Ještě k minulým volbám

Letošní volby ukázaly, že permanentní manipulace a propagandistické působení na masy se vyplácí.
Přiznávám, že jsem si nedovedl představit, že v dobách akcelerující inflace, v dobách, kdy se chystá další „důkladné“ zdražování a přicházejí ekonomické těžkosti, připustí voliči eliminaci levicových stran. Dalo se předpokládat, že se podaří sjednotit část společnosti proti současné politické reprezentaci, podněcováním typu: Babiš je příliš bohatý, má zámek atd. Mnozí na to slyší.

Neuvěřitelné pro mne bylo ale zveřejnění „Pandora Papers“ den před volbami. Je to něco, co by skutečně politicky vyspělé státy nikdy nepřipustily. Je to přímé ovlivnění voleb – další „Kubiceho šaráda“. Novináři o kauze věděli pravděpodobně několik měsíců, ale například Německo nedopustilo zveřejnění před volbami. (Česká televize informaci ráda zveřejnila.)

Zkrátka proti profesionální, několik let trvající kampani, neměl současný premiér příliš šancí.
Vyhrály koalice, které samy sebe nazývají demokratickými a slibují, že až odstraní premiéra, čekají jen samé světlé zítřky. Nemyslím si to, a naopak se domnívám, že voliči těchto koalic budou nepříjemně překvapeni. Pokud si slibují od nové vlády, že se bude angažovat ekonomicky alespoň tak, jak vláda současná, budou pravděpodobně vyvedeni z omylu a to rychle.

Babišova vláda byla velmi štědrá, sociální se schopnou a důvěryhodnou ministryní financí. Vítězné koalice se dušují, že nebudou zvedat daně, současně mluví ale o úsporách a současně o větší podpoře podnikatelům. To je neřešitelná rovnice, anebo by se také dalo říci populismus.

Doufám, že se nedočkáme toho, že se pod heslem „nezadlužíme naše praprapotomky“ opět začneme platit u obvoďáků, ale současně budeme miliardami masivně sanovat NATO nákupem zastaralé vojenské techniky, další privatizace (či rozkradení) té hrstky stále fungujících státních podniků a rozkradení zbytku zdravotnických zařízení.

Co se svobody slova týká, jistě nedojde ke zlepšení a ČT bude mít klid na práci. Budeme se dále z televizní obrazovky dozvídat pouze to, jak v naší zemi kují pikle vytrvale a pouze služby Číny a Ruska a i to, že se dva agenti pokusili před devadesáti pěti lety narušit euroatlantickou demokracii. Dál budeme poslouchat zkreslené zprávy o porušování lidských práv na Východě, ale jistě neuslyšíme o zločinech Západu (ani jméno Juliana Assange).

Nechci ale toto téma zlehčovat, protože dostanou-li se k moci lidé se „senátní“ morálkou, je možné, že se za čas budeme obávat o některých věcech mluvit nahlas. Dále se jistě bude upravovat historie a lhát o i o věcech, které jsme zažili.

Babiš vadil Evropské unii, ne proto, že byl bohatý, ale proto, že vybočoval – byl schopný a zvyklý razantně vyjednávat. Bral se za své a neposlouchal. Babiš, ať byl jakýkoli, se příliš nehrbil.

Nastupující vládní garnituru vidím jako garnituru mající služebnou náturu. Nemají ani schopnosti, ani sebevědomí prosadit se tak, jako Andrej Babiš. Jsou zvyklí poslouchat a sloužit. A slouhové bývají přisní páni.

To se sice v EU bude jistě líbit, ale naší zemi to neprospěje. Jsem zvědav, jaký bude například vývoj v kauze Turow.

Budeme svědky toho, že k rychlé politické kariéře bude stačit hlasitě nadávat na komunisty, Babiše či prezidenta. Je možné, že se změní i optika části soudní moci.

Vzhledem ke skutečnosti – že společně levicovými stranami se podařilo eliminovat i strany tradiční, národní, nic nestojí v cestě naší další „integrace“ do EU a NATO, a to není nadějná vyhlídka.

