Blog Jihlavských listů

Zdeněk Gryc
46- Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

PRÁVĚ DNES – VELEHRAD

Zdeněk Gryc | Sobota, 3. 10. 2020 v 8:15

Velehrad připomene tři výročí:
Akci K,
návštěvu Jana Pavla II
. a úmrtí kardinála Špidlíka
Napsal Mgr. Bc. Pavel Siuda
Vytvořeno: 21. září 2020
Zobrazení: 188
Velehrad – V sobotu 3. října 2020 budou na Velehradě připomenuty tři výroční události letošního roku
– 70 let od Akce K („kláštery“),
30 let od návštěvy sv. Jana Pavla II. a
10 let od úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka, SJ.
V poutním areálu bude zároveň požehnána pamětní deska k připomínce likvidace zdejší řeholní komunity v rámci zmíněné Akce K, k níž došlo 13. dubna 1950.
Součástí pamětního víkendu bude též mše svatá a dvě hudební akce.
Setkání v poutním areálu na Velehradě bude v sobotu 3. října zahájeno ve 14.00 mimořádnou mší svatou, kterou ve velehradské bazilice bude celebrovat papežský nuncius Charles D. Balvo.
Následovat bude modlitba u sarkofágu kardinála Tomáše Špidlíka, SJ.
Po promluvě historika Jaroslava Šebka se účastníci odeberou na Stojanovo nádvoří,
kde bude požehnána pamětní deska Akce K
vytvořená velehradským sochařem Otmarem Olivou.
Umělecké dílo připomíná snahu komunistické vlády o omezení činnosti církví v tehdejším Československu.
Cílem diktaturní moci bylo zbavit řeholníky svéprávnosti,
označit je za nepřátele socialismu, tedy státu, a zničit nejviditelnější projevy komunitního křesťanství, jimiž byly kláštery.
Na Velehradě tato akce postihla vzdělávací a duchovní činnost početné komunity řeholního společenství Tovaryšstva Ježíšova.
Akce K byla příčinou uzavření zdejšího jezuitského gymnázia.
Ostatně někteří stále žijící pamětníci této události patří mezi iniciátory instalace esteticky originální desky.
Ta mohla být vytvořena díky veřejné finanční sbírce.
Na umělecký artefakt přispěli jednotlivci, instituce i místní a regionální samosprávy.
Pamětní deska je zavěšena na zdi dnešního internátu církevního gymnázia na Stojanově nádvoří naproti velehradské bazilice.
Autorem pamětní desky je velehradský sochař Otmar Oliva.
Po slavnostním odhalení desky bude u tzv. papežského kříže následovat krátké připomenutí 30. výročí první návštěvy papeže sv. Jana Pavla II. v Československu.
Kulturním doplňkem pamětního dne bude od 16.30 koncert souboru Musica Animata, který proběhne ve velehradské bazilice. Slavnostní víkend završí v neděli 4. října kytarový koncert virtuosa Štěpána Raka „Domov můj“, který se od 17.00 uskuteční v barokním Zimním sálu v budově Stojanova gymnázia.
Autor: Petr Slinták, www.ado.cz
———————————————————————————-
Jeden z autorů brožury,
„AKCE K“,
„Jak to bylo oné dubnové noci 1950 na Velehradě“,
která k této akci vyšla, je skaut Jiří Dunděra, emeritní primář Kyjovské nemocnice,
jejímž autorem je profesor Rozehnal. V této souvislosti vzniklo jejich celoživotní přátelství.

—————————————————————————————-
Jiří Dunděra (* 28. listopadu 1933 Brno), je český lékař a publicista.

