Dnes je neděle 20.04.2025 svátek má Marcela
Zpět
Zdeněk Gryc
Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla
100letí republiky - 80 let Rychlé šípy
Zdeněk Gryc | 17.12.2018 22:58
dnes 17. 12. 2018.
včera 16. 12. 2018 Betlémské světlo
Převzato:
"STÍNADLA Tak jako jinde ve světě, i u nás si různé věkové skupiny oblíbily různé ikony popkultury. Ale Rychlé šípy se vymykají: jejich postavy, příběhy i „hlášky“ ovlivnily už čtyři generace české společnosti.
Dokážete z hlavy vyjmenovat pět členů klubu Rychlých šípů? Jeden by se vsadil, že tady bude procento správných odpovědí nejvyšší. Ale pro pořádek výčet členů klubu uveďme: Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka (puntičkáři zařadí i psa Bublinu).
Samozřejmě, je to jen legrace. Přesto by test s tímto výsledkem nepřekvapil. Fenomén Rychlých šípů – od komiksu přes knižní příběhy ze Stínadel až po rozvoj klukovských klubů – slaví 80 let. Stojí za ním Jaroslav Foglar (1907–1999), osobnost dosti kultovní. Už proto nějak zasáhl celou dnešní společnost – od generace téměř stoletých až po ty nejmladší.
Skauti? Ne, klukovské kluby
První komiks s Rychlými šípy vyšel 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Někdo by mohl říci, že byl dítětem druhé republiky. Ale to by bylo zjednodušující vidění. A hlavně by nevysvětlilo onu popularitu Rychlých šípů táhnoucí se již 80 let.
Příprava Rychlých šípů, natožpak inspirace k nim, musela začít dlouho před druhou republikou. Už jen technicky. Chystá-li se kreslený seriál vycházející každý týden,
autoři – v tomto případě Jaroslav Foglar a Jan Fischer
(později známí z noticky „píše Foglar, kreslí Fischer“)
– musí propracovat svou ideu i nějaký obecnější scénář už s předstihem. A k tomu se přidává fakt, že komiks Rychlých šípů nespadl z nebe, ale rozvíjel předchozí Foglarovy aktivity a nápady.
Obecně se ví, že Foglar („Jestřáb“) patřil k velkým postavám českého skautingu a byl otcem zakladatelem legendárního oddílu, pražské Dvojky. Ale připomeňme, že možná více uspěl na poli neformální péče o mládež. V roce 1935 stál u kolébky časopisu Mladý hlasatel. V květnu 1937 v něm otiskl výzvu k zakládání neformálních čtenářských klubů. A do května 1941, kdy nacisté Mladý hlasatel zastavili, vzniklo těch klubů 24 600 (každý měl nejméně čtyři členy). To byl ohromující výsledek.
Rychlé šípy ztělesňují ideál takové klukovské party. Byly sice klubem fiktivním, ale ne až tak stoprocentně. Foglar v autobiografické knize Život v poklusu píše: „A tu jsem narazil na partu výborných chlapců, kteří o úžasná dobrodružství takřka zakopávali na každém kroku. Já je přiměl, aby si založili náš čtenářský klub. Po různých příhodách si dali název Rychlé šípy a můj sen se začal naplňovat.“ Bylo to tak skutečně, či je to autorova mystifikace? To už se asi nedozvíme.
K oblibě Rychlých šípů přispělo i to, že získaly pověst zakazovaného díla.
Časopisecky vycházely jen krátce: 1938–1941 (do zákazu nacisty),
1945–1948 (do zákazu stalinisty)
a 1968–1970 (do zákazu normalizátory).
To z nich dělalo vzácný a obdivovaný artikl.
Prostě kdo měl doma staré ročníky Mladého hlasatele či poválečného Vpředu, byl „in“.
Jiným zdrojem obliby byly hodnoty, jež kluci z RŠ šířili, i jazyk těch příběhů. Je to jazyk z dnešního pohledu archaický, didaktický a někdy i nechtěně komický. Ale to bylo v časech totalit jeho plus. Pak ty hodnoty klukovského světa
– boj za spravedlnost, čest, na obranu slabších –
působily jako zrcadlo, ba opozice vůči tomu, co se říkalo a psalo oficiálně.
„Hoši Rychlých šípů se shromáždili v klubovně, připraveni k tisku prvního TAM-TAMU,“ píše Foglar. „Okukovali rozmnožovací stroj a sledovali s úžasem Mirka, jak pod jeho síto vkládá blánu s napsanou a pokreslenou první stránkou.“ To nemá chybu.
Leč zásadní otázka zní: ocení to mládež éry webu?"
Zbyněk Petráček
Zdroj: https://www.lidovky.cz/kultura/plantaznici-uz-je-nam-80-let-rychle-sipy-slavi-uspech-nekolik-generaci.A181217_110011_ln_kultura_jto#utm_content=freshnews&utm_term=80 LET MLADÝ HLASATEL&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Betlémské světlo
Převzato:
"Pokoj ve mně – pokoj s tebou
Betlémské světlo 2018
V letošním roce probíhá třicátá cesta skautů s Betlémským světlem.
K této příležitosti se neuskutečnilo předávání světla ve Vídni, ale v Linci,
kde celá novodobá tradice začala (sídlí zde ORF Horní Rakousko).
Českou výpravu do linecké katedrály Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariendom) proto v sobotu 16. prosince vedli skauti z Českých Budějovic a z Plzně.
Betlémské světlo jsme s pomocí skautských kurýrů rozvezli po České republice v neděli 16. prosince.
Nyní již probíhají místní akce, na kterých skauti a další dobrovolníci rozdávají Betlémské světlo.
Na poštách v Praze, Brně a Olomouci bude možno v týdnu před Vánocemi získat příležitostné razítko Betlémského světla.
Heslo německých skautů pro letošek zní ¨
„Mír potřebuje rozmanitost – společně pro tolerantní společnost“
a odkazuje na klíčovou myšlenku zakladatele skautingu
lorda Roberta Baden-Powella.
Betlémské světlo v tomto může pomoci jako jeden ze symbolů míru a porozumění mezi národy."