1. svíčka pro Václava Havla

Lidé si připomněli Havla. Zapalovali svíčky, večer vyrazili k Pražskému hradu
18. prosince 2019 9:37, aktualizováno 19:23
Pochod k Pražskému hradu, zapalování svíček, čtení na pokračování i odhalení pamětní desky připomněly ve středu v Praze a dalších městech bývalého prezidenta Václava Havla. Přesně před osmi lety, v neděli 18. prosince 2011, politik, dramatik a někdejší disident Havel zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova.
Desítky lidí přišly od středečního poledne na pražské Jungmannovo náměstí zapálit svíčku za Václava Havla. Ve výroční den úmrtí prvního českého prezidenta také na tomto místě v centru Prahy zaznívaly úryvky z jeho děl, které tam lidé několik hodin četli. Četli nejen česky, ale také anglicky, slovensky, ukrajinsky i polsky. Vystoupil například bývalý premiér Petr Pithart, kněz a filozof Tomáš Halík, bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo socioložka Jiřina Šiklová.

Vzpomínková akce Svíčka pro Václava Havla, kterou pořádalo počtvrté občanské hnutí Politika a svědomí, skončilo v šest hodin večer mší za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.
Ve stejnou dobu se také uskutečnila vzpomínka na Havla na Václavském náměstí v Praze, kde vystoupili přátelé a někdejší kolegové prezidenta – bývalý Havlův kancléř a později ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, publicista a bývalý Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel, osobní asistentka Havla Jaroslava Dutková nebo herečka a někdejší prezidentova sekretářka Bára Štěpánová.
Schwarzenberg řekl zhruba dvěma stovkám účastníků vzpomínky, že je třeba bránit svobodu a právní stát a dosáhnout změny, jak toho Havel dosáhl před 30 lety v době sametové revoluce. Na Havla vzpomínal jako na osobnost, která dokázala vydržet za normalizace v tichém odboji a každodenní prací bránit demokracii.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/havel-pametni-deska-pochod-vzpominka-vyroci-pohreb-smrt.A191218_092319_domaci_remy

37 Responses to “1. svíčka pro Václava Havla”

 1. blade napsal:

  To je trapas. To, jakým způsobem skloňuje každý jméno Havel, jak si ho každý přizpůsobuje svým účelům, jak si jím každý ospravedlňuje svoje vlastní ideologie nebo svoje vlastní politické zájmy, jak si přisvojuje Havla, jeho dílo nebo to, co vydává za jeho odkaz a za jeho myšlenky, tak to je skutečně politický kýč. Protože Havel nebyl nikdy politik, vždy byl jenom divadelník na politické pozici a ve své době to sehrávalo určitou roli. V jeho jádru nic zásadního politického nebylo.

  Černobílé vidění světa je neblahým dědictvím Havla. I díky jeho veřejnému působení se podařilo zasít do společenské debaty představu o věčném střetu dobra se zlem, pravdy a lásky se lží a nenávistí. Právě ona často kritizovaná neschopnost konsensu je jedním z jeho odkazů české společnosti. Neboť politika redukovaná na střet čistoty a špíny nemůže dojít ke kompromisu.

  Ty vlajkoslávy, ty neskutečné tirády, které provozovali v ČTi i jinde, což je takový návyk českého novináře, kam vítr, tam plášť, vidí tribunu, tak tam mává a věří, že bude spatřen a bude při svém velkém angažmá za něj odměněn. Tak to je taková prodejnost českého novináře.

  >>> Poukazuje jeden mediální odborník.

 2. fotrák napsal:

  Tak jako každý rok, i letos o Štědrém večeru zapálím svíčku u bronzové připomínky jednoho z největších Čechů, Karla Kryla.

 3. blade napsal:

  G-blogere jedna svíčka VH již dávno dohořela, dnes musíš zapálit tu čtvrtou zmatkaři. Ta čtvrtá svíce se jmenuje Láska. To ale G-bloger neví co je, jelikož zde seje pouze nenávist.

  Na Štědrý den si G-blogere po západu slunce zapal pátou bílou svíčku a dej ji do středu adv. věnce >>> pokud vůbec nějaký máš …

  Tato pátá svíce symbolizuje samotného Krista >>>ne Havla ! >>> zmatkaři.

