Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Kosovo.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Středa, 2. 3. 2022 v 16:02

Takže k tomu Kosovu, na které se teď soustřeďuje hlavní rétorika  putinovců v naší zemi, jen co se nadechli po odstřihnutí Sputniku, Protiproudu a podobných nepřátelských svinstev.

(Prý… u Donbasu ječíte, ale u Kosova vám to stejné bylo jedno.)

Není to stejné ani náhodou.

Nejprve pár faktů: 

1974 autonomie od Tita

1989 Miloševič, později odsouzen jako válečný zločinec, odebral autonomii a tím to celé začalo, rozsáhlé nepokoje, studentské demonstrace, postupně ve vazbě 584 tisíc lidí (třetina populace)

1990 vyhlášení Kosovské  republiky jako sedmé svazové republiky Jugoslávie

1991 referendum o nezávislosti 99% hlasujících pro

1996 začátek ozbrojeného konfliktu

1997 Kosovská armáda útočí i na albánské území

1998Jugoslávie vysílá do Kosova armádu, oboustranné masakrování civilního obyvatelstva

1999 Spojenecká vojenská akce, hlavním důvodem neutuchající oboustranné masakry civilního obyvatelstva. Logickým cílem, který se podařil, bylo vytlačení jugoslávské armády. Území se dostalo pod správu OSN

2005 Rada bezpečnosti vyhodnotila celou situaci tak, že není reálná možnost začlenění pod Srbsko pro přetrvávající nebezpečí oboustranného násilí

2008 Oficiální vyhlášení  nezávislosti Kosova a Valné schromažděni OSN vyhovělo žádosti Srbska o požádání stanoviska mezinárodního soudu v Haagu, zda je tento jednostranný akt v souladu s mezinárodním právem. Ještě toho roku uznala Kosovo Česká republika prostřednictvím Topolánkovy vlády, za ratifikace parlamentem a podpisu prezidenta Klause.

2010 Haag rozhodl poměrem 10:5 že proces je v souladu s mezinárodním právem.

Kde je jakákoliv podobnost s Donbasem? Tedy kromě toho, že na všech stranách úplně zbytečně umírali lidé? 
* Děla se tady také genocida podobná Miloševičově a následných albánských odvet?* Jednala tady také o celé situaci Rada bezpečnosti, kde signatářem rezolucí o zastavení násilí bylo i Rusko?*  Byly zde rovněž jednostranně porušeny podobné dohody jako Minské, k čemuž se Rusko samo zavázalo? *  Byla ta území mnoho let pod správou OSN, než došlo k vyhlášení nezávislosti? *  Následovala agrese stotisícových armád na území sousedního, nezávislého státu? 

Ale hlavně – a to je nejvíce vypovídající – Kosovo uznalo už 98 států ze 193 v OSN. Donbas 3 (tři). Sýrie, Nikaragua a …. Rusko.

61 komentářů k článku “Kosovo.”

 1. jihlavák říká:

  Znovu je potřeba doplnit, cituji:

  Exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a další ve velkém obchodují v Kosovu, jež pomohli odtrhnout od Srbska. Je to náhoda, nebo vzorec jednání největší světové velmoci?

  Poté trochu provokativně, ale slušně političku požádá, aby mu podepsala film Uloupené Kosovo a „jiná svá díla“. Na to Dvořáka a spol. fyzicky napadne ochranka, strhne se mela a Albrightová začne křičet: „Get out! Get out!“ Následně ji režisér označí za „válečného zločince“ a „krvavou bábu“. Celý výjev končí znechucenou poznámkou Albrightové. „Disgusting Serbs,“ odporní Srbové, řekne – ačkoli mezi přítomnými byl Srb jediný, a to ještě poloviční, totiž poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna, jenž má srbskou krev po matce.

  Velká privatizace

  Proč trocha kritiky vyvedla ostřílenou diplomatku a političku tolik z míry? Možnou odpověď nabídl o pár týdnů později chorvatský deník Jutarnji list, když otiskl nečekané informace. Mezi osmi firmami, které se účastní právě probíhající privatizace kosovského Telekomu, je i společnost Albright Capital Management, jejímž vlastníkem je právě bývalá šéfka americké diplomacie. Deník píše, že z privatizace náhle za podivných okolností odstoupil chorvatský Telekom, že podle zákulisních informací je výběrové řízení ušité Albrightové na míru a že už loni politička, která se výrazně přičinila o nezávislost Kosova, vydělala 20 milionů eur (485 milionů korun) na prodeji vlastnického podílu v kosovské telekomunikační firmě Ipco. A právě nápis Ipco a objetí někdejší americké ministryně zahraničí s kosovským premiérem a někdejším teroristou Hashimem Thacim vévodí i jednomu z výše zmiňovaných plakátů, který Albrightovou tolik rozčílil.

  Ne že by Albrightová byla jediná, o koho se Jutarnji list otřel. Bývalý americký generál NATO Wesley Clark, který v roce 1999 velel Operaci Spojenecká síla, jež načala proces odtržení Kosova od Srbska, podle listu v Kosovu pro změnu kupuje lignitové doly. Pokud to nevíte, Kosovo má páté největší zásoby této suroviny na světě.

  A do třetice americká korporace Bechtel, v jejíž správní radě donedávna seděl i Jock Covey, bývalý zástupce ředitele mise OSN v Kosovu, plánuje začít s výstavbou dálnice z Prištiny do Skopje. Tedy jen co dostaví dálnici z Prištiny na albánskou hranici.

  Zda je eticky přípustné, aby politici a vojáci rozjeli miliardový byznys na cizím území, o jehož samostatnost se právě zasadili bombami a kulomety, je skoro zbytečné se ptát. Skutečná otázka zní jinak: Šlo ze strany Albrightové a spol. jenom o využití kontaktů a šancí, které se jim naskytly, nebo tito lidé jednali od počátku ve prospěch svých podnikatelských záměrů? A co víc: Je takový flagrantní střet zájmů výjimkou, nebo standardním hypervelmocenským postupem?

  zdroj:
  https://www.e15.cz/byznys/ostatni/povalecny-byznys-953953

  Co se asi dělo a děje i Iráku, o co šlo v Afghánistánu, Lybii atd. se můžeme jen domnívat. Tvrdím, že o svobodu a lidská práva určitě ne.

 2. Zdeněk Gryc říká:

  RETRO

  Informace a propaganda“ ANONYMNÍ DES -INFORNACE

  Venca říká:
  Sobota, 28. 1. 2017 v 20:42
  ZÁKLAD INVEKTIV A POMLUV NA
  VÁCLAVA HAVLA, „BOMBARĎÁKA“ . . . etc
  JE MOŽNO NAJÍT V PRÁCI AKTIVISTY
  VÁCLAVA DVOŘÁKA
  ČLENA “ 7 STATEČNÝCH“ SDRUŽENÝCH OKOLO FOLDYNY.
  —————————————————
  Venca říká:
  Sobota, 28. 1. 2017 v 20:42
  „Jestli ještě žije Milan DVořák, třeba by se toho ujal“

  1. Staník říká:
  Sobota, 21. 1. 2017 v 16:49
  Navíc ten jeho neustále omílaný článek z Jiskry je všeobecný a vůbec nepíše konkrétně o Zdeňku Grycovi. Ten se ho akorát chytl za všechny ublížený architekty bejvalýho socialistickýho bloku
  Nakonec ty bys o tom měl vědít víc Venco bo to psal tvůj tatík

  (prosím pana architekta nereagovat anobrž reaguji na Vencu, s vámi již nehodlám diskutovat ani anonymně). Děkuji
  —————————————————
  Takže je Milan Dvořák redaktor Jiskry „tatík“ Venci,
  hrdiny obsáhlých pomlouvačných akcí nejenom v Jihlavských listech.
  Zde je hlavním pomlouvačem „bombarďáka“ Václava Havla anonym „čtenář“,
  který /možná/ byl přítomen i urážkám osobně:

  23. ŘÍJNA 2012 19:22, AKTUALIZOVÁNO 24. 10 8:05
  Albrightovou během pražské autogramiády vulgárně uráželi
  Létající plakáty a vulgární nadávky.
  To všechno doprovázelo úterní křest nové knížky bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové v pražském knihkupectví. Na místě musela asistovat policie.
  „Během autogramiády došlo k provokaci.
  Demonstranti se snažili vyvolat konflikt, Madeleine Albrightovou uráželi,“
  popisuje Richard Klíčník z vydavatelství Argo.
  Proto pořadatelé nezvané hosty museli vykázat.

  Podle informací LN dorazila první skupinka demonstrantů k Albrightové s plakáty v rukou.
  Ty pak začali na bývalou ministryni zahraničí Spojených států házet házet
  a vzduchem létaly i vulgarity jako „ty svině“.
  Podle některých svědků souvisely urážky vůči Albrightové s jejím působením jako ministryně zahraničí USA v době balkánských válek, především pak konfliktu v Kosovu.

  S plakátem pak přišel i mladík se slečnou, která si všechno natáčela a podle organizátorů se snažila vyprovokovat další konflikt.

  Albrightová podepisovala svou novou knihu „Pražská zima“ v pražském Paláci knih Luxor.
  V knize česká rodačka vzpomíná na své dětské roky, prožité za 2. světové války.
  Na místo proto dorazila hlídka pražské policie, ale nijak už nezasahovala.
  „Na místě jsme ověřili, že k žádnému přestupku nedošlo,“ vysvětlil mluvčí sboru Jan Daněk.

  Útoky na bývalou americkou ministryni nejsou výjimečné.
  Když například v březnu roku 2000 navštívila brněnskou právnickou fakultu,
  dva anarchisté na ni házeli vajíčka. Žádné z nich ji přímo nezasáhlo, jen zašpinilo oděv.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/demonstranti-vynadali-madeleine-albrightove-pri-autogramiade-pbn-/zpravy-domov.aspx?c=A121023_192859_ln_domov_kim
  ————————————————————————————-
  Před delší dobou vložil do JL článek Václav Dvořák, kde dlouze popsal hrdinský čin, jak v rámci autogramiády knihy Albrightovou během pražské autogramiády ji předložili k podpisu plakáty a požadovali, aby je podepsala.
  Jde zřejmě o článek, kde se touto
  “ HRDINSKOU AKCÍ MEZINÁRODNÍHO VÝZNAMU NA ÚROVNI HAAGU“ pochlubil Václav Dvořák.

  Článek vložený do Jihlavských listů končí těmito slovy:
  „Milí čtenáři, nedivte se mi prosím, že nyní s obavou očekávám. . . stejně jako moji kamarádi z našeho občanského sdružení Přátel Srbů na Kosovu, kdy si pro nás – válečné zločince – z Haagu přijdou“
  Václav Dvořák

  Po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova se zúčastnil Foldyna série menších demonstrací proti uznání nezávislosti této jihosrbské provincie, organizovaných petičním výborem „sedm statečných“. Demonstrace podpořili někteří další, politici, například Jan Kavan, Daniel Solis ze Strany zelených nebo Václav Dvořák (autor filmu Uloupené Kosovo),prof.Rajko Doleček a další.

 3. jihlavák říká:

  Znovu:

  Zda je eticky přípustné, aby politici a vojáci rozjeli miliardový byznys na cizím území, o jehož samostatnost se právě zasadili bombami a kulomety, je skoro zbytečné se ptát. Skutečná otázka zní jinak: Šlo ze strany Albrightové a spol. jenom o využití kontaktů a šancí, které se jim naskytly, nebo tito lidé jednali od počátku ve prospěch svých podnikatelských záměrů? A co víc: Je takový flagrantní střet zájmů výjimkou, nebo standardním hypervelmocenským postupem?

 4. Svatopluk Beran říká:

  TAK ZA PRVÉ PANE TOMANEC JSTE ZAPOMĚL ŽE PO HAVLOVĚ MORÁLNĚ SCHVÉLENÉM BOMBARDOVÁNÍ CIVILISTŮ V SRBSKU, AMERIČANÉ NA JEŠTĚ SRBSKÉM ÚZEMÍ POD SPRÁVOU OSN V ROCE 1999, VYBUDOVALY 2 NEJVĚTŠÍ VOJENSKOU ZÁKLADNU SE 7000 VOJÁKY V EVROPĚ? JAK SI NA ÚZEMÍ POD SPRÁVOU OSN MŮŽE NĚJAKÁ ZEM Z DRUHÉ STRANY SVĚTA, VYBUDOVAT VOJENSKOU ZÁKLADNU, KDYŽ SE NEVÍ KOMU TO ÚZEMÍ PŘIPADNE? NEPŘIPADÁ VÁM TO TROCHU BLBÉ? ALE VÁM URČITĚ NE.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Camp_Bondsteel

 5. Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:

  A jeje.
  Beran je tady.
  Konec konstruktivní diskuse.
  Ale co takhle napřed zkusit ten jazyk český, mateřský ?
  Američané vybudovaly ?
  Překlep ?

