Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz

Páter Josef Toufar 121

Miloš Vystrčil | Čtvrtek, 20. 7. 2023 v 7:01

„Žijme tak, jako bychom již dnes zemřít měli. Žijme pečlivě jako moudří a vykupujme si časem vezdejším život věčný.“


Tato slova Josefa Toufara jsem měl možnost si znovu připomenout v sobotu 15. července, neboť jsou napsána na kamenné desce umístěné v podlaze kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Pod touto kamennou deskou se nachází hrob s ostatky P. Josefa Toufara.


A právě v kostele Nanebevzetí Panny Marie se uplynulou sobotu konala mše svatá k připomenutí 121. výročí od narození P. Josefa Toufara.


Mši celebroval P. Marián Pospěch, farář s farnosti Dolní Lutyně. Po mši následovala beseda s P. Petrem Kubantem, proboštem v Poděbradech a biskupským delegátem, který je nejlépe obeznámen s probíhajícím procesem blahořečení P. Josefa Toufara.


Když jsem si při promluvě P. Mariána Pospěcha v hlavě promítal a připomínal životní osud Josefa Toufara, znovu jsem si uvědomil, jakou obrovskou duševní silou a odhodláním byl Josef Toufar obdařen a jak velkým utrpením během svého života prošel.


Jsem přesvědčen, že právě znalost životního osudu Josefa Toufara má zvláště v dnešní době obrovský význam. Připadá mi totiž, jako bychom v dnešní době někdy postupně ztráceli vůli, energii a odhodlání postavit se zlu. Máme tendenci se přizpůsobovat situaci a nástupu nespravedlnosti, relativizovat hodnoty a nezabývat se špatnými věcmi. Máme tendenci ustupovat, nezajímat se, nevidět, říkat si, že se nás to přece tak úplně ani netýká a zdánlivě tak chránit svůj klid, pohodlí a pohodu.


Že se však ve skutečnosti zlu ustupovat nesmí a nemůže a že pokud tak učiníme, dočkáme se pouze jeho dalšího šíření a rozpínání, toho je důkazem právě i osud Josefa Toufara.


Proto bych chtěl na závěr článku poděkovat všem, kteří si na 121. výročí narození P. Josefa Toufara nejen vzpomněli, ale také nám všem toto výročí a osud Josefa Toufara připomněli. Děkuji farníkům, že na svého kněze nezapomínají, děkuji všem kněžím a dalším zástupcům církví, kteří osud a život Josefa Toufara připomínají, děkuji všem poutníkům, kteří do Číhoště pravidelně přicházejí a děkuji číhošťským, že o památku Josefa Toufara pečují stejně tak, jak činí v jeho rodišti Arnolci.


Číhošť je totiž jedním z nejdůležitějších míst naší paměti, Číhošť a osud Josefa Toufara spojený s číhošťským zázrakem je jedním ze nejdůležitějších zdrojů naší síly, energie a pokory.


23 komentářů k článku “Páter Josef Toufar 121”

 1. Svatopluk Beran říká:

  UPLYNE ČAS, PÁR DESETILETÍ A VY BUDETE PANE PŘEDSEDO SENÁTU VYSTRČILE MORÁLNĚ SOUZEN OBČANY TÉTO REPUBLIKY, ZA STEJNOU PODSTATU VĚCI, KDY NA PODKLADĚ OTEVŘENÍ CESTY DO ČR AMERICKÝM CELOSVĚTOVĚ VRAŽDÍCÍM VOJSKŮM, BUDOU UMÍRAT POD RUKAMA AMERICKÝCH A ČESKÝCH BEZPEČNOSTNÍCH AGENTŮ, ČI PŘÍMO VOJÁKů USA OBČANÉ ČESKÉ REPUBLIKY ZA NESOUHLAS, S PŘÍTOMNOSTÍ CIZÍCH ZAOCEÁNSKÝCH AMERICKÝCH VRAHŮ A CELOSVĚTOVÝCH OBCHODNÍCH TERORISTŮ. AMERICKÁ VOJENSKÁ SMLOUVA O ČESKÉ REPUBLICE, JEJÍŽ UZAVŘENÍ BYLO MOŽNÉ JENOM DÍKY VOLEBNÍMU PODVODU NA OBČANECH ČESKÉ REPUBLIKY VLÁDNÍMI ZÁSTUPCI ODS V TEHDEJŠÍ OPOZICI, JAKOŽTO O NÁSTUPNICKÉ ÚZEMÍ PRO AMERICKÉ VÁLKY V EVROPĚ A ASII, BUDE PRO POTOMKY VAŠEHO RODU TĚŽKOU MORÁLNÍ ZÁTĚŽÍ.

  JSTE TYPICKÝ HISTORICKÝ ZRÁDCE ČESKÉHO NÁRODA, JAKO JICH BYLO ZA 18 STOLETÍ NEPOČÍTANĚ. PROSTĚ JENOM DALŠÍ VYTÍRAČ ZADKŮ NĚKTERÉ MOCNOSTI.

  SAMOSTATNÁ AMERICKÁ VOJSKA NA NAŠEM ÚZEMÍ NEMAJÍ CO DĚLAT. TO JE VLASTIZRADA NA OBČANECH ČEKÉ REPUBLIKY PANE PŘEDSED SENÁTU VYSTRČILE.

 2. Standa říká:

  Pane, či soudruhu Berana, odstěhujte se do Ruska či KLDR, tam Vás s Vašimi názory uvítají chlebem a solí.

 3. jihlavák říká:

  Žvásty o stěhování do Ruska a KLDR jsou mentální vrchol příznivce petidemolice.

 4. Jan P říká:

  Je diktatura nad proletariátem rovněž zlo, kterému se ustupovat nesmí a nemůže ?

 5. Svatopluk Beran říká:

  STANISLAVE NARODIL JSEM SE TADY A TOHLE JE MOJE ZEM, NEVYSTĚHUJI SE OD TUD – (od tebe je to typický komunistický nátlak na nesouhlasujícího občana s vládou vzniklou cíleným podvodem), NĚMCI I RUSOVÉ JSOU KONEČNĚ PRYČ A NEPATŘÍ DO NAŠÍ VLASTI ANI CELOSVĚTOVĚ, PRO SVÉ VOLNÉ OBCHODOVÁNÍ, VRAŽDÍCÍ KOHOKOLIV PO CELÉM SVĚTĚ, AMERIČTÍ OBČANÉ.

