Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

K rovoji města na začátku roku.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Pondělí, 4. 1. 2021 v 17:36

V radničním zpravodaji se mně dostalo cti a prostoru abych se mohl u příležitosti začátku roku vyjádřit k aktuálním otázkám vývoje města. Jenomže ve velmi omezeném rozsahu, pouhých 2000 znaků…. Tak zde poněkud šířeji, jak jsem tam slíbil.

 • Rozhodně nechápu rozvoj města pouze v tzv. „tvrdých“ investicích –  já to mám spojeno především s tím, co se skutečně  dělá pro to, aby se život občanů našeho města zkvalitnil.  A to neměřím tím, kolik peněz se vydává  na studie, průzkumy  a strategie externistům. Příklad – namísto kampaně STAŇ SE JIHLAVÁKEM bych se vrhl do přípravy městského projektu startovacích, nízkonákladových bytů, protože  to by podle mne  oslovilo a motivovalo  daleko více lidí, než inzeráty a přesvědčovací kampaně.  Patří zde i hospodaření se stávajícími byty – dnes má město ještě pořád 435 bytů + cca 300 bytů v DPS.
 • Proto bych do rozvoje města zařadil i budování pocitu sounáležitosti a patriotismu se svým městem, jehož společným vyústěním by mělo být podstatně lepší centrum co do pořádku, bezpečnosti, přívětivosti k občanům a atraktivity pro návštěvníky. Úroveň pořádku a čistoty města stagnuje již několik let, jako obyvatel centra s plnou vážností tvrdím, že bezpečnostní situace se zhoršuje. Naše město se stává  turisty a návštěvníky stále méně vyhledávaným a nevím nic o tom, co by se připravovalo něco k zastavení tohoto trendu.  
 • Plánování už je hodně dlouhé i u revitalizace náměstí – zde bych hodně urychlil zahájení realizace na úkor například takového dopravního terminálu. Ten považuji za zcela nadbytečnou investici v dnešní době kdy je spousta naléhavějších věcí a funkce, které to má řešit dnes bez problémů fungují. Naopak – náměstí je výkladní skříň města a letošní plán zde je velmi mizivý ve srovnání s léty přípravy a projektování.  
 • A v těch dalších „tvrdých“ investicích tedy na prvním místě jednoznačně vodohospodářské plánování a okamžité investice zde. Jsou to žíly města, léta se to zanedbávalo a ani dnes se tomu nepřikládá pozornost úměrná stavu, ve kterém to je – brání to dalšímu rozvoji města.  Nejnutnější opravy a investice do vody a kanálů, které musí jít ruku v ruce se základním směrem rozvoje města, o kterém se, přes množství analýz, strategií a studií pořád ještě nic neví – a dva roky už je dosti dlouhá doba, aby se mohlo poznat kdo jsme a kam jdeme. Nejdůležitější zde vidím přívod vody z Želivky přes Štoky a Vodojem Bukovno, aby se mohla co nejdříve vytvořit alternativa ke stávajícímu monopolu UV Hosov.
 • Tady mne hodně mrzí před 4 léty  zrušená Komise rozvoje města a stálá neexistence podobné platformy. Debaty s podnikateli, školami, „ozvučná deska“ – kde to je? Přes velké proklamace jsou reálné rozhodovací procesy a diskuse k nim pořád soustředěny pouze do rukou té nejužší skupiny vyvolených.  
 • A když už  studie tak jako první  aktualizovat  ve spolupráci s Krajem tu z roku 2009  která posuzovala vliv průmyslové zóny – a samozřejmě nejvíce Kronospanu – na zdraví obyvatel. A následně už tento podnik opravdu řešit.
 • Přestože to není v gesci města, tak považuji za velmi důležitý rozvoj  naší vysoké školy.

Více podrobněji a  postupně k jednotlivým bodům na mém fb profilu.

Dobrý rok všem!

22 komentářů k článku “K rovoji města na začátku roku.”