 6. Svatopluk Beran říká:

  Od 12. června 1999 byla oblast na základě statusu chráněného rezolucí OSN č. 1244 spravována OSN a Kosovu byla v rezoluci přiznána autonomie v rámci Srbska, fakticky ale Srbsko ztratilo nad Kosovem kontrolu. Zdejší Albánci zde záhy vytvořili místní parlament, vládu, jakož i další nezávislé instituce. Kosovský parlament vyhlásil dne 17. února 2008 nezávislost na Srbsku a prohlásil Kosovo za demokratický, světský a multietnický stát, oficiální orgány a představitelé Srbska však nezávislost odmítají uznat a považují oblast nadále za součást Srbska, postoj jiných států není jednotný

  A TEĎ O CO VLASTNĚ USA, DEVĚT LET PO VYBUDOVÁNÍ SVÉ VOJENSKÉ ZÁKLADNY NA ÚZEMÍ SRBSKA POD SPRÁVOU OSN ZE SRBSKA ŠLO? A KDO BYL TEN JENŽ AMERICKÉ PLÁNY NA CIZÍM ÚZEMÍ ZASTUPOVAL.

  V červnu 1999, bezprostředně po bombardování Jugoslávie, americké síly zabraly 1000 akrů zemědělské půdy v jihovýchodním Kosovu v Uresevia, poblíž makedonské hranice, a zahájily stavbu tábora. Brown and Root, dceřiná společnost firmy Halliburtonu, v současnosti poskytuje táboru veškeré služby. Stejná společnost dostává 180 milionů dolarů ročně na výstavbu vojenských zařízení v Maďarsku, Chorvatsku, Bosně a několika dalších zemích. V současné době je šablona Bondsteel podporována v Gruzii a Ázerbájdžánu. Podle Chalmerse Johnsona, autora knihy „Americké impérium základen“, má USA asi 1000 základen po celém světě. „Kdysi jste mohli sledovat šíření imperialismu sčítáním kolonií,“ říká Johnson. „Americkou verzí kolonie je vojenská základna.“ Kosovo je americkou kolonií.

  Hlavním účelem vojenské základny Bondsteel je zajistit bezpečnost při výstavbě albánsko-makedonsko-bulharského ropovodu (AMBO). Transbalkánský ropovod AMBO se propojí s koridory mezi Černým mořem a pánví Kaspického moře, kde se nachází téměř 50 miliard barelů ropy.

  Hashim Thaci, současný kosovský premiér, byl dříve politickým šéfem UCK. UÇK je široce považována za teroristickou organizaci a je podporována z velké části obchodem s drogami a lidmi, zejména s využitím východoevropských žen. USA začaly cvičit síly UCK v dostatečném předstihu před bombardováním Jugoslávie.

  Dnes je zcela jasné, že Spojené státy a NATO měly předem připravené plány na bombardování Jugoslávie dlouho předtím, než se tam objevily etnické konflikty. Kosovská osvobozenecká armáda a NATO byly odhodlány podněcovat násilí a žádné ústupky prezidenta Slobodana Miloševiče by bombardování nezabránily. Budova Camp Bondsteel byla misí USA a jakýmkoli nezbytným způsobem by byla postavena, aby zajistila dokončení plynovodu do Kaspického moře.

 7. Svatopluk Beran říká:

  https://www.globalresearch.ca/yugoslavia-camp-bondsteel-and-the-caspian-sea/7941

  POKUSÍM SE MATEŘSKÝ JAZYK DOPILOVAT, ALE VAŠI ÚROVEŇ TĚŽKO DOSÁHNU, TAK SE BUDETE MUSET TOMANEC SMÍŘIT ASI ZE SITUACÍ, VY TO ZVLÁDNETE 🙂

 8. Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:

  …. a tak to zkuste… aspoň trochu
  Jste přece ještě pořád ten Čech, ne ?
  To dáte. Azbuka ještě nehrozí.

  Se situací. Nikoliv ….ze situací.

 9. Svatopluk Beran říká:

  https://www.wsws.org/en/articles/2002/04/oil-a29.html

  Camp Bondsteel a plány Ameriky na kontrolu kaspické ropy
  Paul Stuart
  29. dubna 2002
  Camp Bondsteel, největší zahraniční americká vojenská základna „od nuly“ od války ve Vietnamu, je v jugoslávské provincii Kosovo téměř dokončena. Nachází se v blízkosti důležitých ropovodů a energetických koridorů, které jsou v současné době ve výstavbě, jako je například transbalkánský ropovod sponzorovaný USA. V důsledku toho dodavatelé obrany – zejména dceřiná společnost Halliburton Oil Brown & Root Services – vydělávají jmění.

  V červnu 1999, bezprostředně po bombardování Jugoslávie, americké síly zabraly 1000 akrů zemědělské půdy v jihovýchodním Kosovu u Uresevic, poblíž makedonských hranic, a zahájily stavbu tábora.

  Camp Bondsteel je známý jako „velká dáma“ v síti amerických základen na obou stranách hranice mezi Kosovem a Makedonií. Za méně než tři roky se proměnil z tábora stanů na soběstačný, technologicky vyspělý základní tábor, ve kterém se nachází téměř 7 000 vojáků – tři čtvrtiny všech amerických vojáků umístěných v Kosovu.

  V Camp Bondsteel je 25 kilometrů silnic a více než 300 budov, obklopených 14 kilometry zemních a betonových bariér, 84 kilometrů harmonikového drátu a 11 strážními věžemi. Je tak velký, že má centrální, střední a horní čtvrti, maloobchodní prodejny, 24hodinové sportovní haly, kapli, knihovnu a nejlépe vybavenou nemocnici kdekoli v Evropě. V současné době je v Bondsteelu umístěno 55 vrtulníků Black Hawk a Apache, a přestože nemá přistávací dráhu pro letadla, místo bylo vybráno pro její rozšíření. Existují návrhy, že by mohla nahradit americkou leteckou základnu v Avianu v Itálii.

  Podle plukovníka Roberta L. McClura, který v odborném bulletinu inženýrů napsal : „Inženýrské plánování operací v Kosovu začalo měsíce před svržením první bomby. Na začátku chtěli plánovači využít ponaučení z Bosny a přesvědčit osoby s rozhodovací pravomocí, aby co nejrychleji dosáhli ‚koncového stavu‘ základního tábora.“

  Zpočátku američtí vojenští inženýři převzali kontrolu nad 320 kilometry silnic a 75 mosty v okolí pro vojenské účely a vytyčili šablonu základního tábora zahrnující obytné prostory vojáků, letové trasy vrtulníků, prostory pro skladování munice a tak dále.

  McClure vysvětluje, jak byla Engineer Brigade instruována „sloučit stavební aktiva a integrovat je s dodavatelem, Brown & Root Services Corporation, aby postavili ne jeden, ale dva základní tábory [druhým je Camp Monteith] pro celkem 7 000 vojáků.

  Podle McClure: „Na vrcholu úsilí se k 1 700 vojenských inženýrů připojilo asi 1 000 bývalých amerických vojenských pracovníků najatých Brown & Root spolu s více než 7 000 místními albánskými státními příslušníky. Od začátku července do října [1999] stavba v obou táborech pokračovala 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

  Brown & Root Services poskytuje veškeré podpůrné služby společnosti Camp Bondsteel. To zahrnuje 600 000 galonů vody za den, dostatek elektřiny pro zásobování města s 25 000 obyvateli a zásobovací centrum se 14 000 produktovými řadami. Pere 1 200 pytlů prádla, dodává 18 000 jídel denně a provozuje 95 procent železničních a letištních zařízení. Poskytuje také hasičskou službu v táborech. Brown & Root jsou nyní největšími zaměstnavateli v Kosovu s více než 5 000 místními kosovskými Albánci a dalšími 15 000 v účetnictví.

  Zaměstnanci Camp Bondsteel se zřídkakdy odváží mimo areál a jejich aktivity jsou tajné. Zatímco ostatní hlídky KFOR jsou malé a mobilní s vojáky v měkkých čepicích a mají instrukce integrovat se s místním obyvatelstvem, američtí vojenští pracovníci opouštějí Bondsteel buď ve vrtulnících, nebo jako součást řídkých, ale velkých těžce ozbrojených konvojů.

  V nejmenovaných rozhovorech si američtí vojáci stěžují, že nepřátelství k jejich přítomnosti roste, protože místní obyvatelé srovnávají investice do Camp Bondsteel s pokračujícím poklesem své vlastní životní úrovně.

  Návštěvníci Camp Bondsteel jej popisují jako cestu 100 let v čase. Oblast kolem tábora je extrémně chudá s mírou nezaměstnanosti 80 procent. Pak se na obzoru objeví Bondsteel s množstvím komunikačních satelitů, antén a hrozivých útočných vrtulníků kroužících nad nimi. Brown & Root platí kosovským pracovníkům mezi 1 a 3 dolary za hodinu. Místní manažer řekl, že mzdy jsou tak nízké, protože: „Nemůžeme nafouknout mzdy, protože nechceme příliš nafouknout místní ekonomiku.“

  Stupňující se přítomnost USA v Bondsteel byla doprovázena zvýšenou aktivitou Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Od jejího vzniku byla většina Srbů, Romů a Albánců, kteří se postavili UCK, zavražděna nebo vyhnána. Ti zbývající se neodvažují opustit své domy, aby si nakoupili jídlo v místních obchodech, a potřeba vojenského doprovodu sahá od dětských bazénů až po traktory odvezené k opravě. Podle pozorovatelů UÇK pokračuje v jednání prakticky beztrestně v americkém sektoru navzdory špičkovým vojenským zpravodajským zařízením v Bondsteel.

  Když američtí vojáci dorazí do Camp Bondsteel, je pravděpodobnější, že je potká zaměstnanec Brown & Root, který je nasměruje do jejich ubytovacích a vybavení. Podle G. Cahlinka v Government Executive Magazine (únor 2002): „Armádní míroví strážci žertují, že jim chybí záplata na maskovacích uniformách. „Potřebujeme jednu, která říká Sponsored by Brown & Root ,“ říká štábní seržant, který se stejně jako více než 10 000 vojáků v regionu začal spoléhat na Brown and Root Services, dodavatele se sídlem v Houstonu, ve všem od snídaně po náhradní díly pro obrněná Humvee.“

  Smlouva na servis Camp Bondsteel je nejnovější z řady vojenských zakázek udělených Brown & Root Services. Jeho bohatství rostlo s tím, jak eskaloval americký militarismus. Společnost je součástí Halliburton Corporation, největšího dodavatele produktů a služeb pro ropný průmysl.

  V roce 1992 Dick Cheney jako ministr obrany ve vyšší Bushově administrativě udělil společnosti kontrakt na podporu globálních operací americké armády. Cheney opustil politiku a v letech 1995 až 2000 nastoupil do Halliburtonu jako generální ředitel. Nyní je viceprezidentem USA v mladší Bushově administrativě. V roce 1992 Brown & Root vybudoval a udržoval americké vojenské základny v Somálsku a vydělal 62 milionů dolarů. V roce 1994 vybudovala společnost Brown & Root na Haiti základny a podpůrné systémy pro 18 000 vojáků a zdvojnásobila své příjmy na 133 milionů dolarů. Společnost získala v roce 1999 pětiletý kontrakt na podporu v hodnotě 180 milionů $ ročně na výstavbu vojenských zařízení v Maďarsku, Chorvatsku a Bosně. Byl to však Camp Bondsteel, který byl nazván „matkou všech smluv“ organizací Contract Services Association of America se sídlem ve Washingtonu. Tam,

  Cílem outsourcingu vojenské podpory a služeb soukromým dodavatelům bylo uvolnit více vojáků pro bojové povinnosti. Recenze amerického ministerstva obrany (DoD) v roce 2001 trvala na tom, že využívání dodavatelů bude eskalovat: „Na ministerstvu obrany by měly zůstat zachovány pouze ty funkce, které je třeba provést na ministerstvu obrany.“

  V sektorech ovládaných jinými západními mocnostmi vojáci KFOR, kteří žijí v rozbombardovaných panelácích a starých továrnách, vtipkují: „Jaké jsou dvě věci, které lze vidět z vesmíru? Jedním je Velká čínská zeď, druhým Camp Bondsteel.“

  Vážněji jeden vysoký britský vojenský důstojník řekl Washington Post : „Je to zjevné znamení, že Američané dělají velký závazek vůči balkánskému regionu a plánují zůstat.“ Jeden analytik popsal, že USA využily příznivých okolností k vytvoření základny, která by byla dostatečně velká, aby pojala budoucí vojenské plány.

  Camp Bondsteel se stal klíčovým místem pro důležité politické projevy předních představitelů Bushovy administrativy.

