Blog Jihlavských listů

Miroslav Tomanec, Ing., MBA
129- Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.

Jura ze STANu.

Miroslav Tomanec, Ing., MBA | Úterý, 14. 11. 2023 v 4:16

Tak k nám na vesnici přijel další ministr.

Když jsem se na setkání s ním připravoval, tak kamarád vtipně podotkl… má pro dnešní koaliční vládu velice příhodné jméno – Jura ze STANu!

Byl věcný, docela zajímavý a nezdál se mně tak suchý jako v televizi. Dozvěděl jsem se leccos nového a připomněl si, že jenom obsluha státního dluhu, na kterém má Babiš lví podíl, přijde státní pokladnu ročně na cca 100 mld…No jo, pane ministře, mluvit o tom takto jenom mezi svými je hezké, ale…

Přinesl jsem mu osm otázek, vybral si čtyři, ty jednodušší, na zbytek slíbil odpověď písemně. Nejvíce se mně líbilo, jak hezky se kroutil u dotazu, jak on to sám osobně má s eurem… Na svoji řečnickou otázku – proč je u tohoto tak slabá podpora veřejnosti – si tak vlastně odpověděl sám – no přece proto, že vy, nejsilnější demokratická strana, se k tomu takto stavíte, pane ministře…

Otázky z pléna byly zajímavé. Replika proč jako ti učitelé mají tolik, tedy 1,35 průměrné mzdy ještě vyvolala jenom to klausovsky významně pozvednuté obočí ( …no protože to vzdělání je fakt budoucnost, penzisto). Na to, proč nikdo nezamete s nenasytnýni a nesoudnými školskými odbory, které vůbec nezajímá, kde na ty nároky pořád brát, se však už nezeptal nikdo.

Nade všechny však ve včerejším večeru pro mne vyčníval starosta královského města Jemnice Nevrkla, který se pustil na pro něj zřejmě zcela neznámý tenký led a to ceny energií. A že prý to, co se připravuje bude pro podniky naprosto smrtící a jestli by to jako ještě nešlo trochu pootočit v neprospěch domácností…. razantní nesouhlas ministra potěšil. Ovšem pachuť novodobého pokračování „dobrých“ tradic v této straně od devadesátých let, tedy propojení byznysu a politiky na úkor občanů rozhodně alespoň u mne nesmyl.

A tak pane starosto – vaše hlavní angažmá ve veřejném životě, tedy práce ve prospěch místního agrobarona je všeobecně známé – ovšem až takto veřejně intervenovat u ministra, to bylo opravdu dosti silně přes čáru. Nezbývá než doufat, že strana bude natolik soudná, že nedovolí, aby někoho s takovými názory protlačily podnikatelské peníze zase na oplátku do parlamentu…

Celkový hlavní dojem z večera? Naprostá bohorovnost a sebeuspokojení. Ani slovo o potřebě čelit nebezpečí číhajícím zbaběle za anoferťáckým bukem. Buď už jsou trpně smíření a těší se jak si v opozici odpočinou,  a nebo – jsou už domluvení. A to považuji za podstatně horší.

4 komentářů k článku “Jura ze STANu.”

 1. Zdeněk Gryc říká:

  Odpoledne se došoural do kavárny.
  Má to pěkné nebyl doma, zdravím.

 2. jihlavák říká:

  Babiš lví podíl? A jakou sekeru zasekne Pjotr? Vejde se za čtyři roky do 1,2 bilionu? K tomu jeho vláda díky obří inflaci obrala střadatele minimálně o třetinu úspor. Obrala i zodpovědné, kteří si spoří na penzi. Za jeho vlády, ne vlády Babiše, klesá kupní síla obyvatel. Dále nás Pjotr zatíží razantním zvýšením daní. Nebudu připomínat, že v Německu, kde jsou 3-4 vyšší mzdy, mají levnější nejen potraviny. Nakonec to Pjotr sám konstatoval. Ševčík ho pojmenoval správně. Jen miliardáři bohatnou o další a další miliardy.

 3. jihlavák říká:

  Tak vypadá kolonie, banánová republika, jejíž představitelé rozhazují po světě stovky miliard, tu za předražená letadla, tu za korupcí prolezlou Ukrajinu,tu za nákup plynárenského podniku, který je v miliardových dluzích, které někdo zaplatí…………, přitom vlastním lidem lžou, jak nemají peníze a za vše vlastně můžou penzisti.
  ————————————————————————————————

  Masivní odliv kapitálu z Česka pokračuje. Od ledna do září bylo podle předběžných dat České národní banky (ČNB) vyplaceno do zahraničí na dividendách a úrocích už 294 miliard korun, což je meziročně o tři procenta více.

  Rekordní výplatu dividend letos atakují banky, které jen do konce srpna poslaly svým zahraničním matkám skoro 76 miliard. Za celý loňský rok to bylo jen o čtyři miliardy více. Celkové číslo 294 miliard za leden až září zahrnuje dividendy, a také úroky, které vyplácejí tuzemské firmy svým zahraničním vlastníkům

  Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) o víkendu potvrdil, že daň z neočekávaných zisků, která cílí i na energetické a petrolejářské firmy, za bankovní sektor do státního rozpočtu očekávané příjmy nepřinese. Původně ministerstvo odhadovalo výnos za banky 33 miliard korun, stát ale nakonec vybere na tzv. windfall tax jen jednotky miliard.

  Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-do-ciziny-uz-letos-odtekly-dividendy-za-temer-300-miliard-40450668#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  ———————————————————————————————-

  Stanjura to vykompenzuje tím, že sebere lidem tisicovečku ročně ze státní podpory a tím získá miliardu, kterou erár pak stejně utopí v dotaci na tolik potřebnnou věc, jako napomádovaný zimák v Jihlavě, který ročně bude vytvářet ztrátu v desítkách milionů. Tak se tu hospodaří. Ten paradox, stát v obřích dluzích poskytne městu Jihlava dotaci na vysoce prodělečný projekt.

  Více se investorům v regionu vyplácí už jen Rumunsko

 4. Svatopluk Beran říká:

  Omlouvám se panu Tomancovi že teď použiju jeho příspěvek k vyjádření své připomínky k příspěvku pana Gryce z 13.11 2023, které on neumožňuje komentovat. Samozřejmě nebudu brát odstranění této mé připomínky, jako cenzuru od pana Tomance.

  TAKŽE V PŘÍSPĚVKU PANA GRYCE Z 13.11. 2023 JE NĚKOLIK FOTOGRAFIÍ Z MLADÝM SCHWAZEMBERGEM. ASI JSEM ŠPATNĚ HLEDAL, ALE NĚJAK SE MI NEDAŘILO FOTKY MLADÉHO SCHWARZENBERGA NĚKDE NA INTERNETU NAJÍT.

  TAKŽE KONEČNĚ CO CHCI ŘÍCT.

  VŠIMNĚME SI TŘETÍ A PÁTÉ FOTKY MLADÉHO SCHVARZENBERGA A OSTŘÍHEJME VE SVÉ MYSLI BÝVALÉHO MLADÉHO A NADĚJNÉHO POLITIKA Z TOP 09 O JEHO HUSTÉ KREPATÉ VLASY, KTERÝM SE ZA NAŠEHO MLÁDÍ ŘÍKALO – ENDŽÍLA –

  NEMOHU SI POMOCI – ALE JÁ V VIDÍM V PODOBĚ MLADÉHO SCHWARZENBERGA PODOBU DOSUD PRAVOMOCNĚ NEODSOUZÉNHO SEXUÁLNÍHO DELIKVENTA FERIHO.

Zanechte komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I