  Na velkovýrobu vybudované hospodářství nutně potřebuje velkospotřebu a vyžaduje si i surovinové základny, které by byly odbytištěm těchto hotových výrobků. Americké hospodářské zájmy se nemohou isolovat jen na americkou pevninu, neboť jejich polem působnosti se stává celý svět. JSOU LI TYTO ZÁJMY PŘÍLIŠ NEBEZPEČNĚ OHROŽENY, SPOJENÉ STÁTY, NEMAJÍ LI RADIKÁLNĚ MĚNIT LINII, PO KTERÉ KRÁČEJÍ, JSOU PŘIPRAVENY HÁJIT JI I VOJENSKY.

  AMERIČTÍ VOJÁCI V NEZÁKONÉ VÁLCE V IRÁKU A JEJICH VÁLEČNÉ ZLOČINY.

  Rozkazy „Frago 242“
  Na jaře roku 2004 byly vydány tzv. fragmentární rozkazy (fragmentary orders) – Frago 242. Díky nim nemusely koaliční jednotky hlásit a vyšetřovat jakákoliv násilí páchané americkými a iráckými vládními jednotkami na civilních osobách. Toto násilí zahrnovalo i znásilňování a extrémně ohavná mučení s výsledkem zohavení i zabití mučených obětí.

  Podle dalšího průzkum je počet obyvatel Iráku odhadován na 25 až 27 milionů. Z nich dva miliony uprchly po roce 2003 do zahraničí a další dva miliony jsou uprchlíky ve vlastní zemi. Počet iráckých uprchlíků roste každým měsícem o 40 až 50 tisíc. Podle Sary Flounders charakterizují situaci iráckého obyvatelstva následující údaje:

  43 % Iráčanů žije v absolutní bídě. Nezaměstnanost dosahuje 50 %.
  70 % Iráčanů nemá přístup ke zdravotně nezávadné vodě, 80 % nemá k dispozici fungující hygienické zařízení. Roste počet průjmových onemocnění a cholery kvůli znečištěné pitné vodě.
  70 % iráckých dětí nechodí do školy
  Více než 40 % iráckých učitelů, inženýrů vodních staveb a lékařského personálu opustilo po roce 2003 zemi
  Roste počet iráckých žen, které se kvůli smrti manžela (otce), neúnosné hmotné nouzi a kvůli nemožnosti sehnat práci uchylují k prostituci. Podle Hany Ibrahímové z organizace Women’s Will Association jde o 50 tisíc žen.

  PAN VYTRČIL, ČERNOCHOVÁ, VONDRA ATD. PLUS CELÁ TA DNEŠNÍ VLÁDA I MINULÁ POCHYBNÁ SPOLEČNOST, MILIONU CHVILEK PRO DEMOKRACII, JSOU OBYČENÍ ČEŠTÍ VLASTIZRÁDCI.

 6. jihlavák říká:

  Fanaticky podporoval bolševika s jeho politručkou v jejich cestě na Hrad a zároveň nám tady píše, že jeho zdrojem síly, pokory a energie je číhošťský zázrak a Josef Toufar, který byl umučen právě bolševismem. Takže si z nás buď dělá srandu nebo jde o nějaký psychiatrický problém.

 7. Jan P říká:

  jihlaváku, už se všichni netrpělivě těšíme, až agent Pávek jednou přijde s omluvným prohlášením, že coby prezident-důchodce nedokázal prohlédnout zločinnou podstatu kapitalistického režimu a amerického imperialismu (ovšem coby mladý rozvědčík ano).

 8. jihlavák říká:

  ……..a začne sloužit Číňanům. Páteř na to má dostatečně ohebnou, i když už není mladík.

 9. Svatopluk Beran říká:

  Salvadorská občanská válka se odehrávala v kontextu Studené války. Kuba a Sovětský svaz podporovaly povstalce a Reaganova administrativa armádu a krajně pravicovou salvadorskou vládu. Nejvíce masakrů se odehrálo v letech 1981 a 1982 při armádní protipovstalecké ofenzivě. 11. prosince 1981 ve vesnici El Mozote elitní jednotka salvadorské armády vycvičená v USA zavraždila přes 800 vesničanů včetně žen a dětí.

  V odpoledních hodinách dne 24. března 1980 plukovník salvadorské armády Alvaro Rafael Saravia Merino, vyškolený v USA CIA, zastřelil automatickou puškou M16 v kapli Božské Prozřetelnosti v areálu karmelitánské nemocnice v San Salvadoru při bohoslužbě arcibiskupa Óscara Arnulfa Romera y Galdámez. Od dob zavraždění Tomáše Becketa, arcibiskupa z Canterbury, ve dvanáctém století nebyl tak vysoký církevní hodnostář zavražděn u oltáře. Saravia jednal na rozkaz majora Roberta D´Aubuissona, kterému bezprostředně po činu hlásil splnění úkolu. D´Aubuisson vedl obávané eskadry smrti, které vedle formálních ozbrojených složek brutálně potlačovaly odpor obyvatelstva proti vládnoucí pravicové diktatuře. Má na svědomí vyhrožování, mučení, masakry a zmizení osob.

  KAPLE BOŽSKÉ PROZŘETELNOSTI V AREÁLU KARMELITÁNSKÉ NEMOCNICE V SAN SALVADORU je totiž jedním z nejdůležitějších míst paměti všech svobodných občanů a osudu arcibiskupa ROMERA, JEHOŽ HLAS SE STAL ZNÁMÝM JAKO „hlas těch, kteří hlas nemají“. Je jedním ze nejdůležitějších zdrojů naší síly a energie V POTŘEBÁCH znemožnit USA jeho tajné službě CIA VYSTŘÍLET A UMUČIT KAŽDÉHO, KDO NENÍ OCHOTEN PŘIJMOUT AMERICKÝ SOLITÉRSKÝ, VYVRAŽĎOVACÍ OBCHODNÍ SYSTÉM.

  Předběžný seznam amerických intervencí od roku 1945
  29.3.2008

  Následující výčet nechce tvrdit, že každá z uvedených amerických intervencí je stejně zavrženíhodná nebo že podvracené režimy byly vždy lidumilné. Co však tvrdí – a dokazuje – je skutečnost,

  že USA sledovaly a sledují vlastní, veskrze sobecké ekonomické a (geo)politické zájmy a za tím účelem neváhají svrhávat vlády, osnovat politické vraždy či podporovat jakkoli tvrdé diktatury, jen když jsou dostatečně protržní a proamerické.

  Zejména Latinská Amerika – i když zdaleka nejen ta – má s tímto přístupem bohaté a trpké zkušenosti.

  1946 Panama – americká armáda otevírá tzv. School of the Americas (SOA), aby ,,zprofesionalizovala“ a ,,zmodernizovala“ armádní složky v Jižní Americe. Mezi její nejznámější absolventy patří bolivijský vojenský diktátor Hugo Suárez nebo panamský vojenský diktátor Manuel Noriega. V příručce této instituce, odtajněné Pentagonem v roce 1996, se hovoří od ,,eliminování potencionálních rivalů“ nebo o ,,neutralizaci“ lidí. Dnes se tato instituce nachází v Georgii a od roku 2001 nese název Western Hemisphere Institute for Security Cooperation.

