Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz

Čest a disciplína, chrabrost a věrnost

Miloš Vystrčil | Středa, 1. 6. 2022 v 10:31

Celoživotní motto Adolfa Opálky „Čest a disciplína, chrabrost a věrnost“ zaznělo v sobotu 28. 5. z úst starostky obce Rešice Petry Jílkové.

Rešice jsou rodištěm nadporučíka Adolfa Opálky a já jsem měl možnost se zúčastnit sobotní velmi důstojné vzpomínkové akce, kterou obec uspořádala při příležitosti 80. výročí operace Anthropoid, tedy při příležitosti 80. výročí od úspěšného smrtícího útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, při příležitosti 80. výročí od hrdinného boje sedmi československých výsadkářů proti téměř tisícovce nacistů v Resslově ulici v chrámu Cyrila a Metoděje, při příležitosti vzpomínky na hrdiny a oběti druhé světové války.

Nejen tedy v budově Národního muzea v Praze, nýbrž i na mnoha dalších místech jsme si v České republice připomínali při příležitosti 80. výročí smrtícího útoku na Heydricha své hrdiny, svoji minulost a také poučení z naší minulosti plynoucí.

S velkým zájmem si nyní v neděli při psaní tohoto článku listuji a následně čtu v publikaci „Nikdy nezapomeneme“, kterou o hrdinech zahraničního odboje Adolfu Opálkovi a Františku Pospíšilovi vydali v Rešicích. Mimo jiné se dočítám, že Rešice jsou jedinou obcí, ze které pocházejí hned dva velitelé československých paravýsadků. Adolf Opálka byl velitelem paravýsadku OUT DISTANCE a František Pospíšil paraskupiny BIVOUAC.

Kde jinde než v jejich rodišti by tedy měli obyvatelé vzpomínat na své hrdiny. Zároveň, a nechci tuto skutečnost pominout, je obdivuhodné, že jsme schopni si jako obyvatelé, jako národ dnes uvědomit, že přestože se za hrdinské činy našich vojáků nacisté velmi tvrdě, brutálně a nemilosrdně mstili, jednalo se o hrdinské činy, které byly pro budoucnost naší země morálně nesmírně zásadní, posilující, upevňující nezlomnost našeho charakteru a zachování hrdosti, svébytnosti a také naší mezinárodní autority.

Nelze však zapomínat ani na to, že vraždění všech pomáhajících a blízkých či příbuzných hrdinů, vyhlazení Lidic a Ležáků a s tím spojená ohromná hrdá bolest, to vše je rovněž součástí naší historie.

Nevím a neví to asi nikdo a můžeme se pouze domnívat, co prožívali Adolf Opálka, František Pospíšil a všichni ostatní bojovníci za svobodu národa a naší vlasti.

Jsem však přesvědčen, že oběti statečných lidí, jejichž životy vyhasly v pražském kostele v Resslově ulici, na popravištích i v koncentračních táborech nesmí pro nás být pouze vzpomínkou, ale musí být pro nás především poselstvím. Poselstvím hrdosti, úcty, sebeobětování, poselstvím lásky k vlasti a k druhému člověku.

A také poselstvím, že rozhodovat o naší budoucnosti by neměl strach, ale naše víra, že má smysl bojovat proti útlaku, nespravedlnosti, že má smysl se nikdy nevzdávat, že má smysl podporovat ty, kteří bojují a pokládají své životy za svobodu a v boji proti útlaku a nespravedlnosti kdekoliv na světě.

13 komentářů k článku “Čest a disciplína, chrabrost a věrnost”

 1. jihlavák říká:

  Na prezidenta to už opravdu není. Obhájení senátorského postu? Toť otázka. Nemálo lidí s láskou vzpomíná na Babiše. Děsivý úspěch pro vládu Petra Fialy.

 2. jihlavák říká:

  https://www.denik.cz/cestujeme-do-sveta/jizdenka-nemecko-20220531.html

 3. FL říká:

  Pan předseda Senátu jako vždy skvěle. Slušně a věcně. Člověk na svém místě. Člověk, který umí držet slovo a umí vyslechnou občany, ale hlavně zastupitele obcí a měst. Prosazuje v rámci svých možností to, co tito potřebují. A o tom to je. Čím víc tady budou prskat obdivovatelé Babiše, tím víc je vidět, že pan předseda dělá svoji práci dobře.