 4. Zdeněk Gryc napsal:

  Komentář: Nové Star Wars ukazují zhoubný vliv fanoušků
  BLBNOU ? – blade
  ——————————
  Nové Star Wars mají nejhorší tržby z trilogie i špatné kritiky. Proč?
  JAN MAREK
  Foto: Profimedia.cz, Profimedia.cz
  Star Wars: Vzestup Skywalkera a Daisy Ridleyová.
  20:35
  Ve všech ohledech až třetí. I tak by se dal Vzestup Skywalkera popsat. Co se týče nejvyšších tržeb na domácí půdě v otevíracím víkendu, uzmul si bronzovou medaili za celý letošní rok. Dostal ji ale také za samotný prosinec, ve kterém ho v prodejích lístků překonaly historicky už jenom právě předcházející díly z poslední trilogie. Jako její závěr tak skončil nejhůř. Podle šéfa Disney jde o „starwarsovské vyhoření”.
  Článek
  Finále ságy rodu Skywalkerů, jak se pokračování Star Wars rovněž přezdívá, se ale umístilo nejenom jako třetí ze závěrečné série v úvodních víkendových tržbách, ale také jako deváté, a tudíž vůbec poslední z celého hvězdného dobrodružství, pokud jde o hodnocení dílu.
  První hvězdný díl, co nedostal „za A”
  Magazín Business Insider píše, že zatímco na uznávaném agregátoru filmových recenzí Rotten Tomatoes je Vzestup Skywalkera se skóre kritiků 57 % jedním z nejhorších pokračování, marketingový průzkum firmy CinemaScore zaměřující se na otevírací víkendy ohodnotil film známkou B+, což z něj činí první kousek Star Wars ságy, který nedostal za A.
  I přesto ale snímek v tržbách ve Spojených státech momentálně dominuje. Fanoušci i běžní diváci na domácí půdě už k neděli za lístky utratili odhadem 176 milionů dolarů, v přepočtu tedy asi čtyři miliardy korun.

  Komentář: Nové Star Wars ukazují zhoubný vliv fanoušků

  19. 12. 17:00
  Které filmy kralují letos a jaké v prosinci?
  Za letošní rok si v USA lépe vedly už jenom Lví král se 191,7 milionu a Avengers: Endgame s 357,1 milionu dolarů. Oba filmy jsou taktéž ze stáje nynějšího mateřského studia Star Wars, zábavního konglomerátu Disney. Avengers navíc drží post nejvýdělečnějšího filmu vůbec.
  V prvovíkendových tržbách byly za prosinec historicky výš už jenom zmíněné předcházející dva díly z poslední trilogie Star Wars – Poslední z Jediů (2017) s 220 miliony a Síla se probouzí (2015) se 247,9 milionu dolarů. Je tedy vidno, že vánoční měsíc ovládly v posledních letech a prozatím nepřekonatelnou příčku nasadily dárky od Disneyho produkční společnosti Lucasfilm založené Georgem Lucasem – duchovním otcem kultovní ságy.
  Sedmý miliardový film pro Disneyho
  Společnost Disney už v srpnu ohlásila, že se stala rekordním filmovým studiem s pěti v jeden rok uvedenými snímky, jejichž tržby přesáhly miliardu dolarů. Listopadové Ledové království 2 se stalo jejím šestým kouskem a podle CNN by Vzestup Skywalkera mohl být i přes smíšené reakce fanoušků, negativní reakce recenzentů a „slabý” otevírací víkend sedmou trofejí ve sbírce.

  Fenomén jménem Baby Yoda: nejžádanější dárek, který nestihne Vánoce

  9. 12. 20:03
  Vzestup Skywalkera: moc na ruku
  V Lucasfilmu se s posledním dílem Hvězdných válek rozhodli, že po převzetí trilogie režisérem Rianem Johnsonem a jeho sporném druhém filmu s podtitulem Poslední z Jediů uzavřou všechny otázky, které si fanoušci pokládali už od otvíráku Síla se probouzí. K tomu si přivedli nazpět i režiséra prvního snímku J. J. Abramse a podle kritiků do kin závěrem ságy také naservírovali prakticky všechno, co by si kdo mohl od Star Wars přát. A přesto zůstává fanklub podle Business Insideru rozpolcený s tím, že někteří lidé odcházejí z vesmírné podívané „nenaplnění”.
  Vyhořelá fanouškovská základna
  Šéf společnosti Disney Bob Iger nabízí možné vysvětlení. Podle něj jsou fanoušci „vyhořelí”.
  Od návratu Hvězdných válek do kin – po deseti letech od Pomsty Sithů – pumpuje americký zábavní konglomerát filmy na plátna každoročně. Film Síla se probouzí v roce 2015 následovaly ob rok snímky Rogue One, Poslední z Jediů, Solo: Star Wars Story a Vzestup Skywalkera letos. Do toho tematické zábavní parky Disneyland a Disney World otevřely nové Star Wars atrakce i menší Star Wars městečka, nebo spíš přístavy. A k tomu, jakkoliv kladně vnímaný, přistál na nové streamovací službě Disney+ původní seriál Mandalorian.

