Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Zrádná čísla

Petr Klukan | Pátek, 27. 3. 2020 v 13:00

Nejen na stránkách internetových médií je jako první údaj počet testovaných lidí na koronavirus, počet nakažených, zemřelých, uzdravených. Ta čísla rostou, počty nakažených a zemřelých nám svírají duši – vyléčených je zatím tak málo! Ta čísla se podepisují na našem psychickém zdraví, chcete-li odolnosti, kterou potřebujeme jako sůl.

Proč jsou ale ta čísla zrádná? Protože jsou zavádějící. Číslo nakažených je pouze odvozeno z toho, kolik lidí bylo testováno. Takže reálně bude vyšší. S tím souvisí i to, že je mnohem vyšší počet uzdravených. Jen lidé nemuseli vědět, že absolvovali koronavirovou chřipku. Sledování rostoucího čísla zemřelých je pak spíše adrenalinovým zážitkem.

Václava Adámková, primářka antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze k tomu říká, že prezentace koronaviru není vůči ostatním infekčním chorobám fér. Koronavirus má prostě skvělé píár.

Na tuberkulózu v roce 2018 na světě onemocnělo 10 milionů lidí a z toho 1,5 milionů zemřelo! Jednotlivá čísla zemřelých se u jiných nemocí takto v médiích neuvádějí. Víte, že na „obyčejnou“ chřipku letos zemřelo už 55 lidí?

Čísla bez kontextu jsou prostě zrádná. Dá se s nimi manipulovat, strašit i zlehčovat. Čísla nakažených, zemřelých a vyléčených na koronavir patří mezi ně. Proto bychom jim laicky neměli přikládat větší význam. A nestresovat se jimi. Nebo je raději úplně přeskočit. Spolu s důsledným dodržováním hygienických a vládních opatření tím uděláme pro své zdraví mnohem víc.

74 komentářů k článku “Zrádná čísla”

 1. VladimírV říká:

  Pane Jane P.

  opravuji: špatně – „stačí nebýt zaujatý a soudný“, správně – „stačí nebýt zaujatý a zároveň být soudný“.

  Mějte hezký den. Vladimír Havlíček

 2. blade říká:

  Remcalíčci:

  Vláda vládne způsobem jakým vládne a v bezprecedentní době to nemá jednoduché. Vysvědčení může dostat v příštích volbách, to je legitimní cesta.

  Zeman byl 2x legitimně zvolen v přímé volbě, kdo volil stahovače králíků či jiného má prostě smolíka a čeká na další volební období.

  😉

 3. Svatopluk Beran říká:

  Poctivý novinář či reportér by si začal klást nepříjemné otázky: Jak je možné, že státy, které jsme tak slepě obdivovali a dávali našim čtenářům a divákům za vzor, nyní tak krutě selhávají? Nestojí snad za šokující nepřipraveností USA a Velké Británie neoliberální mutace kapitalismu, tedy ekonomická doktrína, na jejímž velebení jsme postavili své oslnivé kariéry? Místo toho se s úzkostí v srdcích patrně ptají sami sebe: Co by na to asi řekl Václav Havel? Nu, pravděpodobně by neřekl vůbec nic, protože Havel-prezident spoustě palčivých světových bolístek jednoduše nerozuměl, ani když byl v rozpuku sil – jinak by neochvějně nestál po boku agresivní supervelmoci napadající jednu zemi za druhou.

  Bezradnost a tápání českých sdělovacích prostředků výstižně ilustruje posedlost Čínou a Světovou zdravotnickou organizací – a zároveň mlčení či bagatelizace otřesných kiksů Spojených států a Velké Británie. Je ale celkem pochopitelné, že se rozboru těchto nepříjemných skutečností čeští novinářští „boomeři“ obávají jako čert kříže, když celý svůj profesní život zasvětili barvitému líčení „majáku svobody“ a „starého dobrého Albionu“.

