Nemám rád řetězce.

Nemám rád řetězce. Pořád už dlouhé roky je čím dál větší provoz kamionů, silniční síť už to nestíhá pobrat. Kolony před Brnem jsou na denním pořádku, ani nemusí být zima. A pak jde člověk do supermarketu a vidí, jak se mléko z Olomouce prodává v Čechách, mléko z Jihlavy pro změnu v Ostravě, v Jihlavě běžně koupíte mléko od Mladé Boleslavi a podobně. Proč? Protože řetězce nakupují výrobky bez ohledu na regiony. Nedávno se v řetězci Tesco (pokud se nepletu) prodával bloček sýra Eidam 45 z Moldávie. Přitom je v ČR odhadem min. 5 výrobců uvedeného sýra. Nevěřím tomu, že byl tohoto běžného sýra u nás takový nedostatek, že ho musejí vozit až z daleké ciziny. Před lety mne dostali v dnes již neexistujícím řetězci Hypernova na ulici Romana Havelky v Jihlavě, kam jsem se cestou z práce stavil pro čerstvé mléko. Jihlavské neměli a na dotaz obsluhující, zda ho náhodou ještě nemají paletu ve skladě, mi dotyčná sdělila, že ne, že to už došlo ráno. Jelikož mlékárna v Jihlavě je od dané prodejny vzdušnou čarou sotva kilometr a vím, že v té době mlékárna měla vlastní rozvoz, tak jsem se zeptal, proč tedy nezavolali do mlékárny, aby jim jednu nebo dvě palety dovezli. Odpověď mne totálně dostala – paní mi sdělila, že to nejde, že jim tohle zboží vozí z distribučního centra v Olomouci … Tak v Jihlavě se naložil kamion, aby odvezl palety s mlékem do Olomouce, tam se vyložily do skladu, aby je vzápětí jiný kamion odvezl zase do Jihlavy … Dnes takto běžně koupíte třeba i na vesnici v řetězci COOP čerstvé mléko kdoví odkud, bez ohledu na to, že bylo vyrobeno na druhém konci republiky. Jen proto, že někdo se na daný problém dívá jen přes peníze a nevidí za tím i právě ty důsledky z nesmyslné dopravy. A bohužel, kvanta lidí toto neřeší a vesele kupují výrobky dovážené kdoví odkud, aby pak sedli do auta a nadávali, jaký je zase provoz a proč se s tím něco nedělá … A přitom by stačilo trochu přemýšlet při výběru konkrétního zboží a dávat přednost tomu, které pochází od blízkých výrobců.

Kromě toho nemám rád privátní značky, zejména tedy ty, kde na spotřebitelském balení není uveden výrobce. Člověk znalý se u potravin pocházejících z živočišných surovin může orientovat podle čísla v povinně uváděném oválu, kde musí být uvedena země původu a evidenční číslo výrobce. Ale kolik lidí zná číslo konkrétní mlékárny či masného kombinátu? Nehledě na to, že i když dva dělají totéž, není to vždycky totéž. A vím, že např. některé salámy mne vždycky posílali koupit s tím, že ho mám koupit jen když ho budou mít od daného konkrétního výrobce. A když na nějakém výrobku výrobce není uveden, tak ho prostě nekoupím …

20 Responses to “Nemám rád řetězce.”

 1. VladimírV napsal:

  Na tom „organizovaném zmatku“ není nic divného. Obchodní řetezce, ale např. i pošty využívají synergický efekt k tomu, aby ve výsledku šetřily náklady. Je pravdou, že zavážení příslušného zboží z regionu přímo do marketu by bylo trasou kratší, ovšem nákladově méně zajímavé. Protože obchodní domy zpravidla nepřijímají celokamionové zásilky jednoho sortimentu, což se děje prostřednictvím velkoskladů.

  Pokud jde o označení zboží, je v tom opět obchodní politika. V podstatě jde o to, aby se zakryl nejen původ, ale i složení zboží. Markety počítají s tím, že většinu zákazníků zajímá pouze cena a obecně druh zboží. Je na zákazníkovi samém, aby si zboží s nejasným původem a složením vybral. V obchodním světe existuje pojem „neutrální balení“, kdy je zboží nasmlouvané a prodávané bez označení země původu. Jak známo z dneška, ne s každou zemí se dá oficiálně obchodovat. Výroky politiků o tom, že jsme se odstřihli od obchodu s nám nepřátelskou zemí, jsou potom směšné. Obchod je zkrátka obchod.

