Blog Jihlavských listů

Miloš Vystrčil
24- Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz

Kaplička v Řídelově a jedna
opravdu velká stavba

Miloš Vystrčil | Čtvrtek, 3. 8. 2023 v 12:00

Před třemi roky byla v malé obci u Telče v Řídelově postavena a požehnána kaplička svaté Anny, na jejíž výstavbu kromě obce Řídelov přispěl také Kraj Vysočina a řada drobných dárců.
Řídelov je obec, ve které žije asi 80 obyvatel, náklady na výstavbu kapličky činily podle starosty Radka Maryšky asi milión korun, a nebýt dobrovolné práce a pomoci zdarma, byly by náklady mnohem vyšší. Kaplička byla vystavěna z rozhodnutí zastupitelstva, neboť historicky se právě pouť svaté Anny v Řídelově slavila a místní se rozhodli tradici obnovit.


Letos jsme se sešli na poutní mši v Řídelově potřetí. Postupně se tak začíná obnovovat tradice svatoanenské pouti v Řídelově, místní se setkávají, přicházejí poutníci a duchovní, a kulturní život v Řídelově je opět bohatší a různorodější.


Osobně z toho mám velkou radost a výstavbu kapličky považuji za čin osvícený a odvážný zároveň. Péče o vlastní tradice a územní pospolitost je jedním z úkolů samosprávné činnosti obcí a měst.
Na kapličku v Řídelově jsem si vzpomněl v pátek 28. července, kdy jsem mohl být přítomen počátku výstavby nové multifunkční haly (arény) v Jihlavě, která nahradí již nevyhovující Horácký zimní stadión.
Zastupitelé města Jihlavy se rozhodli k odvážnému a zároveň pro zachování rozvojového potenciálu krajského města zásadnímu kroku.


Horácký zimní stadión je nezapomenutelně spojen se slavnou érou Dukly Jihlava a vlastně také i rozvojem a autoritou Jihlavy jako nezpochybnitelným okresním a hokejově celostátně významným městem.
Stadión však slouží již od roku 1955. Není tedy divu, že 68 let stará stavba je v kritickém stavu.
Dlouho nevyhovuje dnešním požadavkům na skutečně špičková sportovní utkání a pro svoji jednoúčelovost téměř neumožňuje konání jiných typů společenských akcí, jako jsou například velké konference, koncerty, veletrhy apod.


Jihlava je přitom dnes krajským městem s výjimečně výhodnou polohou a velkými možnostmi dalšího rozvoje.
Vždy platilo a bude platit, že pokud disponujete talentem, potenciálem rozvoje, šancí být úspěšný, že se tak nestane bez vlastní práce a snahy, bez vlastní vůle jít úspěchu naproti.
Nejde to však bez odvahy. Musíte někdy dělat rozhodnutí a podnikat kroky, které nejsou úplně jednoduché, které nejsou bez rizika, a stává se i to, že se takové kroky ne všem líbí a ne všichni je podporují.


Rozhodnutí o výstavbě multifunkční haly v Jihlavě je právě takovým krokem.
Krokem, který je šancí a impulsem pro Jihlavu. Impulsem, který může velmi napomoci nejen jejímu celkovému rozvoji, nýbrž i rozvoji celé Vysočiny. I proto je dobře, že si význam této jihlavské investice uvědomuje také stát a Kraj Vysočina.


Je dobře, že již dnes je domluveno, že se na téměř dvoumiliardové investici bude významně podílet také Kraj Vysočina a prostřednictvím Národní sportovní agentury také Česká republika.
Na výstavbě kapličky v Řídelově se shodli zastupitelé v Řídelově. Obyvatel žije v Řídelově asi 80 a náklady na výstavbu byly více než 1 milión korun.


