Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Zlu se neustupuje.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Středa, 9. 8. 2023 v 17:44

A největší a nejnebezpečnější současné světové zlo se jmenuje Rusko.

Rusko není fašistickou zemí proto, že jsou někteří jeho občané potetováni hákovými kříži, nebo protože stoupenci Wagnerovců, válečných zločinců, jsou nejvíce podobní Waffen-SS. Stejně tak to neplatí pro Ukrajince, když se obě strany navzájem nazývají fašisty nebo nacisty. Rusko je fašistickým režimem díky uspořádání mafiánské, oligarchické, mocenské vertikály, postavené na extrémním nacionalismu v podobě ideologie státního nacismu, militarizaci, militantnosti společnosti, tuhého policejního státu prošpikovaného tajnými službami, až po justiční represivní systém nerespektující ani málo lidská práva, plně sloužícího režimu, … a dále též proto, že jeho zvrhlá imperiální ideologie s proklamovaným právem na území jiných suverénních a svrchovaných národů, je spojena s jednostranným neuznáním jejich státnosti a jsou anektována a okupována brutální vojenskou silou a násilně připojována k federální struktuře, což je ryzí koloniální imperialismus. A ničím takovým se Ukrajina neprezentuje. Ta brání jenom svoji holou existenci na cestě k nám – k evropské civilizaci.

Současná nelidská, krutá válka, kterou rozpoutal ruský dobyvatel nemá konce. Každý den pořád násilně a zbytečně přichází děti o otce, matky o syny, dívky o své chlapce…Ke všem hrůzám přibyly ještě nekonečné minové pole. Barbarství státu, který se dnes nazývá Ruská federace, jehož agresivní podstata se už staletí nemění, je nekonečné. Naopak – jenom se stupňuje s každým náznakem slabosti nebo nerozhodnosti bohatého západního světa, bez pomoci kterého by už ale Ukrajina už dávno neexistovala. Je to hodně těžká situace.

A tak Rus ke všemu dosavadnímu zlu co v sousední zemi napáchal, nyní ještě beztrestně brutálně ničí a krade jejich obilí, obživu pro milióny jinde. Blokuje jeho vývoz. Ničí ty nejvýznamnější památky. Jako třebas katedrálu v Oděse. Aby co nejvíce uškodil a zastrašil. Podle toho, co jsem tam viděl a prožil, to však vyvolává pravý opak. Přesto, že to už trvá tak dlouho a únava je obrovská.,

Ale nemůžeme je v tom přece nechat samotné! Vždyť je tady naše svědomí, solidarita a zodpovědnost vůči budoucnosti. Proto tam pojedeme znovu. Abychom pomohli a přinesli autentická svědectví z cesty. A tentokrát to bude cesta až k frontě. Do nemocnic. S léky a přístroji. Napřímo. Bez prostředníků. Drobně, ale účinně.

A proto znovu o přispění prosím ty, kteří to vidí stejně, důvěřují mně a chtěli by i takto pomoci. Učet nezveřejňuji, ale každému ho na vyžádání zašlu. Jedná se o legální sbírku pod našim krajským úřadem.

Protože si myslím, že ne Ukrajina nám za pomoc, ale my jím za prolitou krev bychom měli být vděční. Nesrovnatelné jsou to oběti. Materiál a peníze versus zdraví a život.

Děkuji Vám, lidé dobrého srdce.

Bojovat se zbraní v ruce každý nemůže, pomáhat však ano.

12 komentářů k článku “Zlu se neustupuje.”

