Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Podivuhodné dny.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Čtvrtek, 23. 2. 2023 v 9:06

Biden v Kyjevě, král u ukrajinských vojáků cvičených v Británii, premiérka pořád ještě neutrálního Finska stále nejhlasitěji burcuje…bylo velkou chybou že Západ vystupoval proti Putinovi tak málo důrazně…

Samozřejmě, protože – rusáci připravili dalších 350 tisíc vojáků, aby mohli pokračovat ve svém vraždění na území sousedního svrchovaného státu. Reálné odhady ztrát na obou stranách konfliktu dohromady už jsou přitom téměř 200 tisíc – zabitých, zraněných, zmrzačených, nezvěstných, zajatých. Tolik naprosto zbytečně poničených lidských osudů. A nic Putina neodradí, aby s tím běsněním přestal – ba právě naopak. Noří se do temných hlubin zla a lží stále hlouběji. Loni o téhle době – žádná válka, ale  „zahajuji speciální vojenskou operaci“.  Letos – válku rozpoutalo NATO. Je to přesně v tom smyslu, jako kdyby  nás napadlo Rakousko, s odkazem na to, že jim historicky naše země patřily. A zároveň by obvinilo sousedy, že jsou viníci, protože by nám pomáhali se bránit.Což se samozřejmě nestane, protože je to civilizovaná země, na rozdíl od Ruska.

A to všechno  devět let po největším masakru ukrajinské revoluce 2014. Stovka mrtvých. Možná tam to tehdy všechno začalo.

PS.: Stovka na obloze! ⬇️♥️🇺🇦 Před devíti lety, 20. února 2014, Ukrajina zažila jeden z nejkrvavějších dnů tříměsíční euromaidanské revoluce. Také známé jako Revoluce důstojnosti.  Je často považována za jednu z nejvýznamnějších událostí v novodobých dějinách Ukrajiny.

Povstání začalo, když vláda prokremelského prezidenta Viktora Janukovyče 21.listopadu 2013 pozastavila přípravy na podpis dohody o přidružení mezi Ukrajinou a EU.

Na protest proti rozhodnutí a na podporu evropské integrace Ukrajiny se stovky lidí shromáždily na pokojné demonstraci na centrálním náměstí Nezávislosti v Kyjevě 30.listopadu byli demonstranti brutálně zbiti pořádkovou policií, což vyvolalo celonárodní povstání proti Janukovyčově vládě. Po třech měsících střetů s  represivní mi orgány  které se snažily vyčistit ulice, což vyvolalo jen větší odpor, revoluce vyvrcholila 18. až 20. února.

Ozbrojené složky vlády zahájily palbu do davu neozbrojených demonstrantů a zabily jich asi stovku. Stali se známí jako Nebeská stovka.

Průlom nastal, když 20. února parlament včetně poslanců Janukovyčovy Strany regionů odhlasoval odsouzení násilí proti demonstrantům. Hned druhý den demonstranti požadovali Janukovyčovu rezignaci. Ten se už chystal utéct ze země. Ukrajina nastoupila na cestu do civilizované Evropy. Putin počkal až skončí olympiáda a zabral Krym.

Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům! 💙💛

Zdroj: The Kyiv Independent

28 komentářů k článku “Podivuhodné dny.”

 1. blade říká:

  -převzato-

  Ukrajinská válka je zajímavá a trochu i děsivá tím, že už od roku 2014 jde o válku dezinformací. Je to kombinace druhé světové války, tedy scén, které si člověk vybaví z filmů, ale i scén jako z nějakého sci-fi, ať to jsou drony anebo používání mobilních sítí.

  To řekl kameraman Ján Schürger, jenž s kolegyní Darjou Stomatovou vzpomínal v Městské knihovně v Praze na začátek ruské invaze na Ukrajinu.