 4. jihlavák říká:

  Škoda, že pan předseda senátu nebude moci jeho ušlechtilé vlastnosti uplatnit směrem k občanům z funkce prezidenta. Prezident bude Babiš. Díky arogantní politice ODS a slepence.

 5. Jan P říká:

  Diskusní příspěvek jihlaváka doplním komentářem Jana Kubity(redaktor a komentátor HN).
  Neradostné čtení, ale o to důležitější…

  „Letošní podzim se nám nebude líbit. Září bude docela ostré a pak to potrvá nejméně do ledna. Drahota postoupí dál do našich bankovních kont. Přibudou tisíce lidí, kteří spadnou do chatrné sociální sítě státu. Chleba bude dražší, benzin bude dražší, bydlení bude dražší, i když se zdá, že víc to snad už ani nejde. Začne topná sezona, ale mnozí budou mrznout. Nebudou mít na zaplacení plynu nebo elektřiny. A do toho všeho zmaru přijdou hned dvoje volby – poslední zářijový týden komunální a senátní a zároveň se už rozjede ostrá kampaň pro ty lednové prezidentské. Zapneme televizi nebo počítač a hned na nás vyskočí Babiš s Okamurou a začnou naše mozky bombardovat xenofobní negativitou. Demokratické strany budou bezradné ještě více než dnes. Česko pokryje temnota. Ta pověstná havlovská „blbá nálada“, kterou kdysi přinesla frustrace z klausovské transformace, bude proti tomu úplná vánoční pohádka.

  Bude to pohroma. Anebo také ne, ale je to bohužel dost pravděpodobné. Skutečně nás čekají napjaté chvíle. Současná vláda pěti demokratických stran dělá proti svým evropským kolegyním zatím jen velmi málo, aby ulevila zemi od postcovidové a válečné krize. Země západní Evropy už mají snížené daně na potraviny nebo energie. A Česko? Někdy v srpnu si snad budou moci Češi s nízkými a středně velkými příjmy požádat o jednorázovou dávku pěti tisíc korun, která jejich problémy opravdu nevyřeší. Teprve na konci června chce představit úsporný energetický tarif, který by měl občanům ulevit od extrémně drahých energií. Je to pozdě a výsledek je nejistý. Možná někdy v době voleb začne celý ten plán pomoci fungovat, a i kdyby byl opravdu účinný, o čemž musíme pochybovat, polovina střední a celá nižší sociální třída už bude mít nebývalé ekonomické potíže.

  „Pod hranici chudoby se propadlo 15–16 procent Čechů místo tradičních 8–10 procent,“ píše o trendu posledních dvou let sociolog Daniel Prokop z výzkumné agentury PAQ Research. To není dobré. Ale prakticky všechny aktuální ekonomické ukazatele říkají, že bude ještě hůř.

  Nepůjde samozřejmě o žádný hladomor. Po ulicích nebudou polehávat těla vyhladovělých Čechů. Přesto tu rapidně naroste počet lidí, kteří bez pomoci státu nebo bez vlastního zadlužení nezvládnou udržet ekonomický provoz svých rodin. Tak například podle dat ministerstva spravedlnosti narostl počet nově zahájených exekucí proti loňsku o 11,4 procenta. To zní docela varovně.