26 Responses to “Ještě k minulým volbám”

 1. Svatopluk Beran napsal:

  Já s příspěvkem beze zbytku souhlasím. Pokud nás bude u nás čekat i po čtyřech letech stejný svět jaký startuje dnes tato koalice, nebude to z hlediska demokracie nic pěkného. Myslím tím LEVÁ – PRAVÁ A POHLED NA TO, ŽE MIMO NÁS EXISTUJE TAKÉ ŠIROKÝ RŮZNORODÝ SVĚT, KTERÝ MI NEBUDEME CHTÍT UZNÁVAT JAKO LEGÁLNÍ

 2. Svatopluk Beran napsal:

  Typuji že se v našem mediálním marastu a různých podkastech začnou objevovat nové rubriky ve stylu – POZNEJ CO NEJLÉPE SVÉHO NEPŘÍTELE – 🙂

 3. Svatopluk Beran napsal:

  Možná bychom si tu mohli zavést i tipovací soutěž na to, ZA JAK DLOUHO A KDE, BUDOU NAŠI ŽOLDNÉŘI POD VEDENÍM NAŠÍ BUDOUCÍ MINISTRINĚ VÁLKY PANÍ ČERNOCHOVÉ, (jinak též podporovatelkou nezbytnosti vlastnictví zbraní k osobní obraně v dnešním světě), VE SPOLUPRÁCI S VOJSKY USA – BOJOVAT ZA PRAHU -, JE MI UŽ DOPŘEDU SMUTNO, ZE ZBYTEČNĚ MRTVÝCH A ZRANĚNÝCH ČESKÝCH VETERÁNŮ. SNAD BUDE MÍT PANÍ ČERNOCHOVÁ SÍLU POBÍDNOUT DO ČESKÝCH MISÍ ZA PRAHU I NĚKOHO ZE SVÉ RODINY.

 4. Jan P napsal:

  Hm, „Babišova vláda byla velmi štědrá, sociální se schopnou a důvěryhodnou ministryní financí.“

  Upřímně řečeno, kdybych byl chudý důchodce, asi bych se vlády pravicové koalice bez Babiše děsil.
  Ostatně obávám se jí i jako člověk pár let před důchodem.
  Lidé s podprůměrnými příjmy, exekucemi na krku ,kteří volili proti svým vlastním zájmům, dostanou hned od ledna lekci. Poprvé od roku 1989 bude Sněmovna absolutně bez levice. Jsem zvědavý, jak tenhle sociální experiment dopadne.

 5. Jan P napsal:

  Skvělej text od Apolena Rychlíková a Kateřina Smejkalová

  „Oligarcha Andrej Babiš není jediným poraženým v českých volbách. Zhroutily se i levicové strany. Nyní jsou síly, které umožnily nástup Babiše, opět u moci.“
  https://jacobin.de/artikel/an-der-wahlniederlage-von-andrej-babis-gibt-es-nichts-zu-feiern-parlamentswahl-tschechien-ano-spolu-spd-populismus-antikommunismus/?fbclid=IwAR3sBVj5YxS78JQsC2U4R5Pv3Pu0Uucen0ybVlBll3htNWopTUuOcCwIcoY

 6. Svatopluk Beran napsal:

  Existuje Jane i překlad do češtiny, nebo vyšla kniha už dřív v češtině?

 7. Zdeněk Gryc napsal:

  ještě k minulým volbám
  Jan Žižka | Úterý, 19. 10. 2021 v 23:09

  TAKÉ HOVNO ZLE ?

  blade říká:
  Čtvrtek, 21. 10. 2021 v 12:36
  Berka dosud neví, že se dá studovat při zaměstnání
  ——————————————————————
  MATURITU MÁ , TAK CO ???
  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži,
  protože k nějakým bigošům se mi nechtělo.
  Koukli do nějakých papírů,
  řekli maturitu má
  a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil
  v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero,
  prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
  Tak,
  že v kostce za komunistů
  pro mne hovno zle.

 8. blade napsal:

  Kolabo Gryc, jdou si přetřít lavičku VH, rezne jim stejně jako to co maj na kývadle.

 9. Zdeněk Gryc napsal:

  Elita je elita, cvakne závěrem a architekt „se na místě zesere strachy :-)“

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
  Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
  zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS
  než někde zavřený v kasínu u bigošů tehdejší ČSLA. Navíc 1. rota PS Černé jezero byla ukázková rota tehdejší HSPSOSHČSSR, kam jezdili na prohlídku a návštěvu tehdejší různí papaláši režimu

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 14:06
  S. architekt nemá o službě na čáře ani páru, zřejmě má i modrou knížku nebo takový nemehla ke zbrani raději ani nepustili Potkat na čáře architekta, tak stačí v těch lesích tam na něj udělat bububu či cvaknout závěrem, tak se na místě zesere strachy :-). Peesáci byla elita pod MV a pod HSPSOHSČSSR Vy kubo z jihlavských Nemanic

