Dávat a brát

V uplynulém týdnu ve čtvrtek jsem měl možnost se zúčastnit předávání Čestného občanství a Cen města Jihlavy a Rady města Jihlavy. Byli ocenění skvělí lidé. Hokejista Jiří Holík, o naši paměť pečující Marie Bohuňovská, dlouhodobě úspěšně podnikající a o jiné se starající Rostislav Dvořák, kulturní scénu kultivující Jiří Varhaník a nezištně pomoci a ochraně napomáhající Marek Zemín.


V sobotu jsem se potom zúčastnil jubilejního desátého setkání rodáků v Dušejově a opět jsem mluvil s lidmi, kteří mnoho svého volného času věnovali přípravě krásné akce pro své rodáky a sousedy.
A již tento čtvrtek se tradičně zúčastním slavnostního udílení Záslužných medailí Kraje Vysočina v Horáckém divadle lidem, kteří významně přispěli k naší bezpečnosti a k fungování našeho integrovaného záchranného systému. Udílení Záslužných medailí Kraje Vysočina se vůbec poprvé zúčastní český prezident Petr Pavel.


Od čtvrtka do čtvrtka, tedy v osmi dnech jsem ne úplně namátkou vybral tři události. Každá z nich je trochu jiná, ale v jedné věci si jsou podobné. Ocenění města Jihlavy, organizátoři rodáků v Dušejově i medailisté ze Záslužných medailí Kraje Vysočina jsou lidé, kteří ostatním přinášejí pro život důležité radost, pohodu, příjemné zážitky, poučení z minulosti, ochranu majetků, zdraví a životů apod.


Jsem přesvědčen, že právě v dnešní době je ochota udělat něco pro druhé nebo druhé za jejich práci ocenit velmi důležitá. Když jsem byl v neděli na terezínské tryzně, tak několikrát ve vystoupení řečníků zaznělo, že pro náš spokojený život je nutné, abychom dokázali kromě svých zájmů a potřeb také napomáhat naplňování zájmů a potřeb těch okolo nás. Dlouhodobě totiž platí, že jedině společenství, ve kterém jsou lidé schopni nalézt rovnováhu mezi tím, co si berou a co dostávají a mezi tím, co dávají nebo konají pro své okolí, má šanci na dlouhodobou prosperitu a spokojený život.


V poslední době slýchávám, že jsme společností spíše sobeckou složenou z jedinců, kteří upřednostňují své zájmy a svůj prospěch ve smyslu vět: „Sami máme málo“ nebo „Šetřit nebo třeba stavět můžete, ale nesmí se to nijak dotknout mé peněženky nebo obecně mého dvorku.“


Mé zkušenosti opřené o konkrétní příklady z Jihlavy nebo z Dušejova jsou jiné. Samozřejmě nikdy to nebude ideální a vždy se jako o první budeme strachovat o své nejbližší. To však neznamená, že si neumíme pomoci a navzájem se podpořit a ocenit. Díky proto všem, kteří se snaží vyváženě brát a dávat. A skutečně velké poděkování těm, kteří dokáží více dávat než brát.

10 Responses to “Dávat a brát”

 1. Jan P napsal:

  Nebude mít šéf Senátu Vystrčil z toho průser, že jsou mu blízcí anarchokomunisté jako Pablo Picasso a Petr Kropotkin ?

  „V těžkých časech nás zachrání jen vzájemná podpora a solidarita“
  „Vše, co si lze představit, je skutečné“ Pablo Picasso

  Peter Kropotkin:Ruský princ, který se stal anarchistou a který tvrdil, že klíčem k evoluci je vzájemná pomoc, nikoli přežití nejschopnějších…
  https://www.databazeknih.cz/knihy/vzajemna-pomoc-faktor-evoluce-481096

 2. Svatopluk Beran napsal:

  Dávat a brát
  Miloš Vystrčil | Středa, 24. 5. 2023 v 13:05
  Udílení Záslužných medailí Kraje Vysočina se vůbec poprvé zúčastní český prezident Petr Pavel.
  A skutečně velké poděkování těm, kteří dokáží více dávat než brát.