 1. Svatopluk Beran říká:

  ZLO SVĚTA JSOU POSLEDNÍCH 30 LET SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ A TO I JEJICH HOSPODÁŘSKÝ ZÁJEM O RUSKÉ UHLÍKOVÍ ENERGETICKÉ SUROVINY A JEJICH BEZVÝHRADNÝ ZISK V PROSPĚCH USA, JENŽ DNES PROBÍHÁ NA ÚKOR EVROPY. NEJMÉNĚ TŘECET LET VŠECHNY EVROPSKÉ STÁTY PROSPEROVALY Z LEVNÝCH RUSKÝCH ENERGETICKÝCH SUROVIN. TATO EVROPSKÁ PROSPERITA, NA KTERÉ SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ FINANČNĚ NIC NEVYDĚLÁVALY, BYLA USA TRNEM V OKU. JEDINOU VÝHODU Z TOHO MĚLY JIŠTĚNÍ DOLARU, JAKO REZERVNÍ SVĚTOVÉ MĚNY, Z KAŽDÉHO PRODANÉHO BARELU RUSKÉ ROPY KAMKOLIV DO SVĚTA. KECÁTE NESMYSLY A NIC O TÉTO GEOPOLITICE A SVĚTOVÉM OBCHODU Z ENERGETICKÝMI SUROVINAMI NEVÍTE A PRAVDĚPODOBNĚ ANI NIC, bývalý socialistický důstojníku, dnešní kavárníku, NETUŠÍTE. TAKŽE JEN HLOUPĚ AMERICKÝM VRAHŮM A CHCIVÁKŮM POKLONKUJETE.

  UŽ OD BALKÁNU – KOSOVA -, USA TVRDĚ PRACUJE NA DNEŠNÍ PROXI VÁLCE S RUSKEM NA UKRAJINĚ, O RUSKÉ UHLÍKOVÉ ZÁSOBY A JEJICH PŘEPRAVU DO EVROPY. HLOUPÁ ZÁPADNÍ EVROPA, JAKO TRVALÝ VOJENSKÝ A HOSPODÁŘSKÝ VAZAL USA Z DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY, TAK JEN SLABOMYSLNĚ ŠLAPE VODU.

  VY, VYSTRČIL, PAVEL, FIALA A CELÁ TAHLE PŘIPODĚLANÁ PROAMERICKÁ PÁTÁ KOLONA, NEMÁTE ŽÁDNOU SVOU ČESKOU ČI EVROPSKOU VIZI A JEN SLOUŽÍTE AMERICKÉMU GENOCIDNÍMU CELOSVĚTOVÉMUZLU, PÁCHANÉMU JEDNOU VE STŘEDNÍ AMERICE, JEDNOU V JIŽNÍ AMERICE, JEDNOU V ARABSKÝCH ZEMÍCH A TEĎ DOKONCE I V EVROPĚ.

  I AMERICKÉ ZLO – AMERICKÁ VLÁDA PŘES CIA, KTERÉ NAPOMOHLO NASTARTOVAT UKRAJINSKÝ NACIONALISMUS, VYGENEROVANÝ NA POHROBCÍCH DRUHOVÁLEČNÉHO UKRAJINSKÉHO FAŠISMU, KTERÝM BYLO V ZÁJMU HITLEROVSKÉHO NĚMECKA ZABITO STATISÍCE LIDÍ NA UKRAJINĚ, VČETNĚ ČESKÝCH EMIGRANTŮ Z TŘICÁTÝCH LET – ČI PODPORA ALBÁNSKÉ MAFIE NA SRBSKÉM ÚZEMÍ KOSOVA, KTERÁ OBCHODOVALA S LIDSKÝMI ORGÁNY, VEDLY KE STÁTNÍM PŘEVRATŮM V EVROPĚ.

  I TOTO AMERICKÉ ZLO JEDNOU SKONČÍ. ŽÁDNÉ ZLO A ANI TO AMERICKÉ GENOCIDNÍ, NEMÁ TRVÁNÍ NAVŽDY. URČITĚ JEJ NEPORAZÍ DNEŠNÍ RUSKÉ ILEGÁLNÍ VÁLEČNÉ DOBRODRUŽSTVÍ.

  NA AMERICKÉ VRAŽDÍCÍ CELOSVĚTOVÉ ZLO, MUSÍ TOTIŽ REAGOVAT CELÝ OSTATNÍ SEDMIMILIARDOVÝ SVĚT.

