Sedět ve vězení…

Případ Pavla Vorlického z Jihlavy je u soudu. Desítky lidí, které připravil o téměř 90 milionů, na něj na Jihlavsku nevzpomínají v dobrém. Vorlický se „proslavil“ tím, že spravedlnosti unikal téměř dvacet roků. Mezi tím jej odsoudili na 12 let.

Vloni na podzim ho chytili a nyní se koná nový soud. Po novele trestního zákoníku mu hrozí maximálně 10 let.

Obžalovaný se snaží trest co nejvíc zmírnit a využívá k tomu i útok na city: Žil v neustálém stresu, rodina jej opustila, peníze nemá žádné…  

Až smutný úsměv na rtech vyvolávají jeho věty, kterými se hájí: „Jsem zvyklý pracovat, žádné omezení nemám. Nemá smysl, abych posedával ve vězení a jen čekal na svůj konec. To si poškození nezaslouží.“

Desítky milionů Vorlický už nikdy nesplatí, to by musel mít statisícové výdělky jako europoslanci, v opačném případě nikoho jedna dvě tisícovky jako „odškodné“ nezachrání. A to si poškození nezaslouží.

63 Responses to “Sedět ve vězení…”

 1. Jan P napsal:

  Desítky lidí z devadesátkového podnikaní Vorlický okradl téměř 90 milionů.
  A co ta dnešní šetřivá a odpovědná vláda, která okrádá důchodce a zaměstnance, přitom nakupuje předražené stíhačky? O tomhle okrádání si autor nemůže dovolit psát.

 2. Zdeněk Gryc napsal:

  předražené stíhačky?
  ————————
  raději ruské tanky na Václaváku ?
  srpen 1968

 3. Jan P napsal:

  Platí Gryce za to nebo tomuhle vážně věří, že se Rusko po dobytí Ukrajiny chystá dál na západ ?
  Odsát peníze od kojenců, penzistů, studentů a další běžných lidí, poslat takovýhle balík americkému zbrojními průmyslu je z pohledu vlády mimo-řádný úspěch. Nejen, že to jsou naprosto šílené peníze, ale ještě jsou doslova vyhozené oknem. F35ky nejsou obranné letouny, nemluvě o tom, že mají značné problémy s kvalitou.
  https://www.keranews.org/business-economy/2023-10-06/maintenance-repair-problems-ground-f-35-jets-45-of-time-report-finds?fbclid=IwAR1RP783ztqrszhQcuCfF1VSXmDW7jlu4xQvKensW7Ul1vCC67sXuxbuemI

 4. Miroslav Tomanec napsal:

  A tak o tom nemůže být vůbec žádného sporu, že se po dobytí Ukrajiny chystají dál na Západ.

  Proč by nás jinak prohlašovali za nepřátelskou zemi? A nepřítele je třeba porazit a zničit

  Polsko odhaduje útok do tří let, proto se intenzivně chystá.
  Němci říkají do pěti let a nedělají nic.

  Rusko získalo válkou s Ukrajinou skvělé zkušenosti, které teď zúročí. Na rozdíl od Evropy dokázalo svojí ekonomiku předělat naf válečný provoz, u nás se o tom pořád jenom kecá.

  Navíc tu má silnou pátou kolonu – ty diskuse tady jsou toho důkazem – a už se jenom čeká, jak dopadnou volby v Americe. Když vyhraje Trump, tak slabá Evropa proti Putinovi neobstojí.

 5. Jan P napsal:

  Jasně, kdo nesdílí militaristickej humbuk je placenej Putinem. Ani Moskva, ani NATO !
  Myslím, že něčemu takovém, že Rusko chce obsadit Ukrajinu a hned po tom zbytek Evropy, může uvěřit jen mimořádně hloupej člověk. Ale nedivím se, vždyť ji šíří i český prezident.
  „…údajná ruská hrozba pro Západ, kdysi silný argument pro jednotu NATO, ztratila na věrohodnosti. Ukázalo se, že ruské ozbrojené síly nejsou schopny dobýt Ukrajinu, tím méně zbytek Evropy.“
  https://unherd.com/2024/01/the-propaganda-that-damned-ukraine/?fbclid=IwAR24qQl8oAjwrLPNj1owTD0ndafrZTzlpFY9MONmnTLtJjYxprQ3vRL33zI

 6. Miroslav Tomanec napsal:

  Ano, stateční Ukrajinci Putina zastavili. Zatím. A díky masivní pomoci civilizovaného světa, který jím pomohl se ubránit, jenže nikoliv zvítězit. Zůstalo to na mrtvém bodě, což dává Putinovi možnosti dále převádět svojí ekonomiku na válečnou a zároveň je to živná půda pro tyhle chcimirské, relativizujicí kecy. Pátá kolona, která Putinovi pomáhá.

  Je to úplně stejné, jako na konci třicátých let minulého století, jenom si místo Hitlera dosadte Putina a probudíte se.

  Vysvětluje to Otakar Foltýn,: https://www.facebook.com/100006313571946/posts/pfbid02L3QqwjgrpD3iYmd44cLygC9vwisxHLgh9kbEZX2JKjNDruoHJprrc5pvdfBQLVFzl/?app=fbl

 7. Svatopluk Beran napsal:

  JSOU TO SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ KTERÉ V ZÁJMU SVÉHO GLOBALISTICKÉHO NEOLIBERÁLNÍHO SYSTÉMU, PÁCHAJÍ MILITARISTICKÉ ZLO PO CELÉM SVĚTĚ A TOLERUJÍ GENOCIDIUM.

  DO EVROPY AMERIČANÉ PŘIŠLI VE 2SV, ABY Z NÍ UŽ NIKDY NEODEŠLI A UDĚLALI SI Z EVROPY PRACOVNÍ, SPOTŘEBITELSKOU A MILITARISTICKOU KOLONII, KTERÁ JIM BUDE PŘISLUHOVAT V HOSPODÁŘSKÉM OBSAZENÍ CELÉHO SVĚTA. POCHOPITELNĚ SE MNOHO EVROPANŮ DO TĚCHTO AMERICKÝCH HOSPODÁŘSKÝCH POKUSŮ, ZA POUŽITÍ VÁLEK A VRAŽDĚNÍ NAPADENÝCH, EGOISTICKY ZAPOJILA.

  DŮSLEDKEM PAK JE NEBOHADNUTÍ ŘADOVÝCH OBČANŮ EVROPY, ALE BOHATNUTÍ PŘEDEVŠÍM AMERICKÝCH I EVROPSKÝCH FYZICKÝCH ELIT A KORPORACÍ,

  DNEŠNÍ ÚZEMÍ UKRAJINY NEBYLO NIKDY SOUČÁSTÍ ZÁPADNÍCH EVROPSKÝCH, ČI DOKONCE AMERICKÝCH VOJENSKÝCH SYSTÉMŮ.

  RUSKO NABÍDLO UKRAJINĚ SAMOSTATNOST V ROLI NEUTRÁLNÍHO STÁTU. TO USA ŽÁDNÉMU SVÉMU VAZALOVI ČI STÁTU LEŽÍCÍHO BLÍZKO USA, NIKDY NEUMOŽNILO.

  TŘETINA OBČANŮ UKRAJINY BY RÁDA DO EU, DVĚ TŘETINY RADĚJI S RUSKEM, PROTOŽE JSOU HISTORICKY SPOJENÍ S RUSY. PROTO USA ZA POMOCI UKRAJINSKÝCH FAŠISTŮ ZNEUŽILI PŘED VOLBAMI V ROCE 2014, KTERÉ BY PŘÍZNIVCI USA PROHRÁLI KYJEVSKÝ MEJDAN A ZÁROVEŇ VYHNALI NA VÝCHODĚ UKRAJINY TŘIČTVRTĚ MILIONU UKRAJINSKÝCH RUSŮ Z JEJICH DOMOVŮ DO RUSKA, PŘI ČEMŽ ZEMŘELO AŽ 13 TISÍC LIDÍ.

  SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ NYNÍ POMALU A S CITEM DNES ESKALUJÍ SVŮJ VOJENSKÝ PROXI KONFLIKT S RUSKEM NA UKRAJINĚ, KTERÝ VYVOLALI A ZATÁHLY DO TOHO I EVROPU, ZÁKAZEM ODBĚRU ENERGATICKÝCH SUROVIN Z RUSKA.

  EVROPA PAK JAKO SLABOMYSLNÁ DĚVKA, VČETNĚ GRYCE, TOMANCE, NAŠÍ PĚTIKOALIČNÍ DEZOLÁTNÍ VLÁDY I EVROPSKÝCH VÝLUČNĚ PROAMERICKÝCH SIL V EVROPSKÉM BORDELU – PODOBNÉMU Z MEZIVÁLEČNÉHO OBDOBÍ AMERICKÉMU BORDELU NA KUBĚ – JE OCHOTNÁ PRO RÁDOBY PROSPERITU POSÍLAT SVÉ DĚTI DO VÁLEK PROTI CELÉMU VĚTŠINOVÉMU SEDMIMILIARDOVÉMU SVĚTU, V ZÁJMU HOSPODÁŘSKÝCH VLIVŮ USA.

  SVĚT JE KRÁSNÝM MÍSTEM PRO MILOVÁNÍ, LÁSKU, SPORT, KULTURU, VĚDU PRO MÍR.

  AVŠAK U SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH JSME SI JISTI, ŽE BEZ VRAŽDĚNÍ A PODPOROVÁNÍ GENOCID SI ONI SVŮJ SVĚT NA TÉTO PLANETĚ ŘÍZENÝ JEN JIMI, NEUMĚJÍ PŘEDSTAVIT.

  ZAKOUPENÉ AMERICKÉ NOSIČE ATOMOVÝCH ZBRANÍ JSOU AMERICKÝM CÍLEM PO CELÉM OBVODU RUSKA POTAŽMO ČÍNY, K JEDNORÁZOVÉMU NAPADENÍ RUSKA ZA DVACET – TŘICET LET. MY JAKO OBČANÉ ČESKÉ REPUBLIKY – VLASTNĚ NAŠE DĚTI NA TO BUDOU VYDĚLÁVAT A VNUCI PO TÉ OBSLUHOVAT TYTO ATOMOVÉ NOSIČE JADERNÝCH ZBRANÍ. VE VHODNÝ OKAMŽIK PAK BUDE STAČIT VYDAT Z USA ROZKAZ, LETADLA VZLÉTNOU ZE ZEMÍ KOLEM RUSKA A USA SI UMEJE RUCE, ONI SE TOHO NEZŮČASTNÍ. ŽE TO BYLY JEJICH ZBRANĚ VYSLANÉ NA JEJICH POPUD, NENÍ PRO NĚ PROBLÉM.

  RUSOVÉ NIKDY NENAPADLY ZÁPAD. VŽDY TO BYL ZÁPAD KTERÝ POTŘEBOVAL RUSKOU EVROPSKOU NÍŽINU PRO NASYCENÍ SVÝCH OBČANŮ A SIBIŘ ZA URALEM, PRO SUROVINY.

  BYL TO FRANCOUZSKÝ NAPOLEON, POTÉ NĚMECKÝ HITLER A NYNÍ SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ SPOLU S EVROPOU, TEDY UŽ NE JEN FRANCIÍ A NĚMECKEM, KTERÉ POTŘEBUJÍ TYTY SVĚTOVÉ ZÁSOBÁRNY OBILÍ A SUROVIN. PŘIČEMŽ SI NA TO UDĚLALI I SVÉ KŘESŤANSKÉ PRÁVO AMERICKOU WILSNOVOU DOKTRÍNOU Z POČÁTKU MINULÉHO STOLETÍ.