  1950 – 1953 Válka v Koreji – Zemřelo při ní na 1 milion Korejců, z 85% civilní obyvatelstvo. Bylo zničeno 80% průmyslových a civilních zařízení, ¾ všech vládních budov a polovina domovů.

  1953 – 1979 Írán – Po znárodnění podílů British Petroleum íránským vůdcem Mohammadem Mossadekem začíná CIA s požehnáním prezidenta Eisenhowera připravovat puč. 19.srpna je Mossadek svržen a nastupuje autoritářská vláda USA podporovaného Mohammeda Rézy Páhlavího. Spolu s Páhlavím zřizuje CIA tajnou policii SAVAK. To začne být známa pro svou brutalitu a mučení vězňů.

  1954 Guatemala – Prezident Eisenhower podporuje pravicový vojenský převrat, který svrhává vládu Jacobo Arbenze. Arbenz vyvlastnil 234 000 akrů půdy vlastněné Rockefeller’s United Fruit Copany. Puč provedly CIA vycvičené oddíly. Jak státní tajemník USA John Foster Dulles, tak jeho bratr, ředitel CIA, Allen Dulles, byli podílníky v United Fruit.

  1958 Indonésie – USA vyzbrojily a vycvičily tisíce protivládních rebelů, na jejichž podporu dokonce bombardovaly indonéské území. Povstání ale bylo brzy potlačeno.
  Nejlidnatější muslimské zemi na světě, stojící u zrodu Hnutí nezúčastněných států věnoval Pentagon zvýšenou pozornost již předtím. Prezident Sukarno byl v očích Američanů příliš vstřícný vůči domácím komunistům i Východnímu bloku (Číně). CIA se snažila Sukarna zdiskreditovat, zvažovala i jeho zavraždění. V předvolební kampani v roce 1955 dala tajně milion dolarů centristické straně Masjuni, aby posílila její šance proti komunistům i Sukarnovým nacionalistům.

  1959 Haiti – vojáci USA slouží jako vojenští poradci diktátorovi Francoisi Duvalier. Ten proslul zejména svými oddíly s mačetami, které byly nechvalně proslulé svou brutalitou. V roce 1960 pomáhají Spojené státy rozdrtit povstání proti Duvalierovi. Odhady obětí jeho panování se udávají kolem 30 000.

  1960 Ekvádor – Jose Maria Velasco Ibarra je svržen CIA za nespolupráci při blokádě Kuby. Je nahrazen Carlosem Jiliem Arosemanem. I ten je zakrátko odstraněn a nastupuje vláda vojenské junty. Ta okamžitě sahá k omezení lidských práv, komunismus je prohlášen za nezákonný a volby v roce 1964 jsou zrušeny. Levicoví aktivisté se dostávají na seznam podezřelých CIA.

  1960 Kuba – Prezident Eisenhower zmocňuje CIA, aby podnikla kroky k destabilizaci Kuby. Je sabotována výroba, zapalována pole s úrodou, potápěny rybářské a obchodní lodě. 17.dubna 1961 se v tzv. Zátoce sviní vyloďuje 1400 CIA vycvičených a vyzbrojených bojovníků. Během tří dní jsou všichni buď zabiti nebo zajati. Nadále pokračuje ekonomická blokáda.

  1962 Brazílie – Vláda Joao Goularta za pomoci CIA svržena. Moci se ujímá generál Castelo Branco. Ten s pomocí CIA nechává poprvé v Jižní Americe vzniknout komanda smrti.

  1963 – 1991 Irák – Převrat podporovaný CIA dostal stranu Baas včele se Saddámem Husajnem k moci. Američané jim také dodali jména ,,nepohodlných osob“, které byly novým režimem zmasakrovány. Tento režim netrval dlouho, protože jeho podpora v Iráku byla velice slabá. Ale v roce 1968 se konal nový převrat, který vrátil stranu Baas opět k moci a znovu za podpory CIA. Sovětský svaz dodával zásoby zbraní, které režim používal na potlačení Kurdů na severu Iráku. USA umožnili Pfaulderově společnosti zásobit Irák plány pro výrobu chemických zbraní.
  V roce 1979 byl Saddám formálním vládcem Iráku. V tomto roce propuklo lidové povstání, které svrhlo klíčového spojence USA v regionu, íránského šáha. To podpořilo západní mocnosti v jejich orientaci na Hussajnův režim. Podpora USA dodala Iráku odvahy k použití jedovatého plynu proti kurdskému obyvatelstvu města Halabža v roce 1988.

  1964 Zaire – Za podpory CIA se moci chápe Mobutu Sese Seko. Dostává se mu štědré finanční a vojenské pomoci za volný přístup USA k nerostným zdrojům země. Ačkoliv jsou obyvatelé Zaire neuvěřitelně chudí, odhaduje se majetek Mobuta Sese Seka na 4 miliardy dolarů

  1964 – 1975 Válka ve Vietnamu – Prezident Lyndon Johnson nařizuje ,,použít všechny nezbytné prostředky“ pro udržení pozic USA ve Vietnamu. V roce 1965 je nasazeno ve Vietnamu 20 000 a v roce 1968 už 54 000 amerických vojáků. Letectvo používá napalmové bomby. Umírají tisíce civilistů, řada z nich je umučena při výsleších, které mají dokázat jejich spoluprací z Vietkongem. Odhad mrtvých Vietnamců se pohybuje kolem 2 – 5,1 milionů.

  1965 Dominikánská republika – Vojenská intervence USA má ochránit americké životy a majetek před lidovým povstáním. 28.dubna provádí invazi na 20 000 vojáků. Povstání je poraženo. Vojenské jednotky zůstávají v zemi celý jeden rok a odcházejí až po volbách, v nichž dohlédli na vítězství Joaquína Balaguera. Za jeho vlády dochází k represím a rozevírají se nůžky mezi chudými a bohatými.

  1965 Indonésie – vojenský převrat armády proti Sukarnovu režimu. Následuje frontální útok na vlivnou indonéskou komunistickou stranu, se zhruba tři milióny členy třetí největší na světě. CIA spolupracovala s generály, aby zajistila, že komunisté budou v zemi zlikvidováni.
  Napomohla tak jednomu z nejhorších masakrů ve 20.století. Během asi čtyř měsíců zemřelo 250 000 až půl miliónu osob. CIA vytvořila detailní seznamy osob („shooting lists“), které předávala vraždící juntě. Na smrt tak vydala tisíce levicových aktivistů, od nejvyšších předáků až po řadové členy komunistické strany, odboráře, představitele ženských a mládežnických organizací. Americká vláda poskytla indonéské armádě i finanční prostředky, rádia usnadňující spojení, džípy, jež urychlovaly přesuny vojáků a množství lehkých zbraní.