 2. jihlavák říká:

  Zatímco místní chciválci blouzní za pokračování nesmyslného boje za jakousi jejich svobodu, ve skutečnosti jde o zdroje na Ukrajině a v Rusku, tak lidé na Ukrajině žijí takto:

  https://cnn.iprima.cz/byvaly-cesky-bojovnik-na-ukrajine-na-fronte-jsem-se-pokalel-vojakem-jsem-byl-omylem-386958?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#/galerie-88233/1

  Porovnejme s kluky a holkami v naší vládě. Burcují k boji proti Rusku až do konečného vítězství, přitom si jezdí v BMW řady 7, mají krásné obleky a šatičky, papají v PS prima obědy za dotované ceny, večer po práci se rozjedou do jejich vilek a bytečků atd. atd. Mají vše mimo svědomí.

 3. Jan P říká:

  Washingtonu a jeho spojencům neleží na srdci osud Ukrajiny a jejího zkoušeného lidu, nehledě na skutečnost, že je jednoznačnou obětí ruské agrese. Běží tu o vysokou a nesmírně riskantní hru, kdy je žádoucí, aby NATO znovu nalezlo svůj důvod bytí(což se nad očekávání podařilo) a aby si Spojené státy zachovaly svou upadající dominanci nad světem, třebaže přitom trpí nejen Ukrajinci, ale i lidé žijící v zemích globálního Jihu.

  Proč Západ tvrdošíjně trvá na ukrajinské protiofenzivě, když pochybuje o jejím úspěchu?
  https://blisty.cz/art/114458-proc-zapad-tvrdosijne-trva-na-ukrajinske-protiofenzive-kdyz-pochybuje-o-jejim-uspechu.html?fbclid=IwAR1UAHwPFK9KSWWh5cX91D9ss6H-ZfYaj_xj8Z0dsKhtlxBUrlkjKuGYzxY

 4. petr klukan říká:

  Sváťo, každý má právo na názor. Prosím, neprojevujme nesouhlas s názorem osobním útokem na osobu, která ji vyřkla. Diskutujme, ale slušně. Díky

 5. Zdeněk Gryc říká:

  převzato:

  Radomír Molata
  Před 1 dnem

  Ať už to co nejdříve skončí. Vítězstvím Ukrajinců.
  Hájí své území a právo na existenci.
  Válka ukázala na další, ještě závažnější problémy.
  Krizi lidských hodnot.
  Žijeme asi příliš dlouho v míru, když si ho nevážíme.
  Je to asi trochu pokrytecké, ale nejlepší by bylo vrátit společnost do doby, kdy politika nebyla tématem sociálních sítí.
  Zakázat politické diskuze na internetu jak politikům, tak běžným občanům, by nebylo porušení práva na svobodu slova a názoru. Jen by mělo být mnohem složitější a odvážnější, svůj názor adresně sdělovat.

  Neskrývat se za anonymitu sítě.

  Oslovovat tisíce lidí, až když si ten názor najde dost podpory mezi lidmi.

  Internet šíří nekontrolovatelně hysterii, nenávist, dezinformace.

  K odborným tématům se vyjadřují neodbornící, vytvářejí nereálný svět podle vzorce…odborníci už svou šanci vyřešit problém s oteplováním, elektromobilismem, očkováním…..válkou, dostali a nevyřešili.
  Tak dejme šanci blbosti.

  Není to zase tak dávno, kdy jsme četli zprávy jen v novinách
  a komentáře jsme si nechali do reálného života.
  Muselo by k tomu dojít v mezinárodním konsensu.
  Dál by jsme měli právo projevit svoje názory kdekoliv.
  Angličanům kdysi stačil Hydepark a postavili na něm symbol svobody slova.
  Svět byl před internetem. Jde o to , jestli ho přežije. Má potenciál dát do pohybu masy lidí, rozpoutat konflikty a ty zničit svět.

 6. franta pulpytel říká:

  Pane Gryci jestli pak víte co se stalo 6. a 8 srpna vroce 1945 Hirošimě a Nagasaki ? Proč o tom nepíšete?

 7. Zdeněk Gryc říká:

  Pane Pulpytel,

  vím o tom , jako všichni.
  Vím o Parl Harbour
  Vím o Okinavě.
  Vím, že památník že původní budova památníku byla vyprojektována a postavena
  českým architektem Janem Letzelem,
  ———————–

  Během poslední fáze druhé světové války v Pacifiku shodily Spojené státy americké 6. a 9. srpna 1945 dvě atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki.