  Jenže tyto dvě země se propadají i v tom, co je srdcím českých novinářů nejbližší (alespoň se tak navenek tváří), to jest ve svobodě tisku. Zatímco Velká Británie se na žebříčku Reportérů bez hranic za rok 2020 umístila na 35. místě, USA klesly až na 45. místo. Česká republika je přesně uprostřed – na 40. příčce. Dokonce i Namibie nebo Ghana jsou v tomto ohledu civilizovanějšími zeměmi než USA, Velká Británie a Česká republika.

  A já se s vážnou tváří ptám: Jak dlouho ještě budou tito neinformovaní dinosauři kontaminovat veřejnou debatu? Odpověď asi všichni známe, takže navrhuji, nechť ti, kdo hladoví po relevantních informacích, bojkotují český mediální mainstream, a nechť podporují nezávislá média. Koneckonců tento trend je nyní čím dál tím více patrný i ve Spojených státech a Velké Británii.

  https://blisty.cz/art/99653-kterak-pandemie-zastihla-ceska-media-v-nedbalkach.html

 4. Jan P říká:

  Přes všechny problémy vláda epidemii COVID-19 zatím relativně slušně zvládá. Nebo mi to tak alespoň přijde.To neznamená,že budu vládní ANO nebo strany vládní koalice v příštích volbách volit.

  Dobrý odkaz od Svatopluka Berana.
  Jako vždy skvěle novinář Daniel Veselý:Kterak pandemie zastihla česká média v nedbalkách
  Britské listy|23.4.2020

  blade říká:(Na ekologické téma trochu jinak)
  Neděle, 1. 3. 2020 v 11:45
  Britské listy jsou již uot.

  Jaká média a novináři jsou mimo mediální mainstream v ČR IN ?

  Ano,kulturní války,které vyvolává ultrapravice mají přehlušit sociálně-ekonomická témata.
  Co si budeme povídat, oni i centristé v médiích jsou ohrožením demokracie. Umírnění měšťáci v médiích zpochybňují jakékoli změny což nakonec vede k politické porážce progresivistů a dává zbraně do rukou populistů, kterým jsou tihle „pisálci“ stejně jen k smíchu.

  „…A pak se objevily nacionalistické a xenofobní strany, které přišly s velmi jednoduchým poselstvím: ochráníme vás za hranicemi národního státu, vyženeme migranty, ochráníme vaši identitu bílých Evropanů a tak dále. Samozřejmě, že to nakonec nebude fungovat. Nerovnosti se tímto způsobem nesníží a nevyřeší se tak ani problém globálních změn klimatu. Protože ale neexistuje žádná alternativa, velká část voličů se přesunula právě k těmto stranám. A ještě větší část elektorátu se rozhodla jednoduše zůstat doma. Zkrátka nevolí a na to bychom neměli zapomínat. Pokud by nižší socioekonomické skupiny byly nadšené z Le Penové nebo z AfD, volily by je s devadesátiprocentní účastí. To se ale ani náhodou neděje. Socioekonomické skupiny především z nižších tříd mají obecně velmi nízkou volební účast. To napovídá, že nejspíš čekají na politickou platformu nebo konkrétní návrhy, které by mohly jejich životy skutečně změnit.“

  23.04.20|Dědictví pro všechny. O nerovnostech s ekonomem Thomasem Pikettym|A2larm

 5. blade říká:

  14.10. 2019 Přívítání Putina v Emirátech
  https://youtu.be/ItTX4ikPrn4

  Jinak pro osvěžení paměti opět připomínám levičáckému koleru, aby si laskavě nebral nick blade do úst ani do textu > laskavě zapsat za uši > bez komentáře. Jasný!