  5. června 2001 americký ministr obrany Donald Rumsfeld vysvětlil vojákům v Camp Bondsteel, jakou roli hrají v ekonomické strategii nové administrativy. Prohlásil: „Kolik bychom měli utratit za ozbrojené služby? …Můj názor je, že za vás neutrácíme, ale do vás investujeme. Muži a ženy v ozbrojených službách neodčerpávají naši ekonomickou sílu. Opravdu to chráníš. Nejste zátěží pro naši ekonomiku, jste kritickým základem růstu.“

  O měsíc později podnikl prezident George W. Bush svou první zahraniční cestu, aby viděl americké vojáky v táboře. Cestoval přímo z římského summitu G8, kde se do popředí dostalo napětí s evropskými vládami. V projevu popsaném jako „omezování“ USA v Evropě trval na tom, že američtí vojáci byli v Kosovu, aby zůstali, šli tam společně a „společně odejdou“. V pauze od normálního postupu, před jásajícími jednotkami, Bush podepsal zákon Kongresem schválené zvýšení vojenských výdajů o 1,9 miliardy dolarů.

  Od té doby Camp Bondsteel neustále roste, protože stojí v čele první fáze přeskupování amerických vojenských základen v Evropě a na východ. Šablona Bondsteel se nyní používá v Afghánistánu a na nových základnách v bývalých sovětských republikách.

  Podle uniklých komentářů do tisku se evropští politici nyní domnívají, že USA použily bombardování Jugoslávie speciálně k založení Camp Bondsteel. Před zahájením bombardování Jugoslávie NATO v roce 1999 trval Washington Post : „Vzhledem k tomu, že Blízký východ je stále křehčí, budeme potřebovat základny a létat nad právy na Balkáně, abychom ochránili ropu z Kaspického moře.

  Rozsah investic amerických ropných korporací do těžby kaspických ropných polí a požadavek vlády USA na to, aby ekonomika byla méně závislá na dovážené ropě, zejména ze Středního východu, vyžaduje dlouhodobé řešení přepravy ropy do Evropy a Evropy. americké trhy. Americká agentura pro obchod a rozvoj (TDA) financovala počáteční studie proveditelnosti s velkými granty a v poslední době pokročilé technické studie pro transbalkánský ropovod AMBO (Albánie, Makedonie, Bulharsko Oil) se sídlem v New Yorku.

  Ředitel TDA J. Joseph Grandmaison při oznámení grantu na pokročilou technickou studii v roce 1999 pro ropovod AMBO přes Bulharsko, Makedonii a Albánii prohlásil: „Konkurence v oblasti využívání energetických zdrojů v kaspické oblasti je nelítostná… rok [1999], TDA aktivně propaguje rozvoj více potrubí pro propojení těchto obrovských zdrojů se západními trhy. Tento grant představuje významný krok vpřed pro tuto politiku a pro obchodní zájmy USA v kaspickém regionu.“

  Transbalkánský ropovod AMBO v hodnotě 1,3 miliardy dolarů je jedním z nejdůležitějších z těchto mnoha ropovodů. Bude čerpat ropu z tankerů, které ji přivádějí přes Černé moře na bulharský ropný terminál v Burgasu, přes Makedonii do albánského jadranského přístavu Vlore. Odtud bude přečerpán do obrovských 300 000 tunových tankerů a poslán do Evropy a USA, přičemž obejde Bosporský průliv – přetíženou a jedinou cestu z Černého moře, kde jsou tankery omezeny na 150 000 tun.

  Počáteční studii proveditelnosti pro AMBO neprovedl v roce 1995 nikdo jiný než Brown & Root, stejně jako aktualizovaná studie proveditelnosti v roce 1999. V dalším zvratu bývalý ředitel rozvoje ropy a zemního plynu pro Evropu a Afriku pro Brown & Root Energy Services, Ted Ferguson, byl jmenován novým prezidentem AMBO [1997] po smrti bývalého prezidenta a zakladatele AMBO, makedonského narozeného pana Vuko Tashkovikje.

  Podle nedávného článku agentury Reuters Ferguson prohlásil, že Exxon-Mobil a Chevron, dvě z největších světových ropných korporací, se připravují na financování projektu AMBO.

  Vybudování AMBO riskuje, že si znepřátelí Turecko, hlavního spojence USA v regionu. Podle Reagan Information Interchange: „Zatímco Spojené státy činí výhodné ekonomické rozhodnutí, přehlížejí svůj zásadní strategický vztah s Tureckem.

  USA si také znepřátelí své evropské spojence a Rusko tím, že Camp Bondsteel a další menší vojenské základny vedou podél navrhované trasy ropovodu AMBO. Byl vybudován v blízkosti ústí Preševského údolí a energetického koridoru 8, který Evropská unie sponzoruje od roku 1994 a považuje ho za strategickou cestu z východu na západ pro globální obchod.

  V dubnu 1999 britský generál Michael Jackson, velitel v Makedonii během bombardování Srbska NATO, vysvětlil italskému listu Sole 24 Ore „Dnes se okolnosti, které jsme zde vytvořili, změnily. Dnes je naprosto nezbytné garantovat stabilitu Makedonie a její vstup do NATO. Ale určitě tu zůstaneme dlouho, abychom mohli zaručit i bezpečnost energetických koridorů, které procházejí touto zemí.

  Noviny dodaly: „Je jasné, že Jackson má na mysli 8. koridor, osu východ-západ, která by měla být spojena s plynovodem přivádějícím energetické zdroje ze střední Asie do terminálů v Černém moři a na Jadranu, spojující Evropu s Střední Asie. To vysvětluje, proč velké a střední mocnosti, a především Rusko, nechtějí být vyloučeny z vyřizování účtů, které proběhne v příštích několika měsících na Balkáně.

  P

 10. Svatopluk Beran říká:

  Dnes mi kamarád v sauně šeptal svůj názor na dnešní Ukrajinu a že je to u nich v práci tak na půl. Jedni jsou proti Rusku, druzí zas že už tam konečně Rusové jsou a že tomu komediantovi, co Ukrajinu rozdává, dají za vyučenou. Já mu říkám co šeptáš ty vole? No a on na to, CO KDYBY TU BYL TOMANEC S GRYCEM? Ne to samozřejmě neříkal, jen podotknul, co kdyby nás někdo slyšel. No TOMANEC JE TO TU JAK ZA VLÁDY JEDNÉ STRANY, NEBO POD GEBLSOVOU PROPAGANDOU? TO JSME TO POD VLÁDOU DEMOKRACIE A SVOBODNÉHO NÁZORU V NEROZBORNÉM PŘÁTELSTVÍ SE SPOJENÝMI STÁTY NAVŽDY A NIKDY JINAK, DOPRACOVALI.

 11. Svatopluk Beran říká:

  Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:
  Středa, 2. 3. 2022 v 21:46
  A jeje.
  Beran je tady.
  Konec konstruktivní diskuse.
  Ale co takhle napřed zkusit ten jazyk český, mateřský ?
  Američané vybudovaly ?
  Překlep ?

  TOMANEC VY JSTE CHTĚL KONSTRUKTIVNĚ DISKUTOVAT? JÁ MYSLEL ŽE JSTE PSAL, ŽE MNE MAJÍ ZABLOKOVAT, POKUD NEBUDU KÝVAT JAK OSLÍK A NEBO SE JÍT PODLE DAŇOVÝHO OBĚSIT?

  TO BYCH TU DISKUZI RÁD JAKO ZABLOKOVANÝ NEBO OBĚŠENÝ VIDĚL. VĚŘÍM TOMU ŽE PAK BY JSTE MI TO NANDALI 🙂

 12. Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:

  Pánové, pánové….
  Vykašlete se na podružné nepodstatnosti.
  Zpět k původní otázce.
  Kde je jedna, jediná podobnost ?

 13. Svatopluk Beran říká:

  SEPARATISMUS – jestli teda Tomanec víte co to je?

 14. Zdeněk Gryc říká:

  Svatopluk Beran říká:
  Středa, 2. 3. 2022 v 22:25
  Dnes mi kamarád v sauně šeptal svůj názor na dnešní Ukrajinu a že je to u nich v práci tak na půl.
  ———————————–
  BERAN JE NA PŮL

  jak je na tom Ukrajina ?

  zejtra
  pozejtří
  popozjtří ?

  Breran není na půl

  Beran je celý

  PUTINŮV PACHOLEK

  BEZ ŠEPTÁNÍ
  ROVNĚ A JASNĚ
  BEZ ŠEPTANDY

  Ing.arch.Zdeněk Gryc

  „Dnes mi kamarád v sauně šeptal svůj názor na dnešní Ukrajinu a že je to u nich v práci tak na půl.“

 15. Svatopluk Beran říká:

  Zapoměl jsem tam napsat že šlo o Ukrajince.

  „Dnes mi kamarád v sauně šeptal svůj názor na dnešní Ukrajinu a že je to u nich v práci mezi Ukrajinci tak na půl.“

  Ne všichni jsou pro americkou vládu a loutku UKRAJINY Zelenského. JINÉ JE TO NA SEVERU, JINÉ NA VÝCHODĚ,

 16. Svatopluk Beran říká:

  https://www.nbcnews.com/storyline/ukraine-crisis/german-tv-shows-nazi-symbols-helmets-ukraine-soldiers-n198961

 17. Svatopluk Beran říká:

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/vudce-praveho-sektoru-se-stal-poradcem-ukrajinskeho-ministra-obrany-292063

 18. Svatopluk Beran říká:

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/focus-kyjev-v-boji-drzi-nad-vodou-nahnedli-pomocnici-275145

 19. Svatopluk Beran říká:

  V roce 1991 vzniklo paramilitární křídlo organizace Ukrajinská národní sebeobrana (UNSO), které se postupně zapojilo do několika ozbrojených konfliktů v postsovětském prostoru: války v Podněstří (1992), konfliktu v Gruzii (1993) a také do první čečenské války (1995). UNSO na těchto územích obecně bojovala proti ruským jednotkám a časem svou působnost rozšířila i do dalších zemí, včetně Běloruska.

 20. Svatopluk Beran říká:

  https://tv.idnes.cz/domaci/zakuklenci-skladali-prisahu-vytvori-ukrajinsky-batalion-azov.V140626_103635_tv-zpravy_mku

 21. Svatopluk Beran říká:

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-mapa-doneck-luhansk-obkliceni.A140802_164542_zahranicni_aha

 22. Svatopluk Beran říká:

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/luhansk-humanitarni-krize-a-uprchlici-do-ruska.A140805_124733_zahranicni_ert

 23. jihlavák říká:

  Poprosím ještě ještě jednou o odpověď strážce morálky JL architekta Gryce, schopného označit člověka v jeho mravním gigantismu za PACHOLKA

  Cituji:

  Zda je eticky přípustné, aby politici a vojáci rozjeli miliardový byznys na cizím území, o jehož samostatnost se právě zasadili bombami a kulomety, je skoro zbytečné se ptát. Skutečná otázka zní jinak: Šlo ze strany Albrightové a spol. jenom o využití kontaktů a šancí, které se jim naskytly, nebo tito lidé jednali od počátku ve prospěch svých podnikatelských záměrů? A co víc: Je takový flagrantní střet zájmů výjimkou, nebo standardním hypervelmocenským postupem?

  Stačí ANO -NE , stručně!!! Otázky autora článku jsou položeny jasně. . Děkuji.

 24. Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:

  Jihlavák
  To je hezké, že se ptáte pana architekta, ale má otázka byla položena první.
  Tak zkuste, znovu :

  Kde je jakákoliv podobnost Kosova s Donbasem? Tedy kromě toho, že na všech stranách úplně zbytečně umírali lidé?

  Popsal jsem genezi, věcnou podstatu a nastolil zásadní otázku. Vy operujete s něčím, co pro merit věci není ani za mák podstatné. Protože to všechno, co popisujete nastalo (pokud ano vůbec..) až poté,co se to hlavní stalo.

 25. Zdeněk Gryc říká:

  jihlavák říká:

  Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 4:10

  Poprosím ještě ještě jednou o odpověď strážce morálky JL architekta Gryce,
  schopného označit člověka v jeho mravním gigantismu za PACHOLKA

  JAK SE DO LESA VOLÁ,
  TAK SE Z NĚJ OZÝVÁ:

  OSEL nebo Gryc
  Nebo Gryc = OSEL

  Pane Gryc…
  „vám jemně řeknu že přikyvujete a hýkáte k neoliberálnímu pravicovému rozhodování jak oslík,“
  „vám jemně řeknu“ a to bez oslů, že bohatě kopírujete krimi z tisku USA:

  Svatopluk Beran říká:
  Pátek, 28. 1. 2022 v 15:08
  AMERIKA SE UŽ JEDNOU ROZHODLA ŽE TU VÁLKU I SE SVÝMI VAZALY CHCE A POTŘEBUJE,
  TAK SE VÁLČIT SAMOZŘEJMĚ I S VAŠÍM
  OS… POKÝVÁVÁNÍM HLAVY A HÝKÁNÍM PROSTĚ BUDE!!!!!!!!!!!!!!!

