Čísel hra ošidná

„Seniorům se MHD zdražila nejvíc! O víc než 200 %,“ slyšeli jsme řadu výkřiků. Neřešme, zda je zdražení správné, či ne. Jedná se o politické rozhodnutí zastupitelů.

Zajímavější je matení čísly. I na zastupitelstvu zaznělo, že se důchodům zdražilo nejvíc. Procentuálně ano, fakticky ne. 

Vzpomínám na dobu, kdy se za socialismu udávaly příklady, jak jeden socialistický stát zvedl výrobu něčeho o 100 %, zatímco jiný kapitalistický jen o 20 %. Tím chtěli propagandisté ukázat, že jsme lepší. Už ovšem neřekli, z jakého základu to počítají. Ten první třeba vyrobil jen o jeden kus navíc, zatímco ten druhý jich už předtím vyráběl 10 a teď ještě další dva přidal.

S tou MHD je to obdobné. Procenta nic neřeknou. Pravda je, že senioři za rok zaplatí o 245 Kč více. Občan s měsíční jízdenkou zaplatí každý měsíc o stovku víc, ročně tedy o 1200 Kč. Komu se tedy zdražilo nejvíc?

10 Responses to “Čísel hra ošidná”

 1. Svatopluk Beran napsal:

  Ještě by tam asi mělo být upřesněno, kdo z kolika peněz žije, takže kolik vydá ještě peněz navíc z toho, co na energie, nájem a chleba za svou čtyřicetiletou každodenní práci, teď v důchodu má. A že ty energie teď budou po odříznutí levné surovinové základny Ruska, americkým svobodným byznis plánem, vostré.

 2. VladimírV napsal:

  Vážený pane šéfredaktore.

  Nebylo by to sice na celý článek, ale měl jste skončit konstatováním, že jde o politické rozhodnutí. S těmi čísly se dá opravdu silně manipulovat. Např. tak, a to není apríl, že oněch 120 Kč, co se platili důchodci do 31.3., nebylo jízdné, ale pokrytí administrativních nákladů. Neboli jízdné pro ně bylo nulové a těch nynějších 365 Kč, pokud tomu říkáme jízdné, je nevypočitatelný výsledek násobení s nulou.

  Dále k těm číslům: Zdražení nejen pohonných hmot, energiií, jízdného, ale zejména potravin, které vysoce přesahuje míru inflace, je pro obyvatele, tedy zejména důchodce něco, co většinu dovede do tíživé situace. Nebudete zřejmě tvrdit, že ona většina z běžného důchodu dokáže ušetřit částku, o kterou zdražením přijdou. Logicky se tedy dostane do pásma chudoby. Což v praxi znamená, že i těch průměrných 67 haléřů denně bude zkrátka v jejich rozpočtu chybět. Toto by měli politici při svém rozhodování brát v úvahu, abychom se nestali společností žebrajících důchodců, kteří se těší na svůj konec.

  Přeji Vám příjemné prožití Vašich zítřejších narozenin.
  Vladimír Havlíček
  1.4.2022

 3. Jan P napsal:

  V Německu kvůli inflaci zlevňují veřejnou dopravu. U nás v Kocourkově ji zdraží o dvojnásobek. A navíc rovnou těm, na které zdražování dopadá nejvíc.

 4. Zdeněk Gryc napsal:

  Svatopluk Beran říká:
  Pátek, 1. 4. 2022 v 12:54
  Ještě by tam asi mělo být upřesněno, kdo z kolika peněz žije,
  ——————-
  Putin + Beranův kšeft v USA

  „VÝSLEDKEM JE PAK DNEŠNÍ OBČANSKÁ VÁLKA
  UKRAJINSKÝCH A RUSKÝCH OBČANŮ“ viz.

  OBČANSKÁ VÁLKA JAK PROSTÉ ?
  ——————
  Svatopluk Beran říká:
  Čtvrtek, 24. 3. 2022 v 12:19
  STEJNĚ JAKO TLESKAČ VÁLCE, SOCIALISTICKÝ ARCHITEKT GRYC I VŠICHNI OSTATNÍ, ¨
  VČETNĚ PŘEDSEDY SENÁTU VYSTRČILA,
  KTEŘÍ SE NEOZVALI A TO ANI ZPĚTNĚ PROTI MORALISTU HAVLOVI, ŘEZNICI ABRIGHTOVÉ A SAXOFONOVISTOVI CLINTONOVI V JEJICH PODPOŘE
  A OSLAVÁM VÁLKY NA BALKÁNĚ, NACIONÁLNÍMU PŘEVRATU PŘED VOLBAMI V KIJEVĚ NA MAJDANU,
  ČI AMERICKÉMU VRAŽDÍCÍMU FIASKU V ARABSKÝCH ZEMÍCH,
  ——————
  TEĎ VIDÍ CO ZPŮSOBILI SVOU NEČINNOSTÍ A NESCHOPNOSTÍ POSTAVIT SE
  AMERICKÉ SVĚTOVÉ AGRESI V JEJÍ POTŘEBĚ VLASTNÍ SVĚTOVÉ OBCHODNÍ DOMINANCE.
  —————–
  VÝSLEDKEM JE PAK DNEŠNÍ OBČANSKÁ VÁLKA UKRAJINSKÝCH A RUSKÝCH OBČANŮ.
  —————
  JE TRAGIKOMICKÉ,
  ŽE TITO PODPOROVATELÉ EKONOMICKÝCH VÁLEK USA POP CELÉM SVĚTĚ
  A ZATAŽENÍ NEJEN ČESKÉ REPUBLIKY