 6. Jan P říká:

  Blade,nic ve zlým.Nevšímat si vašich komentářů,tak to fakt nedám.
  Jaká média a kteří novináři jsou podle vás IN zatím tedy není známo.
  Ruský prezident Vladimir Putin podle vás IN je.Myslím to zcela upřímně a vážně. Je na čase,aby se vám bloger a diskutér Zdeněk Gryc konečně omluvil.Při nejmenším za to,že přece žádný „komunista“ nejste ! A tohle je jeden z důkazů.
  Ne, že by tohle bylo překvapující…Přívítání Putina v Emirátech.
  Poprvé od roku 2000 vidí Rusové prezidenta Putina spíše jako zastánce zájmů oligarchů a byznysu, nikoliv siloviků(je politik, který přišel do politiky z bezpečnosti , armády , nebo podobné služby)
  22.4.2020| Překvapující! Putin reprezentuje zájmy oligarchů a byznysu, tvrdí průzkum|casopisargument.cz
  Tak tomu bylo, je a bude. I mnozí přiblblíci z řad rusofobní pravice to dobře vědí, ale současně účelově potřebují nepřítele, byť by šlo o reprezentanta byznysu a oligarchů.
  Ani Haló noviny(blízké KSČM) se o něm raději nezmíní, pro ně je totiž Putin (stejně jako pro některé antikomunistické pomatence) komunista.

 7. blade říká:

  Levičácký kolere jděte si své kydy trousit ke Karlosovi s Čulíkem či k CTRL+C/V nebo
  sem >levice.sk. K tomu si přibalte https://autozine.cz/gallery/3128/915049.jpg

  Sbohem!

 8. Svatopluk Beran říká:

  Kdo z nás věděl z našich medií že ve Wuhanu proběhl od 17 října do 28 října 2019 Military world game?

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=28&v=ZttLyFbqRHY&feature=emb_logo

 9. Svatopluk Beran říká:

  https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Military_World_Games

 10. Dvořák říká:

  Vykašlete se na všechno,šlehneme si dezinfekci a budeme oukej.

 11. Svatopluk Beran říká:

  Jo ten vynikající byznismen vždycky přijde na něco originálního. Radost ho sledovat. Člověk se aspoň pobaví. On u toho vždycky vypadá tak zodpovědně, že je docela možné že to myslí vážně. 🙂

 12. Jan P říká:

  Patříme na Západ, nikoliv na Východ, proto naslouchejme šéfovi planety z Bílého domu a píchejme si do těla dezinfekci. Výsledek bude stát za to stejně jako všechny americké vojenské akce v dějinách.

  @David Graeber
  (americký antropolog a anarchistický aktivista)
  USA jsou pryč, nechci Čínu jako svého vládce … Kdybychom byli nuceni si vybrat jednu zemi, která bude svěřena světu, za její současné vlády, nebo dokonce jen nahradit USA jako hegemon, kdo by to být? Mám na mysli možná Nový Zéland?

 13. Jan P říká:

  A tohle by mohlo zajímat majitele malých a středních firem.A nejen je.
  Jan Bergman píše o tom, jak konkrétně (ne)funguje v Česku úvěrová pomoc podnikatelům, kterou vyhlásila vláda. Zkušenost je to odstrašující.
  23.4.2020|Zkušenost k nezaplacení aneb Úvěry COVID pro podnikatele|Časopis Argument

 14. Zdeněk Gryc říká:

  1. Jan P říká:
  Sobota, 25. 4. 2020 v 10:41
  Patříme na Západ, nikoliv na Východ, proto naslouchejme šéfovi planety z Bílého domu a píchejme si do těla dezinfekci. Výsledek bude stát za to stejně jako všechny americké vojenské akce v dějinách.
  ——————————————————————————–
  1. akce Patton se svými tanky pomáhá ukončit I. Světovou válku

  2. akce Patton se svými tanky pomáhá ukončit II. Světovou válku

  Jeho tanky přiváží mimo jiné penicilin a muziku Glena Mullera.

  SSSR nás „osvobodila“ také 2X

  1. 75 lety v květnu 1945

  2. v srpnu 1968

  JSME TEDY DNESKA UŽ DOST VYŠKOLENI
  ABYCHOM JE „NEPOZVALI“ PO TŘETÍ?
  —————————————————
  PS. Nabízené setkání prostřednictvím získání vzájemných e-mailů prostřednictvím redakce JL v blogu:
  „Paměť národa – Chceme lépe rozumět příčinám nesvobody“
  bude?
  ne-bude?

