Blog Jihlavských listů

Ján Lauko
38- Nejsem sice z tohoto regionu, ale moje filozoficko humanistické články, reflektující každodenní život kolem nás budou mít všeobecně platný a tedy nadregionální charakter. Budu se snažit, aby byly přínosné pro každého jednotlivce a to bez ohledu na to, kde žije.

Potěšte svou duši krásou umění

Ján Lauko | Pondělí, 13. 11. 2023 v 19:29

Umění a krása povznášejí duši vzhůru. Ale pozor! Ne ledajaké umění a ledajaká krása. Musí splňovat vysoké kritérium čistoty a ušlechtilosti. Kde však najít takové umění? Žel, není ho mnoho, ale přece jen existuje.

Jedním z pozitivních příkladů je tvorba mého přítele Tomáše Lajmona, který se profesionálně věnuje zakázkové umělecké dřevořezbě. Odbor „řezbář a umělecké zpracování dřeva“ vystudoval ve svém rodišti na Oravě, kde má v současnosti zřízen malý ateliér.

O své práci se dřevem říká, že to pro něj není jen zdroj obživy, ale hlavně zdroj nesmírného vnitřního naplnění a rozvoje. Jako řezbář mohl ve svém životě poznat mnoho vzácných lidí a také pochopit, co znamená, když se člověku stane záliba povoláním. Plynutí času se tehdy zastaví a každý den, prožitý v práci, se stává vzácným darem. Darem, který léčí duši, tělo i vztahy.

V průběhu let našel mistr Lajmon své řezbářské potěšení v detailním a co nejvíce propracovaném stylu řezby, při kterém nepoužívá žádné kopírovací frézy, ani duplikátory. Myslí si totiž, že čím více práce udělá řezbář rukama, dlátem a svou bezprostřední představivostí, tím více svého nitra do díla vkládá. Právě tím je jeho dílo navenek i vnitřně hodnotnější.

Tato cesta je sice pro řezbáře časově náročnější, ale nejvíc odpovídá jeho povaze a jeho estetickému cítění. Rád se věnuje lidové i myslivecké tematice, ale v jistém smyslu je mu nejbližší tematika náboženská. Díky tomu je podstatnou částí jeho tvorby práce pro kostely.

O výtvarné tvorbě není třeba mnoho mluvit. Třeba ji vnímat. Ona nás sama osloví. Podívejte se na krátké video o tvorbě Tomáše Lajmona.

A když se chcete o jeho práci dozvědět víc, můžete zavítat na jeho web stránky. Stojí to opravdu zato.

http://rezbar-orava.sk/atelier/

https://www.umelecka-drevorezba.sk/

3 komentářů k článku “Potěšte svou duši krásou umění”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  NEJLEPŠÍ INSPIRACE JE

  nahatá dívka
  Kokrdova socha na Březinkách
  Kokrdova dívka za poštou v Telči

  POKROKOVÁ
  s
  HOLUBIŠKOU

 2. Zdeněk Gryc říká:

  A tak tedy v naší společnosti momentálně stojí proti sobě strach očkovaných
  a přesvědčení neočkovaných podobně,
  jako stáli v Afghánistánu placení žoldáci z USA a NATO
  proti přesvědčení mudžahedínů.
  Ale jedině živé a silné přesvědčení nese v sobě sílu vítězství, protože pochází z citu.
  —————
  PRÁVĚ DNES