  1967 Řecko – Za pomoci CIA byla svržena vláda premiéra Papandrea. 21. dubna 1967 obsadili Atény pučisté vedení armádními důstojníky (předběhli krále, který se svými generály plánoval vlastní puč). Diktatura, zvaná „vláda černých plukovníků“, pošlapala demokracii úplně. Následoval zákaz opozice a odborů, rozsudky zvláštních soudů a obnovení internačních táborů, kam byli často bez sdělení obvinění umístěni nepohodlní lidé. V celé zemi bylo vyhlášeno stanné právo a zakázány všechny politické strany. Za první měsíc vlády ,,černých plukovníků“ bylo uvězněno a mučeno na 8 000 stoupenců levice.

  1971 Bolívie – Za podpory letectva pomohla CIA zorganizovat vojenský puč. Ten svrhl levicového prezidenta Juana Torrese, který znárodnil rozsáhlé oblasti průmyslu, včetně toho ropného. Nahradil ho generál Hugo Banzer, student School of the Americas. Banzarův režim byl znám brutálními postupy proti sympatizantům levice. Nechal zavraždit 200 svých politických odpůrců a pozatýkat na 15 000 lidí během sedmi let.

  1972 Uruguay – armáda s výcvikem a vybavením Spojených států svrhává Tupamoros (Národně osvobozenecké hnutí) a instaluje vojenskou vládu. Spojené státy se obávaly vítězství levice ve volbách a následků, které by to mohlo pro zbytek regionu mít. Vojenská diktatura trvala 11 let a má na svém účtu 1000 politických vězňů. Je to nejvíce na světě v přepočtu na obyvatele.

  1973 Chile – Při puči je zabit demokraticky zvolený prezident Salvádor Allende. Děje se tak po třech letech, kdy CIA provádí na území Chile tajné operace a hospodářské sabotáže. K moci se dostává vojenská junta v čele s generálem Augusto Pinochetem. Ačkoliv je Pinochet zodpovědný za tisíce mučených nebo zmizelých Chilanů, dostává se mu podpory USA během celé doby jeho vlády (i po ní), která trvá až do roku 1990.

  1979 Nikaragua – Během sandinistické revoluce je svržen Spojenými státy podporovaný diktátor Anastasios Somoza II. Sandinisté získávají širokou lidovou podporu díky výzvám k pozemkové reformě a vyřešení chudoby. Zbylí členové Národní gardy, Somozovy brutální tajné policie, zformují oddíly tzv. Contras. Ty vedou se Sandinisty guerillovou válku. Human Rights Watch viní Contras z: útoků na zdravotnická zařízení a vraždy zdravotnického personálu, únosy, mučení a popravování civilistů, znásilňování žen, zapalování obytných budov atd. Contras získávaly finanční zdroje z obchodu s kokainem.

  1979 Afghánistán – CIA cvičí a financuje všechny skupiny, které jsou ochotny bojovat proti sovětské invazi. Jsou mezi nimi i mudžahedýni, jež se stanou páteří Talibanu.

  1980 El Salvador – Místní arcibiskup Oscar Romeo apeluje na prezidenta Cartera, aby přestal financovat brutální pravicovou vládu vojenského diktátora Roberta D’Aubuissona. Arcibiskup byl zastřelen během bohoslužby. Brzy poté začne v El Salvadoru občanská válka. CIA a americká armáda poskytují vojenské vládě informace o rebelech. Začínají vznikat salvadorská komanda smrti. Do roku 1992 je zabito na 63 000 obyvatel El Salvadoru.

  1980 Honduras – Spojené státy vytvářejí v Hondurasu základnu pro nikaragujské Contras. Z území Hondurasu jsou také podporovány komanda smrti na El Salvadoru. Vojenská pomoc Hondurasu je zvýšena z 16 milionů dolarů v roce 1978 na 231 milionů na začátku 80.let. V zemi začínají působit komanda smrti, která odstraňují nepohodlné disidenty.

  1982 Guatemala – Generál Efrain Rios Montt, bývalý student School of the Americas, se za podpory USA ujímá moci. Po puči se začnou zvyšovat zásilky zbraní. Montt vyhlašuje výjimečný stav. Během prvních šesti měsíců jeho vlády je zmasakrováno 2 600 indiánů. Během 17 měsíců je zničeno na 400 indiánských vesnic. Při státní návštěvě prohlásí o Monttovi prezident Regan: ,,je naprosto oddaný demokracii.“

  1983 Grenada – Americká invaze svrhává vládu socialisty Maurice Bishopa. I přes tvrdé boje je místní odpor potlačen. Moci se ujímá proamerická vláda, která začne zabavovat knihy a zavádí censuru. Američtí vojáci jsou prohlášeni za ,,hrdiny republiky“.

  1986 Libye – 14. dubna Spojené státy zahajují operaci El Dorado Canyon, jenž má Kaddáfího režim potrestat za podporu teroristů. V rámci operace jsou bombardovány vojenské cíle v blízkosti hlavního města Tripolis a přístavu Benghazi. Americký Air Force Association Journal hovoří o 37 zabitých a téměř 100 zraněných civilních obětech. Ještě předtím jsou potopeny minimálně dvě libyjské válečné lodě.
  Napětí ve vzájemných vztazích pokračuje: v lednu 1989 americké F-14 sestřelí nad Středozemním mořem dva libyjské bojové tryskáče. Opakuje se tak podobný incident z roku 1981.

  1988 Írán – Americká válečná loď Vincennes vplula do íránských výsostných vod a zasáhla letadlo, které letělo do Dubaje. Na palubě zahynulo 290 civilistů. Válečná loď Vincennes pátrala v oblasti po íránských bojových plavidlech. Podle tvrzení námořnictva letadlo neletělo ve vyhrazeném koridoru a neodpovídalo na radiové varování. Časopis Newsweek ale zjistil, že letadlo se svého koridoru drželo a na případné varování odpovědět nemohlo, protože nepoužívá vojenské frekvence.

  1989 Panama – Americká invaze svrhává diktátora Noriegu. Ten byl v 60. a 70. letech podporován CIA, umožňoval trénink nikaragujských Contras a poskytoval podporu dalším proamerickým silám v jiných zemích Jižní Ameriky. Jeho režim se podílel na obchodu s drogami. Noriega je postaven před zinscenovaný soud. Byl odsouzen na doživotí. To byl trest za jeho stále rostoucí nezávislost na Washingtonu.

