Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.
V čí prospěch ?
Miroslav Tomanec, Ing., MBA | 01.02.2022 19:15Cui bono – v čí prospěch ?
Korespondenční volba je zcela normální a běžná věc téměř ve všech vyspělých demokraciích a naše země je jedna z posledních zemí, co ji nemá. Bez problémů to funguje v 21 zemích EU. Nezaznamenal jsem v této souvislosti žádný prokazatelný podvod, který by ovlivnil volby.
Neví se přesně, kolik Čechů žije trvale v zahraničí, pro které je to hlavně určeno. Odhady oscilují mezi 200 - 600 tisíci. Nejpodloženější údaje má Světová banka, 370 tisíc. Každopádně - pokud by oprávněných voličů bylo jenom 200 tisíc, tak je to slušná síla. Z nich se ale při posledních volbách zaregistrovalo pouze 18 tisíc, to není ani 10%... oproti celkové účasti 65 %. Přitom na Slovensku, kde už korespondenční volbu samozřejmě mají, tak volilo 80 tisíc lidí.
Motivy odporu a obstrukcí ve sněmovně jsou jasné. Žádný útok na demokracii, jak tvrdí Tomio, ale tristní výsledek SPD, ANO, Zemana při stávajícím způsobu voleb v zahraničí. Tam však hlavně díky nynějšímu systému mohla volit jenom menší část občanů. Ten výsledek je zcela pochopitelný - žít a pracovat v zahraničí vyžaduje určitou mozkovou kapacitu a je všeobecně známo, že platí nepřímá úměra mezi ní a ochotou volit tyhle obskurní party, politické podnikatele a prokremelské aktivisty. V Rusku až zase tolik našich lidí v komfortu nežije... Až potud tedy jasno.
Jiná věc však je, co se tyto dny děje ve sněmovně – a nejenom s tímto zákonem. Jistě - parlamentní obstrukce jsou zcela běžným a legálním nástrojem. Ovšem všechno má své meze a tyto dny pro nás díky japončikovi a jeho partičce naši zaměstnanci poslanci neudělali vůbec nic.
Kdo nám to nahradí?
A přitom nástroj tady je - jednací řád. Ovšem to je dvousečné – otočí se to a je to tu zas. V obráceném gardu. Těžký.