  —————————————————————–
  Na velkovýrobu vybudované hospodářství nutně potřebuje velkospotřebu a vyžaduje si i surovinové základny, které by byly odbytištěm těchto hotových výrobků. Americké hospodářské zájmy se nemohou isolovat jen na americkou pevninu, neboť jejich polem působnosti se stává celý svět. JSOU LI TYTO ZÁJMY PŘÍLIŠ NEBEZPEČNĚ OHROŽENY, SPOJENÉ STÁTY, NEMAJÍ LI RADIKÁLNĚ MĚNIT LINII, PO KTERÉ KRÁČEJÍ, JSOU PŘIPRAVENY HÁJIT JI I VOJENSKY.
  —————————————————————–

  RUSKO DO EVROPY VOJENSKY NIKDY NEPŮJDE, GRYCOVY KECY O RUSKÉ INVAZI K NÁM, KDY SVĚT BYL V NÁŠ NEPROSPĚCH JALTSKOU KONFERENCÍ ROZDĚLEN, NEMAJÍ NIC SPOLEČNÉHO Z DNEŠNÍ SITUACÍ POKUSU AMERICKÉHO HOSPODÁŘSKÉHO ZOTROČENÍ SVĚTA, PODPOROVANÉHO VRAŽDĚNÍM A TOLERANCÍ GENOCIDIA, PŘI LEGÁLNÍ HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽI KTEROU SAMI MEZI ČÍNOU, USA, RUSKEM I DALŠÍMI VELMOCEMI PROSADILI V DOMĚNÍ, ŽE JEN ONI BUDOU VŽDY TI NEJCHYTŘEJŠÍ A JEDINEČNÍ.

  EVROPA, NA MÍSTO ABY SI VYBUDOVALA SVOU VLASTNÍ SVĚTOVOU TVÁŘ, TAK NEJEN ŽE LEZE PO KOLENOU, ALE LEZE PŘÍMO DO PR.ELE ZAOCEÁNSKOU AMERICKÉ VELMOCI A JEJÍMU CÍLENÝMU INFLAČNÍMU BANKOVNÍMU SYSTÉMU, KTERÝ OKRÁDÁ OBČANY CELÉHO SVĚTA A ZNEMUŽŇUJE OSOBNÍ BOHATNUTÍ ZE SVÉ VLASTNÍ PRÁCE, KAŽDÉMU Z NICH.

  HAVLOVSKÁ IDEE SVOBODY NEPLATÍ ANI NÁHODOU.

  PO JEDNOSTRANNÉM ODSTOUPENÍ USA OD VOJENSKÉ DOHODY -ABM- O RAKETOVÝCH A OBRANÝCH SYSTÉMECH, KTERÝ ZNEMOŽŇOVAL OBRANU OBOU STRAN, PŘED RAKETAMI PROTIVNÍKA A TÍM ZAJIŠŤOVAL KLID VE SVĚTĚ, JSME DNES POD TLAKEM AMERICKÝCH VÁLEČNÝCH HOSPODÁŘSKÝCH CHOUTEK.

  SAMOZŘEJMĚ MI JE JASNÉ ŽE SE JSOU OBČANÉ, KTEŘÍ POD TLAKEM DNEŠNÍHO PR CHOVAJÍ V PROSPĚCH OBĚTOVÁNÍ SVÝCH NEJBLIŽŠÍCH, V AMERICKÝCH OBCHODNÍCH ZÁJMECH.

  JÁ SOUČÁSTÍ STÁDA TĚCHTO POUZE AMERICKÝCH TAŽNÝCH MUL, NEJSEM A NEHODLÁM BÝT.

  SVĚT JE ŠIROKÝ PRO VŠECHNY A KRÁTKÉ ŽITÍ NA TÉTO PLANETĚ V ZÁJMU AMERICKÉHO SVĚTOVÉHO VYVRAŽĎOVÁNÍ A PODPOR GENOCIDIA PRO POTŘEBY NEPODLOŽENÉHO ZISKU, NENÍ MŮJ ŠÁLEK KÁVY.

 8. Svatopluk Beran napsal:

  Miroslav Tomanec napsal:
  Čtvrtek, 1. 2. 2024 (7:45)
  Ano, stateční Ukrajinci Putina zastavili. Zatím. A díky masivní pomoci civilizovaného světa, který jím pomohl se ubránit, jenže nikoliv zvítězit.

  —————————————————————-
  Poslechl jsem si Foltýna, mám dojem že jsem si ho v Brdech vyfotil, když nás jako policista voják legitimoval, při protestech proti zřízení první americké vojenské základny v Čechách. To si Američané, chtěli postavit radar – OČI – třicet kilometrů od našeho hlavního města Prahy, aby mohli pohledovým svým radarem nasměrovaným na Ukrajinu řídit a hlídat vzdušný prostor nad Ukrajinou. Blízkost tohoto amerického radaru u milionového města, pak měla zajišťovat zasra.ým Američanům, že jim Rusové na tento radar nezaútočí. TO JSOU TYPICKÉ AMERICKÉ MORÁLNÍ BAHNA A SRAČKY, VZHLEDEM K JINÝM NÁRODŮM.

  FOLTÝN

  JE OBYČEJNEJ TYP KOMUNISTÉCKÉHO VOJENSKÉHO ŠPAGÁTU, (jak jsme na vojně nazývali především důstojnické politruky), KTERÝ NEVYSVĚTLUJE PROČ SI POTŘEBUJE USA ZAVÁLČIT.

  V JEDNOM OKAMŽIKU, HNED ZE ZAČÁTKU ŘÍKÁ, ŽE SITUACE JE STEJNÁ V DŮSTOJNICKÉM ŠTÁBU, JAK PŘED 2sv. A OKAMŽITĚ SI PROTIŘEČÍ ŽE HISTORIE SE NEOPAKUJE.

  JE TO TYPICKEJ VOJENSKEJ HLUPÁK, KTERÝ UDĚLÁ NA ROZKAZ COKOLIV, STEJNĚ JAKO KOMUNISTICKÝ STUDENT VOJENSKÉHO ZPRAVODAJSTVÍ A NÁSLEDNĚ GENERÁL NATa PETR PAVEL, KTERÝ SE PODÍLEL SAMOSTATNĚ JAKO ČESKÝ OBČAN NA VYPRACOVÁNÍ AMERICKÉ ILEGÁLNÍ VÁLKY PROTI IRÁKU A DOST MOŽNÁ I NA NÁSLEDNÝCH ROZKAZECH FAGO, ZAJIŠŤUJÍCÍCH BEZTRESTNOST AMERICKÝM OZBROJENÝM SILÁM V PÁCHÁNÍ VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ V IRÁKU.

  JAK ŘÍKÉM DEMAGOG,

  KTERÝ NIC NEŘÍKÁ O DŮVODECH SPOJENÝMI STÁTY AMERICKÝMI – v upřesnění americkými demokraty zastupujícími vybrané americké zbrojní koncerny – V PŘIPRAVOVANÉ A INICIOVANÉ VÁLCE V EVROPĚ.

  AMERICKOU VÁLKU CHYSTANOU V EVROPĚ, PO AMERICKÝCH VÁLKÁCH S MUSLIMY V SEVERNÍ AFRICE A STŘEDNÍM I BLÍZKÉM VÝCHODĚ, JE POTŘEBNÉ V KAŽDÉM PŘÍPADĚ ZASTAVIT ODSUNEM AMERIČANŮ Z EVROPY. (UŽ BABIŠ ŘÍKAL ŽE JI PODPOROVAT JAKO A PŘÍPADNÝ PRESIDENT NEBUDE). NEBO TUTO AMERIKOU INICIOVANOU PROXI VÁLKU S RUSKEM, PŘENÉST PŘÍMO NA AMERICKÉ ÚZEMÍ TAK, ABY SI SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ UŽ JEDNOU PRO VŽDY MUSELY SAMY – VYŽÍRAT – SVÁ INICIOVANÁ SVĚTOVÁ VÁLEČNÁ HOSPODÁŘSKÁ A GEOPOLITICKÁ DOBRODRUŽSTVÍ.

 9. Petr klukan napsal:

  Janu P.: Je zvláštní, jak z textu o panu Vorlickém skočíte k nákupu stíhaček. ale budiž. Když už jsme ale u stíhaček, vždy mě překvapuje, kolik lidí se stane po „načtení“ pár článků odborníky na tak složité věci, jako je obrana nebo třeba stavba jaderných elektráren.

 10. blade napsal:

  „A tak o tom nemůže být vůbec žádného sporu, že se po dobytí Ukrajiny chystají dál na Západ.“
  ===============
  Nové závody ve zbrojení, NATO má náskok před Rusy. Výhercem je zbrojní průmysl.
  https://echo24.cz/a/JW8wQ/zpravy-svet-zbrojni-prumysl-valka-na-ukrajine
  ————————–
  Naše pivovary by se mohli účastnit těchto závodů ve zbrojení, např. převedením části svých provozů na válečnou výrobu molotovových koktejlů pro obranu Ukrajinců.
  ://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-obrazem-vyrobte-molotovovy-koktejly-ukrajinci-brani-svou-vlast-190829

 11. Jan P napsal:

  Sváťo, pan Tomanec, Gryc, nic jiného neumí, než neustále papouškovat tvrzení (nejen mediální, ale i politická), že Rusko chce obnovit svůj bývalý „socialistický blok“, ba pohltit Evropu nejmíň ke Kanálu, je pouhá propaganda, řekl bych, že jde o obyčejnou sprostou lež.
  To, v čem žijeme, je banalizace zla, normalizace války, bagatelizace genocidy, aklamace závodů ve zbrojení, permanentní evokace příštího – v pořadí třetího – světového konfliktu, ostrakizace kritických hlasů a systematická debilizace společnosti. V ničem menším nežijeme.

 12. Jan P napsal:

  Panu Klukanovi

  A kde podle Vás ten „odborník“ má být, aby kvalifikovaně nákup „předražených“ stíhaček posoudil ? Rád se s takovým rovněž seznámím. Dejte odkaz.
  Opravdu nejsem naivní, abych očekával, že zrovna Vy, budete psát kritické blogy proti vládní pětikoalici bohatých. Nicméně kam se na kapitalistickou pravicovou korupci hrabe jeden malý vykutálený podvodník z Jihlava.

 13. blade napsal:

  Neviditelný pes

  DOBA: Mír v éře atomových zbraní
  19.7.2023
  Pokud se podíváte pod jakoukoliv diskusi k válce na Ukrajině, převažují v ní názory , které plédují pro vítězství Ukrajiny, hovoří o RuSSku a všem , kteří pochybují vzkazují, že „chcimírové a dezoláti“ budou vypráskáni. S oblibou se dále hovoří o ruské armádě jako o armádě zcela neschopné, ruské velení je před krachem (už od února 2022), Ukrajina vítězí na všech „východních“ a „jižních frontách“ (za poslední týden dobyla 16 čtverečních kilometrů). A navíc se s oblibou tvrdívá, že ruský jaderný arsenál je „nefunčkní“. Obecně, v Rusku je bordel a Rusko bude na hlavu poraženo.