 15. Svatopluk Beran říká:

  JSME TEDY DNESKA UŽ DOST VYŠKOLENI
  ABYCHOM JE „NEPOZVALI“ PO TŘETÍ?

  Po dlouhé době je to poprvé kdy z vaší otázkou souhlasím, pokud jste tím myslel obě velmoce.

  jen bych si dovolil malou připomínku. Rád bych znal reakce a zacházení se zajatými němci generála Pattona, při braní do zajetí fašistických vrahů? Jak by asi reagoval pokud by měl za sebou vyvraždění, znásilnění, upálení deseti milionů amerických dětí, žen, starých lidí a totální devastaci amerického hospodářství. Co já vím, tak jako odvetu za válečné poznání japonských akcí proti americkým vojákům na bojových frontách východu, nechali američaná 3x jednorázově po 100 tisícících japonských obyvatelů upálit nebo nechat vypařit ze zemského povrchu, s tím že dosud vojensky NENECHALI TÉTO ZEMI JEJÍ VLASTNÍ SVOBODU, TAK JAKO KTERÉ KOLIV JINÉ ZÁPADNÍ ZEMI. DODNES, JEŠTĚ PO 75 LETECH Z TĚCHTO ZEMÍ MILITARISTICKÉ SPOJENÉ STÁTY VOJENSKY NEODEŠLY A TÍM JE OBCHODNĚ TERORIZUJÍ.

 16. blade říká:

  http://laitman.cz/2020/04/20/proc-chcete-takto-zit/

 17. Zdeněk Gryc říká:

  AKTUÁLNĚ MNE POTĚŠIL V JL ČLÁNEK:

  Plavci vzpomínají na Oldřicha Háje
  14.5.2020 Sport/Komentáře (1), autor: Michal Boček

  Jihlavský plavecký klub Axis a široká sportovní veřejnost si dnes připomíná 20. výročí úmrtí Oldřicha Háje (*12. 1. 1932, †12. 5. 2000), zakladatele sportovního plavání v Jihlavě.
  Přínos Oldřicha Háje tomuto odvětví tělesné výchovy a sportu je všestranný a nepřehlédnutelný. V mladém věku na sebe upozornil vysokou plaveckou výkonností, později jako organizátor, trenér, metodik a funkcionář. V roce 1955 založil plavecký oddíl při TJ Spartak Jihlava. V té době inicioval stavbu krytého plaveckého bazénu, k jehož realizaci došlo v Jihlavě v roce 1965.
  ————————————————————-

  NEDÁVNO MNE ŠOKOVAL:

  Berka říká:
  Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34
  Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?

  Fridrich Ervín, narozen 4.01.1934, od roku 1971 evidován jako důvěrník, svazek č. 15566, správa StB Brno

  Háj Oldřich, narozen 12.01.1932, evidován nejprve jako tajný spolupracovník (spisová značka 806006), následně jako agent – svazek č. 18060, správa StB Brno

  Proč spoluzbabělci ? Prostě chtěli jet do Steyru, tak jeli. Účel světí prostředky.
  Gryc chtěl do Švédska, tak jel. Stačilo jen po návratu zajít na kafíčko, že…
  Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne. To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo. Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.
  ———————————————————

  TOTALITA! DVĚ ROZDÍLNÉ OSOBY ?

  Výstava ve vile Stiassni připomene 125 let Bohuslava Fuchse
  PŘEDNÁŠKA prof. Vladimíra ŠLAPETY: 10. 3. 2020 v 17 hodin,
  uzavřela vilu – KORONAVIRUS
  Jeden z pamětníků připomněl v kontextu doby i rozloučení nad Fuchsovou rakví:

  a/ dopoledne – Dům umění nár.umělec Kroha
  b/ odpoledne – Krematorium arch.Otakar Nový

  Profesor Ruller se k tomu tehdy vyjádřil stručně, leč výstižně:

  „jde patrně o dvě různé osoby“.

