Blog Jihlavských listů

Petr Klukan
12- Narozen 2. 4. 1961 v Jihlavě, je absolventem Přírodovědecké fakulty UJEP Brno. Od roku 1993 je šéfredaktorem Jihlavských listů. Mezi jeho největší záliby patří fotografování.

Rivalové

Petr Klukan | Úterý, 25. 10. 2022 v 15:10

Dva rivalové, bezbřehé ANO a pravicové ODS+KDU-ČSL, se v Jihlavě spojili. Na první pohled do nebe volající zrada voličů. Na pohled druhý sňatek z rozumu, nebo dokonce chytrý tah. 

Rozložení sil dávalo několik možností, ta nejpreferovanější „demokratická“ bez SPD a ANO by měla pouhých 19 hlasů, jen o hlas víc, než je třeba k většině. Něco tak křehkého si Jihlava při finančním průšvihu celé Evropy a války za humny nemůže dovolit.

Logickým vyústěním tedy bylo spojení dvou nejsilnějších stran ANO a ODS+KDU-ČSL a případně přizvání buď Starostů nebo PiFO.

Problém s obžalovanou Nagyovou z ANO se podařilo vyřešit jejím ústupkem zůstat mimo koalici. Ač voličům ANO obžalovaní politici nevadí, pro ODS+KDU-ČSL to byla nepřekousnutelná podmínka. Dodejme, že v Jihlavě, protože v Praze to těmto stranám nevadí.

A co je na spojení ANO a ODS+KDU-ČSL ještě zajímavého? Že mají velmi blízký program. Koalici lze také označit jako chytrý tah, neboť ANO ponese nadpoloviční díl odpovědnosti za město. Když se koalici bude dařit, je to pro Jihlavu jen dobře, když ne, nemůže „rozdělený národ“ svádět vinu na jednu na celostátní úrovni znepřátelených stran. V jihlavském vládnutí totiž budou namočení oba rivalové.

7 komentářů k článku “Rivalové”

 1. blade říká:

  „…a případně přizvání buď Starostů nebo PiFO“ .. tak to ani omylem, neboť pravidlo koalice zní, že nejsilnější politický subjekt v koalici má mít více mandátů, než součet mandátů dalších účastníků koalice.

  Český národ hlavně rozděluje část „frustrovaných intelektuálů“, kteří nejsou schopní smířit se s tím, že jejich názor už nemá takovou váhu jako dříve v 90. letech, kdy podlehli iluzi, že jsou to oni, kdo určuje, o čem a jak se bude ve společnosti mluvit. Od té doby nás zaplavují hysterickými a katastrofickými předpověďmi – jak si nezasloužíme demokracii, jak se řítíme na Východ, jak jsme nedozráli skutečným hodnotám atd„

 2. Jan P říká:

  Začíná v Česku fungovat nová opoziční smlouva, kdy ANO nahradilo ČSSD ? Nejde jenom o Jihlavu…
  Před volbami jsou ODS a ANO rivalové na život a na smrt. Po volbách se často spojují proti konkurentům.
  Jak jde o vysávání veřejných peněz, tyhle partaje mají podobný zájmy.
  Vzpomeňme si na zrušení superhrubé mzdy, na které nyní doplácíme všichni. Ve výběru daní od té doby ročně chybí více jak 100 mld., které vláda „dohání“ drahotou pro vyšší výběr DPH za naše nákupy.

 3. blade říká:

  Každému co si stěžuje bych dal tričko s nápisem „Měl jsem se líp učit“ 🙂

 4. Jan P říká:

  Jistě, dobře se ve škole učit, jako šéf státního energetického podniku Daniel Beneš, který radil lidem, že mají šetřit. Pak si nechal na odměnách vyplatit 34 milionů korun…
  Čím dýl tu pozoruju různý debaty o chudobě, sociální nerovnosti atd., tím víc si říkám, že vlastně nebude škoda, až tahle společnost jednou lehne popelem rukou naštvaný lůzy.