  TO BUDOU URČITĚ ČLENOVÉ ZÁCHRANÉHO INTEGROVANÉHO SYSTÉMU V JIHLAVĚ ŠŤASTNÍ, AŽ JIM BUDE PŘEDÁVAT KOMUNISTICKÝ STUDENT VOJENSKÉHO ZPRAVODAJSTVÍ WARŠAVSKÉ SMLOUVY ZÁSLUŽNÉ MEDAILE A ŽE JE TO ČLOVĚK KTERÝ VÍC ROZDÁVÁ NEŽ BERE, KDYŽ POMÁHAL USA STAVĚT PODKLADY K NEZÁKONNÉ VÁLCE A VRAŽDĚNÍ AMEICKÝCH VOJSK CIVILISTŮ V IRÁKU A POTÉ I BÝT SOUČÁSTÍ PŘIDĚLENÍ ZÁKONOSTI VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ AMEICKÝCH VOJÁKŮ, SCHVÁLENÍM ROZKAZŮ ,,FAGO 242,,

  TO JE URČITĚ RADOST MÍT TAKOVÉHO PRESIDENTA A KLADAČ VĚNCŮ, KTERÝ COBY NEOHROŽENÝ VOJÁK DOKÁŽE VŽDY SPRÁVNĚ NATOČIT SVÚJ PLÁŠŤ DO KAŽDÉ ZMĚNY SMĚRU VĚTRU.

  Zpráva z tisku: "Obě delegace položily pak věnce na hrob
  Neznámého vojína." A co na to Neznámý vojín?

  V čele klaka,
  pak ctnostné rodiny
  a náruč chryzantém,
  černá saka
  a žena hrdiny
  pod paží s amantem,
  kytky v dlaních
  a pásky smuteční
  civí tu před branou,
  ulpěl na nich
  pach síně tanečních
  s bolestí sehranou.
  Co tady čumíte? Vlezte mi někam!
  Copak si myslíte, že na to čekám?
  Co tady civíte? Táhněte domů!
  Pomníky stavíte, prosím vás, komu?

  Jednou za čas
  se páni ustrnou
  a přijdou poklečet,
  je to trapas,
  když s pózou mistrnou
  zkoušejí zabrečet,
  pak se zvednou
  a hraje muzika
  písničku mizernou,
  ještě jednou
  se trapně polyká
  nad hrobem s lucernou.
  Co tady čumíte? Zkoušíte vzdechnout,
  copak si myslíte, že jsem chtěl zdechnout?
  Z lampasů je nám zle, proč nám sem leze?
  Kašlu vám na fangle! Já jsem chtěl kněze!

  Nejlíp je mi,
  když kočky na hrobě
  v noci se mrouskají,
  ježto s těmi,
  co střílej’ po sobě
  vůbec nic nemají,
  mňoukaj’ tence
  a nikdy neprosí,
  neslouží hrdinům,
  žádné věnce
  pak na hrob nenosí
  Neznámým vojínům.
  Kolik vám platějí za tenhle nápad?
  Táhněte raději s děvkama chrápat!
  Co mi to říkáte? Že šel bych zas? Rád?
  Odpověď čekáte? Nasrat, jo, nasrat!

  V roce 2003 působil jako zástupce ve velitelství operace Trvalá svoboda v Tampě v USA
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Pavel

  Rozkazy „Frago 242“
  Na jaře roku 2004 byly vydány tzv. fragmentární rozkazy (fragmentary orders) – Frago 242. Díky nim nemusely koaliční jednotky hlásit a vyšetřovat jakákoliv násilí páchané americkými a iráckými vládními jednotkami na civilních osobách. Toto násilí zahrnovalo i znásilňování a extrémně ohavná mučení s výsledkem zohavení i zabití mučených obětí.

 3. jihlavák napsal:

  Soudruh rozvědčík překvapuje. Z jeho proslovu v Terezíně plyne, že jeho předci se aktivně podíleli na fašistické běsnění během 2. světové války u nás. Ten člověk nemá soudnost a sebereflexi. Měl by okamžitě odtáhnout.

 4. Svatopluk Beran napsal:

  Jak by mohlo být v lepším světě pana Vystrčila na lepší život, když si ho napřed musíte vražděním a následným obchodním a spotřebitelském zabráním zajistit. A tak ať žije TRANSATLANTICKÉ harašení zbraněma pod TRANSATLANTICKÝMI MINISTRI VÁLKY.

  AMERICKÁ DOKTRÍNA PRESIDENTA WILSONA JIŽ BYLA VYPÁLENA I DO MOZKŮ ČESKÝCH PRAVICOVÝCH NEOLIBERÁLŮ – VYSTRČILŮ – FIALŮ – VONDRŮ apd.

  Na velkovýrobu vybudované hospodářství nutně potřebuje velkospotřebu a vyžaduje si i surovinové základny, které by byly odbytištěm těchto hotových výrobků. Americké (A ČESKÉ) hospodářské zájmy se nemohou isolovat jen na americkou (EVROPSKOU) pevninu, neboť jejich polem působnosti se stává celý SVĚT. JSOU LI TYTO ZÁJMY PŘÍLIŠ NEBEZPEČNĚ OHROŽENY, SPOJENÉ STÁTY, (A VAZALOVÉ) NEMAJÍ LI RADIKÁLNĚ MĚNIT LINII, PO KTERÉ KRÁČEJÍ, JSOU PŘIPRAVENY HÁJIT JI I VOJENSKY.