V roce 1952 absolvoval Klvaňovo gymnázium v Kyjově a roku 1958 Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Jeho rodiče byli v roce 1942 popraveni v Kounicových kolejích v Brně za ošetřování velitele paradesantní skupiny Zinc Oldřicha Pechala.
Vedle lékařského povolání, vykonávaného v kyjovské nemocnici (internista – gastroenterolog), se dříve zajímal o divadlo i činnost Sokola a trvale o výtvarné umění včetně vlastní tvorby (kresba, grafika, koláž). Později se však soustředil na publicistiku – je autorem mnoha článků z oblasti kultury a historie, zejména v regionálních a oblastních periodikách, a později i celých knih. Popisuje životní příběhy řady osobností regionu i historické události, které se jich dotkly či je přímo spolutvořili, ale už v měřítku celostátním, evropském i často celosvětovém.
Za významný přínos v oblasti mapování novodobé historie a osobností Kyjovska mu byla udělena Cena města Kyjova (2002) a Cena starosty města Kyjova (2013). Těmito díly jsou, vedle osobitých pohledů do lékařského prostředí – „Úsměvy cechu Hippokratova“ (2007), všechny z trojice obdobně koncipovaných biografických knih o desítkách životních příběhů lidí, z nichž řada byla jeho osobními přáteli – „33 životů“ (2005), „Hrstka osudů“ (2010) a „Křižovatky osudů“ (2014). K nim se přiřadila zatím poslední, o extrémních osudech z vlastního rozhodnutí: „S bombardéry na válečném nebi – Kyjovjáci u třistajedenáctky“ (2018).[1][2][3]
—————————————————————————–
V létě 1952 jsme s Jiřím Dunděrou dělali společně přijímačky na FA.
Talentová zkouška, kresba na Rybářské ulici před ateliery Doc. Axmana
prof. Doubravy a prof. Rozehnala.
Dunděra má talent, svědčí o něm nejenom grafický list s portrétem profesora Rozehnala,
ale celé dílo umělce-lékaře.
Dunděra chtěl jít ve šlépějích svého otce-lékaře, takže dělal přijímačky také na medicínu,
kam se nakonec laskavostí otcova přítele a kolegy dostal.
—————————————————————–
Na stránce 2 pamětní brožury, je text a fotografie se sedmi, kteří se snažili, aby na akci K nebylo zapomenuto. Uprostřed je Jiří Dunděra z Kyjova.
„26 června 2018 se konala na Velehradě schůzka, na které byla schválena pamětní deska, připomínající likvidaci jezuitského gymnázia v roce 1950, komunistickým režimem v rámci akce K, jak zněl název operaci na likvidaci řádů a kongregací“.

27 komentářů k článku “PRÁVĚ DNES – VELEHRAD”

 1. blade říká:

  blade říká:

  Čtvrtek, 1. 10. 2020 v 9:13
  Výsadkový pluk, jenž vzniká při 43. výsadkovém praporu v Chrudimi, má být důkazem, že to Češi myslí se svou obranou vážně. Jde o jeden z nejdůležitějších strategických projektů české armády v poslední době a o reakci na nové hrozby doma i ve světě – od terorismu přes migraci až po agresi jiných států. Armáda také získá třetí hlavní manévrový bojový prvek.
  Výsadkový pluk se ukázal jednou z nejrychlejších, relativně „levných“, které si armáda nyní může dovolit a současně odpovídá jejím aktuálním i budoucím ambicím. Velení armády má v tomto ohledu důvěru ministerstva obrany. „Toto rozhodnutí schvaluji a vojáci mají v tomto navýšení své schopnosti plnou podporu,“ konstatoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) při návštěvě chrudimských výsadkářů.
  Jaké budou úkoly jednotky?
  Výsadkový pluk bude plnit úkoly podle standardů NATO. K bojovému nasazení bude moci vyčlenit ze své sestavy prostředky různé síly, takzvaná výsadková úkolová uskupení. Ta mohou plnit spektrum operací – od vzdušně-výsadkových v týlu nepřítele přes operace typu vyhledej a znič nebo přepady až po stabilizační operace.

  Zdroj: Lidovky

  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  29.42020
  V nedávné době se nám vrátila jednotka z Afghánistánu, která tam střežila spojeneckou základnu Bagrám. Další jednotka se připravuje do afrického Mali, kde vojáci budou provádět ochranu základny Koulikoro a zajišťovat doprovody mentorů.

  ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  Výsadkové vojsko má svoje opodstatnění, svoje úkoly které může skvěle plnit, a ve kterých nemá alternativu. Ale nikdy nedokáže dlouhodobě vzdorovat plnému náporu vševojskově složeného sboru. Díky tomu kolik velkých operací (dvě, náckové zkusili dobýt Kypr a málem pohořeli a spojenci zase market garden a také to byla jatka) bylo za druhé světové uděláno, nepovedla se ani jedna velká. Malých se ale povedlo nespočet. Dobytí Eben Emael, únos Musoliniho a nespočet dalších malých ale důležitých operací.
  Pro nás se v současné době tenhle typ vojska hodí, protože velké operace na vlastním území nejsou v reálném dohledu do budoucnosti pravděpodobné. Už není kavalérie, nehrozí zákopová válka, problém pro nás může být stovky kilometrů daleko. Předpokládá se, že vojáci, co vstupují do armády NATO (dobrovolně), tak nějak počítají, že nebudou dostávat příkazy z Kremlu, ale dle požadavků své země a velení NATO.
  Třeba, kdyby se zlí Tibeťané rozhodli obsadit hrad a obětovat Zemana za svobodu, tak se ti výsadkáři můžou hodit