  KULTURNÍ INTERMEZZO
  —————————————–
  „Vesmír stojí na straně neočkovaných!!“
  DOBRÉ SDĚLENÍ PRO MÉ VRSTEVNICE V DOMOVĚ DŮCHODCŮ LESNOV,
  KTERÝ NAVRHL KOLEGA arch. Jiří Herzán
  ——————————————-
  „Amen, pravím vám: Jestliže budete mít víru jako hořčičné zrnko a řeknete této hoře:
  “ Přejdi odsud tam! “ – projde. A nic vám nebude nemožné.“
  ——————————————————
  Poučení spočívá v odpovědi na otázku, jak bylo možné, že afghánští mudžahedíni dokázali vyhnat ze své země po zuby ozbrojené vojáky USA a NATO? V čem spočívala jejich převaha, před kterou musel západ nakonec přece jen kapitulovat?
  A síla ducha je obrovská! Je tak obrovská, že před ní neobstojí ani vojska nejmodernějších armád světa.
  Kde je síla jejich vnitřního přesvědčení v Boží ochranu a pomoc? Nitro mnoha věřících je proniknuto strachem, a proto věří už jen takzvaným vědcům, odborníkům, politikům a jejich vakcíně, protože jejich důvěra v Stvořitele je pryč, nebo ji ani nikdy vůbec neměli.
  A tak tedy v naší společnosti momentálně stojí proti sobě strach očkovaných a přesvědčení neočkovaných podobně, jako stáli v Afghánistánu placení žoldáci z USA a NATO proti přesvědčení mudžahedínů. Ale jedině živé a silné přesvědčení nese v sobě sílu vítězství, protože pochází z citu. Cit pochází z ducha a duch je vždy silnější než cokoliv jiného, protože je všemu nadřazený. Takto to funguje v našem univerzu! Je to zákonitost, která v něm platí, a proti ní nic nezmůže žádná pozemská síla. Jde o vesmírný princip vítězství, stojící za každým, kdo má silné přesvědčení.
  Strach však spoutává lidskou duši tak, že oslabuje imunitu organismu.
  Vesmír stojí na straně neočkovaných!
  A stojí za nimi proto, že mají přesvědčení a nemají strach! Vesmír stojí na straně odvahy! Vesmír nestojí na straně strachu a všeho toho, co od něj pochází! Takovou moc má síla přesvědčení, pocházející ze srdce, citu a ducha! Kdo ho má zvítězí, i když to možná nebude vítězství jednoduché.
  Existují však na zemi lidé, snažící se vědomě využívat sílu přesvědčení tím nejčistším a nejsprávnějším způsobem. Jsou totiž přesvědčeni, že na naší planetě jednou zvítězí Láska, Spravedlnost a Čistota. Že tu jednou zvítězí Vůle Boží! Že i na zemi bude jednou podobná harmonie a mír, jako je v nebi.
  A přes toto nejčistší a nejdokonalejší přesvědčení lidí může proudit k zemi nejvyšší síla, jaká existuje. Vítězná síla velkého všemohoucího Boha! A tato síla, za pomoci silného přesvědčení lidí, přivede k vítězství nejušlechtilejší principy Lásky, Spravedlnosti a Dobra.
  Pravé přesvědčení, projevující se nevyhnutelně snahou již nyní žít a myslet podle vyšších principů, však může vybudovat široký most přes propast zničení, aby po něm mohli přejít do bezpečí nové doby všichni lidé, kteří se budou utíkat k Hospodinu a budou se snažit změnit k lepšímu v souladu s jeho Vůlí.
  Žité a neochvějné přesvědčení ve vítězství Světla na zemi nám tedy může přinést nezbytné vítězství Světla formou, která nebude pro náš svět až tak zničující. Chvála proto každému, kdo v sobě živí toto přesvědčení a snaží se podle něj už teď žít, protože miliony lidí mu jednou budou vděčné za to, že se mohli zachránit.
  ________________________________________
  „Amen, pravím vám: Jestliže budete mít víru jako hořčičné zrnko a řeknete této hoře:“ Přejdi odsud tam! “ – projde. A nic vám nebude nemožné.“

  Není jisté jestli je Lauko na výplatní pásce soudruha Putina.

  PRÁVĚ DNES je to román na pokračovánÍ, Laukova obratného podstrkování
  Putinovy propagandy:

  Západní způsob myšlení se hroutí. A spolu s ním také západ!
  Ján Lauko | Čtvrtek, 5. 4. 2018 v 19:42

  PRÁVĚ DNES JE NEVHODNÉ PUBLIKOVAT BLOG:

  Jak souvisí Afghánistán s pandemií?

  Ján Lauko | Čtvrtek, 9. 9. 2021 v 16:27

 3. Zdeněk Gryc říká:

  DUCHOVNĚ PŘEDVÁNOČNÍ

  KULTURNÍ VLOŽKA

  Takže si cením

  Svatopluka Berana,
  který píše rovnou a jasně.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I