  Podle obou jde na Ukrajině z části i o válku o zdroje. Jak doplnil Schürger: „Média o tom moc neinformovala a ani naší redakci se to moc nelíbilo. Šlo o plyn. Všichni teď platíme vysoké účtenky za elektřinu, za plyn, a co je zajímavé, že když se podíváte na mapu Ukrajiny a okupovaná území, tak jde o území, kde jsou ložiska plynu. Ví se o nich od roku 1984, ale díky korupci podporované Ruskem se netěžilo. Když se v roce 2014 začalo, tak přišly změny. Takže to jeden z důvodů bude. Ukrajina má tolik plynu, že by celou Evropskou unii dokázala zásobovat čtyřicet let. Byla by obrovským konkurentem plynovodů, co jdou z Ruska. A proč ten plyn nemáme? Ukrajina byla řadu let dost zkorumpovaná a chybí trubky. Vrty jsou, ale trubky ne…“

  Kameraman Schürger se zamyslel i nad budoucností:
  „„Ukrajinci vědí, že v mnoha aspektech vyhrávají. Ve vojenském je to půl na půl, ale tím, že jsou proti Rusku malou zemí, tak vyhrávají. Mají ohromný mandát. My jim posíláme zbraně, protože je podporujeme. Ale je to něco takového, jako byla kdysi Sparta. Tři sta u Thermopyl. Sparťané, velcí válečníci, ubránili Řecko i Athény, ale v následujícím století Sparta ovládla celé Řecko, což byl jeho konec. Ukrajina má zbraně a mandát, což vyvolává několik otázek. Co když se stane na Ukrajině převrat? Kde jsou ty zbraně? Víme to? Nevíme! Víme zhruba, kde je tank Tomáš, ale o ostatních nevíme. Je to i díky tomu, že mají decentralizovanou armádu. Což je výhodné pro obranu, ale co když se nějaký velitel vzbouří? Ukrajinci jsou hodně frustrovaní, že nemůžou útočit na ruskou stranu a furt se musí bránit. To je pro vojáka šílené…“

 2. Miroslav Tomanec říká:

  … a tak jasně. Jenom polovina. Ta která se hodí. A vytrženě z kontextu.

  Když už, tak podle mého názoru jsou tohle daleko důležitější a podstatnější pasáže z toho článku:

  Na otázku ohledně ruské rozpínavosti a možném přání ruského prezidenta Vladimira Putina vrátit současné Rusko do hranic bývalého Sovětského svazu odpověděla Darja Stomatová: „Na to může odpovědět jenom Putin. A vidět bych mu do hlavy nechtěla, protože bych z toho nemohla spát. Opravdu se mi to špatně odhaduje. Podle mě je pro Putina Ukrajina srdeční záležitostí a proto je to jiný případ, než další oblasti.“ V otázce byl zmíněn i Kazachstán, kde se Stomatová narodila a kde ruská armáda zasahovala při nepokojích na začátku roku 2022. „Co se týče Kazachstánu, tak mám radost z toho, že se Kazachstán snaží potlačovat tendence Rusů, kteří tam přijeli po částečné mobilizaci, kdy třeba nelze mít symbol invaze ,Z‘ na autě. Za to jsou různé postihy. Jsem ráda, že Kazachstán není jako Bělorusko, které Putinovi odsouhlasí úplně všechno… Do budoucna může být Kazachstán Švýcarskem ve své oblasti, protože tam dlouhodobě investují Američané a Číňané.“
  „Budu citovat Kissingera, který řekl, že velké centralizované státy se musely zhroutit. Jedině, kde to nefunguje, je Rusko. Má dva kořeny. Evropským je Kyjevská Rus a druhý mongolský, který má nyní navrch… Na druhou stranu hodně lidí Rusko háže do jednoho pytle. My také nemáme úplně čisté ruce. Kdysi Václav Havel řekl zajímavou věc, kterou by měli vytesat do kamene. Když byl v americkém Kongresu a ptali se ho, jak mohou pomoci Československu, odvětil, aby pomohli Sovětskému svazu. To byla velká myšlenka… Když se SSSR rozpadl, tak se s Jelcinem nastavila nová pravidla a všichni byli spokojení. Kupovali jsme plyn a ropu a vlastně jsme je nechávali být. Možná zpočátku jsme je vzali do Rady Evropy a snažili se je integrovat, ale nepodařilo se. Zároveň jsme nepodporovali mladé studenty, aby šli studovat k nám, aby poznali náš styl života, jak funguje demokracie, aby to mohli, když se vrátili, ukázat svým rodičům. Mladá generace v některých věcech učí tu starou a obráceně. A my jsme na Rusy zapomněli a oni se cítili odstrčeni,“ rozvedl.
  A co, když nastane situace, že Rusko padne? „Co budeme dělat s Ukrajinou? Ta řekne, že chce do EU. Má na to morální právo. Řekne, že chce do NATO. Má na to morální právo. A být šéfem Severoatlantické aliance, tak je tam vezmu, protože budou mít nejlepší bojové zkušenosti. Dnes je učíme, pak oni budou učit nás. Otázkou je, chceme to? Nabídneme jim to? Dovolí to Německo a Francie, které jsou v EU dominantními zeměmi? Když Ukrajina vyhraje, tak se spolu s Polskem stanou největším územím unie a přehlasují Západ. Dovolí to Západ? Je to to samé jako s Tureckem. To je několik desetiletí kandidátskou zemí a všichni vědí, že nikdy do EU nevstoupí… Jsme trochu pokrytci. Musíme počítat s tím, že ta válka, ať dopadne jak dopadne, tak to bude mít pro nás vždy nějaký důsledek. A nebude pozitivní…,“ zamýšlel se dále.
  Nejde o to, jestli je někdo proruský či protiruský, ale jde o to, abychom stále šli cestou demokracie. Když se na sebe budou kriticky dívat i Ukrajinci, i Rusové, tak bude podle Schürgera velká část problému vyřešena: „Tyhle myšlenky mě nyní dost často trápí, protože si jich více všímám.“