 2. Svatopluk Beran napsal:

  Přidám malinkou noticku, když už si ti židé vraždí dnes neomaleně na palestinských, židy okupovaných územích. Jablka vypěstovaná v židovských kibucech na okupovaných územích Palestiny, se vozila loděmi do Jižní Ameriky k vytřídění, očištění a hezkému zabalení, z důvodu super levné námezdní síly bez vzdělání, načež se zpět přepravovala loděmi do Evropy a USA.

  A TAK SI TU V TOM NEOLIBERÁLNÍM KAPITALISMU ŽIJEM.

  PÁN V KRISTU – JUREČKA – BY NÁM TO URČITĚ ALE DOKÁZAL OBHÁJIT A ZODPOVĚDNĚ VYSVĚTLIT TAK, ŽE BYCHOM SI SEDLI NA ZADEK.

 3. Svatopluk Beran napsal:

  DROBNÁ OPRAVA

  Jablka vypěstovaná v židovských kibucech na okupovaných územích Palestiny, se vozila loděmi do Jižní Ameriky k vytřídění, očištění a hezkému zabalení, z důvodu super levné námezdní síly bez vzdělání A NÁSLEDNÉ NEZJISTITELNOSTI PŮVODU KDE BYLA JABLKA VYPĚSTOVÁNA, PROTOŽE V MNOHA ZEMÍCH BĚŽÍ JIŽ DLOUHODOBĚ BOJKOT IZRAELSKÉHO ZBOŽÍ VYPĚSTOVANÉHO A VYROBENÉHO NA OKUPOVANÝCH ÚZEMÍCH PALESTINY, načež se zpět přepravovala loděmi zpět do Evropy či USA.

 4. Svatopluk Beran napsal:

  Značení výrobků z okupovaných palestinských území: technikálie, nebo politikum?

  Chrání Brusel spotřebitele, nebo vyvíjí nenápadný nátlak na Tel Aviv? Evropská komise nedávno oznámila, že zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže být v Evropě prodáváno jako izraelský výrobek.

  Premiér Benjamin Netanyahu to označil za pokrytecké rozhodnutí, a přerušil na protest několik probíhajících jednání s Evropskou unií.

  Čeští poslanci se jednoznačně postavili na stranu Izraele. Vláda by podle nich neměla na takové nálepkování přistoupit.

  https://palestine.cz/cz/newsd-cro-plus-znaceni-vyrobku-z-okupovanych-palestinskych-uzemi-technikalie-nebo-politikum

 5. Dvořák napsal:

  A proč pán nemá kravku a obtěžuje v hypermarketu?

  Když už ta nemoc dosáhla až sem,tak mi to nedá a zeptám se. Copak na tý půdě pěstovali ti arabští chudáčci,než ji prodali? Tipoval bych,že si ty jablka nechali vozit humanitárkou.

 6. Pavel Ženčák napsal:

  Pane Dvořáku,

  chápu Vaši narážku a beru ji trochu s nadsázkou. Samozřejmě ne vše dokážeme vypěstovat či vyrobit v daném regionu, pak nezbývá, než to sem odněkud vozit. Co ale nechápu, tak logistiku některých řetězců, které opravdu nesmyslně převážejí zboží jak kočka koťata. Na jednu stranu blbneme kolem spalovacích motorů, na druhou stranu nesmyslně vozíme věci sem a tam. A to neřeší nikdo. To mi na tom celém vadí. A řetězce toto podporují svým systémem velkých celorepublikových nákupů. Ať mi nikdo netvrdí, že by v případě, kdy (pokud vím) jsou v republice např. 3 mlékárny, které vyrábějí čerstvé mléko s prodlouženou trvanlivostí (Čejetičky, Jihlava a Olomouc), nemohly takové řetězce, jako je Kaufland nebo Tesco, brát toto zboží z nejbližší mlékárny a upravit tomu svoji logistiku. Proč se musí nesmyslně vozit mléko z Olomouce až někam za Prahu a naopak z Čejetiček se prodává třeba v Jihlavě, kde se vyrábí stejné mléko?