  DO MILITARISTICKÉ ÚTOČNÉ ORGANIZACE NATO,

  SI NYNÍ HRAJÍ NA DOBROTIVCE.
  JE ALE TAKÉ MOŽNÉ, ŽE JE TO JEN TYPICKÁ PODŮROVŇOVÁ LIDSKÁ VLASTNOST.
  TO SE PAK ALE ŠPATNĚ VEDLE TĚCHTO JEDNOSMĚRNÝCH ZLOČINCŮ ŽIJE.
  ———–
  Převzato:
  … a hlavně vám ty mrchy v USA zabavili love, které máte tak rád a na černo jste je tam v potu tváře těžce vydřel … a to se neodpouští.
  ———
  Svatopluk Beran říká:

  Pátek, 1. 4. 2022 v 8:56
  Nikdo by neměl fandit AMERICKÝM OBCHODNÍM VÁLKÁM PO 89 ROCE V EVROPĚ,
  KTERÉ ZAČAL PODPOROVAT CLINTON S OLBRIGHTOVOU A HAVLEM NA BALKÁNĚ A NÁSLEDNĚ V ARABSKÝCH ZEMÍCH A DNES NA UKRAJINĚ.
  Na velkovýrobu vybudované americké hospodářství nutně potřebuje velkospotřebu a vyžaduje si i surovinové základny, které by byly odbytištěm těchto hotových výrobků. Americké hospodářské zájmy se nemohou isolovat jen na americkou pevninu, neboť jejich polem působnosti se stává celý svět. JSOU LI TYTO ZÁJMY PŘÍLIŠ NEBEZPEČNĚ OHROŽENY, SPOJENÉ STÁTY, NEMAJÍ LI RADIKÁLNĚ MĚNIT LINII, PO KTERÉ KRÁČEJÍ, JSOU PŘIPRAVENY HÁJIT JI I VOJENSKY.
  ——–
  „Kohne mají hezkou ženu, ale to jim nevadí, že za ní leze celá ulice?
  Podívej Roubíček, raději se podílím 10% na dobrém kšeftu, než 100% na špatném.“
  ———
  USA = „kšefty“
  Putin = „bratská pomoc“,

  počínajíc uranem z Jáchymova
  vykutaným za pomocí jihlaváka

  Sochař Šlezinger Rytířem české kultury: Jihlava
  https://www.jihlava.cz/sochar-slezinger-rytirem-ceske-kultury/gs-4347

 5. jihlavák napsal:

  Mladá Boleslav, roční jízdné nově za 1 000,- Kč. Chtějí pomoci občanům.

  https://www.youtube.com/watch?v=f9vQ_c6bvxg

  Jihlava utopí stovky milionů v hokeji. Výsadba 5 stromů na náměstí s mlatem vyjde ke 4 000 000,- Kč. Roky se tu zvláštně hospodaří.

 6. Zdeněk Gryc napsal:

  UKRAJINA

  PRÁVĚ DNES
  ČT 2
  PRÁVĚ DNES

  Generál MacArthur

  Dnes20:00 › 22:10

  Předchozí fotografieDalší fotografiePřejít do galerie
  Douglas MacArthur (1880–1964) se dnes řadí mezi kontroverzní osobnosti světové historie. Jedni ho považují za válečného velikána a hrdinu, druzí naopak za výstředního a ješitného demagoga. Nemůže však být pochyb o tom, že dokázal ovlivnit život milionů lidí na celém světě. Svérázný pětihvězdičkový generál bojoval v obou světových válkách a byl vyznamenán Medailí cti. Životopisný snímek z roku 1977 přináší jeho celistvý portrét formou generálovy přednášky kadetům na vojenské akademii ve West Pointu.
  Jeho krédo znělo povinnost, čest a sláva.
  Posvátná tři slova, která představovala opěrné body jeho vojenské služby.
  Během 2. světové války se podílel na obraně Filipín, které se staly jeho osudem i prokletím. Výraznou měrou se podílel na osvobozování Tichomoří a představoval symbol amerického válečného hrdiny. MacArthurova hvězda zazářila ještě jednou, když vypukla korejská válka a byl jmenován velitelem sil OSN. Jeho vojenská kariéra se ale nečekaně završila ve chvíli, kdy ho americký prezident Harry Truman poslal do výslužby. Legendárního generála v typických tmavých brýlích ztvárnil hvězdný Gregory Peck.
  —————
  George S. Patton
  Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