  Kolik byste dali za masku robota ze Star Wars? V aukci milion nestačil

  16. 12. 16:08
  Mediální masáž problémů Hvězdných válek
  Navrch k tomu produkce některých ze zmíněných kousků nebyla snadná, provázela je řada potíží a těmi média vytrvale masírovala fanoušky tak, že spolu s frekvencí filmů na plátnech mohlo tohle vše podle Business Insideru vést k jakési „dysfunkci” značky Star Wars. A přímo do té nakráčel Vzestup Skywalkera s příběhem, který i diváci vnímají jako očekávaný.
  Ze zmíněných potíží: spin-off Rogue One doprovázelo rozsáhlé přetáčení poté, co si režisérské otěže předali Gareth Edwards a Tony Gilroy, druhý zfilmovaný vedlejší dějový příběh Solo: Star Wars Story rovněž přišel o původní režisérské duo Phila Lorda a Christophera Millera, a Vzestup Skywalkera měl původně točit Colin Trevorrow, který kvůli tvůrčím neshodám uvolnil cestu Abramsovi; z posledních medializovaných případů také sešlo z nové trilogie, alespoň v pojetí tvůrců seriálu Hra o trůny, tedy Davida Benioffa a D. B. Weisse, které donutili údajně odejít „toxičtí fanoušci”.
  Tržby za čtvrtek, první den a víkend celosvětově
  Co se týče tržeb v samotný čtvrtek, tedy premiérový den, umístil se nový snímek Star Wars se 40 miliony dolarů celosvětově na pátém místě nejlepších výsledků vůbec a za první celý den na šesté příčce s 90 miliony. Vzestup Skywalkera ovšem promítalo celkem 4 406 kin, zatímco oba v trilogii předcházející a lepší snímky měly k dispozici méně pláten.
  Celosvětově za otevírací víkend v pořadí devátý díl Hvězdných válek utržil 373,5 milionu dolarů, v přepočtu tedy asi 8,5 miliardy korun. Z toho si lístky za 198 milionů dolarů koupili diváci za oceánem.

 5. Zdeněk Gryc napsal:

  AU – PAIR, česky ?

  blade říká:
  Pondělí, 9. 9. 2019 v 13:00
  Jinak vůbec neznáte dnešní vysokoškolský život.
  Např. jedna moje kámoška je třetí měsíc v USA na au-pair a při tom dělá a přemýšlí na vlastní práci o psychologii člověka.
  —————————————————————————-
  PS-ák a kámoška v USA,

  Zaručený zdroj informací:

  1. blade říká:
  Středa, 20. 11. 2019 v 9:52
  Válečná seménka:
  Podle CIA Amerika utratila na zničení SSSR celkem 13 bilionů dolarů.
  1941 – 1945 – Zatímco sovětská vojska bojovala s nacistickou armádou, Američané a Britové dělali to, co dělají obvykle – teror. Systematicky ničili civilní obyvatelstvo Německa, čímž ukázali, že nejsou o nic lepší než nacisté. Toto bylo děláno ze vzduchu pomocí kobercového bombardování měst, která neměla nic společného s válkou a válečnou výrobou: Drážďany, Hamburk. V Drážďanech bylo během jedné noci zabito přibližně 120 000 – 250 000 civilistů, většina z nich byli uprchlíci.

  To jsou ty paradoxy pane Vaněk,
  Ale kámoška se v USA snaží.
  Co pošle příště, tedy přímo z koše, který uklízí v PENTAGONU ?

 6. Zdeněk Gryc napsal:

  Nové Star Wars – blade ?

 7. blade napsal:

  Hele woe, kde woe, támhle woe, co woe. pomatený Gryc woe, aha woe, ten ví, že ví prd.

 8. blade napsal:

  Staník říká:
  Úterý, 27. 12. 2016 v 1:18
  Už vás nekomentuju architekte, nechci bejt sprostej … Klidně si doma udělejte třebas oltář s Havlem, je mi to jedno. U mne jste hodně naivní a hodně senilní senior bez sebereflexe a schopnosti přijmout věcnou argumentaci. Hlavně, že se pod ty svý pitomosti podepisujete 🙂

 9. jihlavák napsal:

  Tak nevím, tady je řečeno: co se dalo, to se rozchlastalo, rozkradlo. Jiřinku Šiklovou taky zmiňuje.

  MaP 119 Šokující tajemství Václava Havla a sametové revoluce! Skutečný hrdina Charty 77 vypráví!

  https://www.youtube.com/watch?v=qoFnjqSpEdQ

 10. zdeněk gryc napsal:

  Už vás nekomentuju architekte, nechci bejt sprostej
  fajn

  vyřiďte to i

  XXXXX a
  Berkovi

 11. Jan P napsal:

  vvvv

 12. Jan P napsal:

  Možná jsem se mýlil.Nesmrtelný bojovník a konzervativní ,,vlastenec“ Blade není možná ruský troll .Vede PR kampaň pro fosilní průmysl. Otázka je, jestli to dělá za peníze, anebo je idiot.Nezlehčuji to. Neměl by to Bladovi někdo říct ?
  Že se mu líbí hoaxy lidovce Zdechovskýho. ? Ten totiž míří do Trikolóry a SPD.

  Krásný nový rok 2020

 13. Jan P napsal:

  Pane Gryci,omlouvám se.Tenhle můj komentář 9:44 patřil na jiný blog.Pokusím se to napravit.