 5. Svatopluk Beran říká:

  Situace je v podstatě celkem jednoduše z hlediska filozofie vysvětlitelná. Světovému NEOLIBERALIZMU ORGANIZOVÁNÉMU Z RÁDOBY DEMOKRATICKÝCH SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH se daří ohlupovat střední třídu a rádoby inteligenci, rádoby demokracií. Dnešní americká demokracie však neplní své morální a sociální hodnoty ani náhodou. Jan Keller to popsal například v knize – Tři sociální světy – či v knize – Soumrak sociálního státu – , shodně tak Václav Bělohradský v knize – Mezi světy v mezisvěty – . KDY AMERICKÝ NEOLIBERALIZMUS A IDEOLOGIE JÍM ŠÍŘENÁ MEZI STŘEDNÍ TŘÍDY SVĚTA ZCELA VYTLAČÍ LEVICOVÉ POHLEDY NA LIDSKOU MORÁLKU A LIDSKOU SOUDRŽNOST. BEZ LEVICE ZBYDE JIŽ JEN TYPICKÝ KAPITALIZMUS POPSANÝ MARXEM A JEHO VÁLKY MEZI STÁTY A NÁRODY I KONKRÉTNÍMI OBČANY O ZISK A MOC. VYSVĚTLENÍ MAJÍ OPĚT JEDNODUCHÉ. – JE TO ZCELA SAMOZŘEJMÁ PŘIROZENÁ A ZAKODOVANÁ PŘIROZENOST LIDSKÉHO DRUHU –

  USA ZCELA VYTLAČILY DVOPROCENTNÍM INFLAČNÍM DLUHOVÝM SYSTÉMEM REÁLNOU CENU ČEHOKOLIV, KDY SI PRO POTŘEBY SVÉ VLASTNÍ EKONOMIKY A DÍKY NEOPAKOVATELNÝM VÝSLEDKŮM 2sv, MOHOU VYTISKNOUT PROSTŘEDKY SMĚNY V MNOŽSTVÍ JAKÉM POTŘEBUJÍ A PAK UŽ JEN STAČÍ VLASTNÍM MILITARISMEM DRTIT SVĚT DOLLAREM, OBCHODEM A NÁSILÍM.

  POCHOPITELNĚ ŽE V KAŽDÉM NÁRODĚ SE NAJDOU OBČANÉ TOTOŽNÍ S TÍMTO POHLEDEM.

  TO CO SE DNES VE SVĚTĚ DĚJE, JE OBYČEJNÉ AMERICKÉ ROZDĚLOVÁNÍ SVĚTA NA MY A ONI. MY JSME EKONOMICKY A VE VYMÝŠLENÍ VÁLEK NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ A ZBYTEK SEDMIMILIARDOVÉHO SVĚTA JE PROTI NAŠÍ MILIARDĚ NA TÉTO PLANETĚ PŘEBYTEČNÝ.

  CO VLASTNĚ ZNAMENÁ DEMOKRACIE?

  Pojem „demos“ pochází ze starořečtiny a znamená asi tolik, co dnešní slovo „vesnice“. Nejmenší spravující jednotka se v antice nazývala „deme“, přičemž se tím v positivním slova smyslu označovala samovláda občanů. Je třeba si však na tomto místě říci, kdože to byli ti občané. Občané nebyli lid jako takový, nýbrž menšinová skupina lidí, kteří představovali politický orgán demosu (rozuměj vesnice). Převážná většina lidí byla z vládnutí vyloučena. I slovo „lid“ bychom měli lépe prozkoumat. Slovem „lid“ se rozuměla skupina svobodných obranyschopných mužů, kterým bylo přiznáno právo nosit zbraň. Tyto dva orgány, občané a lid, netvořily více než 5 – 15% celkového počtu obyvatel vesnice. Zbývajícím 85ti procentům „nesvobodných“ bylo zapovězeno ovlivňovat politické dění. Volby v této jisté formě „aristokracie“ neexistovaly, neboť byly považovány za nedemokratické. Místo toho existovala stále se střídající forma politické účasti všech občanů tak, aby se nakonec „každý“ dostal ke slovu.

  Naproti tomuto veřejnému úseku demokracie stál privátní úsek poddaných, kterým se říkalo „idios“. V průběhu idealizace „demokratické elity“ se zřejmě odtud odvodilo dnešní slovo „idiot“, kterým byla míněna pracující třída, která měla za úkol pracovat pro „vedoucí deme“ a kterým nebyl dáván čas ani příležitost se nad touto nespravedlností ani zamýšlet.