 7. VladimírV napsal:

  Pane Ženčáku.

  Aniž bych znal hospodaření supermarketů, dovolím si tvrdit, že i ono je založené na eliminici nákladů. Tedy, že „nesmyslné“ převážení zboží je z pohledu nákladovosti levnější. Jinak by to řetězce přece nedělaly. Svoji velkou roli tady hrají i skladovací prostory, počet personálu skladů a centrální zajištění propagace, která vychází z jistoty dodávek zboží, což mohou zajišťovat lépe velkoobchody.

 8. Svatopluk Beran napsal:

  Dvořák říká:
  Pondělí, 4. 12. 2023 v 12:05
  A proč pán nemá kravku a obtěžuje v hypermarketu?

  Když už ta nemoc dosáhla až sem,tak mi to nedá a zeptám se. Copak na tý půdě pěstovali ti arabští chudáčci,než ji prodali? Tipoval bych,že si ty jablka nechali vozit humanitárkou.

  ———————————————————————————————

  JE TO JEJICH VĚC CO BY SI TAM VYPĚSTOVALI A TAM I SNĚDLI, DOKUD NEVZNIKL V BRITSKÉM MANDÁTU ,,PALESTINA,, ŽIDOVSKÝ STÁT, NIKDO SE O NĚ NEMUSEL STARAT A DOKONCE TO BYLA I GAZA Z NĚKOLIKA DALŠÍCH MUSLIMSKÝCH ZEMÍ KTERÁ PŘÍJMALA EVROPANY – KŘESTĚNY – JAKO UPRCHLÍKY PŘED FAŠISTY. NEVÍM NIC O TOM, ŽE BY VÍRA ZAKAZOVALA NEBO ZNEMOŽŇOVALA PĚSTOVÁNÍ PLODIN. VY PANE DVOŘÁK ASI NEBUDETE MÍT MOC NADĚLÍNO OD PÁNA BOHA.

  Obrácená migrace: Za druhé světové války byli uprchlíci z Evropy v syrském Aleppu či palestinské Gaze.

  Důvody pro migraci bývají po staletí podobné – války, násilí, ekonomické problémy. Jenže toky, kudy uprchlíci proudí, se mění. Za druhé světové války někteří obyvatelé Evropy utíkali na Blízký východ, což se nám v současnosti může jevit jako absurdní. Jenže právě tehdy panoval na starém kontinentu větší chaos, než tam.

  https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/80808/obracena-migrace-za-druhe-svetove-valky-byli-uprchlici-z-evropy-v-syrskem-aleppu-ci-palestinske-gaze.html

 9. Zdeněk Gryc napsal:

  Zdraví Vladimír Havlíček
  1.12.2023
  ——————-
  Ale abych ukojil vaši zvědavost,
  příkladem ukrajinské architektury je foto
  průčelí rodinného domu ve tvaru velkého hákového kříže.
  ——————

  Nejenom architekti by ocenili odkaz, nebo vložení

  průčelí rodinného domu ve tvaru velkého hákového kříže.
  ————–
  Děkuji, už se na foto těším, pošlete JAK-KOLI

 10. Svatopluk Beran napsal:

  JÁ NEVÍM NIC O DOBROVOLNÉM PRODEJI PALESTINCŮ SVÉ ZEMĚ ŽIDŮM, VY ANO PANE DVOŘÁK, MŮŽETE MI DÁT NĚJAKÝ ODKAZ?

  Od jednostranného uvolnění v r. 2005 vybudoval Izrael bezpečnostní pásmo uzavírající Gazu a toto pásmo dále zasahuje již tak přelidněné oblasti Pásma s těžkými důsledky pro obyvatelstvo. Neurčitým rozšiřováním je tak zabíráno stále více zemědělské půdy a je ohrožován na životě každý, kdo se dostane příliš blízko. Půda byla obyvatelům zabavena, domy zbořeny.