  /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  TO JAKO ZÍTRA, ŽE ?
  A potom šup do test fronty, aby se zdejší architekt – důchodce zapsal do jihlavské historie jako v 11/89

  /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  Super debata ukázala dvě věci. Limity demokracie a morální pokleslost politiků. Účast devíti předsedů se může jevit demokratickou, ale odpovědnost nesou jen dva, kterým přicmrndává třetí. Tak se hrálo šest + moderátorka na dva +jeden. Podmínkou v demokracii nutnou, ne však jedinou je, že vítěz vládne, tedy rozhoduje a ti, kterých je menšina vládu respektují. Z pohledu morálního z debaty zcela vymizel občan. Zmizela noblesa. Také stojí za zmínku jak politici nepochopili princip rozdělení moci. Zákonodárci neumí udělat zákon, který by neprošel řadou novelizací. Neustále se snaží zasahovat do činnosti exekutivy. Když se jim nepodaří prosadit opoziční návrhy, hledají cestu přes Ústavní soud. Tím do značné míry popírají princip, důležitý pro fungování demokracie, rozdělení moci. Občané dali důvěru skupině, která vládne. Opozice, pokud k tomu má sílu, může vládě vyslovit nedůvěru a ta půjde od válu.

  Lepší PR a zadarmo si mohl Babiš včera jen těžko představit

  /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  Venda flaška či mirda flaška je jedno a to samé
  Jednou v Jihlavě – https://youtu.be/pyps9JiWVyM?t=53
  K. K. vs. Piráti – ://youtu.be/xmc8dMI6Zpo

  //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  22.3.2012
  Hitparáda debilů, včetně toho největšího – ://youtu.be/PtRY1Crp4Oc?t=672
  (účast i kamery z ČT)

 2. blade říká:

  https://www.aljazeera.com/news/2020/10/3/trump-in-hospital-for-covid-19-tweets-going-well-live

 3. blade říká:

  https://tv.idnes.cz/domaci/zeman-volby-2020.V201002_160035_idnestv_tjz

 4. blade říká:

  Hovoří Putin – 5/2020:
  https://youtu.be/SdiWw3ziG5U

 5. Zdeněk Gryc říká:

  4 komentářů k článku “PRÁVĚ DNES – VELEHRAD”

  NĚCO O VELEHRADU BY NE-BYLO ?

 6. Zdeněk Gryc říká:

  Tímto od tohoto dne ignoruji vaše příspěvky pod články a pokud jste ten Gryc, tak od tohoto dne ignoruji i vaše blogy. Veďte si váš ten Vámi velmi oblíbený monolg sám se sebou. Dialog s Vámi je pouze ztráta času. Jakékoliv zdejší politické příspěvky stejně nic neřeší ani nevyřeší.
  Sejdeme se u voleb. Sbohem!
  blade | 2020-03-26 11:12:19 | Reagovat

 7. blade říká:

  https://www.youtube.com/channel/UC0CLUywU9W_jdiHHWAkHLtg/feed

 8. blade říká:

  https://www.youtube.com/watch?v=sdkR9XeB9X8

 9. blade říká:

  https://www.velehrad.cz/?mainSection-dataAggregatorCalendar-4286709-date=202007

 10. blade říká:

  Bizarnosti se stávají normou.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/belgie-ma-jako-prvni-zeme-na-svete-transgenderovou-ministryni-40338144

  Prý inspirace pro další země … 🙂 🙂 🙂

 11. Zdeněk Gryc říká:

  Nacisté měli rušičky

  Komunisté měli rušičky

  Emeritní PS-áci také

  Who is Who ?

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!
  ——————————————————————————–
  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
  Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
  zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS
  než někde zavřený v kasínu u bigošů tehdejší ČSLA. Navíc 1. rota PS Černé jezero byla ukázková rota tehdejší HSPSOSHČSSR, kam jezdili na prohlídku a návštěvu tehdejší různí papaláši režimu

 12. blade říká:

  Důchodce zbaštil pouze lidovou slovesnost.

 13. Zdeněk Gryc říká:

  Paměť a dějiny 4/2019
  Aktuální číslo Paměti a dějin připomíná méně známé téma:
  během politických procesů 50. let skončilo za mřížemi mnoho architektů, inženýrů, památkářů a techniků, většinou špičkových a zkušených specialistů.
  Ve věznicích pro ně vznikly tzv. technické ústavy, kde tito novodobí
  otroci s inženýrským diplomem“
  projektovali sídla národních výborů,
  sorelové kulturní domy, pětiletková sídliště či exkluzivní letovisko na Orlíku pro komunistické pohlaváry.
  Série článků a rozhovorů odkrývá souvislosti tohoto fenoménu,
  který se komunistickému režimu podařilo před veřejností téměř dokonale utajit.

