Volba prezidenta Havla: Komunisté vyhrožovali komunistům

Před necelým týdnem a 30 lety se dovršil konec vlády jedné strany (pro ty mladší: KSČ). Dne 29. prosince 1989 byl zvolen prezidentem Československé socialistické republiky Václav Havel. Zvolen byl jednomyslně, i když v poslaneckých lavicích Federálního shromáždění seděla většina komunistů.
Historik Michal Stehlík na svých vysočinských přednáškách uvádí jméno Mariána Čalfy, tehdejšího vlivného komunisty, který si vzal „parlament na starost“.
Že komunisté do jednoho hlasovali pro nedávného nepřítele státu Václava Havla, vysvětluje například Wikipedie slovy: „Kombinací všelidového nátlaku a vyjednávání v poslaneckých kruzích, v němž se osvědčil zejména Marián Čalfa, se podařilo přesvědčit i komunistické poslance k volbě jejich nedávného úhlavního nepřítele.“
Na webu Britské listy vedl minulý týden k tomuto tématu jeho šéfredaktor Jan Čulík rozhovor s historičkou Muriel Blaive. A Čulík při tom přečetl její slova, která napsala do článku k volbě prezidenta: „Historik Jiří Suk v něm cituje Jiřího Svobodu, pozdějšího předsedu KSČ, podle něhož někteří komunističtí poslanci pro Havla odmítli hlasovat. Mohorita (předseda komunistické mládeže SSM – pozn. red.) s Čalfou jim pak měli vyhrožovat, že budou trestně stíháni za své politické postoje, a že je pověsí na kandelábry.“
Komunistický parlament tedy Václava Havla zvolil i v důsledku nedemokratického vydírání, v němž se uplatnily až stalinistické praktiky.
Historička Blaive uvedla, že revoluce byla výborná, skvělá, ale nebyla perfektní. Asi žádná revoluce nemůže být perfektní, poznamenal Čulík.
Takže shrnuto, komunisté byli vydíráni komunisty. Jak příznačné.
Pokud jste nikdy o historičce Muriel Blaive neslyšeli, pak si dovolím pár údajů: Francouzská historička mluvící česky se profesně věnuje dějinám (post-)komunismu v tehdejší střední Evropě, zvláště v tehdejším Československu.
Na počátku tisíciletí působila na Karlově Univerzitě a v letech 2013-2014 byla místopředsedkyní Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
Nejvíce byla „mediálně proslavena“ před třemi lety, když jeden ze serverů překroutil její slova tak, že to vypadalo, že relativizuje zlo komunismu. Na sociálních sítích se poté strhla vůči ní takřka mediální kampaň. Za historičku se však tehdy postavil i celý Ústav.

80 Responses to “Volba prezidenta Havla: Komunisté vyhrožovali komunistům”

 1. Zdeněk Gryc napsal:

  Zpětné zrcátko je důležité nejenom pro automobilisty,

  ale zejména pro ty, kteří před 30 lety začali chodit do školy.

  Seznámit se s živočichopisem dvojčat s příjmením TOTALITA.

 2. Dvořák napsal:

  Ty jo,takhle vostře na ně šli. Asi to fakt zabralo,že si to kluci a holky komunistický zopakovali. Tak teda čest památce posledního komunistického prezidenta.

 3. Berka napsal:

  …Seznámit se s živočichopisem dvojčat s příjmením TOTALITA…

  Jaký dvojčata ? Háj s Fridrichem ?

 4. Berka napsal:

  To nám totiž zase někdo trošičku překrucuje historii. Houby chtěli věšet spolubojovníky na kandelábry. Soudruzi byli jednoduše disciplinovaní a byli zvyklí hlasovat jedině jednomyslně. Nebylo vůbec potřeba jim vyhrožovat – asi si milá Muriel (v 89tém jí bylo dvacet a do roku 99 žila ve Francii, takže o přímou pamětnici jaksi asi nepůjde) nějak moc neuvědomuje dobové reálie. Žádné jednání neprobíhalo v „poslaneckých kruzích“, protože tehdy žádné kruhy nebyly. Sice fungovaly výbory FS, ale žádné „kuloáry“, taky proboha proč.

  Někde mám doma ještě dnes asi celkem vzácné „pirátské“ nahrávky z jednání FS v listopadu 1989 – těsně po revoluci, ještě s Urbánkem, Mohoritou atd. Tehdy to nahrál můj kamarád Jirka Sekanina z Velimi, zvukař ČTK, renesanční člověk a radioamatér tělem i duší, který bohužel „revoluci“ přežil jen o tři roky, kdy nešťastně přišel o život při autonehodě. Nebyl takový hrdina jako třeba pan architekt Gryc a nesesazoval už 18.11.89 ředitele Stavoprojektu – právě že ještě na konci roku se bál, že se to všechno může nějak zvrátit a tak nám na silvestra v Roztokách rozdával kazety (vyšmatlané Emgetonky) s nahrávkami různých jednání kterých se jako zvukař oficiálně účastnil „aby kdyžtak jednou děcka věděly, jak probíhal druhej osmašedesátej“. Na nahrávce z jednání FS krásně vidět (teda slyšet), jak stávající poslanci byli vystrašení, totálně zmatení a paralyzovaní – zvedli by ruku pro cokoliv, aby se novým pánům zalíbili. Nebyla potřeba jediná výhružka.

  Milá Muriel jakožto velká odbornice na sametovou revoluci by snad mohla vědět že hlavní věc, která donutila komunisty hlasovat jednohlasně byl přece kooptační zákon 183/1989 Sb, někdy z konce roku, který byl rychle ušitý PRÁVĚ pro tenhle případ…

  Nojo, tak se nám Jirko teď konečně „děcka dozvídaj jak probíhal druhej osmašedesátej“. Akorát teda s mírnejma kosmetickejma úpravama 🙂

  Naštěstí ty děcka to absolutně nezajímá. Třicet let je pravěk.

 5. Zdeněk Gryc napsal:

  TO BY BYLA ŠKODA
  TEDY OČIMA
  STUDENTA
  KTERÝ CHTĚL PŮVODNĚ STUDOVAT
  ARCHEOLOGII EGYPTA

 6. Zdeněk Gryc napsal:

  1. Jan P říká:
  Úterý, 7. 1. 2020 v 17:42
  Pane Gryci,odkdy se zajímáte o dění ve světě ? Jednou jste v diskuzi na neanonymní komentář vyhýbavě či alibisticky odpověděl, jak bývá u Vás často zvykem,že o současné dění ve světě se nezajímáte. Žádné informace nevyhledáváte…Víte např.,jaké zřízení má Saúdská Arábie ? Jinak váš zájem o současné dění ve světě chválím.
  ———————————–
  Vážený Jeníku,

  „Jednou jste v diskuzi na neanonymní komentář vyhýbavě či alibisticky odpověděl, “
  „Víte např.,jaké zřízení má Saúdská Arábie ?“

  Občas s trochou ironie o používám citace našeho třídního kápa v mém kádrovém posudku na FA.
  Tam, znaje se ve třídě na gymplu, kdo Gryc je, už v roce 1952 vložil Vlastimil Burger větičku:
  „ZÁMĚRNĚ SE NEZAJÍMÁ O SOUČASNOU POLITICKOU SITUACI“

  Zdeněk Gryc je autor článku, který vytiskly 18.září Jhlavské listy pod názvem:

  „PŘEDEJME USA TŘÍDNÍ KNIHY Z NAŠICH VÝCVIKOVÝCH STŘEDISEK TERORISTŮ“

  Vyjímám:

  Útoky z 11. září 2001 byly sérií koordinovaných teroristických útoků, které se uskutečnily 11. září 2001 ve Spojených státech amerických. Provedlo je 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida. Při útocích celkem zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli oběťmi civilisté, pocházející celkem z 90 zemí.
  Z předmětného článku vyjímám a vkládám odstavec: „Poválečné období“:
  Od komunistického převratu v roce 1948 a opakovaně v roce 1968 byly v naší zemi všemi dostupnými prostředky hanobeny USA. Začalo zatýkání a pronásledování našich hrdinů, bojovníků proti nacismu. Zrušení Sokola a Skautu, dokonce dvakrát postihl organizace, které většině těchto lidí vštěpovala statečnost před okupanty. Už jako dětičky jsme byli e škole štváni proti USA tvrzením, že to co sbíráme je diversní americký brouk – mandelinka bramborová, shozená z letadel USA. Propaganda proti USA byla naprosto vědecky řízena. Počínaje školením na všech stupních, včetně armády a konče hrdelními procesy s elitou národa. Děti byly k výchově v nenávisti vůči USA a v „boji za mír “ organizovány v Pionýru a SČM. Politická školení a školení měla svoji organizaci, která vyvrcholila státnicemi z třídní nenávisti pod vedením lidí typu soudruha Grebeníčka. O kolik životního času jsme byli připraveni posloucháním těchto blábolů, ze kterých jsme byli zkoušeni, ještě nikdo nevypočítal. Dospělí pak kolaborovali v KSČ. Pokud ještě někomu sahá paměť k nacistickým karikaturám a heslům, chápe příbuznost obou režimů. Štvaní proti USA pokračuje neustále. Pokud se západ snažil nějak konflikt řešit, v poslední době v Zálivu, nebo Jugoslávii, tak se Rusové přímo, nebo nepřímo snažili podrazit západu nohy. Bohužel, nejenom naši okupanti, ale všichni ti, kterým leží demokracie v žaludku se proti USA spojili.
  Myslím, že nikdo nepopře existenci školicích středisek, výcvikových a rekreačních táborů pro teroristy v naší zemi. Nejenom Semtex, ale i tyto aktivity jsou podhoubím, na nichž vyrostla tragedie, která tento týden vyděsila svět. Nyní se oficiálně od tohoto hrozného a pro civilizovaného člověka nepochopitelného skutku všichni distancují. Demokracie pochopitelně nic podobného neumožňuje. Štvaní minulých totalitních režimů proti USA nezůstalo bez následků, nejenom v myslích lidí, ale i ve světové politice. Jak půjde čas a zmizí první šok, tak bude stejně, jako tomu bylo dříve, obnovena kritika a nenávist k USA. Ta pak bude politickou překážkou k potrestání teroristů.
  Nyní jsou nabízeny USA našim státem různé možnosti pomoci. Mají asi spíše symbolický charakter. Věřím, že bychom opravdu mohli pomoci USA a tím také naší vlastní bezpečnosti, kdybychom předali USA všechen zpravodajský materiál.
  Počínaje „třídními knihami“ z výcvikových středisek teroristů na našem území. Včetně údajů kolik a kam jsme dodali Semtexu a podobných mírových materiálů. Prosil bych ministra vnitra, aby méně hovořil se svými vizážisty a více času věnoval na přesvědčování vlády,
  ——————————————
  aby zakoupila identifikační technologie použitelné na hranicích a jinde. Dokonce by mi nevadilo, kdyby se stát jejich koupí zadlužil, už nyní by se to vyplatilo.
  —————————————–
  Nakonec trochu optimismu. Co kdyby nikoli z altruismu, ale čistě pragmaticky se v prvním roce nového tisíciletí spojili dávní nepřátelé ve snaze zachovat civilizaci naší planety. Byl by to obdobný historický krok, který za druhé světová války umožnil nastolit mír.
  Zdeněk Gryc Jihlava 18. září 2001.
  ——————————
  Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl český dramatik, esejista, disident a kritik komunistického režimu, později politik a státník. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a prvním prezidentem České republiky (1993–2003).
  ——————————-
  Myslím, že bychom si měli povšimnout renesanční doby

  VÁCLAVA HAVLA

  nejen ve vzniku a publicitě Jihlavských listů.
  Porovnat články a komentáře. Jejich slušnost a sprostotu, čím to asi je?