  Válka na Ukrajině je tak předmětem propagandy, která ovšem zastírá, alespoň ze strany Západu, nebezpečí vypuknutí světového konfliktu. Podle amerického prezidenta si Rusko „nedovolí“ jaderné zbraně použít. Joe Biden tak alespoň ví, že Rusko jaderné zbraně má. Nicméně, důvěřovat Rusku v „nepoužití“ jaderných zbraní je sázka na doslova světovou zkázu. Pokud by se Rusko skutečně cítilo ohrožené a hrozilo by, že ztratí to, co díky válce na Ukrajině získalo (pozemní spojení na Krym) , mohlo by jaderné zbraně použít a pak by už vše záleželo jenom na tom, zda USA použijí jaderné zbraně proti Rusku a lze s jistotou tvrdit, že svět, tak jak ho známe, by skončil.

  Podívejme se proto do minulosti a zrekapitulujme jaderné zbrojení. Jaderná puma byla sestrojena v USA díky práci vynikajících jaderných vědců jako nástroj, který měl donutit Německo ke kapitulaci. Existovaly obavy, že se na vývoji jaderné zbraně pracuje i v Německu a během války se nevědělo, jak je Německo v otázce sestrojení jaderné zbraně blízko či daleko. Po válce bylo zřejmé, že Německo bylo v otázce vývoje jaderných zbraní daleko od cíle. První a zatím poslední použití jaderných zbraní proběhlo při bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki v roce 1945. Japonsko pak kapitulovalo a II. světová válka skončila i v Asii. Sovětskému svazu se podařil vývoj jaderné zbraně i díky „úniku“ informací – viz podrobněji na Jaderná zbraň – Wikipedie (wikipedia.org)

  V období soupeření mezi Východem a Západem po druhé světové válce se ukázalo, že právě jaderné odstrašování bylo základem toho, že mezi sovětským a západním blokem nepropukla třetí světová válka. Ničící potenciál nashromážděný v USA a SSSR byl natolik ohromný, že by podle odhadů stačil na úplné zničení lidské civilizace tak jak jí známe. Závody v jaderném zbrojení pokračovaly až do nástupu Michaila Gorbačova v SSSR. Ten sice přivedl SSSR doslova na buben, ale skutečně se zasloužil o částečné jaderné odzbrojení a vytvoření limitů pro USA i SSSR v oblasti jaderných zbraní a jejich nosičů.

  Po rozpadu SSSR se nástupnickým státem, co se jaderných zbraní týče, stalo pouze Rusko. Tvrdí se, že Rusko výměnou za „klidný“ rozchod SSSR požadovalo právě monopol na jaderné zbraně, a proto se ostatní státy vzniklé rozpadem SSSR jaderného arsenálu zřekly.

  Dnešní válka na Ukrajině je de facto válkou způsobenou rozpadem SSSR. Jestliže si Západ v roce 1991 oddechl, že se SSSR rozpadl klidně, válka na Ukrajině je jen pokračováním rozpadu Ruska v nových podmínkách. Rusko nechce Ukrajinu v NATO a NATO přání Ruska de facto respektuje. I Biden hovořil o tom, že se Ukrajina může stát členem NATO „po válce“. Realita možného jaderného konfliktu je totiž blíže, než jsme si ochotni přiznat. Domnívám se, že Rusku nelze důvěřovat co se nepoužití jaderných zbraní týče. A docela mě překvapuje, když USA tvrdí, že je Rusko jadernou mocností číslo 1. Až do nedávna jsem se domníval, že v jaderném zbrojení existuje mezi USA a Ruskem parita díky smlouvám, které podepsal Barack Obama a Dmitrij Medveděv v Praze v roce 2010.

  Pokud náčelník generálního štábu Armády ČR hovoří o tom, že „trvalý – či věčný – mír je iluze“ a že musíme zbrojit, je potřebné panu generálovi připomenout, že tanky a transportéry a masy vojáků nejsou zárukou vůbec ničeho. Měl by alespoň trochu „nakouknout“ do teorie vzájemného odstrašování jadernými zbraněmi, která se vyvinula během závodů v jaderném zbrojení v minulém století.

  Jakmile totiž přestane jaderné odstrašování působit (například proto, že protivník tyto zbraně údajně nepoužije) , může vydávat zbrusu nové teorie o zastrašování Ruska 300000 vojáky u jeho hranic. Tyto jednotky by byly zničeny během jaderné války jako první a zřejmě by byla napadena i důležitá města Ruska, USA a Evropy, což by vedlo k ohromným ztrátám obyvatel těchto měst a vedlo by ke zničení týlu. Pojem „týl“ by v jaderné válce ztratil smysl, prostě by žádný týl neexistoval.

  Bohužel, další a další eskalace války na Ukrajině nás přibližuje k hranici vypuknutí jaderné války. To není plané strašení, ale „tvrdá realita“. Trvalý mír je totiž skutečně dílem vzájemného odstrašování. Pokud se jaderné války přestaneme bát, vypukne.

  Jan Bartoň

  (Neviditelný pes)

 14. Jan P napsal:

  Přátelé, co kdyby se na ty (ne)předražené stíhačky vyhlásala dobrovolná peněžní sbírka. Ti, kdo jsou přesvědčeni o jejich nezbytnosti/správnosti určitě rádi přispějí. Nebo pár nejbohatších Čechů, kteří zbohatli za minulý rok o půl bilionu by mohli ČR nakoupit americké stíhačky za 150 miliard a ještě jim zbyde nějaké to kapesné 😆

 15. Svatopluk Beran napsal:

  K příspěvku BLEDA, článkem od Jana Bartoně, bych jenom rád podotkl, že na Ukrajině probíhá tzv. PREVENTIVNÍ AMERICKÁ KONVENČNÍ PROXIVÁLKA Z RUSKEM.

  PREVENTIVNÍ OMEZENÉ KONVENČNÍ VÁLKY ZAVAEDLY Z DŮVODŮ PARITY ATOMOVÝCH ZBRANÍ USA A RUSKA, (JAK PŘESNĚ POPISUJE PAN BARTOŇ), SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ DO CELÉHO SVĚTA.

  https://www.obranaastrategie.cz/cs/aktualni-cislo-2-2012/recenze/krejci-oskar-valka.html

  V roce 2011 vydalo pražské nakladatelství Professional Publishing útlou knížečku s jednoduchým a stručným názvem „Válka“. Autorem této subtilní publikace je profesor Oskar Krejčí, který patří v českém odborném prostředí k etablovaným a renomovaným autorům. V současnosti mimo jiné působí na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici. Recenzovaná kniha sice vychází z jeho obsáhlého publikačního díla (je třeba připomenout jeho zásadní kompendium „Mezinárodní politika“ či práce věnované národním zájmům nebo geopolitice), avšak tematicky se zaměřuje úžeji a exaktněji na problematiku válek a ozbrojených konfliktů. Publikace byla rozšířena a přepracována ze staršího vydání uveřejněného v roce 2010.

  V samotném úvodu své knihy Oskar Krejčí vysvětluje, proč se rozhodl pro její napsání a proč právě nyní. Jeho knížka má být určitým impulsem, který má rozproudit debatu o stávajících i budoucích válkách a reflektovat také skutečnost, že i Česká republika se stále více zapojuje do nejrůznějších ozbrojených konfliktů či je součástí mezinárodních uskupení, která se na současných válkách podílejí.

  Autor se samozřejmě zamýšlí nad vymezením pojmu „válka“. Přitom připomíná nejen jeho zavedené definice, ale kapitola, ostatně jako celý text knihy, je také hojně protkána aforismy a citáty, které textu dodávají místy až filozofický rozměr. Oskar Krejčí sice uvádí, že válka je selháním lidského rozumu, nicméně jeho knížka a v ní obsažené argumenty bohužel dosvědčují, že válka je extrémním, ale racionálním způsobem chování, který je v lidské povaze i dějinách hluboce zakořeněn.

  Vývoj války a způsoby jejího vedení jsou velmi úzce spjaty s technologickým stupněm vývoje lidské společnosti. Právě v první kapitole své knihy se Oskar Krejčí pokusil o shrnující chronologický přehled vývoje zbraní a vojenských technologií a jejich používání. V podstatě na pozadí technologického vývoje zbraní a vojenského umění je čtenáři předkládána stručná chronologie světových dějin od prehistorického období až po období modernity. Autor poukazuje na úzkou provázanost válek s rozvojem lidské civilizace a dokládá na konkrétních příkladech slova historika Michaela Howarda (v českém prostředí je znám především díky své publikaci „Válka v evropské historii“), že „slova válka, objevy a obchod znamenala téměř totéž“.

  Technologický vývoj zbraňových systémů dosahuje zásadní mety v roce 1945, kdy je vyvinuta a použita ve světovém konfliktu jaderná zbraň. Tímto momentem začíná éra, v níž hrají mimořádně důležitou roli strategické zbraně, resp. zbraně hromadného ničení. Jejich existence, šíření, odstrašující potenciál a možnost použití navždy mění charakter tradičního mezistátního konfliktu. Oskar Krejčí stručně připomíná genezi vývoje a nasazení jednotlivých typů zbraní hromadného ničení, ale věnuje také pozornost těm mezinárodním kontrolním režimům a smlouvám, které mají za cíl jejich kontrolu, omezování či eliminaci. V této části publikace se čtenář může seznámit i s řadou méně známých nebo hůře dostupných informací technického charakteru a jsou též nastíněny strategie předpokládaného použití jaderných zbraní v období studené války. Její konec a změna charakteru ozbrojeného konfliktu, který již neměl mít podobu totálního globálního střetu dvou znepřátelených supervelmocí, s sebou přinesl potřebu přehodnocení jejich využitelnosti, resp. odstrašujícího potenciálu. Budoucnosti, resp. další generaci nejaderných strategických zbraní, je věnován závěr této kapitoly.

  Třetí část knihy nese název „Omezená válka“ a je věnována v současnosti nejrozšířenějšímu a nejpravděpodobnějšímu typu války. Přestože Krejčí podotýká, že současná koncepce omezení války nevylučuje válku totální, sám autor považuje zmíněnou variantu za málo pravděpodobnou. To však nijak nesnižuje význam a negativní dopady stávajících omezených válek. Vychází přitom z analýzy válek a konfliktů druhé poloviny 20. století a současnosti. Zabývá se také otázkami efektivnosti použití vojenské síly v moderním konfliktu, strategiemi velkých států (především USA) zaměřených na vedení omezených válek i zvládání prosazující se asymetrie v probíhajících konfliktech. Pozornost je také částečně věnována proliferaci malých a lehkých zbraní, které představují, často přes svoji morální a technologickou zastaralost, velmi výrazný akcelerátor ozbrojených konfliktů.

  Další kapitola se soustřeďuje na občanské války. Oproti minulosti je dnes klasický mezistátní konflikt spíše raritou, a občanské války (či konflikt nestátních aktérů nebo státu a nestátního aktéra) se stávají dominantním typem ozbrojeného konfliktu. Na druhou stranu Krejčí upozorňuje, že „v globalizovaném světě je málo vnitrostátních konfliktů, které nemají mezinárodní propojení“. Stejně jak v jiných částech publikace i zde je možné seznámit se s řadou dat a informací, které přibližují rostoucí četnost, frekvenci i závažnost občanských válek. Stručně jsou také zmíněny jejich nejčastější příčiny, byť je tato část textu poněkud zavádějícím způsobem označena jako „Konfliktní linie“. To může vést k dojmu, že se autor odkazuje na známou teorii konfliktních linií (cleavages) Steina Rokkana a Seymoura Martina Lipseta. Krátce je také pojednáno o partyzánské válce, resp. partyzánském způsobu vedení boje, bohužel však jen ve formě velmi stručné historické poznámky, což je poněkud škoda, neboť právě oblast COIN je dnes vysoce aktuální.