  Nic proti uctění památky pro Václava Havla.Vždy jsem rozlišoval: VH dramatik a VH prezident…

  Je fascinující, jak postup Havla a Občanského fóra při převzetí moci připomíná postup komunistů po roce 48. Demokracie vytvořená nedemokratickými prostředky.
  Historička Muriel Blaive:Lze vytvořit demokracii nedemokraticky?
  16. 12. 2019/Britské listy/článek

 14. blade napsal:

  Jane P., chcete-li vidět idiota, tak se podívejte do zrcadla. Nejspíše jste nějaký rádoby neziskový pomahač co vysává státní kasu a jen blbě kecá >>> v jednom příspěvku tu kdysi někdo psal, že rád pomáháte či co.
  Jinak samá voda, samá voda, ten váš slint.

  Po Novém roce je čas opět do Velikonoc zvednout kotvy, tak se tu mějte pupíci:
  https://youtu.be/v0LzM2Amy5U

 15. Zdeněk Gryc napsal:

  Bratři v Kristu + vážení anonymové,

  je vidět, že Vánoční pohoda nás zachvátila.

  ECCE. . . blog patriarchy:

  Proroctví o Mesiáši a Vykupiteli světa
  Jan Schwarz | Pátek, 20. 12. 2019 v 8:47

  . . . první komentář:

  blade říká:
  Pátek, 20. 12. 2019 v 10:29
  Václav Havel nebyl Ježíš Kristus
  ————————————–
  Proti tomu se nedá nic namítat.
  Je to fakt, nebyl.
  Ani ho neukřižovali,
  Ale pouze ho 5 let žalářovali.
  ————————————–
  Václav Havel měl smysl pro paradoxy:

  „Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany“

  Proč? Oni ji snad dost neuctívají?

  Výročí – „Sametová revoluce 1989“ a Vítězný únor 1948.

  K článku redaktora Jiskry Milana Dvořáka
  k výročí Února v roce 1975,
  napsal redaktor Jihlavských listů Josef Jelínek:

  „Min uže nět“
  A také už zřejmě nikdy nedojde k realizaci „avantgardní“ myšlenky, jejíž autor – někdejší redaktor jihlavské Jiskry Milan Dvořák – by nejraději osadil pamětními tabulkami všechny domy s podobnými nápisy v azbuce, jimiž sovětští vojáci v prvních dnech po válce označovali,
  že byl „kvartal prověren“
  Trápila ho otázka, jaký že to vůbec máme vztah k
  „pokrokovým tradicím“,
  když sdělení gardového poručíka Rvalova
  „Kvartal prověren – min nět“
  není zvěčněno pro příští generace podobnou pamětní tabulkou jako třeba to, že
  „V tomto domě bydlil v roce 1830-31 Karel Havlíček Borovský
  . . . „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad. Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána. Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města. Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn. Nestane se tak a je to moudré.
  Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké. My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce“…
  ———————————————————————
  „Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany.
  A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké, ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky k odbornému ztvárnění.
  ———————————————————————-
  Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost, jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi v sídle okresního města na památečním místě, z něhož k občanům Jihlavska promlouval“.
  Dnes to lze ještě prostorově řešit.
  Za pět let bude pozdě. Tady – i jinde.“

  Ještě štěstí, že v historii žádný plod přisluhování tomu,
  co momentální představuje dobré bydlo, v porovnání se skutečnými hodnotami neobstojí a že nás nic nenutí učit

  „naše inženýry – architekty myslet a tvořit především ideově, v úctě ke komunistické straně“
  Josef Jelínek Jihlavské listy 28. 6. 94

  ———————–
  Tento blog má název:
  1. svíčka pro Václava Havla
  Zdeněk Gryc | Neděle, 22. 12. 2019 v 20:49
  Dina Štěrbová poslala v květnu e-mail, který začínal:
  „Všimni si, že se nedějí jenom samé prasárny“
  ———————–
  MGZIN IX 2019
  MORAVSKÁ GALERIE
  VÝSTAVY
  Chalupecký: Od Havla k solárním panelům.
  Připomínat si výročí pádu komunismu v roce 1989
  má své opodstatnění i na výtvarné scéně.

  O to více v kontextu Ceny Jindřicha Chalupeckého,
  neboť Václav Havel, z něhož se stal symbol sametové revoluce,
  stál u zrodu této ceny.

  Historka o tom, jak se u nemocničního lůžka Jindřicha Chalupeckého sešli Václav Havel
  s umělci Jiřím Kolářem a Theodorem Pištěkem a shodli se,
  že součástí nově nabyté svobody by měla být i podpora mladých umělců,
  patří dnes již do zlatého fondu porevolučních legend o novodobých dějinách umění
  …dále na str. 12

  PF 2020 s mírným podhledem, obdobnou tolerancí
  + s 1. úplně maličkou svíčkou, posílá: Ing. arch. Zdeněk Gryc

 16. Zdeněk Gryc napsal:

  PS. koukání na ART, asi nejenom dneska, nás dost polidšťuje.

 17. Jan P napsal:

  2.svíčka pro Táňu Fischerovou.Odešla noblesní a statečná žena.