  1. XXXXX říká:
  Neděle, 15. 9. 2019 v 9:44
  A můj skromný názor je že Gryc je čurák.
  ————————————————————–
  Vážím si názoru Jiřiny Šiklové, že nejlepší ilustrací je příběh.
  Takže raději píši o tom, co jsem znal a to podle příhod a lidí, které jsem, /dnes už bohužel/ znal.
  Vážím si názorů, nejenom aktuálních, bývalého ministra zahraničí Schwarzenberka.

  Pro mne je politicko-spisovatelsko-žurnalistickou autoritou přítel mého přítele,
  s obdobným fonetickým jménem, senátor Štětina, Procházková, Sabina Slonková.
  Jedna várka „Guláše z rybek akvária“ se začala vařit vstupem Rusů do Afganistanu.
  Myslím, že nejenom dnes málokdo píše jako Ernie Pyle, se znalostí situace, lidí a poměrů,
  ale podle sympatií a emocí.
  Kdo se dnes v teráriu blízkého východu vyzná?
  Kolaborant Gryc nikoli. Horší je, že tolerance k opačnému názoru se řeší pregnantně:

  2. XXXXX říká:
  Neděle, 15. 9. 2019 v 9:44
  A můj skromný názor je že Gryc je čurák.
  ———————————————————
  Sabina Slonková: Ruská propaganda je na míle vepředu

  4.9.2015 Aktuality/Komentáře (26), autor:
  Petr Klukan

  Vždy je dobré vědět, kdo je majitelem daného média, říká novinářka Sabina Slonková, šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz.

  Shodneme se, že rozpoznat propagandistické články je stále těžší? I díky internetu, který změnil média?
  Ano, nová média vnesla nový prvek v tom, že na internetu můžete získat jakoukoliv informaci. Myslím, že spousta lidí nedokáže rozlišit věrohodnost jednotlivých serverů. Informaci bere stejně hodnověrnou, jako když ji má z tradičního dlouhodobě prověřeného média. Takže kdokoliv cokoliv na internet umístí, spousta lidí má tendence dát v důvěryhodnosti rovnítko mezi v podstatě pofidérní zdroj a relevantní informací.
  Jde o novou techniku propagandy, o které se zmiňuje novinářka Sabina Slonková, šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz.

  Podle této techniky je obsah „meritus“ předmětného komentáře / více či méně /opominut a napadne se osoba autora.
  U toho co napíše Zdeněk Gryc u zasloužilých anonymů, to téměř na 100 procent funguje.

 7. Zdeněk Gryc napsal:

  Omluva mému laskavému příteli,
  že omylem jsem vložil jeho komentář 2x

 8. Jan P napsal:

  Zdeňku Grycovi

  Jasně,vy se počítáte mezi mediálně gramotný a intelektuální elitu národa …
  S bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga(zkritizoval Trumpův íránský atentát) se Vám možná svět. nehroutí.Tak už i ten velevážený kníže je ruský agent…

  To neříká jen tak nikdo, ale osoba reprezentující mainstreamové myšlení…
  @Pavel Šafr/český novinář,šéfredaktor vlastního deníku Forum 24/
  Ohlasy na americkou akci proti Sulejmánímu slouží jako praktická mapa, podle které víme, kde tu kdo stojí. Matěj Stropnický se po Lubomíru Zaorálkovi rovněž postavil do jedné řady s Okamurou a Filipem.

  Před Mnichovem byl garant naší bezpečnosti Francie a jak to dopadlo všichni víme. A stejně to dopadne i v případě USA. Nikdo nepůjde do války kvůli malé zemičce kdesi ve střední (pro USA východní) Evropě.

 9. Jan P napsal:

  Omluva: Tenhle komentář 18:20 sem pod tento blog nepatřil.
  ————————————————————————————————————————–
  Historička Muriel Blaive se drží faktů a má pravdu.
  Kterak se pěstují mýty.Komunističtí poslanci čelili nátlaku a výhrůžkám…

 10. Zdeněk Gryc napsal:

  ANONYMOVÉ

  ZDIVOČELÍ

  PARASITI

  NA DEMOKRACII

  VÁCLAVA HAVLA

 11. Zdeněk Gryc napsal:

  1. Jan P říká:
  Středa, 8. 1. 2020 v 21:13
  Pane Gryci,nejde o žádný trik.
  Jde jen o to,jak se zde deklarujete(chcete být viděn). Mají vaši názoroví odpůrci z vašich blogů a komentářů v diskuzi správný pocit: Mediálně (ne)gramotný a (ne)považuje se za elitu národa ?
  Jste spíše konzervativec nebo liberál ? Patří deník Fórum 24,týdeník Respekt a novináři jako Pavel Šafr,Marek Švehla mezi vaše nejsledovanější média a oblíbené novináře ?
  Skvěle Matěj Schneider pro @CRoPlus

  Atentát na Solejmáního vás nutí volit mezi dvěma zly.
  Vy si ale vybírat nemusíte
  „Kritika amerického zákroku vás nemusí dohnat k adoraci a omlouvání íránského režimu. Nenávist k represivnímu (a čím dál tím vyprázdněnějšímu) teokratickému režimu vás taktéž nemusí dohnat k obhajobě amerického bezpráví. Obojí uvedené pro vás ani nemusí představovat ekvivalentní zlo. Nemusíte se vybírat mezi demonstrací proti íránskému režimu a americkému atentátu: běžte na obě. Máte svobodu nehájit ani jedno zlo, využijte ji.“
  ——————————————————–
  1. Jasně,
  už „čtenář“
  na – psal
  co si myslím a pak chtěl na to téma diskutovat.

  Začínalo to zajímavě slovy…
  Vy si myslíte……??

  Stejnej trik:
  „Atentát na Solejmáního vás nutí volit mezi dvěma zly.“

  „Zdeňku, dovol mi malou intimní otázku !
  Najdeš si při tom smolení duchaprázdných blogů, na kterých nejčastěji diskutuješ sám se sebou nebo vymýšlíš mlácení prázdné slámy na různých replikách, či při neustálém tlučení do kláves CTRL+C a CTRL+V, pošetilém tapetování a kopírování čas na to, aby sis došel na WC ?“
  čtenář | 2017-01-27 11:45:36 | Reagovat

  Tak to je tak asi jediné co mne nutí !

 12. Berka napsal:

  Zas tady někdo může brečet, že se diskutující nedrží původního tématu, že…

 13. Zdeněk Gryc napsal:

  už se stalo,že ?

  Jan P říká:

  Středa, 8. 1. 2020 v 18:32

  Omluva: Tenhle komentář 18:20 sem pod tento blog nepatřil.

 14. Zdeněk Gryc napsal:

  TAKÉ SEM NEPATŘÍ:

  Soudružka

  Ur – Válková + Ur – válek

  a

  Pozůstalí roztrhaného studenta se přidali k žalobě na Štrougala a Jakeše
  PETR ŠVIHEL
  Matka a sestra Hartmuta Tautze se chtějí přidat k žalobě na špičky bývalého komunistického režimu. (Video: Valerie Dvořáková, Seznam.cz)
  K trestnímu stíhání proti žijícím špičkám československého komunistického režimu se přidala matka a sestra Hartmuta Tautze.
  Toho v osmnácti letech na hranicích roztrhali psi.
  Stal se tak symbolem zbytečných obětí minulého režimu.
  Článek
  Dvacet dva metrů od hranic s Rakouskem skončil pokus východoněmeckého osmnáctiletého studenta Hartmuta Tautze o útěk na Západ.
  Pokusil se o něj v srpnu 1986 nedaleko Bratislavy.
  Dostihla ho ale dvojice pohraničních psů, kteří byli na tento úkol speciálně cvičení.
  Mladík jejich útok nepřežil.
  Podle závěrů pitvy zemřít nemusel, ale nebyla mu poskytnuta včas kvalifikovaná lékařská pomoc.

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
  Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

 15. Berka napsal:

  Urválek…

  Možná by bylo zajímavé kromě Jiskry z 25.2.1975 (čtenářové, těšte se – brzo bude výročí jednoho pro dějepis zcela zásadního článku a jistě nás nemine hodnotný příspěvek na toto téma) si přečíst i Rudé Právo ze 14.4.1968, kde vyšel poměrně dlouhý rozhovor s prokurátorem Urválkem. Je tam velmi zajímavé číst jeho argumentaci toho, že v otázce politických procesů nenese na ničem vinu. Trochu se tam podobá třeba jednomu architektovi – kterému taktéž chybí sebemenší náznak sebereflexe k tomu, jak pomáhal budovat socialismus. S Urválkem to bylo podobné – kdo má dobrý žaludek a dokáže sledovat třeba jeho „plamennou“ řeč v procesu se Slánským, ten nepochopí, jak velká může být lidská a především třídní nenávist. On si ale pak prostě vsugeroval, že za nic nemohl, že vlastně skoro o ničem nevěděl a že tehdy (což mu ale věřím, mimochodem tomuto přesvědčení tehdy podlehlo minimálně 90% obyvatelstva) naprosto nepochyboval o vině obžalovaných a že byl zkrátka jenom malým kolečkem v soukolí.

  Jistě – je mi úplně jasné, že si to někdo tady vezme osobně – a hlavně úplně jinak, než to myslím a okamžitě sem začne kopírovat různé dřívější kecy o pistoli s jedním nábojem a skákání z City Parku – ale moje následující věty nejsou žádná výzva, ani nedej bože podobně hloupě míněný pokyn, jako byly ty zmíněné starší anonymní příspěvky. Je to jenom jakási paralela.