 18. blade říká:

  Tvrdá data vypočítaná Českým statistickým úřadem za 4/2020:

  Průmyslová produkce v dubnu meziročně klesla o hrozivých 33,7 procenta.
  Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 42 procent.
  Automobilky jely jen na 20 procent výroby.

  https://www.barrandov.tv/video/188764-jasne-a-strucne-9-6-2020

  ://www.barrandov.tv/rubriky/zpravy/komentare/jaromir-soukup-ekonomicka-apokalypsa-je-tady_9936.html

  Ekonom Lukáš Kovanda a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR:
  ://www.barrandov.tv/video/188763-duel-jaromira-soukupa-9-6-2020

 19. blade říká:

  https://youtu.be/fGZGicjwquo?t=5540

  🙂

 20. Jan P říká:

  Hlavně že se Babiš předvádí na čau lidi, místo aby pokorně a odpovědně řídil vládu.

  Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová možná na čtvrtečním brífinku pojmenovala to, co ministerstvo zdravotnictví dosud odmítalo. Rozpovídala se totiž o tom, jak hygienici absolutně nestíhají trasovat kontakty nakažených koronavirem a lidem se dokonce omluvila. Současná situace je podle ní doslova „tristní“.
  4. září 2020|“Omlouvám se, nejsme schopni to zvládat,“ přiznala šéfka pražské hygieny Jágrová|Echo24.cz

 21. blade říká:

  Trochu bu, bu, bu …

  Kdy a jak to celé skončí?

  “Kdy to celé skončí? Asi těžko v příštím roce, ledaže by se nám s velkou dávkou štěstí podařilo už dříve získat dostatečné množství vakcíny. Vyloučeno to není. Na vakcíně pracuje velké množství vědeckých týmů a dnes i mnoho bohatých farmaceutických firem,” předpovídá uznávaný evoluční biolog a parazitolog profesor Jaroslav Flegr.

  https://youtu.be/lffGDesLfig

  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  „Vlády milují pandemie. Milují pandemie ze stejného důvodu, jako milují válku. Protože jim to dává možnost zavést kontroly nad populací, které by populace nikdy nepřijala.“ Robert F. Kennedy Jr.

  Milí spoluobčané, naše země nevzkvétá. Naše země se dusí… 😉

  Roušky snad nasadit pouze u lokálních epidemií.

  //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  Nestíhají trasovat >>> „Naši zaměstnanci mají už dávno vyčerpané všechny přesčasové hodiny, všechno možné, a přesto jim chci poděkovat, protože jedou sedm dní v týdnu, chodí z práce v osm hodin a světlo v tunelu bohužel není velké“ říká šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová
  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je posílení trasovacích týmů jednou z priorit.

  Tak JaneP. >>> šup šup šup >>> místo politických žblebtů hybaj posílit trasovací tým, tam teď vezmou každého lúzra 😉

 22. Jan P říká:

  Kdo včera se jevil jako blbý, ten se dnes jeví jako blbější.
  blade říká:..

  Trasovat mohou pouze zaměstnanci hygieny,ne dobrovolníci.
  Toto je problém vlády, nikoliv paní Jagrové a jejího kolektivu. Vláda nejméně za posledního půl roku, spíše vsak za posledních 7 let, nedala hygieně podmínky pro jejich práci!
  Co já vím,tak Karlova Universita spolu s AVČR a ÚHKT takovou testovací kapacitu na jaře zavedla, otestovala a nabídla k použití (nedostala od státu ani korunu!): vláda to totálně vyignorovala. Takže teď testovací kapacitu nemáme. Je někdo překvapen?!

 23. blade říká:

  🙂

  Se musím u plážové snídaně smát, že anarchonácek JanP nemá vzdělání ani na hygienického podržtašku.
  Musím se smát jak tato hloupá překvapená ovečka oroduje za testovací lobby, které přináší nemalé zisky…

  RDS se prokazuje u spousty chcípavek a všechny jsou nyní automaticky covid.

  Moje druhá polovička právě říká: kašli již na tu nulu >>> takže plním přání.

  https://youtu.be/cJfu-X9x-kw

 24. blade říká:

  https://youtu.be/OuMbeT12Ccc

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I