 3. blade říká:

  Ten zbytek článku ale nemění nic na tom, že nikdo pořádně neví kde jsou všechny ty dodávané zbraně.

  Doufejme, že národní zájmy USA (dle RAND Corporation) tu válku bzičko ukončí->https://youtu.be/GMLDML-G7RA?t=33

 4. blade říká:

  Pokažený americký sen > ulice Philadelphie, únor 2023:

  https://youtu.be/E03wQ3xcpHA?t=3

 5. Miroslav Tomanec říká:

  Jak jinak. Bobošice, se kterou je ztráceti čas zcela zbytečné a americké ghetto jako doklad úpadku západní společnosti. Co tím chcete říct ?

  A ani první, vytržená část článku nemění nic na tom, že Rusko je odporný, špinavý agresor, který začal válku proti naší civilizaci. Válku, při které zbytečně umírají statisíce nevinných…A to je bohužel to nejpodstatnější a nejsmutnější.

 6. blade říká:

  Váš názor Vám neberu.

  Nic nedokládám. Nejde o žádné ghetto, ale je to život běžné ulice dle těch parklých aut a různorodosti lidí.
  V dílu Ano šéfe z Chicaga tam místní vzali nedojedené food jídlo Polhrejchov ihned z ruky a ještě mu kamenem označkovali auto.

  Bezpečnost v USA je diskutabilní. Dle Global Peace Index 2016 je úroveň bezpečnosti ve Spojených státech (103. místo) srovnatelná s bezpečností v Kambodži (104. místo) nebo Guineji (101. místo). Pro zajímavost, ČR je jednou z deseti nejbezpečnějších zemí světa (6. místo).

  V Bruselu to není o nič lepší – https://youtu.be/3mTR4waHBVE

  Mějte se.

 7. Jan P říká:

  „To, co nás letos čeká, je velmi temné. I když pomineme velmi reálnou jadernou hrozbu, je těžké se vyhnout nepříjemnému pocitu, že zemřou desítky tisíc lidí, abychom dokázali, že jde o patovou situaci, která se nejlépe řeší u vyjednávacího stolu.“
  https://www.aljazeera.com/opinions/2023/2/19/will-the-war-in-ukraine-end-this-year?fbclid=IwAR0wRDz1y25HbbjWSjHVfmahwJzTMwWqQMMmFIsBDtGWX_Nmi54rDgG0s1U

 8. Miroslav Tomanec říká:

  Nikdo dosud neponížil Rusko a ruské občany tak hluboce, jako Putin. Ponížil je a demaskoval, jsou nazí ve své bídě a ubohosti.

 9. Miroslav Tomanec říká:

  Ministr Lipavský mluví v OSN.
  Vůbec nepochybuji že v zájmu země, našich občanů a budoucnosti. Ale zdaleka to tak nebylo vždy. Těžko si třeba dovedu představit na jeho místě v současné době třeba takového pana Za orálka.

  Ale stejně.
  V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko a Společnost národů ho okamžitě vyrazila ze svých řad.
  A teď?
  Agresor Rusko je stálý člen RB OSN, který si zablokuje co chce.
  Přitom základním posláním OSN měla být péče o mír mezi národy
  Má taková instituce vůbec ještě smysl?