  Je totiž zajímavé, že onoho nesmiřitelného rudého prokurátora, systémového vraha a bezohledného manipulátora nakonec jeho vlastní svědomí přece jenom dostihlo. Postupem času ho pochybnosti a výčitky dohnaly až k sebevraždě (v roce 1979). Někteří lidé si ale ani v pokročilém věku nejsou schopni přiznat ani milimetr viny na fungování celého zrůdného systému. Jako třeba Urválkův kumpán Vaš, který se v klidu a míru dožil 97 let, aniž by na jediný okamžik vůbec jen zapochyboval o čistotě svého charakteru.

  Někteří lidé prostě svědomí a pochybnosti o svém já nemají.

  A je úplně jedno, jestli pro slávu a vítězství režimu projektovali monstrsídliště a nebo monstrprocesy.

 16. Zdeněk Gryc napsal:

  „A je úplně jedno, jestli pro slávu a vítězství režimu projektovali

  monstrsídliště a

  nebo monstrprocesy.“

  A JE TO OPRAVDU ÚPLNĚ , ale úplně pro „čtenář „- e Jihlavských listů,
  co bydlí na Březinkách nebo na Královském vršku, jedno ?

  Co s „pravdou a láskou“ píše:

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?
  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem, tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy. Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky. Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…
  Masturbuj raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie – a nebo možná nad legendárním výtiskem Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout, ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.
  ———————————————————-
  Jde o Zdeňka Gryce nebo Václava Havla ?
  Není vysvětlení dáno v „návodech nebo výhružkách“:
  ———————————————————-
  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“

  Venca říká:
  Čtvrtek, 6. 10. 2016 v 21:18
  PIŠTOLY Zděnkovi ! S jedním nábojem.
  —————-
  XXXXX říká:
  Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
  ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
  Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat. Meleš, meleš a meleš ale vo hovně. Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.
  „Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.
  A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.“

 17. Zdeněk Gryc napsal:

  PS. ukázka lživého výmyslu:

  „ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie“

 18. Dvořák napsal:

  😀 univerzální odpověď 😀 on je prostě mučedník

 19. Zdeněk Gryc napsal:

  3 ŠEDÉ KOLABORANTSKÁ SVINĚ kontra ŽÁDNÝ HRDINA

  „Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.“

  Berka říká:
  Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34
  Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?
  Fridrich Ervín, narozen 4.01.1934, od roku 1971 evidován jako důvěrník, svazek č. 15566, správa StB Brno
  Háj Oldřich, narozen 12.01.1932, evidován nejprve jako tajný spolupracovník (spisová značka 806006), následně jako agent – svazek č. 18060, správa StB Brno
  Proč spoluzbabělci ? Prostě chtěli jet do Steyru, tak jeli. Účel světí prostředky. Gryc chtěl do Švédska, tak jel. Stačilo jen po návratu zajít na kafíčko, že…
  Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne. To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo. Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.

  Venca říká:
  Sobota, 9. 3. 2019 v 11:13
  Byl teda ten Ervín agent StB, nebo ne ? Nebo si to Berka vymyslel ?

  1. Berka říká:
  Sobota, 9. 3. 2019 v 15:34
  Samozřejmě že byl a jestli snad někomu ublížil, ať ten si ho soudí. Mě je to absolutně fuk.
  Akorát že náš architekt se svým smyslem pro spravedlnost a pravdu rád po komunisticku selektuje historii. Že byl příkladně Zeman jeden rok ve straně, o tom se psát může a je to velmi zavrženíhodné. Že ale architektovi kamarádi byli agenty a vědomými spolupracovníky státní bezpečnosti, to je zcela omluvitelné a psát o tom přinejmenším „není příliš šťastné“.
  To by se jednomu ukroutila hlava…
  ———————————————————————————
  SPOLUZBABĚLCI
  Neznám celou historii plaveckého oddílu, do kterého jsem vstoupil v únoru 1958 a věnoval se výcviku dětí v plaveckém oddíle, v zimně v tělocvičně v létě na Staliňáku. Spolu s Oldou jsme prošli trenérskými kurzy, vedenými renomovaným teoretikem plavání profesorem Otakarem Zábojem, který mne jako pro plavecký výcvik získal v roce 1954 v Brně. Současně Oldou jsme získali PRŮKAZ TRENÉRA PLAVÁNÍ II. tř. 27. června 1977. Naposledy mi byl prodloužen na 4 roky v „Těl. škola VÚ ČSTV“ v roce 1984.
  Tuší vůbec Berka, že Olda umřel s plným nasazením šéfa plaveckého oddílu v činné trenérské práci. Tu vykonával také Ervín. Dodnes v oddíle pracuje Milan Mikulášek. Ředitel školy Fuchs pracoval nejen v plaveckém odd. ale takéve Vodáckém oddílu Modeta, kde byl vedoucím expedic do Rumunska a Jugoslávie. Jednou jsme byli i ve Francii. Tuší Berka jakou „úlitbu“ ne pro osobní prospěch musel ředitel školy Rošického za ta léta provádět?
  Nechce pan Berka také publikovat jejich záznamy ?

  „ŽÁDNÝ HRDINA“ Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne.
  Berka nebyl vedoucím plaveckého oddílu.
  Berka jednal sám za sebe, když mu na StB vařili kafíčko, nebo odkud to ví ?
  ———————————————————–
  V sobotu 7. prosince 2019 se v Jihlavě plaval jubilejní 20. Memoriál Oldřicha Háje.
  Na bloku č. 2 ze kterého Olda rád startoval byla kytička.
  Před startem jsme na jeho počest drželi minutu ticha.

 20. Berka napsal:

  Chápu. Je v tom logika. O Válkovou, která napsala jakýsi článek společně s Urválkem, by si nikdo neopřel ani kolo. Vedoucímu plaveckého oddílu, který práskal na svoje kolegy a svoje svěřence, se dává na blok č. 2 kytička. A kryptokomunističtí geronti v plavkách okolo zamačkávají slzu a zpívají přitom „Ach synku, synku…“

  Honoré de Balzac kdysi napsal dílo s názvem „lidská komedie“.

 21. Berka napsal:

  PS. ukázka lživého výmyslu:

  „ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie“

  Cože ? Tak oni vám ti zlí komunisti za to, že jste jim nakreslil a postavil výkladní skříň – sídliště moderního socialistického člověka – ani nepoděkovali ?

  Pak samozřejmě už chápu tu životní zatrpklost.

 22. Zdeněk Gryc napsal:

  Další záměrná lež:

  Berka říká:
  Neděle, 3. 2. 2019 v 18:41
  Gryce nemusíte složitě nálepkovat. Stačí jednoduše napsat kolaborant.
  Kolaborant, co si byl za Zemanem na hradě pro metál.

 23. Jan P napsal:

  Téma blogu není o Urválkovi a Válkové !
  Zdeněk Gryc káže vodu,pije víno.

  Zdeněk Gryc říká:
  Pátek, 10. 1. 2020 v 9:34…

  Skutečnost opravdu není černobílá…
  Interpretace od historičky Muriel Blaive(MB) se nám líbit může a nemusí.Nicméně fakta, o která se MB opírá nezávisle na sobě potvrzuje taky historik Jiří Suk z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
  29. 12. 2019/Třicet let od zvolení Václava Havla prezidentem. Hrálo se i o přímou volbu, říká historik/novinky.cz

 24. Berka napsal:

  Ale Zdeňku, to je přece nedůstojné…

  6.10.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor: Jiří Varhaník

  Také čtveřice osobností Vysočiny z oboru architektury a stavitelství byla tento týden oceněna cenou architekta Jože Plečnika.

  Jihlavští architekti Zdeněk Baueršíma a Zdeněk Gryc, bývalý městský architekt Třebíče Lubomír Herzán a ing. Josef Podzimek, obnovitel třešťské rodinné firmy Podzimek & Synové, převzali architektonickou cenu Jože Plečnika za celoživotní dílo a přínos v oblasti architektury a stavitelství.

  Cena byla předávána vybraným architektům z regionů ČR i Slovenska v pondělí (v mezinárodní den architektury) ve Španělském sále na Pražském hradě v rámci večera Pocta československé architektuře a stavitelství. Oceněné a jejich doprovod na něj pozvala Kancelář prezidenta republiky.

  Kdo tady teda lže ???

 25. Berka napsal:

  Předpokládám, že v roce 2018 to jistě byla kancelář prezidenta republiky Václava Havla, že ? 🙂 🙂 🙂

 26. Zdeněk Gryc napsal:

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co?
  . . . . . . . . . . .
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.

  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.
  ———————————————
  1. Berka říká:

  Pátek, 10. 1. 2020 v 12:42
  Urválek…
  A je úplně jedno, jestli pro slávu a vítězství režimu projektovali monstrsídliště a nebo monstrprocesy.
  ———————————————
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava
  Královský vršek „monstrsídliště“

  sídliště Královský Vršek, vpravo sídliště U Nádraží.

  Stavoprojekt Jihlava měl práci rozdělenou podle okresů do atelierů. Našemu atelieru, jehož vedoucím byl tehdy Ing. arch Jan Řídký patřil okres Jihlava. Po návrhu a rozpracování sídliště U Nádraží, jsem byl pověřen zpracovat návrh na sídliště Královský Vršek a také Březinovy sady.

  Dokumentováno je to v článku:“Osídlení Královského Vršku“, uveřejněném spolu s fotografií modelu v Jiskře 31. 1. 1967.
  Urbanistickou problematikou jsem se tehdy intenzivně zabýval a snažil se ji nastudovat z literatury, kterou jsem získával, tehdy jedině možným a nesnadným způsobem –

  mezinárodní knihovnickou službou, přes Klementinum.
  Souběžnou práci na Březinkách dokumentuje můj článek:“Březinky dostanou novou tvář“

  uveřejněný dne 21. 3. 1967 v Jiskře.
  Z obou těchto článků a zejména fotografií u nich je vidět obdobné pojetí, včetně shodně zpracovaných modelů.
  Prostory jsem začal studovat, stejně jako i později u sídliště Bedřichov,
  pochůzkami, kdy jsem se snažil pochopit území a jeho vazby na město.

  Zvláště zajímavý byl pohled na prostor z horního ochozu, dnes již neexistujícího plynojemu.

  Také si uvědomit historické souvislosti a danosti prostoru na hranicích Čech a Moravy.

  /Brod a pomníček Královské přísahy u řeky pod Královským vrškem, podle něhož je sídliště pojmenováno.

  Hraniční monolit u Jitřenky, historické dění a kutání stříbra v prostorách Březinek.

  Staré mapy a plány mi ukázal a jimi provedl, ředitel archivu PhDr. František Hoffmann.
  Nejprve řešit dopravu a organizaci území.
  Zjistit geologické danosti terénu a navrhnout v těchto souvislostech urbanistickou koncepci.