 1. blade říká:

  Njn, nic nového, to vše již dávno dávno vím (víme) 🙂

 2. Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:

  Blade

  … vy možná ano, já však nikoliv. Správa a vedení města je pro mne dlouhá zajimavá cesta plná nečekaných zákrut a odboček.

 3. jihlavák říká:

  Náhodné turisty znejistí už skladba obyvatel centra města. To se může Brána Jihlavy snažit jak chce. Dovolím si tvrdit, že nynější koalice rekonstrukci náměstí nezačne. Maximálně si budeme pořád říkat, že město má kouzlo a šmrnc.

 4. Marek Řezáč říká:

  Zcela souhlasím s tím, že čistota a bezpečnost města léta stagnuje, město opravdu dělá spousty studií a různých plánů, ale realizace čehokoliv se zatím moc nekoná. Já třeba osobně než revitalizaci náměstí bych upřednostnil revitalizaci prostoru za Snahou-zde by mohlo být Palackého náměstí, nyní je to opravdu odporný neupravený a celkem špinavý prostor, takové velké parkoviště. Dopravní terminál bych také klidně odsunul a síly a finance směřoval jinam. I třeba úpravou prostoru Havlíčkovy ulice kolem Billy a za Billou, kde je to také opravdu špinavé a nevlídné prostředí.

  Když do Jihlavy vlakem přijede turista, první, co vidí, je špinavý prostor nástupní zastávky MHD, neupravený park, kde se většinu času válí bezdomovci, feťáci. Než dopravní terminál v místě městského nádraží, bych raději upravil tento prostor, spojení s centrem je s MHD rychlé. Zde by mohlo i vzniknout menší parkoviště P+R. Moc nevěřím tomu, že nová městská organizace Brána Jihlavy, či jak se jmenuje, nějak zvýší počet turistů ve městě, zajímalo by mě, kolik tato organizace bude stát městský rozpočet.

  Město zatím selhává v řešení problému s parkováním především na sídlištích- Březinky, Demlova, Královský vršek, Sídliště I a okolí nemocnice atd, zde by často pro navýšení kapacity parkování stačilo změnit režim provozu-jednosměrné ulice a umožnit šikmé stání.

  Pokud Jihlava chce nalákat mladé rodiny, aby zde měly trvalé bydliště a neodcházely za levnějším bydlení do blízkých obcí, startovací byty jsou ideální nástroj. Kamarád s přítelkyní sháněli bydlení, v Jihlavě ceny bytů nejsou nejmenší a vzhledem k ceně našli lepší mimo Jihlavu. A do Jihlavy budou pouze dojíždět za prací.

  Jediné, s čím nějak úplně nesouhlasím je boj proti firmě Kronospan. Neříkám nedělat nic a vše trpět, ale zase je to zaměstnavatel mimo automobilový průmysl a spíše bych se snažil nějak spolupracovat. V průmyslové zóně chybí hlavně parkoviště pro kamióny.

 5. Marek Řezáč říká:

  Radnice dělá skvělé PR, co vše plánuje, samá architekt. soutěž, projekt, plán, ale realizace v nedohlednu a spousta problémů, které tu jsou roky a stupňují se, tak se neřeší. Čistota města a úprava veřejného prostranství jsou dlouhodobě čím dál horší.
  Startovací byty pro mladé opravdu velice chybí a ceny nemovitostí nepatří mezi nejnižší a mladá rodina pak často raději koupí levnější bydlení mimo Jihlavu a do Jihlavy pak dojíždí za zaměstnáním. Další důležitá věc pro mladé je dopravní infrastruktura, stav silnic a chodníků je rok od roku horší, nabídka pracovních příležitostí, kulturní a společenské vyžití.

