Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960. Od roku 2009 vysokoškolský učitel na VŠP v Jihlavě. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou Senátu ČR. www.vystrcil.cz

Ochranný efekt

Miloš Vystrčil | Středa, 23. 2. 2022 v 8:37

V poslední době se zejména v souvislosti s očkováním mluví o ochranném efektu. Ochranný efekt se vyjadřuje v procentech.

Pokud například na úseku silnice dochází z důvodu střetu se zvěří v průměru k 10 nehodám za měsíc a po instalaci pachových ohradníků se průměrný měsíční počet nehod sníží na 6, znamená to, že ochranný efekt pachových ohradníků je 40%.

Jinými slovy ochranný efekt pachových ohradníků pro úsek silnice původně bez pachových ohradníků zachrání od havárie 4 z 10 řidičů.

Co se týká očkování, rozlišujeme ochranný efekt očkování pro různé situace.

Stručně popíši 2 základní ochranné efekty pro občany 65+, pro které je nákaza nemocí covid-19 obecně nejrizikovější a zároveň uvedu odborným šetřením zjištěné hodnoty.

1. Ochranný efekt dokončeného očkování bez posilující (s posilující dávkou) oproti neočkovaným pro případ nákazy je 32% (55%).

Příklad: Pokud by se tedy namísto 100 neočkovaných osob, které se na akci nakazily, zúčastnilo stejné akce 100 osob očkovaných dvěma dávkami (nebo dvěma dávkami a posilující dávkou) nakazilo by se z nich 68 (45). Zjednodušeně, očkování uchrání před nákazou osoby 65+ zhruba z poloviny, tedy asi každého druhého.

2. Ochranný efekt dokončeného očkování bez posilující (s posilující dávkou) oproti neočkovaným pro případ léčby na jednotce intenzivní péče (JIP) je 75% (90%).

Příklad: Pokud by se tedy namísto 100 neočkovaných osob, které se po akci nakazily a následně byly umístěny na JIP, zúčastnilo 100 osob očkovaných dvěma dávkami (nebo dvěma dávkami a posilovací dávkou) bylo by následně umístěno na JIP pouze 25 (10) osob.

Zjednodušeně, očkování uchrání osoby 65+ před umístěním na JIP u asi 8 lidí z 10.

Pokud jste dočetli až sem, vážím si toho. Zároveň velmi děkuji všem starším občanům nebo těm, kteří jsou zatíženi dalšími zdravotními problémy, kteří se nechali očkovat. Tito očkovaní starší a zdravotně zatížení občané svým přístupem významně snížili pravděpodobnost toho, že budou nuceni v případě nákazy nemocí covid-19 bojovat na JIP o život.

Zároveň také významně ve prospěch nás všech snížili zatížení našeho zdravotnictví, zejména lůžek nemocniční péče nebo umělé plicní ventilace.

Děkuji za Váš odpovědný přístup.

Zanechte komentář
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I