  Výzkumníci společnosti PAQ Research nedávno odhalili, že na konci dubna vydávalo 22 procent domácností na bydlení přes 40 procent všech svých příjmů. A nárok na příspěvek na bydlení vzniká v Praze už při výdajích 35 procent a jinde 30 procent příjmu. Reálně by mohl tento příspěvek pobírat až milion domácností v Česku, ale stát ho letos v březnu vyplatil necelým 170 tisícům z nich. Žádost je totiž neskutečně komplikovaná a stát s tím nechce nic moc udělat. Protože, jak řekl Petr Fiala, premiér a předseda strany hlásající už třicet let, že se má každý především postarat o sebe sám: „Uvědomme si, že se pohybujeme mezi dvěma správnými principy – na jedné straně omezení byrokracie, na druhé straně oprávněný požadavek, aby se dávky vyplácely těm, kteří na ně mají skutečně nárok. Nějaká forma kontroly tady být musí.“

  Ano, uvědomme si, že pořádek být musí a že stát nemůže dopustit, aby si kdekdo načerpal nějaké ty tisíce navíc. Zvlášť když sám na sebe stát tak přísný není a jen na IT zakázkách promrhává miliardy. Jenže tady nejde o pravicovost nebo levicovost sociální politiky státu. Příklad s dávkou na bydlení ukazuje, že je tu obří doutnající sociální kotel, který každou chvíli hrozí výbuchem. Pro dávky si mohou najednou začít chodit desítky tisíc lidí a další je nově začnou požadovat, když stát nepřijde s nějakou pomocí v současné krizi. Zatíží nás to pak samozřejmě všechny.

  Každý, kdo platí státu daně, platí si tím i jistý druh pojištění před ekonomickou krizí. V zemi, kde stát ponechal základní lidskou potřebu přežít zimu v teple na volné ruce trhu, je nutné, aby politici naše daně opravdu jako takovou pojistku chápali. Protože nyní přichází čas pojistného plnění.

  Podzimní volby budou zcela jistě vyjadřovat právě spokojenost s tím, jak vláda Petra Fialy dokázala lidem s drahotou pomoci, výměnou za jejich daně. V Praze to ještě nebude tak zlé, Praha je relativně bohatá. I tady ale roste nespokojenost. Nežijí tu jen byznysmeni, ale také třeba mladí vědci nebo pracovníci muzeí, kteří tu dávno nedosáhnou na vlastní nemovitost a bohužel už ani na tržní nájem v důstojně velkém bytě na periferii. A ve velké části zbytku země na podzim uvidíme silnou tendenci k protestnímu hlasování, tedy k volbě ANO nebo SPD a dalších extrémů. Jeden ani nechce domýšlet, jak pak v lednu dopadnou prezidentské volby.

  Vláda by měla pomoci zemi okamžitě a výrazně. Jinak dojde k dalšímu politickému rozdělení Česka, dalšímu posilování populistických obchodníků s negativními emocemi, a tedy k dalšímu zdržení v cestě za moderním demokratickým státem. Vláda Petra Fialy by měla urychleně dát Česku pocit, že stát je tu ochoten a schopen svým občanům pomáhat.“
  Sociální nepokoje, xenofobie, volební šílenství… Na Česko se valí úplná pohroma|3. 6. 2022|Hospodářské noviny

 6. jihlavák říká:

  Na čt24 informovali, že plánovaný schodek rozpočtu v roce 2023 má být 300 miliard a výhledově stejná částka má chybět i v roce 24 a 25. Vláda ODS pod vedením Petra Fialy nás pravděpodobně za 4 roky zadluží o dalších 1,5 bilionu Kč. Vše díky balíčkům, které mají být proti Putinovi, ale ve skutečnosti jsou namířeny hlavně proti občanům České republiky.

  Obří zadlužení rovná se otroctví. Zatímco českoslovenští vojáci ve 2. sv. válce za naší svobodu bojovali, tak nynější politici ODS usilovně pracují na definitivní totální ekonomické porobě země.

 7. Jan P říká:

  Jasně, Černochová věnovala Ukrajině armádní šrot v hodnotě 3,5 miliardy korun. Vše financováno samozřejmě českými občany, nikoliv gaunerskými sponzory ODS. A nikde žádný námitky našich fiskálních konzervativců o zadlužování a neadresné pomoci…

  Tesat !
  „Zrušení superhrubé mzdy nedávno připravilo státní rozpočet o 100 miliard a nebyl to problém. Zrušení daně z nabytí nemovitosti připravilo rozpočet o 14 miliard a problém to nebyl. Změnou spotřebních daní přišel rozpočet o další miliardy. A najednou je obrovský problém obětovat jednotky miliard na pomoc potřebným domácnostem kvůli inflaci.“

 8. jihlavák říká:

  Veleba hocha přesně vystihl:

  Světový Fiala má doma podělané schody.