  I po šesti měsících intenzivního strategického bombardování 67 japonských měst odmítala japonská vláda přijmout ultimátum předložené Postupimskou deklarací. Podle nařízení prezidenta Harryho Trumana svrhlo americké armádní letectvo v pondělí ráno 6. srpna 1945 na město Hirošima atomovou pumu Little Boy. O tři dny později následovalo svržení pumy, nazvané Fat Man, na Nagasaki.[1] Tyto dvě jaderné pumy jsou jedinými jadernými zbraněmi, které kdy byly použity ve válce.

  Na základě spojeneckých úmluv vyhlásil 8. srpna 1945 Japonsku válku také Sovětský svaz a jeho vojska posílená o zkušené jednotky, které došly až do Berlína, zahájily v Mandžusku bleskovou ofenzívu. Šest dní po bombardování Nagasaki dne 15. srpna 1945, v momentě, kdy Rudá armáda dokončila bleskové obklíčení Kuantungské armády, oznámilo Japonsko přijetí bezpodmínečné kapitulace požadované Spojenci. Dne 2. září podepsalo kapitulační listinu a oficiálně tak ukončilo válku v Tichomoří, čímž skončila druhá světová válka i na posledním válčišti. Poválečné Japonsko poté přijalo tři nejaderné zásady, odsuzující národní atomové zbrojení.[2]

  Etické a právní opodstatnění svržení atomových bomb je dodnes předmětem diskusí.

  V prvních dvou až čtyřech měsících po shození bomb zemřelo v Hirošimě 90 000 – 166 000 lidí a v Nagasaki 60 000 – 80 000,[3] z toho v každém městě téměř polovina zemřela během prvního dne. Zdravotnické oddělení Hirošimy odhaduje, že lidé, kteří zemřeli v první den, v 60 % zemřeli na ozáření nebo uhořeli v plamenech, ve 30 % zahynuli pod padajícími troskami a v 10 % z ostatních příčin.[zdroj?!]

  Během dalších měsíců vzrostl počet úmrtí na popáleniny a nemoc z ozáření způsobenou radiací. Z pozdějších pravděpodobnějších[zdroj?!] výzkumů vyplynulo, že 15-20 % zemřelo na ozáření, 20-30 % na popáleniny a 50-60 % z ostatních příčin.[4] Většina lidí, kteří v obou městech zahynuli, byli civilisté.
  ————————
  Hirošimský památník míru

  zvaný také Atomový dóm či Genbaku Dome (japonsky: 原爆ドーム; Genbaku dómu) je torzo budovy stojící ve městě Hirošima, Japonsko. Od roku 1996 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

  Původní budova byla vyprojektována a postavena českým architektem Janem Letzelem,

  Historie stavby který působil v Japonsku. Byla dokončena v dubnu 1915 a pojmenována „Hirošimský prefekturní palác pro výstavy produktů“. Formální otevření pro veřejnost se konalo v srpnu téhož roku. V roce 1921 byl název změněn na „Hirošimský prefekturní palác pro hospodářské výstavy“, pak ještě roku 1933 na „Hirošimský prefekturní palác pro podporu průmyslu“.[1]

  Dne 6. srpna 1945 v 8.15 hodin místního času vybuchla nad budovou atomová bomba Little Boy (hypocentrum bylo ve výšce 580 m, epicentrum ve vzdálenosti asi 160 m). Atomový dóm byl nejbližší stavbou, která po explozi zůstala stát, i když byla značně poškozena. Dodnes je udržován ve stejném stavu, v jakém byl těsně po výbuchu. Slouží tak jako připomínka ničivosti jaderných zbraní a jako symbol naděje na světový mír bez nukleárních zbraní.

 8. Zdeněk Gryc říká:

  PS.

  Slouží tak jako připomínka ničivosti jaderných zbraní

  a jako symbol naděje na světový mír bez nukleárních zbraní.

