Reklama
Dnes je pátek 04.04.2025      svátek má Ivana
Zpět
Zdeněk Sadecký

pedagog, historik, pilot,

Vysokorychlostní tratě – mýty a skutečnosti – Ekologie

Zdeněk Sadecký | 28.01.2025 07:04

Ekologie provozu vysokorychlostních tratí je stejně, jako u jiných druhů elektrifikované dopravy, závislá na tom, jak a kde se vyrábí elektřina. Toto je ale nad rámec těchto zamyšlení, proto tuto věc obejděme a vrátíme se k ní u Green Dealu.

 

Pokud jde o vlastní ekologii, je nutné tuto problematiku rozdělit do několika částí. Můžeme například  vliv na životní prostředí rozdělit takto: vliv stavby, zásah do krajiny a vliv na povrchové a spodní vody a na zátěž pro obyvatelstvo a živou přírodu. Můžeme se podívat jak na benefity, tak na nevýhody a zátěže.

 

Vliv stavby: Dnes se hodně skloňuje uhlíková stopa. Během stavby se projeví tři hlavní uhlíkové zátěže. První je při výrobě železa, dalších kovů, cementu, a to od těžby až po finální zpracování. Také výroba vlastních souprav s sebou nese nemalou uhlíkovou zátěž. Druhá velká uhlíková stopa vznikne při dopravě materiálu na stavbu. Třetí při vlastních zemních pracích, kdy bude potřeba přemístit miliony metrů krychlových zeminy, vyhloubit a vystřílet tunely apod. To budou provádět stroje na fosilní paliva. Tyto tři uhlíkové zátěže nebudou rozhodně zanedbatelné. Stejně jako u výroby elektromobilů, kde je také jejich uhlíková stopa výroby vyšší než u klasických aut se spalovacími motory, by měla být do celkové ekologické bilance tato stopa započítána. Benefity z vlastního provozu pak budou pravděpodobně desítky let nejprve tuto zátěž kompenzovat a až následně můžeme počítat s projevem snížené uhlíkové stopy. 

 

Zásah do krajiny: VRT má jednu nevýhodnou vlastnost. Potřebuje minimální stoupání a klesání. Proto v kopcovitém a hornatém terénu je nutno hloubit hluboké zářezy, stavět pylony nebo kopat tunely. V hodně osídleném území je to složité. Vzniká dělící efekt v krajině, protože šířka a oplocení dělá z tratě nepřekonatelnou překážku. Rozdělí les, pole, louky, cesty. Je to nutné řešit mosty a tunely pod tratí.  Což opět stavbu prodražuje. Trať zabere značné množství orné a lesní půdy. Vliv na migraci zvěře a ptactva je značný. V některých oblastech masivní stavební těleso zasahuje do povrchových, ale i podzemních vod a může způsobit přerušení a přesměrování pohybu vody.

 

Zátěž pro obyvatelstvo: Hlavní zátěží je hluk. Hluk od soupravy jedoucí přes 300 km/hodinu je zejména od pantografu, od aerodynamického hluku vozidel a od kol. Pravděpodobně nejrušivější je rázová vlna vzniklá při vjezdu a výjezdu soupravy, tedy do a z tunelu. To vše kromě zmíněné zátěže a snížení kvality života přinese i další neblahý efekt pro lidi bydlící do několika kilometrů od trati. A tím je snížení kupní ceny nemovitostí. Též vibrace a světelný smog nejsou zanedbatelné. A to i pro faunu.

 

Při vlastním provozu je také potřeba brát v úvahu, že energetická náročnost VRT je vysoká. Jde o velkého odběratele elektrické energie. V dnešní době, kdy právě v energeticky náročných oborech končí řada podniků, to není úplně ideální stav. Navíc požadavky pro zásobování elektrickou energií budou u VRT prakticky totožné, jako u kritické infrastruktury, protože i chvilkový black-out u soupravy jedoucí po trati 350 km/hod je z bezpečnostního pohledu nemyslitelný.

 

Benefity tedy budou v rychlé a relativně čisté (záleží na energetickém mixu) přepravě osob. Dojde tedy k přesunu určitého spektra cestujících od individuální, autobusové a vlakové dopravy. Částečně na vzdálenosti 400 a více km i od dopravy letecké. Otázkou je cena provozu. Otázkou je také, zda půjde o státní nebo soukromé dopravce. Otázkou je i počet zastávek a počet spojů denně a zejména cena jízdenek.  To vše bude mít vliv na využívání VRT cestujícími…

 

Příště se tak podíváme na ekonomičnost a efektivitu stavby a provozu VRT.

 

Mějte hezké dny

Blog Jihlavské listy

Úvod blogu
Podmínky užívání blogu

Autoři

Archiv


Poslední příspěvky

Předvolební guláš 31.03.2025
„Ztracená léta“ 27.03.2025
ARCHITEKT BOHUSLAV FUCHS 25.03.2025
„Первым делом, 22.03.2025
FAIR PLAY 19.03.2025

Poslední komentáře

Kennethces: My, občané Protektorátu (1/3)
Mazryyx: My, občané Protektorátu (1/3)
Williekic: My, občané Protektorátu (1/3)
JamesOxync: My, občané Protektorátu (1/3)
GwenRor: My, občané Protektorátu (1/3)

Můj Blog

Přihlášení do blogu
Registrace na blog
Reklama

4 komentářů

Přidat Komentář

  • Rhys  | 11.02.2025 01:57  | Reagovat
    훌륭한 글이네요 검색엔진최적화 구글상위노출 https://xn--2e0b0ky2gg1v9lhuie2e902a.com/
  • Carley  | 19.02.2025 18:26  | Reagovat
    Не стоит забывать и о цене. Автосервис на Ржевке предлагает конкурентные цены на свои услуги, что делает его доступным для широкого круга водителей. Здесь вы можете быть уверены, что получите качественный сервис за разумные деньги. цены шиномонтажа
  • Scarlett  | 21.02.2025 15:04  | Reagovat
    Ремонт квартиры в Санкт-Петербурге - это не только обновление интерьера, но и создание уютного и комфортного пространства. Важно доверить проведение работ профессионалам, чтобы получить идеальный результат, отвечающий всем требованиям и ожиданиям. ремонт ванный
  • Buenaventura Durruti Ⓐ 🚩🏴🌍  | 23.02.2025 11:26  | Reagovat
    Proč je Čína v robotice tak daleko? Když investujete do vzdělání, vědy a technologie, skončíte na předních příčkách. Kapitalismus je tak inovativní, pokud jde o zákaz lepších produktů z Číny. Kéž bychom tu měli hezké věci. Čína představila CR450, nejrychlejší vysokorychlostní vlak na světě dosahující rychlosti 450 km/h.👇 https://x.com/BRICSinfo/status/1893319576932204798