  Architektonickou kompozici, střídání horizontálních domů s vertikálami jsem nejprve zakreslil do panoramatických fotografií.
  Pak ji dolaďoval za pomoci modelu terénu, na který byly objekty posazeny a pak reálným způsobem nafotografovány.
  Pokud je mi známo, či pokud se dochovala dokumentace, tak byla sídliště tímto komplexním způsobem navrhována v Jihlavě po prvé.

  První modely s dřevěnými špalíčky provedl dobrý muž a spolupracovník s velkou trpělivostí
  pan František Koudelka.
  Pokud se modely nedochovaly, tak fotografie dokumentují shodné provedení
  modelů Královského Vršku a Březinek.
  Další modely, druhý model Březinek a sídliště Bedřichov provedla trpělivá žena s velkým vkusem
  paní Evička Talavašková.
  Je otázkou, jestli se je podařilo zachovat.
  Tento systém práce nebylo úplně snadné v podniku prosadit.
  Považoval jsem proto za vhodné zachovat dobovou dokumentaci
  těchto základních tří fází při navrhování zmíněných tří sídlišť :

  Královského Vršku, Březinek a Bedřichova.

  1/fotografie původní krajiny

  2/zákresy urbanistické koncepce do těchto krajinných panoramat.

  3/fotografie modelů sídlišť.

  Prudký jižní svah sídliště Královský vršek jsme procházeli s panem Ing. Václavem Hlaváčem
  a přemýšleli, jak vyšplhat silnicí do sídliště od hasičské zbrojnice
  /postavené dle návrhu Ing. arch. Jiřího Herzána/.
  Silnici pak inženýr Hlaváč navrhl s jistými pochybnostmi, jak to bude dopadat v zimě.
  Regulační stanici plynu umístil dole pod svah poblíže řeky.
  To mi později velice vyčítal starosta Jihlavy Karel Prchal, který bydlel v domě pod svahem.
  Stěžoval si na hluk, který dělá regulačka v noci.
  Výtečné zaměření, jako podklady práci na sídlištích,
  prováděla skupina geometrů vedená Ing. Pauzarem.
  Geologické posudky byly zadány Geoindustrii.
  Když byly rozestavěny Březinky,
  tak z jeho prostoru už bylo sídliště Královský Vršek součástí panoramatu Jihlavy.
  —————————————————–

  „MONSTRSÍDLIŠTĚ“ je prostor ve kterém trpí :

  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava

 27. Zdeněk Gryc napsal:

  Sídliště Královský vršek
  o půlnoci…

  Berka píše krasomluvy
  vložené shora

  Nebo tam má rod.domek ?

  Ulice a číslo domu není uvedeno, že ?

 28. Zdeněk Gryc napsal:

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“
  ———————————–
  Píšu o stavbě
  Královského vršku,

  Takže pohoda ?

 29. Berka napsal:

  Á, klasika. Když je usvědčen ze lži, začne kopírovat – je potřeba jemu nepříjemné příspěvky co nejrychleji zatapetovat, že ?

  Takže pohoda.

 30. Zdeněk Gryc napsal:

  Á, klasika. Když je usvědčen ze lži

  čím?

  1/…
  2/…
  3/…
  —————–

  PRÁVĚ DNES:

  „Když ji lidé kritizovali kvůli členství v KSČ, nebral jsem to vážně.
  Takových lidí je v politice řada, jsou z nich vrcholní ústavní činitelé
  a nebudu kategoricky odsuzovat každého, kdo se k tomu z různých důvodů rozhodl.
  Tohle ale její působení před revolucí staví do úplně jiného světla,“
  vysvětluje jeden z jejích spolustraníků, který si přál zůstat v anonymitě.

  TOHLE JE k PO – MILOVÁNÍ – HODNÉ

  že ?

  ANO. . . soudruzi anonymové z celého světa
  spojte se !!!

 31. Zdeněk Gryc napsal:

  Je teprve 23 hod

  Ještě je brzo. . .

  Nejlepší myšlenky přichází po 1/2 noci:

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?

  Berka říká:
  Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34
  Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?

  Smůla, takže nejenom zejtra bude
  „herr Gryc“ pod Javořicí a bez internetu.

 32. Berka napsal:

  Kolaborant, co si byl za Zemanem na hradě pro metál.

 33. Fejinka napsal:

  Přátelé diskutující, nebylo by už konečně nechat těch hloupých řečí o minulém režimu (vždyť za 9 let to bude stejná doba jako budování současné „demokracie“). Vždyť i toho Havla zvolili komunisti a kdyby se situace dnes opakovala a volili ho občané v přímé volbě, tak věřím tomu, že by se dnes Havel nestal modlou a ikonou jaká se mu přisuzuje (hlavně na západě). Občané mají díky sociálním sítím již jiné informace,než ty, které nám předává náš mainstream, který je tím nejhorším zlem, který rozděluje společnost(prezident, Babiš či Benešová)to nejsou, to jsou jenom zástupné řeči mainstreamu a „chvilkařů“. I ta ČT si nedala pokoj, aby i o vánocích neotravovala programy hlavně z roku 68 apod. Cenzura a autocenzura pracuje daleko lépe a moderněji než za socialismu.
  Dnes je superzprávou Válková a její uvedení pod Urválkovým jménem. Bude mít smůlu , místo Šabatové nebude, ale jinak ta paní se mi líbí se svými současnými názory. Musí se ještě vyhrabat nějaký zasloužilý chartista, ti to tam mají předplacené – to byli svým způsobem života svatí lidé.

 34. Berka napsal:

  No tak zrovna paní Šabatová „zasloužilá chartistka“ je a je to jeden z mála lidí, který se pro funkci VOP opravdu hodil. Za minulého režimu opravdu hodně kvůli svým názorům a postojům trpěla, po revoluci se nikdy nehnala za funkcemi ani za nějakým uznáním a dál poctivě pracovala. Celoživotní osobní statečnost a empatie jsou hlavní dvě slova, která ji charakterizují. Ani vládnoucí koalice, ani opozice jí nemohou naprosto nic vytknout (a ani to nedělají). Je potřeba najít někoho alespoň trochu podobného. Jestli podepsal chartu, nebo jestli byl v KSČ, je docela jedno. Hlavní je morální profil.

 35. Jan P napsal:

  Feiínko,já vám ten názor neberu.On by možná v přímé volbě prezidenta měl dnes problém uspět i takový Masaryk.Ano,nebuďme pořád zaseknutý v minulosti.Řešme budoucnost.Nicméně téma blogu (Volba prezidenta Havla: Komunisté vyhrožovali komunistům) je autorem daný.Tak se toho držme,nebo to ignorujme.Já si myslím,že na rozdíl od jiných blogů na JL je tento překvapivě zajímavý.Za sebe říkám:díky Janu Čulíkovi za tento rozhovor.

 36. Fejinka napsal:

  A co já říkám, nechme už těch hloupých řečí o minulém režimu a řešme těch posledních 30 let. Myslím, že tady je tolik materie, že se nám ani nezdá, včetně toho Havla, kterého vůbec nemusím (omlouvám se Zdeňkovi G.). S Masarykem vám dávám za pravdu. Můj děda i otec ho také dvakrát nechválili, byl to asi prezident spíše pro horních deset tisíc, jak se říká, než pro plebs..možná to bude potomek císaře až uplyne čas, kdy se to bude moci proukázat… Prodávám jak jsem koupil. Já jsem se o něj také blíže nezajímal. To víte, prožil jsem zatím svůj život od konce války dobou budování socialismu po dnešek. A že bych si tak hrozně stěžoval na tu dobu, to ne, přestože mi také zabránili v postupu zaměstnání do Prahy.
  K Havlovi se nechci už vyjadřovat, ten mne zklamal ze všeho nejvíc. Ten morální profil beru také, podle toho soudím lidi.

 37. Jan P napsal:

  Fejinko,rozumím tomu.Už se tady několikrát v diskuzi pod článkem řešilo.
  Chtěl jste říct,že na blogu lokálních Jihlavských listů a nejen tam postrádáte autora/ku,který by se nebál psát o problémech současnosti:život ve městě,kraji,celostátní,evropská a globální témata.
  Jaká témata by to měla být ? Že takového ,,odvážného“ blogera na JL nenajdeme není vinou redakce. Blogera/ku,který se nebojí a má hlavně chuť,čas a schopnost o problémech současnosti psát těžko JL hledají. Zájem ze strany čtenářů a samotných JL by tu byl.Vůbec o tom nepochybuju.
  Jediný takový bloger,který má podle mého sympatickou snahu např. o problémech města kompetentně psát je ing.Miroslav Tomanec.Tím jeho blogy,témata a úhel pohledu nikomu nevnucuju a jako zastupitele města nepropaguju.
  Nejde jenom blogy,rozhovory a komentáře,který bychom v médiích(veřejnoprávní,privátní celorepubliková a lokální) bez rozdílu každý z nás rád viděl.
  O tom, proč média neplní komunikační potřeby společnosti a proč stav českých médií považuje za jednu z hlavních příčin současné krize české demokracie před dvěma lety dobře popsal v komentáři na Deníku Referendum Jakub Patočka:“Česká média nedokážou plnit komunikační potřeby naší společnosti. Je tomu tak proto, že primárně sledují finanční a politické zájmy svých vydavatelů. Bludná ideologie, podle níž se trh nejlépe postará o kvalitu a distribuci informací i názorů, přivedla česká média do stavu řádově propastně horšího, než jaký byl v roce 1992 při zániku Československa. Ostrůvky pozitivní deviace na internetu, v Reportérovi, v některých zákoutích Economie a ve veřejnoprávních médiích na celkově neutěšeném stavu mění pramálo. Hlavními architekty mediálních obsahů jsou tu dnes oligarchové, propagandisté a obchodníci s předsudky a nenávistí.“
  Jakub Patočka:Návrh mediální reformy, jako by záleželo na faktech a demokracii|01.08.2017|Deník Referendum

 38. Fejinka napsal:

  Máte pravdu, že hlavní chyba je v médiích a to proto, že někomu patří a podle toho také píší. Nejhorší svinstvo je, že taková ČT by měla být nezávislá a dát prostor všem stejně a bohužel i ta je pod vlivem toho, kdo jí platí (řídí ze zadu), třebaže český poplatník jí přispívá cca – 7 miliard. (podobné je to i s ČRo Radiožurnál). Bohužel.

 39. Venca napsal:

  A v čem třeba KONKRÉTNĚ je Radiožurnál neobjetivní ? A kdo ho podle vás platí „bokem“ ?

 40. Zdeněk Gryc napsal:

  Berka říká:

  Pátek, 10. 1. 2020 v 23:22

  Kolaborant, co si byl za Zemanem na hradě pro metál.

