Landscape festival.

To, že tomuhle umění tak úplně nerozumím, přece neznamená, že je budu hanět!

Naopak! Landscape festival považuji za naprosto skvělý počin a je opravdu škoda, že dvě dominantní věci už po pouhém týdnu skončily a vše se vrátilo do starých kolejí. A je velká kuriozita, že něco tak výjimečného se podařilo uskutečnit navzdory vedení města, které teď máme.

Krásný byl náznak v ulici Jana Masaryka, jak by také mohla vypadat některá část města. Jenom všudypřítomné parkovací čáry, které malbu rušily, připomínaly – je to opravdu jen na chvilku, užijte si to, za chvilku jsme tady zpátky, my auta… Proč? To fakt ty plechovky musí být úplně všude? Proč by tady opravdu nemohla ta skutečná pěší zóna vzniknout? Beneška je jenom parodie na pěší zónu.

Bloky z petek na náměstí byly ještě výmluvnější. Instalaci chápu v první řadě jako velice výstižné připomenutí mocipánům ale i jeho obyvatelům a uživatelům, jak se o své centrum, výkladní skříň města, starají. Všude špína, odpadky, nepořádek, neudržované plochy, mobiliář a artefakty netknuté ještě od socialismu.

Projekt revitalizace náměstí za mnoho milionů zastrčený hluboko v šuplíku radních. Čeká se asi, až opět zestárne a bude se muset aktualizovat…Odbyto předchozím vedením jenom pěti jerlíny na vyprahlém pískovém mlatě už tak vyprahlého náměstí… Jeden už umřel dočista, další má na kahánku. Nevím, jestli obří psí lejno u něj je také součástí expozice…Jistě – hala za 3 mld z veřejných peněz má přednost. Tam je třeba cilit peníze. Potěmkinova vesnice. Do rynku nic.

Co myslíte, začnou si naši vládcové i obyvatelé svého města a veřejného prostoru opravdu trochu hledět, nebo zůstane jenom u těchto malých, dočasných provokací?

2 Responses to “Landscape festival.”

  1. jihlavák napsal:

    Jerlín ještě bojuje, má pár listů. Ale už s ním nepočítají, oproti ostatním nedostal ani zavlažovací vak. Z Německa dovezou jiný. V rámci boje proti změně klimatu.

    V sobotu byla k usychajícímu- jerlínu dovezenému až z Německa!!!- provazem přivázaná nafukovací skluzavka. Druhý provaz byl ukotven k odpadkovému koši u jerlínu. Jihlava je svá a zůstane u malých dočasných provokací.

  2. Zdeněk Gryc napsal:

    Autor Březinek by rád touto cestou upozornil na původní vzhled Centra Březinek
    a otevřel debatu o jeho renesanci.

Leave a Reply