  Spoutané církve

  J. R. Tretera, kardinál D. Duka a T. Kraus z Federace židovských obcí Foto: CMTF UPOL
  Zářijová konference k výročí přijetí proticírkevních zákonů

  Ve dnech 10. až 12. září 2019 se
  v Olomouci uskutečnila konference
  s názvem Spoutane cirkve k 70. výročí
  přijetí církevních zákonů komunistickým
  režimem s cílem podřídit církve
  státní moci.
  Bohatě navštívenou
  a tematicky pestrou konferenci připravila
  Cyrilometodějská teologická
  fakulta Univerzity Palackého (CMTF
  UP) v Olomouci ve spolupráci se Státním
  oblastním archivem (SOA) Praha
  a Arcibiskupstvím olomouckým.

  Přednášky i doprovodné akce probíhaly
  střídavě na půdě CMTF a katedry
  historie Filozofické fakulty UP.
  V prvním případě mohli účastníci vnímat
  jako estetický zážitek jak samotný
  vstup do konferenčních místností,
  tak i tyto prostory.
  Teologická fakulta
  totiž sídlí v citlivě zrekonstruované
  barokní jezuitské koleji.¨
  Přednášky
  byly pro velký počet vystupujících
  rozděleny do čtyř bloků, střídali se
  odborníci z oblasti práva s historiky
  a archiváři. Prostor dostali též zástupci
  slovenských archivů a odborných
  pracovišť.
  Při slavnostním zahájení prvního
  konferenčního dne se u řečnického
  pultu vystřídali zástupci institucí
  poskytujících konferenci záštitu,
  za Arcibiskupství pražské kardinál
  Dominik Duka, dále též zástupci pořadatelů,
  za CMTF UP děkan prof. Ing.
  Mgr. Peter Tavel, Ph.D., za SOA Praha
  jeho ředitel PhDr. Daniel Doležal,
  Ph.D. Následovala úvodní přednáška
  Historie vztahů statu a cirkve
  ——————————————————
  Uvedené zákony, ve
  své podstatě proticírkevní a protiústavní
  (resp. nově přijatou Ústavu
  9. května v oblasti náboženských
  práv a svobod velmi „specificky“ vykládající),
  zbavily církve hospodářské
  základny, odstřihly je od přístupu do
  médií, právně ukotvily odcizení matrik.
  Odňaly jim i práva na konfesní
  školství.

  Vyloženě protiprávně byly
  v dubnu 1950 konfiskovány kláštery
  a řádové domy.
  Nadále měly být
  využívány ozbrojenými složkami
  a dalšími uživateli, podobně nevšímavými
  k historickým a kulturním
  hodnotám.¨
  Jejich osazenstvo putovalo
  do internačních nebo centralizačních
  klášterů, do výroby
  či k Pomocným technickým praporům, řada představených
  řádů a kongregací byla
  postavena před soud a uvržena do
  vězení.
  Bilance údernického přístupu
  k aplikaci uvedených zákonů byla pro
  církev tragická.
  ———————————————-
  Organizátorům konference Spoutané
  církve se podařilo uspořádat
  akci s perfektně fungujícím zázemím
  a umožnit tak výměnu zkušeností širokému
  okruhu historiků, odborníků
  na církevní právo a archivářů.

  Podobná fóra jsou cenná již tím, že upozorňují
  na témata, která mají v šumu
  veřejné diskuse tendenci zanikat,

  a zároveň tím, že umožňují diskusi
  specialistů z různých oborů, často
  velmi rozdílného zaměření.
  Poskytují
  příležitost pro zrod společných
  badatelských záměrů a vznik vzájemně
  se doplňujících „týmů“. ¨
  Vřelý
  dík organizátorům za úsilí věnované
  přípravě konference, lze jen doufat
  v další podobně úspěšné akce.
  Marketa Doležalova
  —————————————
  Podobná
  fóra jsou cenná již tím, že upozorňují
  na témata, která mají v

  „šumu veřejné diskuse“

  tendenci zanikat,

  Blade

  š-umění

  PS-áka

  = umění

  Meritus blogu – zanikat

 14. Jan P říká:

  „Všichni jsme – byť pochopitelně každý v jiné míře – za chod totalitní mašinérie odpovědní. Nikdo nejsme jen její obětí, ale všichni jsme zároveň jejími spolutvůrci.“ To není výňatek z díla Michala Pullmanna … nýbrž z novoročního projevu Václava Havla z 1. ledna 1990.připomíná francouzská historička Muriel Blaive.

