Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Protože…hala, no (II)

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Úterý, 6. 9. 2022 v 9:18

Aneb – malý seriál o tom, co všechno v našem městě NEBUDE, když zodpovědní opravdu v této době rozhodnou o stavbě Horácké multifunkční arény za 2,5 miliardy z peněz daňových poplatníků. Bez nároku na pořadí důležitosti.

Současný náměstek primátorky našeho krásného města Petr Ryška z ODS prohlásil na mimořádném zastupitelstvu, že Město nenechá v této těžké situaci nikoho, tedy žádný sportovní klub, oddíl, sportoviště padnout kvůli zvýšeným cenám energií a ostatním nákladům. To mu věřím. Samozřejmě otázkou je, kolik na to bude potřeba peněz nad rozpočet, tedy další dluh – to ještě dneska nikdo neví.

Zcela jiné je to s investicemi do sportovní infrastruktury a opravami té stávající. Tam logicky nepůjde – nic. Je třeba šetřit – na halu. Nebo snad vidíte NĚCO podobného v investičním plánu města ? Tak to mne prosím nasměrujte a já rád vše uvedu na pravou míru. Zatím jsem tam nic takového nezahlédl.

Jak správně uvedl starosta Sokola na pondělní besedě – hala opravdu není sportovní infrastruktura a přispěje k masovému sportování mladé generace naprosto marginálně. Kde jsou ta slibovaná nová sportoviště, nebo aspoň opravy těch stávajících? Hala SK na Březinkách, sokolovna na Tyršově, bazén na Rošárně, bedřichovský areál, skomírající Teniscentrum na půli cesty…Ty stovky a tisíce sportujicich děti? Nic, nic, nic. O malých sportech ani nemluvě. Je třeba přece šetřit – protože hala, no. Není divu – tato, nakonec určitě třimiliardová investice zatíží město s ročním rozpočtem 1,5 mld naprosto drtivým způsobem.

Náměstek Ryška je zároveň předsedou plaveckého svazu ČR. A proto od něj já osobně třeba čekám aspoň myšlenku na vybudování 50 m bazénu, který by byl jediný v kraji. Protože tohle je příklad té sportovní infrastruktury. A pro půl milionu obyvatel. Těžko hledat v zemi srovnatelnou situaci – nevím o kraji, kde by něco takového nebylo. Čekal jsem marně – nic takového jsem od něj, jako od plavce, za tři roky, co je ve funkci, ani náznakem neslyšel.

Namísto toho hala – pořád. Pomník.

Ale to všechno už teď pomalu přestává být podstatné. Protože budou zcela jiné starosti. Existenční. Každý rozumný člověk v tomto válečném stavu třebas pochopí, že za energie zaplatí dvakrát, třikrát více. Ovšem pěti až sedminásobek – ne, to nezkousne nikdo. Nikoliv proto, že by třeba nechtěl, ona fakt ta svoboda něco stojí, ale jednoduše proto, že na to vůbec nebude mít. O průmyslu a službách ani nemluvě. Bude to těžká doba a do řešení se musí zapojit i města a kraje. A proto je na čas nutné omezit (nikoliv zastavit) investice. A tyto megalomanské projekty v první řadě. Peněz na pomoc v této těžké situaci pak bude dost. Jsou to totiž v první řadě peníze daňových poplatníků a ti začínají být v extrémní situaci, která nesnese srovnání.

Možná i bez toho by těch peněz dost bylo – jenom je správně nasměrovat. Může být něco větším důkazem než to, že město má stamiliony a kraj miliardy utopené ve Sberbank a s ničím to ani nehne?

Dopadne to u nás násobně hůře než v Liberci, v o polovinu větším městě s halou řádově levnější. Všichni zodpovědní už jsou dávno pryč a rozpočet tam se s tím dodnes velmi těžce srovnává. Protože – hala, no.

10 komentářů k článku “Protože…hala, no (II)”

 1. blade říká:

  … a další lampasák, co přísahal VS, dnes zahájil volební kampaň, tentokrát na prezidenta ČR.

  Hnus, kam jsme to po třiceti a pár letech dospěli !

  Když máme tu energo krizi, tak na Hradě raději místo nerozhodného lampiona uvidím Vitáskovou.

 2. jihlavák říká:

  Předvolební boj v Jihlavě je tvrdý:

  https://www.obcasnik.eu/vime-prvni-policie-proveruje-napadeni-zastupitelky-jihlavy/

 3. Svatopluk Beran říká:

  Jako presidentem naší republiky by měl být bývalý vysoký generál NATa, které organizují Spojené Stáry Americké a který prohrál válku s pantoflákama s kalašnikovama? To si asi bývalý voják socialistické armády dělá srandu. Ten člověk by byl generálem v kterémkoliv režimu. Komunistickém, fašistickém, kapitalistickém v monarchii, či dnešním Ruském či Čínském. Je to prostě rozený bojovník a vojákem by byl v kterémkoliv režimu.