Samozřejmě je v Řídelově spousta dalších věcí, na které by bylo možné ten milión korun použít.
Výstavba multifunkční arény v Jihlavě si vyžádá podle rozpočtu necelé 2 miliardy korun. Obyvatel žije v Jihlavě asi 50.000 a na celé Vysočině nás žije potom půl miliónu.


Samozřejmě, že také Jihlava, stejně jako Řídelov, potřebuje investovat do mnoha dalších věcí.
Víme však, že Jihlavě s investicí na výstavbu arény pomohou stát i Kraj Vysočina a hlavně víme, že v Řídelově tu kapličku nejen úspěšně postavili, nýbrž již radostně a spokojeně s mnoha poutníky oslavili tento rok již třetí svatoanenskou pouť.

5 komentářů k článku “Kaplička v Řídelově a jedna
opravdu velká stavba”

 1. jihlavák říká:

  Lidu pohádky o kapličce a na druhé straně Fiala se zrádcem Rakušanem otevřeli dveře islamizaci státu. Nebo dalšímu zadlužování, nyní údajně kvůli řešení uměle vytvořené migrační krizi. Jaké může mít pocity politik, který se přímo podílí na věčném finančním zotročení budoucích generací ? Jak se mu asi spí?

 2. jihlavák říká:

  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nevzpominam-si-ze-bych-soudil-emigranty-snad-jeden-pripad-odpovedel-zaskoceny-predseda-us-baxa-40439951

  Bolševičtí dinosauři stále věrně slouží. Nyní ve službách globalistů. Soudruh prezident navrhl soudruha Fremra jako ústavního soudce. Soudruha Fremra rozvědčíku prezidentovi schválil SENÁT. Soudruha RYchetského vystřídá v čele ÚS pan Baxa. Ten je „čistý“, byl jen kandidát na členství v KSČ. Po sametovém podvodu už nemělo smysl vstupovat. Přišli noví páni.

 3. Svatopluk Beran říká:

  CO BY TO CHYTROLÍN Z DAČIC, ČECHOČÍŇAN A PŘEDÁVAČ KLÍČŮ OD NEJVYŠÍ ČESKÉ POLITICKÉ KOMORY VYSTRČIL, SLOUŽÍCÍ AMERICKÉ VYVRAŽĎOVACÍ SVĚTOVÉ SVOBODĚ, NESCHVÁLIL? JO JE TO RADOST SLEDOVAT TY ČISTÉ A SLUŠNÉ CHLAPCE V NEJVYŠŠÍCH ČESKÝCH VLÁDNÍCH A POLITICKÝCH POZICÍCH, KDYŽ LEZOU OPĚT JAK POVÁLEČNÍ KOMUNISTÉ DO ZADKŮ VELMOCI.

 4. franta pulpytel říká:

  Když jsem si přečetl blog pana Vystrčila, tak jsem pochopil ,že mu jde o to aby si občané Jihlavy ,ještě lépe z celé vysočiny vzali příkad z občanů Rídelova a dobrovolně přispěli na výstavbu arény. Podle pana Vystrčila v Rídelově kapalo, v Jihlavě by mohlo pršet. Odkazuji na věty, nebýt dobrovolné práce obyvatel Rídelova byla by oprava mnohem dražší . Potom srovnání počet obyvatel Rídelova s počtem obyvatel Jihlavy a ještě lépe celé Vysočiny ( pokud by se dobrovolně zapojili obyvatelé celé Vysočiny , tak by to mohla být , kdyby dal každý občan Vysočiny 1000 kč tak by to dělalo 500 milionů ). Dodatek nebylo za tak zvaného komunismu všechno špatné ,když pán Vystrčil chválí dobrovolnou práci Z

 5. Jan P říká:

  Ta multifunkční hala stejně jako v Jihlavě se nevyplatí. Jinak by po ní skočil soukromý provozovatel. Budeme mít dluhy a trafiky pro politiky a jejich přátele. Ale o tom přece zastupitelská demokracie je.
  https://blisty.cz/art/115238-cerny-den-pro-brno.html

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I