 18. zdeněk gryc napsal:

  tak to jo – kamaráde

 19. zdeněk gryc napsal:

  Byla jako anděl šustící křídly, vzpomíná na Fischerovou Havlová
  ČTK, REDAKCE SEZNAM
  AKTUALIZOVÁNO • 11:28
  Táňa Fischerová zemřela na Boží hod vánoční ve věku 72 let.
  Článek
  „Zemřela má nejlepší přítelkyně,“ uvedla Dagmar Havlová k úmrtí herečky a občanské aktivistky Táni Fischerové. Zavzpomínala, jak byla s Fischerovou Táňou ve stejném divadelním angažmá či jak ve stejnou dobu čekaly dítě. „S Táňou jsme na sebe byly napojené. S Táňou nezištnou, statečnou, sofistikovanou, vzdělanou. S Táňou krutě upřímnou, citlivou, urputnou, ochranitelskou. S Táňou trpící, smějící se stejným věcem, “ uvedla Havlová.
  Připomněla i její ochotu pomáhat druhým: „Táňa byla jako anděl šustící křídly pro každého, kdo potřeboval pomoc. Leť, Taňuldo, nahoře Tě asi potřebují.“
  Fischerová byla podle zpěvačky Marty Kubišové neobyčejně statečná žena, která svůj nelehký osud nesla s velkou noblesou. „Je to veliká ztráta. Byla to úžasná ženská, která měla až biblický osud se svým synem. Srovnávala se s tím úžasně,“ řekla Kubišová ČTK.
  Fischerová se celý život starala sama o svého postiženého syna, péče o něj se pro ni stala jedním z impulsů jejího zájmu o nemocné a potřebné. „Táňu Fischerovou jsem měl moc rád. Měl jsem to štěstí, že jsme se potkávali i na jevišti, především v Lyře Pragensis, při charitativní práci i v soukromí. Obdivoval jsem její sílu, odvahu, citlivost a zároveň noblesu. V mém srdci žije dál,“ sdělil ČTK herec Jan Potměšil.

 20. Jan P napsal:

  Někdejší hvězda Adventních koncertů, Táňa Fischerová, odešla v nepříliš vysokém věku zrovna na Boží hod vánoční. Jak krutá ironie. A nutno dodat, že šlo o dost nedoceněnou osobnost, jak v herectví, tak především v politice a občanském aktivismu, kde vždy bojovala za správnou věc.

  „Už vyslovení jména Táňa Fischerová vyvolávalo začasté bouřlivé diskuse. Pozitivní i negativní. … Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo zpochybňoval její vztah k potřebným. Problémy nastaly, když jste se dostali do debaty o politice.“
  Tomáš Tožička:Zemřela nejlepší kandidátka na prezidentku moderní historie našeho státu/a2larm.cz

 21. zdeněk gryc napsal:

  Tomáš Tožička:Zemřela nejlepší kandidátka na prezidentku moderní historie našeho státu/a2larm.cz

  TŘEBA NE NEJLEPŠÍ, ALE URČITĚ LEPŠÍ, NEŽ BECEROVKA V JÁTRECH NOVOROČNÍHO PROJEVU 2019.

 22. jihlavák napsal:

  Jsou to paradoxy. Zemana kritizovala, že je nemocný muž.

 23. Jan P napsal:

  Zemřela Táňa Fischerová. V televizi mluví prezident Zeman. Nemůžu se zbavit nekorektní otázky: Proč?!

 24. blade napsal:

  Včera, na sv. Štěpána, zemřela moderátorka Stanislava Lekešová. Škoda takové ženy. Skutečně velmi dobrá hlasatelka a moderátorka. Ať je jí země lehká.

 25. Zdeněk Gryc napsal:

  JAKÉ ZATÍM ?

  PŘÁTELSTVÍ S SSSR

  NA VĚČNÉ

  ČASY A NIKDY JINAK !!!

  že ?

  Už to někdo z anonymů někdy,
  někde,
  tedy mimo „čtenář“
  někdy četl ?
  —————————————–

  Nihil novi sub sole !
  Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
  čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat

  jo, jo v Rakousku si vždycky uvědomím, že to Tatíček pos…l
  km | 2018-08-21 18:05:20 | Reagovat

  ….kdyby se Taťulda a spol nerozvrátili monarchii, tak jste mohl srovnávat vesnici ne v Rakousku, ale na Moravě či Čechách…..měli jsme panovníka s úrovní………jinak jsem přečetl záznamy z vaší kartotéky a žádné vyhrůžky jsem nezaznamenal…….připravujete s odpůrci režimu nějaký monsterproces?………..při proslovu k zamítnutému obnovení Mariánského sloupu v Praze bylo řečeno, že nynější mocipáni a nejen oni, nenávidí všecko, co nemůžou ovládat a manipulovat……že jim nepřísluší vládnout, ale sloužit…..děsí je myšlenka, že moc, která není současně službou, je neoprávněná………a vy se chcete pořád za ně „prát“……..