  Naopak dalšímu aktuálnímu a v současném odborném tisku velmi frekventovanému tématu spravedlivé války je věnována celá samostatná kapitola. Opět je zde zvolen chronologický přístup, kdy se autor pokusil nastínit nejen chápání spravedlivé války v různých historických epochách a konfliktech, ale přibližuje „hledání mezí násilí“ jako proces, jehož výstupy, jejich výklad a závaznost jsou a budou vždy podmíněny politickými zájmy, vojenskou situací a rozložením reálné moci. Přibližuje čtenáři vývoj specifických částí mezinárodního práva veřejného, zaměřuje se na vývoj norem, které regulují násilí v konfliktech a dopady na jejich účastníky. A přestože tato oblast práva prošla v uplynulých dekádách dynamickým funkčním i institucionálním vývojem, „dosažený úspěch při právní regulaci válečného násilí je relativní i proto, že se často nejedná o objev posledních dvou či tří století, ale pouze o kodifikaci zásad, známých v některých kulturách již ve starověku.“

  Další kapitola se soustřeďuje na příčiny válek. Tato část je bohužel příliš stručná na tak zajímavé téma, které by si jistě zasloužilo podrobnější analýzu a větší prostor. Zejména pak v situaci, kdy se Oskar Krejčí pokusil na příčiny válek podívat z různých úhlů pohledu a různých dimenzí. Příčiny válek nehledá jen v konfliktu zájmů států nebo jejich aliancí, ale zabývá se také konfliktní podstatou lidské individuality a jejími biologickými, psychologickými či rozumovými aspekty. Rovněž věnuje pozornost sociálním interakcím a různým typům uspořádání lidské společnosti, které mohou vyvolávat násilný konflikt. Velmi stručně zmíněny jsou historické pokusy o vysvětlení příčin válek (geopolitické teorie) i teorie spojené s realistickou školou mezinárodních vztahů. Rovněž je připomenuta tzv. cyklické teorie, kterou v českém prostředí nově přiblížil např. Jan Eichler. Samotný závěr publikace je věnován budoucnosti válek, kde se Oskar Krejčí pokusil nastínit možné důvody i charakteristiky budoucích ozbrojených konfliktů, jejichž příčiny je však možné zčásti identifikovat již dnes.

  Součástí knihy je „Válečná chronologie“, která je stručným soupisem vojenských dějin, válek a vynálezů, a také seznam odkazů na použité prameny a literaturu. Vzhledem k hutnému obsahu knihy je bohužel škoda, že není opatřena jmenným a věcným rejstříkem.

  Publikace „Válka“ Oskara Krejčího rozhodně není jen odbornou prací nabitou fakty a informacemi, ale díky zvolenému přístupu autora, kdy má text místy charakter odborné eseje či úvahy, jde o velmi čtivou a v pozitivním slova smyslu provokativní práci. Jistě by neměla ujít pozornosti žádného zájemce o oblast bezpečnostních studií. O atraktivnosti titulu svědčí jistě i skutečnost, že i druhé rozšířené vydání je již téměř rozebráno a lze je jen obtížně sehnat v knižní distribuční síti.

 16. Svatopluk Beran napsal:

  Jinak se Petře omlouvám, prostě jsem se opět neudržel. 🙂

  Je složité, když z nás dnešní MEDIA TOTALITNÍM ZPŮSOBEM JEDNOHO JEDINÉHO MOŽNÉHO POHLEDU A INFORMACÍ NA UKRAJINSKÝ PROBLÉM, ZATAŽENÝ SPOJENÝMI STÁTY AMERICKÝMI DO EVROPY, NUTÍ K JEDNODUCHÉMU AŽ STUPIDNÍMU PROAMERICKÉMU POHLEDU NA SVĚTOVÉ DĚNÍ.

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-jsme-ve-hre-nas-na-eu-na-internet-unikl-telefonat-diplomatu-usa-o-deni-na-ukrajine-218216

  —————————————————————-

  JSME VE HŘE ŘÍKÁ NULANDOVÁ O UKRAJINĚ.

  Evropskou unii chce Washington vyšachovat ze hry. Náměstkyně ministra při této zmínce použila vulgární výraz.

  FACK EU

  Nulandová se v napíchnutém telefonátu pracovně radí s ambasadorem, jak dál postupovat, jelikož měla na čtvrtek a pátek naplánovanou cestu na Ukrajinu.

  Zmíněný rozhovor trval krátce přes čtyři minuty. Oba mluvčí se shodují, že pro USA existují možnosti, jak do dění na Ukrajině zasáhnout. Zprvu podrobně hovoří o dvou opozičních předácích Vitaliji Kličkovi a Arseniji Jaceňukovi. Nulandová rovnou prohlašuje, že to „není dobrý nápad“, aby byl Kličko v jakékoliv budoucí vládě. „Myslím, že Jac je ten, kdo má zkušenosti s ekonomikou,“ vysvětlila dál.

  Rusko ve čtvrtek nově obvinilo americkou vládu z vměšování do vnitřních záležitostí na Ukrajině. Poradce prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev navíc Washington obvinil, že týdně opozičním skupinám posílá 20 miliónů dolarů na zbraně a další věci. Upozornil rovněž, že by Moskva mohla intervenovat.

 17. blade napsal:

  Ústav mezinárodních vztahů Praha:

  Jaderné odstrašování Ruska a USA v kontextu války na Ukrajině.

  S válkou na Ukrajině došlo k výraznému zhoršení bezpečnostní situace zejména v Evropě, spojenému s hrozbou použití jaderných zbraní a obnovení závodů v jaderném zbrojení. Reflexe nejprve charakterizuje koncepce jaderného odstrašení USA a Ruské federace z hlediska hlavních doktrinálních dokumentů obou zemí a upozorňuje mj. na některé jejich shodné rysy. Věnuje se zejména ruské jaderně-odstrašující doktríně a podmínkám použití jaderných zbraní v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. Poukazuje rovněž na potřebu obnovení americko-ruského bezpečnostního dialogu a na okolnosti bránící jeho uskutečnění.

  https://www.iir.cz/jaderne-odstrasovani-ruska-a-usa-v-v-kontextu-valky-na-ukrajine

 18. Jan P napsal:

  Sváťo, proč se omlouváš? Nemáš proč!

  Můžeš být se spoluvlastníkem soukromé společnosti PAROLA, spol. s r.o. přítel, ale váš třídní pohled(včetně geopolitiky, imperialistických válek) stejný nikdy nebude. Tvůj přítel implicitně hájí zájmy svojí vlastnické třídy a diktaturu kapitálu. I když se tváří a snaží se vypadat jinak. Empatii k ožebračovaným zaměstnancům a důchodcům mj. u něj nehledej. Já vám to kamarádství jinak upřímně přeju.

  Pokud jde o novináře, paušálně jim jako Ty nespílám. Všichni si vzali nějakou hypotéku, a kdyby se zeptali sebevíc suše a věcně a sebechytřeji se zaštítili tou nejzákladnější logikou, dostali by padáka – za všeobecného halekání o svobodě a demokracii. Vysvětlujte pak doma, že jste na dlažbě, protože jste nedokázal/a držet hubu a krok! Nebo že nechápete „naše hodnoty“…

 19. jihlavák napsal:

  Sedět ve vězení.

  František Ringo Čech s Lubošem Xaverem Veselým: 🔻Petr Fiala ODS založil a je členem správní rady Centra pro studium demokracie a kultury.

  https://www.facebook.com/watch/?v=1064405994809252

 20. FL napsal:

  To Jan P – Předpokládám, že jste kdysi na Hrad volil Zemana, který hlásal, že Rusko Ukrajinu nepřepadne. Dnes vám vadí, že náš stát kupuje moderní stíhačky. Chápu, pokud potřebujete, aby se sem ty mongoloidní okupanti z Uralu dostali bez větších ztrát, potom musíte protestovat. A zamotat pod tento článek politiku a vaši bolševickou rádobyreklamu může opravdu jen kolaborant. Snad víte, že nás kdysi dali vaši na seznam nepřátelských států?

 21. Zdeněk Gryc napsal:

  „Na co máme ještě čekat?“
  Josef Baxa říká, že ve společnosti se musí něco stát
  JIŘÍ KUBÍK
  ———
  Předseda Ústavního soudu vnímá masovou vraždu na filozofické fakultě jako příznak toho, jak hrubost prostoupila českou společností.
  „To hrubnutí vidíme i ve veřejné debatě. Když už se tedy nemůžeme rovnou postřílet nebo mlátit klacky po hlavě, tak volíme čím dál silnější, expresivnější, agresivnější výrazy na adresu svých protivníků. A reakce potom bývají tomu odpovídající,“ říká předseda Ústavního soudu v rozhovoru, který je součástí projektu Seznam Zpráv Galerie osobností.
  Tragédie, při níž 21. prosince přišlo o život čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů, by podle Josefa Baxy měla zatřást hlavně těmi, kteří mají vliv na ostatní a mohou být z pozice svých funkcí vzorem. Také by měla přimět lidi víc přemýšlet nad tím, komu a proč ve volbách dávají své hlasy.
  ———–
  „Jde o to, jestli když hledáme někoho, kdo bude rozhodovat za nás a o nás, tak si vybereme spíš někoho, kdo je vzor, ke kterému chceme vzhlížet, anebo hledáme někoho, jako jsme my sami, protože s tím se identifikujeme, ten nám všechno promine a my před ním nemusíme klopit oči,“ uvažuje Baxa.

  Zeman? Odpudivý příklad politika

  Za „odpudivý příklad politika“ v rozhovoru označil bývalého prezidenta Miloše Zemana, který se netajil svou zásadou oponenty permanentně urážet a štvát.

  „I ve svých letech a se svou životní zkušeností kroutím hlavou, jak je možné, že takovýto hrubý styl může být populární a může získávat větší prostor. Ale nejde jenom o politiku.“
  Události z konce prosince by proto podle Josefa Baxy měly společností zatřást. „Chtělo by se říci: Na co máme ještě čekat? Tohle přece bylo docela dost velké probuzení z té naší letargie.
  Jeden den nám něco vadí, druhý den si na to zvykneme a třetí ten to,
  co bylo excesem, se stane normou?“ ptá se šéf Ústavního soudu.

 22. Jan P napsal:

  FL

  Bylo by fajn, kdybyste se naučil číst psaný text. Opakovat příspěvky nebudu.
  Hlavně, že vám ten kariérní normalizační lampasák na Hradě nevadí, že…Nevěřte všem těm nesmyslům o anarchistech, zvlášť když ani nevíte, co to vlastně anarchismus je. Dokonce i většina socialistů a bolševiků zkresluje anarchismus. Všechny volby jsou slepé uličky, proč bych měl volit buržoazního politika, proizraelského jestřába Zemana ? Všichni vrcholoví politici jsou jen sluhy kapitálu…
  Nepatřím do „střední třídy“, patřím do dělnické třídy, do dělnické třídy. A jsem na to velmi pyšný. Žádná válka, ale třídní válka🏴🚩✊

 23. Zdeněk Gryc napsal:

  Agent Bureš se vrací ke kořenům,
  ale nikoli k manželce odložené ve Švýcarsku.
  Putin miluje své děti a zná úroveň ruského zdravotnictví,
  takže se rodí ve Švýcarsku.