  ———————————–
  „I S VAŠÍM-OS… POKÝVÁVÁNÍM HLAVY A HÝKÁNÍM PROSTĚ BUDE!!!!!!!!!!!!!!!
  Argumentace = OSEL + plot z !!!!!!!! !!!!!!! + 2 šmajlíky

  Svatopluk Beran říká:
  Sobota, 29. 1. 2022 v 2:43
  „I S VAŠÍM-OS… POKÝVÁVÁNÍM HLAVY A HÝKÁNÍM PROSTĚ BUDE!!!!!!!!!!!!!!! “
  TEN SMAJLÍK JE VÝSMĚCH NAD TÍM PANE GRYC, JAK SVÝM POČÍNÁNÍM NEJSTE SCHOPEN PŘIJMOUT SKUTEČNOSTI DNEŠNÍHO SVĚTA, KTERÉ JSOU NAPROSTO JINÉ NEŽ VAŠE POLISTOPADOVÉ SNY A VÍRA V ČINNOST VÁCLAVA HAVLA.

  CO NATO

  jihlavák říká:
  Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 4:10

  DOST SI PŘIVSTAL

  A PSAL JEŠTĚ

  PŘED ROZCVIČKOU

  TĚLA
  NEBO
  DUCHA ?

 26. Zdeněk Gryc říká:

  PRÁVĚ DNES
  ————————————
  Rusové se na umírání svých vojáků připravili.
  Mají mobilní krematoria
  Dnes 10:01 – Londýn
  Alex Švamberk, Novinky
  Rusko do jisté míry počítalo i s vlastními ztrátami během konfliktu na Ukrajině.
  Za vojsky se totiž přesouvala k hranicím Ukrajiny i mobilní krematoria,
  uvedl list The Daily Telegraph s odvoláním na britské ministerstvo obrany.

  List zveřejnil také záběry krematoria.

  Podle posledních zpráv z ukrajinské strany je mrtvých ruských vojáků 7000,
  Rusko naproti tomu mluví o zhruba pěti stovkách padlých.

  V mobilním krematoriu je prostor pro kremaci vždy jednoho těla.

  Britský ministr obrany Ben Wallace poznamenal,
  že může jít o snahu Ruska rychle zakrýt ztráty v poli,

  aby se neopakovala kritika z let 2014 a 2015,
  kdy umírali vojáci na Donbasu nebo v Sýrii.

  „Už dříve Rusové rozmístili mobilní krematoria, aby následovala vojsko na bojiště, z čehož mrazí,“
  uvedl Wallace.

  „Kdybych byl voják a věděl, že mí generálové mi tak málo věří,
  že za mnou jedou na bitevní pole s mobilním krematoriem,
  nebo byl matkou či otcem syna potenciálně nasazeného v bojové zóně
  a moje vláda si myslela, že lze zakrýt ztráty pomocí mobilního krematoria,
  byl bych hluboce znepokojen,”
  uvedl ministr.
  „Je to velmi mrazivý vedlejší efekt toho,
  jak Rusové pohlížejí na své síly a na ty, kdož v nich slouží.

  Být voják a vědět, že se za vámi trmácejí,
  aby vás, pokud jste zabiti v bitvě, vypařili,
  asi říká všechno,

  co potřebujte vědět o ruském režimu,“ dodal.

 27. Jan P říká:

  Vedle Putina do Haagu taky patří Bush, Blair, Netanjahu, Benet … doplňujte dál.

  Co zakázané kazetové pumy ?
  V Srbsku byly nástrojem k „zabránění genocidě“ a vraždění civilistů v Iráku „metodou k nalezení zbraní hromadného ničení.“

  Právo na sebeurčení národa ? Co si budeme povídat, záleží na objektivních podmínkách a geopolitických souvislostech.
  Se Srby bylo jednoznačně vyjebáno a v případě Kosova vznikl americký protektorát, pak tady máme špatný příklad. Kdyby se Luhansko a Doněcko stalo Putinovým protektorátem, pak taktéž.

  Smutná pravda ovšem je, že Rusko mezinárodní právo neporušilo ani hrubě, ani jakkoliv jinak, ale jedná zcela v intencích mezinárodního práva tak, jak ho definoval Západ v Kosovu, Iráku či Libyi. Což ovšem ještě neznamená, že jedná správně.

  Asi tak.
  „Ruská invaze na Ukrajinu je kvalitativně týž válečný zločin jako irácká agrese; ptejme se ale, zda jí bylo možné předejít, a co je nyní třeba udělat.“
  https://blisty.cz/art/107223-ruska-invaze-na-ukrajinu-je-kvalitativne-tyz-valecny-zlocin-jako-iracka-agrese-ptejme-se-ale-zda-ji-bylo-mozne-predejit-a-co-je-nyni-treba-udelat.html

 28. Zdeněk Gryc říká:

  Asi tak.
  „Ruská invaze na Ukrajinu je kvalitativně týž válečný zločin jako irácká agrese; ptejme se ale, zda jí bylo možné předejít, a co je nyní třeba udělat.“

  RELATIVIZOVAT…
  +
  DĚLAT PUTINOVĚ

  AGRESY

  „UŽITEČNÉHO IDIOTA“

  Jan P říká:
  Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 17:16
  Vedle Putina do Haagu taky patří Bush, Blair, Netanjahu, Benet … doplňujte dál.

  HITLER
  STALIN

  PUTIN

 29. Zdeněk Gryc říká:

  Zatímco Západ řešil sám sebe, Putin připravil vražednou strategii.

  Evropa potřebuje nového Churchilla
  Viliam Buchert 3. března 2022 • 06:10
  Noční projev prezidenta Vladimíra Putina před invazí na Ukrajinu
  • video:
  Videohub

  Vladimir Putin dokázal něco, co se nepodařilo nikomu několik desetiletí.
  Jeho vojenská akce proti Ukrajině dokázala sjednotit názorově
  rozdělenou Evropskou unii a probudit k životu i pacienta jménem NATO,
  který se marně léčil z letargie.
  Jenže až válečná vřava opadne a usadí se prach, který zvířily odpálené rakety, bude se muset starý kontinent zamyslet nad tím, co dál.

  Evropa je totiž,
  když použijeme terminologii známou po mnichovské zradě v roce 1938,
  plná oportunistických Chamberlainů a Daladierů,

  ale postrádá odvážné Churchilly.

  Zatímco se Západ zcela vážně věnoval genderové vyváženosti,
  zaváděl nebinární toalety a upjatě řešil budoucí zelený úděl,
  tak u hranic naší civilizace dozrál do plné psychopatické síly

  novodobý Hitler (Vladimir Putin)
  a na Dálném východě pořád sílí jeho sofistikovanější čínská odnož (prezident Si Ťin-pching).
  To jsou největší nepřátelé Západu.

  Na konfrontaci s nimi nám v posledních letech ale nezbýval čas,
  řešili jsme sami sebe.
  Nevedli jsme válku s putinovskými šílenci a jejich přisluhovači,
  kteří ohrožují naši existenci,
  ale nechali jsme se vtáhnout do nekonečných vnitřních sporů a strkanic.
  Na co si vzpomenete, o tom se dokážeme na Západě do krve pohádat.
  —————–
  „Na co si vzpomenete, o tom se dokážeme
  V Jihlavských listech do krve pohádat.“
  Žvanit !
  Viz zdejší komentáře
  Jan P.
  Svatopluk Beran

 30. Zdeněk Gryc říká:

  Rusové se na umírání svých vojáků připravili.
  Mají mobilní krematoria
  Dnes 10:01 – Londýn
  Alex Švamberk, Novinky
  Rusko do jisté míry počítalo i s vlastními ztrátami během konfliktu na Ukrajině.
  Za vojsky se totiž přesouvala k hranicím Ukrajiny i mobilní krematoria,
  uvedl list The Daily Telegraph s odvoláním na britské ministerstvo obrany.
  —————————
  List zveřejnil také záběry krematoria.
  ————————–
  „Už dříve Rusové rozmístili mobilní krematoria, aby následovala vojsko na bojiště, z čehož mrazí,“
  uvedl Wallace.
  „Je to velmi mrazivý vedlejší efekt toho,
  jak Rusové pohlížejí na své síly a na ty, kdož v nich slouží.
  Být voják a vědět, že se za vámi trmácejí,
  aby vás, pokud jste zabiti v bitvě, vypařili,
  asi říká všechno,

  co potřebujte vědět o ruském režimu
  je to pravda, nebo kec ?

  Jak před ruskou veřejností
  zatajit ztráty na životech
  ruských vojáků ?

 31. Zdeněk Gryc říká:

  převzato:

  Anketa
  Jste pro, aby ruský prezident Vladimir Putin stanul před Mezinárodním trestním soudem v Haagu?
  Ano
  89.8 %

  Ne
  10.2 %
  Celkem hlasovalo 14393 čtenářů.

 32. Zdeněk Gryc říká:

  PRÁVĚ NYNÍ
  Když tak koukáme na
  ČT 24
  Co napadá a napíší
  autoři komentářů
  k blogu:
  Obětí konfliktu na Ukrajině je svoboda slova v ČR
  Jan Žižka | Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 0:46
  Kosovo.
  Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Středa, 2. 3. 2022 v 16:02
  ZG napadá srpen 1968

 33. Zdeněk Gryc říká:

  jihlavák říká:
  Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 19:41
  ——————————-
  ZG
  nadále cení
  charakter
  a
  rovnou páteř

  KAŽDÉHO ANONYMA

  SPD

  NEVYJÍMAJE

 34. Zdeněk Gryc říká:

  ZG by tak zcela nevylučoval,
  že autor tohoto blogu,
  chová specifickou
  příchylnost k

  SPD

  —————————
  Obětí konfliktu na Ukrajině je svoboda slova v ČR
  Jan Žižka | Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 0:46

  Jako apolitický občan, ale i jako člen celostátního studentského parlamentu z roku 1989
  —————–
  KDE
  KDY
  a
  JAK ?
  PRÁVĚ NYNÍ KOLABORANT
  NEBO ČLEN
  SPD ?
  SPD Jaroslav Foldyna
  Převzato:
  Politická kariéra
  • 1987–1989: kandidát na členství v Komunistické straně Československa, členem se již nestal vzhledem k událostem sametové revoluce v roce 1989
  Člen SPD
  Na konci února 2020 Foldyna z ČSSD vystoupil.[30] V březnu téhož roku oznámil, že hodlá kandidovat za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v nadcházejících krajských volbách a počátkem dubna ohlásil vstup do poslaneckého klubu SPD.[31] Na konci září se stal členem hnutí SPD.[32] V krajských volbách v říjnu 2020 skutečně post zastupitele Ústeckého kraje obhájil, když kandidoval za hnutí SPD. Na kandidátce původně figuroval na 3. místě, nakonec ale vlivem 3 753 preferenčních hlasů (tj. 20,99 % z celé kandidátky) skončil první.[33]
  Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2021 byl lídrem hnutí SPD v Ústeckém kraji.[34] Získal 5 575 preferenčních hlasů a byl opět zvolen poslancem.[35]
  SEDM STATEČNÝCH
  Po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova se zúčastnil Foldyna série menších demonstrací proti uznání nezávislosti této jihosrbské provincie, organizovaných petičním výborem
  „sedm statečných“.
  Demonstrace podpořili někteří další politici, například Jan Kavan, Daniel Solis ze Strany zelených[50] nebo Václav Dvořák (autor filmu Uloupené Kosovo), prof. Rajko Doleček a další. Jaroslav Foldyna je po matce Srb.
  —–
  Sedm statečných (1960) – The Magnificent Seven – FDb.cz
  fdb.cz/film/sedm-statecnych-the-magnificent-seven
  Před Calverou a jeho partou banditů nemají mexičtí farmáři z malé vesnice žádnou šanci. Pod hrozbou smrti jim nezbývá nic jiného, než každoročně odevzdat veškerou…
  ———————————–
  „Jako apolitický občan,“

  LEGRACE
  nebo
  FAKT ?

