Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

K volbě ombudsmana a o chlapech

Petr Klukan | Pondělí, 17. 2. 2020 v 14:57

Na další léta bude ombudsmanem, tedy veřejným ochráncem práv, právník Stanislav Křeček. Ten, který byl do této doby zástupcem ombudsmanky Anny Šabatové.

Pomiňme fakt, že někteří lidé včetně bývalého prezidenta Václava Klause i jeho syna považují funkci ombudsmana za nesmysl a instituci jako takovou by okamžitě zrušili.

Jen připomeňme, že úplně prvním ombudsmanem byl v roce 2000 snad všemi vrcholně respektovaný Otakar Motejl, který dříve vykonával funkci předsedy Nejvyššího soudu. Kromě jeho silného kuřáctví se mu nedalo vytknout vůbec nic. Předpokládejme proto, že by se na deset let neuvázal do instituce, kterou by považoval za nepotřebnou.

Současná volba ombudsmana opět rozevřela nůžky mezi stranami a rozvířila veřejnost. Opoziční strany ponejvíce vytýkají Stanislavu Křečkovi jeho minulost (citujme z jeho textu Občan a stát, 1986: „Právě ke všem uvedeným okolnostem jsou volby za socialismu nesrovnatelně demokratičtější než jakékoliv volby v podmínkách buržoazní společnosti“), šíření dezinformací i příklon k rétorice Okamurovy strany. Jak ten se může zastávat slabých a menšin, když má názory hraničící s diskriminací?, říkají.

Část veřejnosti a spolek Milion chvilek jsou z volby Křečka ombudsmanem poněkud zděšené a na 1. března je opět svolána demonstrace. Nejen kvůli Křečkovi, Babišovi, ale třeba i kvůli obsazování rad veřejnoprávních médií. Jak Milion chvilek říká: „Kontrolovat nezávislost veřejnoprávních médií chtějí lidé, kteří jsou přímo či nepřímo napojeni na politiky. Hrozí nám, že se veřejnoprávní televize a rozhlas postupně stanou hlásnou troubou vlády, jak se tomu již stalo v Maďarsku.“

Zcela jinak to vidí šéf vysočinských komunistů, poslanec Pavel Kováčik. „Milion chvilek se pokouší diktovat pomocí výhružek poslancům, vládě i prezidentovi a vnucovat všem své myšlenkové směry,“ tvrdí.

Na jeho i Klausovo pokárání, že Milion chvilek neuznává výsledky svobodných voleb, spolek reaguje jednoznačně: Uznáváme je a nikomu ani neříkáme, koho mají volit. A proč tedy pořád demonstrují? „Veřejným protestem nastavujeme hranice. Pokud by nikdo nahlas neupozorňoval na zneužívání moci, bylo by pro A. Babiše a další mnohem jednodušší moc zneužívat. Jak by vypadala politická situace bez statisícových protestů? Byl by ještě nejvyšší státní zástupce ve funkci? Nestala by se již veřejnoprávní média hlásnou troubou vlády? Rozmyslel by si prezident udělení abolice?“ říkají.

Stanislav Křeček byl zvolen svobodně a demokraticky. Získal nejvíce hlasů. Že sám neměl (stejně jako Helena Válková) o tuto funkci vůbec usilovat, je již věc druhá.

Když se v roce 1996 provalilo jeho neoprávněné užívání titulu JUDr., nijak to s ním neotřáslo. Na rozdíl od Jana Kalvody, bývalého ministra spravedlnosti, který chybu uznal a ze dne na den položil všechny své funkce bez toho, že by na něj musely na náměstí skandovat tisíce lidí.

Dnes je Křeček mnohými vynášený a Kalvoda stále zatracovaný. Slovy obyčejného traktoristy z družstva malé zapadlé vesničky pod Javořicí: „Kdo z těch dvou se dokázal zachovat jako chlap?“

52 komentářů k článku “K volbě ombudsmana a o chlapech”

  1. blade říká:

    Zde je pokračování k předchozímu příspěvku, aneb čím se zaštiťuje zpravodajství ČT 🙂
    https://youtu.be/Njh6EH2iigk

  2. Svatopluk Beran říká:

    Pana redaktora Rosého, dnes redaktora Newsroomu, dříve řadového komentátora ČT24, jsem s obliou vyhledával při jeho přímých vstupech z protestů iniciativy NEZÁKLADNÁM, vedených proti zřízení první vojenské základny USA na území ČR. Stoupl jsem si vždy tak abych byl mimo kameru a nerušil vstupy divákům, přitom ale dobře slyšel pana komentátora i dobře viděl co komentuje. A stálo to za to. Skutečně jsem se bavil jak NEZÁVISLE dění protestujícího davu vidí a komentuje divákům ČT24.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I