Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Logické chování

Petr Klukan | Úterý, 3. 3. 2020 v 8:50

Zvláště starším lidem se nelze divit, že si dělají zásoby. Zvláště, když dennodenně slyší o koronaviru a karanténě, která vás může uvěznit doma. Lidé vyrostlí v nedostatku, v době shánění banánů a mandarinek, toaletního papíru a vložek, stěračů atd. se prostě při první zmínce o možných problémech předzásobí. Lidé, kteří již vyrostli do supermarketů překypujícími zbožím, to nikdy nemohou pochopit. Ale možná i oni podlehnou té zbytečné panice, že něco nebude a schraňují trvanlivé potraviny. A ti na vesnicích si libují, že kdyby, nedejbože, virus postihl i elektrickou a plynovou síť, uvaří si na kamnech, protože díky kůrovci je dřeva dost. Smát se jim za jejich myšlení není moc na místě.
Na druhou stranu je jasné, že běžná chřipka je pro nás nebezpečnější. A přesto se proti ní očkuje minimum lidí. Běžně se chodí na koncerty, divadla a hokej a ruce si ve zvýšené míře nemyjeme. Takže obavy jsou spíše nejistotou z něčeho neznámého. Ta naše chřipka, která nás spolehlivě sklátí a mnohé zabije, tu s námi žije stovky let a my si na ni už zvykli. Petr Klukan

209 komentářů k článku “Logické chování”

 1. Jan P říká:

  Jenže sociologické průzkumy,šetření a data,které uvádí sociolog Daniel Prokop(PAQ Research)ve spolupráci IDEA ThinkTank jsou od laických diskuzí(blade říká:Úterý, 7. 4. 2020 v 20:26) úplně jiná.

  Život během pandemie – ekonomické dopady a distanční vzdělávání
  Nový projekt Život během pandemie je longitudinální výzkum, jež shromažďuje data o tom, jak se vyvíjí chování Čechů během opatření proti šíření koronaviru, a jak epidemie a související problémy dopadají na jejich život. Podílí se na něm výzkumná společnost PAQ Research, iniciativa IDEA AntiCovid a data sbírá agentura NMS. Do projektu se zapojili výzkumníci z různých oblastí – sociologie, ekonomie nebo biostatistika.

 2. blade říká:

  V tomto případě nikoho nezajímá co říká trojice Median + ČT + Prokop. Již jednou jsem (Levici) upozornil, že nemám potřebu, aby jste komentoval a bral si nick blade do textu v příspěvcích.
  Tak to prosím dodržujte.

 3. blade říká:

  Alespoň k něčemu je ten SARS-CoV-2 dobrý:

  Návrh o zrušení financování politických neziskovek.

  Ondráček (KSČM):
  „Přátelé, jsem jedním ze spolupředkladatelů tohoto návrhu a podle řevu některých politických neziskovek je zřejmé, že jsme trefili do černého. Stát, potažmo my všichni si tedy často platíme ty, kteří na stát bonzují do Bruselu, podávají žaloby a soudí se. Veřejně tedy říkám, že návrh nejde proti neziskovkám, které pomáhají, ale je to proti politickým neziskovkám, které škodí. Je to jako platit obhájce tomu, kdo vykradl Váš dům nebo zabil vašeho blízkého.

  Filip (KSČM): „Nebudou se poskytovat dotace na to, aby někdo rozvracel stát, aby stát zaplatil skupinu nátlaku, která bude bojovat proti státnímu zřízení.

  Bude moc dobrý sledovat, jak kdo bude hlasovat v Parlamentu. Žádný normálně fungující stát by si své nepřátele nefinancoval. To už je na hlavu 😉

  Již kdysi v začátku svého působení v politice toto sliboval i Babiš. Měl by být jeden z prvních, který to konečně dotáhne do zdárného konce. Vždyť by se mu vlastně hodně ulevilo a sbíral by nové body.