 35. Zdeněk Gryc říká:

  PRÁVĚ DNES
  4.3.2022 Videa JL/Komentáře (0), autor:
  Jiří Varhaník
  Divadelní soubor Spoušť při Gymnáziu Jihlava uvedl ve středu v premiéře v divadle DIOD
  inscenaci Farma zvířat.
  ———————-
  OSEL NEBEZPEČNÝ PRO DEMOKRACII
  —————-
  Svatopluk Beran říká:
  Sobota, 29. 1. 2022 v 2:43
  „I S VAŠÍM-OS… POKÝVÁVÁNÍM HLAVY A HÝKÁNÍM PROSTĚ BUDE!!!!!!!!!!!!!!! “

  1. Svatopluk Beran říká:
  Pondělí, 7. 2. 2022 v 12:12
  2. TAK TAKHLE DOKÁŽE PRACOVAT STÁTNÍ PROPAGANDA S MOZKY OBČANŮ A BRITSKÝ SPISOVATEL ORWEL, TO JIŽ VE SVÉ KNIZE VELICE DOBŘE POPSAL.

  4.3.2022 Videa JL/Komentáře (0), autor:
  Jiří Varhaník
  Divadelní soubor Spoušť při Gymnáziu Jihlava uvedl ve středu v premiéře v divadle DIOD inscenaci Farma zvířat. Se studenty si zahráli i někteří jejich kantoři. Po půlroční přípravě představil soubor zpracování orwellovské alegorie popisující povstání zvířat na farmě, které místo získání svobody vede paradoxně ke krutovládě prasat, k popravám a brutálnímu nastolení totalitního režimu.
  Motivací k nastudování inscenace byla původně snaha vymezit se proti všeobecné pasivitě a apatii způsobené koronavirem.
  Premiéra ale nakonec připadla na dobu, kdy ruské vojenské jednotky vstoupily na Ukrajinu
  a rozpoutaly zde válku.
  Režii měla scénáristka Ivana Fexová. Premiéra vynesla 13 tisíc korun na pomoc Ukrajině.
  Reprízu inscenace chtějí gymnazisté uvést poslední březnový den v rámci své benefiční školní akademie
  pro Dobrého anděla.
  —————————————————
  Svatopluk Beran říká:
  Středa, 2. 2. 2022 v 5:47
  Jednou jsem napsal, že ne vaši omezenost vkládání odkazů nemá cenu reagovat,
  protože je to zbytečné plýtvání časem.
  —-
  Ale vy jste se stal opět v čase určitým a teď už
  jediným nositele typu myšlení dnešní pravicové
  MEDIÁLNÍ TOTALITY
  a tudíž podle mne pro budoucí společnost velice
  NEBEZPEČNÝM
  a tím i pro demokracii u nás. ¨

  Tak se hold snažím vámi přenášenou dnešní
  MEDIÁLNÍ TOTALITU,
  pro ostatní přispěvatele či čtenáře zviditelňovat,
  občas až snad tvrdě a sarkasticky.
  ——————————————
  ČEST PRÁCI
  Svatopluku Berane v JL
  „Už i školní děti si povšimly farmy zvířat,

  jenom opačně než Putinův Beran“

 36. FL říká:

  Beran je místní klaun a šílenec, asi netřeba komentovat. Jihlavák sběratel fake a tichý podporovatel Kremlu, bude tady prezentovat dezinformace formou otázek a pointou je zastat se Putina poukazováním na jiné kauzy, i ty vymyšlené, slovník hodný ortodoxního komunisty. Věřím, že už připravujete mávátka, kdyby Rudá armáda zaklepala na vaše dveře. Odporní kolaboranti.

 37. Svatopluk Beran říká:

  NYNĚJŠÍ FYZICKÁ VÁLKA MEZI RUSKEM A UKRAJINOU JE OBCHODNÍ VÁLKOU MEZI USA A RUSKEM O OBCHOD A PŘEPRAVU PLYNU, BUĎ PŘÍMO Z DNEŠNÍCH RUSKÝCH ÚZEMÍ NEBO Z ÚZEMÍ BÝVALÉHO SOVĚTSKÉHO SVAZU, PŘESNĚJI Z KASPICKÉ OBLASTI, DO EVROPY, KTEROU ODSRÁVAJÍ NEVINNÉ NÁRODY A MENŠINY UKRAJINY. NEJHOREŠÍ NA TOM JE, ŽE SE V PODSTATĚ JEDNÁ O OBČANSKOU VÁLKU V HISTORICKY I KULTURNĚ PROPOJENÝCH ZEMÍ, CHYTŘE GEOPOLITICKY VEDENOU SPOJENÝMI STÁTY A PODPOROVANÉ ZBYTKEM VAZALŮ Z NATA. PRO ZDEJŠÍ AMERICKÉ PŘÍŠTIPKÁŘE – NESOUHLASÍM S TOUTO RUSKOU INVAZÍ, NA NÍŽ TENTOKRÁT DOPLÁCEJÍ UKRAJINŠTÍ CIVILISTÉ, TAK, JAKO JSEM NESOUHLSIL SE VŠEMI VÁLKAMI NATA POD VEDENÍM SPOJENÝCH STÁTŮ NA ROZVRACENÉM BALKÁNU A V ARABSKÉM SVĚTĚ. A TO VŠE JEN PŘEPRAVU A OBCHOD SE ZISKEM ZA SUROVINY, NEZBYTNÉ PRO VÝROBU ENERGIE V EVROPĚ.

  KOSOVO

  https://www.wsws.org/en/articles/2002/04/oil-a29.html

  ROPOVOD AMBO

  Ropovod byl navržen v roce 1993. Mezi lety 1996 a 2000 na něj byly vypracovány studie proveditelnosti americkou vládní agenturou TDA a společností Halliburton. 27. prosince 2004 podepsali premiéři Albánie, Severní Makedonie a Bulharska poslední politické oznámení, následované memorandem porozumění mezi představiteli zmíněných zemí a Tedem Fergusonem, prezidentem a výkonným ředitelem společnosti AMBO. 30. října 2006 podepsaly Albánie a Severní Makedonie protokol o vytyčení trasy ropovodu. Vstupními místy budou vesnice Stebleve v Albánii a Lakaica v Severní Makedonii. Později v témže roce byl podobný protokol podepsán mezi Severní Makedonií a Bulharskem.

  31. ledna 2007 podepsaly všechny tři země trilaterální úmluvu o stavbě tohoto ropovodu. Tento dokument byl ratifikován parlamenty všech tří zemí a určil stavbu, provoz a údržbu ropovodu.

  Popis
  Tento trans-balkánský ropovod bude dlouhý 894 km. Jeho účelem je obejít turecké úžiny v dopravě ropy z Ruska a oblasti Kaspického jezera. Předpokládané náklady mají činit 1,5 mld dolarů. Po dokončení má být schopen dopravit 750 tisíc barelů (119 tun) ropy denně.Po trase ropovodu budou postaveny čtyři čerpací stanice, dvě v Bulharsku, jedna v Severní Makedonii a jedna v Albánii. Předběžnou studii návrhovou a inženýrskou studii (FEED) připraví společnost KBR.

  Ještě je potřeba provést studie o zásahu na životní prostředí a získat stavební licence, takže se předpokládá, že stavba bude započata na podzim či zimu roku 2008. Plného provozu má být podle předpokladů v roce 2011.

  Společnost AMBO
  Ropovod má postavit a spravovat v USA registrovaná albánsko-makedonsko-bulharská ropná společnost AMBO (Albanian Macedonian Bulgarian Oil Corporation). Projekt zaštítila americká vláda, která financovala studii proveditelnosti.

 38. Svatopluk Beran říká:

  NYNĚJŠÍ FYZICKÁ VÁLKA MEZI RUSKEM A UKRAJINOU JE OBCHODNÍ VÁLKOU MEZI USA A RUSKEM O OBCHOD A PŘEPRAVU PLYNU, BUĎ PŘÍMO Z DNEŠNÍCH RUSKÝCH ÚZEMÍ NEBO Z ÚZEMÍ BÝVALÉHO SOVĚTSKÉHO SVAZU, PŘESNĚJI Z KASPICKÉ OBLASTI, DO EVROPY, KTEROU ODSRÁVAJÍ NEVINNÉ NÁRODY A MENŠINY UKRAJINY. NEJHOREŠÍ NA TOM JE, ŽE SE V PODSTATĚ JEDNÁ O OBČANSKOU VÁLKU V HISTORICKY I KULTURNĚ PROPOJENÝCH ZEMÍ, CHYTŘE GEOPOLITICKY VEDENOU SPOJENÝMI STÁTY A PODPOROVANÉ ZBYTKEM VAZALŮ Z NATA. PRO ZDEJŠÍ AMERICKÉ PŘÍŠTIPKÁŘE – NESOUHLASÍM S TOUTO RUSKOU INVAZÍ, NA NÍŽ TENTOKRÁT DOPLÁCEJÍ UKRAJINŠTÍ CIVILISTÉ, TAK, JAKO JSEM NESOUHLSIL SE VŠEMI VÁLKAMI NATA POD VEDENÍM SPOJENÝCH STÁTŮ NA ROZVRACENÉM BALKÁNU A V ARABSKÉM SVĚTĚ. A TO VŠE JEN PŘEPRAVU A OBCHOD SE ZISKEM ZA SUROVINY, NEZBYTNÉ PRO VÝROBU ENERGIE V EVROPĚ.

  AFGANISTÁN

  https://en.wikipedia.org/wiki/Turkmenistan%E2%80%93Afghanistan%E2%80%93Pakistan%E2%80%93India_Pipeline

  Ropovod Turkmenistán – Afghánistán – Pákistán – Indie

  Potrubí Turkmenistán–Afghánistán–Pákistán–Indie (TAPI) , také známý jako Trans-Afghanistan Pipeline , je plynovod vyvíjený společností Galkynysh – TAPI Pipeline Company Limited za účasti Asijské rozvojové banky. Plynovod bude přepravovat zemní plyn z Galkynysh Gas Field v Turkmenistánu přes Afghánistán do Pákistánu a poté do Indie. Stavba projektu byla zahájena v Turkmenistánu dne 13. prosince 2015, práce na afghánské sekci byly zahájeny v únoru 2018 a zahájení prací na pákistánské sekci bylo plánováno na prosinec 2018. Zkratka TAPI pochází z prvních písmen těchto zemí. Zastánci projektu v něm vidí moderní pokračování Hedvábné stezky.
  Historie
  Kořeny tohoto projektu spočívají v zapojení mezinárodních ropných společností v Kazachstánu a Turkmenistánu na začátku 90. let. Jelikož Rusko , které ovládalo všechna exportní potrubí těchto zemí, soustavně odmítalo použití své potrubní sítě, potřebovaly tyto společnosti nezávislou exportní cestu vyhýbající se Íránu i Rusku.

  Původní projekt začal 15. března 1995, kdy bylo podepsáno inaugurační memorandum o porozumění mezi vládami Turkmenistánu a Pákistánu ohledně projektu plynovodu. Tento projekt byl propagován argentinskou společností Bridas Corporation . Americká společnost Unocal ve spojení se saúdskou ropnou společností Delta prosazovala alternativní projekt bez účasti Bridase. Dne 21. října 1995 tyto dvě společnosti podepsaly samostatnou dohodu s turkmenským prezidentem Saparmuratem Nijazovem . V srpnu 1996 konsorcium Central Asia Gas Pipeline, Ltd. (CentGas) pro výstavbu ropovodu pod vedením Unocalu. Dne 27. října 1997 byl CentGas začleněn do slavnostního podpisu v Ašchabadu v Turkmenistánu několika mezinárodními ropnými společnostmi spolu s vládou Turkmenistánu.

  Vzhledem k tomu, že ropovod měl vést přes Afghánistán, bylo nutné spolupracovat s Talibanem. Americký velvyslanec v Pákistánu, Robert Oakley , opustil svůj post a byl najat společností CentGas v roce 1997. V lednu 1998 Taliban , který vybral CentGas před argentinským konkurentem Bridas Corporation , podepsal dohodu, která umožnila pokračování navrhovaného projektu. V červnu 1998 se ruský Gazprom vzdal svého 10% podílu v projektu. 7. srpna 1998 byla bombardována americká velvyslanectví v Nairobi a Dar es Salaamu . Spojené státy tvrdily, že za těmito útoky stál Usáma bin Ládin , a všechna jednání o plynovodu byla zastavena, protože tehdejší vůdce Talibanu mulla Omar, oznámil, že bin Ládin měl podporu Talibanu. Unocal vystoupil z konsorcia dne 8. prosince 1998 a brzy poté uzavřel své kanceláře v Afghánistánu a Pákistánu.

  Po útocích z 11. září někteří lidé začali věřit, že možná motivace útoků zahrnovala ospravedlnění invazí do Afghánistánu a také geostrategické zájmy, jako je projekt Trans-Afghanistan Pipeline, ale to je obvykle analytiky odmítáno jako konspirační teorie.