  Když se člověk vžije do role turisty- příjezd vlakem: většina turistů do města přijíždí na hlavní vlakové nádraží, odtud je MHD přepraví do centra a k Zoo, rychle a bez přestupu. Ale co uvidí, když vystoupí z vlaku? Zanedbaný prostor kolem nádraží, většinou plný odpadkový koš a odpadky všude kolem něj, prostor zastávky tak působí velice špinavě a nevábně, k tomu i smrad. Před nádražím by mohl být pěkný park, ale přes teplejší počasí se mění na sídlo bezdomovců, feťáků a nevypadá dvakrát bezpečně. Možnost občerstvení minimální, spoléhající hlavně na automaty.

  příjezd autobusem: vystoupí v blízké docházkové vzdálenosti do centra města, relativně vlídnější pohled než na vlakovém nádraží-hlavní či městské je na tom stejně. Případně z autobusového nádraží opět jezdí linky MHD do centra, k Zoo. Možnost občerstvení zejména v pracovní dny o hodně lepší, než na vlakovém nádraží.
  příjezd autem: turistovi při příjezdu ze všech směrů celkem chybí dopravní značení, kudy do centra a parkování, stejně s označením cesty třeba k Zoo. Parkování buďto v centru města, o víkendu bez problému, v pracovní dny už je to o dost horší, nebo Citypark, Zoo, kde je parkoviště malé a pak třeba Tesco či okolí centra, kde pak ubírají parkovací místa obyvatelům.
  V každém případě je vidět celkem zanedbaná čistota silnic, chodníků, zeleně, často přeplněné odpadkové koše, zejména v centru. Zbytečně to kazí dojem z jinak pěkného města.

  Revitalizace náměstí: revitalizaci by spíše potřeboval prostor za Snahou-Palackého, zde by mohlo vzniknout Palackého náměstí a dávalo by to větší smysl, než nová studie na náměstí před Dělnickým domem. Ale to je můj názor.

  Dopravní terminál na místě stávajícího městského nádraží bych klidně odložil, spíše bych upravil hlavní vlakové nádraží, kde stejně lidé od Třebíče, Havlíčkova Brodu spíše vystupují, zejména, když jedou MHD třeba do nemocnice, do centra je to trolejbusem také pár minut. Další zanedbané místo je kolem Billy a vrchní část Havlíčkovy ulice.

  Pro lidi používající MHD k přepravě do zaměstnání a škol nejvíce vadí přeplněné spoje, na dopravní komisi jsem navrhoval posílení těchto spojů, přímé linky k Jipocaru a přilehlé průmyslové zóně, urychlilo by to tak cestování, posílení spojů kolem Bedřichova po 14 hodině, zcela chybí obslužnost Heroltické ulice a okolí, kde je spousta firem.

  No a klasický velký problém všech měst-parkování. Kolikrát by stačilo udělat jednosměrky a šikmé stání, či drobné úpravy, ale buďto nejsou peníze, nebo se slibuje revitalizace a po letech stejně z toho sejde a nic se neděje.

 6. Zdeněk Gryc říká:

  Vážený pane inženýre,

  vzpomenete, jak jste nás pozval k otevřené debatě
  prostřednictvím publicity v JL do Vaši vinárny u Odboráku „z očí do očí“?
  Nikdo nepřišel, mimo ředitele Radka Vovsíka.
  Na ničem jsme se neshodli, tedy všichni tři.
  Myslím, ale že to byla důstojná debata, po níž jsme si podali ruce.

  Přál bych ji i nám všem, nejenom na tomto blogu JL.
  S úctou: Zdeněk Gryc

 7. Zdeněk Gryc říká:

  BERLÍN NENÍ JIHLAVA

  převzato, bez komentáře, ale s údivem, či překvapením:

  Berlín seniorům nabízí cestu do očkovacích center zdarma taxíkem
  Dopravu do očkovacích center nechávají německé úřady na každém zájemci o vakcínu proti koronaviru, Berlín ale svým nejstarším obyvatelům nabízí zdarma cestu taxíkem. Spolkový svaz taxikářů postup hlavního města oceňuje a nabízí, že tuto službu, která jde na náklady místní samosprávy, rozšíří i do dalších spolkových zemí.
  Berlín se podobně jako další německé spolkové země soustředí na očkování nejrizikovějších skupin, kterou jsou obyvatelé domovů pro seniory. Spustil také očkování zdravotníků a rovněž otevřel první ze svých šesti očkovacích center. Pozvánky do center nyní dostávají obyvatelé Berlína nad 90 let, kterých je zhruba 18 700.
  Berlínský senát, který je místním vládním orgánem, později ještě tuto možnost rozšířil i na obyvatele od 80 let, až na ně v nadcházejících dnech přijde řada.