 15. Zdeněk Gryc říká:

  za Nacismu a Hitlera
  to bylo také tak, že ?

 16. Zdeněk Gryc říká:

  něco přímo k meritu blogu:

  Velehrad připomene tři výročí:
  Akci K,
  návštěvu Jana Pavla II
  . a úmrtí kardinála Špidlíka
  ———————————-
  tedy jediná větička

  BY NE-BYLO

 17. Zdeněk Gryc říká:

  PIVO JE PIVO

  Trojice opozičních politiků se hned po vyhlášení výsledků sešla na pivu. Koalice pro sněmovní volby 2021 se rýsuje.
  20:55
  ————————————————————
  VŮBE C TO SEM NEPATŘÍ

  ale PRÁVĚ DNES
  03. – 04.10.2020: ČPV Hamerský potok – ZRUŠENO
  Datum: 03.10.2020 – 04.10.2020
  Místo konání: Malý Ratmírov – Jindřiš
  Kraj: Jihočeský kraj
  ________________________________________
  ________________________________________
  Místo: Hamerský potok v úseku Malý Ratmírov – Jindřiš
  Obtížnost: WW1 – 3, zejména horní úsek Ratmírov – Dvoreček je peřejnatý a vyžaduje dobrou znalost jízdy na úzké, rychlé, divoké a nepřehledné řece.

  KDO TO NĚKDY JEL NEZAPOMENE

  ŽE ?…

 18. Zdeněk Gryc říká:

  „Dvoreček je peřejnatý a vyžaduje dobrou znalost jízdy na úzké, rychlé, divoké a nepřehledné řece.“

  KDO TO NĚKDY JEL NEZAPOMENE

  ŽE ?…

  NĚCO JAKO KORONAVIVIRUS
  PRÁVĚ DNES

  že ?

 19. Zdeněk Gryc říká:

  PRÁVĚ DNES – VELEHRAD

  Zdeněk Gryc | Sobota, 3. 10. 2020 v 8:15
  Zdeněk Gryc říká:
  Sobota, 3. 10. 2020 v 22:24

  „Dvoreček je peřejnatý a vyžaduje dobrou znalost jízdy na úzké, rychlé, divoké a nepřehledné řece.“

  KDO TO NĚKDY JEL NEZAPOMENE
  ŽE ?…
  NĚCO JAKO KORONAVIVIRUS

  PRÁVĚ DNES
  že ?
  ———————————-

  TAK TEDY ZJTRA,
  NEBO RADĚJI NA JINÉM BLOGU

  S PODPISEM A FOTO

  JINÉHO AUTORA ?

  „NADĚJE PRÝ UMÍRÁ POSLEDNÍ,ŽE ?“

  PRÁVĚ DNES – VELEHRAD

  Zdeněk Gryc | Sobota, 3. 10. 2020 v 8:15
  Zdeněk Gryc říká:

  Sobota, 3. 10. 2020 v 22:24
  „Dvoreček je peřejnatý a vyžaduje dobrou znalost jízdy na úzké, rychlé, divoké a nepřehledné řece.“

  KDO TO NĚKDY JEL NEZAPOMENE
  ŽE ?…¨

  NĚCO JAKO KORONAVIVIRUS
  PRÁVĚ DNES
  že ?

  BBC
  Dobrou noc a pevnou naději

 20. Jan P říká:

  To bylo furt, jak sdílí odkaz Václava Havla a teď s Havlem nesouhlasí ani trochu…
  Novoroční projev(…)Václava Havla z 1. ledna 1990.,který připomíná francouzská historička Muriel Blaive.

  Jasně-Hitler,Stalin byl levičáci. Proto s Hitlerem lidovci a pravicoví liberálové vytvářeli koalice proti sociálním demokratům,které odstraňovali z radnic a spolkových sněmů. Společně pak nacisté,konzervativci a pravičáci ničili levicovou kulturu jako třeba Bauhaus.
  Pozn.Autor blogu a internetový diskutér Zdeněk Gryc zde Bauhaus před časem pozitivně zmiňoval.

  Bauhaus byla škola výtvarného umění, která vznikla v roce 1919 v Německu, v roce 1933 byla z ideologických důvodů zrušena.Šlo o jednu z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby.
  Zdroj:Wikipedie

  Já to rovněž za žádné překvapení nemám. Smysluplná levicová alternativa tu zatím není, socialistická revoluce taky ne, tak se možná budeme muset smířit s touto Trojkou. Je to na občanech, nakolik se nechají neoliberály vyjebávat.