 10. Jan P říká:

  Ministr Lipavský by měl zajít do továren, a zeptat se ukrajinských dělníků v ČR, proč neuposlechli mobilizaci a volí dezerci ? Proč nechtějí být potravou pro děla?

 11. jihlavák říká:

  Soudruh pirát Lipavský , soudruzi Pávkovi a další soudruzi vedoucí tuto zem k zářným zítřkům dnes na návštěvu továren nemají čas. Slaví 75. výročí Vítězného února.

 12. Jan P říká:

  Ano, jakpak si 75. výročí Vítězného února připomene miláček porevolučních antikomunistů, rozvědčík a komunistický funkcionář, agent Pávek?

 13. Zdeněk Gryc říká:

  Ano, jakpak si v roce 1975. výročí Vítězného února
  připomene „milá – ček“

  Mila – n
  v Jiskře :
  ———
  Milan Dvořák:
  . . . „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali.
  Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad.
  Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána.
  Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města.
  Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun
  i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn.

  Nestane se tak a je to moudré.

  Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké.
  My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo
  (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce“…

  „Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany.

  A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké,
  ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky k odbornému ztvárnění.

  Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost,
  jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi
  v sídle okresního města na památečním místě, z něhož k občanům Jihlavska promlouval“.

  Dnes to lze ještě prostorově řešit. Za pět let bude pozdě. Tady – i jinde.“

 14. Svatopluk Beran říká:

  Miroslav Tomanec říká:
  Čtvrtek, 23. 2. 2023 v 20:52
  Nikdo dosud neponížil Rusko a ruské občany tak hluboce, jako Putin. Ponížil je a demaskoval, jsou nazí ve své bídě a ubohosti.

  ——————————————————————————————–

  Nikdo dosud neponížil USA a AMERICKÉ občany tak hluboce, jako každý další americký president se svou další válkou ve světě. Ponížil je a demaskoval, jsou nazí ve své bídě a ubohosti.

  Nikdy nekončící americká války

  https://www.globalresearch.ca/us-never-ending-wars-thirty-years-ago-americas-first-war-against-iraq/5734614

 15. Svatopluk Beran říká:

  Nikdy nekončící americká války

  https://watson.brown.edu/costsofwar/files/cow/imce/papers/Current%20US%20Counterterror%20War%20Locations_Costs%20of%20War%20Project%20Map.pdf

 16. Svatopluk Beran říká:

  Nikdo dosud neponížil USA a AMERICKÉ občany tak hluboce, jako každý další americký president se svou další válkou ve světě. Ponížil je a demaskoval, jsou nazí ve své bídě a ubohosti.

  Historie odsoudí Bushe a Blaira za ilegální válku

  https://legacy.blisty.cz/art/17412.html

 17. Svatopluk Beran říká:

  Nikdo dosud neponížil USA a AMERICKÉ občany tak hluboce, jako každý další americký president se svou další válkou ve světě. Ponížil je a demaskoval, jsou nazí ve své bídě a ubohosti.

  Americká přítomnost v Sýrii je ilegální

  https://a2larm.cz/2019/01/americka-pritomnost-v-syrii-je-ilegalni/

  Je absurdní, že USA musí vojensky okupovat velkou část Sýrie, aby hlídaly svého spojence před ještě bližším spojencem z NATO.

  Přítomnost asi dvou tisíc amerických vojáků v jedné třetině této blízkovýchodní země je naprosto ILEGÁLNÍ, a to jak podle amerického, tak podle mezinárodního práva. Tato vojenská mise se realizuje bez souhlasu OSN i jakéhokoli hlasování v Kongresu. Většina Američanů o přítomnosti amerických vojáků v Sýrii ani pořádně nevěděla. Kongres se v posledních deseti letech naprosto vyhýbá své ústavní zodpovědnosti, aby hovořil o amerických intervencích a hlasoval o nich. Nyní jsou tak mnozí jeho členové pohoršení pouze tehdy, když se debatuje o stahování vojáků, přestože chyběla klíčová debata o jejich samotném nasazení.

 18. Svatopluk Beran říká:

  Nikdo dosud neponížil USA a AMERICKÉ občany tak hluboce, jako každý další americký president se svou další válkou ve světě. Ponížil je a demaskoval, jsou nazí ve své bídě a ubohosti.

