Tomanec primátorem…

Trestní odpovědnost Miroslava Tomance a spol.? Ani náhodou! Miroslav Tomanec totiž používá svůj zastupitelský mandát jen jako lobbistický nástroj pro uhájení vlastních zájmů. A odpovědnost za špatná rozhodnutí rady města, která si ovšem silou rozhodujícího hlasu vydupe, padne na samotné radní. On bude z obliga. A nejen to, až budoucnost ukáže věci v pravém světle, on bude první, kdo dotyčné odpovědné bude pranýřovat. Za dva roky si totiž nikdo nebude pamatovat, že on byl ten, kdo si špatná rozhodnutí rady města vynutil. Proto by bylo nanejvýš záhodno, instalovat ing. Miroslava Tomance do primátorské role, aby za nesmysly jím prosazované nesl odpovědnost on.

Píši o tom nyní v souvislosti s článkem z minulého pátku, ve kterém Jihlavské listy informovaly o zcela mimořádné nabídce VAS a.s., která deklarovala možný model provozování vodohospodářské infrastruktury v Jihlavě. Tuto nabídku já osobně považuji za ohromný vyjednávací úspěch radních a paní primátorky. Ovšem na dotaz Jihlavských listů zareagoval Miroslav Tomanec zcela neuvěřitelně, cituji JL: „Podle předsedy představenstva JVAK a jihlavského koaličního zastupitele Miroslava Tomance (Fórum Jihlava) by město nabídku VAS přijmout nemělo. Argumentoval, že zastupitelstvo již odhlasovalo, že svoji vodu a kanalizaci si město bude provozovat samo a nové hlasování není na stole.“

Jinými slovy Miroslav Tomanec deklaruje, že o konkrétních číslech z nabídky se nehodlá bavit a odvolává se na zastupitelstvo. Nicméně nabídka VAS je zajímavá právě tím, že ctí i předchozí rozhodnutí zastupitelstva i koaliční priority rady města. Umožňuje městu provozovat VHI ve vlastnickém modelu a zároveň uznává model, ve kterém za město při provozování vystupují Služby města Jihlavy. Navíc nabídka předpokládá majetkový vstup do VAS a.s. a tedy i další benefity plynoucí městu nad nájem 80 milionů korun.

Proč se tedy Miroslav Tomanec snaží účelovou lží smáznout tuto nabídku pod stůl a ani se o ní nebavit? Důvody jsou podle mě dva:

1) Pokud by se připustila diskuse o této konkrétní nabídce, vyšlo by najevo, že on sám neměl a nemá konkrétní představu o rentabilitě vodohospodářského byznysu v jím preferovaném modelu provozování. Je totiž zastáncem podnikání ve stylu „Vrazíme do toho desítky milionů, zkusíme to jeden rok, uvidíme, jak to půjde a podle toho budeme platit městu nájem.“ Ukázalo by se, že jako předseda představenstva JVAK za 30 tisíc měsíčně nezajistil finanční analýzu ani pro JVAK natož aby ho předal SMJ.

2) Ing. Tomanec se už vidí, jak skrz své kamarády a vyděračský potenciál svého zastupitelského mandátu bačuje vodu v Jihlavě. Vodohospodářský byznys je totiž věc velmi komplikovaná, které málokdo rozumí. A on ve svých plánech rozhodně nechce být omezován kýmkoli, kdo by mu viděl pod prsty.

Doufám, že paní primátorka ještě jednu bitvu s Miroslavem Tomancem svede. Vím, jak je to vyčerpávající a nepříjemné. Ale za ten klid, že bylo projednáno vše, co projednáno být mělo, to stojí. Pokud by se za rok ukázalo, že nabídka VAS byla pro město o desítky milionů výhodnější než Tomancem preferovaný styl pokus omyl, odpovědnost padne na hlavu paní primátorky a radních. Tomanec bude jako vždy z obliga. Tedy pokud se rada města rozhodne seriózní diskusi ignorovat, bylo by nanejvýš vhodné, udělat ing. Tomance primátorem. Ať už konečně nese za svůj lobbing odpovědnost. I tu trestní.

Leave a Reply