Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Dva štoky.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Úterý, 12. 9. 2023 v 15:24

Jihlava je krásné, cenné a unikátní město.

Studovna architektury. Vše se zde najde. Od románských pozůstatků, přes zajímavou gotiku, renesanční paláce, monumentální baroko až po funkcionalistické okénka a socialistický brutalismus přímo v srdci…

A co teprve ten zachovalý velice patrný půdorys ještě středověké pevnosti!

Krásné – leč velice smutné, špinavé a zanedbané město – a bez sebemenšího náznaku změny k lepšímu. Současná vládnoucí garnitura to prostě nedovolí. Není to sice zdaleka vše – velice významnou roli pořád hraje to německé vykořenění po válce – ale bohužel – ryba smrdí od hlavy. Je to tak. Třicet let téměř nepřetržité a skoro neomezené porevoluční vlády jedné strany spolu s diletantstvím mocných udělalo svoje.

Jak jinak si například vysvětlit, že

# namísto toho třebas, aby se aby se aspoň někdo ze zodpovědných zajel podívat kousek za hranice do Rakouska jak tam z každé pitomosti dokáží udělat turistickou atrakci, tak u nás je pořád jediným turistickým tahákem – ZOO…

# namísto toho, aby se koukli na ty krásná náměstí okolních měst v kraji, jejich výkladní skříně, tak jenom přihlížejí jak rynek „krajské metropole“ upadá a upadá…

# v době klimatické změny, kdy města bojují o každý kousek zeleně, tak naší odborníci a velkou slávou vybudují „pokojíček“, jinými slovy pískový mlat s novými nevhodnými cizorodými stromy a otřesnými zavlažovacími vaky, které postupně umírají a žloutnou už v půli srpna! A radnice je chce reklamovat! Přírodu reklamovat!

# že smutná připomínka předchozí doby – náš milovaný PRIOR – zůstává i po 33 letech přesně takový, jak jsme jej mohli vídat ještě v tom smutném předlistopadovém čase…

Ale tohle je nejvíc! Nejvlivnější radní pořád nemá dost své megalomanie – a řešení vidí v tom že historické domy na náměstí prostě zvedneme o dvě patra! A bude vymalováno! To opravdu není fór!

Doslova říká se zcela vážnou tváří : “ Náměstí je postaveno pro půlmilionové město a padesát tisíc obyvatel ho neuživí. Zvláště když v centru jsou historické domy, kde je kapacita je omezená. Až budeme dělat nový regulační plán, musíme v tomto smyslu tlačit na ministerstvo… „

Nabízí se otázky, jestli to padesátisícové město uživí tu jeho halu… nebo kolik že nových bytů pro potřeby těch 450 tisíc chybějících obyvatel to přinese. Nebo co na to památková péče…. Ale to už jaksi pan radní neřeší.

Připomínám, že tento náš mladý, malý, lokální památkář je původní profesí…architekt!

Ing. arch. David Beke (ODS), radní který nyní v našem městě vše řídí.

5 komentářů k článku “Dva štoky.”

 1. jihlavák říká:

  Problém jsou i cikáni. Neznám nikoho, kdo by šel do cikánské lokality bydlet, podnikat, trávit volný čas. Náměstí a okolí se postupně stanou vyloučenou lokalitou, jakou známe ze serveru Čech a Moravy. Je to jen otázka času. Škoda.

 2. Jan P říká:

  V Česku 2023 je to jinak. Ve valné většině míst vládne individualismus, konzum a soukromí je nejvíc. Pospolitost je komunismus a ten mi tu nechceme.

  Zastupitelská demokracie, stát, instituce, NEMŮŽOU vyřešit ekonomickou politickou, sociální a ekologickou krize, jak to na přikladu (ne)fungování města Jihlavy autor blogu oprávněně kriticky popisuje(demokratický deficit).
  Revoluční alternativu PŘEDSTAVUJÍ samoorganizované demokratické rady, Lidová shromáždění a příslib přímé demokracie.
  K dobrému životu pro všechny mj. patří lokalizační iniciativy … komunitní centrum, sousedské spolky, komunitní aktivity, místní krámky. Kdo byl v Barceloně a viděl jedno z místních tržišť s názvem „Mercat dels Encants“ ? Je to úžasné místo, kde máte možnost pochopit, jak funguje (skutečná) ekonomika, kdy jeden obchoduje s druhým, bez obvyklých nadnárodních korporátních prostředníků.

 3. Zdeněk Gryc říká:

  Převzato:
  Vodní prvky v intravilánu Jihlavy
  Zdeněk Gryc | Neděle, 11. 4. 2010 v 15:08

  VODNÍ PRVKY V INTRAVILÁNU JIHLAVY.
  Text článku doplněný spoustou původních i současných fotografií jsem v pondělí, 30. listopadu 2009. poslal E-mailem na magistrát Ji, Kraj Vysočinu, hygienika, JL, Z jmenovaných na něj nikdo neodpověděl, ba ani nepotvrdil příjem. Pro potřebu blogu jsem ilustrační fota vyndal a text poněkud upravil. Separát jsem napsal v době, kdy jsem si povšiml vandalismů nových vodních ploch.
  Budu se zabývat pouze vodními plochami a ploškami, které jsem navrhoval, autorsky dozoroval a po léta sledoval. Tuto problematiku rozdělím do 3. statí:
  1. SÍDLIŠTĚ BŘEZINOVY SADY A JEHO KRAJINA S RYBNÍČKEM.
  2. BAZÉN NA ŠTEFÁNIKOVĚ NÁMĚSTÍ
  3. TŘI DROBNÉ VODNÍ PLOCHY:
  a/ bazének v centru Březinek
  b/ bazének před magistrátem Jihlava /původně OV KSČ/
  c/ bazének před budovou vodohospodářů
  ———————————————————————————
  https://www.youtube.com/watch?v=xriCoyp3940&feature=youtu.be
  ——————————————————————————–
  ty dva štoky taky chtěli ne sídlišti Štěpnický rybník v Telči

 4. Zdeněk Gryc říká:

  oprava:
  ty dva štoky taky chtěli na sídlišti Štěpnický rybník v Telči.
  Byla to dost fuška tomu zabránit.
  Podívejte se prosím na JAM a tam publikované Březinky.
  S pozdravem:
  Ing. arch. Zdeněk Gryc

 5. Zdeněk Gryc říká:

  Podívejte se prosím na JAM a tam publikované Březinky.

  TAM TAKÉ CHTĚLI CHYTRÁCI-PODNIKATELÉ PŘIDAT 2 ŠTOKY.
  projekt byl hotov, stačilo podepsat.

  Nejde jenom o to, co vidíme, ale také co je pod zemí.

  „PŘEDVÍDÁNÍ JE ZÁKLADEM URBANISMU“,

  nám říkal na přednáškách pan profesor Fuchs.

  že bude za totáče odsouzen na 2 roky /ne na 2 štoky/ nepředvídal.
  ————————————————————————-
  Bohuslav Fuchs – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Bohuslav_Fuchs

  Fuchs byl sice nadále profesorem i dokonce děkanem,
  jeho práce na škole ale byla zákulisně omezována a sabotována.
  Byla předmětem žárlivosti a intrik mladších kolegů,
  kteří mistrně zneužili politického vývoje v nedemokratických poměrech.
  Fuchs byl nakonec po roce 1958 inscenovaně obviněn

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I