  MEMENTO PRO NÁS I UKRAJINU

 9. Jan P říká:

  Tak od vás to tedy sedí pane Gryci.
  Kdo tady na blogu JL a dále v diskusi neustále vyvolává kulturní války, dnes zmnohonásobené algoritmy (a)sociálních sítí ? Co si budeme povídat, vládne se o to líp, o co více jsou lidé rozdělení (z pohledu blahobytu/přežití celku) bojem o nepodstatné detaily.
  Místo toho, abychom se dnes napříč planetou spojili v řešení rekordních nerovností, kolabujících ekosystémů, rizika atomové hrozby, léčby traumatu a upgradu ekonomického a politického systému, dohadujeme se o zástupných nesmyslech. Ve většině případů nám jsou však tato témata cíleně podsouvána, nevybíráme si je sami. Nemám pravdu pane Gryci ?

 10. Jan P říká:

  Jistě, umět respektovat názor druhých, diskutovat slušně bez osobních útoků. Má šéfredaktor JL Petr Klukan na všechny, kteří vystupují v blogu stejný metr ? Chápu Sváťu, že je na některé komentátory, novináře, politiky, politický aktivisty legitimně alergický. V této zemi není jediný:-)

  V červenci jsem se vrátil ze Španělska. Ceny potravin ve Španělských supermarketech jsou ve většině položek až o třetinu nižší než v Českých supermarketech. Přitom ještě před 4 lety, kdy jsem byl ve Španělsku tomu tak nebylo (poděkujme zéjména vládě Petra Fialy). Přitom minimální mzda ve Španělsku je 30 000, v Česku 17 300. Průměrná ve Španělsku 51 000, v Česku 41 000. A náklady na bydlení jsou už teď ve Španělsku taktéž nižší. K tomu si připočtete moře a až půl roku léto. Nedivím se, že většina místních působí uvolněně a jsou pozitivně naladění. V Česku by je to asi brzy přešlo. Tam by mohli jen mávat Ukrajinskýma vlajkama a s holou zadnicí šoupat nohama. Jinak ve většině zemí na jih a západ od nás je veřejná prezentace Ukrajinských vlajek velmi řídkým až zcela absentujícím faktorem což vím z vlastní zkušenosti a od známých (Řecko, Maďarsko, Bulharsko, Španělsko, Itálie, Francie). Rozumím lidem jako Sváťa, že je chytá vztek jak se dá s tímto národem manipulovat a jak se dokáže ponížit a podřídit se (momentálně nejvíc Washingtonu ). A vládnoucí politici v Česku jsou z drtivé většiny odpudivé kreatury.

  Probudí se konečně lidé z letargie a vyjdou do ulic až uvidí že dál už cesta není, že banda těch šašků nahoře i s jejich hesly a ,,institucemi pravdy“ je hořká tečka za celým polistopadovým systémem, že celý polistopadový ,,pochod na západ“ neskončí v Rakousku, ani třeba jen ve Španělsku ale na Ukrajině, a že 2 třetině národa nebude plat stačit ani na pokrytí nutných životních potřeb ???

  Omlouvám se, že jsem se široce rozepsal.
  Hezkou neděli.

 11. Jan P říká:

  „Žádní vůdci USA, NATO nebo Ukrajiny nebyli pohnáni k odpovědnosti za to, že minulou zimu nevyužili tento okamžik , ani předchozí promarněnou šanci na mír v dubnu 2022, kdy USA a Spojené království zablokovaly turecké a izraelské zprostředkování, které bylo tak blízko k nastolení míru, na jednoduchém principu ruského stažení výměnou za ukrajinskou neutralitu. Nikdo nepožadoval seriózní vysvětlení toho, proč si západní vůdci nechali proklouznout tyto šance na mír mezi prsty.“

  Hození kostkami podporované USA opouští Ukrajinu v horší krizi
  https://dissidentvoice.org/2023/08/us-backed-roll-of-the-dice-leaves-ukraine-in-worse-crisis/

 12. Svatopluk Beran říká:

  I po šesti měsících intenzivního strategického bombardování 67 japonských měst odmítala japonská vláda přijmout ultimátum předložené Postupimskou deklarací.

