Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz

Ochranný efekt

Miloš Vystrčil | Středa, 23. 2. 2022 v 8:37

V poslední době se zejména v souvislosti s očkováním mluví o ochranném efektu. Ochranný efekt se vyjadřuje v procentech.

Pokud například na úseku silnice dochází z důvodu střetu se zvěří v průměru k 10 nehodám za měsíc a po instalaci pachových ohradníků se průměrný měsíční počet nehod sníží na 6, znamená to, že ochranný efekt pachových ohradníků je 40%.

Jinými slovy ochranný efekt pachových ohradníků pro úsek silnice původně bez pachových ohradníků zachrání od havárie 4 z 10 řidičů.

Co se týká očkování, rozlišujeme ochranný efekt očkování pro různé situace.

Stručně popíši 2 základní ochranné efekty pro občany 65+, pro které je nákaza nemocí covid-19 obecně nejrizikovější a zároveň uvedu odborným šetřením zjištěné hodnoty.

1. Ochranný efekt dokončeného očkování bez posilující (s posilující dávkou) oproti neočkovaným pro případ nákazy je 32% (55%).

Příklad: Pokud by se tedy namísto 100 neočkovaných osob, které se na akci nakazily, zúčastnilo stejné akce 100 osob očkovaných dvěma dávkami (nebo dvěma dávkami a posilující dávkou) nakazilo by se z nich 68 (45). Zjednodušeně, očkování uchrání před nákazou osoby 65+ zhruba z poloviny, tedy asi každého druhého.

2. Ochranný efekt dokončeného očkování bez posilující (s posilující dávkou) oproti neočkovaným pro případ léčby na jednotce intenzivní péče (JIP) je 75% (90%).

Příklad: Pokud by se tedy namísto 100 neočkovaných osob, které se po akci nakazily a následně byly umístěny na JIP, zúčastnilo 100 osob očkovaných dvěma dávkami (nebo dvěma dávkami a posilovací dávkou) bylo by následně umístěno na JIP pouze 25 (10) osob.

Zjednodušeně, očkování uchrání osoby 65+ před umístěním na JIP u asi 8 lidí z 10.

Pokud jste dočetli až sem, vážím si toho. Zároveň velmi děkuji všem starším občanům nebo těm, kteří jsou zatíženi dalšími zdravotními problémy, kteří se nechali očkovat. Tito očkovaní starší a zdravotně zatížení občané svým přístupem významně snížili pravděpodobnost toho, že budou nuceni v případě nákazy nemocí covid-19 bojovat na JIP o život.

Zároveň také významně ve prospěch nás všech snížili zatížení našeho zdravotnictví, zejména lůžek nemocniční péče nebo umělé plicní ventilace.

Děkuji za Váš odpovědný přístup.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I