  Válka byla vedena se značnou krutostí; trpěli vietnamští civilisté (masakr v My Lai, masakr v Hue, masakr v Dak Son, masakr v Phuoc-vinh) a bylo ničeno životní prostředí po celé zemi. USA použily proti rostlinným porostům defoliant Agent Orange, aby po odlistění přestal prales partyzánům sloužit jako bezpečný úkryt. Použity byly i další chemické látky, např. kyselina dimethylarsinová (Agent Blue) na zničení úrod rýže.Americká strana přiznává, že během války ztratila 58 202 vojáků (asi 8000 padlých tvořili letci). Toto číslo zahrnuje i 2400 pohřešovaných. 300 000 vojáků bylo raněných, 153 000 z nich těžce. 10 000 Američanů muselo podstoupit amputaci končetiny. Ve srovnání s druhou světovou válkou vzrostl počet raněných, kteří přežili, o 300 %. Přibližně 10 800 Američanů přišlo o život při nebojových situacích, jako byly havárie vrtulníků a letadel, nebo při dopravních nehodách. Zhruba 20 % amerických ztrát (čili asi 10 000 padlých) bylo způsobeno vlastní palbou.

  Vietnamem prošlo 2,6 milionu Američanů, z nichž zhruba 1 až 1,6 milionu bylo vystaveno pravidelně nebo se vícekrát v boji setkalo s nepřítelem. Asi 60 000 veteránů do roku 1982 spáchalo sebevraždu nebo zemřelo na předávkování drogami. Množství z nich si desítky let nemohlo najít adekvátní zaměstnání. Průměrný věk Američana bojujícího ve Vietnamu byl 22 let (během 2. světové války to bylo 26 let), přičemž 61 % padlých bylo mladších 21 let.

  Americká chemická zbraň Agent Orange, která ničila porost a kontaminovala půdu, zasáhla přes 4 miliony obyvatel Vietnamu, z toho tři čtvrtiny trpí nemocemi a defekty. Látka jim poškodila přímo genetickou výbavu, proto se oběti trpící těmito příznaky rodí dodnes. Nevybuchlá munice zabila od roku 1975 více než 42 tisíc lidí.

  Při leteckém bombardování Severního Vietnamu v letech 1965 až 1968, nazvaném Operace Rolling Thunder, zemřelo až 182 000 severovietnamských civilistů.

  Odhaduje se, že při americkém bombardování Laosu zahynulo až 350 000 civilistů. Na území Laosu je stále na 80 milionů nevybuchlých min a bomb.

 19. Svatopluk Beran říká:

  USA zakázaly vojenský výcvik ukrajinských neonacistů.

  Americká Sněmovna reprezentantů schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakazuje americkým instruktorům podílet se na výcviku příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu. Oznámila to rozhlasová stanice Hlas Ameriky s odvoláním na prohlášení iniciátora dodatku, demokratického poslance z Michiganu Johna Conyerse. Příslušníci praporu Azov jsou v dodatku označeni za neonacisty a rasisty.

  https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/usa-zakazaly-vojensky-vycvik-ukrajinskych-neonacistu_345872.html

 20. Jan P říká:

  Koukám, že Zdeněk Gryc to 75. výročí Vítězného února řádně oslavil. Chybí mi tam, že pohrdá těmi, kdo v nezkrotné pýše, ješitné nadřazenosti, nebo dokonce za mrzký peníz.
  Alternativou k tomuto systému není jakýsi minulý režim – tak jako ten současný není žádnou skutečnou alternativou k tomu minulému. Navzdory představám některých starších spoluobčanů jako málo uznaný architekt Zdeněk Gryc.

 21. Zdeněk Gryc říká:

  jihlavský archiv Vám patřičnou Jiskru vyhledá:

  V úterý 25. února 1975. vyšla JISKRA Orgán OV KSČ, nositel řádu práce, číslo 16. za 50 haléřů.
  Za těchto pouhých padesát haléřů byli na první straně Jiskry občané jihlavského okresu obdařeni fotografií bdělých milicionářů s puškami na ramennou.
  Druhý zprava vypadá zvlášť uvědoměle a rozhodně, ti ostatní nikoli.
  Pod fotografií je tento nápis:
  PŘÍSLUŠNÍCI LIDOVÝCH MILICÍ
  se stali v únorových dnech 1948 pevnou oporou lidové demokratické republiky
  a pomohli zmařit plány reakčních sil.