  ———————————————————————————————-

  Komplikace se podle reportérů nejspíše objevily ve chvíli, kdy začala přibývat agenda spojená s klíčovými projekty modernizace české armády. Jen tento týden vláda podepsala nákup 246 bojových vozidel pěchoty za téměř 60 miliard korun. V běhu jsou ale i jednání s USA o pořízení letounů F-35, jejichž cena by se měla vyšplhat do vyšších desítek miliard korun.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-5-59-udobri-se-rehka-s-cernochovou-spor-o-kompetence-prisel-v-nejhorsi-chvili-231429#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  DOKTRÍNA NEOLIBERÁLNÍHO KAPITALISMU – VYSTRAŠIT – VYZBROJIT – TROCHU POVRAŽDIT – ZABRAT NOVÝ PRACOVNÍ A SPOTŘEBITELSKÝ LEBENSRAUM – A HONEM NA DALŠÍ CHUDŠÍ OBLAT TÉTO PLANETY –

  TO JE HNUS A NA BLTÍ, PANE VYSTRČILE Z DAČIC, doufám že si uvědomujete že za vaší životní nenávist k ostatním obyvatelům planety, budou pykat budoucí, dnes ještě nevinné české děti?

  A vaši americkou odpověď, že to takto bylo na této planetě vždy, NEBERU. Od toho máme mozky, abychom dokázali TYTO VAŠE A VÁM PODBNÝM OBČANŮM NÁSILNÉ LIDSKÉ PUDY, POTLAČIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Zdeněk Gryc napsal:

  Nejlepší vztahy od Havla,
  řekla Černochová v Pentagonu. A podepsala smlouvu
  TEREZA ŠÍDLOVÁ

  Foto: Tereza Šídlová, Seznam Zprávy
  Ministryně obrany Jana Černochová a Lloyd Austin.
  23. 5. 19:29
  Česká ministryně obrany Jana Černochová v Pentagonu podepsala se svým americkým protějškem
  Llyodem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci.
  Článek
  Je to 37 listů papíru popsaných strohým právnickým jazykem.
  Podstata Smlouvy o obranné spolupráci mezi Českem a USA je ale velmi osobní.

  Jsou v ní totiž zapsané vyhlídky Česka na to, že bude pokračovat v cestě, kterou si vybralo v roce 1989.

  Ve Washingtonu dokument v úterý podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým protějškem z USA Lloydem Austinem. Na smlouvu není podle ministryně obrany Černochové vázaný nový projekt typu armádní základny. Čeká ji napínavá ratifikace v českém Parlamentu.
  Na americké straně je to jen formalita.
  Setkání proběhlo přímo ve středobodu bezpečnosti Západu – v Pentagonu,
  tedy sídle amerického ministerstva obrany.

  „Naše strategické partnerství nikdy nebylo silnější,“
  řekl Austin Černochové na jednání uvnitř Pentagonu.

  „Vaši občané slyší ozvěnu invaze z roku 1968,“

  dodal člen Bidenovy administrativy ke společné pomoci
  Ukrajině napadené Ruskem.

  Černochová přitakala.

  „Snahy podrobit si suverénní zemi nám připomínají naši vlastní historickou zkušeností,“ řekla.
  Dále se už před novináři jen děkovalo.

  „Je jasné, že česká vojenská pomoc by nemohla být tak rozsáhlá bez americké podpory,“
  uvedla ministryně a zmínila dodávky vrtulníků.
  Česká armáda má totiž v nejbližší době dostat z USA dva nové vrtulníky a dalších osm starších strojů dostane darem za pomoc Ukrajině.

  „Naše vztahy jsou nejlepší od doby,
  kdy byl Václav Havel prezidentem.

  Jeho odkaz chceme rozvíjet do robustního partnerství,“
  uzavřela Černochová

 6. Svatopluk Beran napsal:

  BRÁT A DÁVAT + ODS A VYSTRČILOVY PRASÁRNY

  ČESKÉ POŠTY JSOU LIKVIDOVÁNY – UKRAJINSKÉ POŠTY NÁM TU VZNIKAJÍ TAK JAK UŽ JSEM PŘEDESLAL DŘÍVE. VIVAT MILION CHVILEK PRO DEMOKRACII, VIVAT VLEZDOP.DELOVÉ SPOJENÝM STÁTŮM AMERICKÝM, VIVAT VLEZDOPRDELOVÉ UKRAJINSKÉMU BYZNISU NA ÚKOR ČESKÝCH POŠT. TO NEMLUVÍM O PŘIZPŮSOBOVÁNÍ SE ČESKÉHO ŠKOLSTVÍ V PROSPĚCH UKRAJINY ATD. ATD. PRO SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ A JEJICH POTŘEBU OVLÁDNOUT OBCHODNĚ SVĚT, SE KLIDNĚ POSTUPNĚ ZNIČÍME SAMI.