  George Smith Patton ml. (11. listopadu 1885, San Gabriel, Kalifornie – ¨
  21. prosince 1945, Heidelberg, Německo)
  byl vojevůdce a čtyřhvězdičkový generál armády Spojených států amerických.
  Jeho 3. americká armáda, které za druhé světové války velel,
  osvobodila mj. západ a jihozápad Čech,
  včetně měst Plzně, Přeštic, Rokycan, Strakonic, Domažlic a Chebu.
  1945 PŘIŠLA a ODEŠLA
  Ruská armáda:
  1945 PŘIŠLA
  1968 PŘIŠLA
  1989 ODEŠLA
  PRÁVĚ DNES
  2022 UKRAJINA

 7. Jan P napsal:

  Prosímvás, babičce z Horní dolní nebo studentovi, který žije z brigád, je fakt jedno, jestli se sleva ze tří čtvrtin nějaké imaginární teoretické částky snížila na padesát procent. Prostě platí dvakrát tolik než doposud. Někteří jsou fakt neskutečně odtržení od reality

 8. Svatopluk Beran napsal:

  Ruská armáda:
  1945 PŘIŠLA
  1968 PŘIŠLA
  1989 ODEŠLA
  PRÁVĚ DNES
  2022 UKRAJINA

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Masakr_v_My_Lai

  Dopad na morálku a pravda o činnosti amerických vojáků ve Vietnamu
  Masakr v Mỹ Lai a fotografie povražděných obyvatel vesnice, vytvořené přítomnými vojáky, se staly díky výraznému zájmu médií jedním z nejznámějších obrazů války ve Vietnamu, který prezentoval americká vojska v tom nejhorším světle. Tato událost rozšířila rozhořčení z této války po celém světě a snížila podporu amerických vojsk ve Vietnamu. Incident byl jedním z mnoha, kterých se během války dopustily obě strany. Poukazoval na nesprávnou koncepci vedení bojové činnosti proti partyzánům, kterou aplikovaly americké síly. Mnoho amerických jednotek nedbalo při vedení bojových operací na civilní oběti na straně jižního Vietnamu a nesnažilo se správným způsobem naklonit si místní obyvatelstvo, které bylo na mnohých místech stejně terorizováno jihovietnamskou armádou, jakož i komunistickými jednotkami. Masakr byl také známkou toho, že i vojáci demokratických zemí jsou schopni těch nejbrutálnějších válečných zločinů.

  Další z faktů, který si vyžádal reflexi v armádě, bylo zejména to, že vyšší velení stejně jako i oficiální místa masakr úplně ignorovala nebo se ho snažila utajit.

  PŘIŠLA ARMÁDA USA KDEKOLIV VE SVĚTĚ A UŽ NIKKDY NEODEJDE

  V této době měly Spojené státy americké více než 730 vojenských zařízení a základen ve více než 50 zemích

  Podle oficiálních údajů ministerstva obrany USA provozovaly (vlastnily nebo měly v pronájmu) v roce 2003 kromě 6 000 vojenských základen na vlastním území dalších 702 zahraničních vojenských základen ve 130 zemích světa s více než 253 000 uniformovanými příslušníky armády, zhruba stejným počtem civilních zaměstnanců Pentagonu a zaměstnávajících kolem 44 500 místních pracovníků. To také představovalo 44 870 budov, hangárů, nemocnic a dalších objektů ve vlastnictví ozbrojených sil a dalších více než 4 800 pronajatých objektů.

  Údaje z roku 2005 hovoří již o 737 základnách v zahraničí, na kterých sloužilo 196 975 vojáků a přibližně stejný počet civilních zaměstnanců a bylo zaměstnáno dalších 81 425 místních obyvatel. Seznam Pentagonu ale neobsahuje všechny vojenské základny USA v zahraničí. Nezmiňuje například základny zřízené v Kuvajtu, Kyrgyzstánu, Izraeli a Kataru, ani v Afghánistánu či Iráku, kde se sice proklamuje dočasná přítomnost amerických vojsk, ale v iráckém Tallilu, Al Asadu, Baladu či Qajarahu se buduje rozsáhlá infrastruktura, která s dočasností příliš nekoresponduje. Chybí v něm i základna Camp Bondsteel v Kosovu. Vzhledem k tomu, že se ještě další základny staví, bude se jejich skutečný počet blížit spíše jednomu tisíci.

 9. Petr Klukan napsal:

  Sváťovi: 1) Ale o tom ten sloupek nebyl. 2) Sváťo, prosím držme se tématu a nenechme se vyprovokovat panem Grycem.
  Panu Grycovi: Prosím, ten sloupek nebyl o USA, Rusku apod, ale o MHD. Je tak těžké držet se tématu?
  Vladimírovi: Díky za přání.

 10. Svatopluk Beran napsal:

  Jo, jo, Petře. Omlouvám se. To co tam ode mne nepatří nech prosím smazat.

Leave a Reply