Blog Jihlavských listů

Hana Hajnová
168- Telčská patriotka, povoláním projektová manažerka, máma, ve volném čase kapitánka dračí lodi, dobrovolnice a nadšená hráčka kroketu. Od listopadu 2020 statutární náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina.

Jak obnovit důvěru v obnovitelné zdroje

Hana Hajnová | Čtvrtek, 15. 6. 2023 v 19:32

Po letech relativního klidu na českém energetickém trhu, přišla doba nevídaně turbulentní a přinesla s sebou mj. potřebu se začít mnohem intenzivněji věnovat opět otázce rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Výroba energie z fosilních paliv jako je uhlí se stává drahou a neudržitelnou, sázka na plyn jako možnost pozvolného přechodu nevyšla a výstavba nových jaderných zdrojů je běh na dlouhou trať. Obnovitelné zdroje mohou být rychlým a dostupným řešením, když k nim dobře přistoupíme. Nicméně v českém prostředí je to výzva. Na rozdíl od okolních států tady v posledních letech žádné instalace postupně nepřibývaly, nepřipravovala se na to distribuční síť, nezvykali si na to lidé. Vše teď musíme zvládnout v relativně krátkém čase a opravných pokusů moc nemáme.

Na konferenci s názvem “Obnovitelné zdroje energie”, kterou jsem uspořádala na krajském úřadě v Jihlavě pro zástupce obcí, zazněla celá řada zajímavých informací, na kterých proces rozvoje těchto zdrojů stojí. Koncepce rozvoje a umisťování obnovitelných zdrojů se tvoří na úrovni ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu. Náměstkyně ministra životního prostředí Eva Volfová mj. prezentovala cíl pro celou ČR v podobě výstavby 200-400 větrných elektráren a umístění solárních panelů na plochu 62 km2 do roku 2030 pro posílení energetického výrobního mixu v republice.  Část těchto zdrojů by mohla být koncentrována v akceleračních zónách, pro jejichž stanovení se hledá tzv. bezkonfliktní území (bez různých limitů ochrany přírody a krajiny, půdy nejvyšší bonity, letových koridorů apod.). V těchto zónách by měl být pro OZE rychlejší povolovací proces, mimo tato území je bude možné umisťovat dle standardních procesů, nicméně je důležité poznamenat, že v obou případech se počítá s procesem posuzování vlivu na životní prostředí. 

První legislativní vlaštovka v podobě tzv. Lex OZE I přinesla novinku v podobě zařazení výroben elektrické energie nad 1 MW z obnovitelných zdrojů do veřejné technické infrastruktury. V praxi to znamená, že umístění takových obnovitelných zdrojů je možné v zastavitelném území v ploše s funkčním využitím výroba apod. nebo technická infrastruktura. Nově je pak možné umístění i v nezastavěném území po splnění dalších podmínek – těmi jsou soulad s územním plánem obce a Zásadami územního rozvoje, soulad s charakterem území a potvrzení orgánu územního plánování. Naopak malé instalace do 50kW již nepotřebují licenci a měly by tak více zpřístupnit např. solární panely pro běžné domácnosti. 

Závěrem zaznělo pro obce doporučení dobře zvažovat nabídky investorů a dávat si pozor zejména na podmínky předjímající budoucí rozhodování samosprávných orgánů, snažit se dohodnout s obcemi na sousedních katastrech a také zkontrolovat obecní územně plánovací dokumentace, které jsou pro obce po Lex OZE I tím nástrojem, se kterým mohou pracovat. A v neposlední řadě představují obnovitelné zdroje velmi zajímavou příležitost pro projekty komunitní energetiky. Ale o tom zase někdy příště.

25 komentářů k článku “Jak obnovit důvěru v obnovitelné zdroje”

 1. jihlavák říká:

  Celý green deal je projekt evropských ultralevičáků a fašistů k ovládnutí a zbídačení obyvatel Evropy. O přírodu a životní prostředí vůbec nejde. Zatímco nám budou nutit nesmyslně předražená americká tepelná čerpadla, tak:

  https://www.super.cz/celebrity/jana-paulova/1175693-levne-letenky-nakoupila-dopredu-jana-paulova-stravi-leto-v-dome-na-korfu-na-predstaveni-bude-letat-na-otocku.html

 2. jihlavák říká:

  Nejen rozvrat energetiky.