 8. jihlavák říká:

  Co se v Jihlavě a jinde ve státě vydělá často končí i v Berlíně, tady nám zůstávají jen nesplatitelné dluhy. Přece nechcete dělat další za taxi pro seniory.

 9. Zdeněk Gryc říká:

  Reklama na internetu v záhlaví Jihlavských listů:

  „Prožijte stáří důstojně – Přilepšíme Vám k důchodu.“

  Můžete si důchod užívat.

  Buďte jako senioři na západě“.

 10. Zdeněk Gryc říká:

  PAPEŽ FRANTIŠEK a VÁCLAV KLAUS

  JEŠITNOST PRESIDENTŮ, I TĚCH EX JE ŠÍLENÁ VLASTNOST.

  VAŽME SI NÁZORŮ PŘESEDŮ SENÁTU
  NEJENOM NA ROUŠKY

 11. Zdeněk Gryc říká:

  Zeman by nepochybně zaujal,
  kdyby nabídl asyl Trumpovi i Putinovi.
  ASYL
  V Rusku by nemuseli měnit ústavu,
  aby si rodinka zachovala beztrestnost
  a nahrabané prachy

 12. Zdeněk Gryc říká:

  Reportéři ČT
  Dnes21:10 › 21:44

  Kauzy a reportáže s Markem Wollnerem. Průvodce pořadem Marek Wollner vás provede dalšími kauzami, které mnohdy otřásly celou naší společností. Reportáže, které vám vezmou dech. Opakování 15.1./ČT1
  ——————————————————
  Opravdu zajímavé
  Čtyři české osobnosti žijící v USA. Lukeš a profesor Švejnar.
  Osobně velice lituji, že není mým presidentem.

  Je Klaus právě dnes
  zločinec ?

  Gotwald vraždil přímo na příkaz Stalina.
  Kolik mrtvých bude stát „anti-rouškovné“
  český národ ?

 13. Zdeněk Gryc říká:

  PRÁVĚ DNES
  Americká válka

  Dnes20:00 › 20:55
  ————————————

  Druhá světová válka byl globální vojenský konflikt v letech 1939–1945, jehož se zúčastnila většina států světa. Tento konflikt se stal s více než 62 miliony obětí na životech dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva.
  Brzy po okupaci zbytku Československa 15. března 1939 vypukla válka v Evropě. Začala dne 1. září 1939, když nacistické Německo přepadlo Polsko. Krátce poté vyhlásily Francie, Spojené království a státy Commonwealthu Německu válku. 17. září napadl Polsko i Sovětský svaz (SSSR). Německé invazi do Polska předcházela jeho smlouva o neútočení se SSSR, takzvaný pakt Ribbentrop-Molotov, podepsaná 24. srpna 1939. V tajném protokolu k tomuto paktu si tyto dva státy dočasně rozdělily sféry vlivu. V důsledku toho byl de facto uvolněn prostor pro vojenskou expanzi obou stran.