  Novou dohodu o plynovodu podepsali 27. prosince 2002 vedoucí představitelé Turkmenistánu, Afghánistánu a Pákistánu.V roce 2005 předložila Asijská rozvojová banka konečnou verzi studie proveditelnosti navržené britskou společností Penspen . Projekt získal silnou podporu USA, protože by středoasijským republikám umožnil vyvážet energii na západní trhy „bez spoléhání se na ruské trasy“. Tehdejší americká velvyslankyně v Turkmenistánu Tracey Ann Jacobson poznamenala: „Projekt vážně sledujeme a je docela možné, že se k němu připojí i americké společnosti.“ Kvůli rostoucí nestabilitě se projekt v podstatě zastavil; výstavba turkmenské části měla být zahájena v roce 2006, ale celková proveditelnost je sporná, protože jižní část afghánské části prochází územím, které je nadále de facto pod kontrolou Talibanu.

  Dne 24. dubna 2008 podepsaly Pákistán, Indie a Afghánistán rámcovou dohodu o nákupu zemního plynu z Turkmenistánu. Mezivládní dohoda o plynovodu byla podepsána dne 11. prosince 2010 v Ašchabadu . V dubnu 2012 se však Indie a Afghánistán nedohodly na poplatku za tranzit plynu procházejícího afghánským územím. V důsledku toho se ani Islámábád a Nové Dillí nemohly dohodnout na poplatku za tranzit pro úsek potrubí procházejícího Pákistánem, který svou strukturu poplatků spojil s jakoukoli dohodou mezi Indií a Afghánistánem. Dne 16. května 2012 schválil afghánský parlament dohodu o plynovodu a den poté indický kabinet povolil státní plynárenské firmě GAILpodepsat smlouvu o prodeji a nákupu plynu (GSPA) s Türkmengaz , turkmenistánskou národní ropnou společností.

  Stavba projektu začala v Turkmenistánu dne 13. prosince 2015 a byla dokončena v polovině roku 2019. Výstavba na afghánské straně byla zahájena 24. února 2018, zatímco výstavba na pákistánské straně je plánována na začátek října 2019 a dokončení v roce 2020. Tálibán slíbil, že bude spolupracovat a nenaruší projekt v oblastech, kde řízení.

  Technické vlastnosti
  Potrubí bude mít průměr 1 420 milimetrů (56 palců) s pracovním tlakem 100 standardních atmosfér (10 000 kPa). Kapacita bude 33 miliard kubických metrů (1,2 bilionu kubických stop) zemního plynu ročně, z čehož 5 miliard kubických metrů (180 miliard kubických stop) bude poskytnuto Afghánistánu a 14 miliard kubických metrů (490 miliard kubických stop) do každého Pákistánu a Indie. Podél potrubí by bylo postaveno šest kompresorových stanic. Plynovod měl být uveden do provozu do roku 2019.

  Původně byly náklady na projekt plynovodu údajně odhadovány na 7,6 miliardy USD, ale novější odhad byl 10 miliard USD. Vedoucím partnerem projektu je Türkmengaz.

  Trasa
  Plynovod o délce 1 814 kilometrů (1 127 mil) povede z nalezišť plynu Galkynysh v Turkmenistánu přes Afghánistán a Pákistán do Indie. Začíná z naleziště plynu Galkynysh. V Afghánistánu bude plynovod TAPI postaven podél dálnice Kandahár–Herát v západním Afghánistánu a poté přes Kvétu a Multan v Pákistánu. Konečným cílem ropovodu bude indické město Fazilka poblíž hranic mezi Pákistánem a Indií.

 39. Svatopluk Beran říká:

  TAKŽE UŽ NEJEN PUTIN VYZOBÁVÁ CO JÁ ZDE TVRDÍM 20 LET, ALE VYPADÁ TO JAKO BY MNE I TEN KISSINGER SLEDOVAL NA TĚCHTO ZTRÁNKÁCH

  Pokud jde o Ukrajinu, která ztratila oblast Krymu ruskou anexi v roce 2014 a stále na svém východě bojuje proti separatistům podporovaným Ruskem, Kissinger tvrdil, že by neměla být přímo zvána, aby se připojila k Západu. „Ukrajinu je třeba začlenit do struktury evropské a mezinárodní bezpečnostní architektury takovým způsobem, aby sloužila jako most mezi Ruskem a Západem, spíše než jako základna obou stran,“ řekl.

  https://www.politico.eu/article/henry-kissinger-a-longtime-vladimir-putin-confidant-sidles-up-to-donald-trump/

 40. Svatopluk Beran říká:

  Kissingerovo ultimátum Putinovi

  Mike Whitney

  21.9.2007

  ZÁVĚR ČLÁNKU JSEM DAL NA ZAČÁTEK a to šlo tehdy USA jen o Kaspická naleziště ropy a plynu

  Tohle jel říci Kissinger a další do Moskvy a vyjádřili to zcela jednoznačně: použijeme každého prostředku, abychom získali Kaspik. Kdokoli se nám v tom pokusí zabránit, bude považován za „hlavního protivníka“. Nebo řečeno rusky „glavny protivnik“. A toto je imperiální politika, ne šílenství neokonzervativců, jejichž vykonavatelem je Busch Jr. On odejde, ale tato politika bude dovedena do konce příštím prezidentem USA, ať už to bude kdokoli, protože to bylo rozhodnuto v neměnných centrech moci. Pro ně je to literárně řečeno otázka života nebo smrti. Bude použit každý prostředek. Řízená nestabilita, hnutí za nezávislost vzniklá z ničeho, „barevné demokracie“, obchody se zbraněmi, „islámské“ atentáty, čečenské a kosovské, propaganda a psychologická válka, démonizace. Všechny prostředky. Až po hrozbu jadernou válkou Moskvě, skutečnému „darebáckému státu“, který je třeba srazit.

  Několik hodin předtím, než Londýn oznámil vyhoštění čtyř ruských diplomatů a vlastně obvinil Moskvu, že nařídila vraždu Litviněnka, odehrála se významná událost. Henry Kissinger odletěl do Moskvy k důvěrným rozhovorům s Vladimírem Putinem. Prakticky se neví vůbec ni o tom, co si ti dva řekli; americká média jako celek zprávu cenzurovala a evropská je v tom jako vždy následovala. To v zásadě znamená, že setkání mělo pro centra skutečné moci v USA maximální význam, neboť právě tato centra kontrolují nebo vlastní média.
  Závažnost, kterou mocní přikládali tomuto setkání, potvrzuje i složení delegace doprovázející Kissingera do Moskvy. Byl v ní George Schultz, bývalý ministr zahraničních věcí USA za vlády Reagana, ale především velká šedá eminence, muž , který ve své osobě spojuje zvláštní moc politiků, byznysmenů a finančníků, starý člen skupiny finančníků, kteří pomáhali Stalinovu SSSR s finančí pomocí, prezident Advisory Council JP Morgan Chase, člen Hooverova Institutu a American Entreprise, ředitel společnosti Bechtel (nadnárodní společnost operující v oblasti infrastruktury pro ropný průmysl), jakož i člen Bohemia Grove, což je klub mocných tak výlučný, že Bilderberg připadá jako hřiště s volným vstupem. V 84 letech Schultz není člověkem, který cestuje rád, pokud to není absolutně nezbytné. V delegaci byl také Robert Rubin, bývalý ministr financí, dnes významná osobnost Citigroup a to poté, co byl jedním z představitelů New York Stock Exchange a Ford Motors. Byl zde též Thomas Graham jr., velvyslanec, zvláštní představitel pro otázky nešíření jaderných zbraní a kontroly zbrojení (tedy starý vyjednávač s SSSR z dob SALT), jakož i poradce advokátní kanceláře Morgan Lewis. V delegaci byl i David O´Reilly, prezident a výkonný ředitel Chevronu a také šéf banky JP Morgan. A konečně Sam Nunn, bývalý senátor, extrémně pravicový demokrat a spoluprezident Nuclear Threat Initiative (NTI), velký expert na strategické zbraně.
  Tedy impozantní skupina – staří vlci z dob studené války (nikdo z těchto výše uvedených Američanů se narodil po roce 1938), působící v nejvýznamnějších vrstvách skutečné ekonomické a politické moci, z vojensko-průmyslového komplexu, kteří se sešli, aby udělali dojem na „mladíka“ Vladimíra.
  Téma jednání: „Rusko-USA: Pohled na budoucnost“. Výsledky jednání? Jak lakonicky řekl H. Kissinger při odchodu (nezaznamenaném západními svobodnými médii): „Oceňujeme čas, který nám prezident Putin věnoval a otevřený způsob s jakým nám vyjádři svoje stanovisko“. V diplomatickém žargonu, „otevřenost“ znamená „absolutní rozdíl“. Mohli mluvit o protiraketovém deštníku, který Bush rozmisťuje v Polsku a Česku. O Kosovu, proti jehož nezávislosti se Putin staví. Nebo snad o Iránu, kterému Moskva pomáhá při obohacování uranu. A nebo, a to je pravděpodobnější, o tom jak Gazprom vyhodil americké a anglické ropné společnosti z arktického naleziště Shtokman v Barentsově moři, aby se spojil s Totalem. Nebo o ropovodech, které Putin staví ze Střední Asie a které „likvidují“ západní moc. Ať už bylo téma jakékoli, víme, že Putin byl „otevřený“. Delegace se vrátila s jistotou, že „budoucnost“ Ruska a Ameriky se neshoduje.
  Uplynulo méně jak 48 hodin a nová vláda Gordona Browna vyhostila čtyři ruské diplomaty z jejich ambasády v Londýně s prohlášením, že je to odveta za odmítnutí Moskvy vydat Andreje Lugového, kterého Angličané obviňují, že otrávil ex-agenta Alexandra Litviněnka poloniem 210. V téže chvíli mafiánský Boris Berezovský, kterému poskytli v Londýně politický asyl, veřejně v BBC obvinil Kreml, že nařídil atentát na jeho osobu a ten byl odhalen britskými zpravodajskými službami. Bylo to varování nedotknutelných: válka bez příměří. Britské rozhodnutí, zdá se, překvapilo Moskvu, už i proto, že tento čin nemá od dob studené války precedent. Londýn jedenadvacetkrát odmítl žádost Ruska o vydání Berezovského, známého a potvrzeného zločince (hledaného i v jiných zemích, mezi kterými je i Brazílie) a Achmeda Zakajeva, exponenta čečenských teroristů. „Pokud by Moskva použila stejné kriterium, britská ambasáda v Moskvě by měla o 80 diplomatů méně“, řekl náměstek ministra zahraničních věcí A. Gruško.
  Ale to nestačí. Několik hodin poté britská média oznámila: „Stíhačky RAF vzlétly, aby zahnaly dva ruské strategické bombardéry, které mířily do britského vzdušného prostoru“. Další bezprecedentní oznámení. Kde ale byly ruské bombardéry? V jaké vzdálenosti se nacházely od vzdušného prostoru Velké Británie „ke kterému“ směřovaly? Kolikrát se takové incidenty staly v minulosti, aniž by o nich bylo informováno? Tentokrát to už není nějaké upozornění, ale jasná hrozba. Proč, to je snadno pochopitelné.
  Rusko má 6,6% potvrzených zásob ropy a 26% světových zásob plynu. Od května 2007 se stalo prvním vývozcem energií na světě, když předstihlo i Saudskou Arábii, jejíž zdroje vykazují pokles. Tenhle poklad musely americké společnosti pustit z hlavy, když v Moskvě Putin nahradil Jelcina. Putin buduje s Německem společný baltický plynovod a dodává 80% potřeby plynu. Podepsal se Sarkozym smlouvu, která přivedla Gazprom ke spojení s Totalem při využívání naleziště Shtokman. Buduje plynovody a ropovody, které přivedou energii do Turecka a na Balkán. Uzavřel dlouhodobé smlouvy s odběratelskými zeměmi o vzájemné zainteresovanosti, evidentně s cílem přerušit staré vazby z dob studené války, které stále pojí Evropu a USA. Navíc je to stavění aktivní překážky projektu nového NATO (a jeho trojských koní v Evropské unii J. Barrosy a J. Solany ) uchytit se za hranicí Černého moře. Tento projekt byl sepsán černé na bílém v dokumentu „The new Nort-Atlantic Strategy for the Black Sea region“, připraveného jednou německou nadací s výstižným jménem Marshall Fund for the United States a předložený při posledním summitu NATO. V tomto dokumentu jsou Černé moře a Zakavkazí definovány jako „nová euroatlantická hranice zatížená konflikty zděděnými ze sovětské éry“. Podle studie, tato oblast se zmrazenými konflikty se začíná rozvíjet na funkční agregát na „nové hranici expandujícího Západu“.
  NATO (nebo také USA) vidí tedy tuto oblast jako „hranici“ ve smyslu jakým byl americký Západ, tedy jako pohyblivou hranici. Je tomu tak, vždyť se v tomto dokumentu uvádí, že Ázerbajdžán a Gruzie společně poskytnou koridor pro unikátní dopravní transit energie z Kaspického moře do Evropy, stejně jako nenahraditelný koridor pro základny NATO a americké operace ve Střední Asii a na „širokém“ Blízkém východě. Tedy nová pohyblivá hranice musí postupovat, když dobude a vypudí z dosaženého území nové rudokožce. V tomto smyslu je pochopitelný pokus o vyhlášení nezávislosti Kosova, blokovaný v Radě bezpečnosti Ruskem. Kosovo je předmostí k postsovětskému prostoru plnému „zmrazených konfliktů“ a tedy využitelných pro vytváření nestability, pro hledání států-satelitů za účelem enormní balkanizace rozšířené od Jadranu po Kaspik. Jestliže Kosovo, dnes americká základna, se stane „nezávislým“, zrodí se desítky „nezávislých státečků“ stále více na východ, kde se vytvoří známý „koridor“ tvořený státy – satelity, indiánskými rezervacemi a bantustany, které jako zásadní řešení hodnotí anglo-americká centra moci.
  A za další je to pochopitelné i proto, že imperiální hegemonie USA závisí od schopnosti kontrolovat světovou ekonomiku. A ta závisí od schopnosti vnucovat dolar jaké světovou rezervní měnu. Ve své době tato kvalita dolaru závisela na skutečnosti, že platby za ropu a plyn se prováděli v dolarech. Dolar stále slábne, ropa je stále vzácnější. Dvě třetiny zásob jsou pod Kaspickým mořem. Tedy imperativ pro mocné zastoupené v Kissingerově delegaci byl stanovit pevnou kontrolu na zásobami v Kaspickém moři. Nemohou dovolit, aby se jednoho dne ropa platila v jenech, eurech a juanech nebo dokonce v rublech. Byl by to multipolární svět, který si přeje Putin a G8.