  Okamurovi již nevyhovuje tuzemský rum a architekti.
  Jeho Tower navrhují architekti, také ve Švýcarsku.

  Prší prší jen se leje, Putin se z Kremlu směje.
  —————————————————

  Na zbraně peníze jsou, ale na vás zapomněli.
  Babiš a spol. vyrazili za voliči
  VOJTĚCH GAVRINĚV

  Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy
  Andrej Babiš a jeho stínová vláda přijeli za voliči do České Lípy.
  19:35
  Reportáž z výjezdu špiček hnutí ANO do České Lípy.
  Nejsilnější politické uskupení rozjíždí kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu.

 24. Svatopluk Beran napsal:

  SVĚTOVÁ HOSPODÁŘSKÁ KRIZE 2007

  OSM LET PO VYBUDOVÁNÍ ILEGÁLNÍ AMERICKÉ VOJENSKÉ ZÁKLADNY V SRBSKU, VZNIKÁ ROKU 2007 STÁT KOSOVO

  SAMIT NATO BUKUREŠŤ DUBEN 2008

  Prohlášení ze summitu v Bukurešti vydané hlavami států a vlád, kteří se účastní zasedání Severoatlantické rady v Bukurešti dne 3. dubna 2008

  ČLÁNEK 23

  23. NATO vítá euroatlantické aspirace – UKRAJINY – a Gruzie na členství v NATO. Dnes jsme se dohodli, že tyto země se stanou členy NATO. Oba národy cenným způsobem přispěly k operacím Aliance. Vítáme demokratické reformy na Ukrajině a v Gruzii a těšíme se na svobodné a spravedlivé parlamentní volby v Gruzii v květnu. MAP je dalším krokem pro Ukrajinu a Gruzii na jejich přímé cestě ke členství. Dnes dáváme jasně najevo, že podporujeme aplikace těchto zemí pro MAP. Proto nyní zahájíme období intenzivní spolupráce s oběma na vysoké politické úrovni, abychom se zabývali dosud nevyřešenými otázkami týkajícími se jejich aplikací MAP. Požádali jsme ministry zahraničí, aby na svém zasedání v prosinci 2008 provedli první hodnocení pokroku. Ministři zahraničí mají pravomoc rozhodovat o žádostech Ukrajiny a Gruzie o MAP.

  OD TÉ DOBY AMERIČANÉ PODPORUJÍ, FINANCUJÍ, VYZBROJUJÍ A CVIČÍ UKRAJINSKÉ FAŠISTY.

  2014 V OPAKOVANÝCH VOLBÁCH PRO VSTUP NEBO NEVSTUP UKRAJINY DO EU, USA ZNEUŽÍVÁ NÁLAD JEDNÉ TŘETINY OBČANŮ UKRAJINY A INICIUJE V KIJEVĚ OZBROJENÝ PUČ VYCVIČENÝCH NACIONÁLNÍCH UKRAJINCŮ, FAŠISTICKÝCH POHROBKŮ BANDEROVSKÝCH OTCŮ, DO PROTIVLÁDNÍCH DEMONSTRACÍ A ÚTOKŮ NA VLÁDNÍ ORGÁNY UKRAJINY.

  AMERIČTÍ DIPLOMATÉ NA UKRAJINĚ SE ZAPOJUJÍ DO TĚCHTO UDÁLOSTÍ JIŽ PŘÍMOU A VIDITELNOU PODPOROU Z OKOMENTOVÁNÍM – FACK EVROPSKÁ UNIE, DOSTÁVÁME SE DO HRY –

 25. Svatopluk Beran napsal:

  Kissingerovo ultimátum Putinovi

  Mike Whitney

  21.9.2007

  Několik hodin předtím, než Londýn oznámil vyhoštění čtyř ruských diplomatů a vlastně obvinil Moskvu, že nařídila vraždu Litviněnka, odehrála se významná událost. Henry Kissinger odletěl do Moskvy k důvěrným rozhovorům s Vladimírem Putinem. Prakticky se neví vůbec ni o tom, co si ti dva řekli; americká média jako celek zprávu cenzurovala a evropská je v tom jako vždy následovala.

  Závažnost, kterou mocní přikládali tomuto setkání, potvrzuje i složení delegace doprovázející Kissingera do Moskvy. Byl v ní George Schultz, bývalý ministr zahraničních věcí USA za vlády Reagana, ale především velká šedá eminence, muž , který ve své osobě spojuje zvláštní moc politiků, byznysmenů a finančníků, starý člen skupiny finančníků, kteří pomáhali Stalinovu SSSR s finančí pomocí, prezident Advisory Council JP Morgan Chase, člen Hooverova Institutu a American Entreprise, ředitel společnosti Bechtel (nadnárodní společnost operující v oblasti infrastruktury pro ropný průmysl), jakož i člen Bohemia Grove, což je klub mocných tak výlučný, že Bilderberg připadá jako hřiště s volným vstupem. V 84 letech Schultz není člověkem, který cestuje rád, pokud to není absolutně nezbytné. V delegaci byl také Robert Rubin, bývalý ministr financí, dnes významná osobnost Citigroup a to poté, co byl jedním z představitelů New York Stock Exchange a Ford Motors. Byl zde též Thomas Graham jr., velvyslanec, zvláštní představitel pro otázky nešíření jaderných zbraní a kontroly zbrojení (tedy starý vyjednávač s SSSR z dob SALT), jakož i poradce advokátní kanceláře Morgan Lewis. V delegaci byl i David O´Reilly, prezident a výkonný ředitel Chevronu a také šéf banky JP Morgan. A konečně Sam Nunn, bývalý senátor, extrémně pravicový demokrat a spoluprezident Nuclear Threat Initiative (NTI), velký expert na strategické zbraně.

  Tedy impozantní skupina – staří vlci z dob studené války (nikdo z těchto výše uvedených Američanů se narodil po roce 1938), působící v nejvýznamnějších vrstvách skutečné ekonomické a politické moci, z vojensko-průmyslového komplexu, kteří se sešli, aby udělali dojem na „mladíka“ Vladimíra.

  Téma jednání: „Rusko-USA: Pohled na budoucnost“. Výsledky jednání? Jak lakonicky řekl H. Kissinger při odchodu (nezaznamenaném západními svobodnými médii):

  „Oceňujeme čas, který nám prezident Putin věnoval a otevřený způsob s jakým nám vyjádři svoje stanovisko“. V diplomatickém žargonu, „otevřenost“ znamená „absolutní rozdíl“. Mohli mluvit o protiraketovém deštníku, který Bush rozmisťuje v Polsku a Česku. O Kosovu, proti jehož nezávislosti se Putin staví. Nebo snad o Iránu, kterému Moskva pomáhá při obohacování uranu. A nebo, a to je pravděpodobnější, o tom jak Gazprom vyhodil americké a anglické ropné společnosti z arktického naleziště Shtokman v Barentsově moři, aby se spojil s Totalem. Nebo o ropovodech, které Putin staví ze Střední Asie a které „likvidují“ západní moc. Ať už bylo téma jakékoli, víme, že Putin byl „otevřený“. Delegace se vrátila s jistotou, že „budoucnost“ Ruska a Ameriky se neshoduje.

  Uplynulo méně jak 48 hodin a nová vláda Gordona Browna vyhostila čtyři ruské diplomaty z jejich ambasády v Londýně s prohlášením, že je to odveta za odmítnutí Moskvy vydat Andreje Lugového, kterého Angličané obviňují, že otrávil ex-agenta Alexandra Litviněnka poloniem 210. V téže chvíli mafiánský Boris Berezovský, kterému poskytli v Londýně politický asyl, veřejně v BBC obvinil Kreml, že nařídil atentát na jeho osobu a ten byl odhalen britskými zpravodajskými službami. Bylo to varování nedotknutelných: válka bez příměří. Britské rozhodnutí, zdá se, překvapilo Moskvu, už i proto, že tento čin nemá od dob studené války precedent. Londýn jedenadvacetkrát odmítl žádost Ruska o vydání Berezovského, známého a potvrzeného zločince (hledaného i v jiných zemích, mezi kterými je i Brazílie) a Achmeda Zakajeva, exponenta čečenských teroristů. „Pokud by Moskva použila stejné kriterium, britská ambasáda v Moskvě by měla o 80 diplomatů méně“, řekl náměstek ministra zahraničních věcí A. Gruško.

  Ale to nestačí. Několik hodin poté britská média oznámila: „Stíhačky RAF vzlétly, aby zahnaly dva ruské strategické bombardéry, které mířily do britského vzdušného prostoru“. Další bezprecedentní oznámení. Kde ale byly ruské bombardéry? V jaké vzdálenosti se nacházely od vzdušného prostoru Velké Británie „ke kterému“ směřovaly? Kolikrát se takové incidenty staly v minulosti, aniž by o nich bylo informováno? Tentokrát to už není nějaké upozornění, ale jasná hrozba. Proč, to je snadno pochopitelné.
  Rusko má 6,6% potvrzených zásob ropy a 26% světových zásob plynu. Od května 2007 se stalo prvním vývozcem energií na světě, když předstihlo i Saudskou Arábii, jejíž zdroje vykazují pokles. Tenhle poklad musely americké společnosti pustit z hlavy, když v Moskvě Putin nahradil Jelcina. Putin buduje s Německem společný baltický plynovod a dodává 80% potřeby plynu. Podepsal se Sarkozym smlouvu, která přivedla Gazprom ke spojení s Totalem při využívání naleziště Shtokman. Buduje plynovody a ropovody, které přivedou energii do Turecka a na Balkán. Uzavřel dlouhodobé smlouvy s odběratelskými zeměmi o vzájemné zainteresovanosti, evidentně s cílem přerušit staré vazby z dob studené války, které stále pojí Evropu a USA. Navíc je to stavění aktivní překážky projektu nového NATO (a jeho trojských koní v Evropské unii J. Barrosy a J. Solany ) uchytit se za hranicí Černého moře. Tento projekt byl sepsán černé na bílém v dokumentu „The new Nort-Atlantic Strategy for the Black Sea region“, připraveného jednou německou nadací s výstižným jménem Marshall Fund for the United States a předložený při posledním summitu NATO. V tomto dokumentu jsou Černé moře a Zakavkazí definovány jako „nová euroatlantická hranice zatížená konflikty zděděnými ze sovětské éry“. Podle studie, tato oblast se zmrazenými konflikty se začíná rozvíjet na funkční agregát na „nové hranici expandujícího Západu“.