  SVOU ZEM ZNIČÍME AŤ TO STOJÍ CO TO STOJÍ.

  https://www.vecerni-praha.cz/spolecnost-nova-post-otevrela-svou-prvni-pobocku-v-praze/

  Společnost Nova Post otevřela svou první pobočku v Praze
  BY REDAKCE · 5.6.2023

  Česká republika se stala čtvrtou zemí EU, ve které Nova Post otevřela své pobočky. Před vstupem na český trh společnost zahájila činnost také v Polsku, Litvě a Moldavsku.

  Od nynějška mohou Ukrajinci žijící v České republice snadno posílat zásilky domů na Ukrajinu a stejně tak snadno a rychle přijímat balíky, dokumenty a dokonce i cargo náklad od svých příbuzných. Pobočka Nova Post otevřela své dveře zákazníkům v Praze na adrese: Pod Višňovkou 1664/29, Praha 4 – Krč a denně přijímá zásilky, balíky a cargo náklad o hmotnosti až 1000 kg.

 7. Svatopluk Beran napsal:

  Dávat a brát
  Miloš Vystrčil | Středa, 24. 5. 2023 v 13:05

  HLAVNĚ TO TU ALE CO NEJVÍC CELÉ ROZESRAT, ABY TO ZASE JEN DLUHY V AMERICKÉM FINANČNÍ DVOUPROCENTNÍM INFLAČNÍM SYSTÉMU, MOHLY DRŽET TĚSNĚ NAD VODOU.

  VYPADÁ TO ŽE SOUDRUZI Z ODS DOUFAJÍ, ŽE JEŠTĚ NĚJAKOU JEDNU DESTRUKČNÍ VLÁDU SESTAVÍ A TEPRVE AŽ VLÁDA ZCELA JINÁ ZA DESET LET, BUDE MUSET DNEŠNÍ RÁDOBY ÚSPORY JIŠTĚNÉ PŮJČKOU, ŘEŠIT.

  TENTO PRAVICOVÝ, AMERICKOU VÁLKU V EVROPĚ JISTÍCÍ ČESKÝ KABINET, VZNIKLÝ NA TLAKU – POCHYBNÉHO MILIONU CHVILEK PRO DEMOKRACII A NA LŽIVÉM PODVODU VE VOLBÁCH NA DŮVĚŘIVÝCH OBČANECH- NA AMERICKÉHO PROJEKTU ČESKÉHO PRESIDENTA Z BÝVALÉHO KOMUNISTICKÉHO STUDENTA VOJENSKÉHO ZPRAVODAJCE – A POLOVIČNÍHO ČECHO-ČÍŇANA – VYSTRČILA – JE VELIKÝM, VELIKÝM PRŮSEREM.

  KOMU TENTO PRŮSER ASI POMÁHÁ, VĚTŠINOVÝM ČESKÝM OBČANŮM ASI TĚŽKO.

 8. Jan P napsal:

  Nejde jenom o Vystrčila a ODS. Kdyby volby něco změnily, byly by nelegální.

  Hlasování je čistá iluze. Světu nevládnou politici, nýbrž velké jmění a nadnárodní společnosti. Politická třída a vlády jsou jen nástroje, které ti lidé používají pro své zájmy.
  Hlasujte o tom, co chcete. Politickému systému a hospodářské moci je jim výsledek lhostejný (je tam spousta tolerance a několik výhrad), pokud jsou splněny podmínky, které si vznesli. Naděje hněv, ospravedlnění, zoufalství, poptávka po bezpečí a prosperitě lze vyjádřit pouze prostřednictvím vládních voleb(prezidentské, parlamentní, komunální). Všechny ostatní praktiky jsou přísně zakázané a nezákonné. Nezáleží na tom, jestli jsou levice nebo pravice, zkorumpovaní nebo legální, všichni chtějí to samé: vládnout nad ostatními. Je jasné, že hlasování je legitimní fraška, ale nejít volit nestačí…

 9. Svatopluk Beran napsal:

  DÁVAT A BRÁT – ČESKÝ MINISTR FINANCÍ STAŇURA A JEHO NEJBLIŽŠÍ RÁDCI

  https://www.youtube.com/embed/4dhfktTISdI

Leave a Reply