Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Městská akciovka před krachem

Petr Klukan | Středa, 24. 6. 2020 v 10:28

Tohle se prostě nepovedlo. Město Jihlava si před lety zřídilo vlastní společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Oprávněně plánovalo, že firma převezme vodohospodářský majetek, neboť vystoupilo ze Svazku vodovodů a kanalizací (SVAK), a bude se o něj starat. Do vedení dosadilo „své“ lidi a čekalo, že vše půjde jako na drátkách. Jenže chyba lávky.

Předání majetku ze SVAKu na město se jaksi zadrhlo (kdo za to může? Podle SVAKu město, podle města SVAK) a městská společnost JVAK, která měla hospodařit s miliardovým majetkem, scházela na úbytě. Ukázalo se také, že lidé, kteří JVAK řídili, asi nebudou ti správní. JVAK začal časem projídat i své základní jmění.

Aby toho nebylo málo, zástupce města – zvolený předseda představenstva Jaromír Kalina se přestal řídit doporučeními valné hromady a dělal si, co uznal za vhodné. Spolu s ředitelem JVAKu Jiřím Benáčkem. Jen tak mohlo dojít k situaci, kdy si JVAK nárokoval peníze z města. Za práci, kterou asi nikdy neodvedl. Vše dospělo až k soudu.

Komunální volby po pár letech otočily kolem a na radnici přišli noví lidé. Byl vyhozen Benáček, odvolán Kalina a do funkce předsedy představenstva dosazen Miroslav Tomanec. Sice koaliční člen, ale jeden z největších rebelů uvnitř Fóra Jihlava. I proto se vyvrbily zvěsti, že odměna, kterou za předsednictví v JVAKu obdržel – asi 30 tisíc korun měsíčně, je vlastně za „zavření úst“.

A to JVAK bude muset ještě zaplatit nějakých 20 milionů Vodovodům a kanalizacím (VAS), neboť za ni dělala veřejnou službu a vlastně ji dělat neměla. Peníze na to samozřejmě nemá a mít nemůže.

Její krach je tedy vlastně neodvratitelný. Leda by město do ní nalilo peníze.

Zrození městské akciovky JVAK jistě bylo před deseti lety vedeno dobrým úmyslem. Konkrétní lidé v jejím vedení i osud v podobě nepřevzatého majetku od SVAKu však akciovku potopil.

Pokusit se ji nuceně oživovat, je trochu jako se nastěhovat do domu, ve kterém straší a poslední majitel zmizel neznámo kam.

9 komentářů k článku “Městská akciovka před krachem”

 1. blade říká:

  https://youtu.be/ACGCwHML_h0?t=30

  🙂

 2. Miroslav Tomanec říká:

  pane Klukane, opět lžete jak když tiskne :
  * „…a to ještě bude muset platit VAS nějakých 20 milionů … “ není pravda ani v nejmenším – žádný takový závazek neexistuje
  * “ …neboť za ní dělala veřejnou službu a vlastně ji dělat neměla… “ není pravda ani v nejmenším. JVAK nedělal veřejnou službu za nikoho, ale protože to prostě nařídil úřad státní správy. Vodoprávní úřad. A takové nařízení se plní.
  * “ …peníze na to samozřejmě nemá… “ není pravda ani v nejmenším. JVAK má na kontech dost peněz, aby dostál svým závazkům
  “ “ … ani mít nemůže … “ není pravda ani v nejmenším. JVAK po celý rok vybíral vodné a stočné, byť snížené o zisk podle zákona, za zhruba třetinu veškerého vodohospodářského majetku, na který byla uvalena veřejná služba . I s tím co normálně provozuje, to dělalo nějakých 23 milionů.
  Nestydíte se aspoň trochu, takhle lhát ?
  Omluvíte se ?

 3. Miroslav Tomanec říká:

  mail pro vás, protože to už opravdu přestává všechno a není to poprve …. :
  Vážený pane šéfredaktore, v JL DNE 19.6. 2020 jste se dopustil hrubch lží poškuzujících obchodní společnost :
  …viz výše…
  Proto vás žádám, abyste se v nejbližším čísle vašich novin za tyto lži omluvil a uvedl svá tvrzení na pravou míru
  S pozdravem
  …..

 4. petr klukan říká:

  Panu Tomancovi: Máte pravdu, ve svém komentáři jsem se dopustil zjednodušení, které vnímáte jako lži. Pokud tomu tak je, tak se omlouvám.
  Ad1) Máte pravdu, že kupříkladu JVAK nedluží 20 milionů VASce. (Nejedná se o 20 milionů, ale dle mých informací o 17,6 milionu korun.) To jsou peníze, které vlastně SVAK fakturoval městu Jihlava. A město by je mělo chtít po JVAKu. Jedná se o vodu vyrobenou VAS.
  Ad2) O veřejnou službu žádat JVAK nemusel, protože Nejvyšší správní soud uvedl, že provozní smlouva s VAS platila.
  Ad3-4) Pokud má JVAK peníze má, je to skvělé zjištění. Účetní závěrku JVAK za rok 2018 jsem ale na obchodním rejstříku ještě nenašel.
  Pro přehlednost čtenářům jsem to opravdu zjednodušil, protože by tomu bylo těžko rozumět. Za zjednodušení i nepřesnosti se omlouvám. Věřím, že jsem i přes to vystihl podstatu věci.

 5. Miroslav Tomanec říká:

  …no tak podstatu věci jste nevystihl ani náhodou, protože JVAK nic nedluží, peníze má a svoje závazky hradí. Vždyť je to úplně opačně, než jste napsal.

 6. blade říká:

  https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=330180

  ://www.jvak.cz/spolecnost/struktura/organy/

 7. blade říká:

  Jiný případ vizí. Jak věda bez vědců jaksi moc nefunguje.
  Ty vize zřejmě financoval dotoovčan EU a za jeho škody nikdo neodpovídá 😉
  https://www.sreality.cz/detail/prodej/komercni/ostatni-komercni-prostory/jihlava-hruskove-dvory-/1241370204#img=0&fullscreen=false

 8. Dvořák říká:

  Trochu z jiného soudku. Za dvojnásobnou vraždu u Vílance padla podmínka. Redaktoři mají dovolenou,nebo je to nezajímá,nebo je to nesmí zajímat?

 9. petr klukan říká:

  Dvořákovi: v pátečních JL se vše dočtete. Vyjádření syna zemřelého přineseme v úterních JL.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I