VŽDY PODRAZEM A PÁCHNE

  Jako komentáře: „čtenář“ alias „pozorovatel“ nyní „km“:

  „Ale, no tak babičko, pan prezident Havel je také jenom člověk a má lidské potřeby !“ Babička: „Ne a ne a ne! Dozví se to Fero Fenič, nazve tu moji kadibudku Pamětní síní Václava Havla a já budu chodit s..t do kopřiv !“
  čtenář | 2016-10-04 19:18:18 | Reagovat

 24. blade říká:

  Ty tvoje výblitky to opravdu nedá, co slovo to lež.
  Kdo lže, do krematoria se klouže.

 25. Zdeněk Gryc říká:

  ALE
  blade

  PODEPSAT SE
  JAKO OBČAN

  Zdeněk Gryc

  na to mu chybí co ?

  SEBEVĚDOMÍ

  SLUŠNOST

  NEBO MINULOST ?

 26. blade říká:

  John Bilippi
  Digitally signet
  by John Bilippi
  12:41:27 +5´30´

 27. blade říká:

  John Bilippi
  Digitally signed
  by John Bilippi
  12:43:21 +5´30´

 28. blade říká:

  Loni vyhrála krásná romka https://miss-ceske-republiky.cz/finalistky-2019/nikola-kokyova

  John Bilippi
  Digitally signed
  by John Bilippi
  15:10:23 +5´30´

 29. Zdeněk Gryc říká:

  První komentář + 3x stejný poslední

  blade říká:
  Pátek, 13. 12. 2019 v 8:17
  BREXIÍÍT – Jak to bude s těmi fake news v ČT a vůbec v mainstreamových médiích, kde nám tvrdili, že drtivá většina Britů si odchod z EU nepřeje?
  Bude velká několikadenní omluvná kampaň anebo tito největší lháři pojedou dál „po svém“?

  blade říká:
  Čtvrtek, 19. 12. 2019 v 15:10
  Loni vyhrála krásná romka https://miss-ceske-republiky.cz/finalistky-2019/nikola-kokyova
  John Bilippi
  ——————————————————————
  O nemocnici a jejím autoru, jak již zvykem

  NIC.

  O autoru blogu je toho hodně,
  ani básně nechybí, že ?

 30. Zdeněk Gryc říká:

  Koronavirus v Česku: Školy se otevřou na začátku června, hranice i za půl roku
  Hranice mohou zůstat zavřené i půl roku
  7:08
  AKTUALIZOVÁNO • 12:47
  V Česku je 1047 pozitivně testovaných lidí na koronavirus, zveřejnilo v neděli ráno Ministerstvo zdravotnictví. Vyléčilo se šest lidí.

  —————————————-
  80 LET NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO
  Zdeněk Gryc | Neděle, 8. 12. 2019 v 9:21

  převzato:
  „Nemocnice Nové Město na Moravě vydává knihu k osmdesátému výročí svého založení.

  Na stánce 24 jsou 2 fotografie:

  Pohled na nemocnici 1941

  Infekní pavilon 1941

  Podobný dispoziční princip, oddělené návštěvy pacienta z otevřené balkonové galerie
  je vidět také na jeho světoznámé realizaci:
  Dětské nemocnice v Brně

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I