  Někteří zemědělci si také před časem stěžovali, že prý s nimi nechce i přes výzvy jednat premiér Fiala. Změnilo se v tomto směru něco? A jak si přístup premiéra vysvětlujete?

  Tak on už se snad uvolil jednat s malou skupinkou složenou z Agrární a Hospodářské komory, a pokud mám správné informace, tak si objednal analýzy a za měsíc se prý znovu sejde a pak asi, jak je jeho zvykem, vyšle signály. To je jeho taktika a za tohoto stavu taková jednání nemohou nic přinést.

  Petr Fiala si hraje na politika světového významu a doma v hlavním městě v Praze má podělané schody na Hlavním nádraží a nejenom tam. To jaksi nejde dohromady, a to mu nebude bránit, aby se nechystal papeže Františka, se kterým se tento týden setká, přesvědčovat, jak jsme uprchlíky z Ukrajiny skvěle zvládli a že to není na úkor našich lidí. Mnozí jsou to běženci, sociální turisté a výběrčí z bankomatů, zatímco už 20 % českých rodin se dostává na hranici chudoby. A pan Fiala si jezdí po světě, uhlazený a načančaný, naprosto odtržen od reality, trousí svoje moudra, kterým se běžný občan směje. Je to zkrátka politik, kde forma vysoce převažuje nad obsahem. A podle toho také bude vypadat jednání s ním, není schopen vnímat realitu a obávám se, že takové jednání ani nemá žádný smysl.

  Zdroj:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Svetovy-Fiala-ma-doma-podelane-schody-Veleba-rekl-v-cich-rukou-jsme-704603

 9. Zdeněk Gryc říká:

  1. jihlavák říká:
  Pátek, 8. 2. 2019 v 6:45
  Únor přišel díky zradě našich spojenců, takzvaných, nejdřív nás věnovali Hitlerovi poté Stalinovi a nakonec nebyl problém jej uskutečnit díky „blahobytu“ první republiky, kdy stát střílel do lidí jak na střelnici, jak píše autor v blogu. To je potřeba učit be školách. Co by se dnes asi stalo v civilizované zemi, kdyby policie zastřelila demonstranta. Prezident by jistě skončil, ale náš filozof teoretik pseudohumanista se proháněl v rajtkách na koni a hrál si na císařepána.
  —————————————–
  PUTIN SE TAKÉ NECHAL VYFOTIT NA KONI
  NA ROZDÍL OD TGM NIKOHO
  FAKT
  ALE
  FAKT
  NEZASTŘELIL
  NA TO MÁ
  LIDI
  KOUKEJME NA TELEVIZI

 10. Zdeněk Gryc říká:

  Zdeněk Gryc říká:
  Středa, 8. 6. 2022

  v 0:06

  1. jihlavák říká:
  Pátek, 8. 2. 2019

  v 6:45
  —————————-

 11. jihlavák říká:

  Díky za připomenutí. Nebyl tam ještě nějaký odkaz?. Dnes bych si už něco podobného nedovolil napsat, aby mne někdo neprásknul. Dobře si uvědomuji, že moje myšlení plně nekopíruje ideový směr vedoucího slepence a bývalý vojenský prokurátor a bolševik plánuje lidi s jiným názorem posílat před soud. Jsou to fakt paradoxy, náš nejlepší ukrajinský premiér u papeže na návštěvě a bývalý bolševik připravuje manuál, který určí lidem, jak mají myslet.

 12. Zdeněk Gryc říká:

  CNN Prima NEWS

  Putin a spol. jsou bestie. Znám pravdu o potopení křižníku Moskva, tvrdí otec vojáka
  Včera v 23:46
  Reagovat|
  61

  14. dubna přišla ruské armáda o svou chloubu a vlajkovou loď Černomořské flotily. Ukrajina s největší pravděpodobností použila střely Neptun, které křižník Moskva zasáhly. Jenže právě to podle 43letého Škrebce bylo důvodem, kvůli kterému se Kreml rozhodl loď odtáhnout dál na jih a potopit ji – chtěl zakrýt katastrofální selhání. Oficiálně Rusko hlásí jednoho padlého. Otázkou však zůstává, kam zmizely desítky až stovky dalších vojáků.

