Reklama
Dnes je středa 26.03.2025      svátek má Emanuel
Zpět
Marek Horňanský psycholog PhDr. Mgr. MSc. MBA.

Psycholog Marek Horňanský, PhDr. Mgr. MSc. MBA. Autor Marek Horňanský je absolventem vysokoškolského studia psychologie Ψ absolvent psychoterapeutického výcviku Více než 20 let individuální, rodinné, skupinové a komunitní práce s klienty v oblasti psychologického poradenství a terapie.

https://www.doktor-psycholog.cz/

Burn Out psychologie syndromu vyhoření | Marek Horňanský

Marek Horňanský psycholog PhDr. Mgr. MSc. MBA. | 07.03.2025 20:05

V dnešní době, kdy se nároky na výkon a rychlost v profesním i osobním životě neustále zvyšují, se stále častěji setkáváme s fenoménem známým jako syndrom vyhoření, nebo z angličtiny „Burn Out“. Tento stav, charakterizovaný emocionálním vyčerpáním a pocitem snížené efektivity, postihuje nejen workoholiky, ale může zasáhnout kohokoli, kdo je dlouhodobě vystaven stresu a vysokým očekáváním. Syndrom vyhoření není jen dočasná únava, ale závažný psychický a fyzický problém, který může mít dlouhodobé dopady na zdraví, pracovní výkonnost a kvalitu života. V tomto článku se blíže podíváme na příčiny, příznaky a možné strategie prevence a zvládání tohoto rozšířeného, avšak často podceňovaného jevu.

Potkáváme stále více lidí postižených syndromem vyhoření. Nejčastěji se s vyhořením setkáváme u lidí, kteří pracují v takzvaných pomáhajících profesích (lékaři, psychologové, sociální pracovníci, hasiči apod.). Tady je profesionál kromě pracovních povinností dlouhodobě vystaven velké psychické zátěži. Označení syndromu pochází z anglického slova „Burn Out“. To znamená „vyhořet, zhasnout nebo vypálit se“. Burn Out Syndrome tak popisuje stav vyčerpání podobný vyhasnutí ohně, nebo svíčky.

„Vyhoření je cena, kterou platíme za to, že ignorujeme své vlastní potřeby a limity ...“

Je to obraz toho, co se děje při vyhoření. Člověk „dává“ ze sebe příliš hodně delší dobu, aniž by dostával zpět. Charakteristické jsou zhoršená pracovní výkonnost, únava, nespavost, deprese, abúzus alkoholu nebo nadužívaní drog (k navození úlevy). Nakonec má pocit, že už nic nezůstalo a cítí se jako „vybitej“. K základním projevům pak patří pocity zklamání, trpkosti a fakt, že postižený člověk ztrácí zájem o svou práci, nevidí důvod pro sebevzdělávání nebo osobnostní růst.

Pojem vyhoření se poprvé objevil v psychologické literatuře ve 20. století v USA. Lékař Herbert Freudenberger, zpozoroval u personálu postupnou ztrátu motivace a nadšení doprovázenou různými psychickými a fyzickými symptomy. Jev pojmenoval výrazem Burn Out Syndrome (označením stavu v důsledku dlouhodobého zneužívání drog).

Příčiny Burn Out syndromu lze hledat jako v individuálních faktorech (nároky na sebe, neschopnost požádat druhého o pomoc, zátěž v práci i v soukromí, monotónnost atd). K hlavním projevům patří ironie, cynismus, ztráta sebedůvěry, deprese, stažení se, sociální izolace, nemoci nebo tělesné obtíže. Do syndromu vyhoření je vždy vpletená otázka smyslu vlastní práce, nebo nedostatečný zájem o svou profesi.

„Prevence vyhoření není luxus, ale nutnost pro udržení kvality života ...“

Syndrom vyhoření představuje závažný problém moderní společnosti, který ovlivňuje nejen profesní, ale i osobní život postižených. Jeho dopady mohou být hluboké a dlouhodobé, a proto je klíčové tomuto stavu předcházet a včas jej rozpoznat. Prevence vyhoření spočívá především v péči o duševní hygienu, nastavení zdravé rovnováhy mezi prací a osobním životem a schopnosti vnímat vlastní potřeby a limity. Stejně důležité je však i vytváření podpůrného prostředí na pracovišti a otevřená komunikace o psychické zátěži. Syndrom vyhoření není selháním jednotlivce, ale signálem, že je třeba něco změnit. Včasná intervence a podpora mohou nejen zmírnit dopady vyhoření, ale také pomoci k obnovení energie, smysluplnosti a radosti ze života. Proto je důležité o tomto tématu mluvit, vzdělávat se a nabízet pomoc těm, kteří se s vyhořením potýkají.