 4. Jan P říká:

  Bezradná Filipova partaj se snaží i v této době přebrat zřídka viditelnému Okamurovi voliče ohranou rétorikou, kdy za vše zlé mohou migranti a „jejich“ neziskovky. Ubohé.
  Zatímco tisíce zdravotníků, v práci denně čelí tváří v tvář pandemické nákaze:
  Babiš se navrhl zamlžení vlastníků svěřeneckých fondů
  Metnar navrhl omezit pravomoci parlamentu
  Komunisti navrhli zákaz financování NGO
  Klaus ml navrhl odstoupit od Lisabonské smlouvy

 5. blade říká:

  Súdánský 33letý uprchlík za pokřiku „ Allahu Akbar “ zabíjel ve francii. Zabil dva lidi a zranil nejméně šest dalších lidí nožem na bulváru v centru města Romans-sur-Isère.

  https://www.lefigaro.fr/actualite-france/drome-un-homme-tue-deux-personnes-a-coups-de-couteau-20200404

 6. blade říká:

  Absolvent VŠE, Karel Pacner, 84 let

  Ekonomika Západu se promění. Ve všech zemích se zvedne národní cítění, národovecké strany by se mohly zresuscitovat natolik, že usednou do vládních křesel. Levice upadne do nicoty, ideologie ztratí význam. Dá se také předpokládat, že spousta lidí změny po koronakrizi ponese těžce a naroste počet pacientů, kteří budou chodit k psychiatrovi.

  😉

 7. Jan P říká:

  @David Graeber
  Všichni kapitalisté chtějí kapitalismus pro masy a socialismus pro superbohaté elity. To je druh definice kapitalismu imho.

  Evropa s volným pohybem zboží, služeb, kapitálu, nikoliv osob. Sen mnoha nacionalistu, ale schůdný i pro mnohé neoliberaly. Trochu eugeniky, trochu neoliberalismu a sakra hodně nacionalismu. Až na to příjde tak ekofašismus. Kapitalismus odhodí lidskou tvář a život se stane zbytným.
  Jestli tohle bude znamenat konec EU, budu první kdo nad tím zajásá. Jakákoliv “evropská myšlenka” byla od řecký krize mrtvá. Jediný hodnoty byly obchod, prachy a národní šovinismus. Hanba Troice a hanba pevnosti Evropa.
  Až porazíme pandemii COVID-19, tak bych čekal,že se s podobnou vervou pustíme do boje s klimatickými změnami.V jejich důsledku ročně zemře 4,5 MILIONU lidí (údaj z roku 2012).Příčiny jsou vědecky jasné. Začít u fosilního byznysu.Nic nemůže být jako dřív.

 8. Svatopluk Beran říká:

  Je vůbec možné že tohle všechno bychom chtěli v 89 chtěli pod vedením Václava Havla a požadujeme nyní v háku Spojených států? Tohle má být LOGICKÉ UVAŽOVÁNÍ ?????? Tyto OTŘESNÉ VIZE Ameriky NESMÍ BÝT NIKDY VIZÍ EVROPANA a našeho osvobození od socialismu a vlády jedné strany komunistů v roce 89.

  Ten okamžik, kdy americká reakce na koronavirus eskalovala v otevřenou kulturní válku, je výmluvný. Velké protesty u správních úřadů jednotlivých amerických států, kdy davy bělošských Američanů požadovaly, aby jejich guvernéři zrušili karanténní opatření, začaly asi týden poté, co celostátní média začala začátkem dubna informovat o tom, že na koronavirus velkou měrou umírají černošští Američané.

  Rasismus amerického systému vytvořil zdravotní rozdíly, v jejichž důsledku jsou černošští a asijští Američané zranitelnější vůči úmrtí na koronavirus, upozorňují odborníci na veřejné zdraví, a nyní tentýž rasismus utváří a ochromuje politickou reakci Spojených států na pandemii.

  Není překvapivé, že Američané, kteří na všechny problémy pohlížejí prizmatem „práv jednotlivce“ nejsou schopni zorganizovat kolektivní reakci na pandemii.

  https://blisty.cz/art/99940-amerika-vini-koronavirove-mrtve-muzete-si-za-svou-smrt-sami.html

 9. blade říká:

  Logické chování ochránců zákona v USA:

  https://youtu.be/OjABBuFnsgw?t=530

  (doporučuji zkouknout celé video)

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I