  NATO (nebo také USA) vidí tedy tuto oblast jako „hranici“ ve smyslu jakým byl americký Západ, tedy jako pohyblivou hranici. Je tomu tak, vždyť se v tomto dokumentu uvádí, že Ázerbajdžán a Gruzie společně poskytnou koridor pro unikátní dopravní transit energie z Kaspického moře do Evropy, stejně jako nenahraditelný koridor pro základny NATO a americké operace ve Střední Asii a na „širokém“ Blízkém východě. Tedy nová pohyblivá hranice musí postupovat, když dobude a vypudí z dosaženého území nové rudokožce. V tomto smyslu je pochopitelný pokus o vyhlášení nezávislosti Kosova, blokovaný v Radě bezpečnosti Ruskem. Kosovo je předmostí k postsovětskému prostoru plnému „zmrazených konfliktů“ a tedy využitelných pro vytváření nestability, pro hledání států-satelitů za účelem enormní balkanizace rozšířené od Jadranu po Kaspik. Jestliže Kosovo, dnes americkázákladna, se stane „nezávislým“, zrodí se desítky „nezávislých státečků“ stále více na východ, kde se vytvoří známý „koridor“ tvořený státy – satelity, indiánskými rezervacemi a bantustany, které jako zásadní řešení hodnotí anglo-americká centra moci.

  A za další je to pochopitelné i proto, že imperiální hegemonie USA závisí od schopnosti kontrolovat světovou ekonomiku. A ta závisí od schopnosti vnucovat dolar jaké světovou rezervní měnu. Ve své době tato kvalita dolaru závisela na skutečnosti, že platby za ropu a plyn se prováděli v dolarech. Dolar stále slábne, ropa je stále vzácnější. Dvě třetiny zásob jsou pod Kaspickým mořem. Tedy imperativ pro mocné zastoupené v Kissingerově delegaci byl stanovit pevnou kontrolu na zásobami v Kaspickém moři. Nemohou dovolit, aby se jednoho dne ropa platila v jenech, eurech a juanech nebo dokonce v rublech. Byl by to multipolární svět, který si přeje Putin a G8.

  Tohle jel říci Kissinger a další do Moskvy a vyjádřili to zcela jednoznačně: použijeme každého prostředku, abychom získali Kaspik. Kdokoli se nám v tom pokusí zabránit, bude považován za „hlavního protivníka“. Nebo řečeno rusky „glavny protivnik“. A toto je imperiální politika, ne šílenství neokonzervativců, jejichž vykonavatelem je Busch Jr. On odejde, ale tato politika bude dovedena do konce příštím prezidentem USA, ať už to bude kdokoli, protože to bylo rozhodnuto v neměnných centrech moci. Pro ně je to literárně řečeno otázka života nebo smrti. Bude použit každý prostředek. Řízená nestabilita, hnutí za nezávislost vzniklá z ničeho, „barevné demokracie“, obchody se zbraněmi, „islámské“ atentáty, čečenské a kosovské, propaganda a psychologická válka, démonizace. Všechny prostředky. Až po hrozbu jadernou válkou Moskvě, skutečnému „darebáckému státu“, který je třeba srazit.

 26. Svatopluk Beran napsal:

  https://blisty.cz/art/117424-joe-biden-bezprecedentne-vydal-sankce-proti-izraelcum-pachajicim-zlociny-proti-palestincum-na-zapadnim-brehu-jordanu.html

  Joe Biden bezprecedentně vydal sankce proti Izraelcům, páchajícím zločiny proti Palestincům na Západním břehu Jordánu.

  Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo jména čtyř izraelských občanů, na které se podle nového Bidenova nařízení. vztahují americké sankce:

  TAK A TEĎ TEPRVE NASTUPUJE TO TYPICKÉ AMERICKÉ SVINSTVO. KDY ZPRÁVA NENÁPADNĚ NA KONCI ODSTAVCE POUKAZUJE NA DANÉ SKUTEČNOSTI O ZÁKONECH USA.

  OBČANÉ IZRAELE I S AMEICKÝM OBČANSTVÍM ZPŮSOBUJÍ NÁRŮST NÁSILÍ, ALE NESMÍ BÝT AMERICKÝMI ÚŘADY SANKCIOVÁNI, POUZE NESMÍ OBCHODOVAT S ŽIDOVSKÝMI OSADNÍKY, KTEŘÍ JSO NA SANKČNÍM SEZNAMU USA.

  —————————————————————–

  NĚCO TYPICKÉHO JAK Z DAHELGRÉNEM. NEEXISTUJE V USA ZÁKON, KTERÝ BY OBČANY USA MOHL SOUDIT ZA TO, ŽE V JINÉ ZEMI VRAŽDILI, KLIDNĚ I MASOVĚ. TAKŽE STAČÍ VE VLASTNÍM ZÁJMU ČI V ZÁJMU VLÁDY USA KDEKOLIV JAKKOLIV VRAŽDIT A PAK RYCHLE UTÉCT DOMŮ.
  TAK PŘESNĚ TO JE AMERICKÁ MORÁLKA SVOBODY AMERIČANA PŘI POBYTU NA CIZÍM ÚZEMÍ.

  ——————————————————————

  Nový příkaz dává americkému ministerstvu financí pravomoc uvalit finanční sankce na osadníky zapojené do násilností, ale není určen pro občany USA. ZNAČNÁ ČÁST OSADNÍKŮ NA ZÁPADNÍM BŘEHU MÁ AMERICKÉ OBČANSTVÍ a podle amerických zákonů by jim bylo zakázáno obchodovat se sankcionovanými osobami. AMERIČTÍ OBČANÉ VŠAK ZPŮSOBUJÍ NÁRŮST NÁSILÍ SPOJENÉHO S OSADNÍKY na Západním břehu Jordánu.

  EVROPA MUSÍ PO ODCHODU SOVĚTSKÝCH VOJSK ZE ZEMÍ VÝCHODNÍ HO BLOKU, KTERÉ NIKDY POD RUSKO NESPADALY, ODSUNOUT JEŠTĚ DO USA I VŠECHNY AMERICKÉ VOJÁKY I S JEJICH ZBRANĚMA. SAMOZŘEJMĚ MIMO TY, KTEŘÍ ZPŮSOBILY V EVROPĚ NĚJAKÝ ZLOČIN. TI SI MUSI ODSEDĚT A ODPRACOVAT SVOU VINU, ZA TO CO V EVROPĚ PŘI BENEVOLENCI AMERICKÉHO PRÁVA, ZPÁCHALI A ŽE TĚCH MASOVEJCH VRAHŮ, KTEŘÍ SE PROJEVUJÍ V USA DVAKRÁT DENNĚ, MAJÍ.

  NENECHME SI DO EVROPY INSTALOVAT AMERICKÝ OBČANSKÝ I STÁTNÍ VYVRAŽĎOVACÍ SYTÉM DIVOKÉHO ZÁPADU DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ.

  MŮŽE SE VÁM TOTIŽ V ČESKU NA DÁLNICI STÁT TO CO MNĚ. ŽE VÁS NEBUDE ŘIDIČ VYTLAČOVAT, ALE VYTÁHNE NA VÁS Z OKÉNKA REVORVER. I TO JE AMERICKÁ SVOBODA, VEDLE SVOBODY ORÁLNÍ, ČI FINANČNÍHO PODNIKÁNÍ V ZAKLÁDÁNÍ BANK VE 2SV ZE ZLATA FAŠISTICKÝCH OSOBNOSTÍ, ZÍSKANÝCH V KONCENTRAČNÍCH TÁBORECH, Z VYTLUČENÝCH ZUBŮ VĚZNĚNÝCH OBČANŮ CELÉ EVROPY.

 27. Jan P napsal:

  Takže si to shrňme: Případ Pavla Vorlického z Jihlavy je u soudu. Desítky lidí, které připravil o téměř 90 milionů …

  Teorie a praxe kapitalistického systému ve čtyřech řádcích:
  -chamtivost
  -válka
  -svoboda podnikání
  -volný trh soukromý majetek atd🥱😴

  Proč mnozí lidé předpokládá, že opakem kapitalismu je komunismus?
  Vidíte svět prázdně a černě , žádný pokrok nebude, dokud nepřestanete mít dětinské myšlenky, že věci jsou dobré nebo špatné, udělejte si laskavost, přemýšlejte, rozumujte, studujte, nepřestávejte pochybovat, buďte anarchisté 😁

 28. Zdeněk Gryc napsal:

  A TAKÉ SE NAUČTE POD SVŮJ NÁZOR PODEPSAT !

 29. jihlavák napsal:

  Jaký je rozdíl mezi panem Vorlickým a neziskovkou ulhaného Hńupa?

  48 000 000,- z daní občanů do neziskovky o které nikdo neví. Tak se tu hospodaří.

 30. Petr klukan napsal:

  Janu P.: Sváťa se, myslím, omlouval za to, že pokračoval v uhnutí od tématu mého blogu, s čímž jste začal vy.
  Netuším, nakolik vy sám jste naivní, jak jste napsal, neznám vás, a to ani vy mě. Popichovat, co bych napsal či nenapsal, není na místě a víceméně se opakuje v průběhu let od různých anonymních pisatelů. Když reaguji a zeptám se ho, o které kauze v naší působnosti novin jsme nepsali, či ji zametli pod koberec, není schopen žádnou vyjmenovat. Myslím, že to svědčí o naší serioznosti a nestrannosti vůči jakékoliv straně.
  Odkazy na odborníky na nákup stíhaček či stavby jaderných zařízení, vám opravdu shánět nebudu. Věřím, že jste pochopil, kam mířím.

 31. Jan P napsal:

  Panu Klukanovi

  Rozumím, klasická ODS a pravicoví novináři.
  Pochopil. Čím víc zbraní, tím rychleji zvítězíme 🙂 Ty stíhačky budou vládnoucí třídu chránit! Kdyby náhodou byli otroci neposlušní, mohou je i humanitárně bombardovat! 😰

 32. Svatopluk Beran napsal:

  JMÉNA 11 500 PALESTINSKÝCH DĚTÍ ZAVRAŽDĚNÝCH V GENOCIDNÍ VÁLCE NA ÚZEMÍ PALESTINY VEDENÉ DNEŠNÍMI SIONISTICKÝMI ŽIDY ANTISEMITY. ONI SAMI JSOU DNES POTOMKY NĚMECKÉHO DRUHOVÁLEČNÉHO GENOCIDIA, KTERÉ NA JEJICH NEJBLIŽŠÍ PROVEDLI FAŠISTYČTÍ NĚMCI PŘED 75 LETY V EVROPĚ. PODSTATA OSOBNOSTI ČLOVĚKA VLASTNÍCÍ V RUKOU VÝKONÉ ZBRANĚ SE ALE NEMĚMÍ. JE JEDNO JESTLI JSI VOJÁK NĚMECKÉ WERMACHTU ČI SIONISTICKÝ ŽID ANTISEMITA A VYŽADUJEŠ – DALŠÍ LEBENSRAUMU – VĚTŠÍM ŽIVOTNÍ PROSTOR PRO SVOŮJ NÁROD.

  https://twitter.com/AJEnglish/status/1753401017469633010?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1753449666786595255%7Ctwgr%5Ed44c7a6f7440caf5c0d1914cbc4b334af9c29f19%7Ctwcon%5Es3_&ref_url=https%3A%2F%2Fblisty.cz%2F

  TITO ŽIDOVŠTÍ VOJÁCI I VLÁDNÍ PŘESTAVITELÉ SIONISTÉ, ASI NEBUDOU SEDĚT VE VĚZENÍ A ASI NE ANI AMERICKÁ A ČESKÁ VLÁDA, KTERÉ TĚMTO BARBARSSKÝM ANTISEMITSKÝM SIONISTICKÝM ŽIDŮM, KRYJÍ ZÁDA, V LIKVIDACI CIVILISTŮ, PÁCHÁNÍ VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ A GENOCIDIA

 33. Svatopluk Beran napsal:

  JSEM PŘESVĚDČEN ŽE VŠICHNI ZNÁME Z DRUHOVÁLEČNÝCH DOKUMENTŮ USMÍVAJÍCÍ SE A FOTÍCÍ SE FAŠISTY V POZADÍ S HOŘÍCÍMI CHALUPAMI OBYČEJNÝCH RUSŮ NA ÚZEMÍ TEHDEJŠÍHO SOVĚTSKÉHO SVAZU.