  Americká válka

  Dnes20:00 › 20:55

  Předchozí fotografieDalší fotografiePřejít do galerie
  7. prosince 1941, osm hodin ráno. Kapitán Micuo Fučida prolétal těžkou protiletadlovou palbou nad havajským přístavem Pearl Harbor. Vrcholily měsíce plánování a výcviku. Fučida vedl první vlnu japonských bombardérů útočících na tichomořské loďstvo námořnictva Spojených států. Následující minuty měly ukázat, jestli bude japonský plán fungovat. Poklidné nedělní ráno na havajském ostrově, kotvící americké loďstvo. A najednou se strhlo peklo. Rozezněly se sirény leteckého poplachu, námořníci vyskočili z lůžek a spěchali na paluby obsadit dělostřelecké baterie a zaměřit útočící japonské letectvo. Zahájili palbu na výškové i střemhlavé bombardéry. Někteří námořníci se rozhlédli a uviděli letouny, které se na ně řítily přibližně ve výšce paluby. Torpédové bombardéry shodily svůj náklad do vody…
  ——————————————————————
  Japonci už 3 světovou válku nezačnou
  Němci už 3 světovou válku nezačnou
  17. září napadl Polsko i Sovětský svaz (SSSR)
  Okupace Československa
  Jako okupace Československa se označují dvě historické události:
  • Německá okupace Čech, Moravy a Slezska – nacistická okupace okleštěné ČSR v roce 1939
  • Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa – okupace ČSSR vojsky spřátelených zemí v roce 1968
  • Anexe Krymu Ruskou federací byla vyvrcholením politické krize na poloostrově Krymu na jaře 2014. Latentní krymská krize se vyostřila po sérii občanských protestů na Ukrajině zvaných Euromajdan, jež vedly k sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, k vytvoření nové prozatímní vlády a k ukončení proruské orientace Ukrajiny. Rusko vyslalo na poloostrov část svých speciálních jednotek, které pomohly vojensky obsadit klíčová místa. Krymská vláda 16. března 2014 vyvolala referendum, které ukrajinský Ústavní soud považuje za protiústavní.[1] Rusko začlenilo na žádost parlamentu Republiky Krym jak Krym, tak město Sevastopol do svého státního území. Představitelé Ukrajiny považují anexi za nelegální a většina zemí světa podpořila ukrajinskou územní celistvost. Dva dny po referendu bylo kvůli anexi Krymu pozastaveno Rusku členství ve skupině G8.[2] Jen Rusko, které tuto událost představovalo jako obranu etnicky ruských obyvatel Krymu, a několik málo dalších zemí dosud uznalo ruskou anexi poloostrova.
  • Bylo poukázáno na to, že Rusko garantovalo územní celistvost Ukrajiny v budapešťském memorandu o jaderném odzbrojení Ukrajiny z roku 1994. Spor má trvání dodnes a stále je velkým zdrojem obecnějšího napětí mezi Ruskem a Západem. Konflikt na Krymu a Sevastopolu byl Mezinárodním trestním soudem definován jako rusko-ukrajinský mezinárodní ozbrojený konflikt.[3]
  • Valné shromáždění Organizace spojených národů přijalo dne 7. prosince 2020 rezoluci (63 hlasů pro, 17 proti, 62 se zdrželo) ve které vyzývá Ruskou federaci jako okupační mocnost, aby neprodleně a bezpodmínečně stáhla své vojenské síly z okupovaného Krymu a ukončila bezodkladně dočasnou okupaci území Ukrajiny.

 14. Zdeněk Gryc říká:

  Olga

  27. leden21:45 › 23:20
  Dokumentární filmm připomíná výjimečnou osobnost ženy, která stála od počátku po boku prezidenta Václava Havla. Snímek přináší velké množství dosud neznámých záběrů, fotografií a vyprávění. Olga Havlová je zde představena jako ostrá glosátorka, zásadová disidentka, štědrá hostitelka, jako žena věcná, nesnášející jakoukoliv okázalost, naopak milující jemný humor a říkající vždy to, co si myslí. Celovečerní dokument režiséra Miroslava Janka není jen popisným životopisem. Osobitá žena, veřejnosti známá jako manželka Václava Havla a zakladatelka nadace Výbor dobré vůle, je zde představena ze své civilní stránky. Film se tolik nesoustředí na oficiální biografická data, ale nechává otevřeně promlouvat do doby jeho vzniku nezveřejněné archivní záběry a fotografie i osobní zpovědi přátel. Ti potvrzují, že ani v roli první dámy Olga Havlová svůj životní přístup nezměnila a zůstala stát pevně nohama na zemi.
  Režie:M. Janek
  ————————————–
  28. ledna 2021 si nenechme ujít, dokumentární film připomíná výjimečnou osobnost ženy, která stála od počátku po boku prezidenta, taky Václava, ale Klause. Ti potvrzují, že ani v roli první dámy svůj životní přístup nezměnila a zůstala stát pevně nohama na zemi.

