Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.
Kosovo.
Miroslav Tomanec, Ing., MBA | 02.03.2022 16:02Takže k tomu Kosovu, na které se teď soustřeďuje hlavní rétorika putinovců v naší zemi, jen co se nadechli po odstřihnutí Sputniku, Protiproudu a podobných nepřátelských svinstev.
(Prý... u Donbasu ječíte, ale u Kosova vám to stejné bylo jedno.)
Není to stejné ani náhodou.
Nejprve pár faktů:
1974 autonomie od Tita
1989 Miloševič, později odsouzen jako válečný zločinec, odebral autonomii a tím to celé začalo, rozsáhlé nepokoje, studentské demonstrace, postupně ve vazbě 584 tisíc lidí (třetina populace)
1990 vyhlášení Kosovské republiky jako sedmé svazové republiky Jugoslávie
1991 referendum o nezávislosti 99% hlasujících pro
1996 začátek ozbrojeného konfliktu
1997 Kosovská armáda útočí i na albánské území
1998Jugoslávie vysílá do Kosova armádu, oboustranné masakrování civilního obyvatelstva
1999 Spojenecká vojenská akce, hlavním důvodem neutuchající oboustranné masakry civilního obyvatelstva. Logickým cílem, který se podařil, bylo vytlačení jugoslávské armády. Území se dostalo pod správu OSN
2005 Rada bezpečnosti vyhodnotila celou situaci tak, že není reálná možnost začlenění pod Srbsko pro přetrvávající nebezpečí oboustranného násilí
2008 Oficiální vyhlášení nezávislosti Kosova a Valné schromažděni OSN vyhovělo žádosti Srbska o požádání stanoviska mezinárodního soudu v Haagu, zda je tento jednostranný akt v souladu s mezinárodním právem. Ještě toho roku uznala Kosovo Česká republika prostřednictvím Topolánkovy vlády, za ratifikace parlamentem a podpisu prezidenta Klause.
2010 Haag rozhodl poměrem 10:5 že proces je v souladu s mezinárodním právem.
Kde je jakákoliv podobnost s Donbasem? Tedy kromě toho, že na všech stranách úplně zbytečně umírali lidé?
* Děla se tady také genocida podobná Miloševičově a následných albánských odvet?* Jednala tady také o celé situaci Rada bezpečnosti, kde signatářem rezolucí o zastavení násilí bylo i Rusko?* Byly zde rovněž jednostranně porušeny podobné dohody jako Minské, k čemuž se Rusko samo zavázalo? * Byla ta území mnoho let pod správou OSN, než došlo k vyhlášení nezávislosti? * Následovala agrese stotisícových armád na území sousedního, nezávislého státu?
Ale hlavně - a to je nejvíce vypovídající - Kosovo uznalo už 98 států ze 193 v OSN. Donbas 3 (tři). Sýrie, Nikaragua a .... Rusko.