  VIDÍ NĚKDO NA TĚCHTO VESELÝCH VOJÁCÍCH SIONISTICKÉHO ŽIDOVSKÉHO STÁTU, NĚJAKÝ ROZDÍL v RADOSTI Z DOBŘE VYKONANÉ PRÁCE, S VOJÁKY NĚMECKÉHO WERMACHTU, ČI AMERICKÉ ARMÁDY VE VIETNAMU NEBO IRÁKU, SÝRII A PODOBNĚ.

  JSOU TITO ŽIDÉ JEŠTĚ VŮBEC LIDMI, OBČANY TÉTO PLANETY, NEBO JSOU TO UŽ JEN MORÁLNÍ TROSKY ZVÍŘETE ZVANÉHO HOMO SAPIENS?

 34. Svatopluk Beran napsal:

  SVOBODA PODLE USA. OKAMŽITĚ VE SVÉ SVOBODNÉ VLASTI UDĚLEJTE TO, CO MY PRO SVÉ HOSPODÁŘSKÉ ZÁJMY PO CELÉM SVĚTĚ, KTERÉ JSME PŘIPRAVENI HÁJIT I VOJENSKY, NYNÍ V EVROPĚ POTŘEBUJEME.

  Pusťte hned Švédsko do NATO. Maďarsko začíná Američanům lézt na nervy.

  Okamžitě ratifikujte žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance, riskujete trvalé poškození vztahů se Spojenými státy, vzkázali do Budapešti američtí senátoři Jeanne Shaheenová a Thom Tillis. Demokratka a republikán společně předsedají senátní pozorovatelské skupině pro NATO.

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-pustte-hned-svedsko-do-nato-madarsko-uz-zacina-americanum-lezt-na-nervy-40459462

 35. Svatopluk Beran napsal:

  A JAK NA TENTO POKUS SVOBODNÉHO ROZHODOVÁNÍ MAĎARSKÉHO STÁTNÍKA, DEMAGOGICKY A TYPICKY V AMERICKO-NĚMECKÉ PROPAGANDĚ TYPU BARNYS-GEBLS, REAGOVAL ČESKÝ INTERNETOVÝ GIGANT.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tmbk-tmbk-orban-posvetil-miliardy-pro-ukrajinu-ted-se-trese-strachy-245018#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  TOTO VŠECHNO MŮŽE PROBÍHAT JEN A JEN PRO TO, ŽE DNEŠNÍ AMERICKÁ PROXI VÁLKA Z RUSKEM NA UKRAJINĚ JE DEMAGOGICKY POSTAVENÁ DEZORIENTAČNĚ JINAK, NEŽ JAK A PROČ VZNIKLA A NEŽ JAK PROBÍHÁ.

  MNOHO OBČANŮ ČR PAK TĚMTO AMERICKÝM A ČESKÝM VLÁDNÍM DESOLÁTNÍM PĚTIKOALIČNÍM DEZINFORMACÍM VĚŘÍ A BERE JE JAKO JEDINÉ MOŽNÉ A PRAVDIVÉ ZPRAVODAJSTVÍ.

  BARNEYS AMERICKÁ PR JEDE V ČESKÉ REPUBLICE NAPLNO.

  JSEM PŘESVĚDČEN ŽE TENTO, DNES TAK JAK V MINULOSTI VE SPOJENÝCH STÁTECH, SAMOTNÝMI SPOJENÝMI STÁTY AMERICKÝMI PŘIPRAVOVANÝ VÁLEČNÝ SVĚT, KTERÝ NASTAVILY AMERICKÉ VLÁDY JIŽ BĚHEM 1sv, ZŘÍZENÍM – VÝBORU PRO VEŘEJNÉ INFORMACE – tzv. Creel Commissions, A KTERÝ DÁL RASISTICKY POSUNUL GEBLS, JEDE U NÁS S MATENÍM OBČANŮ, NA PLNÉ PECKY.

 36. Svatopluk Beran napsal:

  CELÉ POZADÍ TÉTO FINANČNÍ AKCE JE PŘEORIENTOVÁNO ZE EVROPSKÉHO FONDU PRO ZDRAVOTNICTVÍ.

  https://www.youtube.com/watch?v=4epsbVhLxlc

 37. XXXXX napsal:

  Já bych řekl, že za vším stojí MOSAD

  😀😀😀😀😀😀

 38. Svatopluk Beran napsal:

  JÁ BYCH ZASE ŘEKL, ŽE VOJÁK JE K POSLOUCHÁNÍ ROZKAZŮ A NE K PŘEMÝŠLENÍ.

  🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 39. Svatopluk Beran napsal:

  TAK XXXXX S CHUTÍ DO ZBRANĚ A VOJENSKÝM ÚSMĚVEM VÍTĚZNÉHO DEMOKRATICKÉHO VOJÁKA PŘED NĚJAKOU DOBŘE VYPÁLENOU PORODNICI NEBO KAMPUS.

  Druhý twitrový obrázek úspěšných demokratických mužů.

  https://blisty.cz/art/117436-seznam-jmen-deti-ktere-zabili-v-gaze-izraelci.html

  Izraelské síly rozšíří kampaň do Rafáhu, říká ministr obrany. Je tam obrovské množství civilistů.

  Brigáda Chán Júnis organizace Hamás je rozpuštěna,

  Dokončíme tamní misi a budeme pokračovat do Rafáhu.
  Budeme pokračovat až do konce, jiná cesta neexistuje.
  Izraelské síly neustále rozšiřují své tažení na jih do oblastí, kde předtím Palestincům nařídily, aby utekli do bezpečí, a zabily mnoho civilistů, většinou žen a dětí.

  V Rafáhu žilo před válkou 300 tisíc Palestinců. Jejich počet se nyní kvůli bombardování a nucené evakuaci ze severu a středu Pásma Gazy vyšplhal na 1,5 milionu.

  Válka v Gaze zcela narušila přístup nastávajících a čerstvých matek i jejich novorozenců ke zdravotní péči, což je vystavuje vážným a život ohrožujícím rizikům.

  Emirátská porodnice je hlavním zařízením, které se jako poslední v Rafáhu stará o těhotné ženy. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je situace vážná. Odhadem je na místě více než 50 tisíc těhotných žen a od 7. října 2023 se podle agentury UNICEF již narodilo přibližně 20 tisíc dětí

 40. Svatopluk Beran napsal:

  CURICULUM VITE ČESKÉ DESOLÁTNÍ KOALIČNÍ VLÁDY Z PODPORY ANTISEMITISTICKÝCH ŽIDŮ SIONISTŮ.

  https://blisty.cz/art/117407-cr-se-opet-globalne-diskredituje-na-leta.html

 41. Svatopluk Beran napsal:

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-usa-odmitly-vyloucit-utok-na-iran-40459588#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest242_shorts_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Na velkovýrobu vybudované hospodářství nutně potřebuje velkospotřebu a vyžaduje si i surovinové základny, které by byly odbytištěm těchto hotových výrobků. Americké hospodářské zájmy se nemohou isolovat jen na americkou pevninu, neboť jejich polem působnosti se stává celý svět. JSOU LI TYTO ZÁJMY PŘÍLIŠ NEBEZPEČNĚ OHROŽENY, SPOJENÉ STÁTY, NEMAJÍ LI RADIKÁLNĚ MĚNIT LINII, PO KTERÉ KRÁČEJÍ, JSOU PŘIPRAVENY HÁJIT JI I VOJENSKY.

  NENÍ SE KAM SCHOVAT, NENÍ PO CELÉM SVĚTĚ MÍSTO, NENÍ JEDINÁ ZEM ČI NÁROD, KDE BY SE NA PODKLADĚ DOKTRÍNY VLÁDY PRESIDENTA WOODROWA WILSONA Z POČÁTKU 1sv, V ZÁJMU HOSPODÁŘSKÝCH POTŘEB SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH NEVÁLČILO, NETEKLA KREV, NEPÁCHALI VÁLEČNÉ ZLOČINY PROTI LIDSKOSTI, NEUMÍRALI CIVILISTÉ VČETNĚ DĚTÍ A TĚHOTNÝCH ŽEN. O STŘÍLENÍ AMERIČANŮ MASOVĚ SAMI MEZI SEBOU VE VLASTNÍ ZEMI, ANI NEMLUVĚ.

  JE TO PODIVNĚ ZRŮDNÝ TŘISTALETÝ NÁROD, KTERÝ TOLERUJE CÍLENÉ A ORGANIZOVANÉ VRAŽDĚNÍ PO CELÉ NAŠÍ PLANETĚ, ORGANIZOVANÉ, ,,RÁDOBY DEMOKRATICKY ZVOLENÝMI VLÁDAMI,,

  AMERICKÁ DEMOKRACIE NASTAVENÁ JAKO VYVRAŽĎOVACÍ SVĚTOVÝ SYSTÉM. JE TO OPĚT ŠPATNĚ ORGANIZOVANÝ MINORITNÍ SVĚT SAMOZVANÉ MILITARISTICKÉ VELMOCI.

 42. Svatopluk Beran napsal:

  Američané rozmístili v Jordánsku 700 svých vojáků
  ČT24
  22. 6. 2013

  Washington – V Jordánsku bylo rozmístěno na 700 plně vyzbrojených amerických vojáků. Kvůli obavám z ohrožení ze strany sousední Sýrie, kterou zmítá už dva roky občanská válka, o to prý požádala sama vláda v Ammánu.

  Minulý týden se dosud váhající USA rozhodly, že syrským povstalcům bojujícím proti režimu prezidenta Bašára Asada poskytnou vojenskou podporu.

  —————————————————————–

  USA útočily v Sýrii a Iráku
  2. 2. 2024, 22:21

  USA zahájily vlnu odvetných úderů na cíle v Sýrii po útoku, který v neděli zabil tři americké vojáky v Jordánsku, uvádí agentury AP a Reuters s odvoláním na své zdroje. Útoky podle CNN míří na cíle podporované Íránem. USA jich zasáhly 85.

 43. Miroslav Tomanec napsal:

  Opravdu hodně zoufalá debata. Od chyceného podvodníka po Jordánsko. Prostě za všechno mohou USA…

 44. Petr klukan napsal:

  Janu P.: Jsem rád, že jste žádnou kauzu, kterou bychom zametli pod koberec, nenašel. Takže pak vám už zbývá jen plivnutí a odchod od tématu.

  Nelze než souhlasit s panem Tomancem. To je opravdu tak obtížné držet se tématu blogu?