  1991 Irák – 16. ledna začala tzv. Operace pouštní bouře, která měla zamezit Iráku v okupování Kuvajtu. Jsou uvaleny ekonomické sankce, v jejichž důsledku umírá na 500 000 iráckých dětí. Magazín The New Yorker později odhalí, že mnoho mrtvých Iráčanů se stalo oběťmi amerických válečných zločinů pod velením generála Bary McCaffreye.

  1992-95 Somálsko – občanská válka má za následek hladomor v zemi. USA z pověření OSN střežily dodávky humanitární pomoci. Clintonova administrativa rozšířila misi na post-konfliktní rekonstrukci, tzv. nation-building. Uzavřené příměří mezi znepřátelenými frakcemi ale netrvá dlouho. V červenci 1993 došlo k tragickému omylu, jenž sjednotil Somálce proti OSN. Jednotky vedené USA zaútočily na dům, kde se měli domlouvat „warlordi“, kde však místo nich zahynuly desítky kmenových stařešinů. Američtí vojáci se ještě pokusí zajmout představitele jedné z bojujících frakcí. Na odpor se postavili nejen milice, ale i obyvatelé Mogadišu – sestřelili dvě helikoptéry a obklíčili americké vojáky. Následné záchranné akce si vyžádaly život několika stovek až dvou tisíc Somálců – z velké části civilistů. Osmnáct amerických vojáků se zachránit nepodařilo, sedmdesát dalších odešlo se zraněním. Ještě téhož měsíce nařídil Clinton zastavení bojových operací a postupné stahování sil.
  Somálsko bylo v 80. letech americkým spojencem. USA podporovaly diktátorský režim Mohammad Siad Barreho, využívaly námořní a letecké základny ve městě Berbera a kontrolovaly tento strategicky důležitý přístav v blízkosti Adenského zálivu u Rudého moře, kudy je transportována část ropy z Perského zálivu. Americké ropné korporace (hlavně Conoco Inc.) měly z této doby uzavřené exkluzivní smlouvy na průzkum a těžbu v Somálsku, které si mezi sebou de facto rozparcelovaly.

  1998 Irák – Začala Operace pouštní liška, série bombardování při které zahynulo na 2000 lidí. Operace se odehrávala v době, kdy prezident Clinton čelil skandálu s Monikou Lewinskou.

  1998 Súdán – 20. srpna USA vybombardují farmaceutickou továrnu v hlavním městě Chartúmu. Továrna podle Američanů produkovala látky k výrobě chemických zbraní, byla vlastněná Usamou Bin Ládinem nebo súdánskou fundamentalistickou vládou a byla střežena armádou. Všechna tato tvrzení se ukázala záhy jako zcela nepravdivá. O tomto americkém blundru napsal později tehdejší německý velvyslanec v Súdánu Werner Daum v Harvard International Review: „Je těžké určit kolik lidí v této nešťastné africké zemi zemřelo následkem zničení továrny Al-Shifa, avšak několik desítek tisíc se zdá být rozumný odhad“.

  1999 Kolumbie – Clintonova administrativa zahajuje tzv. Plán Columbia. Ničí plantáže koky pomocí chemikálií, která znemožňuje pěstování či konzumaci dalších plodin v zasažených oblastech. Farmářům jsou udělovány směšně nízké kompenzace a veškerý odpor je potlačován silou.

  2001 Afghánistán – NATO pod vedení USA zahajuje útok na Afghánistán. Oficiální tvrzení je, že se zde skrývá Usama Bin Ládin, údajně zodpovědný za útoky z 11.září 2001. Lidská práva ani demokracie ale v Afghánistánu nepanují. Dodnes se bojuje na jihu země, proamerická vláda má kontrolu tak tak nad hlavním městem Kábul. Během leteckých útoků zahynulo na 5 000 civilistů a čísla stále narůstají.

  2002 Venezuela – Nadnárodní korporace a venezuelští milionáři se za podpory USA snaží svrhnout demokraticky zvoleného Hugo Chaveze. Tato snaha naráží na lidový odpor a Chavez se po několika dnech vrací do úřadu.

  2003 Irák – Zahájena Operace trvalá svoboda. Útok je veden pod záminkou zabránění Iráku ve výrobě zbraní hromadného ničení a spojení s teroristickou sítí Al-Kajda. Obojí se prokáže jako lež. Podle britského zdravotnického časopisu Lancet zemřelo v důsledku invaze o 655 000 lidí více. Zásluhu na tom má nedostatek čisté pitné vody, potravin, hygienických potřeb, rozvrat infrastruktury a masivní nárůst kriminality. Zemřelo 3 401 amerických vojáků. Náklady na válku se vyšplhaly na 505 miliard dolarů. Bush očekává dalších 100 miliard pro rok 2007 a 140 miliard pro rok 2008. Ve věznici Abu Graibh a Guantanámo byli a stále jsou mučeni a vyslýcháni vězni ,,podezřelí z terorismu“.

 10. Svatopluk Beran říká:

  VELIKÉ ,,NE,, TÉTO DNEŠNÍ ODEESÁCKÉ VLÁDĚ, KTERÉ POD VEDENÍM FIALY, ČERNOCHOVÉ, VYSTRČILA, VONDRY A SPOL. A BYLA ZVOLENA PODVODEM Z NENAPLNITELNÝMI SLIBY V PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH A NYNÍ BEZ MANDÁTU VOLIČŮ OTEVÍRÁ JEŠTĚ DVEŘE KE VSTUPU NEJVRAŽEDNĚJŠÍ POVÁLEČNÉ ARMÁDĚ SVĚTA, ARMÁDĚ USA, DO ČESKÉ REPUBLIKY A K JEJÍMU VOLNÉMU AŽ SVÉVOLNÉMU FUNGOVÁNÍ NA ÚZEMÍ SUVERENÍHO STÁTU ČESKÉ REPUBLIKY.

  V JEDNÉ Z BUDOUCÍCH LOKALIT POBYTU AMERICKÉ GENOCIDNÍ ARMÁDY V ČR, LOKALITY RANČÍŘOVA U JIHLAVY A TO ANIŽ BY BYLA JENOSTRANNÁ VOJENSKÁ SMLOUVA USA K DNEŠNÍMU DNI S VAZALSKOU ČESKOU REPUBLIKOU VŮBEC ZAKONČILA SVŮJ PROCEDUÁRNÍ PROCES, JSOU JIŽ OPĚT PŘIPRAVOVÁNY UBYTOVACÍ STANY PRO AMERICKÁ VOJSKA.

