Blog Jihlavských listů

Hana Hajnová
168- Telčská patriotka, povoláním projektová manažerka, máma, ve volném čase kapitánka dračí lodi, dobrovolnice a nadšená hráčka kroketu. Od listopadu 2020 statutární náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina.

Sousedské dětské skupiny – dárek k příštímu dni matek?

Hana Hajnová | Neděle, 14. 5. 2023 v 22:55

V Kraji Vysočina se rozběhne pilotní fáze projektu sousedských dětských skupin, tedy péče a hlídání dětí v domácnostech. Koncept sousedského hlídání, tzv. Tagesmutter, se dlouhodobě osvědčil např. v Rakousku nebo Německu a nyní by se měl propsat i do české novely zákona o dětských skupinách. Když projde schvalovacím parlamentním procesem dle plánu, mohly by sousedské skupiny začít fungovat již v příštím roce. A udělat tak radost celé řadě rodičů, kteří se chtějí vrátit na trh práce.

Jsem ráda, že na Vysočině se do pilotního projektu zapojí 7 z 15 oslovených obcí s rozšířenou působností a na dvě desítky zájemkyň o poskytování této služby z celého regionu. Cílem je v první fázi otestovat nastavení připravované novely formou rozhovorů – zajištění vstupních kontrol v domácnosti, podpory pečující osoby, metodického vedení nebo nastavení efektivní spolupráce mezi ministerstvem, krajem o obcemi. Až po této fázi přijde samotné hlídání, které počítá se státním příspěvkem pro pečující osobu podle počtu dětí a rozsahu poskytované služby.

Pečující osoba bude muset splnit stejné podmínky, jako dnes plní chůvy v dětských skupinách – povinnou kvalifikaci, vzdělávání, první pomoc a její průběžné obnovování. K tomu si bude hradit pojištění a zvýšené „provozní“ náklady své domácnosti. Hlídat bude moci maximálně 4 děti ve věku od 6 měsíců do nástupu do školy, včetně dětí vlastních, na které se ale nebude vztahovat státní příspěvek.  

Věřím, že díky pilotnímu projektu se podaří vše dobře nastavit, aby služba mohla začít fungovat co nejdříve. Sousedské dětské skupiny budou doplňková služba zejména pro děti do tří let věku, na které vyděláme všichni. Rodičům umožní mnohem plynulejší přechod mezi péčí a prací nebo se vrátit zpět do práce dříve (např. na částečný úvazek), jak si často přejí. A obcím poskytnou flexibilní nástroj při řešení otázky dostatečné kapacity školek.

7 komentářů k článku “Sousedské dětské skupiny – dárek k příštímu dni matek?”

 1. Svatopluk Beran říká:

  Dobrý den paní Hajnová.

  Přidávám svojí zkušenost a následně i svůj pohled. Začnu odposlechem rozhovoru asi před půl rokem, dvou lidí ve vlaku, kteří se bavili o tomto tématu, když seděli proto mne. Zřejmě kamarádi, ale oba dva už rodiče. Pán to viděl celé hodně naivně a podporoval to. Paní tahala jeden argument za druhým proti, ne že by odsuzovala myšlenku jako nesolidární, spíš jako státních úředníků hloupost a upozaďování podstaty starosti a zodpovědnosti práce okolo dětí a vytvořeného prostředí výchovy kolem nich.