  Zemědělci v Gaze si pamatují, jak zelená byla dříve jejich pole. Bohatá úroda citrusů a olivovníků byla exportována do Izraele a Západního břehu. Dnes časté vojenské nájezdy zničily jejich pole a vykácely stromy. 5.000 zemědělců živících se vývozem rajčat či jahod přišli o veškeré příjmy — jejich plodiny sklizené v létě shnily na přechodech vlivem embarga na vývoz.

  Mnohé cesty na Západním břehu spojující palestinské vesnice s blízkými městy jsou nyní přerušeny betonovými bloky, příkopy, náspy či ocelovými zábranami. Tyto překážky znemožňují Palestincům přístup k jejich zemi, jejich vodním zdrojům či dokonce skládkám odpadků. Rozdělují jedno společenství ve dvě, oddělují vesnice od měst, oblasti od sebe…

  Palestinci ze svých domovů pozorují Izraelce jedoucí po čerstvě vybudovaných silnicích na palestinské půdě spojujících izraelské vesnice navzájem či s Tel Avivem a Jerusalémem. Oni však musejí užívat prašných objížděk, chtějí-li se dostat ke svým školám, do práce, na bohoslužby, do nemocnic či jen na návštěvu k příbuzným. V kdysi vzkvétajícím 177 tisícovém Nábulusu na severu Západního břehu jsou uzavřeny dvě hlavní výpadovky — lidé nesmí užívat svá vlastní auta, ale musí jet taxíky, což nakonec vyčerpává jejich i tak omezené zdroje.

  Palestinci žijící blízko izraelských osadníků byli nejen oloupeni o svou půdu, ale jsou často — včetně dětí — vystaveni trápení ze strany Izraelců. Počet trestných činů vůči palestinským obyvatelům na Západním břehu se dle zjištění MVČK v posledních pěti letech ztrojnásobil, nicméně policejní šetření jsou vzácná a stejně většinou končí tím, že „pachatele se nepodařilo identifikovat“. Dochází i k ničení zemědělské produkce (kácení hájů apod.)

  Důstojnost Palestinců je každodenně pošlapávána jak v Gaze, tak na Západním břehu. Izraelská krutá bezpečnostní opatření mají enormní humanitární dopady, zanechávají obyvatelstvo pod okupační mocí jen tak tak přežít, ale neumožňují žít normální a důstojný život.

  https://legacy.blisty.cz/art/37881.html

 11. Svatopluk Beran napsal:

  VZKAZ VŠEM PRAVICOVÝM VLÁDÁM CO TU BYLY JSOU A JEŠTĚ BUDOU OD KROMĚŘÍŽSKÝCH ZDRAVOTNÍKŮ. TO HLAVNÍ JE V ZÁVĚREČNÝCH ŘÁDCÍCH O SNÍŽENÍ ZDRAVOTNÍ DOSTUPNOSTI PRO SLABŠÍ OBČANY ČR V ZÁJMU ZISKU NĚKOLIKA VÝMEČNÝCH.

  „Míra trpělivosti a znechucení u nás všech již přetekla. Vytáhněte konečně své hlavy ze zádele a podívejte se, jak žije většina lidí v naší zemi, jak žijeme my, zdravotníci. Profese, kterou vykonáváme, je nesmírně náročná. A to fyzicky i psychicky a v neposlední řadě i časově. Se svými rodinami trávíme minimum času, naše děti naši práci upřímně nenávidí, protože jim bere rodiče v noci, o víkendech, Vánocích a jiných svátcích. Výše přesčasových hodin je však jen špička ledovce. Způsob, jakým o nás v poslední době mluvíte, jak jednáte doslova v náš neprospěch, jak zcela popíráte fakta, která vám sdělujeme, nás utvrzuje v přesvědčení, že jste jen další z vlád, která pokračuje v destrukci zdravotnického systému a lidí v něm pracujících. Vedete naši zemi a i zdravotnictví do záhuby. Moc dobře víme, jak krouží kolem nemocnic dravci čekající na váš krok nazývaný restrukturalizace sítě nemocnic, což není ve výsledku nic jiného, než prodej nemocnic do soukromého vlastnictví a také snížení zdravotnické dostupnosti lidem. Víme, že chcete vícezdrojový systém financování, tudíž ti, co si nebudou moci připojištění dovolit, mají prostě smůlu. Víme o všech vašich levárnách, které na nás chystáte a říkáme za všechny naše kolegyně a kolegy z kroměřížské nemocnice dost,“ toliko prohlášení kroměřížských zdravotníků, které zveřejnil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.