  Tohle jel říci Kissinger a další do Moskvy a vyjádřili to zcela jednoznačně: použijeme každého prostředku, abychom získali Kaspik. Kdokoli se nám v tom pokusí zabránit, bude považován za „hlavního protivníka“. Nebo řečeno rusky „glavny protivnik“. A toto je imperiální politika, ne šílenství neokonzervativců, jejichž vykonavatelem je Busch Jr. On odejde, ale tato politika bude dovedena do konce příštím prezidentem USA, ať už to bude kdokoli, protože to bylo rozhodnuto v neměnných centrech moci. Pro ně je to literárně řečeno otázka života nebo smrti. Bude použit každý prostředek. Řízená nestabilita, hnutí za nezávislost vzniklá z ničeho, „barevné demokracie“, obchody se zbraněmi, „islámské“ atentáty, čečenské a kosovské, propaganda a psychologická válka, démonizace. Všechny prostředky. Až po hrozbu jadernou válkou Moskvě, skutečnému „darebáckému státu“, který je třeba srazit.

 41. Svatopluk Beran říká:

  Miroslav Tomanec, Ing., MBA říká:
  Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 5:31

  Kde je jakákoliv podobnost Kosova s Donbasem? Tedy kromě toho, že na všech stranách úplně zbytečně umírali lidé?

  S E P A R A T I S M U S

  TMELEM TĚCHTO DVOU KAUZ JE PODPOROVANÝ SEPARATISMUS DVO ROZDÍLNÝCH MOCNOSTÍ.

  DROBNÝ ROZDÍL TU ALE JE.

  NA DONBASU TO JE PODPORA MOCNOSTI SEPARATISTŮM, KTEŘÍ OBÝVAJÍ ÚZEMÍ, KTERÉ DŘÍVE TATO MOCNOST ZPRAVOVALA A JENŽ JSOU Z TOUTO MOCNOSTÍ PROPOJENI HISTORICKOU KULTŮROU.

  V KOSOVĚ TO BYLA PODPORA ALBÁNSKÝCH SEPARATISTŮ POD VEDENÍM ABÁNSKÉ MAFIE, ZEMÍ Z OPAČNÉ POLOVINY SVĚTA – USA + EVROPŠTÍ VAZALOVÉ V MILITARISTICKÉM USKUPENÍ NATO, KTERÁ SI NA ÚZEMÍ SRBSKA POTŘEBOVALA VYBUDOVAT VOJENSKOU ZÁKLADNU, PRO OCHRANU PLÁNOVANÉHO PLYNOVODU AMBO Z KASPICKÝCH OBLASTÍ DO EVROPY. O KULTURNÍM A HISTORICKÉM PROPOJENÍ MEZI SPOJENÝMI STÁTY A ABÁNIÍ ZATÍM NIC NEVÍM A ANI TO NIKDY NEBYLY SOUSEDNÍ ZEMĚ.

 42. Svatopluk Beran říká:

  Jinak kdo chce a má možnost, může si pustit Bondovku – JEDEN SVĚT NESTAČÍ – z roku 1999, děj filmu je hodně blízko postupným pětadvacetiletým děním v oblastech Kaspického moře a je vlastně předurčením dnešních Evropských problémů, o kterých se nám tehdy vůbec ani nezdálo.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeden_sv%C4%9Bt_nesta%C4%8D%C3%AD

 43. Zdeněk Gryc říká:

  ČÍM VÍCE KECÁ BERAN…

  situace, předpovídá generál Pavel
  VÁCLAV DOLEJŠÍ

  Foto: David Neff, Seznam Zprávy
  „Čím rychleji Rusku dojdou zdroje na válčení, tím více ukrajinských životů bude zachráněno,“
  míní generál Pavel.

  16:00
  Bez triumfálního vítězství i bez peněz na další boje. Rusové se brzy ocitnou v patové situaci, předvídá v rozhovoru pro Seznam Zprávy bývalý náčelník generálního štábu a prezidentský kandidát Petr Pavel.

  Článek
  Překvapil mě ten ruský šlendrián, říká generál Petr Pavel na nečekaně pomalý ruský postup na Ukrajině. Rusové podle něj čekali, že se situace bude vyvíjet o dost jinak.

  Kvůli sjednocenému Západu a tvrdým sankcím hrozí, že jim brzy dojdou peníze na financování svých jednotek, které jsou už tři měsíce mimo základny a více než týden v tvrdých bojích.

  „To stojí obrovské peníze. Pokud se podaří díky sankcím opravdu silně omezit schopnosti Ruska udržovat tak rozsáhlé vojenské síly v operaci, Rusko se dostane do patové situace – ani vítězství, ani možnost pokračovat ve válce,“ předpovídá Pavel v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

  Rozumíte tomu, proč ruští vojáci v noci na pátek ostřelovali jadernou elektrárnu v Záporoží?

  Útok na jadernou elektrárnu je v rozporu se Ženevskými konvencemi, a tedy mezinárodním právem. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že byl záměrný. Putin pohrdá pravidly, ale i životy – nejen domnělých nepřátel, ale i těch, které chce podle svých slov chránit, včetně obyvatel Ruska.

  Existuje teď nějaká naděje, že válka brzy skončí?

  Čím rychleji Rusku dojdou zdroje, tím více ukrajinských životů bude zachráněno. Myslím, že tak jednoduchá ta rovnice je. S nástupem sankcí, které jsou mimořádně razantní, ty zdroje začínají vysychat velice rychle.

 44. Zdeněk Gryc říká:

  ČÍM VÍCE KECÁ BERAN…

  „tím více ukrajinských životů bude zachráněno,“
  míní generál Pavel.

 45. Svatopluk Beran říká:

  Nevím, nevím ale generál Pavel to s Afganistánem vůbec, ale vůbec neodhadl. PODLE MNE A HENRYHO KISSINGERA válka neměla vůbec začnout, takže okamžitě skončit a dál by se mělo postupovat podle návrhu HENRYHO KISSINGERA.

  Pokud jde o Ukrajinu, která ztratila oblast Krymu ruskou anexi v roce 2014 a stále na svém východě bojuje proti separatistům podporovaným Ruskem, Kissinger tvrdil, že by neměla být přímo zvána, aby se připojila k Západu. „Ukrajinu je třeba začlenit do struktury evropské a mezinárodní bezpečnostní architektury takovým způsobem, aby sloužila jako most mezi Ruskem a Západem, spíše než jako základna obou stran,“ řekl.

  https://www.politico.eu/article/henry-kissinger-a-longtime-vladimir-putin-confidant-sidles-up-to-donald-trump/

 46. Svatopluk Beran říká:

  Zdeněk Gryc říká:
  Pátek, 4. 3. 2022 v 18:39
  ČÍM VÍCE KECÁ BERAN…

  „tím více ukrajinských životů bude zachráněno,“
  míní generál Pavel.

  ŽE BY MNE ZNAL I GENERÁL PAVEL? TOMU MOC NEVĚŘÍM PANE GRYC, ŽEBY GENERÁL PAVEL ČETL MOJE PŘÍSPĚVKY ZDE NA JIHLAVSKÝCH BLOZÍCH. ŽE TO BUDE ZASE JENOM NĚJAKÁ VAŠE FABULACE?

 47. Zdeněk Gryc říká:

  47 + 13 =

  BE-ČENÍ BE-RANA

  PO RÁNU
  NEBO RÁNO ?

  Svatopluk Beran říká:
  Středa, 2. 2. 2022 v 5:47

  Jednou jsem napsal, že ne vaši omezenost vkládání odkazů nemá cenu reagovat,
  protože je to zbytečné plýtvání časem.
  —-
  Ale vy jste se stal opět v čase určitým a teď už

  jediným

  nositele typu myšlení dnešní pravicové
  MEDIÁLNÍ TOTALITY

  a tudíž podle mne pro budoucí společnost velice

  NEBEZPEČNÝ

  a tím i pro demokracii u nás.

  SAFRA PROČ JENOM

  U NÁS ?

  A CO U RUSKU U PUTINA ?

 48. Svatopluk Beran říká:

  Pane GRYC TO OBSTARÁVÁ CELÁ NAŠE MEDIÁLNÍ SCÉNA A VY JÍ CELKEM OBSTOJNĚ PŘETISKUJETE. TAK JAK TO DĚLÁTE VY, TAK TO BYLO I ZA HITLERA S NĚMCI V NĚMECKU A ZA SOCIALIZMU V SOVĚTSKÉM SVAZU, U NÁS A PRAKTICKY V CELÉM VÝCHODNÍM BLOKU. PROSTĚ KAM VÍTR TAM PLÁŠŤ, A ŽE VÁM TEDY VLAJE, TO NENÍ O TOM ŽE BYCH PODPOROVAL PUTINA, TO S VÁMI MŮŽU HÁZET HRÁCH NA STĚNU POŘÁD, JÁ DODÁVÁM I JINÉ HISTORICKÉ ARGUMENTY O KTERÝCH STÁDO VŮBEC NEVÍ ŽE EXISTUJÍ. PROSTĚ NEJSEM TAŽNOU MULOU A ORÁM V DEMOKRACII JINOU SILNOU BRÁZDU NEŽ OSTATNÍ A S DAVEM I VY. NENÍ TO NIC SLOŽITÉHO. JE DOBRÉ V DEMOKRACII SE NEBÁT. VY SE NEBOJÍTE PAPOUŠKOVAT, ŽE? JSTE STATEČNÝ CHLAPEC

 49. Zdeněk Gryc říká:

  Svatopluk Beran říká:
  Středa, 2. 2. 2022 v 5:47

  Jednou jsem napsal, že ne vaši omezenost vkládání odkazů nemá cenu reagovat,
  protože je to zbytečné plýtvání časem.
  —-
  Ale vy jste se stal opět v čase určitým a teď už

  jediným

  nositele typu myšlení dnešní pravicové
  MEDIÁLNÍ TOTALITY

  a tudíž podle mne pro budoucí společnost velice

  NEBEZPEČNÝ

  a tím i pro demokracii u nás.

  ————————–
  tedy i dnes 4.3.2022. ?

 50. Jan P říká:

  Baví mě ta ustavičná přirovnání Putina k Hitlerovi. Cožpak nemáme i žijící klasiky, například Bushe?

  Ta premisa novináře Daniela Veselého :“Ruská invaze na Ukrajinu je kvalitativně týž válečný zločin jako irácká agrese; ptejme se ale, zda jí bylo možné předejít, a co je nyní třeba udělat.“

  Jistěže ano, pane Gryci, je to týž válečný zločin. A předtím jen embargo zabilo v Iráku půl milionů dětí (a paní Madeleine Albrigthová s tím byla srozuměná a udělala by to, jak řekla novinářům, znovu!)- takže kvantitativně i kvalitativně (principiálně) šlo dokonce o zločin daleko větší. Saddám byl diktátor, ale dlouho „náš“ diktátor – když válčil s Iránem. A styl poválečného vládnutí USA třeba v Latinské Americe prostřednictvím masového teroru vojenských diktatur – to bylo co? Ale přesto Chruščov nebyl oprávněn tahat na Kubu jaderné rakety, Brežněv přepadnout Československo kvůli „kontrarevoluci“ a – ano – Putin žádné právo napadnout Ukrajinu.