  29. ledna 2021 si nenechme ujít, dokumentární film připomíná výjimečnou osobnost ženy, která stála od počátku po boku prezidenta Miloše Zemana. Ti potvrzují, že ani v roli první dámy svůj životní přístup nezměnila a zůstala stát pevně nohama na zemi.

 15. Zdeněk Gryc říká:

  Poznámka:
  Václav Havel byl odsouzen na 4,5 vězení
  Profesor Rozehnal na 4 roky vězení
  Profesot Fuchs na 2 roky podmíněně

 16. blade říká:

  Kniha Utajené dějiny Jihlavy 20. století >>> Četl knihu nick Gryc ?

  —————————————————————————————————————–

  Z rozhovoru s M. Hezánem:
  >Co bylo vaší hlavní inspirací pro napsání knihy Utajené dějiny Jihlavy 20. století?
  -Byl jsem zděšen, kolik zajímavého, výjimečného i tragického se v Jihlavě ve 20. století stalo, ale nikdo o tom nepíše. Jsem zděšen, kolik poučení nám přineslo v našich jihlavských dějinách 20. století, ale nikdo se z dřívějších chyb nepoučil.

  >Bylo v té vaší motivaci i něco, řekněme, osobního? Nějaká událost, která se dotkla například vaší rodiny, vašich předků, něco, co vás vedlo k tomu, že by bylo dobré to ozřejmit obecně?
  -Může to být třeba i životní příběh mého dědečka, inženýra architekta Jiřího Herzána, který pracoval celý život jako architekt v jihlavském Stavoprojektu a celou dobu tam bojoval s tupohlavostí režimu a spoustou doslova zrůdných nápadů, které měly zničit krásu a podstatu Jihlavy. Už jen z úcty k jeho odvaze mě velmi trápí osud Jihlavy a fakt, že ji ničíme dodnes.

  >Čím třeba? Můžete to trochu víc upřesnit?
  -Například jsme se vůbec nepoučili ze stavby Prioru v samém centru města a ještě v roce 2007 jsme v Jihlavě postavily mnohonásobně větší zrůdnost v podobě City Parku na samé hranici historického jádra, ověšeného ještě drze svítícími meganápisy a reklamami. Aktuálně mě trápí plán zbourat historickou budovu kasáren ve Vrchlického ulici.

  https://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/martin-herzan-napisu-pravdu-a-budu-kritizovan-20141206.html

  ————————————————————————————————————–

  „… dědečka inženýra architekta Jiřího Herzána, který pracoval celý život jako architekt v jihlavském Stavoprojektu a celou dobu tam bojoval s tupohlavostí režimu a spoustou doslova zrůdných nápadů, které měly zničit krásu a podstatu Jihlavy. … “

  Jak tam „bojoval“ nick Gryc? Znal nick Gyc ing. architekta J. Herzána a pracoval s ním ve Stavoprojektu?

 17. Zdeněk Gryc říká:

  Blog FUCHS a ROZEHNAL

  Převzato:

  Mám tu čest být žákem profesora Fuchse i profesora Rozehnala. S oběma mě pojí nejen vzpomínky na dva architekty, kteří jsou, dle mého přesvědčení, jedni z nejvýznačnějších architektů dvacátého století nejen v Brně, ale i v celém Československu, ale také na dva významné profesory, na kterých se negativně podepsal minulý režim. Protože jsem bývalý politický vězeň, odsouzený podle zákona 231/48 Sb. na ochranu republiky, a měl jsem zakázáno studovat, vděčím panu profesoru Fuchsovi za to, že jsem vystudoval. Byla to zvláštní doba, kdy jsme studovali.