 12. Dvořák napsal:

  Pane Ženčáku,trochu jsem ujel, ale to bylo spíš v reakci na tu muslimskou vložku.
  Přímé závozy přece stále existují,jak do malých obchodů,tak i do těch hyper super. Tady se jedná o trvanlivé zboží,určitě nějaké smlouvy na odběr a s tím spojené ceny a ten kamion zase naloží spousty druhů zboží, které pak doveze naráz do toho jednoho obchodu. Namísto spousty jednotlivých závozů přímo od výrobce. Že blbneme se spalovacími motory,je jen naše blbost a určitě tahle logistika nemá vliv na kolony u Brna. Neuvedení výrobce na zboží mě ovšem také sere.

 13. Zdeněk Gryc napsal:

  Lze uvažovat,

  že zvyšování cen obchodních řetězců

  a obchodních společností,

  je trestuhodné ?

 14. Zdeněk Gryc napsal:

  Na počátku bylo Slovo (John Piper) – A Slovo se stalo tělem
  https://www.slovo-pravdy.cz/2016/04/09/na-pocatku-bylo-slovo-john-piper
  Slovní spojení – „Slovo Boží“ – nás přivádí k prvním slovům Janova evangelia. (Jan 1:1-3)
  „Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh.

  Na počátku je semeno
  Agrofert – Wikipedie
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Agrofert

  AGROFERT, a.s., je český holdingový konglomerát operující především v odvětvích zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu a médií, pod který patří více než 250 dceřiných společností.
  Většina z nich je v přímém vlastnictví centrály AGROFERT, a.s., menší část portfolia tvoří společnosti…

  Potravinářský průmysl a zemědělství
  Skupina Agrofert vlastní také řadu zemědělských podniků vzniklých sloučením bývalých zemědělských družstev a část bývalých podniků ZZN.

  Koncern je také vlastníkem slovenské i české Osevy, významných producentů osiva.

  NAŠEMU KONÁNÍ – BOŽÍ POŽEHÁNÍ

  Tedy hlavně před volbami

  Babiš nakonec navštívil i Pražské Jezulátko. Před Bohem jsme si rovni, míní
  17. ledna 2023 16:51

  Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý nakonec zavítal i do kostela Pražské Jezulátko.
  Na Twitteru zopakoval, že do něj chodí opakovaně, ale nikde to nezveřejňoval.
  Kostel se kvůli Babišově plánované návštěvě dopoledne uzavřel.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/volby/andrej-babis-jezulatko-kostel-korunovacni-klenoty.A230117_162633_domaci_pukk

  Deník.cz
  https://www.denik.cz/z_domova/schillerova-ano

  Účesy a pávi ministryně Schillerové bezplatně, ostatní …
  Web17. bře 2021 • Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
  na Twitteru s tou či onou barvou vlasů
  nebo s pávem na zahradě.

  Před volbami jako jeptiška ?

 15. Zdeněk Gryc napsal:

  Na počátku bylo Slovo (John Piper) – A Slovo se stalo tělem
  Slovní spojení – „Slovo Boží“ – nás přivádí k prvním slovům Janova evangelia. (Jan 1:1-3)
  „Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh.

  Na počátku je semeno

  Agrofert – Wikipedie
  AGROFERT, a.s., je český holdingový konglomerát operující především v odvětvích zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu a médií, pod který patří více než 250 dceřiných společností.
  Většina z nich je v přímém vlastnictví centrály AGROFERT, a.s., menší část portfolia tvoří společnosti…
  Potravinářský průmysl a zemědělství
  Skupina Agrofert vlastní také řadu zemědělských podniků vzniklých sloučením bývalých zemědělských družstev a část bývalých podniků ZZN.

  Koncern je také vlastníkem slovenské i české Osevy,
  významných producentů osiva.