  Zdeněk Gryc říká:
  Sobota, 3. 10. 2020 v 22:14
  PIVO JE PIVO
  Trojice opozičních politiků se hned po vyhlášení výsledků sešla na pivu. Koalice pro sněmovní volby 2021 se rýsuje.

 21. Zdeněk Gryc říká:

  TENTO BLOG JE O :

  Velehrad připomene tři výročí:
  Akci K,
  návštěvu Jana Pavla II
  . a úmrtí kardinála Špidlíka
  Napsal Mgr. Bc. Pavel Siuda
  Vytvořeno: 21. září 2020
  Zobrazení: 188
  Velehrad – V sobotu 3. října 2020 budou na Velehradě připomenuty tři výroční události letošního roku
  – 70 let od Akce K („kláštery“),
  30 let od návštěvy sv. Jana Pavla II. a
  10 let od úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka, SJ.
  V poutním areálu bude zároveň požehnána pamětní deska k připomínce likvidace zdejší řeholní komunity v rámci zmíněné Akce K, k níž došlo 13. dubna 1950.
  —————————————-

  HISTORICKÝ OKAMŽIK

  tohoto památného aktu
  včetně pamětní desky

  byl včera asi v 19:30 na ČT 24

  NEZAPOMENOUT !
  —————————————-

  Paměť a dějiny 4/2019
  Aktuální číslo Paměti a dějin připomíná méně známé téma: během politických procesů 50. let skončilo za mřížemi mnoho architektů, inženýrů, památkářů a techniků, většinou špičkových a zkušených specialistů.
  Ve věznicích pro ně vznikly tzv. technické ústavy, kde tito novodobí „otroci s inženýrským diplomem“ projektovali sídla národních výborů,
  sorelové kulturní domy, pětiletková sídliště či exkluzivní letovisko na Orlíku pro komunistické pohlaváry.

  Série článků a rozhovorů odkrývá souvislosti tohoto fenoménu,
  který se komunistickému režimu podařilo před veřejností téměř dokonale utajit.

 22. Jan P říká:

  V jakém světě to žijeme, když jediný rozumný světový lídr je papež.

  Papež František
  @Pontifex
  „Vraťme se zpět k „normálnosti“ nemocné nespravedlností, nerovností a degradací životního prostředí. Normálnost, k níž jsme povoláni, je normou Božího království, kde existuje chléb pro všechny a sociální organizace je založena na přispívání sdílení a distribuce“

 23. Zdeněk Gryc říká:

  opakování
  ———————————

  Zdeněk Gryc říká:

  Sobota, 3. 10. 2020 v 9:54

  4 komentářů k článku “PRÁVĚ DNES – VELEHRAD”

  NĚCO O VELEHRADU BY NE-BYLO ?
  ————————————

  něco k Akci K

  v tu-zemsku
  také ne ?

 24. Zdeněk Gryc říká:

  Akce K

  a hřbitov internovaných kněží a sester na Moravci.

  Kristus socha, která uctívá jejich památku a je věnována:

  „ŠKOLSKÉ SESTRY
  DE NOTRE DAME“
  Nápis najdeme dole na pomníku
  ————————–
  převzato:

  Akad. Soch. Roman Podrázský
  Jsem rád, že Horácká galerie, z iniciativy jejího ředitele, pana doktora Chalupy, uspořádala výstavu jeho díla. Roman Podrázský se těšil na svobodu, demokracii, tedy opak nacismu a komunismu. Ve funkci starosty v Přibyslavi ukázal, že i v politice mohou být slušní lidé.
  Jeho práci starosty ukončilo předčasné úmrtí.

  Dílo Romana Podrázského není mnohdy líbivé, ale má ducha a poslání.
  Jsou tací, co to nemohou pochopit. Jsou i tací, kterým memento vložené do jeho díla vadí.
  Nacismus a komunismus jsou si blízké v architektuře, v pojetí sochařského díla a vztahu k jeho autoru.
  Je to stejné, jako přístup obou totalit k národním dětským organizacím, Sokolu a Skautu.
  V této souvislosti bych chtěl vzpomenout na poslední spolupráci architekta se sochařem Podrázským – pomník faráře Toufara v Čihošti.
  Byl realizován pod patronací opata želivského kláštera, Vítem Tajovským.

  Historie, nejenom toho opata i kláštera, je dobře známa,
  stejně jako osudy internovaných kněží a sester.
  Roman Podrázský si toho byl dobře vědom, jeho socha Krista na Moravci,
  se svými jemnými epizodními rytinami je toho důkazem.
  Socha byla realisovaná za totáče.
  Roman mne k ní před začátkem naší spolupráce dovedl,
  aby mi ukázal „in situ“ co spolupráce s ním znamená.
  Soudruzi si toho byli dobře vědomi a socialistické komise nás dokázali vypoklonkovat i 7x.