  https://www.facebook.com/korunaceska.cz/videos/1527656913994038/

  km | 2019-12-19 09:03:54 | Reagovat

 26. Zdeněk Gryc napsal:

  1. svíčka a slza pro Václava Havla
  Zdeněk Gryc | Neděle, 22. 12. 2019 v 20:49

  Proč. . . Havel?
  30. prosinec21:45 › 23:20

  Dokument. Opakování 1.1./ČT2 a 4.1./ČT2. 29. prosince 1989 byl zvolen prvním prezidentem svobodného Československa dramatik a disident Václav Havel. Euforickou atmosféru počátků jeho působení na Hradě tehdy zachytil v celovečerním dokumentu režisér Vojtěch Jasný s Milošem Formanem jako průvodcem. Dnes na všechny tři výrazné osobnosti československé kultury už jen vzpomínáme. Účinkují: V. Havel, O. Havlová, S. Temple-Blacková, K. Schwarzenberg, P. Landovský, M. Žantovský a další.

  ———————————————————————-
  Protože. . . měl paměť a vkus, takže nepotřeboval zvažovat. . .
  ———————————————————————

  Kreml zdraví Hrad. Zeman v Moskvě bude symbolem družby, napsal Putin
  30. prosince 2019, 13:18
  Autor: Petr Nový / Globe24.cz / ČTK
  Ruský prezident Vladimir Putin v novoročním pozdravu naznačil českému prezidentovi Miloši Zemanovi, že by ho rád viděl příští rok v Moskvě na oslavách 75. výročí konce druhé světové války.
  Zeman v pátek řekl, že kvůli kritickému ruskému prohlášení k českému rozhodnutí zařadit 21. srpen mezi památné dny
  zvažuje, zda návštěvu Moskvy nezrušit.

  Zdroj: https://globe24.cz/domov/kreml-zdravi-hrad-zeman-v-moskve-bude-symbolem-druzby-napsal-putin.08ac2aea#utm_content=freshnews&utm_term=zeman%20na%20oslavy%20do%20moskvy&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

 27. blade napsal:

  https://globe24.cz/domov/ceske-stavebnictvi-jednim-z-nejhorsich-v-evrope-nejsou-dalnice-ani-byty-urady-jsou-tragicke.f8cf6df9

  Zákony jdou měnit velmi ztuha, když jsou mnohahodinové obstrukce tzv. Debilbloku, který nechce měnit zákony z nichž jim kape. Kdo zaplatí staví. Kdo ne, trvá to roky a roky. K Debilbloku se přidali i Piráti.
  °;°

 28. zdeněk Gyc napsal:

  „Člověk především nikdy není jen produktem vnějšího světa,
  ale vždycky je také schopen vztahovat se k něčemu vyššímu,
  byť by tuto schopnost v něm vnější svět jakkoli systematicky hubil.“
  (Z novoročního projevu Václava Havla, 1990.)
  8:10
  Pro leckoho to může znít překvapivě,
  ale Václav Havel by se v dnešním společenském hladu po nekorektních politicích, kteří si
  „neberou servítky“,
  neztratil. Stačí si připomenout jeho televizní projev z 1. ledna 1990.
  Více v komentáři Daniela Zemana.
  Článek
  Významné státnické projevy bychom v české,
  potažmo československé historii spočítali na prstech jedné ruky nepříliš šikovného tesaře.

  Nemusí se zrovna jednat o Lincolnův projev v Gettysburgu, Churchillovo „Krev, pot a slzy“ nebo Reaganovo vyjádření k výbuchu raketoplánu Challenger. Stačilo by něco menšího, co si může národ připomínat, cokoliv, kde padne nějaká zásadní jednotící myšlenka.

  Vytvořili prezidenti Masaryk nebo Beneš projevy, které by se dostaly do lidového povědomí?

  Přemýšleli bychom dlouze, většina bez výsledku. Nebo Hácha?
  Tragická doba mu nepřála.

  O pětici Moskvou řízených aparátčíků, kteří je následovali, raději pomlčme,

  v historii přetrvávají hlavně bizarnosti,
  že měna je pevná,
  maso bude
  a místo Ježíška přichází děda Mráz.
  Z hlavy si jen těžko vybavíte něco opravdu zásadního, zapamatovatelného, odkaz, který by nám naši prezidenti zanechali.

  Oproti tomu úvodní odstavec z prvního novoročního projevu Václava Havla si vybaví většina lidí.

  „Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal.

  Naše země nevzkvétá.“
  Nejen z tohoto důvodu je novoroční projev Václava Havla z roku 1990 ojedinělým dílem,
  které si zaslouží opět připomenout.
  Pro docenění je potřeba zmínit i historický kontext.
  Havel četl svůj projev pouhé čtyři dny po uvedení do funkce.
  Rumunského diktátora Ceaușesca i s manželkou popravili o pár dní dřív.
  Od 17. listopadu uteklo zhruba pět týdnů.

  V Československu bylo stále dislokováno několik desítek tisíc sovětských vojáků.

  V parlamentu měli stále většinu komunisté.