  Pod nimi je báseň Františka Branislava ÚNOR.

  Pod hlavičkou Jiskry jsou uvedena slova vedoucího tajemníka:
  „Nemůžeme se spokojit s dosaženým“.

  V listu se připojuje redaktor Milan Dvořák a vyzývá:
  „Zachovejme pokrokové tradice a symboly – Kvartal prověren“. . . . . .
  „Chci přispět dalším, jehož by se měli chopit soudruzi na městském národním výboru /finančně?!/ a z Muzea Vysočiny /historicky/“. . .
  „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali.
  Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad. Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána.
  Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města.
  Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun
  i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn.
  Nestane se tak a je to moudré.
  Mnohem víc mu to bude slušet třeba u kostelíčka sv. Jána na Kalvárii, či na jiném místě.
  Všimněte si však, že vpravo na mostě /směrem od Jánů/ je naň pamatováno příslušným místem. Projektant tu pozorně dbal historie uchování památky, možná dokonce umělecké památky.
  My bychom teď měli pamatovat na to, aby ono prázdné místo vyplnila třeba socha sportovce,
  jako symbol mládí obyvatel sídliště, jež by také byla doplňkem stojících a připravovaných sportovišť. . . .

  Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany. A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké, ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky k odbornému ztvárnění. Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost, jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi v sídle okresního města na památečním místě z něhož k občanům Jihlavska promlouval“. . .
  —————

  V archivu Vám najdou i článek:

  Ještě štěstí, že v historii žádný plod přisluhování tomu, co momentální představuje dobré bydlo, v porovnání se skutečnými hodnotami neobstojí
  a že nás nic nenutí učit
  „naše inženýry – architekty myslet a tvořit především ideově, v úctě ke komunistické straně“

  Josef Jelínek
  Jihlavské listy 28. 6. 94
  ———
  únor 1948
  srpen 1968
  únor 1975
  Podívejme se na poslední článek v Jiskře k Únoru 1989
  Zamysleme se

  PRÁVĚ LETOS

  Nad odkazem Února 1948

  NIKDO NESPOČÍTÁ
  oběti
  zničené osudy
  a národohospodářské ztráty,
  etc,
  které tato zločinecká akce
  v režii SSSR

  NA VĚČNÉ ČASY
  A NIKDY JINAK ..

  UŽ ROK BOJUJE S TOUTO HYDROU

  UKRAJINA

  ANONYMOVÉ JL = PUTINOVIC TROL-LOVÉ

  Jan P … na „p“ začíná spoustu českých peprných slovíček

  Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku…
  …ať nám Bůh dá, co dal tobě,
  by náš jazyk neshnil v hrobě, říká jedna z modliteb.

  Nebo, aby akční rádius Putinových tanků ne reprísoval rok 1968,
  moc by se mu to líbilo, že ?

 22. jihlavák říká:

  Architekt zase cvaká závěrem v blogu Proč číst.Pan jenerál může jít s celou jeho esejí exkluzivně napsanou pro Reflex do hajzlu. Pokud architekt pokládá za nádheru padnout pod vedením pana generála za velmocenské zájmy dedouska, kterého nemůžou pustit z hajzlu, aby jim nepodělal celý bílý dům , může hned vyrazit. Tahat káru s vojáky, kteří v boji vydrží 4 hodiny, ještě dokáže.

 23. Zdeněk Gryc říká:

  PARDON JIHLAVO

  NEPŘEKRUCOVAT AUTORA CVAKÁNÍ:

  „udělat bububu“
  „cvaknout“nebo cvoknout ?