  Začala nákupem a přípravou jídla, dále pomocí dětem při jídle samotném a následnou očistou jak dětí tak i úklidem nádobí, kdy má omezenou možnost kontroly cizích dětí v jejich chování. Něco jiného je podle ní učitelka, která kontroluje reakce ,,CIZÍCH,, dětí, dětí které nejsou zvyklé na dané prostředí a kdy kuchařka nebo druhá POMOCNÁ síla se může plně soustředit na nákup, přípravu a úklid bez toho, že jí ,,CIZÍ,, dítě provede něco, na co je zvyklé ve svém domácím prostředí. Například další její připomínkou bylo, jak k tomu přijdu každý den sousedé, při zvýšeném hluku či nečistotách vytvářených od dětí v obytných domech? Kam dá například paní každý den kola nebo koloběžky, na kterých se děti vedle rodičů dostaví? Jak stát bude posuzovat, chování a výuku při nabývání základních životních potřeb dětí od tisíce rozdílných typů maminek a rodinných zvyklostí? Tady přeci nejde o to na určitý čas se zbavit dítěte a nevědět jaké životní principy budou dětem třetinu dne vštěpovány. Něco jiného je přeci svobodná rodinná výchova vlastního dítěte a něco jiného je nechat vštěpovat svému dítěti životní zásady a principy mimo základní výchovné principy nastavené učitelkám ve školním několikaletém pedagogickém cyklu. A bylo těch argumentů od paní, zřejmě z osobní zkušenosti, víc. Třeba co ze zraněným dítětem na vycházce, když jsem sama a mám kolem sebe další ,,CIZÍ,, děti? Nepamatuji si je zdaleka všechny její připomínky, nehledě na to že oba dva, ještě ve velké vzájemné diskuzi vystoupil z vlaku. Já sám za sebe určitě nemám nic proti tomu, že se dvě kamarádky domluví na tom, že si pohlídají děti a budou jim nastavovat pravidla o kterých obě vědí, že je ta a nebo ta rodina uznává a praktikuje. Ale dělat z toho státní výchovný princip je pro mne TYPICKÉ NEOLIBERÁLNÍ ZBAVOVÁNÍ SE ZODPOVĚDNOSTI ZA VÝCHOVU MLADÉ GENERACE A PŘENÁŠENÍ STÁTNÍ FINANČNÍ PODPORY ZA EDUKACI SPOLEČNOSTI, (kterou už na konci feudalismu pochopila i Marie Terezie, že je pro společnost nezbytná), NA SAMOTNÉ OBYVATELE STÁTU, KTERÁ NÁSLEDNĚ MŮŽE VÉST AŽ K VÝCHOVĚ INDIVIDUÁLNÍCH SOBCŮ BEZ MORÁLNÍCH ZÁSAD A DOBŘE ZNÁME PŘÍKLADY TŘEBA ZE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH, KDY TO KONČÍ BEZOHLEDNOU I STŘELBOU DO SPOLUŽÁKŮ, ČI OBČANŮ NAKUPUJÍCÍCH V OBCHODECH.

  URČITĚ ZAJÍMAVÁ MYŠLENKA JAKO VZÁJEMNÁ POMOC KAMARÁDEK. JAKO STÁTNÍ PRINCIP JE TO SLUŠNĚ ŘEČENO, ASPOŇ TEDY PODLE MNE, MODERNÍ NEOLIBERÁLNÍ ZHOVADILOST A PŘENÁŠENÍ FINANCOVÁNÍ VZDĚLÁNÍ MLADÉ GENERACE NA SAMOTNÉ RODIČE, KDYŽ PŘECI KAŽDÉ DÍTĚ MÁ V NAŠEM SVOBODNÉM SVĚTĚ PRÁVO NA BEZPLATNÉ VYROVNANÉ VZDĚLÁNÍ A VÝCHOVU BEZ OHLEDU NA SVÉ FINANČNÍ ZÁZEMÍ. A ŽE TÉ CHUDOBY JE KOLEM NÁS ČÍM DÁL VÍC A TAKÉ ZA VLÁD JAKO TA DNEŠNÍ BUDE.

 2. Zdeněk Gryc říká:

  MILÁ ZMĚNA

  Krásná dáma na blogu JL

 3. Jan P říká:

  Piráti neví, jak zastavit pád

  PIRÁTI 2010:
  Naše strana vznikla, aby zachránila demokracii před vládou antisociálních kmotrů z ODS a TOP09.

  PIRÁTI 2021:
  Společnou vládou s ODS a TOP09 zachráníme demokracii před vládou Babiše.