  —————————————————————–

  kolaborant Zemana ani z dálky nezahlédl !!!

 41. Berka napsal:

  Bože, to je snad zcela irelevantní, ne ? Jde přece jen a pouze o symboliku.

  Jak se asi dal nejjednodušeji a přitom nejdůrazněji vyjádřit osobní postoj k prezidentovi, než odmítnout pozvání zaslané JEHO kanceláří a odmítnout převzetí metálu na hradě, dokud nad ním vlajou jeho trenky ?

  Jenže to by nebyl Ing. arch. Z. Gryc, který si už od mládí zvykl ohýbat svět a pravdu podle toho, jak se to právě hodí jemu. Budovatel komunistických paláců není kolaborant a vědomý spolupracovník StB není udavač. Naprosto nevinná a neadresná zmínka o nutnosti socialistického myšlení v lokálním plátku je nejdůležitějším okamžikem třetího odboje. Ocenění převzaté na nepřátelském území není morální faux-pais, ale vysoká pocta. A podobně.

  Závidím tu vnitřní vyrovnanost. Jak jemu se musí krásně spát…

 42. Zdeněk Gryc napsal:

  „Závidím tu vnitřní vyrovnanost. Jak jemu se musí krásně spát…“
  ————————————–
  ZÁVIST a NENÁVIST

  + žluové kameny

  „Jde přece jen a pouze o symboliku.“

  nejsou u Berky pěkné vlastnosti,
  JAK VIDNO Z JEHO PŮLNOČNÍCH AKTIVIT:

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?
  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem, tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy. Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky. Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…
  Masturbuj raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie – a nebo možná nad legendárním výtiskem Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout, ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.
  —————————————————
  Berka říká:
  Pondělí, 25. 2. 2019 v 22:56
  Kdyby architekt nebyl sklerotik, nebo spíše nechtěl být sklerotik, našel by si zpětně, co tu kdysi Berka (je zjevně marné někomu kdo je natvrdlý pořád dokola opakovat, jaké je moje skutečné jméno) psal. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let chtěl jet s přáteli na radioamatérský conquest do Španělska. Pozvali si ho do Jihlavy na odbor StB, kde si s ním dva pánové (možná právě ti Zdeňkovi přátelé) celkem příjemně povídali s tím, že výjezd samozřejmě není problém, pokud milý Berka bude po návratu referovat o ostatních účastnících a o tom, s kým a co mluvili na míste samém. Berka to (nijak statečně, ale prostě jednoznančně) odmítl a s tím se po chvilce rozloučili. Berka samozřejmě nikam nejel. Nicméně žádný jiný postih to pro něj překvapivě nemělo. V zaměstnání se to možná ani nedozvěděli, nikdo Berku nebil, nikdo mu nevyhrožoval, nikdo nepřekážel jeho dětem ve vzdělání.

 43. Zdeněk Gryc napsal:

  V BUDOVĚ, NEŽ SE DO NÍ NASTĚHOVAL

  STAVOPROJEKT
  TOMU BYLO JINAK, ŽE ?

  NEBO PROČ JE NA FASÁDĚ PAMĚTNÍ DESKA ?

  „nikdo Berku nebil, nikdo mu nevyhrožoval“

  Blade: „Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.“

  S opatem Tajovským a páterem Toufarem tomu bylo naopak, že

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
  Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
  „Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
  zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS.“
  NEŽ U ČERNÝCH BARONŮ, ŽE ?

  ————————————————————–
  Trvalo to dlouho, než Generální štáb armády
  Vlastní rukou generála Nekvasila

  odeslal posudky se začernělými jmény autorů,

  „anonymové, to už před „čtenář“ byli vždy Grycova láska“

  Posudky vedly k tomu, že „kolaborantu“
  ZG se nesměla dostat do ruky flinta a byl přidělen do péče CO soudruha
  Zlatušky do školy Vyskytné, stejně jako architekt Jiří Kubín.

 44. Zdeněk Gryc napsal:

  Tento blog:

  Volba prezidenta Havla: Komunisté vyhrožovali komunistům

  VOLBA PRESIDENTA HAVLA

  Je konec obou totalit,
  kterého se bohužel nedočkali nejen rodiče:
  Ing. arch. Zdeňka Gryce

 45. Zdeněk Gryc napsal:

  Jenže ve zdejších laskavých komentářích nejde o:

  NEVIDITELNÝ PES,
  je první český ryze internetový deník;[1] vychází pravidelně od 23. dubna 1996.

  Ale o „viditelného psa“
  Zdeňka Gryce
  Otloukánka
  Václava Havla,

  do kterého si od časů „čtenář“
  už 100 + X x
  anonymové kopli, takže stručně, včetně:

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“

 46. Jan P napsal:

  Ještě poznámka

  Britské listy vznikly jako rubrika na Neviditelném psu Ondřeje Neffa, kde 29. 7. 1996 vyšlo jejich první vydání.Zakladatelem a vydavatelem byl v letech 1996–2001 Jan Čulík. V roce 1999 se Britské listy na výzvu Ondřeje Neffa osamostatnily a od roku 2001 je jejich vydavatelem Občanské sdružení Britské listy (OSBL).
  Wikipedie: Neviditelný pes

  Orwell řekl něco ve smyslu, že žurnalistika je publikování toho co druzí nechtěj abys psala, všechno ostatní je PR. V Česku si média rozdělili oligarchové a dělá se holt PR. Díky @A2larm že dělá žurnalistiku.
  PAVEL ŠPLÍCHAL:Nezávislé PR a závislá žurnalistika. Média v době oligarchů|12.12.19|A2larm

 47. Berka napsal:

  Z.G. – i přes dvacet nakopírovaných obrazovek se bohužel nic nemění na celkové charakteristice :

  Kolaborant, co si byl za Zemanem na hradě pro metál.

  A navíc ulhaný. „Posudky vedly k tomu, že „kolaborantu“ ZG se nesměla dostat do ruky flinta“.

  A nebyl jste náhodou vysokoškolák ? Nebo jste snad absolvoval celou normální ZVS ? Potenciální kádry k bigošům opravdu nedávali. Takže možná nakonec ani nelže. Kladné posudky vedly k tomu, že se vám nesměla dostat do ruky flinta. Takže protekce.

  Přece kdyby na vás byl na vysoké škole nějaký záporný posudek, tak byste ho s kamarády v rámci své odbojové činnosti určitě zase dobrodružně ztopili, jako tehdá na gymnáziu.

 48. Zdeněk Gryc napsal:

  Bratře Berko,

  blíží se půlnoc,

  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?

  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem,
  tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy.

  Měli byste oba zalézt někam pod zem
  a vůbec se neodvažovat vystrkovat

  svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky.
  Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…

  Masturbuj

  raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého,

  za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie

  – a nebo možná nad legendárním výtiskem

  Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout,
  ————————————————————-

  ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  —————————————————————
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev,
  ale tyhle normalizační krysy,

  díky nimž

  se ty sračky

  táhly dalších dvacet let

  a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru,
  který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu,

  mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.

  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.
  —————————————————

  Dobrou noc a pevnou naději na další sprostoty přeje:

  Ing. arch. Zdeněk Gryc,
  který se zhanobil sám. . .

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“
  —————————————
  Víte, kdo je to ochlasta a kurevník podle ústavy CZ ?
  —————————————
  V CZ PLATÍ ÚSTAVA A TENTO ZÁKON:
  „Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“
  Zákon o zásluhách Václava Havla byl přijat na návrh vlády České republiky za účelem uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla. Znění zákona je: „Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“ Podobné zákony již byly přijaty v případě T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše.
  V pondělí 19. prosince 2011 schválila vláda na svém mimořádném zasedání jednomyslně návrh zákona ve znění:
  „Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“
  Podle vládní důvodové zprávy Václav Havel patří mezi nejvýznamnější osobnosti v českých dějinách,
  mimořádnou měrou se zasadil o pád komunistického režimu a o obnovení svobody a demokracie a dosáhl oprávněného uznání i v zahraničí,
  díky čemuž napomohl k opětovnému zapojení České republiky do rodiny evropských a světových demokracií.
  Jeho zásluhy jsou nepopiratelné a mimořádné a svým významem překračují hranice státu.
  Vláda v této důvodové zprávě vyjadřuje přesvědčení,
  že právo „není jen souborem formálně chápaných pravidel chování,
  ale současně vyjadřuje i hodnoty, na nichž je daná společnost založena,
  s nimiž bezprostředně souvisí také význam osobností, které tyto hodnoty mimořádným způsobem ovlivnily“.

 49. Berka napsal:

  A kde přesně v ústavě to prosím je ???

 50. Zdeněk Gryc napsal:

  Přítel

  „blade“ Vám cokoli snadno najde.

 51. Berka napsal:

  Zákon o zásluhách prezidenta Havla samozřejmě ani náhodou není zákonem ústavním, to by snad takový znalec a obdivovatel života a díla Václava Havla měl vědět, ne ?

  Já osobně jsem několikrát deklaroval, že Havel podle mě v určitém dějinném období bezesporu výrazně pozitivně ovlivnil vývoj české společnosti. Nicméně plně se ztotožňuji s následujícími dvěma názory (převzato z Wikipedie) :

  Informace o záměru vládní koalice předložit zákon o zásluhách Václava Havla se objevily v médiích ihned v den Havlovy smrti, v neděli 18. prosince 2011. Petr Pithart v pořadu České televize Události, komentáře vyjádřil přesvědčení, že politici nemají soudit dějiny formou zákonů, a vytkl vládě, že se nejprve neporadila s oběma komorami parlamentu. Daniel Korte označil deklaratorní zákony za nesmyslné, hodnocení by se mělo přenechat historikům.

  Protože každého logicky a soudně uvažujícího člověka musí zákonitě napadnout, že pokud by příkladně v současné vládní a parlamentní konstelaci dostal někdo opět podobný nápad, mohl by ve sbírce zákonů vyjít třeba jeden ve znění „Andrej Babiš, zasloužil se o stát“. A nikdo by proti tomu nemohl namítnout ani „fň“, protože by vše proběhlo legislativně tak, jak má.

 52. Zdeněk Gryc napsal:

  PERSONIFIKOVANÝ HROMOSVOD NENÁVISTI

  Protože každého logicky a soudně uvažujícího člověka musí zákonitě napadnout,
  že Zdeněk Gryc je Berkův hromosvod.
  ————————————————————–
  Co tak diversifikovat nenávist:

  Berka říká:
  Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34
  Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?
  Fridrich Ervín, narozen 4.01.1934, od roku 1971 evidován jako důvěrník, svazek č. 15566, správa StB Brno
  Háj Oldřich, narozen 12.01.1932, evidován nejprve jako tajný spolupracovník (spisová značka 806006), následně jako agent – svazek č. 18060, správa StB Brno
  Proč spoluzbabělci ? Prostě chtěli jet do Steyru, tak jeli. Účel světí prostředky. Gryc chtěl do Švédska, tak jel. Stačilo jen po návratu zajít na kafíčko, že…
  Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne. To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo. Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.
  ————————————————————-
  „Pro vyrovnanost“
  v rámci kádrování sviní Berkou, z těch pramenů, ze kterých Berka převzal Háje a Fridricha podívat se také na primáře Vojtu Čermáka, který jako 4 tý dospělý tam také byl.