  Aby se mohl podílet na antické řecké demokracii, musel každý muž prokázat, že vykazuje určité vlastnosti.
  V této době (cca. 500-300 před Kristem) byly předpisy pro přijetí velmi přísné. Člověk musel být starší 18ti let, musel pocházet z Atén a musel prokázat bezpodmínečnou nezávislost. Všichni občané (tedy rovněž členové „deme“) mohli kdykoliv zřídit „vyšetřovací výbor“, pokud byl uchazeč v podezření, že někdy v minulosti nestál při svých aténských rodičích, nebo že byl zbabělý ve válce.

  Chtěl bych ještě jednou jasně říci, že při této proceduře se nejednalo o ucházení se o nějaký úřad, nýbrž jen o účast na demokracii tím, že mohu spolupůsobit při kontrole politických shromáždění, zda tato probíhají podle pravidel. Pokud chtěl někdo hovořit s předsedajícím takového shromáždění, který by se dal srovnat s dnešním kancléřem, bylo to téměř kdykoli možné. V průměru byl každý druhý občan jednou ve svém životě činný jako (neplacený) „kancléř“.

  Existovala také stálá armáda. V případě války byli obyvatelé (samozřejmě bez žoldu) okamžitě k dispozici, aby chránili vlast. Občanské shromáždění bylo zhruba srovnatelné s dnešním parlamentem, akorát s tím rozdílem, že „poslanci“ nesli přímou odpovědnost za své chyby. Odhlasovaly se zákony a když někdo navrhnul změnu, která se také zrealizovala, byl „iniciátor“ do konce života odpovědný, když ta či ona novinka přinesla v praxi problémy pro obyvatelstvo. V extrémních případech docházelo dokonce i k popravám.

  CELÁ HRA JE VELMI JEDNODUCHÁ: KDO JE U KORYTA, CPE SE. LHOSTEJNO, O KTERÝ DRUH MOCI ZROVNA JDE.

  Ptá se syn svého otce, co je demokracie. „Víš, synku, jistá demokracie je, že smíme žít a dostávat peníze za nic.“
  „A nezačnou být lidé zde na nás vzteklí, když na nás musí pracovat?“
  „Samozřejmě, že ano, ale to je rasismus a ten je zakázaný.“

  Všichni otcové zakladatelé USA byli všichni antidemokraté!
  To nemá co dělat s nějakými špatnými pohnutkami, avšak pouze a jen se studovanými historickými zkušenostmi. Obecně panoval názor, aby Spojené státy neupadly do demokracie, což bylo i písemně stvrzeno. Místo toho byla preferována republika, jejíž politické vedení podléhalo malému množství vybraných mužů se zvláštními zásluhami a jejichž úkol byl sloužit lidem.

  Když americký prezident Andrew Jackson zavedl v rámci demokracie všeobecné volební právo, začalo také zároveň „podmazávání“ ve formě povolebních dárečků pro rýsující se systém úřednictva. Slavný sociolog Max Weber označil tento systém jako diletantská správa loupeživých politiků (též profesionálních politiků).

  https://www.citarny.cz/knihy-lide/svet-a-knihy/o-politice/andreas-popp-o-demokracii-nabozenstvi

 6. VladimírV říká:

  To, že se v části velkých měst spojilo ANO s ODS, a to přes nevoli předsedy Fialy, či jiných ze slepence, není žádná opoziční smlouva. Je to přijatelný kalkul spojit síly k řešení pohromy, která se na stát valí. Jinými slovy, je to společné úsilí, zachránit, co se dá. Viz podobný volební program nové koalice.

  Pan Fiala s jeho vládní suitou by se měl chytit za nos a rychle hodit zpátečku než mu jeho soukmenovci v regionech namažou schody.

 7. Standa říká:

  Vladimíre a koho byste tak asi chtěl, aby v republice vládnul ? Proruského Kanimůru z SPD nebo estébáka Bureše? Nebo zkrachovalé existence Jyrku Pablbka, kufříka Baštu ?

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I