 45. blade napsal:

  K čemu vlastně tento blog, když je vše řečeno o případu P.V. v tonto článku (článcích) na Jihlavských listech. Nevím, ale možná autor nebo někdo z jeho známých či kamarádů poradce P.V. tehdy také navštívil, proto ten blog 🙂

  ://www.jihlavske-listy.cz/clanek40535-vorlicky-nema-smysl-abych-posedaval-ve-vezeni-a-jen-cekal-na-svuj-konec.html

  ://www.jihlavske-listy.cz/clanek39784-vorlicky-pribeh-podnikatele-co-poskozenym-rozfofroval-90-milionu.html

  ———————————————————
  Zajímavá kauza je i zde, kdy snad 11 let udělovali řidičům v Jihlavě neoprávněné pokuty za použití nezákonných důkazů:

  https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/kamery-jizda-na-cervenou-pokuty-odbor-dopravy-jihlava-magistrat-mestska-policie-soud.A180814_141443_jihlava-zpravy_evs

  I tak je ale nutné dodržovat pravidla silničního provozu a na červenou nikde nejezdit.

 46. Jan P napsal:

  Panu Klukanovi

  Nevymlouvejte se. Nejde o „kauzy“ !
  Nejste apolitický, pane šéfredaktore, jak se snažíte a tváříte vypadat jinak.🤣Nedělejte aspoň ze čtenářů blogu JL idioty.

  Dvě politiky
  Úterý, 26 září, 2023

  Loutka
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Výsměch
  Úterý, 5 dubna, 2022

 47. Svatopluk Beran napsal:

  Miroslav Tomanec napsal:
  Pondělí, 5. 2. 2024 (11:30)
  Opravdu hodně zoufalá debata. Od chyceného podvodníka po Jordánsko. Prostě za všechno mohou USA…

  ——————————————————————-

  ZA CHYCENÍ PODVODNÍKA URČITĚ SPOJENÉ STÁTY NEMOHOU.

  ALE ZA NASTARTOVÁNÍ STYLU ŽIVOTA, KDY NÁMNAPOMOHLY SE DOSTAT Z JEDNĚCH SRAČEK – (TRESTÁNÍ VĚZENÍM A VÝMEČNĚ I SMRTÍ ZA NESOUHLAS S POLITIKOU JEDNÉ STRANY), DO DRUHÝCH SRAČEK – (VYTVOŘENÍ KLAUSEM A ODS SYSTÉMU, KDE MILIONOVÉ A MILIARDOVÉ ROZKRÁDAČKY DÝVAJÍ VE SVOBODNÉM STÁTĚ PROSTOR VÝMEČNÝM LIDEM A PŘIDÁNÍ SE K AMERICKÝM VÁLEČNÝM ZLOČINCŮM A ZAPOJENÍ SE DO JEJICH SVĚTOVÝCH HOSPODÁŘSKÝCH VÁLEK S MILIONY MRVÝCH I POHRDÁNÍM LIDSKÝCH PRÁV V NAPADENÝCH ZEMÍCH).

  TAK TOHO JSOU SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ PO CELÉM SVĚTĚ ZÁRUKOU A UDĚLALI SI NA TO JIŽ PŘED STO LETY PATENT.

  VÍM, ŽE NEDĚLÁM DOBŘE, KDYŽ ODKLÁNÍM TÉMATA TOHOTO MĚSTA, K AMERICKÉ PODPOŘE VYVRAŽĎOVÁNÍ PO CELÉM SVĚTĚ V ZÁJMU ÚŽASNÝCH HOSPODÁŘSKÝCH VÝSLEDKŮ USA.

  I V USA JE MNOHO LIDÍ KTEŘÍ NESOUHLASÍ S AMERICKÝM VRAŽDĚNÍM DOMA I VE SVĚTĚ, JEN TA NAŠE VYROVNANÁ MEDIA JSOU ROVNĚJŠÍ MEZI ROVNÝMI.

 48. blade napsal:

  Apolitičnost ověří „nepravomocně nevinná“ na kandidátce do eurovoleb 🙂

 49. Jan P napsal:

  Dobrý postřehy

  jihlavák napsal:
  Pátek, 2. 2. 2024 (13:47) 👍

  blade napsal:
  Pondělí, 5. 2. 2024 (16:48)👍

 50. jihlavák napsal:

  Na neziskovku pana Ulhaného peníze byly, možná ještě jsou, ale:

  https://woman.tiscali.cz/2024/02/ted-zaciname-bojovat-i-za-ostatni-nemocne-deti-vzkazuji-vdecni-rodice-maleho-martinka/2/

  Kolik těch dětí, které nechali bez pomoci jejich osudu už bylo? Naštěstí dobrota a solidarita v národě pořád ve velké míře existují.

 51. Jan P napsal:

  Vedle podnikavce Pavla Vorlického by měla sedět ve vězení ministryně obrany Jana Černochová a celá pětikoaliční vláda bohatých.

  Stíhačky F-35 naši bezpečnost neposílí. Bude trvat nejméně 10 let, než tady nějaká bude. Do té nám doby hrozí, že zůstaneme úplně bez letectva.
  Celý záznam pořadu Za pět minut dvanáct naleznete na stránkách TV Nova 👉 https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/540152-dulezitost-stihacek-i-budoucnost-kdu-csl-o-tom-bude-nedelni-za-pet-minut-dvanact?fbclid=IwAR05SZbL1OgT4y9gj6f4jaPbT_5MXriQXngigxYlqxVnWa0j0hLc9IEdgSs

 52. Svatopluk Beran napsal:

  Tak tedy výjimečně k věci.

  —————————————————————-

  ŠPINAVÉ PENÍZE NEEXISTUJÍ – ZHASNEME.

  DŮSLEDKY TÉTO VÝZVY MUSELY BÝT KAŽDÉMU JASNÉ OD ZAČÁTKU, OVŠEM NĚKTEŘÍ Z NÁS SVÉHO BOHA V ODS A JEHO HOSPODÁŘSKOU EKONOMIKU KOMENTOVALI VELICE KLADNĚ A NADŠENI S NÍ LÉTALI SVÝMI MYŠLENKAMI PO CELÉM VESMÍRU.

  DNES JSOU OPĚT JEJICH HVĚZDY VYZDVIHOVÁNY DO NEBES, ABY JSME ZA PÁR LET ČETLI POUZE LAKONICKÉ ZHODNOCENÍ DŮSLEDKŮ CHOVÁNÍ JEJICH DNEŠNÍCH HVĚZD, JESTLI NÁS TEDY PŘÍŠTÍ ČAS I S NAŠIMI DĚTMI A VNUKY NEPOŠLE DO VESMÍRU VŠECHNY NARÁZ.

 53. jihlavák napsal:

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-cernochova-ministryne-f-35-triko-babis-byvaly-premier.A240206_173829_domaci_kop/foto/KOP92d9ef1b42_163058_1890988.jpg

  Člověk neustále žasne, kam až se dá klesnout.

  Tohle je elita národa, tohle vede národ. Zázračný americký aeroplán za všechny naše peníze si měla nechat rovnou umělecky vymalovat na holý kozy.

 54. Jan P napsal:

  jihlavák, oni za to v podstatě nemůžou. Kombinace povahy, hormonů a funkce. To je prostě moc. Smutné je, že i když Janička nakoupila bez výběrového řízení, bez sankcí za zdržení i nedodání, zadlužila nás na roky dopředu a první letadlo dostaneme někdy za osm, deset let, dostala od Lockheed Martin jenom jedno tričko.😢

 55. jihlavák napsal:

  Hodně připomíná nahého chlapa v huberťáku, kterému právě přišel objekt zájmu. Říká se mu exhibicionista. 🙂

  Jane P máte samozřejmě pravdu. My sníme o změně společenského systému, o prosperitě národa a země. Slevuji! S tímhle materiálem bude do začátku stačit, když politici budou v dobré psychické kondici a trošičku kultivovaní.

 56. Jan P napsal:

  jihlavák, náš problém je ten, že máme laťku nastavenou příliš nízko.
  Neustálé doprošování a „nátlak“ na politiky, aby naplňovali nejzákladnější práva lidí, je ponižující, vyčerpávající a neúčinné. To nefunguje. Za léta nebyly vyřešeny žádné zásadní problémy. Stále se objevují další problémy bez ohledu na to, která strana bohatých je u moci. 😟

 57. Svatopluk Beran napsal:

  Skutečně exhibicionistka.

  Jednou s dlouhou palnou zbraní zabalená tak, aby nebylo vidět sudovitý tvar, podruhé už je ten sud sádla vidět naplno, ani letadlo ho neschová.

  Už jsme tu jednu ministryni obrany, nadšenou z amerického protiraketového systému měli. Ten ale dodnes neexistuje, přičemž nám paní ministryně Parkanová tuto americkou Potěmkinovu vesnici, spolu s Vondrou i Ondrou, málem v Brdech vystavěly.

  ČESKÁ DELEGACE V USA SLEDOVALA TEST SYSTÉMU PROTIRAKETOVÉ OBRANY.

  https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=11692

  PODOBNĚ SKONČÍ I TOHLE LETADLO NA SUDU SÁDLA.

  Americké Potěmkinovy vesnice a jejich životnost jen do času než některý český úředník smlouvu americké zbrojovce vypoví, stejně jako jí americký úředník podepsal.

 58. Petr klukan napsal:

  Janu P.: samozřejmě, že jde o kauzy. Zda se kauzy některé z politických stran nepřehlížejí či nezametají pod koberec. Žádnou jste nenašel a tím dáváte za pravdu, že to děláme dobře. Apolitičnost s tím nemá vůbec co dělat, spíš si pletete, co to slovo znamená, neboť lhostejný k politice není v naší zemi asi vůbec nikdo.

 59. Jan P napsal:

  Panu Klukanovi

  Je mi líto, ale nechápete psaný text.🤦‍♂️ .
  A kde kritizuji práci redakce regionálních JL, která se nezabývá „kauzami“ vládních stran ?
  Já u vás jako blogera(stoupenec ODS) JL postrádám tu pravicovou rozpočtovou zodpovědnost.🤔

 60. Petr klukan napsal:

  Nejen Janu P.: :-)Mějte pěkný den 🙂

 61. Svatopluk Beran napsal:

  Bývalý disident, bývalý český velvyslanec v USA, bývalý zastupitel amerických firem pro instalaci amerického protiraketového systému v USA, bývalý propagátor instalace amerického protiraketového systému v České Republice, bývalý ministr Zahraničních věcí ČR, bývalý ministr pro Evropské záležitosti, bývalý ministr války ČR, dnes člen ODS a Europoslanec za ODS – Alexandra Vondra – jako ZATÍM NEJVYŠŠÍ PŘÍMÍ ODHALENÝ DEZINFORMÁTOR VLÁDNÍ KOALICE, který v pohodě vytáhne FEJK v AEMERICKÉ TELEVIZI vysílající v České Republice A NIC SE NEDĚJE – KLID PO PĚŠINĚ 🙂 . Jakou skutečnou roli asi má jeho celoživotní politické angažmá v ČR? Je tedy skutečně ZAHRANIČNÍM AGENTEM A ČLENEM PÁTÉ KOLONY USA V ČR, který pracuje proti zájmům občanů ČR, v zatahování ČR do obchodních válek USA po celém světě. Co tomuto zahraničnímu agentu, jestli placenému nebo provozující zradu ČR bezplatně, jenom z přesvědčení, vadilo na PROTESTU ČESKÝCH ZEMĚDĚLCŮ, že zbrunátnělý v americké televizi odkopal. 🙂

  https://cnn.iprima.cz/vondrovo-narceni-jandejska-sokujici-mini-korecky-o-pate-kolone-vime-dodal-michopulos-425789

 62. Svatopluk Beran napsal:

  že se zcela zbrunátnělý, takhle v americké televizi vysílající v ČR, odkopal. 🙂

Leave a Reply