Blog Jihlavské listy

Úvod blogu
Podmínky užívání blogu

Autoři

Archiv


Poslední příspěvky

ARCHITEKT BOHUSLAV FUCHS 25.03.2025
„Первым делом, 22.03.2025
FAIR PLAY 19.03.2025
HOMO SAPIENS ? 15.03.2025
Jak si udržet rovnováhu v hektickém světě | Marek Horňanský 15.03.2025

Poslední komentáře

Anthonyastom: Vzhůru na Blaník!
Svatopluk Beran: „Первым делом,
RobertFip: My, občané Protektorátu (1/3)
priligy price in india: My, občané Protektorátu (1/3)
BarryChien: My, občané Protektorátu (1/3)

Můj Blog

Přihlášení do blogu
Registrace na blog
Reklama

1 komentářů

Přidat Komentář

  • Zdenek Gryc  | 12.03.2025 22:56  | Reagovat
    Zdeněk Gryc | 23.03.2024 15:28 My občané Protektorátu (1/3) a Československé socialistické republiky Pamatujeme na srpen 1968. Ruské tanky pod Pístovem, s hlavněmi namířenými na Jihlavu Reálné gymnázium v Brně – Židenicích. U přijímacích zkoušek byli německý dohlížitelé. Měli na kabátě pásku s hákovým křížem. Důraz kladli na němčinu a fyzickou zdatnost. ……………………………… Miroslav Antonín Liškutín (23. srpna 1919 Jiříkovice, Československo – 19. února 2018 Fareham) byl československý brigádní generál, československý letec RAF. Vyučil se zámečníkem. V srpnu 1938 vstoupil do armády. Po vyhlášení protektorátu odešel za hranice a v Anglii byl přijat do řad RAF. Účastnil se vzdušných soubojů s nepřítelem, doprovázel námořní konvoje a prováděl vzdušnou ochranu námořní základny. Během druhé světové války sestřelil tři nepřátelská letadla a jednu létající pumu V1. Nad nepřátelským územím uskutečnil celkem 131 letů během druhé světové války. Sloužil v 312. a 313. československé stíhací peruti.[1]V srpnu 1945 se vrátil do Československa a působil ve funkci náčelníka štábu na letišti v Brně-Slatině. Po únoru 1948 byl na něj vydán zatykač a musel opět uprchnout do Anglie, kde na něj čekala manželka a dvě děti. Nastoupil zde službu u královského letectva, ze služeb RAF odešel v roce 1962. Autor knihy „Až na oblaků lem“. -------------------- + Přidat komentář 4100 komentářů 1 komentář 03:12 ---------------- Homer | 27.04.2024 03:12 | Reagovat Если вы сомневаетесь, сколько учетка ФБ хорэ беспроигрышным, возбудите маленький покупки 1-2 штук. Ввиду этого, что почти многие аккаунты быть достойным довольно дорогой ценой (хоть бы, самореги), некоторые продавцы предоставляют потенциальным клиентам ссылки на элькамет, чтобы хоть существовало счесть евонный работоспособность. https://npprteam.shop/?cat_id=12887 Zatím poslední: PatrickOceax | 12.03.2025 22:08 | Reagovat Так бывает. Давайте обсудим этот вопрос. Здесь или в PM. Благодаря ламинированию изделие становится водостойким, паронепроницаемым, http://probki.vyatka.ru/content/reshenie-20112013/ приобретает блеск и твердость. Специалист компании adwizer выложит список наилучший вариант ламинирования печатной продукции. ----------------------------------------------- Burn Out psychologie syndromu vyhoření | Marek Horňanský 07.03.2025 Praktická ukázka ? viz shora 4100 komentářů 1. komentář 03:12