  STOTISÍC CIVILNÍCH OBYVVATEL TOKIA UPÁLENÝCH BĚHEM NĚKOLIKA HODIN – DĚTSKÝCH ANDĚLŮ – STAŘEN – TĚHOTNÝCH ŽEN – STRCŮ POUŽITO STRATEGICKÝMI VÁLEČNÝMI ZLOČINCI ZE SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH K OCHRANĚ SVÝCH VOJÁKŮ VYCVIČENÝCH A VYŠKOLENÝCH K VÁLČENÍ.

  BARBARSKÝ VÁLEČNÝ ZLOČIN VYCVIČENÝCH A ZAPLACENÝCH AMERICKÝCH VOJÁKŮ PROTI CIVILISTŮM, TŘIKRÁT UPÁLENO NARÁZ 100 000 TISÍC CIVILISTŮ – TOKIO -HIROŠIMA – NAGASAKI – TŘIKRÁT TAK PROVEDLY SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ TĚSNĚ PŘED UKONČENÍM VÍTĚZNÉ VÁLKY, NECHUTNÉ BARBARSKÉ-MASOVÉ-JEDNORÁZOVÉ VÁLEČNÉ ZLOČINY PROTI CIVILISTŮM, ZCELA V ROZPORU Z VÁLEČNÝMI PRAVIDLY.

  VESTFÁLSKÝ MÍR UŽ V ŠESTNÁCTÉM STOLETÍ ZAVÁDÍ PRINCIP NEPOUŽÍVÁNÍ CIVILISTŮ K VÁLEČNÝM CÍLŮM A PROHLAŠUJE TAKOVÉ JEDNÁNÍ ZA NEPŘIJATELNÉ Z HLEDISKA LIDKÉ BYTOSTI A POTŘEB VÍTĚZNÉ MOCNOSTI. SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ A MNOZÍ JEJICH VYZNAVAČI DODNES OSPRAVEDLŇUJÍ TAKOVÁTO STATISÍCOVÁ JEDNORÁZOVÁ VRAŽĎOVÁNÍ CIVILISTŮ, JAKO OPRÁVNĚNÉ ROZHODNUTÍ K OCHRANĚ SVÉHO, PRO VÁLKU PŘIPRAVENÉHO A VYCVIČENÉHO VOJENSKÉHO POTENCIÁLU.

  NEZAPOMEŇME ŽE JEDINÉ CIVILNÍ OBYVATELSTVO SPOJENÝCH STÁTŮ NEBYLO PŘÍMO POSTIŽENO 2SV. ALE SPOJENÉ STÁTY AMEERICKÉ ZCELA V KLIDU VYHLADILY TŘIKRÁT JEDNORÁZOVĚ BĚHEM CHVILKY 100 000 CIVILISTŮ, ANDĚLŮ-DĚTÍ A TĚHOTNÝCH ŽEN NEPŘÁTELSKÉHO STÁTU.

  NEZAPOMEŇME NA TO JAKÝM ZPŮSOBEM DOKONČUJÍ SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ VÍTĚZNÉ VÁLKY!!!!! JAKÝ BUDOU MÍT SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ ASI MORÁLNÍ VÁLEČNÝ POTENCIÁL, KDYŽ JIM PŘESTANOU JÍT JEJICH SVĚTOVÉ OBCHODY PODLE JEJICH PŘÁNÍ A POTŘEB A POZBYDOU K TOMU JEŠTĚ SVOU MĚNU JAKO CENTRÁLNÍ SVĚTOVOU MĚNU? CO ASI JEŠTĚ VYMYSLÍ K JEŠTĚ VĚTŠÍM, PŮL MILIONOVÝM, MILIONOVÝM JEDNORÁZOVÝM VYVRAŽDĚNÍM CIVILISTŮ JINÝCH ZEMÍ, ABY SE DOSTALY K SUROVINOVÉMU A SPOTŘEBITELSKÉHO POTENCIÁLU JINÝCH ZEMÍ? KOLIK JEŠTĚ POUŽIJÍ CIZÍCH ÚZEMÍ A OBYVATEL KE SVÝM OBCHODNÍM PROXI VÁLKÁM?

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I