  OPAKUJE SE ZŘEJMĚ SHODNÁ SITUACE S KOSOVEM, KDY SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ VYBUDOVALY SVÉVOLNĚ NA ÚZEMÍ EVROPY, NA SVRCHOVANÉM ÚZEMÍ SRBSKA VOJENSKOU ZÁKLADNU, KTEROU RÁDOBY ZLEGALIZOVALY AŽ PO OSMI LETECH, POMOCÍ PÁTÝCH KOLON V OMEZENÉM POČETU ZEMÍ SVĚTA, DODEJME ŽE PŽEVÁŽNĚ JEN TĚCH VAZALSKÝCH K USA.

 11. Jan P říká:

  100%

  Svatopluk Beran říká:
  Pátek, 21. 7. 2023 v 20:07
  …že USA sledovaly a sledují vlastní, veskrze sobecké ekonomické a (geo)politické zájmy a za tím účelem neváhají svrhávat vlády, osnovat politické vraždy či podporovat jakkoli tvrdé diktatury, jen když jsou dostatečně protržní a proamerické…

  Čerstvě vypůjčeno z netu.
  „Je třeba začít hovořit o tom, že podstata dnešního kapitalismu a totalitního komunismu je identická: v kapitalismu vlastní výrobní prostředky miliardáři, v komunismu strana. Většina ostatních je v obou systémech (relativně nesvobodná) námezdní síla. V komunismu je ta ne-svoboda přiznaná. V kapitalismu nám je ale podsouváno, že jsme svobodní, neboť (prý) máme svobodnou vůli. Míra nesvobody je ale podobná – liší se jen v dílčích svobodách.
  Ani jeden systém není skutečně demokratický = o podstatných věcech, které se ve společnosti dějí se rozhoduje „nahoře“. V komunismu rozhoduje strana, v kapitalismu oligarchové a další mocenské skupiny.
  Je hodně kudrlinek, v kterých se ty dva systémy liší, ale vykreslování „kapitalismu jako svobody, která musí bojovat s totalitním komunismem“ je promyšlená a cíleně živená PR hra s cílem odvést pozornost od devastace ekosystémů, rozdělování a ožebračování nás obyčejných lidí.
  Stejně tak pravice/levice. Obě skupiny polit. stran zastupují stejné korporace. Ne zájmy nás, obyčejných lidí.“

 12. Zdeněk Gryc říká:

  BLOG:
  převzato

  17. listopad 1989

  Ilustrační foto: archiv autora

  V úterý 17. listopadu byla odhalena na jihlavském nábřeží socha Klíče. Vícekrát jsem vložil do JL dopisy na magistrát, kde navrhuji, aby nábřeží bylo pojmenováno po Václavu Havlovi, který na nábřeží v Praze bydlel.
  V úterý 17. listopadu byl na ČT 2 uveden Galavečer k 70. výročí konce 2. světové války ve Státní opeře Praha. Přímý přenos udělení Cen Paměti národa čtyřem laureátům – statečným lidem a pamětníkům 2. světové války z Česka a Slovenska. Po něm následoval detektivní příběh:

  Mrtvolu sprovoďte ze světa Dokument.
  Měl být navždy zapomenut, lidskou paměť však nelze zničit. Dokumentární svědectví o pátrání po ostatcích umučeného číhošťského faráře Josefa Toufara připravili M. Doležal a R. Vávra Farář Josef Toufar byl v lednu 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku.

  Po zatčení byl ve Valdické věznici krutě mučen a 25. února 1950 byl převezen v kritickém zdravotním stavu do pražského státního sanatoria, kde zemřel. Těla nepohodlného, ovšem lidmi milovaného a uznávaného kněze, se komunisté chtěli zbavit, aby nebyla možná identifikace místa, kde je pohřbený. Proto byl pohřben v hromadném hrobě na hřbitově v Praze-Ďáblicích pod falešným jménem Josef Zouhal. Příbuzným byla jeho smrt oznámena až po čtyřech letech. Vedoucí vyšetřovatelského týmu, který Toufara umučil k smrti, Ladislav Mácha, byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům odnětí svobody, o rok později odvolací soud změnil trest na dva roky. Mácha trest nastoupil v roce 2002, po roce byl podmíněně propuštěn.

  Ostatky Josefa Toufara byly z ďáblického hromadného hrobu vyzvednuty v listopadu minulého roku a zkoumání profilu DNA určilo, že patří skutečně Josefu Toufarovi. Dokument nabízí exkluzivní materiál z okamžiků exhumace, následného genetického a antropologického výzkumu ostatků a jejich pohřbení v Číhošti na Českomoravské vrchovině. V dokumentu hovoří pamětníci, přímí iniciátoři a účastníci exhumace i Toufarova rodina.

  Po sametové revoluci, jsem požádal svého přítele Ak. soch. Romana Podrázského o návrh na pomník k uctění památky Jana Palacha. Začal na návrhu hned pracovat. Předal mi ho těsně před výročím upálení J. P. začátkem ledna 1990. Foto pomníku je publikováno v JL v dopisech čtenářů v článku: Jan Palach – 19. LEDNA 1969. Vztah Václava Havla a Romana Podrázského, ukazuje ilustrační foto v dopisech čtenářů JL Absurdní drama – život Václava Havla Sochu u kostela v Číhošti, k uctění památky na faráře Toufara vlastní rukou vysekal Roman Podrázský.
  Autor: Zdeněk Gryc
  Sdílet tento článek:
  Čtenáři píší : 20.11.2015 Nový komentář Komentáře (40)

 13. Zdeněk Gryc říká:

  Jan P říká:
  Sobota, 22. 7. 2023 v 9:06
  100%

  Svatopluk Beran říká:
  Pátek, 21. 7. 2023 v 20:07
  …že USA sledovaly a sledují vlastní, veskrze sobecké ekonomické a (geo)politické zájmy a za tím účelem neváhají svrhávat vlády, osnovat politické vraždy či podporovat jakkoli tvrdé diktatury, jen když jsou dostatečně protržní a proamerické…
  ————————————
  KDYŽ
  Svatopluk Beran
  GASTARBEITŘIL
  u strýčka SAMa

  nesledoval tím:

  „veskrze sobecké ekonomické… zájmy“

  PROČ NEFACHČIL PRO PUTINA

  RUBL MU SMRDĚL
  S DOLÁČI JE TOMU NAOPAK, ŽE ?
  ——————————————
  páter Toufar Berana nezajímá,
  ale jako Putinův Troll je hluboce zainteresován.

  TAK ČEST PRÁCI TÁHLÉMU BE – ČENÍ

 14. Svatopluk Beran říká:

  Pane Gryc domluvili jsme se, že bude nejen v zájmu vašeho věku rozumné na vaše jednoduché přemýšlení reagovat zcela minimálně, nejlépe vůbec. Důvodem pak je, aby jste stále zbytečně nezatěžoval státní správu, která má dost své práce, se skutečnými problémy.