 10. Jan P napsal:

  Patříme na Západ, ne na Východ… aha.. ehm…

  Vládní koalice v EU
  východní Evropa hlavní vládní strana menší partneři
  Česko* Konzervativci Liberálové
  Chorvatsko Konzervativci
  Litva Konzervativci Liberálové
  Lotyšsko Konzervativci Liberálové
  Maďarsko Konzervativci
  Polsko Konzervativci
  Rumunsko Konzervativci
  Slovensko Konzervativci Liberálové
  Slovinsko Konzervativci Liberálové
  Estonsko Liberálové
  Bulharsko** Úředníci

  západní Evropa hlavní vládní strana menší partneři
  Kypr Konzervativci
  Rakousko Konzervativci Zelení
  Řecko Konzervativci
  Dánsko Sociální demokracie
  Finsko Sociální demokracie
  Malta Sociální demokracie
  Německo* Sociální demokracie Zelení, Liberálové
  Portugalsko Sociální demokracie
  Španělsko Sociální demokracie Radikální levice
  Švédsko Sociální demokracie Zelení
  Belgie Liberálové Konzervativci, Sociální demokracie, Zelení
  Francie Liberálové
  Irsko Liberálové Konzervativci, Zelení
  Nizozemsko Liberálové Konzervativci
  Lucembursko Liberálové Sociální demokracie, Zelení
  Itálie*** Úředníci

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/socialni-demokrate-jsou-ohrozenym-druhem-z-vychodu-zmizeli-uplne-178841#source=hp&seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=H79rRuhk4N1-202110311040&dop_id=178841&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 11. Dvořák napsal:

  Ano,západ směřuje do velké prdele a my s ním. Pěkně hlavou napřed.

 12. Svatopluk Beran napsal:

  Jestli Dánsko, Finsko, Švédko, Německo směřují do velké prdele NAPROSTO POCHYBUJI.

 13. Dvořák napsal:

  Švédskostán už tam je,jen se o tom nehodí mluvit. Zatím nejlépe bych viděl to Finsko. Ale vše je jen otázka času.

 14. Svatopluk Beran napsal:

  No, mám v půlce Švédska třetím rokem vnuka. Hraje tam hokej a zatím si na nic nestěžuje. Spíš by tam chtěl zůstat natrvalo. Ale vy tam budete znát situaci asi lépe pane Dvořák.

 15. Svatopluk Beran napsal:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusko-opet-stahuje-sva-vojska-k-ukrajinskym-hranicim-pisi-americka-media-179215

  Rusko opět stahuje svá vojska k ukrajinským hranicím, píší – AMERICKÁ – média.

  Jak jistě víme, tak z NATa bylo vyhoštěno několik ruských vojenských přidělenců. PRÝ ŠPIONI. Pochopitelně že vojenští přidělenci NATa v Rusku špioni nejsou 🙂 . Vypadá to na další pokus USA potažmo NATa o zásah na Ukrajině, když se jim to s těma Vrběticema u nás na podnět americké špionáže nevyšlo tak nějak úplně. U kormidla bude výlučně pravice a i presidenta téměř odstavili. Vlezdoprdelka Vystčil bude v této době v pobaltských státech a klíče od české sněmovny již americkému ministerstvu zahraničí dávno předal.

 16. Svatopluk Beran napsal:

  PARDON, KLÍČE OD ČESKÉHO SENÁTU. KLÍČE OD ČESKÉ SNĚMOVNY AMERICKÉMU MINISTERSTVU ZAHRANIČÍ PŘEDÁ TEPRVE FIALA. PŘEDAT KLÍČE AMERICKÉMU MINISTERSTVU ZAHRANIČÍ OD PRAŽSKÉHO HRADU ZATÍM PRAVICI NEVYŠLY. NO, TAK SE JIM SNAD NASKYTNE PŘÍLEŽITOST UŽ ZA DVA ROKY V PRESIDENTSKÝCH VOLBÁCH 🙂

 17. Jan P napsal:

  Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 prohlásil, že program ODS je mu sympatický. To dokazuje, že už je úplně, úplně zdráv…

 18. Svatopluk Beran napsal:

  Ještě bych rád poukázal na nový demokratický směr stranicky rozdělené pravice před volbami, by mohl být použit jako precedens v příštích volbách levicí. Prostě se dát dohromady s tím, že po vládnutí se stejně strany rozejdou dle svých vlastních potřeb, nebo si pro zbytek vládnutí vytvoří zcela nové strany, které nikdo z voličů vůbec nemohl volit, protože ještě neexistovali. Je vidět, že pravice je velice inovativní a že jí všechno projde. Ale jaksi si dopředu neuvědomují, že jejich SVINSTVA, se tím pádem dají opětovně použít, jako již jednou zavedené danosti.

  Vím že následný příklad je z jiné oblasti, ale je to o tom že vždy když si arogantní pravice domnívá že vymyslela pro sebe něco originálního, vždy to z odstupem času může být použito proti ní.