  Myslím, že odpolední výlet do Moravce a prohlídka lesu křížů kněží a sester,
  a jim věnované Podrázského soše Krista,
  by měla být málem občanskou povinností.

  Jihlava 4. 9. 2013. Zdeněk Gryc
  ———————————————————————-
  Roman Podrázský
  Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
  Roman Podrázský (24. února 1943 Přibyslav – 2. dubna 2001 Přibyslav) byl český akademický sochař, starosta města Přibyslavi, regionální mecenáš a první vydavatel Přibyslavského čtvrtletníku.
  Po ukončení studia v roce 1970 přišly potíže s tehdejším režimem. Nepodvolil se totiž požadavkům, aby do své tvorby zahrnul „milicionáře a rudé hvězdy“; proto nebyl přijat do Svazu umělců. Měl velké problémy sehnat dostatek práce. Přesto se Podrázskému podařilo realizovat několik desítek uměleckých děl.
  Většina jeho soch je z pískovce a nachází se v Přibyslavi. Největším a bezpochyby nejvyšším dílem tohoto sochaře je Mariánský sloup.
  Nejrozsáhlejším dílem je křížová cesta v Meditační zahradě v Plzni-Doudlevcích, známá spíše pod názvem Památník obětem zla. Toto ojedinělé dílo z hořického pískovce se v mnohém odlišuje od klasické křížové cesty. Zatímco v klasické křížové cestě najdeme čtrnáct zastavení, zde jich napočítáme pouze dvanáct, avšak žádný výjev nechybí. Ve dvou případech jsou totiž dva z nich ztvárněna v jednom monumentu. Každá plastika navazuje na nějakou myšlenku z Bible.
  Tento nejrozsáhlejší cyklus dvanácti skulptur, vznikající v letech 1986–1991, byl pak dokončen ještě souborem obrazů pro kapli Maxmiliána Kolbeho.
  25. května 1996 byl odhalen soubor 16 kamenů – pomníků vězňům uranových dolů na Jáchymovsku, Slavkovsku a Příbramsku. Sochař tento památník vytvořil na žádost Konfederace politických vězňů. Památník nese jméno Křížová cesta ke svobodě.
  Roman Podrázský se věnoval také umění malířskému. Byl i starostou města Přibyslavi, mezi nejvýznamnější projekty a akce té doby patří „Mlékárenské dny“,[zdroj?] stavba nové radnice a oprava starého špitálu.
  Po jeho smrti v Přibyslavi vznikla ulice Podrázského a v roce 2006 byla v Přibyslavi a blízkém okolí vybudována Naučná stezka Romana Podrázského.

 25. Zdeněk Gryc říká:

  JE ANONYMITA SVIŇÁRNA ?

 26. Zdeněk Gryc říká:

  Alsek – ledová řeka
  Dnes18:15
  Vyhledat na Seznam.cz
  V závěru léta 2019 se malá česko-kanadská expedice pokusila o sjezd obtížně dosažitelné ledovcové řeky Alsek na území Kanady a Aljašky. Záměrem filmu je odvyprávět příběh této vodácké expedice, spojené s pohybem v prostředí neobvyklé a drsné krásy. Ukázat divákům obrazy míst, do kterých se mohou dostat jen velmi těžko,
  a pomoci pochopit motivaci lidí, kteří si bez podobných akcí nedovedou svůj život představit.
  Jejich motivací není touha po ocenění ani po výkonu,
  ale konfrontace sama sebe v extrémně nepříznivém a náročném prostředí.

  Mimo vlastního sjezdu řeky byla pro členy expedice důležitá i čistota stylu, tzn. dostat se všude vlastní silou, kombinací pěšího pochodu s plavbou po menších přítocích, s přenáškami lodí i zavazadel.
  Všichni účastníci expedice se potom shodli, že celý podnik byl nejobtížnější a nejdobrodružnější ze všech akcí, které kdy absolvovali.
  Režisér Ladislav Moulis natočil pro ČT několik filmů, jejichž tématem byl právě pobyt a činnost člověka v neobvyklých a náročných podmínkách (např. Návraty do bílé samoty, Hráč bez limitu, V rytmu řeky, Go, K Pacifiku přes Coat Mountains). Tento otevřený cyklus je tedy právě teď doplněn o další zajímavý snímek.
  ————————————————————————
  Pavel Brantál, na pár treků mne vzali.
  I na vodu na Salze a zimní výstup na Durenstein, „Kozel“ natočil film

  Chtělo to narodit se o 50 let později,

  s tím souvisí nesouvislé,
  Kdo jel párkrát za totáče HAMERÁK nezapomene. . .
  ————————————————————————-
  1. Zdeněk Gryc říká:
  Sobota, 3. 10. 2020 v 22:24
  „Dvoreček je peřejnatý a vyžaduje dobrou znalost jízdy na úzké, rychlé, divoké a nepřehledné řece.“
  KDO TO NĚKDY JEL NEZAPOMENE
  ŽE ?…
  NĚCO JAKO KORONAVIVIRUS
  PRÁVĚ DNES
  že ?