  https://pelhrimovsky.denik.cz/kultura_region/videa-ze-sidliste-v-pelhrimove-chystaji-dokument-20200906.html

  Jiří Kraus v Pelhřimově: Životní příběh architekta a statečného…
  mupe.cz/jiri-kraus-v-pelhrimove-zivotni-pribeh-architekta-a…
  Během více než dvouhodinové besedy v Muzeu Vysočiny Pelhřimov Jiří Kraus vylíčil přítomným svůj dramatický životní příběh.
  Jiří Kraus architekt
  ————————————————————————————

  Videa ze sídliště: V Pelhřimově chystají dokument. Hledají stopy socialismu
  6.9.2020
  Denisa Krejčí

  Pracovníci Muzea Vysočiny Pelhřimov hledají videozáznamy ze sedmdesátých, osmdesátých nebo devadesátých letech minulého století. Konkrétně potřebují materiály z pelhřimovského sídliště Pražská.

  Jiří Kraus. | Foto: Deník/ Jiří Jíra
  V Muzeu Vysočiny Pelhřimov totiž připravují filmový dokument o architektu Jiřím Krausovi, projektantovi centrální části pelhřimovského sídliště Pražská, který letos oslavil své devadesáté narozeniny.
  ———————————————

  Z Jihlavy do Pelhřimova není zas tak daleko.
  Blog FUCHS a ROZEHNAL je aktuálně v JL.

 18. Zdeněk Gryc říká:

  Elitní český lékař Martin Tolar v USA vyvíjí lék proti Alzheimeru.
  V rozhovoru pro Seznam Zprávy popisuje, že i za Atlantikem očkování drhne.
  „Zásoby vakcín máme velké, prezident Joe Biden chce nakopnout očkovací operaci,“ říká.

  Článek
  Uplynul více jak měsíc od chvíle, co americké regulační úřady schválily očkovací vakcínu od Pfizeru. Jaká je teď situace kolem očkování v USA?

  Nedá se říci, jaká je situace ve Spojených státech jako takových.
  Velmi se to liší stát od státu. Jinak to zvládáme my v Bostonu v Massachusetts,
  zcela jinak to vypadá v Kalifornii a v Texasu.
  Záleží na místní situaci a vládách jednotlivých států.
  ———————————————
  TAKY CZ, že ?
  ———————————————-
  Co u všech čertů hledá
  Elitní český lékař Martin Tolar v USA
  proč u všech čertů není v Rusku,
  nebo tedy v CZ ?
  ———————————————
  Jo,abych nezapomněl o architektu Herzánovi
  a autoru Krytého basému a Zimáku Řídkem bych něco napsal,
  ale později s uzamknutou diskuzí.

  Čuráků a Onanie bylo v JL již dosti, že ?
  ————————————————-

  U děvčátek jak píší LJ dominuje jméno Eliška
  U komentářů do JL nedominuje jméno Adam,
  ale

  A – NONYM

 19. Zdeněk Gryc říká:

  KDO JSI BEZ VINY UHOĎ
  ——————————–

  O očkování
  Petr Klukan | Středa, 6. 1. 2021 v 14:23

  Vyhráno je jen napůl. Očkovací látka je už vyrobena, ale je jí zatím málo. Nebo možná ne, ale očkování pro širokou veřejnost se u nás pořádně rozjede až někdy na jaře. Registrovat se bude možné od zimy.
  ————————————
  128 komentářů k článku “O očkování”

  Co se o očkování dověděl normální „čtenář “ Jihlavských listů ?
  Bude půl-noc pane Vaněk, kde jsou ty para-doxy ?
  Nebo dramata Václava Havla ?