  MÁM TEĎ NA MYSLI AMERICKOU APLIKACI SOUKROMÝCH ARMÁD, NAMÍSTO ŘÁDNÉ STÁTNÍ ARMÁDY, KTERÉ ZAČLI PŘI SVÝCH PREVENTIVNÍCH VÁLKÁCH PO CELÉM SVĚTĚ SPOJENÉ STÁTY UPLATŇOVAT PO VIETNAMSKÉ VÁLCE, SE JIM VZNIKAJÍCÍMI SOUKROMÍMI RUSKÝMI ARMÁDAMI, PO ROZPADU SSSR JAKSI VRÁTILO, NAPŘÍKLAD NA UKRAJINĚ, JAKO BUMERANG.

 19. Jan P napsal:

  „Podle dvou nezávislých zdrojů hlídacípes.org se v minulých dnech uzavřela dohoda o neútočení a vzájemné výpomoci přinejmenším mezi částí nejužšího vedení ODS a prezidentovým týmem.“
  … prostě výměnný obchod
  https://hlidacipes.org/jan-urban-to-ze-prezident-udrzi-tuzku-nestaci-hradni-klika-bojuje-hlavne-za-sebe/

 20. Dvořák napsal:

  Zrovna jsem koukal chvíli na Moravce. Je to jen můj pocit nebo si členové slepenců říkají o svatozář? Předvolební agrese je pryč a chlapci a děvčata rozdávají úsměvy a cukrujou jak hrdličky. Dneska Kupka vypadal jak hošan na prág prájd 😁 Škoda že jim to nevěřím.

 21. Svatopluk Beran napsal:

  Něco na odlehčení. Při hlídání čtyřletého vnoučete se střídáme o přidělený čas ve sledování televize. Teď byla budoucí vláda s nic neříkajícím monologem na ČT24. Načež se mladej ozval PROČ JSOU TAM PIRÁTI?, já na půl úst odvětil TO SÁM NEVÍM načež následovala rychlá úvaha čtyřletého vnuka ASI HLEDAJÍ POKLAD 🙂

 22. FL napsal:

  Takže oni by vaši levicoví oblíbenci zastavili inflaci, zadlužování, zdražování? A co dělali doposud, co dělala ta mastná Alena doposud? A žít na dluh, to je krédo hloupé lůzy a nemakačenků. Tam jste se vaším článkem právě zařadil.

 23. Jan P napsal:

  Fialova parta se začíná podobat Nečasově vládě i v tom, že nasírá úplně všechny: pravičáky i levičáky. A dělá politiku, která ublíží všem. I velké části kapitalistů …
  „Vláda Petra Fialy nám slibovala posun na Západ, souběžně ale zamrazuje naše východní platy s tím, že bojuje proti inflaci. Co potom ale skutečně stojí za růstem cen a na koho inflace dopadá nejvíce? “
  https://a2larm.cz/2022/01/priciny-inflace-co-stoji-za-silou-ktera-drti-nejchudsi-ctvrtinu-ceska/

 24. Svatopluk Beran napsal:

  A žít na dluh, to je krédo hloupé lůzy a nemakačenků. Tam jste se vaším článkem právě zařadil.

  LEHKÉ POODHALENÍ TEJEMNA PRO
  FL říká:
  Úterý, 18. 1. 2022 v 0:14

  Čím jsou dnes peníze kryty? Dluhem

  Na stránkách úřadu ČNB jako centrální banky se můžeme dozvědět, že peníze jsou kryty aktivy České národní banky. Pojďme nahlédnout pod pokličku toho, co se za tím skrývá. Aktivum bývá považováno za nějaký majetek přinášející výnos, zde jde zejména o aktiva finanční – v grafu 1 jsou zachycena aktiva nejpodstatnější. Z grafu 1 je zřejmé, že podstatnou částí krytí jsou úvěry podnikům a domácnostem (v grafu zelená křivka) a čistá zahraniční aktiva, představující pohledávky v cizí měně. Že to zní jaksi divně? Jak může měnu krýt třeba hypotéka nebo spotřební úvěr?

  Odpověď je jednoduchá, bilance centrální banky je ovlivněna i účetními knihami všech obchodních bank, které emitují bezhotovostní peníze. Čím více toho banky rozpůjčují, tím více bezhotovostních peněz existuje. Rozpůjčované a vytvořené peníze jsou kryty právě poskytnutými úvěry, tedy slibem dlužníků půjčky splatit. Skutečně pryč jsou ty časy, kdy se ještě mohlo říci, že existuje krytí zlatem, podíl zlata v hodnotě asi 600 milionů korun je natolik malý, že by v tomto grafu ani nebyl viditelný.

  https://www.mesec.cz/clanky/cim-jsou-dnes-penize-kryty-dluhem/

Leave a Reply