  Pirátský sen, multikulturní školství:

  https://echo24.cz/a/H34BR/zpravy-svet-nemecko-muslimove-bonnu-nuti-spoluzacky-oblakaly-podle-koran?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=957001&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  Vlastizrádce kulizrak na pokyn kolaboranta fialenka mění sen v realitu.

 3. Dvořák říká:

  Není to můj nápad, ale v kolínské Draslovce se prý stále vyrábí řešení.

 4. jihlavák říká:

  Prý největší problém společnosti jsou prý penzisti. Jsou pro společnost drazí. Neustále to vykládá Fiala s Jurečkou. S podporou Pirátů. Neštítí se lidi nechat pracovat možná i do 70 let. Přitom jiní si žijí lehce.

  https://www.expres.cz/video/dx/rom-si-na-pietni-akci-za-ubodaneho-nikolase-stezoval-na-ukrajince.V230619_111952_denniexpres-video_stes

  Společnost se za x set let nedokázala poradit s populačně explodující skupinou migrantů z Indie a už sem chtějí vozit další? To nedopadne vůbec dobře. Nešlo žít v jedno státě s Rakušanem, Němcem, Slovákem, ale s fanatickým muslimem z Pákistánu to už vyjde?

 5. Dvořák říká:

  Jo jo,asi takhle.

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-video-sokuje-francii-mladik-za-bileho-dne-brutalne-zautocil-na-starsi-zenu-a-jeji-vnucku-40435206#dop_ab_variant=963700&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest220_personal_layout_2_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 6. jihlavák říká:

  Fiala bude černouška dotovat minimálně půlmilionem ročně. 500 000 je start, strop není. Platit se za odmítnutého vyžírku bude každý rok, než ho Fiala s Rakušanem raději přivítají a dají mu důstojné kapesné, aby se mu u nás líbilo.

 7. Dvořák říká:

  Prostě splynou s domorodci,ani o nich nevíte.
  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-o-sudu-se-strelnym-prachem-v-nemeckem-essenu-rozhodne-syran-na-jip-40435281#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=abtest220_personal_layout_2_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 8. jihlavák říká:

  Život v ČR začíná být díky petikoalici “ v pořádku ‚.

  https://www.idnes.cz/praha/zpravy/letenske-sady-znasilneni-video-policie-kamery-praha-7.A230621_102006_praha-zpravy_pitt

  Ještě zbývá schválit Istambulskou úmluvu, aby nedocházelo ze strany migrantů k násilí na ženách.

 9. Dvořák říká:

  Další. Že by to i novinářům začalo docházet?

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-v-bitce-40-lidi-na-koupalisti-v-mannheimu-letaly-noze-40435433#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest220_personal_layout_2_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 10. Jan P říká:

  Tady jsme. Fašisté. Čistý a jednoduchý. Používání strachu a nevědomosti k oklamání veřejnosti. Nikdy je nepouštějte do blízkosti moci.

  jihlavák říká:

  Dvořák říká:

 11. Dvořák říká:

  A já myslel,že Jan P je anarchista a on se zatím identifikoval jako fašista. Třeba nás překvapí jako šlapací tříkolka bude nás nutit pokleknout. Tohle menšiny umí. Proto,jak sám správně píše,nikdy je nepouštějte ani do blízkosti moci.

 12. jihlavák říká:

  Jeden příklad. Fašismus je ukazovat na seniory jako něco neuvěřitelně drahého pro státní kasu, vyvolávat mezigenerační konflikt, na druhé straně nákladně živit lelkujici mladíky z různých zemí, kteří neznají vděk a myslí si, že dostanu cokoliv, nejlépe za minimální námahu, a okolí se jim bude přizpůsobovat.

 13. Jan P říká:

  Dvořák, jasně. Volal rok 2015 a prej chce svoje xenofobní články zpátky.
  Zřejmě dobří vlastenci, prostě slušní lidé. Pětice surově zbila muže v centru Prahy. Mysleli si, že je to Ukrajinec
  https://www.novinky.cz/clanek/krimi-petice-surove-zbila-muze-v-centru-prahy-mysleli-si-ze-je-to-ukrajinec-40435511

  jihlavák, pro vás přece máme naštěstí vládu, kde nejvlivnější posty mají konzervativní katolíci. A vy blouzníte o menšině, co si diktuje podmínky…
  Nechápu, proč si někteří lidé jako vy myslí, že Fiala to s Ukrajinci a pomocí myslí upřímně.
  Souhlas. Česká asociální vláda lidem nepomáhá. Nicméně co chcete po zemi, kde byla levice vymýcena. Podporujte alespoň odbory proti vládě bohatých ?

