17.LISTOPAD

V říjnu 1989 naplánovala organizace Nezávislé studentské sdružení STUHA na 17. listopad 1989 vzpomínkovou akci k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty. 

17. listopad, den nastolení demokracie

Architekt: Václav Havel

RETRO

Blog Jihlavských listů

30 let od pádu komunismu.

Zdeněk Gryc | Středa, 6. 11. 2019 v 23:23

Havel: Krize
Dnes 14:35
V říjnu 1997 je na pořadu nová kandidatura Havla na prezidenta. Dochází ke stávce odborářů. Politická situace v zemi se komplikuje, přichází nečekaná Zieleniecova rezignace a skandál s tajným kontem ODS. Krize vrcholí, Klausova vláda podává demisi. Premiérem nové vlády se stává Vladimír Tošovský. Zachycen je památný rudolfínský projev i s nesouhlasnou reakcí Václava Klause. 1998 – nové prezidentské volby, první dáma hájí prezidenta pískotem. Na dovolené v Innsbrucku prezident těžce onemocní a podrobuje se operaci. Předsedou nové vlády se stává Miloš Zeman, je uzavřena dohoda mezi sociálními demokraty a ODS. Česko vstupuje do NATO, Havel navštěvuje summit Aliance a přednese památný projev v americkém Kongresu. Okamžiky ze soukromí a návštěva u Miloše Formana.
—————————————————–
Pořad je autentický.

Zatím nikdo ze snímaného kolektivu politiků, kteří v něm vystupují, nezpochybnil jeho autenticitu. Je dost pravděpodobné, že Klaus, ani Zeman se k podobnému dokumentu neodhodlají. Je poměrně snadné vytrhnout jednotlivé větičky z dobového kontextu a využít je ke skandalizaci Václava Havla, nejlépe anonymně, že ?
Jak často Havel končil.

Tento článek byl publikován dne 6. 11. 2019 (Středa) v 23:23 v rubrice Politika. Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 kanál. Můžete zanechat komentář nebo trackback z vašeho webu.

43 komentářů k článku “30 let od pádu komunismu.”

  1. blade říká:
    Čtvrtek, 7. 11. 2019 v 10:39

30 LET OD LISTOPADU 89 Studenti vysokých škol slýchají v souvislosti se 17. listopadem 1989 o masakru na Národní třídě. Jaký masakr, ohrazuje se proti tomuto častému hodnocení docent Právnické fakulty Univerzity Karlovy Ján Gronský, vždyť to byl zorganizovaný podvod s „mrtvým“ agentem StB Zifčákem.

Za masakr považuje protesty při prvním výročí 21. srpna v roce 1969, které měly oběti na životech. Prvky masakru měly i strahovské události z roku 1967, když esenbáci vtrhli do studentských kolejí, rozbíjeli zařízení a mlátili studenty, z nichž někteří si dodnes nesou následky.

Nebo když se za první republiky několikrát střílelo do stávkujících.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Tzv. kulaté stoly – již bez přihlížející veřejnosti – kde se obrození komunisté z Občanského fóra (přesněji z Charty 77, ještě přesněji z perestrojkové Obrody, přesněji „osmašedesátníci“, úplně přesně bývalí členové KSČ z padesátých let) dohodli s tehdejšími komunisty o legalizaci KSČ. Stalo se tak zákonem o politických stranách již 23. ledna 1990!!! (15/1990 Sb.) Tento zákon definoval podmínky, za kterých mohou vzniknout politické strany. Přípravný výbor musel například předložit petici s tisícem podpisů a nová partaj mohla mít jen takové programové cíle, „které nesmějí být v rozporu s ústavou a zákony“. Zákon ovšem jmenovitě určil existující politické strany – celou Národní frontu, včetně KSČ! Navíc pravil: „Občanské fórum a Veřejnost proti násilí jsou politickými hnutími podle tohoto zákona.“

A teď pozor – tento zákon definuje vznik a existenci politických stran (a hnutí), ale jako jedinou možnost jejich zániku předpokládá dobrovolné rozpuštění, rozdělení nebo sloučení s jinou organizací.
A tak je od ledna 1990 u nás legalizovaná KSČ. A tím i její přímá nástupnická organizace KSČM.
Komunistům obrodisté pomohli ještě jinak. Už 5. ledna 1990 se u kulatého stolu se soudruhy dohodli na poměrném volebním systému. Ve většinovém by totiž bolševici po volbách nejspíš odešli na hnojiště dějin.
Volební zákon (47/1990 Sb.) tak jak byl s komunisty sjednán, umožnil jejich přežití, dovolil jim, aby se uchytili v Parlamentu a legalizoval tak KSČ podruhé.

Otázka:
Proč se nepřijal většinový volební systém, nebo systém s jasně většinovými prvky?
Odpověď:
Protože si to komunisté nepřáli.

Takže to je ten hlavní a jediný důvod, proč jsme v době, která pro to byla politicky příznivá, nezakázali komunisty – komunisté si to nepřáli!!!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Václav Havel.
Zde bohužel Václavu Havlovi moc pěkně nepíšou. Titulek i obsah článku na fake to nevypadá.
Titulek:
VÁCLAV HAVEL BYL JEDNÍM Z NEJPRORADNĚJŠÍCH LIDÍ, KTEŘÍ SE NÁM VŠEM PŘIPLETLI DO ŽIVOTA
Článek:
http://fragmenty.cz/index.php/politika-cr/item/1478-vaclav-havel-byl-jednim-z-nejproradnejsich-lidi-kteri-se-nam-vsem-pripletli-do-zivota

Comments are closed.