 15. Jan P říká:

  Sváťo, problém lidi jako Zdeněk Gryc je ten, že potřebujeme méně filmů z USA o jejich vojácích a politicích a jejich tragické vině a „složitosti“ masového vraha a více filmů o jejich obětech.

 16. Zdeněk Gryc říká:

  „potřebujeme méně filmů z USA“
  ————————————-
  Soumrak dne

  24. červenec21:50 › 00:00

  Odehrává se ve dvou časových rovinách:
  jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou,
  v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů
  i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu…
  Film získal řadu britských i mezinárodních cen, nominován byl na celkem osm Oscarů.
  ————————————————
  Film ukazuje nejen zneužitelnost
  „appeasementu…“

  Zmiňuje se také o postavení Československa
  a osudu židovek ve snaze o přežití.

  V současných událostech – Putinovou „denacifikací“
  ukazuje kam vede cesta dlážděná „dobrými úmysly.

 17. Svatopluk Beran říká:

  S těmi filmy máš Jane obrovskou pravdu. USA má dostatek tak kvalitních filmů – (podle mne), které nemají konkurenci na celém světě. Ovšem ta neskutečně masová produkce podřadných seriálů, velkého množství hororů či nesmyslných pohádek, kdy agrese je cíleně přehrávána, namísto aby byla potlačena jako něco nevhodného pro život dětí i dospělých. Armádních propagandistické filmy placené a scenáristicky vypracované či korigované Pentagonem stejně jak třeba v KLDR vyzdvihující hrdinství a čestnost amerických vojáků, při tom ale cíleně či podprahově skrývající barbarství tohoto těchto amerických hrdlořezů, jejich velitelů či celého amerického gavermentu. Za následné zveřejnění těchto AMERICKÝCH HRŮZ PÁCHANÝCH PO CELÉM SVĚTĚ A VYTAŽENÝCH Z AMERICKÝCH TAJNÝCH DOKUMENTŮ, pak cílí na novináře kteří mají odvahu toto americké zvířecí chování zveřejňovat.

  TENTO AMERICKÝ ŠUNT DOBŘE ZAJIŠTĚNÝ FILMOVÝMI EFEKTY, PAK VSTŘEBÁVAJÍ DĚTI BEZ ŽIVOTNÍCH ZKUŠENOSTÍ.

  TO JE ALE PODLE AMERICKÝCH MRAVŮ Z HISTORICKÉ LIKVIDACE DOMORODCŮ A KRÁDEŽE JEJICH ZEMĚ, PLUS NAPŘÍKLAD MRAVŮ ŘEPORYJCE NOVOTNÉHO, TOMANCE, VONDRY, (který dokonce prohlásil, že si Albánci v Kosovu vydobyly svobodu svým počtem mrtvých a že teprve vysoký počet mrtvých je zárukou oprávněnosti svobodného života, NĚJAK PŘI TOM POZAPOMĚL NA BOMBARDOVÁNÍ SRBSKA NATEM A NEZÁKONNĚ VYBUDOVANOU AMERICKOU VOJENSKOU ZÁKLADNU NA VÝSOSTNÉM ÚZEMÍ SRBSKA), BEZDĚTNÉ MILITANTNÍ ČERNOCHOVÉ, ARABSKÝMI ZNAKY TETOVANÉ PEKAROVÉ ČI NACISTICKÝMI SYMBOLY TETOVANÉ UKRAJINSKÉ FAŠISTY, TEPRVE TEN ÚŽASNÝ ŽIVOT A SVOBODA.

  NEDOVOLME A NESOUHLASME SE VŠEMI VÁLEČNÝMI PRAKTIKAMI VELMOCÍ A TO I TĚMI, KTEROU SI PRO SVOU SEBESTŘEDNĚ INSTALOVANOU SVĚTOVOU VÝJIMEČNNOST OBCHODOVÁNÍ, UZURPUJÍ JEDNOSTRANNĚ SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ, SVOU VOJENSKOU PŘÍTOMNOSTÍ V CELÉM SVĚTĚ JIŽ PŘES 200 LET, NASTARTOVÁNÍM ,,MONREOEVY DOKTRÍNY,,

 18. jihlavák říká:

  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3602852-kyjev-s-obtizemi-doplnuje-vojaky-povolava-i-vysilene-zajatce-sef-mobilizace-si-na

  Realita velkolepého boje za naši svobodu. Spíše boje za americké imperiální zájmy. Štědře placeného ODS z daní občanů a dluhů, které budou věčně splácet naší potomci. Nestydí se.

 19. jihlavák říká:

  Zatímco soudruh Vystrčil nás tady opíjí blouzněním o nejvyšších hodnotách, tak jeho rodná zločinecká strana obere seniory a nynější pracující bude nutit pracovat skoro až do smrti.

  Přitom nám zajistili nejdražší energie v Evropě, dražší potraviny při mizerné kvalitě než v Německu, kde mají 3-4 x vyšší platy, obří inflaci, budou nakupovat z peněz seniorů předražené americké zbraně, na zisky nadnárodních monopolů si netroufli vůbec sáhnout, oberou jen ty, kteří se nemůžou bránit- seniory a děti, které budou jimi vytvořené dluhy věčně splácet. Budou velkoryse financovat z dluhů dětí a penzí seniorů americko- ruskou válku na Ukrajině, spolufinancovat nejzkorumpovanější státní systém v Evropě. Na štědrých sociálních dávkách vyrůstá x tá generace nepřízpůsobivých, těm neřeknou vstaňte z kavalců a běžte pracovat, „ojebou“ jen penzisty. Na ty si troufnou. UBOŽÁCI a ZLOČiNCI,

 20. Zdeněk Gryc říká:

  SKAUT a ZNAČKAŘ bude mít zítra kremaci
  ————————————————
  Vyznamenání Za zásluhy pro značkaře Milana Pernicu
  29. 10. 2019lukas.husek
  Asociace
  Nad prezidentovým výběrem oceněných se někdy ošívám.
  etos se mi zdál (až na několik výjimek) vcelku solidní.
  Státních poct se dostalo válečným hrdinům, geniálnímu malíři Kamilu Lhotákovi či nestorům české vědy.
  Říkám si jen, jak se asi musí cítit tisíce lidí, kterým vzal Klaus naději ve spravedlnost svou neuvěřitelnou amnestií z konce prezidentského mandátu.
  Pár takových bydlí nedaleko, v Horoměřicích, jsou to oběti tzv. H-systému.