  JE DNES JEN OBYČEJNOU LOUTKOU VÁLČENÍ ZÁPADU PROTI KOMUKOLIV JINÉMU VE SVĚTĚ. TAK VZHŮRU ČEŠTÍ VÁLEČNÍCI ZA AMERICKÉ GEOPOLITICKÉ ZÁJMY, ZAŠŤIŤOVAT VÁS BUDE PREIDENT ČESKÉ REPUBLIKY.

 4. blade říká:

  Však místní Piráti píší, že nejvíce zmiňovaným místem, kde se lidé necítí bezpečně, je Masarykovo náměstí.

  https://forum-jihlava.pirati.cz/aktuality/fotorepotraz-jak-se-lide-citi-ve-meste/

 5. Zdeněk Gryc říká:

  „kde se lidé necítí bezpečně,“

  je…

  1. rota PS Černé jezero byla ukázková rota tehdejší HSPSOSHČSSR,

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
  Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
  zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS
  než někde zavřený v kasínu u bigošů tehdejší ČSLA. Navíc 1. rota PS Černé jezero byla ukázková rota tehdejší HSPSOSHČSSR, kam jezdili na prohlídku a návštěvu tehdejší různí papaláši režimu.

 6. blade říká:

  Jé zdravím Zdenála Gryce a jeho obvyklý žertovný text kolorit, ten jistě rád vystřídá (zatím údajného) veřejného bijce žen na kandidátce Vykulenců.

 7. blade říká:

  https://www.facebook.com/hosek.stan/posts/pfbid028vMBUWAH8HFXuJgAnBW5UsGySgP9YGmonf7UHT9sQJNMbPCkHBaYpK9sXib7cU5El?__cft__%5B0%5D=AZVqOXqFJYh87-wowqwAF6oI88l0F-2sEaMCTW9EpydcOuXYNTKVvlYhK3xWRfCSYBshydb6YLXN2OISrPqzQKejuXq3qkRjSNBvJKc3j_S32RlZzQY0EZRYCo75MFWmY3tmb7nX3VVQBnq4wC0oHhXZsFOlvrGDd4ghl0qauAX0OKJY6tVp7SKldBfHL8wSt5Q&__tn__=R%5D-R

  (mrkněte i na komentáře pod Facebook příspěvkem)

  🙂

 8. Zdeněk Gryc říká:

  Blade je statný PS-ák
  A lišák:

  „Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži,
  protože k nějakým bigošům se mi nechtělo“

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
  Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
  Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.

  Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.

  Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
  Toliko k Rudým buňkám architekte!

 9. Zdeněk Gryc říká:

  Anonym „blade“,
  ale i jeho rudý kroužek, který nenávidí Václava Havla,
  stejně jako předsedu senátu Vystrčila,
  se JL několikrát dosti drsně, presentoval:

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 14:06
  S. architekt nemá o službě na čáře ani páru,
  zřejmě má i modrou knížku nebo takový nemehla ke zbrani raději ani nepustili
  Potkat na čáře architekta,
  tak stačí v těch lesích tam na něj udělat bububu či cvaknout závěrem,
  tak se na místě zesere strachy :-).
  Vy kubo z jihlavských Nemanic

 10. Zdeněk Gryc říká:

  PŘEVZATO:

  Čtvrtek, 4. 11. 2021 v 17:13
  HODNOTA TVRZENÍ NENÁVISTNÉHO ANONYMA ???
  NEBYLY KOMENTÁŘE SMAZÁNY PROTO,
  ŽE TAM BYLA VLOŽENA UKÁZKA Z ANONYMNÍCH „NE- ÚNOSNÝCH SPROSTOT“
  TVORBY PS-áka, typu:

  „Takže SOUDRUHU a RUDÝCH POUHÝ SLOUHO nick Gryc > vyliž si prdel !“
  1. blade říká:
  Úterý, 2. 11. 2021 v 11:59
  Bohužel po dobrém to nejde > hele ty starej vole z Březinek či bůhví odkud > mel si co chceš, stejně to nikdo nečte a nikoho to nezajímá > ADMIN JL BY MĚL KONEČNĚ ZAKROČIT, NEBOŤ TU AKORÁT ZASÍRÁŠ A ZNEPŘEHLEDŇUJEŠ BLOGY DRUHÝCH.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I