  Expedici Modety do Francie v roce 1984 vedl ředitel školy Rošického Fuchs,
  jo pane Berka, o něm by se toho našlo víc než o Hájovi, že ?

  Co tak se zajímat o to kdo fízloval v zahraničí hráče Dukly Jihlava?

  a pro „vyrovnanost“, jak občas píše pan Havlíček,

  se zajímat, jak se jako agent – svazek č. správa StB

  „Andrej Babiš, zasloužil se o stát.“

 53. Zdeněk Gryc napsal:

  NOVINÁŘI, AKADEMICI a možná i architekti,
  JSOU VELKOU LÁSKOU ZEMANA

  Buďte solidární se statečnou Prahou,

  vyzývají Západ novináři a akademici
  MILAN ROKOS
  Foto: Tomáš Svoboda, Seznam.cz
  Čínská Šanghaj už mezi partnerská města Prahy nepatří

  Rozhodnutí čínské Šanghaje ukončit partnerství s Prahou vyvolává mezinárodní ohlas.
  K solidaritě s Prahou vyzývají západní metropole známí novináři i akademici.
  Článek
  „Ukázat solidaritu se statečnými Čechy by měla okamžitě i další evropská a australská města,” napsal na svém twitterovém účtu slavný britský novinář Edward Lucas, bývalý šéfredaktor a také středoevropský dopisovatel časopisu The Economist. Pod svým příspěvkem sdílel zprávu agentury Reuters o rozhodnutí šanghajské vlády přerušit styky s Prahou.

 54. Dvořák napsal:

  Ale to už tady architekt dával k dobrýmu,že byl předurčen kádrovým posudkem k PTP. A ejhle,on to dotáhl až na špagáta. A ani do strany nemusel a vlaječky nevěšel a protistátní řeči vedl. Teplé místo si udržel a trestán nebyl. No čím se asi straně zavděčil?

 55. zdeněk Gyc napsal:

  pane Dvořák,
  nevím který jste?
  Milan,který o mně psal hezké články v Jiskře
  tykali jsme si a psal o mně „Brňák kabrňák“ vij publikace v Jiskře.
  Dvořák,který hájil rozhlas Jihlava proti okupantovi,
  vyzval obyvatele jihlavy,aby hlásili pohyb ruských tanků.
  Dvořák,který to pak sdělil StB,
  což byl důvod telefonického příkazu
  k návštěvě StB, kde jak říká Berka uvařilli kafíčko.
  U mne k tomu patrně z úspornýc důvodů nedošlo,
  on ale se pasoval n skromného ne-hrdinu,

  PS věšení vlaječek z pohledu
  první republiky
  Protektorátu
  osvobození v roce 1945
  po únorovém puči v roce 1948
  při Pražském jaru
  po okupaci v srpnu 1968
  stagnaci režimu před rokem 1989
  po roce 1990
  a nyní
  to by chtělo přímo státní práci,
  nejlépe s ilustačními fotografiemi
  reprtérů s ruskými tanky v roce 1968
  před pražským rozhlasem.

  Mělo by se to připomenout
  Zemanovi
  před cestou do
  Ruska
  a Číny

  jenže to chce někoho,kdo neopisuje,
  ale popisuje i s mírným právem na omyl,co viděl,

  ale chtělo by to nový blog,že 55 komentářů,
  co jke moc je příliš,
  zejména

  ANONYMNÍ NENÁVISTI

  tedy přímo anti svini

  „Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne. To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo. Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.“

 56. Berka napsal:

  Zajedno nejsem anonym, ale to dobře víte.

  Zadruhé co se vám na té mojí větě tak strašně líbí, že ji pořád kopírujete ? Ta věta prostě platí. Nebyl jsem hrdina a naštěstí jsem nemusel být ani udavač.

  A za třetí – což už jsem taky psal – jste neskutečně naivní a nevíte nic o technických prostředcích StB. Stejně jako byla v budově pošty umístěna rušička a probíhal monitoring radiového provozu, tak stejně tak probíhal i monitoring telefonických hovorů. Zejména u významných státních institucí a u médií byly TRVALE nahrávány všechny příchozí (a vybrané linky odchozích) telefonické hovory. V době reléových ústředen s elektromechanickými voliči samozřejmě bylo problematické odhalit číslo, které volá (technik musel jít do místnosti s voliči a přímo zrakem vysledovat vystavené voliče a tím zjistit číslo. Při meziměstském spojení to bylo skoro nemožné. Nicméně kvůli případným anonymům, provokacím atd. probíhal monitoring telefonického provozu na příchozí lince na páskové nahrávače (v podstatě podobné běžným kotoučovým magnetofonům) s rotační archivací nahrávek. U rozhlasu, ČST, významných deníků a samozřejmě zahraničních ambasád včetně sovětské, to bylo zcela automatické.

  Takže pokud byl někdo s odpuštěním tak blbej, že chtěl dělat konspiraci přes telefon ze Stavoprojektu do rádia – tak to bylo naprosto to samé, jako kdyby zavolal přímo do kanceláře StB.

  Ten váš Dvořák, co kdysi napsal nějaký nevinný a nekonkrétní článek o nedostatečné angažovanosti architektů (a váš následný profesní život potvrzuje, že jste si z toho vzal poučení a ochotně se angažoval), na vás nemusel vůbec nic práskat. Soudruzi věděli už dávno on-line slovo od slova, co jste si spolu špitali do sluchátka, vy ruskej pohybe…

 57. Zdeněk Gryc napsal:

  „NÁM SOUDRUHŮM“

  Berka and his company:

  A to měla být urážka?
  Nějaká vzpomínka na mládí,
  na dobu kdys
  „nám soudruhům“
  s tímto pozdravem lezl do prdele?

  1. XXXXX říká:
  Sobota, 18. 8. 2018 v 9:56
  A to měla být urážka? Nějaká vzpomínka na mládí, na dobu kdys nám soudruhům s tímto pozdravem lezl do prdele? Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu…
  Ale pane architekte to nebylo na Vás ale na oslíka.
  Vy jste přeci krysa. Co si to ani přiznat neumí.

  Berka,
  Jsou podle Vás mí přátelé

  Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?

  Kteří se svým životním dílem zasloužili

  O ROZVOJ SPORTU V JIHLAVĚ

  Kdy jsme si vážili LETOŠNÍHO VÝROČÍ:

  20 MEMORIÁLU OLDŘICHA HÁJE

  které má mezinárodní věhlas
  jsou to:

  „šedou kolaborantskou svini,“???
  Co ten Váš nadřazený půlnoční esprit:
  „ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…“

  Kdo prosím jste, že si takto dovolíte psát ?

  Kdo a proč by měli :

  „Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky.“

  Co jste vykonal pro Jihlavu a její mládež ?

  Proč je Gryc . . . herr ?

  Co kdyby jste napsal:
  ————————–
  Psal jsem to v afektu, trochu jsem upil
  Ervínu Friedrichovi
  Oldřichu Hájovi se omlouvám
  ————————-

  Protože netuším, do jakých her je totalita a StB zatáhla.

  S předsedou vlády Babišem, je tomu podobně, že ?

  —————————-
  22. Berka říká:
  Středa, 22. 8. 2018 v 0:39
  Dneska si herr Gryc zas užil kopírovací onanie, co ?
  Je tady docela zajímavá paralela – stejně jako si estébák dovolí řečnit o výročí okupace před českým rozhlasem, tak si to se stejnou chutí dovolí tady i budovatelský kolaborant z Jihlavy. Měli byste oba zalézt někam pod zem a vůbec se neodvažovat vystrkovat svoje narudlé a narychlo přebarvené rypáky. Teď v těch vedrech totiž máslo na hlavě strašně rychle taje…
  Masturbuj raději nad svejma zažloutlejma plánama ulice Antonína Zápotockého, za kterou jsi dostal a vděčně přijal čestné uznání plus prémie – a nebo možná nad legendárním výtiskem Jiskry ze dne 25.2.1975, kterou jsi tady dneska v té euforii úplně zapomněl vytáhnout, ty scvrklej pytlíčku smrdutý kolaborantský žluče…
  Omlouvám se ostatním za svůj půlnoční výlev, ale tyhle normalizační krysy, díky nimž se ty sračky táhly dalších dvacet let a který se vůbec opovažujou mluvit o nějakém pražském jaru, který přitom právě oni bez mrknutí oka spláchli do hajzlu, mi zvlášť dneska prostě nějak pijou krev.
  Karel Bernard, Královský vršek – Jihlava, ty anonymobijče.

  Spolek „nám soudruhům“ a PS-ákům:

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
  Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
  zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS
  než někde zavřený v kasínu u bigošů tehdejší ČSLA. Navíc 1. rota PS Černé jezero byla ukázková rota tehdejší HSPSOSHČSSR, kam jezdili na prohlídku a návštěvu tehdejší různí papaláši režimu
  ———————————————
  XXXXX říká:
  Sobota, 18. 8. 2018 v 9:56
  A to měla být urážka? Nějaká vzpomínka na mládí, na dobu kdys nám soudruhům s tímto pozdravem lezl do prdele? Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu…
  Ale pane architekte to nebylo na Vás ale na oslíka.
  Vy jste přeci krysa. Co si to ani přiznat neumí.

  1. XXXXX říká:
  Sobota, 30. 1. 2016 v 13:34
  Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest.
  Ale koho to kurva dneska zajímá

  XXXXX říká:
  Pátek, 30. 11. 2018 v 18:25
  Ježíš Gryci běž už doprdele.
  Fejinko nech toho nebo si budu myslet, architektovatíš, akorát na druhou stranu. Soros nebo bakala vždyť jsme jedna rodina. Anebo máš dobrej matroš. Ty vole každej má v prdeli nějaký česko i s pár hulákajícíma pošukama.
  Tady to fakt přesstává bejt normální, jeden senilní magor vedle druhýho.

  XXXXX říká:
  Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
  ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
  Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat. Meleš, meleš a meleš ale vo hovně. Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.
  „Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.
  A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.“
  ————————————————-
  Takže stručně a jasně, nad-soudruzi, založte si svůj blog a pište.