 27. Zdeněk Gryc říká:

  1. Zdeněk Gryc říká:
  Úterý, 6. 10. 2020 v 19:23
  Alsek – ledová řeka
  Zajímavý dokument

  Na Wikipedii najdeme story vodáků na kterou vlastně hoši na včerejším vodáckém filmu navázali.
  Byl to Štěrba a Štětina na jejich Matyldě.

  Všechno to najdeme na Wikipedii, kde jsou uvedeny jejich publikace.
  Štěrba už toho k ekologii moc neřekne, ale z jeho díla by měli ekologové čerpat.
  Štětina jako senátor, po neobyčejně dobrodružném životě člověka a žurnalisty,
  který se uměl pohybovat v zemích o kterých se jejich knihách hovoří,
  má úplně jiný status než jeho kolegové politici.

  To je, důvod proč si ho velice vážím.
  Dovedu představit, tak jak jsem poznal Štěrbu, že třeba se mohli v něčem splést,
  ale vždycky se snažili napsat poctivou pravdu.
  Psali ji pochopitelně ze svého pohledu.
  Tolerance k názoru druhého, je to co nejenom v JL chybí.
  —————————————————–
  Štěrba – naše vycházky do přírody začaly za Protektorátu do močálů a písečňáků ve Starých Černovicích, kde bylo hodně Hajoťáků, kteří si dovolili prásknout vzduchovkou po českých klucích v jejich rajonu.

  Tatry a Slovenský Ráj, o kterém toho Otakar také dost napsal, to začalo v roce 1950.
  Jihomoravský kras, Ochozská jeskyně 1952-58.

  „Pavel Brantál, na pár treků mne vzali.“

  PRÁVĚ LETOS / Vždycky je to naposledy/
  Jeseníky Josefínka
  pátek 21. února 2020
  —————————
  Vltava
  čtvrtek 7 května 2020
  ———————————-
  Rychlebské hory
  pátek 22. května 2020
  —————————
  Je snadné sedět u telky, koukat na fotbal a hokej.
  Hrát dobrodružné počítačové hry.

  “ Alsek – ledová řeka“.
  To zajisté není pro každého, ale inspirací to jistě je.
  —————————————————————————

  Pro plavání v Jihlavě toho hodně udělal Olda Háj,
  pro kanoistiku Mirek Krechler

  převzato:

  Pohár R4 v Roudnici n.L. :
  5. 10. 2020
  Pátek 18.9.:
  K pokračování v seriálu závodů Českého poháru R4 2020 jsme sešli již další víkend na USD v Roudnici. Moderní kanál je pro rafty velice vhodný a to jak průtokem, 18 m3/sec,
  tak i šířkou, která umožňuje pohodlné manévrování člunů tak i variabilnost pro stavbu tratě.
  Tradiční trénink samozřejmě proběhl a v posádce Ježek teamu se svezli i Jindra s Martym.
  Ti se ještě prostřídali na kyblíku.

  Sobota 19.9. : Slalom se pořadateli povedl, obsahoval 13 branek a byl plynulý,
  ale současně i dostatečně náročný.
  Ježek teamu se nevyhnul problémům. Ve slalomu předváděl nevyrovnané výkony.
  V open kategorii si dokonce zaplavali, když ve snaze vyhnout se tyčkám se doslova přesypali do vody.

  Bylo to k všeobecné potěše přítomných raftařů.
  Přesto si mezi veterány odnesli druhé místa.
  V závodě open si dojela pro 6.místo Ve sprintech, které jim letos nevycházeli se naopak předvedli v dobrém světle a závodu v open dojeli na 5.místo.
  Mezi veterány zopakovali 2.místo. S tím vládla velká spokojenost.
  Na startu byli i Marty Fuchs s Jindrou Krejčím a v posádce Managerů
  si ve slalomu dojeli pro velice dobré 5.místo, když předvedli profesorský výkon.
  Ve sprintu si pak dopádlovali pro 9.místo.

  Všechny dny jsme perfektně zakončili u grilu.
  ——————-
  JAK JINAK, že „

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I