  NAŠEMU KONÁNÍ – BOŽÍ POŽEHÁNÍ
  Tedy hlavně před volbami

  Babiš nakonec navštívil i Pražské Jezulátko. Před Bohem jsme si rovni, míní
  17. ledna 2023 16:51
  Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý nakonec zavítal i do kostela Pražské Jezulátko.
  Na Twitteru zopakoval, že do něj chodí opakovaně, ale nikde to nezveřejňoval.
  Kostel se kvůli Babišově plánované návštěvě dopoledne uzavřel.

  Deník.cz
  Účesy a pávi ministryně Schillerové bezplatně, ostatní …
  Web17. bře 2021 • Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
  na Twitteru s tou či onou barvou vlasů
  nebo s pávem na zahradě.

  Před volbami jako jeptiška ?

 16. Zdeněk Gryc napsal:

  13:56
  Obchodní řetězce příští rok zvýší ceny potravin o pět až deset procent. Podle členů vlády premiéra Petra Fialy však není pro zdražování důvod. Ministr zemědělství bude situaci řešit se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

  Článek
  Příští týden se kvůli plánovanému růstu cen potravin setká ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Mlsnou. Ke schůzce dojde poté, co o ni sám Mlsna podle Výborného požádal.

  Tento týden se přitom Výborný už potkal se zástupci obchodních řetězců s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou.
  A ten oznámil, že obchodní řetězce chystají zvýšení cen potravin o pět až deset procent.

  Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu Patrie Terezie Tománkové na CNN Prima News však uvedl, že není důvod, aby potraviny od ledna zdražovaly. „Pokud někde došlo ke společnému oznámení nárůstu cen, tak to postihovaly antimonopolní úřady,“ řekl Kupka.

  Seznam Native
  Příběh české čokoládovny: Lahodná čokoláda, pralinky i poctivý nugát
  „Osm řetězců v té oblasti zásobování potravinami zaujímá devadesát procent trhu.
  A pokud by tam existovala nějaká dohoda, že přestože k tomu nejsou důvody,

  tak oni oznámí zdražení, tak to může opravdu znamenat porušení některých zákonů,“
  doplnil Kupka.

 17. Zdeněk Gryc napsal:

  Příběh české čokoládovny: Lahodná čokoláda, pralinky i poctivý nugát

  PŘÍBĚH ČESKÉ ho zdravotnictví PRÁVĚ DNES

 18. Pavel63 napsal:

  Česká čokoláda? Jaká? Nevím o tom, že by ještě nějaká čokoládovna byla česká, resp. v rukou českých vlastníků. I známá ZORA Olomouc patří již roky pod Orion a ten je také v cizích rukou. Českou čokoládu člověk koupí jen u drobných výrobců, což u Jihlavy jeden je také. Ale v řetězcích rozhodně česká k mání nebude.

 19. Jan P napsal:

  Blogy, které rád čtu.
  Další dva příklady tržišť – tj. ekonomické demokracie, kdy místní prodávají místním bez korporátních překupníků a překážek od státních úředníků. Podívejte se na další dva příklady míst a způsobů, jak se dostat ke skutečnému, místnímu, čerstvému jídlu bez toxických jednorázových obalů za sousedské ceny. První je arménský Jerevan, druhý gruzínské Kutaisi: https://blog.tomashajzler.com/clanek/trziste-v-jerevanu-a-kutaisi-dalsi-priklady-ekonomicke-demokracie-a-dostupnosti-jidla?fbclid=IwAR3NxSW_YNVrW2VRQJ2_FK_yZScXcNVHG4pe3Yb_09bvfodRxdCGmmJJYFc

 20. blade napsal:

  Dnes v Lidlu španělská vepřová pečeně 94,90 Kč/kg – viz. moje foto z odkazu

  https://www.rajce.idnes.cz/hoogofoogo/album/01/16247

  Španělé zbytky prasat (bez kýt na jejich světu známé vzduchem sušené dražší šunky) dají Lidlu za pár šupů. Lidl na tom ještě dost vydělá i s „ekologickou“ dopravou přes 2000km.

  Českému protestujícímu zemědělci zbývá leda tak snížit další chovy prasat, neboť ruka trhu a fialový Petr. Dnes jsem ale dal přednost polskému krůtímu za 129,90.

Leave a Reply