  © Poskytovatel: CNN Prima NEWSPutin a spol. jsou bestie. Znám pravdu o potopení křižníku Moskva, tvrdí otec vojáka

  „Chcete vědět, proč z Moskvy nepřežili žádní těžce zranění? Protože je potopili spolu s křižníkem. Nemohli loď odtáhnout do Sevastopolu, protože by si všichni uvědomili, co se stalo, a tak ji přes noc z 13. na 14. dubna odtáhli dál na jih a potopili. To je holá pravda. Děsivá, strašná pravda, a já to dokážu,“ prohlásil Jegorův otec. Vysoce postavené státníky, včetně Putina, označil za bestie: „Podívejte se na ty strašné bestie, které máme jako autority.“
  Informaci o potopení křižníku zveřejňuje právě kvůli svému synovi, který byl na palubě, když se jej vedení Kremlu rozhodlo zbavit. Nyní Škrebec vede samostatnou kampaň, aby dosáhl spravedlnosti a nehodlá se nechat zastrašit. O to už se podle něj pokusily ruské bezpečnostní služby. Prý ho vyslýchaly a vyhrožovaly mu. Navíc tvrdily, že měl hrozit bombovým útokem. To ale popřel, píše web Daily Mail.
  „Stydím se i za ty seriózní, chytré a opravdu slušné agenty, kteří mě museli navštívit kvůli Kremlem vymyšlené lži,“ pokračoval. Prohlásil, že z křižníků důstojníci utekli jako krysy. „Nepodnikli žádnou záchranou akci. Mladí námořníci, pěšáci a branci tam zůstali opuštění,“ zdůraznil. Právě k brancům patřil jeho 20letý syn. Putinovi neodpustí, že ho do války vyslal, byť slibovat, že na Ukrajinu odvedence posílat nebude.
  Šéfa Kremlu tak označuje za lháře. „Putin se za to musí osobně zodpovídat. Je zvyklý lhát. Mohu se nazvat vlastencem ve zdravém slova smyslu. Nechápu, proč všichni mlčí. Ztratili jsme vlajkovou loď, přišli o své lidi. A oni dělají, jako by se nic nestalo,“ uzavřel.
  ———————
  Co vy NATO, Vážení anonymové ?

  FAKE, že ?
  ——————–
  Právě jsem se vrátil po 3 dnech. Od brzkého dopoledne do pod-večer jsem navštěvoval Domov důchodců,
  na Hané, kde už je několik dní, po náhlé příhodě, nemluvící a nechodící dcera mého profesora Rozehnala, která si ale všechny naše společné historky z jeho atelieru pamatuje.
  Komunikuje pouze písmem.
  2 Ukrajinky, z místního personálu, jedna s asi 12 jetou dceruškou,
  které ji také ošetřují a se kterými jsem se tam za tu dobu seznámil,
  mi připadaly snad jako nejvstřícnější.
  Dneska ji vykoupaly a krásně upravily účes, fotky z mobilu nejsou moc povedené.
  PS. dost jsem nastudoval místní chodníky a přechody pro vozík.
  Vězte, že by invalidní vozík měl mít podnožku na položení nohou, která tam chyběla.
  ——————-
  1. Dvořák říká:
  Středa, 13. 3. 2019 v 10:47
  Možná se budu opakovat…
  …….. Umřít v osmdesáti není tragédie,ale slušnost.
  ——————
  Architeka E.R. je podle panem Dvořákem opakovaného citátu „ne-slušná“

  PRÁVĚ DNES
  toho lituje…

 13. Dvořák říká:

  Opakuje ho pouze neslušný Gryc. Se ani nedivím,že mu architektka nakreslila,co je zač. Tři dny musel přemýšlet,co ten kosočtverec s čárkou je za architektonický styl.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I