Zdeněk Gryc
46- Zaměstnání: architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady

80 LET československých letců RAF

Zdeněk Gryc | Pátek, 10. 7. 2020 v 21:42

Převzato:
„Lidé uctili památku československých letců Royal Air Force
ČTK14:57
Památku československých letců, kteří se zúčastnili legendární bitvy o Británii, si dnes lidé připomněli na náměstí Svobody v pražské Bubenči.
Pietní akt se uskutečnil k 80. výročí začátku bojů, během kterých se německá Luftwaffe pokusila ovládnout nebe nad Anglií, a umožnit tak invazi vojsk nacistického Německa do Velké Británie. Do bitvy se po boku britských a dalších spojeneckých pilotů zapojily také desítky Čechoslováků.
Příslušníci armády dnes při pietní akci položili věnce a květiny k památníku 546 československých letců, kteří zemřeli v zahraničním odboji, následovala minuta ticha. Na závěr piety zazněla státní hymna. „Ve čtyřicátém roce, se, i díky statečnosti českých a slovenských letců, podařilo uštědřit Hitlerovi první vážkou porážku,“ řekl dnes při pietní akci velvyslanec Slovenska Petr Weiss. „Je třeba si připomínat Churchillova slova o tom, že nikdy tak malá skupina lidí neudělala tak moc pro svůj národ, a já dodám, že i pro celý svět, jako udělali letci RAF (Royal Air Force),“ dodal Weiss.
Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09) poukázal uvedl, že je důležité uctít ty, kteří padli ve druhé světové válce, ale i ty, kteří bitvu přežili. Podle něj by si lidé měli připomínat i to, že nešlo pouze o bitvu nad britskými ostrovy, ale že se mladí letci účastnili bojů od začátku války a že létali i nad kontinentální Evropou a později bojovali i na východní frontě. „Stejně tak důležité, ne-li ještě důležitější, je si připomenout osudy tisíců těch, kteří se (…) vrátili do osvobozeného Československa, aby je poúnorový režim dehonestoval, aby je zbavil hodností, aby je poslal do uranových dolů,“ řekl Růžička.
V letecké bitvě o Británii se v létě 1940 bránila oslabená Británie agresivnímu německému postupu. Během tří měsíců se od 10. července nad Británií střetly tisíce letounů. Na britské straně se do bojů zapojily zhruba tři tisícovky letců, z nichž přes 500 padlo a stovky utrpěly vážná zranění. Mezi piloty bylo i několik stovek zahraničních stíhačů, především Poláků, Novozélanďanů, Kanaďanů, ale i Čechoslováků. Nejslavnějším z nich byl Josef František, se 17 sestřely nejúspěšnější stíhací eso celé bitvy, který ale až do své smrti 8. října 1940 bojoval v řadách polské 303. peruti. Z československých příslušníků RAF se dneška nedožil nikdo.“
————————————————————————–
KDO CHCE ZNÁT PRAVDU O VZNIKU A PRŮBĚHU 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
MĚL BY ČÍST KNIHY – PAMĚTI NAŠICH PILOTŮ RAF.

7 komentářů k článku “80 LET československých letců RAF”

 1. blade říká:

  Češi ve službách Luftwaffe?
  Autor : PhDr. Ladislav Kudrna
  https://www.valka.cz/14003-Cesi-ve-sluzbach-Luftwaffe

 2. Svatopluk Beran říká:

  KDO CHCE ZNÁT PRAVDU O VZNIKU A PRŮBĚHU 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
  MĚL BY ČÍST KNIHY – PAMĚTI NAŠICH PILOTŮ RAF.

  Poměrně zajímavý pohled na vznik a historické fakty o vzniku IISV. Zřejmě bude potřeba totálně překopat výuku na všech školách světa a vykládat ji podle českých letců RAF. :)

  NO NA TO BY FAKT JEDEN NEPŘIŠEL.

 3. Jan P říká:

  Proč vlastně antikomunisti opakují chyby komunistů?

  Nemám nic proti tomu si připomínat památku československých letců, kteří se zúčastnili legendární bitvy o Británii.
  „Lidé uctili památku československých letců Royal Air Force“
  Tohohle je teď všude plno, ale připomínky osvobození co já vím třeba takové Ostravy, Svobodova armáda,aby člověk pohledal. A o osvobození Prahy se evidentně mluví jenom proto, že se u toho dá mluvit o Vlasovcích a mlčet o Rudoarmějcích. Zpochybňovat podíl osvobození ČSR z ruské strany je dnes nejen správné, ale i nutné. Ale běda, pokud se někdo pokusí zpochybňovat americké osvoboditele…

  KDO CHCE ZNÁT PRAVDU O VZNIKU A PRŮBĚHU 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
  JENOM ČÍST KNIHY – PAMĚTI NAŠICH PILOTŮ RAF K ZNALOSTI HISTORIE NESTAČÍ.