  1. blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 14:06
  S. architekt nemá o službě na čáře ani páru,
  zřejmě má i modrou knížku nebo takový nemehla ke zbrani raději ani nepustili
  Potkat na čáře architekta,
  tak stačí v těch lesích tam na něj udělat bububu či cvaknout závěrem,
  tak se na místě zesere strachy :-).
  Vy kubo z jihlavských Nemanic

 24. blade říká:

  https://pbs.twimg.com/media/FhiEGFhXEAE62Re.jpg

 25. blade říká:

  Gycáka příprava na zítřejší Vítězný únor:

  https://cdn.myshoptet.com/usr/www.vinotekastyle.shop/user/shop/big/18926_russian-standard-3l.jpg?63ce8ed1

 26. Zdeněk Gryc říká:

  blade říká:
  Pondělí, 27. 2. 2023 v 13:45
  Gycáka příprava na zítřejší Vítězný únor:

  ZA LEPŠÍM DO PS

  blade říká:
  Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
  Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,

  zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS

  než někde zavřený v kasínu u bigošů tehdejší ČSLA. Navíc 1. rota PS Černé jezero byla ukázková rota tehdejší HSPSOSHČSSR, kam jezdili na prohlídku a návštěvu tehdejší různí papaláši režimu
  ————————
  ZA HORŠÍM DO RAF

  Akce proti letcům – Pomáhali jste Británii? Budete trpět!
  Likvidace pilotů RAF
  Českoslovenští letci za druhé světové války sloužili jak na východní, tak na západní frontě.
  A všichni byli hned po skončení války s velkou slávou přivítáni v osvobozené republice.
  Z 2 500 Čechoslováků, kteří vstoupili do služeb britské RAF, jich pětina padla,
  pro ty ostatní si pak komunisté připravili postupnou likvidaci.

  Po únoru 1948 byli zbavováni pozic v armádě, hodností i vyznamenání.

  Mnozí byli souzeni a odsouzeni za údajnou špionáž a vlastizradu
  a posláni do vězení nebo pracovních táborů včetně uranových dolů.
  Jejich rodiny mezitím byly vyháněny z bytů, děti nesměly studovat.

  Řada se jich proto rozhodla pro útěk z republiky.

  Symbolicky za všechny připomeneme osud jednoho z nejvýše postavených letců, Karla Janouška.
  Ten byl jako bývalý legionář v roce 1938
  v hodnosti divizního generála velitelem československého letectva.
  Když se mu podařilo uprchnout do Británie, začal se podílet na budování československých perutí
  v rámci britského Královského letectva a

  král Jiří VI. mu jako jedinému Čechoslovákovi udělil hodnost leteckého maršála RAF.

  V poúnorovém Československu se však z Janouška stala nepohodlná osoba
  bez možnosti pracovat nebo vycestovat.
  Za pokus o útěk vyzrazený komunistickým agentem byl odsouzen
  nejprve na 18 let, později na doživotí.
  Z těžkého vězení vyšel v roce 1960 jako zlomený člověk
  bez prostředků a žil sám – rodinu mu vyvraždili už nacisté –
  na pokraji bídy z nízkého důchodu a přivýdělku z práce skladníka.

  Hodnost i vyznamenání mu byly posmrtně (zemřel v roce 1971 ve věku 77 let) vráceny v srpnu 1990,
  o rok později mu byla udělena naše nejvyšší armádní hodnost armádní generál.

  Podrobně se mapování zločinů komunismu věnuje například Ústav pro studium totalitních režimů.
  Cenným zdrojem je rovněž mezinárodní badatelský projekt Paměť národa,
  který v podobě audio a videonahrávek, fotografií a textů shromažďuje
  vzpomínky a svědectví pamětníků 20. století.
  Zdroj: Totalita.cz

  AKTUÁLNĚ V JL:

  Sté narozeniny válečného veterána a výjimečného člověka generála Emila Bočka
  25.2.2023 Čtenáři píší/Komentáře (4), autor: Pavel J. Slavík
  Každý stát má své výjimečné občany, na které je právem hrdý.
  Jedním s takových je i armádní generál ve výslužbě Emil Boček, nositel Řádu Bílého lva.
  Je posledním žijícím stíhacím pilotem československého zahraničního odboje,
  který létal za druhé světové války v britském letectvu.

 27. Jan P říká:

  Pane Gryci, tohle určitě dejte, super reportáž.
  Anarchisté vedou partyzánskou válku proti Putinovi.
  U videa lze nastavit české titulky.
  Partyzán ’22: Ruské protiputinovské podzemí

 28. Jan P říká:

  Pane Gryci, tohle určitě dejte, super reportáž.
  Anarchisté vedou partyzánskou válku proti Putinovi.
  U videa lze nastavit české titulky.
  Partyzán ’22: Ruské protiputinovské podzemí
  https://www.youtube.com/watch?v=1u1lXr1vShI

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I