  Vídím blog a ošklivej ksicht GR-YC

  Vykašlu se na něj a nepíši k němu NIC

  Nejde vůbec o Gryce, ale koncentrovanou
  NENÁVIST k VH:

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“

 58. Berka napsal:

  Tak zakažte pod svými příspěvky diskusi.

 59. Berka napsal:

  Jasně jsem kdysi psal, že Fridricha a Háje NESOUDÍM, protože neznám pohnutky, které je k jejich udavačství vedly. Prostě byli VĚDOMÝMI spolupracovníky StB, je to ověřený a nezpochybnitelný fakt a tuto informaci jsem zde jednoduše předal.

  Vy berete morálku jako váhu ? Tedy že každá špatnost se dá něčím vyvážit ? Že se na všechno dá koupit odpustek ?

  Vaším prizmatem tedy třeba blahé paměti sbormistr Kulínský byl pedofil, ale je to irelevantní, protože na druhé straně byl velký profesionál, který vychoval či pomohl vychovat několik generací skvělých zpěváků a ty děti, které osahával, by mu měly nosit kytičky na hrob.

  Ano, chápu, to je přece logické.

 60. Berka napsal:

  Proč se neustále za každou cenu zesměšňujete ? Sám, aniž máte jakékoliv relevantní informace kádrujete druhé. Prezident je špatný už jen proto, že byl v mládí rok ve straně (v roce 68 !). Redaktor Dvořák vás udal, i když pro to nemáte sebemenší důkazy. Znáte dobře moje celé jméno a jistě ho máte uložené, stejně jako moje věty, které tak rád citujete. Ale přesto si mě dovolujete označovat za anonyma a dokonce za „rudý mozek“, aniž byste znal jedinou řádku z mého CV. Stavíte se do role mučedníka, aniž jste kdy jakkoliv trpěl a díky úlitbám režimu jste byl v jistém ohledu „socialistickou celebritou“. Všichni ostatní jsou špatní. Prostě jste pravý kádrovák s učebnicově totalitním myšlením. Podle hesla „poturčenec horší turka“.

  Ano, je opět po půlnoci. Schválně jsem si tento „diskusní příspěvek“ nechal rozepsaný asi deset minut, abych nemohl být zase obviněn z jednání v afektu. Ale i teď, se zcela jasnou myslí, klidným tepem a nerozbouřenou myslí, musím potvrdit, že moje dřívější charakteristika vaší osoby – tedy „scvrklý pytlíček smrduté kolaborantské žluče“ – mi přijde stále jako nejpřiléhavější.

 61. Zdeněk Gryc napsal:

  NENÁVIST K:

  „scvrklý pytlíček smrduté kolaborantské žluče“ –

  NACISMUS – NENÁVIST – KOMUNISMUS

  Dům umění města Brna
  a Muzeum města Brna
  si Vás a Vaše přátele dovolují pozvat na prezentaci knihy
  vize modernosti visions of modernity
  Rudolf Sandalo 1899–1980

  Pkusím se po vernisáži knihy
  poukázat na to, co udělala totalita s architekty,
  autory tam publikovaných fotografií jejich staveb

  NACISMUS – NENÁVIST – KOMUNISMUS

  to co udělala rodina Havlova pro republiku,
  zejména dědeček Ivana a Václava Havla

  HUGO VAVREČKA

  na požádání TGM

  zná:

  „scvrklý pytlíček smrduté kolaborantské žluče“ ,

  který pamatuje návštěvy Hugo Vavrečky,
  který měl být na příkaz Gottwalda alářován

  v našem domě Jiránkova 50.

  leitmotiv kroužku přátel Berky je formulován:

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“
  ——————————————-

  „scvrklý pytlíček smrduté kolaborantské žluče“

  je hrdý na to, že je zahrnut do NENÁVISTI

  „ochlasty a kurevníka“

  Brno-18.

 62. Zdeněk Gryc napsal:

  opravy: žalářován…atd

 63. Zdeněk Gryc napsal:

  1. „scvrklý pytlíček smrduté kolaborantské žluče“ ,

  pamatuje návštěvy Hugo Vavrečky,
  v našem domě Jiránkova 50. Brno -18.
  Jména Vavrečka a Gryc jsou publikována na stejné stránce v díle Dr. Černohorského

  Moravská keramika

  Vavrečka měl být na příkaz Gottwalda, nejenom jako ředitel
  Baťových závodů žalářován.
  Brzo po tomto obvinění umřel.
  Památník Bati byl nedávno ve Zlíně po restauraci otevřen.

  1. NENÁVIST k V. H. leitmotiv kroužku přátel Berky je formulován:

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“
  ——————————————-
  „scvrklý pytlíček smrduté kolaborantské žluče“
  je hrdý na to, že je zahrnut do NENÁVISTI
  „ochlasty a kurevníka“

 64. Berka napsal:

  A něco k tomu Kulínskému ?

 65. Zdeněk Gryc napsal:

  Ukázky z anonymního dopisu jistě „dokazují úžasnou sprostotu“
  ——————————————————–
  TGM:
  „A ti anonymové!
  Mýlíte se, že bych jich byl zbaven:
  Nepíší-li, tož roztrušují své výmysly, jako že např.,
  jsem dostal za republiku miliony a miliony,
  Uložené v bankách švýcarských a totéž o Benešovi.
  Týž vlastenec, který horuje o konečném vydobytí svobody,
  týmž dechem Republiku prohlašuje za doménu a dílo židů.
  Jiní, že držím s Beneše proto tak dlouho,
  že mám poměr s jeho paní a nevím co všecko ještě.
  Mne to všechno nikdy nebolelo, ani nerozčilovalo,
  mohu jen radit, abyste si věcí takových nevšímala.
  Rozmyslete si dobře, co by jste dokázala se soudem?
  Ukázky z anonymního dopisu jistě dokazují úžasnou sprostotu,
  ale právě taková sprostota ulehčuje Vám, jak bych soudil.“
  / 3 dopis TGM OS Židlochovice 6. 9. 1933. /
  ——————————————————————
  Berka říká:
  Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34
  Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?

  Fridrich Ervín, narozen 4.01.1934, od roku 1971 evidován jako důvěrník, svazek č. 15566, správa StB Brno
  Háj Oldřich, narozen 12.01.1932, evidován nejprve jako tajný spolupracovník (spisová značka 806006), následně jako agent – svazek č. 18060, správa StB Brno

  Proč spoluzbabělci ? Prostě chtěli jet do Steyru, tak jeli. Účel světí prostředky. Gryc chtěl do Švédska, tak jel. Stačilo jen po návratu zajít na kafíčko, že…
  Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne. To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo. Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.
  ———————————————————
  „Proč spoluzbabělci ? Prostě chtěli jet do Steyru, tak jeli. Účel světí prostředky.“
  SPOLUZBABĚLCI…
  „Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne.“
  ——————————————————–
  Neznám celou historii plaveckého oddílu, do kterého jsem vstoupil v únoru 1958
  a věnoval se výcviku dětí v plaveckém oddíle, v zimně v tělocvičně v létě na Staliňáku.
  Spolu s Oldou jsme prošli trenérskými kurzy,
  vedenými renomovaným teoretikem plavání profesorem Otakarem Zábojem,
  který mne pro plavecký výcvik dětí získal v roce 1954 v Brně.

  Současně Oldou jsme získali PRŮKAZ TRENÉRA PLAVÁNÍ II. tř. 27. června 1977.
  Naposledy mi byl prodloužen na 4 roky v „Těl. škola VÚ ČSTV“ v roce 1984.

  Tuší vůbec Berka, že Olda umřel s plným nasazením šéfa plaveckého oddílu v činné trenérské práci.
  Tu vykonával také Ervín. Dodnes v oddíle pracuje Milan Mikulášek.
  Ředitel školy Fuchs pracoval nejen v plaveckém odd. ale takéve Vodáckém oddílu Modeta,
  kde byl vedoucím expedic do Rumunska a Jugoslávie.
  Jednou jsme byli i ve Francii. Tuší Berka jakou „úlitbu“musel ředitel školy Rošického za ta léta provádět?
  Nechce Berka také publikovat jejich záznamy ?

  Václav Havel a jeho srdce nad Hradem od jeho architekta Šípka je protikladem trenek.
  Můžeme si být jisti, že ti co dostali za celoživotní dílo cenu Pleničnika – architekta TGM,
  v kraji Vysočina, Podzimek, Herzán, Baueršíma si podílu Havla na konci totality vysoce váží.
  ———————————————
  Ing. arch. Zdeněk Gryc,
  Zaměstnání: architekt – důchodce – autor sídliště Březinovy sady,
  chápe o co soudruhům a PS-ákům kráčí:

  „Nějaká vzpomínka na mládí,
  na dobu kdys nám soudruhům
  s tímto pozdravem lezl do prdele?“

  V Jihlavě? To začalo umístěnkou 1. února 1958 do Agroprojektu a pak to šlo dál…
  Totalita je totalita okupace je okupace, bez přívlastku.
  ———————————————
  1. XXXXX říká:
  Sobota, 18. 8. 2018 v 9:56
  A to měla být urážka? Nějaká vzpomínka na mládí, na dobu kdys nám soudruhům s tímto pozdravem lezl do prdele? Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu…
  Ale pane architekte to nebylo na Vás ale na oslíka.
  Vy jste přeci krysa. Co si to ani přiznat neumí.

  1. XXXXX říká:
  Sobota, 30. 1. 2016 v 13:34
  Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest.
  Ale koho to kurva dneska zajímá

  XXXXX říká:
  Pátek, 30. 11. 2018 v 18:25
  Ježíš Gryci běž už doprdele.
  Fejinko nech toho nebo si budu myslet, architektovatíš, akorát na druhou stranu. Soros nebo bakala vždyť jsme jedna rodina. Anebo máš dobrej matroš. Ty vole každej má v prdeli nějaký česko i s pár hulákajícíma pošukama.
  Tady to fakt přesstává bejt normální, jeden senilní magor vedle druhýho.

  XXXXX říká:
  Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
  ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
  Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat. Meleš, meleš a meleš ale vo hovně. Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.
  „Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.
  A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.“

  XXXXX říká:
  Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
  „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách,
  nikdo by tě nehanobil“

  1. Dvořák říká:
  Středa, 13. 3. 2019 v 10:47
  Možná se budu opakovat…
  …….. Umřít v osmdesáti není tragédie,ale slušnost. ………… Jiří Sovák
  ————————————–
  2. Zdeněk Gryc říká:
  Středa, 13. 3. 2019 v 8:15
  SLOVO AUTOR SOUVISÍ S AUTORITOU.
  jeho opakem je ANONYM,
  který se nevyslovuje k ničemu pochvalně,
  ale pomluvou a urážkou !