 20. blade říká:

  31.1.2021 – aktuální rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem na Frekvenci 1

  https://www.frekvence1.cz/radio/zaznamy-poradu/press-klub/milos-zeman-navalny-je-rusky-nacionalista-je-pouze-proti-putinovi-ne-proti-rezimu-a-to-je-zatracene-velky-rozdil.shtml

 21. Zdeněk Gryc říká:

  Hitlerův vpád na východ: Počáteční dny

  Dnes17:05 › 17:55

  Mezi těmi, kteří vzpomínají na začátek druhé světové války a Hitlerův vpád do Polska,
  jsou neznámí pamětníci, jejichž vzpomínky jsou stále živé.
  Do svého dětství, poznamenaného krvavým obdobím dějin,
  se vrací i známý filmový režisér Roman Polanski.
  On i jeho vrstevníci mají před očima stále živé obrazy z doby, kdy se museli loučit s rodiči,
  v mnoha případech navždy.
  Své chmurné dětství si připomíná i polský filmař Andrzej Wajda,
  jehož osudy se nelišily od osudů stovek tisíc polských dětí,
  které trpěly ztrátou nejbližších v časech, kdy by si zasloužily bezstarostné dětství.

  Poslední věta v tomto dokumentu:
  „V září 1939 nenašly západní mocnosti odvahu zaútočit plnou silou“
  ———————————————————————————————–
  Periklés: „Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze“

  Bylo velké heslo na podélné stěně proti oknům, v tercii na RG Židenice,
  tehdy na Křenové ulici v Brně.
  Film je velké memento – ne-ustupovat násilí!
  Vystihuje skvěle události, které vedly k rozpoutání II. Světové války.

  Winston Churchill:
  Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku. (Churchill k Chamberlainovi )

 22. Zdeněk Gryc říká:

  Reportéři ČT

  Dnes21:10 › 21:49
  Kauzy a reportáže s Markem Wollnerem.
  Průvodce pořadem Marek Wollner vás provede dalšími kauzami,
  které mnohdy otřásly celou naší společností.
  Reportáže, které vám vezmou dech. Opakování 5.2./ČT1
  —————————————————————
  ČÁST PRVNÍ
  RYBÁŘI A OTRÁVENÉ RYBY V BEČVĚ
  TROCHA HISTORIE NIKOHO NEZABIJE
  BEJVÁVALO:
  Nečtěme aktuální pomluvy a invektivy.
  najděme na internetu městský úřad Rožnov
  Místní organizace ČRS Rožnov p/R
  Rybáři
  Tam je písemný dokument:
  „Nebylo by od nás poctivé předstírat a na rok přesně a do jednoho vyjmenovat
  „otce zakladatele“ organizovaného rožnovského rybaření.
  Není pochyb, že impuls k tomu přišel z blízkého Valašského Meziříčí
  a že to byl zemský rybářský inspektor Ing. Václavík,
  který nepochybně stál jako dobrá sudička
  u kolébky prvního rybářského spolku v našem městě.
  Spokojme se tedy – bohužel – jen s jedinou nejstarší dochovanou písemností
  a tou jsou“:

  Protokoly o schůzích rybářského spolku v Rožnově pod Radhoštěm.
  z let 1932 až 1938.

  Svědomitě je vedl pan Čeněk Janík, nejdříve otec ( † 1934), – děda
  pak syn Čeněk Janík († 1980) -strejda
  ————————————-
  ŽÁDNÍ ANONYMOVÉ
  ————————————

  Vzácní, krásní lidé.
  Stojí za to nahlédnout a začíst se do těchto zápisů!

  Zjistíme, že to, co nás dnes trápí – pytláctví, málo vody – hodně vody,
  trápilo i naše předchůdce.
  A co hlavně, stejně jako dnes nám, i jim se tehdy zdálo,
  že je málo ryb a málo peněz na zarybňování revíru podle jejich představ!!

  Zde je to černé na bílém: . . .

  Hospoda U Janíků, kde se se rožnovští rybáři scházeli.

  „ Členská základna“ se pohodlně vešla ke dvěma stolům.

  Její počet totiž nepřesáhl 8 – 15 osob, takže co člen to člen předsednictva nebo funkcionář.
  Pan Čeněk Janík, hostinský, byl členem spolku od jeho založení.

  Zápisy ze schůzí. . . vlastní rukou jsou k dispozici tamto. . .

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I