Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960. Od roku 2009 vysokoškolský učitel na VŠP v Jihlavě. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou Senátu ČR. www.vystrcil.cz

Co pro mě znamená svoboda?

Miloš Vystrčil | Čtvrtek, 11. 2. 2021 v 8:46

„Svoboda je zodpovědná a ohleduplná.“

„Svoboda je první věc, na kterou lidé útočí, když cítí nejistotu.“

„Svoboda je právo se co nejblíže přiblížit pravdě.“

„Svoboda je největší z krás.“

„Nejlepší vymožeností svobodné společnosti je možnost volby.“

„Zdá se, že čím více jsou lidské bytosti uvědomělé a inteligentní, tím více po svobodě touží.“

„Zkrátka mohu, neměnil bych.“

„Svoboda je velká moc. Velká svoboda se skládá z malých svobod.“
„Aby bylo možné svobodu sám v sobě pochopit, je potřeba někdy nepříjemného přemýšlení.“

„Nezlobte se, ale když se budeme pořád jenom odvolávat na rok 1989 a nepostaráme se o svobodu v přítomnosti, brzo se s ní můžeme rozloučit.“
„Naší svobodou je být jako ostatní.“

„Svoboda je oceán.“

„Svoboda je nebeský klín, hranice mezi nevinností a krveprolitím.“

Věty, které jste si právě přečetli, jsou věty, které jsem si vypsal při četbě studentských prací, které dorazily k nám do Senátu v rámci pro studentky a studenty středních škol vyhlášené soutěže na téma „Co pro mě znamená svoboda“.

Studentských prací dorazilo do Senátu celkem 136 a velmi mě potěšilo, že 18 z nich přišlo od studentů z mého senátního obvodu 52, tedy z Jihlavska, Telčska, Dačicka a Slavonicka.

Oficiální vyhlášení nejlepší práce proběhne bohužel pouze na dálku 2. února 2021. Není totiž z důvodu pandemie možné tak učinit osobně přijetím autorů nejlepších prací v Senátu. Je myslím symbolické, že jako odměna pro autora nejlépe hodnocené práce je připravena cena v podobě počítače, který jsem obdržel jako dar při návštěvě Taiwanu.

Přiznávám, že bych se velmi rád sešel úplně se všemi studentkami a studenty, kteří se soutěže zúčastnili. Některé práce jsem četl, jak se říká, jedním dechem a jsem přesvědčen, že by si zasloužily zveřejnění. Pokud to bude v dohledné době možné, předpokládám, že bychom všechny účastníky soutěže do Senátu pozvali, další možností je, že se alespoň společně sejdeme v jedné společně vytvořené virtuální místnosti a popovídáme.

Na závěr již jenom malou poznámku. Asi to také znáte, někdy máte všeho plné zuby a potřebujete tzv. „nakopnout“, dodat energii a důvěru v to, že to, co děláte, má smysl. Mně tohle „nakopnutí“ potkalo při čtení studentských prací o svobodě. Milé studentky, milí studenti, díky moc!

17 komentářů k článku “Co pro mě znamená svoboda?”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  ALMA MATER – akademická svoboda.

  Ve všech dobách to byli študáci, kteří usilovali o svobodu a demokracii bez přívlastků.
  Jejich příkladem na FA byli kantoři Fuchs, Rozehnal, Ruller.

  Ne dnes, ale už skoro před rokem:
  „Předseda Senátu Vystrčil a jeho čtyři prosby k lidem“
  17.3.2020 Bez kategorie/Komentáře (24)

 2. blade říká:

  …“Asi to také znáte, někdy máte všeho plné zuby“…

  Hlavně politiků, kteří netáhnou v této nelehké době tzv. za jeden provaz. V zahraniční politice jakbysmet.

 3. jihlavák říká:

  Problém, je, že ti študáci budou platit minimálně úroky a náklady na obsluhu státního dluhu, který v minulém roce přesáhl hranici dvou bilionů korun a dále roste. Budou žít v obci, která se propadá do setmilionových schodků a přitom často splácet vlastní hypotéční dluh na bydlení. Těžko posoudit, jak svobodně se budou mladé generace s tak obrovskou dluhovou náloží cítit. Někde jsem četl, že dluh je cesta do otroctví.

 4. Zdeněk Gryc říká:

  „dluh je cesta do otroctví“

  stejně jako ZTRÁTA SVOBODY !!!