  První polistopadový šéfredaktor Listů Josef Jelínek,
  „netrpěl šikanu a bezpráví, věnoval se angažované žurnalistice.
  Dokázal se ale svých kolegů zastat, když byli neprávem napadáni.
  ANONYMY HÁZEL DO KOŠE,

  dokázal pochopit a komentovat v Jihlavských listech 28. 6. 94
  kdo, kdy a proč napsal článek:
  „Min uže nět“

 66. Berka napsal:

  A něco k tomu Kulínskému ???

 67. Zdeněk Gryc napsal:

  Kulínského osobně neznám.

  Oldřicha Háje jsem poznal v únoru 1958. . .

  Vzpomínáme s úctou

  Oldřich Háj 1932-2000
  Rodák z Třebíče, zde se naučil svá první plavecká tempa. Po válce žil v Jablonci a Liberci, kde začal intenzivněji trénovat, vrá¬til se na Vysočinu, aby tu podstatným způso¬bem ovlivnil vývoj plavání. Sportovní výkon¬nost si zvýšil dále jako příslušník ASD ÚDA (1952-1954). Následně zakládá plavecký oddíl TJ Spartak Jihlava. Organizačně i personálně připravuje vstup do krytého bazénu.
  Na začát¬ku 60. let studuje na tříleté trenérské škole při FTVS UK.

  V roce 1966 se stává profesionálním trenérem, iniciuje vznik sportovních tříd a zavádí moderní metody tréninku.
  Po dobu 11 let je trenérem juniorského národního družstva, věnuje se i některým funkcím v ČSPS. Disponuje slušnými jazykovými schopnostmi a organizuje za¬hraniční sportovní styky.
  Jako rozhodčí a zejména, díky svému přehledu o výkonnosti plavců, je častým hlasatelem na závodech MČR i mítincích s mezinárodní účastí.
  Hlavně však je trenérem a vychovatelem celé plejády vynikajících plavců
  od 2. pol. 50. let až do roku 2000.

  Byl člověkem pracovitým, cílevědomým, vstřícným, přímým, iniciativním a s vysokou úrovní komunikace.

  I když se v posledních letech netěšil dobrému zdraví,
  jeho náhlý odchod nás všechny velmi překvapil a hluboce zarmoutil.
  Své celoživotní orientaci zůstal věrný téměř do konce,
  když několik hodin před smrtí ještě trénoval jednu ze sportovních tříd.

  Při rozloučení s ním jsme si slíbili, že jeho odkaz budeme dále rozvíjet.

  Oldřich Háj zemřel v roce 2000 v Jihlavě
  byl s oddílem plavat ve Steyru

  Karel Gott zemřel v roce 2019 v Praze
  toho dost po světě za totáče nacestoval,

  dělá to z něho „šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat“ ?

  Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne.
  To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo.
  Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini,
  kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.

  Totalita je totalita,
  story Wericha a Voskovce za obou totalit je známá,

  Jak to bylo s Werichem ?
  Stejně jako s Gottem ?

  To jsou ty paradoxy pane Vaněk !

  „VŠICHNI BYLI OŽRALÍ JAK PRASATA
  JEN PAN PRESIDENT BYL TROŠKU V NÁLADĚ“

  /Po druhé presidentské volbě 27. ledna 2018 ? /

 68. Dvořák napsal:

  Pištole nebo skok?

 69. Zdeněk Gryc napsal:

  1. Dvořák říká:
  Středa, 13. 3. 2019 v 10:47
  Možná se budu opakovat…
  …….. Umřít v osmdesáti není tragédie,ale slušnost. ………… Jiří Sovák

 70. Zdeněk Gryc napsal:

  2 x Dvořák.

  ne slovo, ale jeho obsah:

  „VKUS“

  lze nalézt také. . .

  „Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini“

  Mimo tedy hokej a seriály, kouká taky někdo na „art“
  a je schopen pochopit, co se Gebrian snaží říci:

  Na plovárně s Adamem Gebrianem
  Dnes21:15

  Předchozí fotografieDalší fotografiePřejít do galerie
  Český architekt Adam Gebrian se narodil 9. května 1979 v Boskovicích. Dětství prožil ve Zlíně a v roce 2006 ukončil Fakultu umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Dále postgraduálně studoval na Southern California Institut of Architecture v Los Angeles, kde absolvoval v roce 2008. Namísto navrhování staveb se vědomě rozhodl pro propagaci architektury, aby tak přispěl ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře. Za tuto činnost získal v roce 2015 titul Architekt roku. V průběhu libereckých studií se seznámil se svojí budoucí manželkou umělkyní Markétou, s níž žil v Amsterdamu, Rotterdamu, Paříži, Londýně, Los Angeles a v Praze. Vzali se v roce 2011 a v roce 2015 se jim narodil syn Filip.

 71. Berka napsal:

  A s volbou prezidenta Havla to má společného co ?

 72. zdeněk Gyc napsal:

  VŠECHNO,
  bez Havla bychom
  měli JIskru
  a tam bychom si ani „necvrnkli“ že ?

 73. jihlavák napsal:

  Na počátku stvořil Havel nebe a zemi.

 74. Svatopluk Beran napsal:

  Bez Havla by také nebylo třeba bezdomovectví, upalování bezdomovců, či jejich zmrzlé mrtvoly v křoví či opuštěných fabrikách a vy pane Gryc by jste projektoval dál se sebezapřením socialistická sídliště či stranické repre domy. Bez Havla by také nebyly miliony vyhnanců a sta tisíce mrtvol Blízkého a Středního Východu či Afriky po tom co se posunul transatlantický val více na východ. Ta vaše dnešní svoboda není až tak úplně čistá a bez mrtvol. Pravdou ale je jak říkáte, že si můžete škrtnout v Jihlavských Listech.

 75. Zdeněk Gryc napsal:

  TGM vytvořiL republiku

  VÁCLAV HAVEL vytvořil demokracii

  Jeho architekt Šípek stvořil lavičku VÁCLAVA HAVLA

  Sochař TGM Vincent Makovský vysochal jeho bustu.

  Městská rada v Letovcích umístila bustu VÁCLAVA HAVLA
  Městská rada v Letovcích zasadila hrušku VÁCLAVA HAVLA
  Městská rada v Telči zasadila kámen manželky VÁCLAVA HAVLA Olgy Havlové
  Nemáme moře, ale máme Flug Hag VÁCLAVA HAVLA
  Sochař TGM Vincenc Makovský umřel, ale máme jeho syna Zdeňka
  a jeho bustu VH na festivalu v Karlových Varech
  kam tím pádem nemůže jeti Zeman.

  O bustě VH ve Washingtonu nemluvě,
  to jsou ty paradoxy pane Vaněk, že ?
  ——————————————————
  Vila Stiassni zve na výstavu: Havlova architektura
  Výstava
  • vila Stiassni v Brně (76 km)
  • 18. 10. 2019–21. 10.
  Václav Havel pochází ze slavné stavitelské rodiny. Jeho děd vyprojektoval a vybudoval palác Lucerna, jeho otec kromě jiného vilovou čtvrť Barrandov a slavné Barrandovské ateliéry. Životní pouť Václava Havla se však ubírala zcela jiným směrem. Přesto jeho zásluhou vznikla řada významných stavebních počinů – zejména na Pražském hradě, ale nejen tam. Výstava představí jeho spolupráci se světově známými architekty Evou Jiřičnou, Bořkem Šípkem nebo Josefem Pleskotem, dotkne se nejznámějších staveb Havlů stavitelů i osobnosti Václava Havla. Expozici doprovodí plastiky a kresby Zdeňka Makovského.
  Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

 76. Zdeněk Gryc napsal:

  Zeman chce po Peroutkově vnučce víc peněz. Ať si každý rozmyslí žalovat prezidenta

 77. Berka napsal:

  A nebude také nějaká výstava o Havlově spolupráci s Annou Kohoutovou, Janou Tůmovou, Jitkou Vodňanskou a případně Irenou Obermannovou ? Určitě by to mělo úspěch a velkou návštěvnost.

 78. Svatopluk Beran napsal:

  Princip demokracie vznikl před více než 2 000 lety v klasickém Řecku, to zaprvé. Václav Havel byl placen a použit coby nová ikona pro ušlechtilý rádoby spravedlivý český svět. Výsledkem však není tím co bylo nalháno. A z nastupujícího HAVLOIDU, jak o sobě říká člen ODS Saša Vondra jde nyní až strach když slyšíme z jeho úst, že jeho prioritou bude dokončení vize České Republiky, coby předsunuté vojenské střelnice USA. Nezapomeňme, že dosluhující pravicový senát na poslední chvíli než ukončil svou činnost odsouhlasil, aniž by by to před tím parlament schválil, vybudování americké vojenské základny v ČR. To znamená že zde máme poletující senátní biankošek, o kterém občané vůbec nic netuší. A stačí vítězství pravice v parlamentních volbách, to znamená třeba i spojení ODS s ANO a máme zde na věčné časy ty nejvraždivější demokraty celého světa, MILITARY FROM USA. Takže vylézá na povrch v podání ODS a HAVLOIDA Vondry další kostlivec Václava Havla. Jsme rádi že tu nemáme žádné cizí vojenské základny a soukmenovec, takřka dítě Václava Havla pod pláštěm ODS je sem opět natlačí. Cíl Václava Havla leze na povrch – americká militarizace ČR.

 79. Jan P napsal:

  Souhlasím se Svatoplukem Beranem.
  Když byl Václav Havel před 30 lety zvolen posledním prezidentem Československé republiky zapomněl dodat, že volby-nevolby, lidé budou především „svobodně“ vyhazováni z práce a z bytů, že po nich půjdou exekutoři a jiní šíbři. Jak sám přiznal, OF už tehdy jednoznačně chtělo kapitalismus, akorát se to bálo říct nahlas…
  Havel, podporovatel Thaciho, Saudské Arábie, Bushe, Saakašviliho? Určitě by měl radost. Jen u toho Orbána by měl kapku pochyby, až příliš smrdí krvežíznivým Ruskem, které američtí neoko neradi.
  Saša Vondra jede…postavte národní stadion, pomozte Orbanovi a Kačerovi v Polsku i USA, nový směr ODS, Havel by měl radost.

 80. Jan P napsal:

  I taková byla realita těsně po srpnové invazi. Přemek Podlaha (ano, ten kutil) zpovídá členy nově vzniklé rady pracujících. Šlo o nedokonalou „titovskou“ verzi samosprávného socialismu.
  „Ekonomika:Dejme hlavy dohromady-Česká televize
  Beseda s odborníky na téma: rady pracujících, dělnická iniciativa a spoluodpovědnost.“
  Přesto byla pro Husáka hrozbou, proto ji nahradil diktaturou byrokratů, později Havlem a Klausem transformovanou do diktatury kapitalistů (a jejich spřátelených byrokratů).

Leave a Reply