
Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz
http://www.vystrcil.cz/
„Ztracená léta“
Miloš Vystrčil | 27.03.2025 13:00V březnu letošního roku tomu bylo přesně 75 let od zrušení účasti reprezentačního týmu ČSR v hokeji na mistrovství světa v Londýně, kde jsme měli obhajovat zlatou medaili z roku 1949.
Odlet hokejistů do Londýna byl zrušen na poslední chvíli 11. března 1950 s nepravdivým odůvodněním, že reportéři Čs. rozhlasu nedostali britská víza.
Pravým důvodem zrušení účasti na šampionátu byla obava komunistického režimu, že hokejisté v Londýně oznámí své rozhodnutí zůstat v emigraci.
Reakce frustrovaných hokejistů při jejich následném setkání 13. března 1950 v Praze v hospodě U Herclíků nezůstala bez následků. Na základě udání byla na místo poslána hlídka Státní bezpečnosti, která zde zatkla Zlatomíra Červeného, Václava Roziňáka a Augustina Bubníka. V následujících dnech byli pozatýkáni další hráči, hostinský Mojmír Ujčík a jako poslední, 24. března, hokejový brankář Bohumil Modrý. Zatčení B. Modrého, který nebyl v sestavě hokejového týmu a pobýval tou dobou mimo Prahu, signalizovalo, že nepůjde o vyšetřování výtržnosti a protirežimních výroků, ale že ty se stanou záminkou k sestavení vykonstruovaného politického procesu.
Šest zatčených hokejistů bylo vyšetřováno v tzv. hradčanském domečku a násilím nuceno k doznání o vojenské špionáži. Neveřejný proces Státního soudu „s protistátní skupinou Modrý a spol.“ se konal 6. a 7. října 1950 v Praze na Pankráci.
Bohumil Modrý, Augustin Bubník, Stanislav Konopásek, Václav Roziňák a Vladimír Kobranov byli odsouzeni za velezradu a špionáž k trestům odnětí svobody v délce 10–15 let; dalších 6 hokejistů a hostinský Ujčík ke kratším trestům. Nejvyšší soud rozsudky potvrdil. Propuštěni byli v roce 1955, rehabilitováni v roce 1968.
Tragický osud našich hokejistů přesně v den 75. výročí jejich zatčení jsme si společně s kolegy senátory Jiřím Růžičkou, Janem Pirkem, Martinem Bednářem a se syny Agustina Bubníka Gustavem Bubníkem ml. a synem Stanislava Konopáska Janem Konopáskem a dalšími účastníky připomněli u pamětní desky umístěné na zdi již bývalé hospody U Herzlíků ve Pštrossově ulici.
Nápis na desce je svědectvím, které o komunistickém režimu mnohé vypovídá: „V tomto domě se nacházela zlatá hospůdka, v níž byla komunistickou zvůlí 13. 3. 1950 násilně přerušena kariéra hokejových mistrů světa z let 1947 a 1949 a stříbrných medailistů ZOH z roku 1948. Byli nespravedlivě pozatýkáni a obviněni a odsouzeni do uranových lágrů.
AUGUSTIN BUBNÍK (14 LET), ZLATKO ČERVENÝ (3 ROKY), PŘEMYSL HAJNÝ (1 ROK), JOSEF JIRKA (6 LET), VLADIMÍR KOBRANOV (10 LET), STANISLAV KONOPÁSEK (12 LET), JIŘÍ MACELIS (2 ROKY), ING. BOHUMIL MODRÝ (15 LET), VÁCLAV ROZIŇÁK (10 LET), JOSEF ŠTOCK (8 MĚS), ANTONÍN ŠPANINGER (1 ROK) HOSTINSKÝ MOJMÍR UJČÍK (3 ROKY).
Tato deska byla věnována Městskou částí Praha 1“
Kniha s názvem „Ztracená léta“ s podtitulem „Příběh hokejového zločinu“, kterou společně k vydání v roce 2021 připravili Vladimír Škutina, Robert Bakalář a Gustav Bubník ml. připomíná slavnou nelítostně komunistickým režimem zničenou ztracenou hokejovou generaci.
Patřili k nejlepším na světě. Na ledě byli schopni porazit každého. Jako u mnoha dalších nepohodlných to komunistům bylo jedno. K dalším zločinům přidali zločin hokejový.