  Jednomu z oceněných se ale sluší poblahopřát i u nás, u tomíků.
  Je jím bezmála jedenadevadesátiletý Milan Pernica.
  Dlouholetý značkař Klubu českých turistů zasvětil práci na nejlepším značení na světě doslova celý život. Nachodil při malování nejrůznějších značek tisíce kilometrů, vyzná se ve značení tuzemském i zahraničním. Tomíkům není Milan Pernica neznámý. Mnozí ho znají osobně (zejména ti z Jihomoravského kraje),
  další z článků časopisu Turista. Mohli jste se s ním setkat i na stránkách Tomíka.
  Ing. Milan Pernica si medaili Za zásluhy bezpochyby zaslouží. Srdečně blahopřejeme!
  Tomáš Novotný
  https://www.idnes.cz/brno/zpravy/rozhovor-pernica-trasy-turismus-znacky-vyroci.A190107_449225_brno-zpravy_vh

  Zdeňku,

  Díky že jsi mi dal okamžitě vědět, že Vladivoj je už na onom světě.
  Smutné, ale ne překvapující….
  Pro nás je neuvěřitelné jak rychle a efektivně se tyto věci v Česku řeší.
  Vždyť Vladivoj zemřel dnes ráno a pohřeb bude už pozítří.
  Tady v Británii se to vleče týdny!

  Vidím, že jsi to oznámil i Milanu Pernicovi.
  Zřejmě nevíš, že i on už je na pravdě boží, jsou tomu právě dva měsíce.

  Přikládám smuteční oznámení, svou kondolenci pozůstalým jsem už dávno odeslal,
  plus něco navíc z obou stran.

  Zdeňku, tak teď zůstáváme už jen my dva poslední mohykáni.

  Zítra ráno my odjíždíme na týden do severní Anglie jen kousek od skotských hranic.
  Mám Ti leccos povědět, zmotám se na to až po našem návratu.
  Mezitím si dnes večer oba připijme na dálku na paměť našich starých kamarádů, já už to dělám.
  Přejeme Ti vlídný a bezpečný závěr tohoto podivného léta.
  Srdečně zdraví Milan a Milena z už dávných dob….
  Begin forwarded message:
  From: Hana Švaříčková
  Subject: Parte
  Date: 7 June 2023 at 15:34:55 BST
  Dobrý den pane doktore
  píši Vám o tatínkovi Milanovi Pernicovi, který bohužel 1.6. 2023 zemřel.
  I když jeho zdravotní stav nebyl dobrý, všichni jsme se těšili, že začne jezdit na elektrickém vozíku, ale osud nám už nepřál.
  Předminulou sobotu jej odvezli do nemocnice s nízkým tlakem a ve čtvrtek 1.6. večer zemřel.
  Aspoň se moc netrápil, i když léto na krásné Lesné si ještě mohl užít.
  Mějte se krásně a s bratrem Vám přejeme hodně zdraví!
  Hana a Mojmír

  PŘED 10 LETY NA SETKÁNÍ BRNĚNSKÝCH ZNAČKAŘŮ – SKAUTŮ
  BYL OMLUVEN PAVEL ŠUBRT. Jinak byla účast dobrá, včetně Ing. Josefa Přidala
  ING. VLADIMÍR TOMEK, POSLEDNÍ Z naší PARTY BUDE MÍT KREMACI
  Ve čtvrtek, 3. srpna 2023.ve 14 hodin v obřadní síní města Brna Jihlavská ulice 1.

  Šéf značkařů. skaut Ing. Miroslav Pernica tam měl kremaci
  v pátek 9. června 2023 v 15:30
  —————————–
  SKAUTI, SOKOLOVÉ a STB
  ——————————
  LIST A č. 56/52 útvar Ks-Stb Brno
  Řídící orgán: Voleš
  Značka agenta: 1728 krycí jméno: Suchý
  Zpráva řídícímu orgánu předána dne 6. 8. 1952.
  Věc: sokolské školení – průběh
  1a:Asi ve středu jsme měli večer táborák. Celá škola si sesedla podle skupin a zpívala národní písně, hlavně slovácké. Po půl hodině se někde ozval návrh, aby se zpívala píseň „teče voda teče“. Ozvalo se to pravděpodobně u děvčat, neb seděly vedle vedoucího Vahaly. Tento prudce vstal a přerušil táborák a že je okamžitě večerka. Všichni museli do stanů.
  Vedoucí ještě řekl, že to co jsme spívali jsou únikové písně a že je dosti smutné, že neznáme nové pokrokové.

  Pernica se ozval a ptal se vedoucího, proč jsou únikové.

  Tento řekl, že diskutovat nebude.

  Pernica se opět ozval řekl a řekl nahlas, že to není jednání komunisty odmítat kritiku.

  Vedoucí na to povídá, že za to může být vyloučen ze školy.

  Druhý den po rozhovoru Pernice s vedoucím
  se tento již choval jakoby nic nestalo.
  1b:Další průběh ze života školení některých členů bývalého Junáka v Sokole, kteří nyní na Slovensku byli na krajské škole.
  2: vlastnoručně psaná zpráva agenta.
  3: zprávu napsal agent, který se také tohoto školení zůčastnil.
  4:ten fousek se svou partou si mne ani nevšímali.
  5: očekával jsem, že parta bývalých Junáků se domluví na nějakém podniknutí a že agent se tak dostane do jejich skupiny, ale tito spolu nehovořili moc a jen se učili. Je zřejmé, že tito jsou velice opatrní ve svém jednání.
  5:do této skupiny Fouskovy a Klepačovy bude nasazen ještě jeden agent.
  Strž. Voleš Leopold v. r.

 21. Zdeněk Gryc říká:

  PS.
  SKAUTING a ZNAČKAŘENÍ

  Ing. Milan Pernica
  Ing. Vladivoj Tomek

  Zemřeli ve věku 94 let.

 22. Zdeněk Gryc říká:

  PODIVNÉ LÉTO 2023-08-03

  převzato:

  „Bohužel hned po příjezdu jsme dostali e-mail, že zemřel Emil Hladký.
  /profesor na klasickou kytaru na konservatoři v Barceloně/
  Je to už třetí starý kamarád co odešel v těsném sledu.
  To už by teda mělo stačit!! Překvapuje nás, že obřad bude v brněnském krematoriu
  Begin forwarded message:
  From: Milena Hladky
  Date: 2 August 2023 at 15:55:15 BST

  Subject: Rv: Emil s departure
  HLADKÝ Emil, PhDr.
  Torrent de les Flors, 148, esc. D, At. 1., E-08024 Barcelona, Španělsko
  zobraz na mapě
  tel.: 0034/ 932 131 252
  emilhladky@hotmail.com

  Oznamujeme se smutkem v srdci odchod
  Emil Hradský 1940 – 2023
  v milující paměti,
  prosím přijďte na rozlučkový obřad pátek 4. srpna 2023 v 14:45 hodin

  v Krematorium Brno Jihlavská 1

 23. Zdeněk Gryc říká:

  oprava:

  Emil Hladký 1940 – 2023

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I