 4. Svatopluk Beran říká:

  Zdeněk Gryc říká:
  Pondělí, 15. 5. 2023 v 21:17
  MILÁ ZMĚNA

  Krásná dáma na blogu JL

  ————————————————————————————————

  🙂 PERLA ZA PERLU V PŘÍSPĚVCÍCH OD ZDĚŇKA 🙂 TEĎ UŽ JE JASNÉ, ŽE VEDLE KOMUNIOSTICKÉHO STUDENTA-ROZVĚDČÍKA I LÍBIVÁ ŽENSKÁ TVÁŘ STARŠÍMU OBČANU URČUJE SCHOPNOST ODUŠEVNĚLÉHO KOMENTÁŘE K VĚCI

 5. Svatopluk Beran říká:

  NO KONEČNĚ NĚCO LIDSKY SILNÉHO Z USA A I VHLED DO SITUACE, ŽE ZDALEKA NE KAŽDÝ KDO JE BEZDOMOVEC, DOKÁZAL ZVLÁDNOUT SVOU SLOŽITOU ŽIVOTNÍ SITUACI, KTEROU VĚTŠINA Z NÁS DOKÁŽE PŘEKONAT A NEMUSÍ K VŮLI TOMU POSTŘÍLET SPOLUŽÁKY NEBO NAKUPUJÍCÍ V SUPERMARKETU, PROTOŽE MÁ ZE ZÁKONA JEDNODUCHÝ PŘÍSTUP KE ZBRANI, JAK POŽADUJE U NÁS I ČERNOCHOVÁ Z ODS, ZE STRANY VLASTIZRÁDCŮ JAKO BÝVALÍ KOMUNISTÉ.

  Bezdomovec z Kalifornie po cestě z pracovního pohovoru zachránil dítě.

  https://www.novinky.cz/clanek/muzi-bezdomovec-z-kalifornie-po-ceste-z-pracovniho-pohovoru-zachranil-dite-a-pak-dostal-praci-40431725#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 6. Zdeněk Gryc říká:

  V Kraji Vysočina se rozběhne pilotní fáze projektu sousedských dětských skupin,
  tedy péče a hlídání dětí v domácnostech.
  ——————-
  První komentář s troškou jedu:

  Svatopluk Beran říká:
  Pondělí, 15. 5. 2023 v 8:36
  …Ale dělat z toho státní výchovný princip je pro mne TYPICKÉ NEOLIBERÁLNÍ ZBAVOVÁNÍ SE ZODPOVĚDNOSTI ZA VÝCHOVU MLADÉ GENERACE A PŘENÁŠENÍ STÁTNÍ FINANČNÍ PODPORY ZA EDUKACI SPOLEČNOSTI,
  ——————
  Autorky bloku se velmi vážím,
  už jenom z toho prostého důvodu že se podílí na tom, co v Telči dneska vidíme.
  Potkávám ji a zdravím na kulturních akcích v Telčích,
  kde jsme několik let bydleli.
  Moje žena MuDr Libuše Májková byla prvním specialistou – pediatrem v Telči.
  I v této souvislosti jsem rád navrhoval nejenom polikliniku,
  ale i jesle na Markovi Humnech kam chodila ordinovat.
  Obě stavby byly realisovány s autorským dozorem v akci „Z“.
  Pokud někdo má podobnou praxi, tak ví co to bylo realizovat něco takto za totáče.
  U dětských hřišť to šlo jistě snadněji.

  Článek o tom najedeme v Jiskře 23. března 1965.
  /Je to jediné foto mé ženy publikované v tisku./

  „NE NENÍ TO PRO MLSNÝ JAZÝČEK,
  co děťátko z nových telečských jeslí dostalo na lžičku.
  Ale v Telči probíhalo v březnu očkování dětí proti obrně
  a aby se maminky nemusely uvolňovat ze zaměstnání
  přichází s. doktorka Májková za dětmi sama.
  Text a foto: Helena Burianová

  Navíc, si jako emeritní kajakář,
  vážím její aktivity kapitánky na žraločích lodích.
  Srdečně zdraví a těší se, až se zase v Telči potkáme:
  Ing. arch. Zdeněk Gryc

 7. Zdeněk Gryc říká:

  oprava:
  na kulturních akcích v Telči.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I