  Pronášejte si v takové chvíli novoroční projev, který musí být vymezující se i spojující, odlišný i tradiční.
  Václav Havel byl vždy především literátem, člověkem, který své dílo chápal ve vší složitosti a celistvosti.
  Nejinak je tomu i v případě onoho projevu.

  Je to nesmírně působivě vystavěný text, velice košatý, se spoustou témat i odboček, přitom se však drží jednotící linky velké historické chvíle velkého národa.

  Morálko, co po nás chceš? Intelektuálům se v politice po roce 1989 nedařilo

  22. 11. 13:50
  Přitom je plný protikladů, které text nerozbíjejí.
  Oslavuje vlasteneckého ducha, současně odmítá přepjatý nacionalismus.
  Vyzdvihuje osobní zodpovědnost, zároveň varuje před sobectvím a osobními ambicemi.
  Právě v tom tkví i určité úskalí Havlova projevu –
  není zkrátka snadno stravitelný,
  je mnohovrstevnatý, je potřeba si jej přečíst víckrát, přemýšlet nad ním.
  Mnohem jednodušší je proto z něj několik vět vyjmout, dát k němu pár vymyšlených,

  hodit do .ppt a rozeslat mailem s předmětem FWD: JAK NÁM STAREJ VEŠKRNA LHAL!
  I v této podobě dnes bohužel tento projev přetrvává.
  Určitá bezelstnost onoho sdělení totiž musí působit pro mnoho zklamaných a ponížených
  jako rudý hadr na býka.

  Jelikož se kotníky okopávají lépe, když je dotyčný po smrti,

  Havel je v posledních letech stále častěji pasován do role naivního pravdoláskaře,
  takového ňoumy, případně hlupáka, který vše zkazil.
  Nepřekvapí, že tak činí především jeho odpůrci,
  naposledy třeba Václav Klaus vzpomínal, jak musel převzít otěže, aby jako starý pragmatik a praktik vše zachránil před disidenty snílky a teoretiky.

  Zajímavé však je, že se příbuzného názoru mnohdy dopouští i Havlovi příznivci,
  snad v dojemné snaze o obranu a v domnění, že tak posilují jeho odkaz.

  Havlův novoroční projev přitom ukazuje, že jeho politické vize a plány byly jasně formulované a koherentní.
  Z tohoto úhlu pohledu je podstatné, abychom začali Havla jednou provždy vnímat i jako politický subjekt, který v mnoha ohledech selhal,
  v jiných byl ovšem důstojným a vychytralým protihráčem svých oponentů a ve stěžejních okamžicích i hybatelem politického dění – viz Tošovského vláda nebo opozičně-smluvní úprava volebního zákona.

  Pro leckoho to může znít překvapivě, ale Václav Havel by se v dnešním společenském hladu po nekorektních politicích, kteří si

  „neberou servítky“, neztratil.

  Ba právě naopak, svým novoročním projevem zahanbuje rádoby bojovníky s politickou korektností
  i po letech. Václav Klaus mladší,
  Tomio Okamura
  ebo Miloš Zeman mohou jen smutně zírat z kouta a učit se od mistra,
  jak se věci nazývají pravými jmény.

  S pravdou a láskou na věčné časy a někdy jinak. Rok 2019, nebo 1975?

  15. 11. 8:00
  Způsob, jakým Havel bez obalu popsal soudobou skutečnost, je dodnes v mnohém neobvyklý a inspirativní, stejně jako bez okolků drsný a surový.
  „Naše zastaralé hospodářství plýtvá energií, které máme málo.
  Země, která mohla být kdysi hrdá na vzdělanost svého lidu, vydává na vzdělání tak málo, že je dnes na dvaasedmdesátém místě na světě.
  Zkazili jsme si půdu, řeky i lesy, jež nám naši předkové odkázali,
  a máme dnes nejhorší životní prostředí v celé Evropě,“
  „mocní by neměli být všemocní“,
  „všichni jsme – byť pochopitelně každý v jiné míře – za chod totalitní mašinérie odpovědni“,
  „žijeme ve zkaženém mravním prostředí“, „morálně jsme onemocněli“.
  Plná palba jak u Verdunu, všem to nasolil stejně, nebral ohled.

  Přestože Havel mluvil k minulosti, po třiceti letech jde stále o naši přítomnost.

  Ustrnutí a přešlapování české společnosti na tom samém místě jako 1. ledna 1990 nejlépe shrnuje nejsilnější pasáž projevu:
  —————

  „Z nadaných a svéprávných lidí, důmyslně hospodařících ve své zemi, udělal šroubky jakéhosi obludně velkého, rachotícího a páchnoucího stroje, o němž nikdo neví, jaký má vlastně smysl. Nedokáže nic víc než zvolna, ale nezadržitelně opotřebovávat sám sebe a všechny své šroubky.“
  —————
  Václav Havel se mýlil v tom, že by se Češi chtěli (či mohli) od této minulosti snadno odpoutat.
  Zalíbení v technokratech proto vyvrcholilo vrcholným stadiem

  – babišismem, řízením státu jako firmy a „pumpováním peněz do lidí“.

