Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz
http://www.vystrcil.cz/
Zlatá podkova a Slovensko
Miloš Vystrčil | 21.08.2024 12:00V neděli jsem se odhaduji možná po dvacáté zúčastnil finále Zlaté podkovy v Humpolci. Většina čtenářů asi ví, že Zlatá podkova je seriál závodů jezdecké všestrannosti a spřežení.
Již méně je známo, že tento seriál byl založen a trvá nepřetržitě od roku 1966 a je tak nejstarší soutěží jezdecké všestrannosti v Česku, dříve v Československu. V letošním roce se konal 59. ročník.
Finále Zlaté podkovy – poslední ze seriálu závodů - se již 55 let koná na humpoleckém závodišti na pozemcích Školního statku Humpolec, jehož zřizovatelem je Kraj Vysočina.
Při letošní návštěvě finálových závodů jsem měl opět možnost hovořit s organizátory i rozhodčími. Navíc jsem měl vzácnou možnost potkat se také s velkými postavami Zlaté podkovy. Z vyprávění Jana Schwarze, který je jedním ze zakladatelů Zlaté podkovy a zúčastnil se všech 59 ročníků nebo Ladislava Vrátného, který se zúčastnil všech 55 ročníků v Humpolci bylo naprosto zřejmé, jak velmi závod milují a co všechno mu obětovali. Ne nadarmo jsou oba zapsáni v síni slávy jako osobnosti Zlaté podkovy.
Znovu jsem si přitom uvědomil, že Zlatá podkova není běžný seriál závodů, ale že se jedná o soutěž s jedinečnou tradicí a neobyčejnou prestiží.
Například samotný tradiční nástup koní a jezdců na humpoleckém Horním náměstí za účasti stovek diváků před začátkem finále Zlaté podkovy na závodišti je naprosto impozantní a jedinečný. Navíc se jedná o soutěž velmi důležitou pro inspiraci současné generace. Posilování respektu k přírodě a zvířatům má totiž stále větší význam a hodnotu.
A to se samozřejmě týká i tradice sepětí a spolupráce lidí a koňů, která je dnes spíše na úbytě. Moderní technologie, změna životního stylu a také časová a finanční náročnost způsobují, že jezdectví nemá dnes na růžích ustláno.
Osobně jsem i proto velmi rád, že Kraj Vysočina v rámci fungování Školního statku Humpolec a České zemědělské akademie vytvořil přirozené centrum zemědělského vzdělávání, které zajišťuje i výuku učebního oboru jezdec a chovatel koní.
Zajišťování a organizace finále Zlaté podkovy je potom naprosto výjimečnou třešničkou na dortu. Všem, kteří se na organizaci tohoto velmi uznávaného závodu podílejí, proto patří velké poděkování. Z průběhu závodu i chování jezdců je zřejmé, že vše probíhá na vysoké úrovni.
Profesionalita organizátorů je dána jednak jejich oddaností jezdeckému sportu a velkou roli samozřejmě hrají také obrovské léty nabyté zkušenosti.
Na letošním finále Zlaté podkovy jsem měl možnost hovořit i s hlavním rozhodčím závodu Ing. Jiřím Kunátem, který mi prozradil, že Zlatá podkova plní dnes ještě jednu důležitou roli.
V rámci seriálu závodů totiž spolu úzce spolupracují nejen čeští a slovenští jezdci a majitelé a chovatelé koní, nýbrž úzká spolupráce také funguje mezi rozhodčími.
Velmi mě potěšilo, že se tak děje v posledních letech naprosto pravidelně. Opět se tak ukázalo, že pokud je základem spolupráce tradice a společný zájem, není nutné se o její osud v případě Česka a Slovenska obávat třeba i v dobách méně politicky příznivých. A to je dobře.