 4. jihlavák říká:

  Stejně tak se dnes připomíná pravdoláskařskou televizí masakr v Srebrenici. V pořádku. Ale nějak zapomínají na 500 zavražděných dětí americkými letci při útoku na Srbsko. Důvodem útoku byl prý čin v Srebrenici. Proč ale zabíjeli děti a útočili na civilní vlaky je těžko pochopitelné- nepochopitelné.

 5. BerKa říká:

  Všem československým letcům RAF patří čest a sláva. Prokázali skutečnou osobní odvahu a byť to zní zprofanovaně – lásku k vlasti.

  Josef František samozřejmě nebyl „nejúspěšnějším stíhacím esem celé bitvy“, tím byl (jak by mělo být jistě každému znalci a obdivovateli RAF známo) poručík Eric S. Lock (brit, nezvěstný od 3.8.41).

  František byl brilantní letec, neohrožený stíhač s pevnými nervy a bojovník tělem i duší. Zároveň také bohužel velmi nedisciplinovaný, občas zcela zbytečně riskující a neukázněný (což byla také příčina jeho zbytečné smrti, kdy zahynul při pádu svého letadla nikoli v boji, ale při klukovském předvádění letecké akrobacie nad domem své dívky).

  V seriózní literatuře se uvádí , že všechny své sestřely nedosáhl František při individuálních akcích. Na základě zkoumání jeho osobních bojových hlášení lze spíše konstatovat, že většinou bojoval ve skupině a na konto jeho individuálních bojů padá zhruba pouze 7 až 8 sestřelů z celkových 17.

  Což samozřejmě nijak nesnižuje jeho mimořádné výkony a neskutečnou odvahu.

 6. Zdeněk Gryc říká:

  sv. Ján na Březinkách a v obci Hartmanice.
  ————————————————-
  Češi ve službách Luftwaffe?
  Autor : PhDr. Ladislav Kudrna
  https://www.valka.cz/14003-Cesi-ve-sluzbach-Luftwaffe

  Slováci ve službách Slov. Štátu.
  Druhý nejlepší slovenský pilot ve druhé světové válce se jmenoval Izidor Kovárik, na svém kontě měl 28 úspěšných sestřelů. Některé zdroje ovšem udávají o jeden více – 29. Kovárik své služby prokazoval klerofašistickému Slovenskému štatu, který byl v letech 1939-1945 satelitem Německa.
  Po březnových událostech roku 1939 pokračoval Kovárik se svém leteckém výcviku již v novém státě. V prosinci 1939 byl odeslán k 11. stíhací peruti, kde se létalo na dnes již legendárním stíhacím dvouplošníku Avia B-534. Talentovaný letec s vizáží džentlmena se mimo jiné účastnil tažení proti Sovětskému svazu po 22. červnu 1941 na straně Německa. Kovárikova stíhací peruť byla přesunuta záhy na Ukrajinu.

  Ruská osvobozenecká armáda – ROA (německy Russische Befreiungsarmee, rusky Русская освободительная армия – РОА, Russkaja osvoboditel’naja armija – ROA) byla v době druhé světové války organizace několika vojenských jednotek ruských zajatců, zběhů, bývalých emigrantů a odpůrců režimu, kteří na straně nacistického Německa dobrovolně či z donucení bojovali proti Sovětskému svazu. Pro tyto jednotky se vžilo označení vlasovci[1] podle jména jejich velitele generála Andreje Andrejeviče Vlasova.

  Řádění „péesáků“
  O řádění „péesáků“ se tu v kraji povídají téměř hororové historky.
  Jestliže se člověk v průvodcích dočte, že socha Jana Nepomuckého v obci Hartmanice „byla zcizena“,
  od místních se pak dozví jinou verzi.
  Tehdy hluboko v dobách komunismu se prý do vesnice vypravila skupina pohraničníků, a když se opili v místní hospodě, nasadili svatému oprátku, kterou zahákli do svého „gazíku“, a pak se s ním rozjeli.
  Socha je dnes znovu na svém místě.
  Někde se ale musely znovu narodit celé vesnice.
  O poměrech v pásmu mluví i informační cedule v obci Prášily, která se dnes chlubí malebnými chalupami a vyhlášenou cukrárnou.
  „V době hraničního pásma zde vznikly cvičné dráhy pro vojenskou techniku a střelnice.
  Okolní vesnice a usedlosti posloužily jako dělostřelecké terče.
  Tak došlo k tomu, že na konci 80. let 20. století z této kdysi vzkvétající obce zbylo jen 25 zčásti opuštěných stavení.“
  Mezi roky 1948 až 1989 na Šumavě zanikly až stovky obcí.
  Dlouhodobou rekonvalescenci lidských sídel na Šumavě živí velmi často peníze z EU.
  U opravených kaplí a kostelů se ale často vyjímá poznámka, že na rekonstrukci se významně podíleli původní obyvatelé, tedy odsunutí Němci, nebo jejich potomci.
  —————————————————–
  Čeští letci za Protektorátu
  Slovenští letci za Slov. Štátu
  Vlasovci
  Péesáci

  sloužili OKUPANTOVI

 7. blade říká:

  http://www.vojensko.cz/hlavni-stranka

Zanechte komentář
© 2008 Parola s.r.o.