  Havel stejně jako Babiš přitom snil, když náhodou spal.
  „Možná se ptáte, o jaké republice sním.
  Odpovím vám:
  o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující
  a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku,
  a proto má naději, že i člověk poslouží jí.“

  Ta naděje tu určitě stále je,
  ale každý rok se zmenšuje a zmenšuje.
  Neplačme, sami si za to můžeme.

  „Svoboda a demokracie znamená přece spoluúčast, a tudíž spoluodpovědnost všech.“

  PS. tedy najenom PS-áků.že?

 29. Zdeněk Gryc napsal:

  1. svíčka pro Václava Havla
  Zdeněk Gryc | Neděle, 22. 12. 2019 v 20:49

  Středa 1. 1. 2020.

  Jak na Nový rok, tak po celý rok. . .
  Pojede ZEMAN letos do Moskvy ?

  Havel to je Barandov,
  Havel to je Lucerna. . .

  Václav Havel a jeho spoluvězeň…

  Společný výslech:
  Dominik Duka a Ivan M. Havel

  Dnes17:15 › 18:00

  Deváté pokračování exkluzivního besedního pořadu,
  jehož hlavním záměrem je zprostředkovat divákům setkání významných osobností.
  Jejich zdánlivě rozdílné světy se dotýkají a vzájemně obohacují.

  Tentokrát oba spojuje osobnost prezidenta Václava Havla.

  Jsou to lidé, kteří si umějí vzájemně naslouchat a rozvíjet své myšlenky
  i popis reality prostřednictvím dialogu.

  Proto u společného stolu s Dominikem Dukou ve střešním altánu pražského arcibiskupství
  zasedl vlastní bratr Václava Havla, Ivan M. Havel.

  Jejich rozhovor navazuje na vysílání již osmi společných „výslechů“ s kardinálem Dominikem Dukou.

  První z nich natočili tvůrci ČT jako poslední televizní rozhovor Václava Havla dne 11. 11. 2011,
  pět týdnů před jeho smrtí,
  u příležitosti 30. výročí jejich společného uvěznění v Plzni na Borech.
  ——————————————–

  Z mentálně hygienických důvodů,
  nevhodné pro PS-áky + LM a přidružené rudé buňky mozkové.
  Vhodné raději koukat na hockeyyy. . . v Jihlavě.

  DOKUD JE ČAS,
  co když se mentálně opoždění gambleři nenechají v plánovaném kasinu oškubávat ?

 30. Zdeněk Gryc napsal:

  Duka – Havel

  Důležitá je možnost:
  „SVOBODNĚ SE ROZHODNOUT“

  „Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži,“

  „zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS.“
  NEŽ U ČERNÝCH BARONŮ, ŽE ?“

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
  Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
  „Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
  zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS.“
  NEŽ U ČERNÝCH BARONŮ, ŽE ?

 31. blade napsal:

  Místo hovadin ala G-bloger mne spíše zajímá zda město financuje dnes doručený měsíčník „Jihlavské noviny“?

  Další měsíčník co má nově letos vycházet a má ho financovat město jsou nějaké „Ježkovy oči“.

  Na opravu rozbitých chodníků i hockey halu nemají prachy, tak nač zbytečně financovat dva měsíčníky?!

 32. blade napsal:

  Drvoštěp a Lotrando z USA zabili sultána Sulimána, zahynuli i rádci Hálí, Belí a Zelí. Ani Zubejda přežila.
  Hurá, hurá, hurá!

  Volejte sláva a pět dní se radujte.

 33. blade napsal:

  Drvoštěp a Lotrando z USA zabili sultána Sulimána, zahynuli i rádci Hálí, Belí a Zelí. Ani Zubejda nepřežila.
  Hurá, hurá, hurá!

  Volejte sláva a pět dní se radujte.

 34. Jan P napsal:

  Článek o přehlíženém vztahu Václava Havla k myšlence socialismu vyšel na webu OpenDemocracy.

  „Deset let po své smrti může být český disident a bývalý vůdce hrdinou pravice, ale jeho myšlenky byly radikálně rovnostářské.“
  https://www.opendemocracy.net/en/vaclav-havel-czech-socialism/?fbclid=IwAR0Kiv4AI5SDzXP59GyIZYlB9ygka-IffRck9EdR54kXr_h2FHHx8PENntk

 35. Jan P napsal:

  Tak k tomu výročí: „Václav Havel zašel dokonce tak daleko – a budiž mu to připsáno k dobru – že v roce 1985 prohlásil: „Já osobně – pokud můj názor vůbec někoho zajímá – nechovám příliš velké iluze o Americe, jejím establishmentu nebo o americké zahraniční politice.“
  https://blisty.cz/art/61808-odvracena-tvar-vaclava-havla.html?fbclid=IwAR3slU3jA8JZFclwfWRqOqCCLmFN8xjhTAKtwN0Q-pgDqqKr8iFYOmIkYt0

Leave a Reply