  Zdeněk Gryc říká:
  Čtvrtek, 3. 3. 2022 v 17:32

 51. Zdeněk Gryc říká:

  Beran a stádo oveček:

  „JÁ DODÁVÁM I JINÉ HISTORICKÉ ARGUMENTY
  O KTERÝCH STÁDO VŮBEC NEVÍ
  ŽE EXISTUJÍ.

  PROSTĚ NEJSEM TAŽNOU MULOU
  A ORÁM V DEMOKRACII JINOU SILNOU BRÁZDU
  NEŽ OSTATNÍ A S DAVEM I VY.
  ——————
  Agrese Putina ?
  Já nic já muzikant!

  S pozdravem
  Svatoplukem Beranem
  diagnostikovaný:

  „a tudíž podle mne pro budoucí společnost
  velice
  NEBEZPEČNÝ“
  ————–
  Kam se hrabe:

  USA: Svět se těsně vyhnul jaderné katastrofě.
  Eskalace války představuje vážnou hrozbu
  EuroZprávy.cz, ČTK před 1 hodinou
  Škoda Auto zastaví kvůli ruské invazi na Ukrajinu veškeré aktivity v Rusku
  KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Cena benzínu prudce roste. Kam až může…

  OSN© Pixabay OSN
  Ruský vyslanec Vasilij Něbenzja prohlásil, že Rusko elektrárnu neostřelovalo,
  zařízení však podle něj nyní hlídají ruští vojáci.
  Únik radioaktivního materiálu nehrozí, uvedl ruský diplomat.

  „Díky bohu, svět se vyhnul jaderné katastrofě,“
  prohlásila Thomasová-Greenfieldová a řekla,
  že kroky Ruska jsou nezodpovědné a nebezpečné.
  „Nejen že (ruský prezident Vladimir Putin) nevyslyšel výzvy k zastavení invaze na Ukrajinu,
  ale právě jsme byli svědky nové nebezpečné eskalace,
  která představuje vážnou hrozbu pro celou Evropu a svět,“ dodala.

 52. Zdeněk Gryc říká:

  RELATIVIZOVAT + ZATLOUKAT

  ZÁBAVA:

  Jan P říká:
  Pátek, 4. 3. 2022 v 20:46
  Baví mě ta ustavičná přirovnání Putina k Hitlerovi.
  Cožpak nemáme i žijící klasiky, například Bushe?

  Ta premisa novináře Daniela Veselého :
  “Ruská invaze na Ukrajinu je kvalitativně týž válečný zločin jako irácká agrese;
  ptejme se ale, zda jí bylo možné předejít, a co je nyní třeba udělat.“

  Jistěže ano, pane Gryci, je to týž válečný zločin.

  A předtím jen embargo zabilo v Iráku půl milionů dětí
  (a paní Madeleine Albrigthová s tím byla srozuměná a udělala by to, jak řekla novinářům, znovu!)-
  takže kvantitativně i kvalitativně (principiálně) šlo dokonce o zločin daleko větší.

  PŘITAKÁVÁM
  SÁM
  SOBĚ ?

  „Jistěže ano, pane Gryci,“
  —————————-
  PELETON RUDOCHŮ

  POSTUPNĚ

  NA-SKAKUJE

  NA

  KOLA

 53. Zdeněk Gryc říká:

  PS

  „Jistěže ano, pane Gryci, je to týž válečný zločin“

  ——————————-
  PROSÍM NEROZMAZÁVEJME KOMENTÁŘ BERANA:

  Ale vy jste se stal opět v čase určitým
  a teď už jediným

  nositele typu myšlení dnešní pravicové
  MEDIÁLNÍ TOTALITY

  a tudíž podle mne pro budoucí společnost velice

  „NEBEZPEČNÝ“

  a tím i pro demokracii u nás.
  + sv. Jan + P

 54. Zdeněk Gryc říká:

  Vážení anonymní
  Prcóši Jl

  navrhuji obdobné:
  VČERA 20:00
  Rusko a Ukrajina se dohodly na humanitárních koridorech pro odchod obyvatelstva s možným dočasným příměřím v jejich okolí, vyplývá to z prohlášení obou stran po čtvrtečním jednání.
  Článek
  Dosažení první shody v rusko-ukrajinském vyjednávání oznámil ruský vyjednavač Vladimir Medinskij, podle jeho ukrajinského protějška Mychajla Podoljaka byly humanitární koridory s možným dočasným příměřím jediným výsledkem druhého kola jednání.
  Ukrajinská strana podle Podoljaka nedosáhla výsledků, ve které doufala, a třetí kolo rozhovorů se uskuteční v nejbližších dnech. To potvrdil také další ruský vyjednavač, předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij, podle něhož může budoucí dohoda s Kyjevem vyžadovat schválení ruským parlamentem.
  ————–
  Do pondělí 7 března 2022.
  S pozdravem:

  Převzato:
  Zdeněk Gryc
  Architekt – důchodce – autor sídliště Březinovy sady,
  žák profesora Rozehnala,
  který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

 55. Svatopluk Beran říká:

  Farizej architekt Gryc a MNICHOVSKÁ ZRADA

  Jednostranné vyhlášení samostatnosti Kosova a Metohije již uznaly některé evropské mocnosti – Velká Británie, Francie, Itálie a Německo – přesně ti, kteří před 70-ti lety v roce 1938 podepsali Mnichovský diktát.. Historie se může opakovat, heslo „O nás bez nás“ nepatří do dějepisu, ale do našich pamětí.

 56. Svatopluk Beran říká:

  Farizej architekt Gryc daruje spolu s Vondrou klidně svoji zemi SPOJENÝM STÁTŮM k vraždění. Architekt farizej Gryc neví co se dělo posledních dvacet let z dětmi, ženami a civilním obyvatelstvem při vraždění a devastací USA v arabských zemích, až nyní se probudil, před týdnem a zjistil co znamená válka. No vlastně nespal, slavil s Američany toto vraždění a najednou kouká jak co je válka.

  Jednostranné vyhlášení samostatnosti Kosova uznaly mezi prvními i USA, které se snaží posilovat svůj vliv mimo jiné i budováním vojenských základen po celém světě. Názorným příkladem je i snaha o vybudování americké vojenské základny v ČR a Polsku, zatím poslední a nejmodernější americké základny – Camp Bondsteel.

 57. Svatopluk Beran říká:

  Uznání jednostranného vyhlášení samostatnosti Kosova je arogantní ignorací mezinárodního práva a mezinárodních dohod. Nejen, že je stále platnosti rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244/1999, která garantuje územní celistvost současného Srbska, ale kdo uznává jednostranné vyhlášení samostatnosti Kosova ignoruje i rozhodnutí helsinského výboru z roku 1975, kterou všechny zúčastněné státy deklarovaly, že nelze dělit ani odtrhnout část státu bez jeho souhlasu, tj. zachování územní suverenity a integrity každého státu.

  NO TEĎ UŽ BUDE URČITĚ FARIZEJ ARCHITEKT GRYC NESOUHLASIT S ODTRŽENÍM ČÁSTI STÁTU. PANTÁTA ARCHITEKT SE NÁM PROBUDIL A O VÁLCE PŘED 25LETY, KTERÁ NASTOLILA TENTO ČAS DISKUTOVAT NEBUDE, TO TVRDĚ SPAL A GUMOVAL SI PAMĚŤ. O LŽÍCH MINISTRA ZAHRANIČÍ USA V OSN A NÁSLEDNÝCH MILONOVÝCH MIGRACÍCH A MRTVOLÁCH V MOŘI ČI NA SOUŠI SI NIC NEPAMATUJE, A DŮSLEDKY KTERÉ Z TOHO PLYNOU DODNES NEDOKÁŽE POSOUDIT A ANI ODSOUDIT.

 58. Svatopluk Beran říká:

  Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 byla přijata 10. června 1999 a oprávnila mezinárodní civilní a vojenskou přítomnost v Kosovu (součásti Srbska, které bylo součástí Svazové republiky Jugoslávie) a umožnila zavedení prozatímní správní Mise OSN v Kosovu (UNMIK).

  Rezoluce č. 1244 byla přijata 14 hlasy pro (Argentina, Bahrajn, Brazílie, Kanada, Gabon, Gambie, Malajsie, Namibie, Nizozemsko, Slovinsko, stálí členové Francie, Rusko, Spojené království, Spojené státy americké), nikdo nebyl proti. Čína se zdržela hlasování především, kvůli kritice k útokům NATO, zejména bombardování svého velvyslanectví. Argumentovala tím, že konflikt by měly být řešen vládou a obyvateli a byla proti vnějšímu zásahu.[pozn. 1]

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Rezoluce_Rady_bezpe%C4%8Dnosti_OSN_%C4%8D._1244

 59. Svatopluk Beran říká:

  Uznání Kosova v konfliktu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244 z roku 1999

  V situaci, kdy dohoda na nové rezoluci Rady bezpečnosti OSN je nemožná a to především kvůli zcela zásadně odmítavé pozici Ruska a Číny, máme za to, že rezoluce Rady bezpečnosti 1244/1999, podle které bylo Kosovo spravováno od roku 1999, vyhlášení nezávislosti NEVYLUČUJE.

  https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/vyrocni_zpravy_a_dokumenty/poskytnute_informace/jak_by_akt_uznani_kosova_sel_dohromady_s.html

  ARCHITEKT FARIZEJ GRYC SI STÁLE NEDOKÁŽE UVĚDOMIT – CO SE TENKRÁT PŘED 23 LETY TÍMTO NÁSLEDNÝM PROHLÁŠENÍM RADY BEZPEČNOSTI PO TLAKU USA O TOM, ŽE SE NEZÁVISLOST KOSOVA – NEVYLUČUJE- VLASTNĚ PŘIPRAVILO ZA PRECEDENT. RUSKO I ČÍNA JASNĚ PROTESTOVALI A TEĎ SE NÁM V TO FARIZEJ GRYC NEDOKÁŽE ZORIJENTOVAT.

  A TO UŽ TAM AMERICKÁ ZÁKLADNA 9 LET NEOPRÁVNĚNĚ POSTAVENÁ NA CIZÍM ÚZEMÍ STÁLA. JENOMŽE ARCHITEKT JE CHYTREJ A SPRAVEDLIVEJ AŽ NYNÍ, AŽ VIDÍ JAKÉ DŮSLEDKY AMERICKÉ SVINSTVO NESE

 60. Svatopluk Beran říká:

  NYNĚJŠÍ FYZICKÁ VÁLKA MEZI RUSKEM A UKRAJINOU JE OBCHODNÍ VÁLKOU MEZI USA A RUSKEM O OBCHOD A PŘEPRAVU PLYNU, BUĎ PŘÍMO Z DNEŠNÍCH RUSKÝCH ÚZEMÍ NEBO Z ÚZEMÍ BÝVALÉHO SOVĚTSKÉHO SVAZU, PŘESNĚJI Z KASPICKÉ OBLASTI, DO EVROPY, KTEROU ODSRÁVAJÍ NEVINNÉ NÁRODY A MENŠINY UKRAJINY. NEJHOREŠÍ NA TOM JE, ŽE SE V PODSTATĚ JEDNÁ O OBČANSKOU VÁLKU V HISTORICKY I KULTURNĚ PROPOJENÝCH ZEMÍ, CHYTŘE GEOPOLITICKY VEDENOU SPOJENÝMI STÁTY A PODPOROVANÉ ZBYTKEM VAZALŮ Z NATA. PRO ZDEJŠÍ AMERICKÉ PŘÍŠTIPKÁŘE – NESOUHLASÍM S TOUTO RUSKOU INVAZÍ, NA NÍŽ TENTOKRÁT DOPLÁCEJÍ UKRAJINŠTÍ CIVILISTÉ, TAK, JAKO JSEM NESOUHLSIL SE VŠEMI VÁLKAMI NATA POD VEDENÍM SPOJENÝCH STÁTŮ NA ROZVRACENÉM BALKÁNU A V ARABSKÉM SVĚTĚ. A TO VŠE JEN PŘEPRAVU A OBCHOD SE ZISKEM ZA SUROVINY, NEZBYTNÉ PRO VÝROBU ENERGIE V EVROPĚ.

 61. Jan P říká:

  Jestlipak si Vladimir Putin vzpomněl na Madeleine Albrightovou jako na svůj vzor?

  https://jacobinmag.com/2022/03/madeleine-albright-death-un-ambassador-iraq-sanctions/?fbclid=IwAR0Bued6FO1nnIwNK9iBe1AOK7XHne13MHoWCqAlCxWmX4AmYHxBp_t2ncg

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I