Miroslav Tomanec, Ing., MBA
Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.
K rovoji města na začátku roku.
Miroslav Tomanec, Ing., MBA | 04.01.2021 17:36V radničním zpravodaji se mně dostalo cti a prostoru abych se mohl u příležitosti začátku roku vyjádřit k aktuálním otázkám vývoje města. Jenomže ve velmi omezeném rozsahu, pouhých 2000 znaků…. Tak zde poněkud šířeji, jak jsem tam slíbil.
- Rozhodně nechápu rozvoj města pouze v tzv. „tvrdých“ investicích - já to mám spojeno především s tím, co se skutečně dělá pro to, aby se život občanů našeho města zkvalitnil. A to neměřím tím, kolik peněz se vydává na studie, průzkumy a strategie externistům. Příklad – namísto kampaně STAŇ SE JIHLAVÁKEM bych se vrhl do přípravy městského projektu startovacích, nízkonákladových bytů, protože to by podle mne oslovilo a motivovalo daleko více lidí, než inzeráty a přesvědčovací kampaně. Patří zde i hospodaření se stávajícími byty – dnes má město ještě pořád 435 bytů + cca 300 bytů v DPS.
- Proto bych do rozvoje města zařadil i budování pocitu sounáležitosti a patriotismu se svým městem, jehož společným vyústěním by mělo být podstatně lepší centrum co do pořádku, bezpečnosti, přívětivosti k občanům a atraktivity pro návštěvníky. Úroveň pořádku a čistoty města stagnuje již několik let, jako obyvatel centra s plnou vážností tvrdím, že bezpečnostní situace se zhoršuje. Naše město se stává turisty a návštěvníky stále méně vyhledávaným a nevím nic o tom, co by se připravovalo něco k zastavení tohoto trendu.
- Plánování už je hodně dlouhé i u revitalizace náměstí – zde bych hodně urychlil zahájení realizace na úkor například takového dopravního terminálu. Ten považuji za zcela nadbytečnou investici v dnešní době kdy je spousta naléhavějších věcí a funkce, které to má řešit dnes bez problémů fungují. Naopak – náměstí je výkladní skříň města a letošní plán zde je velmi mizivý ve srovnání s léty přípravy a projektování.
- A v těch dalších „tvrdých“ investicích tedy na prvním místě jednoznačně vodohospodářské plánování a okamžité investice zde. Jsou to žíly města, léta se to zanedbávalo a ani dnes se tomu nepřikládá pozornost úměrná stavu, ve kterém to je - brání to dalšímu rozvoji města. Nejnutnější opravy a investice do vody a kanálů, které musí jít ruku v ruce se základním směrem rozvoje města, o kterém se, přes množství analýz, strategií a studií pořád ještě nic neví – a dva roky už je dosti dlouhá doba, aby se mohlo poznat kdo jsme a kam jdeme. Nejdůležitější zde vidím přívod vody z Želivky přes Štoky a Vodojem Bukovno, aby se mohla co nejdříve vytvořit alternativa ke stávajícímu monopolu UV Hosov.
- Tady mne hodně mrzí před 4 léty zrušená Komise rozvoje města a stálá neexistence podobné platformy. Debaty s podnikateli, školami, „ozvučná deska“ – kde to je? Přes velké proklamace jsou reálné rozhodovací procesy a diskuse k nim pořád soustředěny pouze do rukou té nejužší skupiny vyvolených.
- A když už studie tak jako první aktualizovat ve spolupráci s Krajem tu z roku 2009 která posuzovala vliv průmyslové zóny - a samozřejmě nejvíce Kronospanu - na zdraví obyvatel. A následně už tento podnik opravdu řešit.
- Přestože to není v gesci města, tak považuji za velmi důležitý rozvoj naší vysoké školy.
Více podrobněji a postupně k jednotlivým bodům na mém fb profilu.
Dobrý rok všem!