 14. Jan P říká:

  Dvořák říká:
  Čtvrtek, 22. 6. 2023 v 5:04
  A já myslel,že Jan P je anarchista a on se zatím identifikoval jako fašista

  Anarchistka je z definice
  ten, kdo nechce být utlačován a nechce se stát utlačovatelem;
  ten kdo chce maximální blaho, maximální svobodu, maximální možný rozvoj pro všechny lidské bytosti. “
  Errico Malatesta

  Proč volím zelený syndikalismus ?

  Zelený syndikalismus kombinuje syndikalismus s ekoanarchismem:
  Ekoanarchismus je antikapitalistická a antiautoritářská forma radikálního environmentalismu, který klade důraz na sociální organizaci a samosprávu.
  Syndikalismus je strategie dělnické třídy založená na budování odborů místních zaměstnanců (a dalších druhů organizací na místní úrovni, jako jsou odbory nájemníků), které jsou přímo řízeny členy, a využívání těchto organizací jako prostředku pracujících, kteří kontrolují přímý boj proti dominujícím třídám – budování formy protisíly dělnické třídy prostřednictvím ničivých forem kolektivního boje, jako jsou stávky, okupace, nájemné stávky, militantní masové pochody a tak dále.
  Zelený syndikalismus je založen na uznání, že dělníci – a přímá dělnická a komunitní aliance – mohou být silou proti ekologicky destruktivním akcím kapitalistických firem.
  Cílem zeleného syndikalismu je samostatně řízená forma ekosocialismu, ve které pracovníci demokraticky sami řídí průmyslová odvětví, ve kterých pracují. Může implementovat plánování a koordinaci napříč průmyslovými odvětvími a v širokém regionu. To by pracovníkům umožnilo:

  Získat kontrolu nad technologickým vývojem

  Reorganizovat pracovní místa a vzdělávání, aby se odstranila byrokratická koncentrace moci v rukou manažerů a špičkových odborníků, rozvíjet dovednosti pracovníků a pracovat na integraci rozhodování a konceptualizace s vykonáváním fyzické práce

  Zkrátit pracovní týden a sdílet pracovní povinnosti mezi všechny, kteří mohou pracovat

  Vytvořit novou logiku vývoje pro technologii, která je přátelská k pracovníkům a pracuje na snížení ekologických škod způsobených lidskou sociální výrobou.

 15. Dvořák říká:

  Tak jestli volal 2015… Taky mohl volat 2014.

 16. Jan P říká:

  Platí u nás Ženevská úmluva o uprchlících? Platí. Proto by se měla dodržovat, nikdo (dokonce ani Okamura) ji nezpochybňuje. Jsme podle Ústavy sekulární stát? Jsme. Takže se nikdy žádnou Šaríou řídit nebudeme. Tolik k únavně stupidním debatám o uprchlících a islámu.

 17. Dvořák říká:

  Božínku,tady je zas někdo chytrý jak rádio. Kdepak je tady nějaká zmínka o Okamurovi a kde se vede debata o islámu? A o jakých uprchlících? Všechny ty odkazy jsou na ekonomický migranty,dost pravděpodobně nelegální migranty,dobytek,který se v nové zemi chová tak jako doma. Toto před nikým neprchá,to je pouze invazivní parazit. Velkohubé kecy,že se šariou řídit nebudeme. Stačí se rozhlédnout. Tenhle dobytek se neptá.

 18. Jan P říká:

  Dle čl. 2 Úmluvy: „Uprchlíci musejí dodržovat místní zákony států“. Pokud státy nekonají, pak porušují vlastní zákony. V kapitalistických zemích jsou ale porušovány mnohem zásadnější právní úmluvy, nějací islámští fanatici jsou marginální problém.