 5. blade říká:

  Užijte si to – https://youtu.be/yeCubEY7myI

 6. jihlavák říká:

  Pokud ještě Svobodu nenabyli, nemohou ji ztratit. Dílčí důležitou svobodu přece jen mají, mohou sbalit kufry a vyrazit za lepším.

 7. Jan P říká:

  „Nic nenasvědčuje tomu, že by se současná mladá generace měla lépe. Nebo že by někam vedla společnost. Směřuje k nezájmu,“ říká sociolog Martin Buchtík z agentury Median. „Mladí jsou více polarizovaní než v 80. nebo 90. letech a zároveň prožívají velmi brzo sociální nerovnost,“ doplňuje Stanislav Holubec, historik a sociolog z Univerzity Hradec Králové. Jak ovlivnila mladá generace výsledek prezidentských voleb a kde je v současné české společnosti její místo?
  1. únor 2018|Sociologové o mladých voličích: „Svoboda slova a cestování je k ničemu, když berete 13 tisíc“|Radio Wave

  „Svoboda neznamená dřít od nevidím do nevidím“
  https://a2larm.cz/2019/05/svoboda-v-dnesnim-kapitalismu-je-fraska-varuje-filosof/

 8. Dvořák říká:

  Co znamená mladí a jakou konkrétně nerovnost zažívají?

 9. blade říká:

  Od jara 2020 až dosud:
  Vláda – pandemický zákon nikde!
  Sněmovna – pandemický zákon nikde!
  Senát – pandemický zákon nikde!

  Vláda jen politikaření > letní rozvolnění.
  Opozice jen politikaření > nabádání k rozvolnění.

  ——————————————————————

  Pochybuji, že po volbách to bude jinak. Je zřejmě potřeba již dát šanci těm co ještě ve Sněmovně NESEDĚLI, šanci těm co to s tou svobodou myslí opravdu vážně > zařídí pouze 80 či 100 poslaneckých křesel, zruší zbytný Senát a nebudou lézt Bruselu (i jiným) za každou cenu do zádele kvůli politikaření a zviditelnění či kvůli dotacím. A hlavně těm, kteří nikdy nebyli součástí ani členy bývalé KSČ! či pohrobky bývalého OF, kde se to bývalými komouši jen hemžilo!

 10. Svatopluk Beran říká:

  Ještě jednou a možná ještě tisíckrát, dluh je základem západního pojetí ekonomiky, především pak v dluhopisech a obchodování s nimi. A to od roku 1913. Bez něj by rozvoj západu neexistoval. MERKANTELISMUS – MONETARISMUS. Neříkám že je to tak správně, ale pokud se to někomu nelíbí, vymyslete jinej systém. Problémem je, kam směřují úroky z těchto dluhů vyjma investicí. Tady hledejte zakopaného psa.

 11. Svatopluk Beran říká:

  A ještě pokud hovořil pan senátor Vystrčil o SVOBODĚ tak hovořil pouze o svobodě ústní. Pokud nebude naplněna i SVOBODA EKONOMICKÁ, nikdy nebudeme moci hovořit o svobodě občana, ale pouze o svobodě částečné a jenom ta je západními představiteli myšlena a organizována.

 12. Svatopluk Beran říká:

  No a když se tak dívám na to co pan Vystrčil sepsal, tak snad zbývá je jen říci – tak pravil Bůh, AMEN -. Odcházím s kazatelny do zákristie. Protože co to teď hraje zase ODS s ČT zase za politické tanečky, to už hlava nebere. Vládě nepovolíme rozhodnutí o prodloužení, našim hejtmani ale budou muset převzít zodpovědnost, ti to ale nechtějí, A ZA TO MŮŽE VLÁDA. Já teda nevím, ale někdo je to blbec.

 13. blade říká:

  „…Mně tohle „nakopnutí“ potkalo při čtení studentských prací o svobodě…“

  Napsat zviditelňující se blog a zaštiťovat se v něm studenty, kteří se teprve rozhlížejí je tak nějak úsměvné.

  Jak budou hovořit o svobodě (jako ti studenti z roku 89) až po pár letech procitnou (jako ti studenti z roku 89) z jejich svobodného snu do tvrdé reality?!