  Dvořák, nečtěte tolik letáky SPD. 🙂 Okamurovi je nějakej islám u prdele, jde mu jen o prachy. Vězte, že na Západ má rozhodující moc velkokapitál, nikoliv nějací pošuci v turbanech.
  On tady snad někdo chce přijímat masy uprchlíků a zvýhodňovat je v neprospěch českých občanů? Nějaké okrajové zelené liberály jsem nepleťte. Zcela upřímně říkám, že zvláště u nás, kde žádná extrémní migrační vlna nehrozí, je to virtuální problém. Stačí? Jo, za „státního kapitalismu“ k nám jezdili samí „čmoudi“. A žádný problém nebyl. Záhadné, že?

 19. Dvořák říká:

  Já se omlouvám. Neměl jsem ani tušení,že všechno výše uvedené spáchal Okamura,hodil to na chudaky uprchliky a donutil novináře,aby o tom psali. Radši se přidám k Milionu chvilek a k Pirátům,to jsou ti správní podle Jana P. Moment,vlastně ne,oni už jsou taky na jeho černé listině. A takoví to byli jeho hrdinové. Problémům se má předcházet. A pokud už nastanou,urychleně je řešit a ne popírat a vymýšlet zástupné. Ale když má někdo utkvělou představu,že ví všechno nejlíp… No tak si zase počkáme,až Jan P změní názor. Spíš nějak vykličkuje.

 20. Jan P říká:

  Ach jo

  Dvořák, kde propaguju politické strany a hnutí jako jsou piráti ODS light a Milión chvilek ?!
  Naučte se číst psaný text ! Pro mě za mě se tý volební šaškárny klidně účastněte. Volte si koho chcete…

  No pasarán

  „Kde jsou peníze, tam je i moc.“

  STAŘÍ ČEŠTÍ ANARCHISTÉ PROTI VOLEBNÍMU ŠVINDLU: „Praxe nás učí: „Kde jsou peníze, tam je i moc.“ To jsou dostačující důvody, které jasně dokazují, že pracující třída od kapitalistického systému nemá pranic dobrého očekávat a proto je šílenstvím, doporučovat dělnictvu papírovou zbraň – volební lístek – proti vládnoucí třídě a lákat ho klamnými sliby, které evolucí se nikdy neuskuteční. „Vy máte parlament a my máme peníze a děla“, měl jednou říci německý císař socialistickým poslancům…Volby a parlamentarismus se tak stávají bezúčelnou a dětinskou zbraní vůči vládnoucímu kapitalismu.“
  Themis z Chicaga (1894), „Dělnické listy“ č. 22 z 31.3.1894. Publikační orgán českých anarchistů z Mezinárodní dělnické jednoty

 21. Dvořák říká:

  Asi taky anarchisté. Je fakt,že další náplavy tady fakt nepotřebujeme. Roste nám tu velký problém,který se léta neřeší,nechce řešit. Spíš se vlastně popírá.

  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pochod-romu-byl-nezakonny-blazek-varoval-pred-francouzskym-scenarem

 22. Jan P říká:

  Jasně Dvořák. Jsou to lidé tmavé pleti, kdo ve Francii zapaluje auta a bojují s policií. Proč tohle nezneužít pro svůj náckovský dogwhistle, že za to může imigrace. Hlavně se neptejte PROČ se to děje!

 23. Dvořák říká:

  Jo ještě jsem zapomněl, že další problém si sem taháme z východu.
  No Jeník Pé si vytáhne,co potrebuje,aby mohl použít naučené fráze z alarmů nebo odkud. Že to pak nedává smysl? Nevadí levicová anarchistická ynteligence pochopí.

 24. Jan P říká:

  Neztrapňujte se zde, Dvořák, svou ignorancí a myšlením na úrovni žláz s vnitřní sekrecí.
  Znovu se zabořte do diskuse na Novinkách.cz pod příslušnými články. 90 % příspěvků by tam bylo trestně stíhatelných, kdyby se státní zástupci už teď nebáli stíhat širokou sociální oporu příštích teroristických (ekonomicky a sociálně neoliberálních) diktatur.

 25. Dvořák říká:

  A takhle nějak eurounijně sluníčkářsky by to mělo vypadat?

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-plne-integrovany-pachatel-serie-sexualnich-deliktu-vcetne-znasilneni-v-regensburgu-vyvazl-s-podminkou-40439673

  Pokud se mí něco líbí na USA,tak právo mít zbraň.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I