  Ale možná tu v té době budou zvoleni již kvalitnější a pracovitější zákonodárci než ti současní, kdo ví …

  🙂

 14. jihlavák říká:

  Hejtmani posloužili Burešovi a ten se spolu s Hamáčkem a dalšími šílenci na jejich požadavky leda vykašle. Dnes opět Hamáček, to je vůbec pacient, hovoří o tom, že obchody neotevře minimálně dalších 14 dní.Hamáček neotevře! Chce tím jen zakrýt jejich lemplovství při řízení země v době pandemie. Včera Plaga na požadavek hejtmanů na otevření škol řekl, že se budou muset nejdříve vyřešit testování. Po roce pandemie včera začnou řešit testování dětí, aby mohly chodit do škol. Jaké takové testování bude mít vůbec smysl, když se bude provádět jednou za 14 dní? Tihle machři, komu vůbec slouží, pošlou žáky do školy 14 dní před koncem školního roku a na podzim jedeme další covidové kolo.

 15. blade říká:

  Tak kde to vázne ?!

  https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSBPDAW83W

 16. blade říká:

  Zbytná instituce Senát (tak pravil i prezident) podal zbytnou stížnost. Je to pouhé politikaření, neboť dle stěžovatelů se tím ÚS bude zabývat několik měsíců. Kdy vyhlásí ÚS výsledek? No přeci zrovna ve „vhodnou dobu“ před termínem sněmovních voleb, aby ten ortel co nejvíce uškodil ANO a Babišovi 🙂

  Opět se ukazuje, že všichni zvolení zákonodárci od roku 89, schvalují nekvalitní a nesrozumitelné zákony, v opačném případě (kvalitní a srozumitelné zákony), by pak zřejmě nemuselo docházet ke stížnostem, nejen k ÚS, na kde co. To znamená, aby se volič při volbách již opravdu ale opravdu zamyslel než aby to opět bez rozmyslu tradičním neumětelům.

  ————————————————————————————-

  Citát níže, nechť si ŔÁDNĚ nastudují senátoři, poslanci i vláda:

  Jiří Polák (český politolog aktuálně žijící ve Švédsku)

  „“Základní chyba je v tom, že nynější ústava, a tudíž systém na ní vybudovaný, nejsou ani demokratické, ani legitimní. V článku 2 nynější ústavy se praví: „Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“

  S tím samozřejmě musí každý přesvědčený demokrat souhlasit. Ale v článku 5 se praví: „Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran.“ Nuže, je-li lid zdrojem veškeré státní moci, nemá nikdo právo lidu předpisovat na jaké základní instituci musí být stát založen.

  To si musí lid určit sám na základě ústavy schválené většinou účastníků ústavodárného referenda. Politické strany si napsaly ústavu samy pro sebe a předstírají, že je platná a legitimní bez schválení občany. Tím se podvodně zmocnily moci ve státě i v krajích, předstírajíce, že toto je demokracie.

  Při tom už několik let existuje návrh Občanské ústavy … jakož i některé jiné podobné návrhy. Tyto návrhy nebyly nikdy předloženy k veřejné diskusi a referendu. Občanské iniciativy – místo aby se tříštily v kritice okrajových jevů a návrzích na zlepšení v rámci nedemokratického systému – by se měly především zaměřit na požadavek demokratizace samotného systému na základě referenda o občanské ústavě.

  Volit jinou stranu nebo jiné politiky nevede k ničemu.““

 17. blade říká:

  Senát, opět jako zbytná instituce.

  ČTK 23.2.2021
  Ústavní činitelé dnes na Pražském hradě proberou otázky české zahraniční politiky. Zabývat by se měli dopady pandemie, novou americkou administrativou a transatlantickými vztahy i spoluprací v rámci NATO. Pozvánku na schůzku nejvyšších ústavních činitelů opět nedostal předseda Senátu Miloš Vystrčil.

  ———————————————————————————

  Co takhle být Izraelci? Ale jestli oni tam nerozdělují společnost a neomezují svobodu zeleným pasem a před ním lockdowny, Naši Tchajwaneci by to měli osobně prověřit.

  iRozhlas 21.2.2021
  Izrael otevřel hotely nebo posilovny. Některá místa jsou jen pro očkované a lidi, kteří prodělali covid-19
  Izraelci se mohou od neděle těšit na výrazné uvolnění. Otevřít se mají obchody, trhy či muzea. Posilovny, hotely a bazény i některá další zařízení však mají být zpřístupněny jen těm, kdo byli očkováni proti covidu-19 nebo nemoc mají za sebou. Tito lidé se prokážou potvrzením, takzvaným zeleným pasem.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I